נתניהו: צ'מברליין שלנו

מדינה דמוקרטית מתכוננת למאבק קיומי בשיתוף כל אזרחיה ובבריתות עולמיות; מדינה פשיסטית מתכוננת ברמיסת מתנגדיה מבית ובניסיון לייצר בריתות בחוץ. מדינה פשיסטית משיחית גם רומסת מבית וגם מצרעת את עצמה בעולם.

המתבוננים באימה בתמונה המשלבת את דמות המנהיג הישראלי בעולם כ"שקרן" וקיצוני עם חדוותו לרמיסת הדמוקרטיה מוכרחים להבין את ההקשר. ישראל של בנימין נתניהו, המתכוננת לקראת מלחמה קיומית, עשתה בחירה. אפילו לליכוד זהו מהפך.

האם ללא 9'-1977 היתה 1981? ספק. מנחם בגין עסק בכור העיראקי מיוני 77'. אין ודאות שהלך לשלום עם מצרים ולהבטחה לפינוי כל סיני, שקדמה לביקור אנואר סאדאת, רק כדי לייצר את הכנפיים המדיניות שיאפשרו הפצצה בעיראק. אך ברור שבגין הבין, שחובתו האסטרטגית לפרוץ דרך ולהרגיע את המערב מקיצוניותו. לכן הקים ממשלה עם משה דיין ויגאל ידין. לכן נסוג מסיני. בזכות "יש שופטים בירושלים" והאשראי המדיני הוא היה יכול להפציץ בעיראק מול התנגדות רבים, אך בתמיכה נלהבת של הרמטכ"ל ומפקד חיל האוויר.

לא רק בגין. מי ששוחח לעומק עם רבין ב-1992 הכיר מה הביאו לתהליך השלום. מכהונתו הראשונה תמך רבין בביקור בגוש עציון בוויזה, אך למהלכיו היתה סיבה אסטרטגית. מ-92' ראה את האיום האמיתי על ישראל בגרעין האיראני ובקיצוניותה הדתית. דרך טיפולו היתה סדורה. תהליך השלום יועד להוון להסכמים מייצבים ומצנני מתיחות אזורית את חלון העליונות הגרעינית הישראלית שנפתח ב-1971, כך על פי מקורות זרים. בעולם שבו היה רבין "חבר" אסטרטגי - ולא רק של ביל קלינטון - עוצמת הכנף האסטרטגית הישראלית היתה עצומה. כנף שיכולה היתה לאפשר מעבר מהרתעה עמומה לגלויה; היכנסות מתחת למטריית ההגנה וההרתעה של נאט"ו; ואם צריך, לאפשר תקיפה בתנאי תמיכה עולמית רחבה.

נתניהו איננו אפוא צ'רצ'יל, אלא צ'מברליין. כצ'מברליין הוא בוחר להמשיך בשלו כאילו אין סכנה קיומית. ואצל נתניהו, כצ'מברליין סיקריקי, להמשיך בשלו משמע לדבוק בהסתערות על הדמוקרטיה. לרסק אפילו, ובעצם בעיקר, את בית המשפט. וכך שורפת ירושלים, כבמרד הגדול מביא החורבן, את אסמי התמיכה הפנימיים והעולמיים.

גולת הכותרת של הגל האנטי דמוקרטי מתחפשת לעניין טכני. אבל השינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים איננו טכני. בישראל, שאין בה חוקה, שהרשות המחוקקת בה פועלת כשלוחה של הרשות המבצעת, וחלקים מהתקשורת נכבשים בידי השלטון, נשאר דימוי עצמאות המשפט כמחסום אחרון. כשבזכות התרגילים יישלט בית המשפט פוליטית, ייגמרו שיירי הדמוקרטיה הישראלית.

כוח הרוב הפשיסטי המשתלט יוכל אז להוסיף לפני הבחירות עוד תרגילים - שוב מהרגע להרגע. למנוע, למשל, השתתפות של מפלגה ערבית אחת כדי שהערבים ייעדרו מהקלפיות, ולאפשר הצבעת יהודים בחו"ל - כל זאת בלא ביקורת שיפוטית ממשית - עניינים טכניים קלים, שיבטיחו רוב ימני פשיסטי משיחי לנצח.

זהו המבחן של דן מרידור, בני בגין, אהוד ברק, גדעון סער ובעיקר רובי ריבלין, שנראה כמאפשר ואף דוחף את מהלך הפוטש נגד בית המשפט. כל דברי הזעזוע של ריבלין וחבריו מחקיקת הכנסת הלא-דמוקרטית שווים כקליפת השום. מי שמאפשר את ההרס הפוליטי של שארית הפליטה הדמוקרטית - בית המשפט - ועוד ברגע קיומי זה, מרים יד על ישראל. שאר חוקי הזוועה הם פרפראות. ההשתלטות על בית המשפט היא הדבר עצמו.

וכך, לא בידי "חבר" עולמי אלא בידי המצרע את עצמו בישראל ובעולם כ"שקרן" אנטי דמוקרט מובלת ישראל להתמודדות עם איראן. צ'מברליין סולק בידי חבריו ברגע האחרון, כשהתבררה טעותו האסטרטגית. אם ישראל רוצה להתקיים, מוכרח גורל נתניהו להיות דומה. וזאת, עוד בטרם יתפזרו העננים.

Read this article in English: Our Chamberlain

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  מעניין כמה תומכים יש לו שחיים תחת "צבע אדום"
 2. 32
  גם ההשתוללות של ליצמן מול רופאי ישראל והנהלות בתי החולים היא חלק מהמצב - השלטון איבד כול בלם
 3. 31
  יואו איזה פרובוקציה שמאלנית תינוקית! רק מישהו מחו"ל אומר משהו נגד ימני בישראל ישר כל השמאלנים החנפנים קופצים לצד שלו ממש מגוחך...
 4. 30
  מובילים את הדמוקרטיה בידראל לעקידה - חייבים לנסות לעצור, אף מלאך לא יגיע משמים
 5. 29
  תזכרו שאמרתי כי הדרך של הליכוד תביא להרס המדינה תוך 20-30 שנה
  1. יוסי, תחזיתך היא תחזית של אופטימיסט ללא תקנה

   אני נותן לעייסק הזה לא יותר מעוד 10 שנים - וגם זה לפנים משורת הדין.

 6. 28
  אין מקום לישיבה פאסיווית של הציבור מול הנהגתו המופקרת
 7. 27
  האם מדינה שנלחמת בלאומנות ואפילו היא ערבית היא מדינה פשיסטית?

  מאיפה ההגדרות של הכתב לפשיזם בודאי לא מההגדרות המקובלות בקרב מדענים.
  מדינה פשיסטית היא השמה חיי אדם אחרי צרכי האומה לא מכירה בלגיטמיות של מדינות קיימות, לא מכירה בזכותם של לאומים אחרים באזורה ומאיימת להשמידם
  ההדרה תואמת היטב את המדיניות הפלסטינאים. 

 8. 26
  רכלבסקי לא צודק-מדבר שטויות
 9. 25
  "מדינה קטנה ומחורבנת"
  1. אז מה אתה עוד עושה פה? יאללה, לך לאירופה

   תקנה לך דירה ושב בשקט שם ואל תעשה גלים ורעש.

 10. 24
  מדיניות נתניהו דומה להתנהגות צ'מברלין

  בהתקפלות בפני הימין.

 11. 23
  כל מילה בסלע
 12. 22
  ביבי וממשלתו הקיצונית פועלים בשיטתיות להרס מדינת ישראל
 13. 21
  לאן נעלמה ציפי? התוכלו ילדים למצוא את יו"ר האופוזיציה?

  העובדה שממשלת ביבי היא פשיסטית, אויבת הדמוקרטיה ופתחה במסע חיסול והשתקה של כל מי שאינו מנשק מזוזות ומצביע לימין - כואבת לי עד מאוד. העובדה שגב' ציפי לבני (יו"ר האופוזיציה למי ששכחו) נעלמה ונעלמה- כואבת שבעתיים.
  באין אופוזיציה ראוייה- מה הפליאה שאנו הופכים לתיאוקרטיה לאומנית ופשיסטית?
  ציפי לבני- היית יכולה להיות יו"ר אופוזיציה לוחמנית ההחושפת את ערוותו הכעורה של השלטון ואולי לקנות את עולמך ואולי גם להציל את ישראל מעצמה.
  אבל את ומפלגתך נאלמתם דום. כך גם תעלמו מהמפה הפוליטית.

  1. מדוע התגובה הזו נראית לי של מתחזה בתשלום ?
 14. 20
  ביבי מוכר את המדינה עבור הישרדותו בשלטון המנעמים

  ביבי וצרתו התאבו בשלטון המנעמים עד כלות נשמתם
  הם מוכנים למכור את המדינה ותושביה בעבורו,הוא למד משהו מהקדנציה הכושלת הקודמת שלו אז שרד אך שנה ןמשהו
  ביבי וצרתו מסכנים קוממיות ישראל
  כל אוהבי המדינה צריכים להתעורר להקדים תרופה למכה הזאת

  1. אכן, ואולם הנ"ל בעיקרו גרוע משרדן - הוא אידיאולוג קיצוני
 15. 19
  אל תזכירו לי את צ'מברליין. אילו צלחה דרכו, הוא עוד עלול היה למנוע את המלחמה ואת השואה, מעוז צור ישועתנו.
 16. 18
  הסדר הישן בביהמ"ש העליון.

  כל הבכיינים למיניהם בס"ה רוצים לשמר את הסדר הישן, מבלי להתחשב בתוצאות הבחירות ב-40 השנה האחרונות, כלומר אנשי השמאל הם האנטי דמוקרטים. הם רוצים להמשיך ולשלוט בארץ ובתושביה ע"פ תוצאות הבחירות של שנות השישים, די, תשלימו עם מות מפאי, מפ"מ ודומיהן. תפסיקו לחלל את המושג דמוקרטיה, אתם כבר לא בשלטון, עוד מעט קט וגם תשלטו בתקשורת ע"פ חלקכם היחסי, כלומר בין 10-20 אחוז, לרעיונות שלכם, כמו גם לשלום המדומה שלכם אין קונים.

  1. אין קונים ואין קוראים אין מנדטים אין כלום.הם עדיין באנרציה. לפני הביטול הסופי.
  2. ואז כשלא יהיה שמאל יהיה נהדר - כל היום תרקדו במעגלים ותשירו עם ישראל חי
 17. 17
  שאני פותח מאמר של ספי דבר אני חושב אני עושה חיפוש למלה "משיח", מעולם לא התאכזבתי :)
 18. 16
  עוד מאמר בשרשרת מאמרי ההסתה היומיים בהארץ נגד נתניהו שנבחר באופן דמוקרטי ומקיים את הבטחותיו ומצעו שלפני הבחירות, שלא כמו רבין השקרן ששינה את כל מצעו לכוון הסמול הקיצוני בהסכם אוסלו והתוצאה: רבבות קורבנות.

  עוד מאמר בשרשרת מאמרי ההסתה היומיים בהארץ נגד נתניהו שנבחר באופן דמוקרטי ומקיים את הבטחותיו ומצעו שלפני הבחירות, שלא כמו רבין השקרן ששינה את כל מצעו לכוון הסמול הקיצוני בהסכם אוסלו והתוצאה: רבבות קורבנות.

  1. יש ביבי יש טילים
 19. 15
  יש כמה צדיקים בליכוד. אחד מהם הוא מיכאל איתן אשר מסתייג מהחקיקה האנטי דמוקרטית
 20. 14
  צודק נצביע מרצ וחד"ש וכול הבעיות שלנו יבאו לקיצן
 21. 13
  כל הפעולות של נתניהו להרס אושיות המדינה נובעות מיצר הנקמה שלו על שהעיפו אותו הביתה בקדנציה הראשונה המאכזבת שלו.
 22. 12
  ללמד את המאמר הזה בכל בתי הספר.
  1. בבתי הספר שלנו אף אחד לא יבין עברית יפה כזו...עצוב.
  2. גם לתרגם לכל השפות ולעשות ממנו סרט מתח.
  3. רק? ומה עם פרס נובל?
  4. הסרט ההיצ'קוקי הוא בחוץ
 23. 11
  הרשות המחוקקת בישראל פועלת כשלוחה של הרשות המבצעת.
  1. ממתי ממשל יציב שלא נתון לסחטנות מצד רסיסי מפלגות, זה חסרון?
 24. 10
  ראש ממשלה כ"שקרן" וקיצוני עם חדוותו לרמיסת הדמוקרטיה יחסל את המפעל הציוני.
  1. השאלה איך מוחים בזמן ועוצרים אותו מלהביא לעוד עקידה - ולא רק בכיכר העיר
 25. 9
  מדינה פשיסטית משיחית גם רומסת מבית וגם מצרעת את עצמה בעולם.
 26. 8
  הכל נכון. פעם אחת בגלל קיצונים כבר נהרס הבית וכעת אנו בדרך לפעם השניה.
 27. 7
  גם לא מבין כלום וגם זורע שנאה ללא מעצור

  בית המשפט העליון שלנו, לא נבחר בדרך דמוקרטית....העם בדמוקרטיה הוא הריבון, ולכן הוא זה שאמור לבחור את שופטיו באמצעות נציגיו בכנסת...לא נראה שהכותב בכלל מביו את טענותיו שלו...אם אתה חרד לדמוקרטיה, זה מה שהיית אמור לדרוש....אולם בישראל קיימת בעייה אחרת שרכלבסקי לא רוצה להיות ער לה....בכנסת ישראל קיימות מפלגות המייצגות אוכלוסיה לא דמוקרטית, שמשתמשות בדמוקרטיה, כדי להפוך את הקערה לכיוון הלא דמוקרטי שלהם...שני גופים אלה הם החרדים והערבים...החרדים מעוניינים באל כשחולי יחיד...והערבים מעוניינים להפוך את ישראל לכל אזרחיה....כך יפתחו את חוק השבות לכולם, כל הפליטים וכל ערבי אדאילוגי יגיע כדי להפוך בישראל את הרוב המוחץ לערבי...לא רק שהלכה הדמוקרטיה, אלא הכנסת הערבית לא תחוקק שום חוק שיגן על היהודים מפני פרעות הערבים....התסריט האפוקליפטי הזה לא מובן לך, כי חבריך וחברי הערבים הם משכילים ודמוקרטים ומשוכנעים שהתסריט הזה לא יקרה....אבל כולכם טועים...הוא לא רק יקרה, אלא מהירותו תהיה מדהימה

 28. 6
  יותר מזכיר את צ'אווס

  מברבר את עצמו לדעת ומתבשם מתמיכה פנימית מול כל העולם.

  לא חושב שיש כאן אפילו אסטרטגיה כושלת

 29. 5
  לא מספיק כתרים מזוייפים קשרו לרבין שהכותב הנכבד ממשיל אותו לתמיסטוקלס?
 30. 4
  ריבלין פטפטן מאוס,שמאחורי מילותיו אין כלום,כי ידיו מהרסות בדיוק כמו ידי פאינות ואקוניסים-אנשים לא ראויים אפילו להזכיר בעליבותם,עושה הכל כדי להיבחר לנשיא במשטר פשיסטי.לא ניתן למהלך הזה לקרות.ואם הוא יקרה, יתרחש כאן מה שקרה במצרים.סער,ברק מרידור ובגין-הם בדיוק כמו ביבי ליברמן וישי.כל עוד הם יושבים על הכיסאות שלהם
 31. 3
  כרגיל אצל רכלבסקי, תובנות עמוקות וממונפות, אבל האמת היא שזה לא עניין של נתניהו מול בגין או רבין, אלא תהליך הכרחי שהתחייב מהאידיאולוגיה הציונית המוסכמת על הכל ולפיה אנו, היהודים, או ליתר דיוק קבוצת היהודים הבורגנים ממזרח אירופה, אנו בלבד בעלי הארץ הזו ולבני המקום הערבים אין בה חלק ונחלה וכמוהם כאבק אדם שכמו עממי כנען דינם לצאת את הארץ או לגור בה במעמד של גבעונים.
 32. 2
  הפאניקה שאחזה בשמאל לעומת השלווה והשמחה שאוחזת ברוב העם הימני אומרת דרשני.המדינה המנהיג והשלטון יוצאים מהאחיזה המתמשכת של השמאל ומקיימת סוף סוף את רצון העם.
  1. השלטון בישראל לא נמצא מעולם בידי השמאל

   השלטון בישראל נמצא לאורך כל השנים בידי מפלגות מרכז-ימין, בין אם היתה זו מפלגת העבודה, הליכוד או מפלגות דתיות. מפלגות השמאל בישראל, חד"ש ומרצ, הן מפלגות קטנות ואין להן חלק בשלטון.

 33. 1
  כולם ב"הארץ" שונאים את ביבי הטוב,,אבל דוקא כולם בארץ אוהבים את ביבי,וזה טוב,
  1. "ביבי הטוב"? זה כמו סינדרלה או פינוקיו. יש את זה רק באגדות...
  2. אל תשקר גם אתה

   לא "כולם" בארץ אוהבים את ביבי, יש לו 30% תמיכה יציבים וזהו. העניין הוא השיטה שאינה מחייבת רוב מוחלט. וחוצמזה, העובדה שהימין מטומטם אינה אומרת שהוא צודק.

  3. הימין לא מטומטם אלא העם שבחר בו
  4. מה פירוש אוהבים את ביבי?אני הצבעתי עבורו אבל

   לא אוהב אותו אבל הוא מגן עלי
   מפני הימין המטורף והשמאל ההזוי

  5. ההבדל בין האגדות למציאות: כשפינוקיו הפסיק לשקר, הוא הפך לאדם אמיתי
  6. ביבי רוב העם השפוי אתך בשבילינו אתה מלך
  7. לא יקום עוד מנהיג כמו נתניהו בדור הזה אוהבים אותך ביבי