הראש הכרות של חנה סנש

שני דברים משותפים למשוררת לאה גולדברג ולצנחנית הגיבורה חנה סנש: האחד, גם סנש כתבה שיר, "אשרי הגפרור", והשני, החשוב יותר, הוא, ששתיהן נהפכו באחרונה לסמלי סקס; אבל רק בירושלים.

השתיים, שמעולם לא נודעו בזכות פתיינותן, מסכנות באחרונה את צניעות החרדים הירושלמים. אשר על כן, בשלטי החוצות המופיעים בירושלים הן מוצגות כרותות ראש. אבל הן לפחות זכו לתצוגה חלקית. ביתר המודעות בירושלים בולטות בהעדרן נשים, המופיעות, הפלא ופלא, במודעות של אותם גופים המתפרסמות בתל אביב. אפילו ממודעות עמותת "אדי" נמחקה דמות האשה הלא צעירה שהופיעה בה כדי שלא לפגוע ברגשות של מי שלא סביר שיהיו בעלי כרטיס המעיד על רצון לתרום מאיבריהם לאחר מותם.

דבר אחד יש לומר לזכות החרדים הלוחמים לסתימת פיות של הנשים, שבעיניהם הן לא יותר מערוות מונפשות - אי אפשר לחשוד בהם באפליה על רקע גיל. רק במוניות השירות מירושלים לתל אביב אני מתבקשת להחליף מקום כדי ש"רב" לא ייאלץ לשבת לידי ולהחטיא את עצמו במחשבות על דבר עבירה. רק בצרכניות מסוימות שם ובבית שמש אני מתבקשת ללבוש חצאית נייר מעל מכנסי כדי לנטרל מעט את הסקס-אפיל שלי. יש לזה גם אספקט מחמיא - בגילי, אני עדיין נחשבת לאובייקט מיני? רק גברים חרדים יכולים לחשוב שקולי, כשאני שרה, עלול לגרות אותם. חילונים וחובשי כיפות סרוגות נוטים בדרך כלל לנוס על נפשם כשאני מזמזת להנאתי, ואפשר אפילו לומר שקול הזמרה שלי משמש אותי כחגורת צניעות.

אין זאת אלא שסף הגירוי של גברים חרדים מכל גיל כלפי נשים מכל גיל - משמונה ועד שמונים - הוא מהנמוכים שבנמצא, ויש בכך גם להאיר אותם באור חדש. שהרי עד לאחרונה לא נודעו הגברים החרדים בזכות הליבידו המפותח מדי שלהם, ואפילו אצל ביאליק, תלמיד הישיבה, לא הגברים ניחנו ביצר המפותח כי אם האשה, שחמודותיה הגנוזות "שובעה כשאול לא תדענה".

ייתכן, כמובן, שביאליק הושפע מדברי חכמינו הקדמונים, שעל פיהם אסור לאשה שגרה בגפה להחזיק כלב בביתה, שמא לא יעמוד לה יצרה ותבצע בו את זממה (ומה עם פינצ'ר ננסי? ומה עם כלבה? ומה עם גבר המתגורר בגפו - האם מותר לו להחזיק ברשותו כלבה או כלב, או שמא אין חשש שיספק את יצרו באמצעותם, שהרי לשם כך הוא רשאי תמיד ללבוש שחורים ולנסוע לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל אביב? אבותינו לא פירטו, ועד שאקבל את תשובת הרב עובדיה לנושא, ליתר זהירות, אני בינתיים שומרת נגיעה מכלבתי שושנה).

כלומר, נשים מסכנות את הצניעות של גברים, ואילו הפיתוי היחיד העומד בפני נשים הוא כלבים. כלבים אפשר למסור לצער בעלי חיים, ונשאר אם כן לחשוב על דרך לעזור לגברים החרדים (בני 13 ועד 120) להתגבר על יצרם המפותח כל כך. התשובה לכך קלה ליישום - במקום להדיר מן הציבוריות הישראלית נשים בנות כל גיל, יש להוציא קול קורא לחרדים להיכבד ולהישאר בביתם, או בכולל, או אלוקים יודע איפה הם נוהגים להרגיש מוגנים מכל חטאת הרובצת לפתחם, בדמות אשה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 67
  נאורות

  מפחידות התגובות של אנשים חושבים אנשים מודרנים ונאורים ראוי להם שיכבדו את רצונו של ציבור שלם שצניעות היא דבר חשוב בעייניו גם אם לכם זה נראה מוזר וחשוך דמוקרטיה גם כשלא נוח. אל תחליטו מה מגדיל לחרד.

 2. 66
  צניעות

  לא מסכים עם ההקצנה. בשני הצדדים

 3. 65
  כתבה מיותרת לחלוטין

  כתבה זו מעצימה שנאה מעוררת פרובוקציה ועימות לחינם.
  מי שקרא את היומן של חנה סנש והתקרב לדמותה היה מבין שלעורר שנאה ועימות רחוק מאוד ממנה.
  חנה סנש היא דמות שאין בה טיפת אנוכיות
  שיש בה נתינה ואהבה.
  דמותה עוררה השראה רבה בארץ ובעולם כולו בלבבות רבים
  ולשמחתי עדיין

 4. 64
  מאמר ראוי שכן ההיטמטמות בשם "הדת היהודית" עוברת כל גבול
 5. 63
  מה זה חשוב בכלל איפה נרי גרה?

  חוצמזה, הכתבה מבטאת בדיוק את מה שהפרוייקט רצה להביע במילים. על איזו "הטעייה" אתם מדברים. כמו רוב התלמידים בבצלאל גם אני בורח מירושלים כל שבוע, אפילו שהיא עיר מאוד יפה. אבל האווירה בה קשה ויש תחושה של השתלטות חרדית.

  1. זה חשוב, כי בגלל עריקים כמוה העיר מתדרדרת, ולא בגלל החרדים
 6. 62
  את מבינה שזה קמפיין נגד צנזורה ולא תמונות אמיתיות?!
  1. סוף סוף תגובות לעניין... אני חושב שנרי לבנה חייבת לקוראיה התנצלות על ההטעיה.
 7. 61
  שכותבים על ירושלים מת"א

  חנה סנש ולאה גולדברג כרותות הראש הן הפצה של סטודנטים כמחאה על הפרסום המצונזר, הן לא צונזרו בעצמן. אבל נרי ליבנה מוכיחה עיתונות גרועה מהי, אין צורך לבדוק עובדות, מספיק להתבסס על "שמעתי ש.." , בעיקר אם היא יכולה להכפיש את ירושלים עוד קצת מבית הקפה בשנקין..

  1. אני משוכנעת שביקרת בבית קפה בשינקין הרבה אחרי.

   האם מותר רק לירושלמים לכתוב על מה שקורה בירושלים? רק שאחר כך לא תבוא בטענות על כך שהתקשורת לא מסקרת את ירושלים כמו שצריך. חוץ מזה, אני מבקרת בירושלים לפחות פעם בשבוע ויודעת היטב מה קורה בה.

  2. ועדיין לא הצלחת להבין את פשר המודעות ה"מצונזרות". כל הכבוד על התחקיר היסודי! (זה היה סרקאזם, אם לא הבנת.)
 8. 60
  איזהו החרד? האינו כובש את ייצרו!
 9. 59
  "בגילי, אני עדיין נחשבת לאובייקט מיני?"

  בהחלט כן.
  את אישה סקסית ביותר.

  1. בחור צעיר - תגובה נהדרת! (:
  2. חן חן לך מודרניסט
 10. 58
  כתבה טובה; כותרת רעה.
 11. 57
  חנה סנש התנדבה אך למעשה לא עשתה כלום ונהרגה. אין שום הצדקה להדביק לנ מעמד של גיבורת על יותר מאשר לכל לוחם שהתנדב לקרבי , לא הספיק לעשות כלום ונהרג בהפצצה או בתאונת אימונים.
  1. אתה מדבר שטויות, חיים. חלק ממשימתם של סנש ושאר הצנחנים היתה נסיון להציל את יהודי הונגריה - גם אם משימה זו לא הוטלה עליהם בידי הבריטים. קרא את "רוח גדולה באה" של פלג, ותשכיל מעט. דבר אחד בטוח - איש לא ציפה, בחלומותיו החשוכים ביותר, שסנש תשמש כלי בידי אנטישמים כדי לנגח את ה"חרדים", בעוד האנטישמים עצמם מצנזרים תמונות נשים מסיבותיהם הפונדמנטליסטיות שלהם....

   אתה מדבר שטויות, חיים. חלק ממשימתם של סנש ושאר הצנחנים היתה נסיון להציל את יהודי הונגריה - גם אם משימה זו לא הוטלה עליהם בידי הבריטים. קרא את "רוח גדולה באה" של פלג, ותשכיל מעט. דבר אחד בטוח - איש לא ציפה, בחלומותיו החשוכים ביותר, שסנש תשמש כלי בידי אנטישמים כדי לנגח את ה"חרדים", בעוד האנטישמים עצמם מצנזרים תמונות נשים מסיבותיהם הפונדמנטליסטיות שלהם....

  2. אני ממליצה לך לקרוא מעט על חנה סנש לפני שאתה קובע ש"לא עשתה כלום ונהרגה"

   ותגלה שלא הוצאתה להורג היא שהפכה את חנה סנש אוטומטית לגיבורה לאומית, כפי שלא נפילתו של יוסף טרומפלדור בקרב האבוד על תל חי היא שהפכה את הסוציאליסט הגידם לגיבור לאומי, לחלק ממורשת הגבורה של ישראל המודרנית, אפילו של הימין הבית"רי הקרוי על שמו.
   חנה סנש התנדבה לפעולה מסוכנת, ידעה מראש שהיא מסכנת את חייה ופחדה מאד, כפי שמתברר ממכתביה, אך לא התחרטה לרגע. עמידת הגבורה שלה בעינויים הקשים וסירובה לספק את רצון הגסטפו ולמסור את הקוד של המשדר שלה בהחלט הופכים אותה לגיבורה, ככל טייס שצונח ממטוס בוער ונופל בשבי האויב ועובר עינויים קשים בנסיון לחלץ ממנו מידע. חנה סנש וחבריה לפעולה, חביבה רייק, אנצו סרני ואחרים שלא חזרו וגם אלו שחזרו היו גיבורים, ללא מרכאות. אורכידאה

 12. 56
  חנה סנש התנדבה למען סיוע לטייסי מטוסים בריטיים שיופלו . מישהו יודע למה הדביקו לה רצון לסייע ליהודים ?
  1. חיים, מה לך כי תלין? צבא הרייך היה כבר בפאתי מצריים והישוב היהודי...

   בא"י, רובו ככולו, ניסה לסייע לבריטים. הלא כן?

   ובנוסף:
   1. היא צנחה בשטח אויב אלפי ק"מ מביתה?!
   2. ולו היתה בסה"כ עקרת בית - האם יש לערוף את ראשה בתמונות?!

 13. 55
  שושנה היא גילגול

  של חנה סנש ולאה גולדברג ביחד. נרי את גדולה. אני רק לא מאמין שאפשר לשמור נגיעה משושנה. אני רק רואה אותה ברחוב ובא לי לחבק אותה. היא מקסימה. ועוד דבר- אפילו חרדים לא יכולים להחזיר כלבים לצער בעלי חיים כי גם לחרדים יש נשמה.

 14. 54
  גדול!!! אני בעד!!!
 15. 53
  בואו נלבש כולנו טלאי אישה צהוב

  הרי רוצים לאסור עלינו לשבת במקומות מסוימים, ללבוש בגדים מסוימים, ללכת ברחובות מסוימים... מזכיר משהו, לא? וזה שנשים דתיות תומכות בכל זה פשוט מדהים! שטיפת מוח עשו להן. מדינת ישראל היתה צריכה מזמן לא רק להפסיק את מימון החינוך הדתי אלא גם למנוע קצבאות ילדים מילדים שאינם הולכים למסגרות חינוך חילוניות שממומנות ע״י המדינה. ומי זוכר שבפעם האחרונה שהם לא נכנסו לממשלה - שהיתה גם הפעם הראשונה כמדומני - הם חזרו וקראו ״אי אפשר להתעלם מציבור שלם״. הצחיקו אותי כבר אז. זה רק כשהם ה״ציבור השלם״ שאי אפשר להתעלם מהם. במחשבה שניה, הם באמת לא מתעלמים אלא רומסים זכויות של ציבור שלם בכוח.  

 16. 52
  אלוהים

  מי המציא את אלוקים במקום אלוהים

 17. 51
  איזהו גיבור?

  שיתאפקו. אם רק על זה הם חושבים כל הזמן, והם מרגישים שקשה להם להתאפק, מה זה אומר עליהם בדיוק? זה החינוך אולי? יותר מדי לימודי תנ״ך? מה?

 18. 50
  בכניסתי לסופרמרקט דתי עטפו אותי במטפחת ענקית. איזו מחמאה!!! אמרתי תודה!!!
 19. 49
  שביקשו שאפנה מקום או שאלבש חצאית

  נראה לי שאני עלולה להגיב באלימות. בטח באלימות מילולית. ומי שמכיר אותי יודע שזה אף פעם לא קורה לי. מצד שני, אולי פשוט אפתח את פי ואשיר? ככה הם יאלצו לסגת. לאן היגענו? 

 20. 48
  על רקע המתרחש במרחב הציבורי בירושלים משמח לשמוע/לקרוא/לצפות בנשות ישראל " השוות " ההולכות ורבות ו"משתוות מקצועית/הישגית" לגברים ."
 21. 47
  שתי מדינות לשני עמים

  לחילונים ולשפויים את מישור החוף, שהדוסים יקחו את כלהשאר וישאירו אותנו בשקט. לא צריך אותם. נראה איך תהיה הכלכלה של מדינת ירושלים לעומת מדינת תל-אביב. כן, אני נתקפת בגועל כל פעם שאני מתקרבת לירושלים, כבר מזה שנים. העיר נוטפת דתיות באופן בלתי נסבל. ומה שהכי מפריע זה שאני מרגישה כאילו אני בחו״ל בעוד שאני יודעת שזה עדיין אמור להיות חלק ממדינת ישראל. גועל נפש.

 22. 46
  גדול כל מילה בסלע

  קשה להבין את המגפה הפנדמליסטית שנפלה עלינו

 23. 45
  מי שנכנע לחרדים - שלא יתקוף אותם בצורה מדומה .

  החרדים דורשים מה שהם רואים לנכון .
  אין פה בכלל ויכוח על הלגיטימיות או ההגיון . הם רוצים ויכולים אז הם גם דורשים ומבצעים .
  מי שנכנע לתכתיבים - שלא יחפש תירוצים . שפשוט יסרב . שלא ייכנע .
  הבעיה - שזה לא קורה .
  הלוואי שמחאת הקיץ האחרון - שהולכת ומתמסמסת , היתה יעילה כדי מחצית החרמות והנידויים של החרדים .

  1. החרדיםאת אנשיהם למשרפות בהבטחת שווא של ישועת השם כהרף עיין..... היו נחרצים גם ששלחו
 24. 44
  נרי כותבת בשנינות ובהומור על המציאות המפחידה שאני רואה מסביבי יום

  יום. לפני שבוע ביקשו ממני להחליף מקום באוטובוס בתוך ירושלים ולא בקו מהדרין. לא הסכמתי ודווקא נשים חרדיות באוטובוס התנפלו עלי בצעקות. התוצאה- לא החלפתי מקום אבל ירדתי מהאוטובוס. זה לא יכול להמשך ככה!!!

 25. 43
  מי שמחפש ערוות, ימצא אותן בכל מקום. התירוץ הדתי רק עוזר לדוסים

  להצדיק את זה שחלק גדול מהקליינטים בחוף תל ברוך ובתחנה המרכזית הם דוסים. אולי באמת הם חרמנים תמיד

 26. 42
  האישה ביהדות היא תמיד אובייקט מיני בלבד- אצל הדתיים אישה היא כלי לתשמיש

  זאת אומרת- אלוהים יצר אותה לשימושו של הגבר. תמיד דתיים טוענים שהיהדות היא דת שמכבדת נשים משום שחובתו של הגבר לענות על צרכיה של האישה ומשום ששרים לה בכל ערב שבת "אשת חיל" וכמובן שאצל הדתיים המתקדמים ובטח אצל הרפורמים והקונסרבטיבים, מודגש יותך הכבוד כלפי האישה והשוויונות. אבל אצל החרדים, עם ההקצנה הזאת שקורית אצלם ועם העובדה שבירושלים ובית שמש אף אחד לא עומד מולם, האישה חוזרת להיות סתם כלי או כמו שכתבת "ערווה מהלכת".

 27. 41
  ענק!!!

  מעכשיו אשמור נגיעה גם מחתולים, עכברים, שממיות וג'וקים. תודה לך, נרי, שהזכרת לי לשמור על מצווה חשובה זו.

  1. נ.ב.

   מעתה והלאה אשמור נגיעה גם מעכבישים, זבובים ויתושים.

 28. 40
  ככל שהם קטנים בתורה כך הם מהדרים במצוות!
 29. 39
  Old neri

  את מזדקנת. וכמו ההיא מ״דבר״ את מרה ומרירה ועקשנית כמו ההיא מרחוב ירושלים בהדר חיפה. חבל. את לא חברה. את לא כלום חוץ מדגדגן כושל שאבד עליו הקלח בקרית יובל

 30. 38
  ההבדל בין שנאת חרדים ואנטישמיות הוא דק מאוד

  אם הדברים היו מתפרסמים בארץ אחרת באירופה או באמריקה היו קוראים לזה אנטישמיות.

 31. 37
  מצחיק אבל עצוב מאוד

  הבעייה לא מסתיימת בחרדים אלא בזה שהחילונים והדתיים השפוייםממהרים להתיישר לפני השגעונות של החרדים בשנייה שהחרדים רק פוצים את פיהם. צריך להפסיק לפחד מהם! בירושלים יש כבר מסורת די ארוכה של התחשבות יתר ברגשות החרדים שהם ציבור טפילי שאיננו משלם מיסים לעירייה , רובם אינם עובדים לפרנסתם ובודאי שאינם משתתפים באופן פעיל בטיפוח העיר ובכל זאת הם אלו שנותנים את הטון והצבע לפניה המשחירים של ירושלים

 32. 36
  חזרה לגטו הגלותי צאו בחוץ לארצות הים ותהנו מכל הבא ליד ומכל העולמות והשגיונות כאן בארץ האבות יתכבדו ויתקדשו ואף יתפלשו בעפר ובתנאי של יזקו ולא יציקו
 33. 35
  הדתות הן מקור הרוע והמיסכנות של המין האנושי
  1. אמת ויציב

   אני מאוד שמח שהם החליטו להקצין את עניין הצניעות. הדת היא סכנה במישורים רבים, אבל ההקצנה כאן מעלה את הדברים לפני השטח בצורה ממוקדת ומכניסה (טעות טקטית של מנהיגי הדת) גורמים פמיניסטיים למאבק, שאולי בלי זה היו (למה?) סובלניים כלפי התועבה הזאת.

 34. 34
  יכול להיות שבירושלים פשוט מתכוננים מראש לפלישה איראנית?

  ושדווקא החרדים בסוף יהיו הכי מוכנים, עם התלבושות והיחס הדומה לנשים?

  1. אחרי הפצצה האיראנית - כל המחלוקות תתיתרנה
 35. 33
  תגובה למודרניסט

  יש הבדל גדול בין מחאה פמיניסטית על מודעות שמציגות נשים באופן בוטה כאובייקט לבין המחאה כנגד העובדה שלנשים אסור יהיה להראות או להישמע בחוצות ירושלים

 36. 32
  יש לי רעיון מעולה

  שבפרסומת של אדי יציגו איברים של האישה ולא את האישה בעצמה. כל איבר יתקבל בברכה, כולל שחלות. חוץ מהערווה כמובן.

  1. אני מציעה שהתורמות לאדי יסייגו את תרומתן שלא תינתן לגברים חרדיים ותעלה אצלם ח"ו מחשבות על ערווה
  2. את הערוות אפשר לצרף למקהלת "פרחי ירושלים"
 37. 31
  ערווה היא בעיני המתבונן ל-21

  בסך הכל ההסבר שלך רק מדגיש את מה שנרי אומרת- מרוב שהם מחורמנים כל הזמן, כל דבר נראה לחרדים כמו ערווה. עוד מעט יכריזו מלחמה גם על פרחים כמו גלדיולות, רקפות וסוגים אחרים שגם הם יכולים להראות כמו ערווה. הערווה היא בעיני המתבונן

 38. 30
  תוחזר נרי ליבנה לירושלים לאלתר- רק היא יכולה על ברקת
  1. barkat
 39. 29
  ל-21 יוסף המספר

  אם הענבל שבגרון הוא הבעייה, אז לשיר בפה סגור מותר?

 40. 28
  הגיל לא קובע. . .

  נרי החכמה, אל תשכחי כי רבקה אמנו היתה תינוקת
  בת שלוש כאשר נישאה ליצחק אבינו ואילו שרה אמנו
  היתה בת תשעים כאשר ילדה את יצחק אבינ. . .

  וגו'. . . וגו'. . .

  [9:18, 12:49]

 41. 27
  איראן אינה זקוקה לפצצה. היא מתנתלת בקירבנו בדלת האחורית. אז לא לשגות באשליות. נגד זה שום "חץ""

  לא יעזור.

 42. 26
  אני גרתי בבית-וגן, זכור לי מספר חרדים שנתפסו מאחורי שיחים, שלא נדע כמה צבועים הם.
 43. 25
  מתנצלת בפני מוקירי זכרה של חנה סנש המשוררת.
  1. ההתנצלות בהחלט במקומה - למרות שיש לשער שאיזשהו עורך, מפלצתי בטעמו הקלוקל נוסח הגרועים שבטבלואידים - בחר את הכותרת המבחילה הזו. מאידך גיסא, גם הבחירה בצירוף המילים "כרותות ראש" כדי לבטא צנזורה מבחיל לא בהרבה פחות... אולי כדאי שפשוט תמעיטי בהתלהמות, גברת. במיוחד כשאת כותבת על צנזור תמונות נשים, שכאמור מבוצע באותה התלהבות ממש בידי פונדמנטליסטיות מהחוג לג'נדר כפי שהוא מבוצע בידי פונדמנטליסטים ממאה שערים.

   ההתנצלות בהחלט במקומה - למרות שיש לשער שאיזשהו עורך, מפלצתי בטעמו הקלוקל נוסח הגרועים שבטבלואידים - בחר את הכותרת המבחילה הזו. מאידך גיסא, גם הבחירה בצירוף המילים "כרותות ראש" כדי לבטא צנזורה מבחיל לא בהרבה פחות... אולי כדאי שפשוט תמעיטי בהתלהמות, גברת. במיוחד כשאת כותבת על צנזור תמונות נשים, שכאמור מבוצע באותה התלהבות ממש בידי פונדמנטליסטיות מהחוג לג'נדר כפי שהוא מבוצע בידי פונדמנטליסטים ממאה שערים.

  2. החברה הישראלית מקצינה בכל הכיוונים, כולם בורחים מהאמצע לקצוות

   החברה הישראלית הולכת ומקצינה בכל התחומים, במתירנות שלוחת רסן בקצה האחד ובהקפדה על מילוי כל המצוות, גם אלו שאינן כתובות, בקצה השני של החברה. כולם בורחים מהאמצע לקצוות, כולם חושפים פרופיל חד ומפחיד, רושף שנאה לכל מי שאינם מוכנים להקצין כמותם. מול המתירנות המבחילה הנחשפת בשלטי חוצות ובתוכניות הריאליטי, שכבר אינן מותירות כלום למרחב האישי האינטימי, מציגה החברה הדתית את מופע האימים שלה, ומכיוון שממילא המדינה כבר נענתה לרוב גחמותיה, אין לחרדים ברירה אלא להציג דרישות מטורפות ולהאבק על מילויין וזאת כדי להוכיח לתורמים שהולכים ומתמעטים מעבר לים שהעדה החרדית מצדיקה את ההשקעה בה, שהיא פועלת להפיכת ישראל למדינת הלכה למעשה. אורכידאה

  3. בידי הצנזור המפלצתי. . .

   של הארץ רועדות המספריים. . . ולא רק שהוא כורת
   את ראשי המגיבים שלא מוצאים חן בעיניו ונגד תקנון
   הצנזורה!!! הוא גם מתחזה כילד קטן למגיבים ומנבל
   את פיו ומחלק כיד המלך עשרות דיס-לייקים. . . הוא
   תוקף גם את כותבי ובעיקר את כותבות הארץ בחמת
   זעם אפילו את העורכים. . . המודרניסט שונא בעצם
   כל מה שזז אפילו את עצמו. . . המסכן. . .

   [22:16, 0:52, 10:30, 10:47, 11:50, 12:17, 12:41,
   12:59, 15:23, 18:14, 19:55, 21:56]

 44. 24
  GOOOOOOOOOOOOOOOOD MORNING ISRAEL
  1. הבעיה שבכל הקשור לירושלים לרק יזראל צריכה להתעורר, המסכנה הזו נחשבת קדושה ע"י מחצית אוכלוסיית עולם.
 45. 23
  תל אביביים התעוררו

  בקרוב גם אצלכם ובכל הארץ. ירושלים היא רק קצה הקרחון של תהליך הדרדרות מפחיד.

 46. 22
  היינו מתרשמים: אבל גם המגדריסטיות מצנזרות...

  מה ההבדל בין הפגנה עלק פמיניסטית נגד תמונה של דוגמנית כורעת בביקיני - לבין הפגנה חרדית נגד אותה תמונה? רק הצביעות העלובה, הנאלחת, של שרידי השמאל.

  1. מה הקשר בין שמאל-ימין לאבחנה שלך? לנשים בימין אין ערוה?
  2. מי שמדבר על "מצנזרות". . .

   ואתה כצנזור הרי מצנזר כול תגובה המעוררת את רגשי
   הנחיתות העמוקים שלך מבעלי השכלה ומנשים חכמות
   פשוט מפני שאתה טיפש תהומי. . .

   [14:39]

  3. מי שמדבר על "מצנזרות". . .

   ואתה כצנזור הרי מצנזר כול תגובה המעוררת את רגשי
   הנחיתות העמוקים שלך מבעלי השכלה ומנשים חכמות
   פשוט מפני שאתה טיפש תהומי. . .

   [14:39, 17:23]

  4. גאון, גאון המודרגניכט הזה
  5. נראה שהמודרניות שלך נשארה תקועה אי שם בימי הביניים או בשיא התפארת הטאליבנית.

   תתקדם קצת.

 47. 21
  הבהרה

  חששם של "ברוכי אל "אלה הוא לא ברמת הווקליות שבקול אלא, מהאפשרות להציץ באותו "ענבל תוך גרוני" שדימויו הקרוב ל"דגדגן" מעביר אותם על דעתם ....

 48. 20
  ב"מאחורי הגדר" - תלמיד ישיבה סמוק פנים שנתפס בתחתוניו. גם זה ביאליק -

  גברת ליבנה - זה כמו מתכון לשקשוקה,כך חנה סנש אחת,לאה גולדברג (ו"נתתי שם לכל ריס וציפורן ולכל שערה בבשר החשוף")ביאליק,"יש לי באר ומעליה תלוי דלי" - אנטומיה נטו,כלב וכלבה,גבר ואישה,תערבב,תחמם,ויוצא כתבה לתיפארת.

 49. 19
  מבריק

  כמה מבריק ככה מדוייק. לנרי ליבנה יש דרך בלתי שגרתית ומושכת לבטא גם את הדברים הקשים ביותר, בהומור ובלי נפיחות!

 50. 18
  מה זה "כתבה שיר"??? מה עם "הליכה לקיסריה"?
  1. זה לא שיר?
 51. 17
  חנה סנש היתה משוררת. מעליב לומר שגם היא כתבה שיר

  היא הוצאה להורג בת 23 ומלבד העלאת הגיגיה על הכתב עשתה עוד אי אלו דברים, שאמנם לא יספקו סקופים למדורי הרכילות ולא יהפכו אותה מועמדת ל"השרדות", אך חבל שדמותה מטשטשת ועוד נוספו על משכיחיה איקונוקלסטים. מיהי חנה סנש? על מחקר חדש ומקיף העוסק באדם שמאחורי המיתוס
  http://www.mouse.co.il/CM.articles_item,1050,209,44483,.aspx

 52. 16
  כתבת יפה. לא חידשת אמנם, אבל יש להזכיר את הדברים ועשית זאת היטב
 53. 15
  להחרים את ירושלים ובית שמש...

  אני לא מוכנה לבוא לערים החרדיות המוטרפות האלה. כאשר אני נדרשת לבוא למשרד ממשלתי בירושלים אני באה ובורחת חזרה לעירי השפויה. מצדי אפשר להחזיר את ירושלים לפלסטינאים, הם כבר ידעו מה לעשות עם המשוגעים האלה.

  1. באיזה אופן היה כדאי לחלק את ירושלים

   להעביר את כל ירושלים לפלסטינים זה מוגזם. לדעתי הפיתרון האידיאלי לירושלים הוא חלוקתה לארבעה חלקים לפי הפירוט דלהלן: העיר העתיקה שתהיה בניהול מועצה מורכבת מנציגי הדתות השונות, העיר המזרחית - בירת המדינה הפלסטינית, רובה של העיר המערבית - בירת ישראל והחלק הצפוני של העיר המערבית - עיר עם רוב יהודי אורתודוכסי.
   איני משלה את עצמי שיש לפיתרון הגיוני זה סיכוי מעשי.

  2. החרדים שולטים כבר עתה באזור שהצעת - וזה לא מפריע להם לצוות גם על אזורים אחרים של עיר הקודש שלא להתבונן בערוות המצולמות או מתניידות בפרהסיה. רחמנא ליצלן

   רק ההצעה של נרי לפתוח מנזר סגור לחרדים, בו לא תדרוך כף רגל של אשה - היא היא ההצעה הגואלת. [מי ינקה להם ומי יבשל להם ויעניק שרותים אחרים? - אלהים גדול.]

  3. לחלק את ירושלים

   לחלק את ירושלים ולהשאיר את החרדים בחלק הערב.!

 54. 14
  לאה גולדברג כתבה 'אשרי הגפרור'?
  1. חנה סנש כתבה את אשרי הגפרור
  2. אין שכל אין דאגות. קרא שוב את הפיסקה הראשונה
  3. אבי, אתה לא צריך לצנוף כדי שידעו שאתה בהמה גסה. מצורת הכתיבה של הפיסקה ניתן היה להבין מה שאני הבנתי

   אבל העיקר שקיבלת הזדמנות להפליץ את חוכמתך, שאינה גדולה.

  4. כתוב "גם חנה סנש כתבה שיר, אשרי הגפרור" ולא "גם חנה סנש כתבה את השיר..."
 55. 13
  חילונים, צאו לקרב
 56. 12
  הקרב (כמעט) אבוד

  לכתוב רשימה צינית כזו בעיתון לאנשים חושבים ("חושבים כמונו") = לשכנע את המשוכנעים. רק מחאה נרחבת ולא אלימה (רק אם תהיה נרחבת תוכל להיות לא אלימה) בפתח השכונות החרשדיות והערים החרדיות תשנה משהו. שאחרת- אם נותנים לחשוכים את המדינה על מגש, למה שלא יקחו?

 57. 11
  חנה סנש

  תמיד תהיתי על מידת התבונה של שולחיה; האם הם חשבו שכמה צנחנים ימוטטו את הרייך? היה כאן חוסר אחריות נורא. היא מתה מוות אכזרי.

  1. מה הפלא?

   גברים, נו.

  2. וחייל בפלוגה ימוטט את האויב? זה מאמץ משותף

   והצנחנים הא"י כמו חנה סנש וחביה רייק מילאו תפקיד חשוב במלחמה נגד הנאצים.

   http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A6%D7%A0%D7%97%D7%A0%D7%99_%D7%94%D7%99%D7%99%D7%A9%D7%95%D7%91

  3. ל- לארה מתגובה 11

   שולחיה של חנה סנש וחבריה הצנחנים שלחו אותם כדי לנקות את מצפונם. ראשי היישוב בארץ ישראל לא האמינו לשמועות שהגיעו בזמנו מאירופה על השמדת היהודים ורק כעבור זמן אירגנו קבוצה שחבריה עלו מאירופה והיו מוכנים ללמוד צניחה ו"לעזור" ליהודים.
   אכן היה זה חוסר אחריות נורא אבל עד היום מקבלי ההחלטות מחליטים מאותה סיבה אומללה.

  4. קרא את הספר שוב..

   המטרה של חנה סנש כמו של חביבה רייך לא היתה להפיל את ה רייך וגם לא הרבה פחות מזה אך לא פחות נעלה מזה.. המטרה היתה לנסות להציל כמה שיותר מיהודי הונגריה משליחתם למחנות!

 58. 10
  ציניות מושחזת, אני בפירוש מודאגת

  אני לא חושבת שהרצל חזה מדינת יהודים, באלף השלישי, שעוסקת בנושאים כל כך נחשלים. אבל הרצל מת, ואנחנו חיות. ואי אפשר לעצום עיניים, כשתועבת החרדים, הסטייה המוחית הממאירה, שהופכת אותנו לערווה שעירה, צצה מכל עבר. מגיעה לצבא, לאירועים ממלכתיים, למרחב הציבורי בעיר הבירה. החרדים מתרבים, כוחם גובר ודרישותיהם מתרבות. הם כופים סטנדרטים מזעזעים, שדומה שנכחדו מאז העת העתיקה. בעיר הבירה שלי מחלקים גברים ונשים באפרטהייד. זה מגיע למקומות נוספים. יום יבוא וכל אישה חופשיה, נאורה, חפצת חיים ונורמאליות, תצטרך להסתלק מהמדינה הזאת. נהפוך לסעודיה ב'. או שמא סעודיה נאורה יותר.

  1. It's coming and if you want to protect your self

   and your family get out of there as soon as you can. It's not the country you know and loved. This country is gone long time ago. It dose not get worth then that ,it's only continue until the country will be like them. You can see now where it's going. you better live now.

  2. Learn to write and spell english before you write
  3. אני...

   כמישהו שישמח שנלך מכאן...

   אנחנו לא!! זו המדינה שלנו.
   נרי,
   אמת בדברייך.
   משיחה שערכתי לאחרונה עם רב אורדטודוקסי, ניתן להבין שהחרדים הינם מיעוט המשמיע ונותן דעתו. הפוליטיקה היא המובילה בעניין.

 59. 9
  לוגיקה בריאה
 60. 8
  בוקר טוב

  :) לנרי

 61. 7
  לפרימיטיביות של קיצוני הדתות השונות אין גבול
  1. היזהרו מאיש ימין קיצוני אנטי דתי !
  2. באמת שאין גבול: הדת היא בפועל הפיכת האדם לחיה פרימיטיבית
 62. 6
  האם הקשר בין קול לערווה קיים בכל המקרים?

  "קול באישה ערווה". גם לגבר יש קול ויש לו גם ערווה. מה עם "קול בגבר ערווה"?

  1. אבל מה לעשות וללגבר אין ערווה אלא יש מבושים?...
 63. 5
  |LIKE|
 64. 4
  כל מילה-סלע!
 65. 3
  באמת, כתיבה נחמדה.
 66. 2
  מי שהולך לישון עם כלבים קם עם פרעושים

  את חלק מהתהליך. איפוא היית עד עכשיו? למה אתן לא שובתות מפגינות ומפסיקות לבחור למי שהגברים החשוכים המוכנים אומרים לכן? דמכן ודמנו בראשכן

  1. אם מפריע לך העניין

   למה אתה משאיר את זה בידי אחרים? למה זו אחריותן הבלעדית של הנשים לפעול למען שוויון בחברה? אם דמך מעורב בעניין צא גם אתה ועשה משהו בנידון!

 67. 1
  מילים כדורבנות !

  שיחיו החרדים והחרד״לים בתחומי המושב שלהם ושיעזבו אותנו לנפשנו. מענין אגב שבתנ״כ יש לא מעט אזכורים של בנות ישראל כשהן שרות ומחוללות (מרים אחות משה, דבורה הנביאה ועוד) ואיש לא חשב שזה פסול.