לימודי ערבית לכל

ההצעה שהעלו כמה חברי כנסת, לבטל את המעמד של השפה הערבית כאחת השפות הרשמיות של מדינת ישראל, היא צעד מטופש. יותר מכך, היא ביטוי לחוסר כבוד כלפי יותר ממיליון אזרחי ישראל ששפת האם שלהם היא ערבית.

מדוע להפגין זלזול כזה כלפי האזרחים הערבים בתקופה שבה האתגר החשוב ביותר של המדינה הוא לשלב אותם בחברה הישראלית ולגרום להם לחוש בבית בישראל?

אימוץ השפה של אוכלוסיית מיעוט כאחת השפות הרשמיות של מדינה הוא עניין מקובל בימינו. צעד זה מבטא אהדה, התחשבות וכבוד מצד אוכלוסיית הרוב כלפי המיעוט. מדינות רבות מכירות בשפות של מיעוטים בהן כשפות רשמיות, במקרים אחדים אפילו בשפות של מיעוט קטן מאוד. פינלנד מעניקה מעמד של שפה רשמית לשוודית, השפה של שכנתה הגדולה.

הערבים בישראל אינם מיעוט קטן. מדוע ליזום שינוי כזה במעמד השפה הערבית אחרי 63 שנים שבהן נהנתה שפה זו ממעמד שווה לזה של העברית?

אמנם רוב הערבים בישראל דוברי עברית. למרבה הצער, רוב גדול של האזרחים היהודים בישראל אינם דוברי ערבית. א-סימטרייה זאת היא בדיוק מה שדורש תיקון. על תלמידי בתי הספר ללמוד ערבית עד לרמה של שליטה בשפה. העובדה שזה לא קרה עד היום היא כישלון של מערכת החינוך. כישלון זה אינו חמור פחות מהציונים הנמוכים יחסית של תלמידי ישראל במבחנים בינלאומיים.

בהתחשב בניסיון העצום שישראל צברה במשך השנים בהוראת עברית לעולים חדשים, הכישלון הזה - אף שבתי הספר מייחדים שעות להוראת ערבית - הוא ביטוי לכך שמשרד החינוך לא קיבל עליו ברצינות את המשימה החשובה הזאת.

יש לקבוע את הערבית כמקצוע חובה בכל בתי הספר ולהציב את השליטה בערבית כתנאי לקבלת תעודת בגרות. כמו כן יש לעודד מבוגרים ללמוד ערבית ולכלול את ידיעת השפה הערבית כאחד השיקולים בעת הקידום של עובדי מדינה.

אף שכל תושבי מדינת ישראל כמעט, ערבים ויהודים כאחד, דוברים עברית, על תלמידים יהודים לרכוש שליטה בשפה הערבית. לא רק כדי שייטיבו לתקשר עם האזרחים הערבים, אלא גם - וחשוב אף יותר - כביטוי לכבוד ולהתחשבות של ישראל במיעוט הערבי בה.

עולה תהייה, שמא המניע ליוזמת החקיקה הזאת של חברי הכנסת הוא כוונה להעמיד את האזרחים הערבים של ישראל "במקומם". להזכיר להם שהם מיעוט ולהבטיח שהמעמד הנחות שיינתן לשפת האם שלהם בישראל יהיה בעבורם תזכורת מתמדת לכך.

צעד כזה לא רק שאינו משרת את האינטרסים של המיעוט הערבי, הוא גם אינו משרת את האינטרסים של הרוב היהודי. הוא מזכיר ניסיון אחר "להעמיד מישהו במקומו" - זכור לכל כיצד שגריר טורקיה בישראל הושב על כיסא נמוך יותר במשרד החוץ הישראלי.

זה היה מעשה מביש, שכיום כולם מצטערים עליו. מוטב לא לחזור על מעשים יהירים ומטופשים כאלה.

Read this article in English: A sign of disrespect

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 69
  יש כמאתיים עד מאתיים וחמישים מיליון דוברי ערבית בלבד.
 2. 68
  האזור שבו גרו בני משפחת פוגל אינו בישראל והערבים שם הם רוב ולא מיעוט.
 3. 67
  לימוד ערבית

  הגיע הזמן ללמוד ערבית כי שפה זה תרבות איך אפשר בלי להקיר את התרבות שמסביב לשטח שאנו חיים בו לפי דעתי צריך ללמד את השפה הערבית בכל בתי הספר מכתה א-יב . וכל מי שפספס לא מאוחר אפשר ללמוד גם עכשיו .
  קפה יאפא www.yafabook.co.il

 4. 66
  לימוד ערבית לכל.

  עוד צעד של ממשלה כושלת שחבריה חיים בבועת סבון שאינם מבינים את חשיבות
  לימוד השפה של תושבי הארץ הערבים,ושל אויבנו השכנים,
  כאשר במקומות רבים בארץ( שלא אציין את שמם )מחפשים דוברי ערבית.

 5. 65
  יישר כח אך איפה היית שלושים שנה כשדחקו את הערבית לשפל זווית? משרד החינוך הוריד תמיכת שעות ועוד
 6. 64
  ארנס צודק לגמרי.
 7. 63
  בי"ס ציבורי לערבית בתקופת פיילוט: הזמנה פתוחה לגמריי

  מר ארנס התפרץ לדלת פתוחה: האופטימיים לומדים ערבית... בימים אלה מתגבשות קבוצות של עד חמישה לומדים לשיעורי לימוד הא-ב הערבי, וערבית מדוברת קלאסית ברמה בסיסית. הקורס יינתן שעה בכל שבוע ויעלה רק 20 שקל לכל תלמיד/ה. כל מה שצריך הוא להתארגן בקבוצות של עד חמישה אנשים, למצוא לוקיישן ולהתקשר אליי: 050-7114005 אני אדאג למורה, לשיטת הוראה ייחודית ולכל השאר. אז יאלל'ה, ואינשא'ללה יבוא שחריר על כולם!

 8. 62
  ארנס, תודה וכל הכבוד!
 9. 61
  ללמד מליון תלמידים יהודים יהדות

  שמע ישראל שבת כשרות עשר הדיברות תפילה תורה נביאים כתובים משנה גמרא תלמוד מוסר הלכה פרשת השבוע הסטוריה יהודית גבורה לאומית
  ואחר כך אם ישאר זמן ללמד אותם עברית

 10. 60
  חשוב ללמוד ערבית

  כי אנחנו במזרח התיכון וכי יש ערבים רבים בישראל, אבל אני לא בטוחה שזה מתאים לכל אחד. אני מכירה אנשים שמאוד התקשו בערבית בביה"ס ולא מתוך זלזול בשפה (יש נטייה של רבים לזלזל בשפה כי "מי צריך את זה")
  בקשר לשפה רשמית - זה באמת טפשי לבטל את מעמדה כשפה רשמית כשיש כזו כמות של אוכלוסיה ערבית שהיא NATIVE בישראל.

 11. 59
  אויב

  אלון ממספר 17 , אתה כנראה האוייב . אם בא לך מלחמה כולנו טובים בזה לא רק אתם

 12. 58
  הימין תמיד ילך יותר ימינה

  מר ארנס היקר. הרי הכל החל איתכם , אתה הימין שזיהה את כל מי שחושב אחרת מימך כאויב . מה לך כי תלין

 13. 57
  מישינ'קה מסכים אתך.אלא שהצעתך ממקדת אותך בכוונת של חבריך,ה"ה אקוניס את לוין ואת זה עם השם הרוסי ששכחתי מה שמו.ראה הוזהרת!
 14. 56
  הרבה יותר חשוב מלימוד השפה זה לימוד הנרטיב הערבי פלשתיני והבנתו
 15. 55
  Agree 100%

  Arabic is the language of the Arab minority in Israel, of the Middle-Eastern heritage of a large Jewish group, and of Israel's neighbors. I didn't learn Arabic seriously in high-school and I am sorry for missing the opportunity to learn a rich and important language that would enable me to get closer to this part of Israeli culture

 16. 54
  במקום ללמוד שיר לאומי או דף בגמרא - ללמוד שפה של אוייב ?.......
  1. יונה חוכם,גם וגם.
  2. נכון. צריך ללמוד את המשורר הלאומי, דף גמרא, משנה, וגם ערבית. ערבית הייתה שפתו של רס"ג, הרמב"ם, יהודה הלוי ועוד רבים וטובים, וצריכה להיות גם שפתו השנייה של כל יהודי החי כאן.
 17. 53
  ואנחנו במזרח התיכון

  שכחנו לא ?

 18. 52
  הגיע הזמן לחזור קצת למה שהיה וללמד את מה שבאמת צריך

  כל ישראלי צריך לדעת עברית וערבית- ללא קשר לפוליטיקה( אולי לגיאופוליטיקה- אנחנו לא גרים באורגון), מלבד אנגלית... ואולי נחזור למגמות כמו פעם וילמדו מזרחנית בתיכונים- כדי שנוכל להיות בני בית בכל מקום בארצנו ולהבין את המדובר. אין לשכוח שערבים ויהודים עובדים יחד בבתי חולים, בתי משפט ומערכות ציבוריות רבות. צאו ובדקו כמה השתלמויות בערבית מוצעות למורות במגזר היהודי- שואף ל-0.

 19. 51
  well said

  Respect on one hand, restrain with force on the other. The stupid ashkenazi arrogance has done us little good in that regard. Know thy enemy. Plus its a great language, and israel is in the middle east, remember?

 20. 50
  ארנס הוא אדם ישר משכמו ומעלה. חבל שהוא בודד בליכוד.
 21. 49
  צודק במאה אחוז

  בדרך כלל קשה לי להסכים עם דיעותיו של ארנס, אך הפעם ממש מסכים איתו במאה אחוז!

 22. 48
  שפת ערבית היא חייבת להיות שפת חובה בישראל מכיתה א. -כנסו

  פעם היתה טלויזיה בלי כולסטורול וטריגליצירידים...כל ערוץ עם השפים שלו וחובבי המזו במקום תכנית ללימוד הערבית ואולי גם מאכליה מלבד החומוס והטחינה...ן.
  קולטורה של דחיסת אוכל ללא הפסקה עם משקל עולה ואובססיה להיות הצפרדע שרצתה להדמות לפרה ושתתה מהנחל עד שהתפוצצה אז כתב לה פונטיין הצרפתי את המשל המדהים..

  פעם שידרו תוכנית ללימודי השפה הערבית וכן סרטים ערביים עם תרגום לעברית.
  הגיע השעה לחזור שנים אחורה.

 23. 47
  כל מילה בסלע
 24. 46
  ארנס, זקוקים לך! הליכוד משנה את פניו ושוכח את ערש הדמוקרטיה.
 25. 45
  לימוד ערבית אני בעד

  מסכים עם מר ארנס יש לילמוד ערבית מהסיבה האחת ויחידה שהיא דע את האויב היום הם עובדים על היהודים בעיברית כשאת האמת הם אומרים בערבית

 26. 44
  בראוו מישה, הבנת הכל
 27. 43
  געגועיי לימין של פעם

  יותר מכל, המאמר הזה העציב אותי. גדלתי כשבימין היו דמויות כמו בני בגין (שהיו נחשב "הזוי"), רובי ריבלין, משה ארנס - שגם אם המחלוקת על חלוקת הארץ מולם חריפה, אין ספק ביחס לשיעור קומתם, והאופן שבו הם מבינים דמוקרטיה ומוכנים להגן עליה. הזרם המרכזי של הימין בימינו השתנה, וגורם לכולנו לחרוד לפניה העתידיים של המדינה; לצערי, נראה כי הימין הליברלי של פעם הולך והופך למוצג ארכיוני

 28. 42
  המיעוט השוודי בפינלנד לא רוצה להשמיד את פינלנד

  האוכלוסייה הערבית בישראל, כמו גם השמאלנית, היא בחלקה הגדול לא נאמן למדינה, וזו הבעיה והסיבה לכך שרק עברית צריכה להיות השפה הרשמית. ולמרות זאת, מאמר מעניין.

  1. על סמך מה אתה אומר זאת, חצוף? אני "שמאלני קיצוני", וגם סרן במיל', תתבייש לך!
 29. 41
  אין סיבה לסימטריה בין הרוב למיעוט, ואין סיבה ללמוד רוסית כדי לכבד מיליון יוצאי רוסיה. (המשל, כמובן). יש ללמוד ערבית כיון שאנו נמצאים בלב המזרח התיכון, וכל שכנינו הם ערבים.
 30. 40
  חבל שלא פירטת יותא על פינלנד

  השוודים מהווים כ-5 אחוזים מאוכלוסיית פינלנד, אך כאמור זוהי אחת מהשפות הרשמיות של המדינה. אבל יתרה מכך, בתור שפה רשמית - כל עובד במשרה ציבורית במדינה מחויב לשלוט בה! כך מתייחסים לשכן

 31. 39
  גם יידיש! ובעצם גם רוסית!
 32. 38
  הערבית אף פעם לא היתה שווה לעברית

  הערבית איננה שפה רשמית בישראל. מדובר בשריד לחוק מנדטורי, שעקב השינויים הנובעים מהקמת מדינה יהודית, בוטל. זה שבית המשפט חושב אחרת, זה בגלל שהוא נגד מדינה יהודית.

 33. 37
  מאמר מצויין של מישה ארנס! כן ירבו
 34. 36
  לימודי ערבית לכל

  זה מדכא שניבחרינו הם זהויים

 35. 35
  לימןד ערבית

  מסכימה עם כל מילה במאמר של פרופ׳ ארנס. רוב הערבים דוברי עברית והגיע הזמן שרובנו גם נדע ערבית!

  1. לא כל ערביי ישראל דוברי עברית נשים רבות לא דוברות עברית, ילדים עד חטיבת לא דוברי עברית כי לא לומדים עד התיכון עברית כנראה בהסכמה בשתיקה של משרד החינוך. מי שלא מסיים תיכון דובר עברית באופן חלקי, עם זאת ערבית חייבת להיות חובה כמו אנגלית, כי כאן במזרח התיכון אנו חיים
 36. 34
  כל הכבוד לארנס!
 37. 33
  לזכותו של ארנס ייאמר

  שכבר שנים רבות הוא מטיף מעל כל בימה למתן שוויון זכויות לערביי ישראל, ולשיתוף מלא שלהם בחיי התרבות, המסחר והתעשייה שלה. וכל זה למרות שהוא ליכודניק ונץ מדיני.
  ברוב מדינות העולם אין שום סתירה בין עמדה פוליטית ימנית לבין אמונה בסיסית בשוויון בין אזרחי המדינה. ואצלנו ימניות וגזענות הולכות יד ביד באופן כל כך קבוע, עד שמישהו כמו ארנס, שמאמין במובן מאליו (שכל אזרחי המדינה צריכים להיות שווים בזכויותיהם), נראה כמו קוריוז מפתיע. עצוב.

  1. צודק
 38. 32
  השפה הערבית

  אם יש אנשים אטומים שלא מבינים שהשפה הערבית היא שפה חשובה
  שצריכים ללמוד חובה בבית הספר ולא השפה הרוסית שהיא נהפכה בנסיבות הקיימות לשפה השניה עד מצב אבסורד שניכנסים לחוניות פונים אל הלקוח ברוסית אז שה"עולים" ילמדו שפת הקודש הדור שעלה בשנות הראשונה ניסו להשתלב כמה שיותר מהר
  יש לשמר את השפה הערבית כשפה רשמית שניה ליד האנגלית

 39. 31
  מה שנותר זו העברית

  אם פה נדבר ערבית אז עדיף כבר לעבור לארה"ב (אם אפשר) ולדבר אנגלית. ומענין שהתגובות למאמר כל כך חיוביות. האם זו מערכת הארץ שמסננת?

 40. 30
  שפה לא מקרבת. עובדה: האירים נלחמו באנגלים בשנאה וזעם למרות זהות השפה והמראה.

  הכל אינטרסים, ולערבים יש 22 מדינות עשירות ועוד רוצים את כבשת הרש: ישראל.

  1. טעות ידידי

   טעות גסה. האירים דוברים אירית, אנגלית היא שפה משנית, והתפתחה רק בגלל הקשר ההדוק עם האנגלים. המראה גם שונה. אתה פשוט לא מכיר כנראה. חוסר הכרות הוא שורש הבעיה גם אצלינו. וחוצמזה שגם אם זה היה נכון, זו לא הוכחה ששפה לא מקרבת. שטויות בקיצור.

 41. 29
  לצערי, דעותיך אינן דעות חברי מרכז הליכוד החדש
 42. 28
  ארנס, אני מסכים איתך מעט, אבל הפעם בכל לב.
 43. 27
  לרוב לא מסכים ארנס הפעם יישור הקו עם נאום הבחירות
 44. 26
  הבנת הגלובליזציה מחייבת אנגלית כשפה רשמית

  השפה הרשמית החסרה היא אנגלית. כאומה קטנה אשר מחויבת לקשר עם העולם, הוספת האנגלית כשפה רשמית תקל על תהליכי ההתקשרות לעולם הגדול. לימוד הערבית הוא חשוב אך רק מתוך בחירה, ישנם תלמידים רבים המתקשים בשפות, עבורם ידיעה טובה של אנגלית, עדיפה על ידיעה עילגת של מספר שפות.

 45. 25
  הסיבה שכל ממשלות ישראל לא קידמו את השפה הערבית בארץ ובבתי הספר על מנת שלא יקשיבו הקינדרלעך היהודים לנרטיב הערבי, לא ברדיו, לא בטלביזיה שלהם ולא ברחוב. או אז היה מגלה האזרח מה קרה כאן במאה השנים האחרונות וזה לא יחמיא לציונות. המדיניות הזאת הולכת יופי יד ביד עם החוקים האנטי דמוקרטים שקמים כל בוקר כמו החוק לא לממן עמותות לזכויות האדם. ..... איך יתכן שמדינה תהיה עוינת זכיות האדם? העמותות האלה פוגעות במדינה? איך?
 46. 24
  הדרת השפה הערבית היא אסון


  כל המהלכים הפוליטיים בשנתיים האחרונות יוצרות אווירת הסתה והתלהמות ואלימות בישראל נגד מיעוטים - ערבים, פליטים, מהגרי עבודה. מדינת ישראל בראשות ממשלה כוחנית ואלימה משרתת קבוצה קטנה שמדרדרת את ישראל לאחת התקופות הכי חשוכות שלה. שימוש בכלים דמוקרטיים להרס הדמוקרטיה זה אבסורד מאין כמוהו.

 47. 23
  Not normally a fan

  but could not agree more!

 48. 22
  בושה אני מדבר ערבית פחות טוב ממה שהערבי מדבר כברית כי שפה היא תרבות וחשוב לדעת יותר על תרבותו של השכן
 49. 21
  צודק צודק צודק!

  וידיעת השפה, אפילו קצת, יכולה לעזור ליהודים להפסיק לפחד כל כך מערבים: שבגרפיטי בערבית יכול להיות כתוב כל מה שכתוב בעברית, וכששני ערבים מתלחשים יכול להיות שזה לא קשור אליך וכו'...

 50. 20
  סלט.

  ארנס כתב שני מאמרים שהתחזו לאחד, אבל לא צריך להיות עורך מזהיר כדי לזהות את ההפרדה ביניהם, שעוברת בערך באמצע הטקסט. הראשון מדבר על סוגיית מעמדה של שפה X כלשון רשמית, והשני עוסק בלימוד שפה זרה לתושבי מדינה. אין קשר ולא צריך להיות קשר בין שני הדיונים האלה. הכותב מלמד סנגוריה על הרעיון לחייב את לימוד השפה הערבית בקרב האוכלוסייה הכללית בישראל, ובצדק רב. רק חבל שהוא תולה דבר בדבר כשהוא מגן בלהט קדוש על היות שפה זו שפה רשמית בארץ, ואינו נזהר בדוגמא מביכה: פינלנד אמנם שומרת את שפת הכתר ההיסטורי כשפה רשמית, אולם מספרם של הפינים שמסוגלים לשוחח בשבדית הוא זניח, אפילו בבירה הדו-לשונית – חרף החובה בבתי הספר ללמוד שבדית(!); מה שמראה שאין תלות בין מעמד רשמי של שפה לבין שכיחות השליטה בה בקרב אזרחים, כך גם עם מדינות שאין בהן שפה רשמית אולם הציבור לומד שפה זרה - כדוגמת ארה"ב והספרדית. ישראל היא רפובליקה, ומדינת לאום. צרפת אינה מכירה בברטונית ובאוקסיטנית כלשונות רשמיות, ואינה מפריעה לדובריהן לטפחן. כמיליון דוברי אספרנטו חיים בעולם, וככל שידוע זו אינה שפה רשמית באף מדינה. הכותב מבקש לראות בביצור מעמדה הרשמי של הערבית בישראל משום מחווה אצילית לבני המעוטים החיים בה, מעין שי לחג, וזו כשלעצמה מוטיווציה מספיק גרועה כדי לדחות את עמדתו. שפה רשמית של אומה נקבעת כחיבור של פרמטרים היסטוריים וזהותיים, והיא מעל לכל סמל תרבותי רם-מעלה - ממש כמו דגל - ומשכך ניצבת הרבה מעל לשיקולי מיעוט-פה-נרטיב-שם, שהם נזילים כמי נהר בעת כינון סמלים לאומיים, עם כל היגון. ניתן להביא דוגמאות "קיצוניות" כמדינת הלאום האירית, ששפתה הרשמית הראשונה במעלה היא אירית – חרף העובדה שהדוברי שפה זו הם מיעוט במדינה. בישראל, מדינת הלאום העברי - שאינה שווייץ או דרום אפריקה, נכון לבסס את הערבית כשפת-פולקלור חשובה בדומה ליידיש ולרומנית, ולעודד הוצאות עיתונים וסיפרות נרחבת בשפות אלו; בנוסף ראוי לחייב תלמידי תיכון יהודים ללמוד ערבית על תקן הכרת לשון הילידים. אין בכך ג'סטה כלפי האזרחים הערבים, כי אם זכות גדולה עבור עצמנו. ועם זאת, כשפה רשמית – די, על פניו, בעברית, וסביר יהיה להתפנות לדון בכך לכשיתכונן המענה הלאומי-תרבותי לצורכי האוכלוסייה הערבית של פלסטינה-א"י: הלא הוא מדינת פלסטין, שתקום לצדנו במהרה בימינו אם תרצה השם. יש לבסס את הגמוניית השפה העברית במרחב הציבורי בכל מקום בישראל, ולחתור לשוויון זכויות אזרחי לכל אינדיווידואל. יותר מכל רצוי לזכור שהאיש שכעת מלמד זכות על מעמד הערבית כשפה רשמית בישראל הוא מאותם חסידים של סיפוח השטחים ויצירת מדינה אחת בין הים לנהר. מתנגדי המדינה הדו-לאומית אמורים לפקפק באותה נשימה גם בטיעונים מעורפלים של קריאה לכינון מדינה דו-לשונית.

 51. 19
  משה ארנס- לא רוצים כאן מדינת כל אזרחיה כמו עמותת "במקום"
 52. 18
  היתממות

  מר ארנס הנכבד,
  אינך חי בארץ הזאת? אינך ראוה את מה שנעשה לערבים, אזרחי הארץ ופלסטיאים יחד? מפלגתך שלך, ושותפיה לחגיגה (ישראל ביתינו , הבית לאומי, ש"ס וכדומה להם) מנהלים מלחמת חורמה בערבים, שמאולנים, טורקים, שוחרי שלום, רפורמים, בית משפט העליון וכל מי שצבע עיניים שלהם לא לטעמם. שיכורים מכוחם וחרדים לגורלם בבחירות הבאות, נציגי הימין מתחרים עכשיו על בוחריהם ונתיות הפשיסטיות האפילות שבמחנה שלהם.
  פקח את עיניך-אין הצעת החוק מקרי, וגם לא האחרונה מסוגה שנראה. מפלגתך שלך מובילה אותנו למקום שאפילו ליקודניקים יתביישו ממנו.

 53. 17
  אכן צריך ללמוד ערבית, אבל רק בבחינת "דע את האויב", והערבים בהחלט צריכים שמישהו יראה להם את מקומם
 54. 16
  מסכים, אך לא ניתן לכפות על יהודים "לשלוט בערבית", זהו ביטוי לכישרון לשפות ותו לא

  הרוב המכריע של הערבים בארץ (כולל שב"חים) מדברים ומבינים עברית ברמות משתנות, עד מקרים של שליטה (ר' ח"כ אחמד טיבי, סייד קשוע ועוד). הסיבה לכך היא הצורך להסתדר ולהתקדם בסביבה הישראלית שבה העברית שולטת ללא עוררין. אם לערבים בישראל וסביבתה לא היה צורך בישראל ובעברית, היא הייתה נישאת בפיהם של מתרגמים ובלשנים פלסטיניים ותו לא. הצורך מכתיב את השפה, ורוב דוברי העברית בארץ יעדיפו את האנגלית כשפה שנייה בדיוק מאותה הסיבה שהערבים לומדים עברית. אפשר ואף רצוי ללמד את תלמידי ישראל ערבית בביה"ס, אך לא ניתן לדרוש מהם לשלוט בערבית כפי שהערבים בארץ שולטים בעברית

  1. אם אפשר ללמוד צרפתית ואנגלית אפשר גם ערבית
 55. 15
  וואו

  מסכים עם כל מילה.

 56. 14
  אה, ושוב תודה לך על הביבי ש"הענקת" לנו.
 57. 13
  הלו? זה ארנס?
 58. 12
  לא רק ערבית אך גם אנגלית ועברית!

  איני יכול להסכים יותר עם ההצעה לחייב את כול תלמידי ישראל ערבית, וכול המרבה הרי זה משובח. אך מה לגבי האנגלית שהיא חובת המציאות בעולם המודרני? תלמידים מגיעים לאוניברסיטואות בלי יכולת קריאה באנגלית ועל אף החובות והקורסים המצב איננו משתפר לפני צאתם מכותלי האוניברסיטאות. ומה לגבי עברית תקנית? וחלק גדול מהתלמדים המעיגים לאוניברסיטאות אינם שולטים דיי הצורך בשפת אמם, בעברית, ואינם יכולים לחבר משפט הגיוני לפי כללי הכתיב והדקדוק והתחביר. בקיצור, הוראת שפות איננה חשובה פחות מהוראת המדעים והמתמטיקה. אבל לימוד שפה דורש מאמץ והשקעה ואף שינון וחזרות ותרגול וכל הדברים האלה מאוסים על תלמידינו.

 59. 11
  נותן קצת פרספקטיבה על הקיצונים של היום מול הקיצונים של פעם. ארנס מול דדון.
 60. 10
  כל כך נכון
 61. 9
  ארנס צודק ב-100 אחוז

  הן לשלום הן למלחמה ידיעת השפה הערבית היא חיונית. להזכירכם מדינת ישראל נמצאת במזרח התיכון שרוב תושביו דוברים ערבית. מה גם שלימוד הערבית קל לדוברי עברית ומשפר את כושר ההתבטאות בעברית.

  ישנן מספר בעיות טכניות כגון לימוד ערבית מדוברת מול ספרותית וכו' אבל כל אלה ניתנות לפיתרון. אין מחסור במורים ואקדמאים ערבים מוכשרים המסוגלים ללמד ערבית במערכת החינוך ואפשר אפילו לארגן לימודים בבית ספר ערבי או דרוזי לפרק זמן כלשהו למצטיינים בערבית.

 62. 8
  סחתיין ארנס. בהתחלה התפלאתי שזו דעתך, אח"כ חשבתי- זו הכנה למדינת כל אזרחיה. רק לא להחזיר שטחים? רק לא שתי מדינות לשני עמים?.
  1. בדיוק.
 63. 7
  השפה הערבית

  כל הכבוד לשר ארנס וחבריו בגין וריבלין עוד לא עבדה התקוה יש אנשים עם לב בימין אם רק היינו יכולים להתנתק מהמחנה הדתי..............

 64. 6
  הבנתי. על שרידי משפחת פוגל שנשחטה באיתמר "לכבד את המיעוט הערבי" .
  1. מה הקשר?
  2. מה הקשר?מיליארד דוברי ערבית מקיפים אותנו ואת רותצה להסתגר

   בד אמותייך

  3. זוהי תגובה אופיינית של מישהו שמאמין בציונות הלאומנית הגזלנית של המאה ה19
 65. 5
  מה קרה לך מישה , לעת זיקנה התפקחתה?
 66. 4
  יישר כח

  מסתבר שימני יכול להיות דמוקרט הגון. מסתבר שפטריוטיות לא דורשת טיפשות טוטלית נוסח ליברמן\דיכטר\אלקין.

 67. 3
  מסכים עם כל מילה שנכתבה

  רוצה לברך את מר ארנס על מאמר המיטיב לבטא אמת פשוטה אך צרופה שמאחוריה מסתתרת הבנה מעמיקה של המפתח הראשון לתרבות של הבנה, כבוד ושוויון. כה לחי.

 68. 2
  לימודי סינית לכל
  1. טפש, במזה''ת לא מדברים סינית, אבל אתה כנראה לא במזה''ת
 69. 1
  ארנס

  הליכוד שבו פעלת לא קיים יותר. הליכוד של ביב הוא אוסף של פאשיסטים שכל עניינם הוא דיכוי המיעוט. הם מפחדים. הם טפשים. הם שקרנים. אתה, מרידור, בגין (האב והבן) הנכם זן אחר. זן בהכחדה.

  1. מר ארנס: לראשונה מזה 70 שנה שאתה צודק במה שאתה אומר!
  2. דיכטר מקדימה והוא דובר ערבית
  3. על ההבדל הגדול בין בגין לנתניהו.

   למחרת מהפך 77 נשאל בגין בשידור חי בקול-ישראל ע"י אחד השדרים הנפחדים, מה יהיה עליהם. תשובתו: תרגעו, הכל יהיה בסדר. ואכן זה מה שהיה. לא בגין (ולא שמיר) ניסו לפגוע אפילו בשוליים בהגמוניה של השמאל בתקשורת הממלכתית, במערכת המשפט, באקדמיה או בכל תחום אחר. וזו הסיבה ליחסים הטובים שלהם עם השמאל. הראשון שמנסה לחלץ את המדינה מלפיתת החנק של התמנון השמאלני הוא נתניהו. ואלה התוצאות. הכפשות בלי קץ על בסיס יומי בכל כלי התקשורת המרכזיים.

  4. החרדלניקים וניאו פשיסטים למיניהם ירמסו גם ליברליים ימנים בגל הבא

   מקווה שימין ומרכז שפוי יתעורר ללא דיחוי

  5. גם (רק) ליברמן דובר ערבית. פחחחח
  6. Arabic

   Finally!! absolutely right!!