יהודים מחויבים לזה

הממשלה אישרה חוק, המגביל את המימון הזר שיוכלו לקבל ארגונים פוליטיים שאינם ממומנים על ידה. תומכי החוק טוענים, שארגונים לא-ממשלתיים המתבססים רק על מימון מחו"ל מבטאים ניסיון של מדינות זרות להשפיע על הפוליטיקה הפנימית בישראל, בהתאם לאג'נדה השמאלנית שלהם.

יש להניח, שהחוק המוצע לא יתקבל מסיבות עקרוניות. ואולם תוכן החוק מעיד, עד כמה מוגבל האופן שבו חברי הקואליציה מבינים את מהות הדמוקרטיה. בפועל, הקואליציה מנסה באמצעות החוק לאסור מימון של כל ארגון שעמדותיו אינן מתיישבות עם עמדות הממשלה, ולא רק של ארגוני שמאל קיצוניים, כפי שנטען. החוק מסכן אפילו את הפעילות של מרכז פרס לשלום. במלים אחרות: הקואליציה שבשלטון מבקשת למנוע קיום של כל אופוזיציה שהיא.

השר אביגדור ליברמן טוען, שהחוק נחוץ משום שממשלות זרות מנסות להתערב בעניינים הריבוניים של ישראל. טענה זו היא צינית, ולחלופין מעידה על חוסר הבנה של עצם הרעיון העומד מאחורי ארגונים לא-ממשלתיים וארגונים לזכויות אדם, שכל מטרתם היא לרסן את הריבונות של מדינות ולמנוע פגיעה בזכויות האדם.

ארגונים בינלאומיים לזכויות אדם, כמו אמנסטי אינטרנשיונל, ממומנים בעיקר על ידי מקורות בינלאומיים. הם מבוססים על האידיאל ולפיו האנושות כולה נושאת באחריות למה שנעשה לבני אדם בכל מקום בעולם. מרבית הארגונים האלה הוקמו אחרי מלחמת העולם השנייה, בראש ובראשונה בגלל השואה. האנושות החליטה אז, שיש להגביל את כוחן של מדינות כדי להקשות עליהן לפגוע בזכויות אדם. אין זה מפתיע, שיהודים מילאו תפקיד מרכזי בהקמה ובחיזוק של הארגונים המפקחים על מעשים של מדינות.

כיהודי וכאדם, לנוכח הטרגדיות שעבר העם היהודי, אני חש פגיעה קשה כאשר מחוקקים ישראלים תוקפים ארגונים לזכויות אדם. די לנסות לדמיין את מהלך ההיסטוריה ואת גורל העם היהודי, לו רק היו ארגונים כאלה מציפים את העולם במידע על אודות מעשי הנאצים בשנים שאחרי 1933.

כמובן, מדינות כמו איראן וסוריה אינן מעוניינות שהעולם יידע מה הן מעוללות לאזרחיהן. מסיבה זאת הן מנסות לחסום את הגישה לאינטרנט ומונעות מארגונים לזכויות אדם כל דריסת רגל בשטחן. איני משווה את ישראל לאיראן או לסוריה; בניגוד למדינות אלה על ישראל לקבל בזרועות פתוחות פיקוח ציבורי קפדני על מעשיה. אם תימנע מהפרת זכויות אדם, אין לה מה לחשוש מארגונים השומרים על זכויות אלה. ואם תפגע בזכויות אדם, מן הראוי שאזרחיה והקהילה הבינלאומית יידעו על כך.

אף שיש ארגוני זכויות אדם, כמו מועצת זכויות האדם של האו"ם, שהתייחסותם לישראל בעבר היתה מבישה ורווית דעות קדומות, הטענה שרעיון זכויות האדם הוא רק כלי לניגוח ישראל היא אבסורדית: ארגוני זכויות אדם מפנים אצבע מאשימה כלפי מדינות רבות, החל בסעודיה ואיראן וכלה בסין. הם גם אינם חוסכים ביקורת מארצות הברית, למשל על מתקן המעצר בגואנטנמו, או על מעצרים לא חוקיים שביצעה, שכללו חטיפת חשודים והעברתם למדינה שלישית לצורך חקירה בעינויים.

ארגונים כמו "בצלם" ו"שוברים שתיקה" מנסים להביא עובדות לידיעת הציבור. חשיבותם רבה משום שאזרחי ישראל מוכרחים לדעת מה קורה בגדה המערבית; ואז, במסגרת דיון ציבורי פתוח, יהיה עליהם להכריע אם הם מסכימים להפקעת אדמות של פלסטינים, להגבלת תנועתם, לעקירת עצי הזית שלהם ולעוד הפרות של זכויות האדם שלהם.

ליברמן טוען, שארגונים לזכויות אדם מציגים תמונה מעוותת של הנעשה בישראל. אם יש אמת בדבריו, יש לספק ראיות לכך. הניסיון לסגור את הארגונים הללו לא יקרב אותנו אל האמת. השאלה היא, אם האמת מעניינת את ליברמן.

הקואליציה הנוכחית תופשת את מושג הדמוקרטיה באופן צר מאוד - שעיקרו שלטון הרוב. נראה שהיא שוכחת, ששלטון שנבחר כחוק על ידי הרוב ורומס זכויות של מיעוטים הופך את הדמוקרטיה לבלתי ליברלית. אבל אולי אין מדובר בשכחה, אלא בהתנהגות מכוונת. מעשי ליברמן מעידים על כך, שהוא רואה בדמוקרטיה ליברלית ובמוסדותיה מטרד, ולא נכס. הוא ושותפיו בליכוד, בהם חברי הכנסת זאב אלקין, יריב לוין ודני דנון, שיכורים מהרעיון של כוח וריבונות יהודית ומבקשים לקעקע כל ניסיון - מבית או מחוץ - לעמוד בדרכו של הכוח הזה.

ההידרדרות שחלה בימין הפוליטי בישראל היא אסון, כדברי יו"ר הכנסת, רובי ריבלין, בנאום שנשא במצודת זאב באחרונה. המתקפה של הקואליציה על הארגונים הלא-ממשלתיים אינה מכוונת רק נגד שרידי השמאל הישראלי. זוהי מתקפה נגד אופיה של ישראל כחברה פתוחה ונגד שיח ציבורי ביקורתי, שבלעדיו הדמוקרטיה אינה אלא העמדת פנים. אור האמת, ורק הוא, יכול לכוון את דרכן של דמוקרטיות באופן אחראי, ובלעדיו נידרדר לעבר מבני שלטון טוטליטריים, שבשבילם האמת היא מטרד שיש לטפל בו באמצעים מניפולטיביים, כדי לצבור כוח בלתי מוגבל.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  תגיד, אתה חושב שאם תשקר ותשקר בסוף יאמינו? תוכל להביא דוגמא למדינה כלשהי אשר למדינות זרות לממן פעילות פוליטית קיצונית? אתה באמת לא מבין שממשלות אירופאיות מממנות את הארגונים שהן מממנות לא מסיבות "הומניטריות", אלא מסיבות פוליטיות טהורות - כדי לקדם את האינטרסים שלהן? אבל, האמת, אם זו רמת הטיעונים של הימין הערבי הלאומני - לא נראה לי שתחזיקו הרבה זמן מעמד (: זו שירת הברבור, חמודים. נראה אותכם "אקטיביסטים" בלי שמנכ"ל "ארגון הזכויות" מרוויח 20 אלף ש"ח לחודש פלוס רכב, נסיעות, טיולים ומסאג'. אה?

  תגיד, אתה חושב שאם תשקר ותשקר בסוף יאמינו? תוכל להביא דוגמא למדינה כלשהי אשר למדינות זרות לממן פעילות פוליטית קיצונית? אתה באמת לא מבין שממשלות אירופאיות מממנות את הארגונים שהן מממנות לא מסיבות "הומניטריות", אלא מסיבות פוליטיות טהורות - כדי לקדם את האינטרסים שלהן? אבל, האמת, אם זו רמת הטיעונים של הימין הערבי הלאומני - לא נראה לי שתחזיקו הרבה זמן מעמד (: זו שירת הברבור, חמודים. נראה אותכם "אקטיביסטים" בלי שמנכ"ל "ארגון הזכויות" מרוויח 20 אלף ש"ח לחודש פלוס רכב, נסיעות, טיולים ומסאג'. אה?

 2. 5
  מן הראוי שגם אזרחי ישראל יתרמו לארגונים לזכויות אדם שפועלים בתוכנו

  ושתרומתם תנוכה מהכנסתם בחישוב השומה שלהם. מכיוון שארגוני זכויות האדם הפועלים בישראל נועדו בראש וראשונה לפקוח את עינינו שלנו, עיני אזרחי ישראל, לעוולות שממשלתם עושה בשמם, כביכול, ולשם בטחונם ורווחתם, הרי שנכון הוא שהם יפרסמו את ממצאיהם וידווחו על פעילותם כאן בישראל, בעברית, ערבית, רוסית, אמהרית, לעיוננו קודם, ושיבססו את פעילותם בעיקר על תרומת אוהדים בישראל. אורכי

  1. לאורכידיאה - אבל תרומות המיעוט הזעיר בקרב אזרחי ישראל אשר תומכים בארגון קיצוני ונבזי כמו "בצלם", למשל, בחיים לא יאפשרו לשלם את שכר מנכ"ל בצלם - למשל. לא מבינה שזה העניין, אה? תחשבי שוב.
  2. אתה טועה. רוב התרומות הן מבית, מאזרחים ישראלים שזו דרכם למחות נגד העוולות

   שעושה ישראל מעבר לקו הירוק. פאינה קירשנבוים מנסה לטייח את העובדה שהרבה ישראלים מתביישים במה שנעשה כאילו בשמם וגם אם אינם עוברים בעצמם את הקו הירוק כדי לצלם או לעמוד במחסומים אז הם תורמים לארגוני זכויות אדם. רק שתדע.

 3. 4
  זה לא שמוגבל האופן בו הם מבינים את הדמוקרטיה - הם פשוט לא מקבלים את עקרונו תהדמוקרטיה, כמו שאינם מקבלים את עקרונות שלטון החוק, ומכירים רק בתוקפו של הכח כמורה הדרך.

  אנשים כאלה מתחלים כשהן נדרשים לסייע לזכויות האדם [ ועוד אדם באשר הוא אדם - אפילו לא אזרח ואפילו לא יהודי - געוואלד]. הבורים המוסתים, האספסוף הגאה, שקומץ נרקיסים מרוכזים בעצמם ובמנעמי שלטונם, מוליך אותו - יוליך את כולנו לאבדון, ובקרוב נגיע למצב שהמדינה לא תהיה מקום שראוי לחיות בו [שלא לדבר על למות בשבילו].

  1. אל דאגה - אין לנו שום עניין שישראל תהיה מקום בו אתה רוצה לחיות. לא טוב לך? כמו שאומרים בסאותפארק, get out!
 4. 3
  אילו היו הארגונים החתרניים הללו דבקים ברעיונות הנשגבים ששוטח שטרנגר לפנינו - ניחא. אך היטב הוא יודע שהניסיון לבתר את ארצנו לגזרים, לקרוע מעלינו את עיר בירתנו, להציפנו בפולשים אפריקנים, למרר חיינו בטרור ישיר ועקיף, להמיט עלינו אסון מדיני - כל אלה אין להם ולו קשר רופף ל "זכויות אדם". הללו, מעשה ידי הארגונים הוולונטרים הם בבחינת מתקפת KKK אלימה על אחת המדינות הקטנות בעולם.

  הארגונים הללו מטרתם הברורה היא ערעור הריבונות הישראלית, חתירה באמצעים דמוקרטיים תחת בסיס הדמוקרטיה, הבאשת שם ישראל בעולם מתוך כוונה להורידה על ברכיה ולהכינה לשחיטה הגדולה, כמצוות העולם "הנאור" . עולם זה, שאל פסיליו הרדודים מבקש שטרנגר להכפיפנו בצוואר מושט לשחיטה, איננו נאור כלל וכלל. אין בו אלא רצונות ומאוויים קולוניאליסטים מובהקים, שאנו, כעם ריבון וכמדינה חופשית - דוחים. הארגונים הללו, בוחשים בתוכנו ורודפים פה קבוצות אוכלוסיה ופרטים בודדים באמצעים ובשיטות המאפיינים את עולמות ה KKK שבדרומה של ארה"ב, והמתקפה הפופוליסטית על אדם אחד, משכמו ומעלה, למניעת בחירתו לבית המשפט העליון - תעיד. ומרכז פרס לשלום? הצחקתני היטב. החתרן הבלתי נלאה, שעלילות אוסלו שלו מקופלות באלפי תלוליות אימה ואובדן, אף שלעולם כנראה לא ישלם על פשעיו, הוא התגלמות הכשל האסטרטגי הישראלי, ומוטב שקובעת האתננים האירופאים שלו סגור תיסגר.

  1. השקרן הפתולוגי (הפעם בשם אינפיניטי) שוב "שכח" לציין את רוצחי אוסלו יגעל, ברוך ויתר חבר מרעיהם. כבר עשרות פעמים ביקשתי ממנו ולו נימוק רציני אחד שיתמוך בעלילת הדם שלו נגד אוסלו אך הוא אינו מסוגל להרים את הכפפה. בעצם הוא נתן נימוק אחד לטענתו השקרית שבגלל אוסלו נרצחו כך וכך ישראלים. ההוכחה לכך הוא כתב הם ההרוגים הישראלים. הנימוק הזה דומה לנימוק של הפרימיטיבים אשר טענו בזמנו שכדור הארץ שטוח משום שהוא שטוח.... ושוב אני מבקש ולו נימוק רציני אחד שיסביר מדוע אוסלו אחראי להירצחם של ישראלים. תשובת השקרן הפתולוגי מעידה שוב שחלק מהימין חזק בסיסמאות שקריות וחלש מאד בנימוקים. רמז לסיבה שהימנים לא מרימים את הכפפה ולא מצליחים להציג ולו נימוק רציני אחד שיתמוך בהאשמותיהם כלפי אוסלו היא העובדה שפיגועי המתאבדים באוטובוסים שהחלו 40 יום לאחר הטבח במערת המכפלה התרחשו כאשר צה"ל שולט שליטה מלאה בכל השטחים וכאשר ערפאת ואנשיו עדיין בטוניס......
 5. 2
  הדמוקרטיה אינה אמורה להיות נחמדה, היא אמורה לעשות סדר דמוקרטי

  מדינת ישראל הוקמה כמדינה יהודית בארץ ישראל...במגילת העצמאות נכתבו ערכים דמוקרטים שלפיהן אמורה המדינה להתנהל...הערבים שנשארו בישראל אחרי שנכשלו בניסיונם להשמידנו, קיבלו אזרחות במדינה היהודית...כלומר כל אחד מהערבים שקיבלו אזרחות, החליט לחיות במדינה היהודית...כשדיברתי על כך אמרו לי אנשים, שלערבים לא הייתה אופציה להתנגד...ותשובתי היא: שהייתה להם, הם יכלו לברוח עם כל הערבים שברחו...לכן עצם הישארותם מעידה על העדפתם את האופציה שהצענו להם...גם היום מעמדה של אזרחים, הם יכולים לממש את נכסיהם ולבחור מדינה שמתאימה להם יותר כדי להגר אליה....כך נוהגים כל אזרחי העולם...אולם בישראל ישנה בעיה אחרת לגמרי...ערביי ישראל מוטעים על ידי קרלו ודומיו להאמין שישראל תהפוך יום אחד למדינת כל אזרחיה, כל שהם צריכים לעשות הוא לפעול למען ההפיכה...ארגוני זכויות האדם שאמורים לפעול במקומות ששוללים זכויות כאלה, פועלות דווקא בישראל...ישראלים רבים באמצעות העיתונות יכולים למחות על עוולות כמוך קרלו, לא צריך מימון על ידי ארגונים פוליטיים, צריך שיהיה לך קול יחיד למחות בו כפי שלי ולכל אזרח אחר בישראל יש...האמת שלך יש בכלל עיתון להביע בו את עצמך בקול גדול הרבה יותר משלי...לי אולי יתנו להכניס תגובה זו...אולי

  1. ועכשיו, כשהבנו מהו סדר דמוקרטי, הסבר בבקשה מהו סדר טוטליטרי.
 6. 1
  מטרת החקיקה העיקרית היא להסתיר את האמת ובראש ובראשונה את הפשעים שמתרחשים בשטחים הכבושים
  1. המתחזה לאינפיניטי הוא שקרן אובססיבי מבית המדרש של תומכי אסון אוסלו, שקוצר השגתו ודלות מחשבתו מביאים אותו לשימוש כושל בניק של אדם אחר.