השילוש הקדוש שאחראי ליוקר המחיה

באיזה כלכלה חיים אנחנו, בכלכלת שוק פתוחה וחופשית, או בכלכלה מעוותת שבה מעטים מנצלים את הרבים? תשובה לכך אפשר לקבל, אם מביטים על מה שאפשר לכנות "השילוש הקדוש": צלע אחת שלו היא בעלי ההון, השולטים בפירמידות העסקיות הגדולות. צלע שנייה מורכבת מהוועדים הגדולים, השולטים במונופולים הממשלתיים. הצלע השלישית היא "מינהל מקרקעי ישראל", השולט בקרקע, ודרכה במחירי הדירות. "השילוש הקדוש" הזה הוא הגורם למחירים המנופחים וליוקר המחיה המופרז שהציבור כולו סובל ממנו.

אבל גם אם מסכימים ש"השילוש הקדוש" הוא לב הבעיה של כלכלת ישראל, עדיין מתחולל אצלנו ויכוח על הפתרון. יש אומרים, שהפתרון צריך להיות מעורבות גדולה יותר של הממשלה, תקציב גדול יותר, הכנסת מוצרים לפיקוח וחיזוק הרגולציה. מי שסבור כך מאמין, שהמחירים הגבוהים הם ההוכחה לכך שכלכלת השוק נכשלה, ולכן צריך לעבור לסוציאליזם, או בשמו המתון יותר: סוציאל-דמוקרטיה.

בצד השני עומדים אלה שמבינים, ש"השילוש הקדוש" איננו חלק מכלכלת השוק, אלא תקלה גדולה שמקורה בשיטה הסוציאליסטית שהיתה נהוגה כאן פעם. מי שהוא חסיד של תחרות וכלכלת שוק מתנגד בכל לבו לכוח המופרז של הטייקונים ולפירמידות העסקיות הגדולות שבנו. הוא יודע, שהתנאי לכלכלה חופשית ולמחירים הוגנים הוא מספר רב של חברות ועסקים המתחרים ביניהם על הכיס של הצרכן. רק כשהשוק מבוזר ואין פירמידות אפשר להגיע למחירים הוגנים ול"רווח נורמלי" ליזמים. אבל זה לא יכול לקרות כשיש במשק ריכוזיות מופרזת.

הצלע השנייה במשולש, גם היא מוצצת את לשדנו. מדובר במונופולים הממשלתיים הגדולים, כמו למשל חברת החשמל, נמלי הים ורשות שדות התעופה, היוצרים שוק עבודה לא תחרותי ומחירים גבוהים. מי שמתקבל לשורותיהם זוכה לשכר גבוה, לתנאים סוציאליים מצוינים ולקביעות טוטלית, אך שאר העובדים במשק נאלצים לשלם את המחיר - חשבונות מנופחים.

הוועדים הגדולים באותם מונופולים משיגים תנאי העסקה עודפים בעזרת שביתות ועיצומים, הזוכים תמיד לתמיכה גורפת של ההסתדרות. לכן לא נשמע אף פעם את עופר עיני מדבר נגד המונופולים והקרטלים. הם בסיס כוחו.

הצלע השלישית במשולש היא הגורם המרכזי למכירי הדירות הגבוהים. מדובר במינהל מקרקעי ישראל, המחזיק ב-92% מקרקעות המדינה. כי המינהל אינו מוציא לשוק כמויות מספקות של קרקעות לבנייה, מחיר הקרקע עולה, ואתו גם מחיר הדירה. בעוד בעולם מחיר הקרקע הוא שליש ממחיר הדירה, בישראל הוא חצי מהמחיר, ואף יותר.

את בעיית "השילוש הקדוש" אי אפשר לפתור בשיטות סוציאליסטיות של מעורבות ממשלתית רבה יותר ומלחמה בהפרטה. צריך לעשות בדיוק את ההיפך: להגביר תחרות בכל אחת מצלעות המשולש. יש לרסן את כוח הטייקונים הגדולים ולפרק את הפירמידות שלהם. יש לטפל בוועדים הגדולים כדי שיפסיקו להתעלל בציבור ולגרום להעלאות מחירים. את זה ניתן לעשות על ידי הורדת מכסים כללית על כל מוצרי התעשייה, החקלאות והמזון, מה שיביא לפתיחת השוק לתחרות מיבוא ולהורדת מחירים.

את הצלע השלישית יש פשוט לסגור. כלומר, למכור את כל קרקעות המדינה לציבור הרחב, וכך לסיים את חיי הדינוזאור האחרון - מינהל מקרקעי ישראל, השולט בקרקע וגורם לייקורה הטרגי. רק אז יוכלו זוגות צעירים לקנות דירה במחיר סביר.

יש להבין, שרמת המחירים הגבוהה בישראל אינה נובעת מכישלון של כלכלת השוק. היא פשוט אינה קיימת בחלקים נכבדים וחשובים של המשק. לכן, במקום לבקר את מה שאיננו, יש להעמיק את התחרות, לפתוח את המשק ליבוא ולפרק את הפירמידות, הוועדים הגדולים ומינהל מקרקעי ישראל. ככל שנמהר לפרק את "השילוש הקדוש", כן ייטב לכולנו.

Read this article in English: The holy trinity

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  שמאלני ה"ארץ" חיים בהזיות מדיניות אבל גם כלכליות - שטרסלר צודק!!
 2. 34
  Phenmoeanl breakdown of the topic, you should write for me too!

  Phenmoeanl breakdown of the topic, you should write for me too!

 3. 33
  שטרסלר שכח את הבנקים המושחתים
 4. 32
  הלאמת ארבעת החברות הממשלתיות

  ארבעת החברות הממשלתיות שמחזיקות אותנו ,, בביצים ,,הם --חברת החשמל -- רשות שדות התעופה והנמלים --חברת מקורות --ורכבת ישראל.לדעתי יש להעבירן לרשות הצבא ,שם אין שביתות,וכמובן אין אפשרות ל ש ח י ת ו תי ,

 5. 31
  השילוש הקדוש

  השילוש הקדוש של מר שטרסלר הוא הוא שקר מנפולטישמר שטרסלר הוא המפיץ הגדול שלו.
  1,ראש הממשלה שר האוצר 2.בעלי ההון, התעשינים ורשתות השיווק.ומשרתם הנאמן מר שטרסלר..
  מר שטרסלר נביא השקר הקדוש של השוק החופשי והתחרותי ,ועבורם ניתן להפריט את הרכוש של כלל הציבור כאשר השוק החופשי הוא רק לעשירים.ואתירי הכח ,ששולטים במדינה ובממשלה.
  מרוב התעסקות בשקר התחרות על ידי הפרטה התוצאה של שקר התחרות מביא את המדינה לעלות גבוהה של יוקר המחיה יותר מאשר באירופה ,ועוד ידו נטויה,עדין לא מספיק לו והוא דורש להקטין את המסוי על בעלי ההון,ולצמצם את השירותים שהממשל מחויב לאזרח.
  וככל שבעלי ההון מרויחים יותר כן חוצפתו של מר שטרסלר גדולה יותר.
  ונראה כי מרוב תחרות רק מספר העניים צומח בקצב שמספק את מר שטרסלר, ועד שמר שטרסלר לא יראה במו עיניו עוד חצי מליון ילדים רעבים.ומשפחתם עובדי קבלן,לא יפסיק מר שטרסלר את ההטפות השקריות שלו.

 6. 30
  הפסקתי לקרוא לאחר מספר משפטים. אין חדש תחת השמש ונבל נשאר נבל.
 7. 29
  אם "הציבור"(מספר בעלי הון) יחזיקו בקרקעות אנחנו נשלם יותר!
 8. 28
  מנהל מקרקעי ישראל? לא הגוף האידאלי, אך לא מקור הבעיה

  אני מאד נהנה לקרוא את הטור של מר שטרסלר. הפעם, עם זאת, אני חושב שנעשה עוול מסוים למנהל מקרקעי ישראל. אמנם לא מדובר בגוף היעיל, המסור והחרוץ ביותר שיש, אך אני לא חושב שבו המקור לבעיית הנדל"ן במדינה, אלא במערכת התכנון המסועפת שלא מצליחה ליישם את מדיניות הממשלה, ממגוון סיבות. במדינה חסרת קרקעות כמו שלנו, הפקרת הקרקעות לידי השוק היא סכנה של ממש, ויש הכרח לצופף את השטחים הבנויים והמופרים (באחריות מוסדות התכנון), ולא להפר שטחים פתוחים. בזאת, באופן אירוני, עצלותו של המנהל דווקא הצילה אותנו עד היום.

 9. 27
  שוק הנדלן הולך להתרסק

  בועה בועה בועה

 10. 26
  נחמיה, מאמריך בכלכלה פשוט קלוקלים ומלאי דמגוגיה

  ראשית, כדאי שוב לציין שאיומי עובדי חברת החשמל, עם היד על המתג (שאלטר), זה סיפור ישן ועבש. ולהווה ידוע לך שהפרטת חברה זו לו תוריד אפילו באגורה אחת את מחיר החשמל. שנית, גם תחרות חופשית היא קשקוש מקושקש כי במספר זירות חשובות, כמו בנקאות ותקשורת, היא כפופה לפיקוח ממשלתי קפדני במיוחד. העדר תחרות כאן אינה קשורה לממשלות הסוציאליסטיות של פעם וגם אצל האמריקאים התערב הממשל כשהבנקים קרסו. תפקיד הממשלה, או שיעור מעורבותה, משתנה מתחום לתחום במשק

 11. 25
  נחמיה שטרסלר צודק כרגיל ומביע בבהירות את עמדתו
 12. 24
  מאמר מבולבל ולא מנומק
 13. 23
  הצלע הרביעית

  שוק חופשי מחייב תחרות הוגנת בין שווים. אמנה חברתית חדשה שתבטיח בטחון סוציאלי לכל וסחר הוגן.

 14. 22
  נכון וצודק
 15. 21
  ממשלות ישראל בלבד אחראיות למצב
 16. 20
  נחמיה, אתה רואה? כשאתה רוצה אתה יכול!
 17. 19
  הטייקונים נוצרו בגלל השיטה הקפיטליסטית

  מינהל מקרקעי ישראל- הוא גוף ציבורי שפועל לפי הנחיות הממשלה.
  אצל שטרסלר הכל הפוך!, או כמו שאמר עליו עיני באחת מהתכניות: עד שכל העובדים במשק לא ירוויחו 4,000 ש"ח - שטרסלר יצעק "סחטנות מצד העובדים".
  די שטרסלר, גם אנחנו רוצים לנשום, גם אנחנו רוצים לחסוך לילדים שלנו, ההצעות שלך יובילו לירידה עוד יותר של השכיר במשק.

 18. 18
  מאמר יפה מאד
 19. 17
  יש עוד מונופול הרסני - התקשורת... מונופול על השיח הציבורי.

  ... לכן זהו שיח לא רציני... אז מה עושים?

 20. 16
  המינהל הוא רשות ממשלתית שהוקמה בחוק

  תפקידו של מינהל מקרקעי ישראל הוא למכור את אדמות המדינה במחיר הגבוה ביותר האפשרי, זהו ניסוח החוק, פחות או יותר. אין מתפקידו להעשיר את יזמי הנדל"ן על ידי מכירת אדמה בזול. אפשר בקלות לשנות את מעמדו בחקיקה.

 21. 15
  שטרסלר יורה על אוטומט

  אני מקווה שזה לא הודפס כי חבל על הנייר. איך בדיוק הורדת מכסים "תטפל" בבעיית כוחם של הועדים הגדולים והמונופולים? אפשר לייבא מאיזה שכן חשמל? סחורות לא יעברו בנמלים?
  אני מסכים עם אבחון הבעיות , אבל אין בכתבה זו שום פתרון שניתן ליישם. סתם למלא טור. מה לעשות ,גם שטרסלר צריך להתפרנס...

 22. 14
  איך לקרוא את שטרסלר

  כשקוראים את שטרסלר צריך לדעת ש כן=לא, לא=כן, נכון=שגוי, שגוי=נכון וכמובן שגם ההפך הוא הנכון. שטרסלר, אם המנהיגים שלנו היו פועלים לפי החזון שלך, ישראל היתה מקום מאוד קשה לחיות בו. כמה חבל שהם באמת פועלים לפי החזון שלך, כבר שלושים שנה...

 23. 13
  שטרסלר: "מכירי דירות"?.. !!!
 24. 12
  נחמיה, תירגע, המחאה החברתית מתה והרעים ניצחו
 25. 11
  כשקרקעות המדינה יוצעו למכירה יקנו אותם הערבים.איך תמנע זאת?
 26. 10
  חיפה

  לא נראה לי . יותר מדי אני מאמין מאשר ניתוח אוביקטיבי וניטרלי של המציאות והעתיד.

 27. 9
  איזה ניתוח רדוד - מה הקשר בכלל בין מחיר הדירה למחיר הקרקע ? המחירים עולים כי הקבלנים יודעים שאנשים ימשיכו להסכים לשלם ואין שום קשר לעלויות הריאליות
 28. 8
  אתה שקרן ומפריטן

  עזוב אותנו במנוחה

 29. 7
  יפה נאה
 30. 6
  מחירי החשמל בישראל הנמוכים בעולם!

  ותפסיק עם הדמגוגיה על מחירי החשמל הגבוהים.
  הא כן החובות ,גם עם יעלו את מחיר החשמל בישראל ב 20% עדיין המחיר יהיה הנמוך ב OECD.כך שהחובות לא ממש גורמים למחיר נמוך.

  1. Liar! , שפיץ
 31. 5
  נ' עובד עלינו - מלחמה בשילוש כוונתך לאחד ויחיד- הוועדים הגדולים. מה נקבל- אירגונים

  מקוצצי זנב, לא אפקטיביים מלקקי תחת להנהלות . ומנגד - הטייקונים שאתה דוברם ישמינו יותר והמינהל שימשיך לאחוז בגרוננו - האחיזה היא פוליטית בלבד - השילטון מעונין ולא ירפה ביכולת לקבל מתנות .המינהל הוא מקור לגיוס חוקי שי מימון לימין - תמורת מתנות של נכסי המולדת והעם , כמו זכויות בחוף ראשון, מועבר הון עתק לתנועות פוליטיות של הימין. יש העברת תרומות!!! ואין אפשרות להוכיח אי חוקיות.. בנת זאת ?

 32. 4
  מה בנוגע לספסרות מחירי דירות על ידי משקיעים קטנים? כל אחד רוצה לעשות קופה

  והמחירים קופצים. יש להם חלק מאוד משמעותי בעליית המחירים

 33. 3
  אדון שטרסלר אינו טיפש

  הוא איש מכירות מוכשר.הוא מתעלם מכמה אמיתות שיודעים כבר בעולם זמן רב:

  1. לפרק פירמידות מונופולים וקרטלים פרטיים זאת היא משאלה שלא מתקיימת.
  המבנים הללו נוצרים בשוק החופשי מאליהם בין השאר משום שכוח רב נוטה להתרכז בידיים מעטות. הכח הזה יש לו השפעה פוליטית וכלכלית שכזאת שממשלות
  ונבחרי ציבור אינם מסוגלים לפרק אותם, ולא זאת בלבד אלא שהם עובדים בעבורם לעיתים תכופות

  2. החלשת מעורבות המדינה בזמן שמבני הכח הנ"ל קיימים
  פירושה העברת עוד כוח והפקרת האזרחים לחסדי לאותם האנשים שלא נבחרו על ידי איש ולא מרגישים חייבים לאיש (אפילו אם נטלו הלוואות רבות).
  החלשת המדינה דווקה תגדיל את הכח של המונופולים והקרטלים.

  3. השקעות לטווח ארוך בהון האנושי של המדינה בתשתיות הפיזיות שלה
  ובפיתוח המשאבים הפיזיים הן לא עבודה לאנשי עסקים שמחפשים רווח מהיר. אפשר אולי לפעמים בחברות פרטיות אבל האחריות היא של המדינה. זוהי המשימה של המדינה הסוציאל דמוקראטית.

  4. הורדת המכסים ואיפשור תנועת הון חופשי בעולם, בעוד מרבית האזרחים כבולים למדינות גורם בסופו של דבר לפירוק המחויבות של המדינות לאזרחיהן.
  כי האזרחים הם כמו לקוח שבוי, הם מקבלים את מה שנותנים להם, בעוד
  ההון עובד ממדינה למדינה ומחפש תנאים טובים יותר בשבילו - פחות מיסים,
  פחות הגבלות סביבתיות, פחות חוקי עבודה....
  המדינות מתחרות על ההון ולא על האזרחים שמקבלים תנאים פחות טובים.
  היום זה יוון, מחר ספרד, מחרתיים, איטליה, ואחר כך אפילו גרמניה וארה"ב.


 34. 2
  נחמיה, אני ממתין לכתבה שלך על ועדת ששינסקי , שדיוניה גרמו להשהיית פיתוח תמר,

  למחדל חיבור תמר אל חוף דור. שני אלה גרמו לאיחור של שנה ומחציתה בהפעלת הגז בתחנות ולאובדן מיליארדים. אתה מפלטינו האחרון בתקשורת.

 35. 1
  כרגיל, מאחז עינים

  את בעלי ההון יצר לא הסוציאליזם אלא דוקא שיטת השוק החפשי שהנהיג הלכוד אחרי שעלה לשלטון. כשהיתה פה סוציאל דמוקרטיה לא היו טיקונים שהחזיקו את כל המשק בצואר. הועדים הגדולים הם המחסום האחרון של העובדים בפני ניצול מתועב. ללא הם כל העובדים במשק היו הופכים לעובדי קבלן חסרי זכויות שעובדים תמורת שכר עבדים כדי להעשיר עוד את בעלי ההון. חבל רק שהועדים לא מפעילים מספיק את כוחם כדי לרסן את הממשלה המתועבת הזו שכמו אצל שטרסלר לכל בעיה יש לה פתרון אחד - לפגוע עוד בעובדים. ואחרון לא חביב מנהל מקרקעי ישראל. המנהל אכן הולך בדרך חסרת אחריות שמיקרת את הדירות אבל הפתרון איננו לתת את קרקעות הלאום לטיקונים כדי שיהיו עוד יותר עשירים. המנהל הוא גוף ממשלתי וכל מה שהממשלה צריכה לעשות זה להורות למנהל לשווק קרקעות במחיר נמוך. אבל מכיוון שהממשלה הזו דואגת לטיקונים ולא לאזרחים הענים זה לא איכפת לה והיא לא מוזילה את מחירי הקרקעות. שטרסלר מטיף למה שלמדו אותו שעובד במדינה גדולה כמו ארה"ב (ומסתבר שגם שם זה לא עובד כמו שאנחנו רואים כבר שלש שנים) ואין לו שכל קטן להבין שזה לא יכול לעבוד במדינה כמו ישראל שאין בה שוק חופשי כי היא קטנה מדי. המודל הנכון למדינה קטנה הוא המודל הסקנדינבי שבו הפקוח הממשלתי חזק מאד או במילים אחרות - סוציאל דמוקרטיה. החלק העצוב הוא שדוקא הענים שביבי וחבורת הנוכלים שלו עושקים אותם מצביעים ברוב טפשות שוב ושוב למי שהורס את חייהם ועתידם.

  1. ...ותודה לטוקבקיסטים בתשלום של חברת החשמל. אולי תעבדו במקום לגזול את כספנו?

   יש שתי אפשרויות: או שאתם מטקבקים במקום לייצר חשמל- וזו גניבת כספנו, או שנשכרתם ע"י אנשים בחברה, שזורקים עליכם את כספנו.
   אז איך זה מרגיש להיות בצד המושחת? מה תספרו לילדיכם כשתזדקנו?

  2. ושוב, נחמיה מעוות את הכל
  3. שיאני שכר אולי קיימים בחברת החשמל, אבל אחוז גבוה מהעובדים אינם מקבלים שכר הרבה מעל המינימום. מחירי החשמל בישראל אינם גבוהים כלל עבור מדינה ללא מקורות חשמל אלטרנטיבים (סכרים, רוח), זוהי אגדה. הפרטה רק תביא למספר חברות בבעלות של אותם חמישה טייקונים, שיעסיקו עובדים בשכר מינימום ולא אגורה יותר, מינימום רזרבה בייצור חשמל, ומקום קבוע מתחת לתקני זיהום אוויר
  4. מגיב 1 - כל הכבוד. נאה דרשת ! ברשותך רק תוספת קטנה...

   הטענה של שטרסלר ש"אם יהיה שוק חפשי תחרותי אמיתי " הכל יסתדר היא כמובן קישקוש מחלט. די להסתכל במה שקורה בעולם המערבי כיום כדי להבין שאפילו בארה"ב מתחילים להתפכח מאשליית הקפיטליזם כמודל הכלכלי היחידי ש"עובד". מסתבר שאשליית הקפיטליזם איננה פחותה מזו של הקומוניזם. עובדה היא שלא יתכן "שוק חפשי" אמיתי. ברגע שנדם קול הגונג המכריז על פתיחת המסחר בוואל סטריט נכנס לפעולה הג'ונגל. הגדולים טורפים את הקטנים, מרמים את הממשלות הלאומיות ובמקום לשמור על פרופורציות ו"לעשות רגולציה של עצמם" באמצעות "יד נעלמה" כפי שאוהבים לחנטרש בפקולטות לכלכלה - מתברר שהשחקנים הגדולים (בנקים, קרנות גידור, חברות השקעות קרנות פנסיוניות וכו') עסוקים בעיקר בתיחמון הרגולטורים או בגנבה מלקוחותיהם כי הם מרגישים שכוחם בלתי מוגבל ואיש לא יאמר להם "מה תעשה?" ואם אינכם מאמינים תשאלו את ברנארד מיידוף למשל.
   הפתרון היחידי הבא בחשבון : סוציאליזם בינלאומי - בדיוק כמו שיש מדיניות בטחון בינלאומי שהרגולאציה שלה נעשית על ידי מועה"ב של האו"ם. גם כאן יכולות מדינות המערב להיות החלוצות. והעולם יאלץ ללכת בעקבותיהן. למעשה הדבר הובן כבר לאחר מלחמת העולם השנייה ומהבנה זו צמח השוק האירופי המשותף שממנו התפתח אח"כ האיחוד האירופי .פרט נוסף: ישראל ארץ קטנה וענייה ומשאביה מוגבלים. הפריחה הכלכלית הנוכחית מבוססת על ההייטק מצד אחד ועל מחדלי הכלכלה האמריקאית הואירופית. ברגע שארה"ב ואירופה תתאוששנה תתפוגג בועת ההיטק הישראלית ותחזור למימדיה הטבעיים וההון הזר יעלם מכאן יחד איתה אלא אם כן יפרוץ כאן שלום - אבל זו ככל הנראה אשלייה עוד יותר גדולה מאשליית השוק החפשי...

  5. הועדים הגדולים הם המחסום האחרון של העובדים בפני ניצול מתועב?!

   איך בדיוק הם תורמים לנו? הם רק אחוז קט מכוח העבודה..על כל השאר משתינים בקשת