הפופוליזם של דיכטר

בתגובה לביקורת הנוקבת וללחצים במפלגת קדימה, חזר בו חבר הכנסת אבי דיכטר מהצעתו המקורית ל"חוק יסוד: מדינת ישראל כמדינת הלאום היהודי", והעלה במקומה נוסח האמור להיות מרוכך יותר. אך מי שהתנגד לנוסח הראשון יתנגד גם לנוסח השני. גם בנוסחו החדש החוק הוא מצד אחד מיותר, ומצד שני רק מעמיק מתחים בין יהודים לערבים, כמו גם בין חלקים שונים בציבור היהודי, ויוציא שם רע למדינת ישראל. יש רק תרופה אחת להצעת חוק זו: לגנוז אותה לחלוטין.

אחד הניסוחים החדשים שמופיע בהצעה המתוקנת, מעיד על סוג של חוסר ביטחון בסיסי, שאפשר רק להתפלא על כי אדם כדיכטר, שהיה ראש השב"כ, לוקה בו. סעיף 2 קובע כי מטרת החוק היא, "להגן על מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי". מי שחושב שנוסחה משפטית כזו או אחרת - ולא מציאות פוליטית - היא שתגן על מדינת ישראל, סובל מליקוי מאורות. במקביל, מי שטוען, כפי שנאמר בסעיף 1ב, כי "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי", מנותק כנראה מן העולם.

בנושאים העיקריים, הפגמים שבהצעה המקורית נותרים בעינם. נפגע מעמדה של השפה הערבית, ואין זה משנה אם העברית נקראת עתה "שפת המדינה" ולא "השפה הרשמית": מן הערבית ניטל המעמד השווה שיש לה כעת, כשפה הרשמית השנייה בישראל.

סעיף 9ב חוזר על הניסיון לעקוף את פסיקת בג"ץ במשפט קעאדן, ולאפשר את קיומם של יישובים הסגורים בפני ערבים. מאידך גיסא, הסעיפים הקובעים כי "המדינה תפעל לקיבוץ גלויות" (סעיף 6), או כי "המדינה תפעל לחיזוק הזיקה בין ישראל לבין יהדות התפוצות" (סעיף 7) הם בגדר רטוריקה גרידא, ובוודאי שאין להם מקום במה שמבקש להיות חוק יסוד.

מצד אחר, מציעי הצעת החוק אינם מודעים לכך כי הצעתם תעניק, באופן פרדוקסלי, סמכויות רחבות ביותר לבית המשפט העליון. סעיף כוללני כמו 9א, הקובע כי "כל תושב ישראל, ללא הבדל דת ולאום, רשאי לפעול לשימור תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו", פותח פתח רחב ללא סייג של תביעות לבג"ץ מצד ציבורים רחבים במדינה - ובוודאי מצד הציבור הערבי או חלקים ממנו. אלה ואחרים יוכלו להציף את המערכת המשפטית בתביעות שאין להן שיעור, שיתבססו על הנוסחאות העמומות בחוק יסוד זה.

כך גם לגבי הקביעה בסעיף 8א כי בכל "מוסדות החינוך המשרתים ציבור יהודי בארץ יילמדו תולדות העם היהודי, מורשתו ומסורתו". הואיל ומושגים אלה רחוקים מלהיות מובנים מאליהם או מקובלים על הכל, קרוב לוודאי שמה שיקרה הוא, שבית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, יקבע את תוכנית הלימודים.

סעיף 14 בהצעת החוק, ההופך את חופש הגישה למקומות הקדושים לבני כל הדתות לזכות חוקתית, ימנע, יש להניח, מהמשטרה להגביל את כניסתם של יהודים להר הבית. לחלופין, הוא ימנע את האפשרות להגביל את כניסתם של מתפללים מוסלמים למסגדים על בסיס גיל.

קיצורו של דבר, האנדרלמוסיה שתשתרר אם יתקבל החוק מעידה על החובבנות והפזיזות שבהצעה, שמבקשת לספק יצרים פופוליסטיים ומתעלמת משורה ארוכה של תוצאות לוואי צפויות ולא צפויות. הצעת החוק מנסה לקבוע מסמרות בנושאים העדינים ביותר של המציאות הישראלית המורכבת. זו בדיוק הסיבה שבגללה התקשה המחוקק הישראלי לחוקק חוקה. אין בהצעה שום תועלת, ונזקה עצום.

אפשר להבין כי קשה לחבר הכנסת דיכטר לוותר לחלוטין על הצעתו. אך הואיל והוא פטריוט, יש לקוות כי ימחל על כבודו ויוריד את הצעתו מסדר היום. אין לה מקום בבית המחוקקים הישראלי: ישראל היא מדינת הלאום היהודי והיא מדינה דמוקרטית גם ללא הצעה מזיקה זו.

Read this article in English: A billfor chaos

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  החרדים יפילו את החוק. הם הרי כופרים בקיום ישראל כמדינה יהודית
 2. 29
  ליכודניקים ,מקומכם בליכוד--

  דיכטר ומופז כשעברו לקדימה, עשו את טעות חייהם,מקומם בליכוד וטובה שעה אחת קודם.הגיע הזמן שמפלגת העבודה וקדימה ילכו יחד לבחירות .

 3. 28
  דיכטר פופוליסט עם רמת חשיבה של תיכוניסט.
 4. 27
  מאמר נכון וכתוב בצורה מעולה
 5. 26
  יטב לישראל אם תסיר את מדינת הלאום לעם היהודי ותשאר מדינה דמוקרטית
 6. 25
  כשלפעמים כשאני שומע את דיכטר מדבר אני מתחיל לפקפק ביכולת של נפלי המוסד לעסוק בעינייני דיומא כאשר המח שלהם טעון רק בנושא הריגת ערבים.
 7. 24
  קדימה זאת מפלגת שב"כיונרים שמתוסכלים מהדמוקרטיה, זאת שפה שהם לא מבינים
 8. 23
  עכשיו ברור לכם מדוע אולמרט דחף את דיכטר לאחור ?
 9. 22
  מאמר חובה בשיעורי אזרחות.
 10. 21
  אבינרי התעסק כל השנים בנראטיב הפלסטיני וטען כנגדו. בינתיים, התעלם ממה שקורה אצלנו. הוא, כמו גם אמנון רובינשטיין, התעוררו מאוחר מדי. גביזון עוד לא התעוררה, וכנראה "מבינה" את ההתפתחויות האחרונות.
 11. 20
  דיכטר מוציא שם רע לטפשות, לא למדינת ישראל.
 12. 19
  יש פתרון יותר טוב

  לא להצביע עבור קדימה ולהעיף את המפלגה חסרת האידאולגיה הזו מהכנסת.
  צר לי לומר זאת למי מהקוראים שרואה עצמו כאיש מרכז - בעת בחירות צריך לבחור בין ליכוד או עבודה, כל שאר המפלגות הן או אינטרסנטיות וסחטניות (ש"ס, אגו"י) או חסרות טעם עם ח"כים שמנסים בדרכים פופוליסטיות לאסוף כמה קולות (קדימה).
  אם קדימה רוצה זכות קיום אז שתקדם חוק על העלאת אחוז החסימה ל4% - זה החוק שיציל את הדמוקרטיה הישראלית מהטמטום בו הכנסת לוקה בכללי

 13. 18
  אני מוטרד שאיש השרותים החשאים עוסק בחקיקה.

  האם אנו בעידן הטרום פאשיסטי?

  1. ג'ורג' בוש האב היה ראש ה CIA לפני שרץ לנשיאות, ואמריקה נשארה דמוקרטית...
 14. 17
  דיכטר לא פופוליסט -הוא פשוט לא , גורנישט מיט גורנישט-שיחזור לשב"כ,שם חושבים חד מימדי
  1. שב"כיונרים כדוגמתו שלחו אותו לכנסת כדי לרסק את הדמוקרטיה מבפנים. גם מפלגת ליברמן במידה רבה זו עבודה שלהם, באמצעות ישראל חסון
 15. 16
  החוק של דיכטר אכן מיותר וחסר טעם. אם הוא רוצה לחזק את מדינת היהודים שיביא לכנסת את "חוק הגייס החמישי", המתיר שלילת אזרחות וגירוש לתומכי החמאס ועוזריהם. הרבה יותר פשוט, והרבה יותר יעיל מחוקי הנאמנות הטיפשיים.
 16. 15
  במקום לשרת את אזרחי ישראל במצוקתם - הח"כים מתעסקים בשטויות. במייצגי שווא של פטריוטיזם שאינם רלבנטים כלל לחיינו כאן ועכשיו

  הח"כים מתייחסים למושגים כמו - ישראל, העם היהודי, היהדות, המורשת היהודית, - כאילו היו מושגים מופשטים ותיאורטים שאין להם כל זיקה לבני אדם ממשיים. הח"כים רוצים שגם אנחנו שנאבקים על קיומנו כאן במובן הפיזי והכלכלי היומיומי, נתייחס למציאות כאל משהו מופשט ווירטואלי. משהו שלא נוגע לנו ולחיינו אלא לח"כים הנכבדים ולהצעותיהם המופרכות והמיותרות. התחרות המגוחכת, המטופשת והמיותרת בין הח"כים לקבל מדליית זהב במירוץ האווילי של "מי הכי פטריוט" נובעת מהעובדה שאנחנו אזרחי ישראל לא קיימים עבורם בתור אנשים חיים שהמדינה ונבחריה - כלומר הדיכטרים למיניהם - אמורים וחייבים לשרת אותנו ולא לטמטם אותנו בסיסמאות וקלישאות נבובות. בישראל 2012 נבחרי הציבור שמקבלים משכורתם מהקופה הציבורית מצפצפים ומחרבנים על ציבור האזרחים ומתנכרים לחובתם הבסיסית לפעול למעננו והכל בכסת"ח נלעג ועלוב של פטריוטיזם שמאלצי וסכריני חסר כל ערך. דיכטר אינו יוצא דופן בהתנהגותו סרת הטעם שאין לה כל רלבנטיות לחיינו כאן ועכשיו.

  1. אמת דרשת
 17. 14
  מורי היקר אלה הם תוצרי ההשכלה הישראלית לה אתה אחראי

  כמי שהיה תלמידך ועוזר הוראה שלך מן הראוי שתתבונן במראה ותודה זה הזבל האינטלקטואלי שסייעת לייצר כאן.

 18. 13
  אבל, איך יוכל מר דיכטר, אחרת, להתבלט במירוץ האיוולות שמתחולל בכנסת, הה???
 19. 12
  אם האבא שב"כניק, והאמא שוטרת, מה הפלא שהילד יוצא תג מחיר
 20. 11
  דיכטרור הוא הפנים האמיתיות של קדימה, ביחד עם מאיר ביומטרי
 21. 10
  זה פופוליזם לכנות דעות היריב כפופוליזם-כינויים הפכו לתחליף לוויכוח ענייני

  לאחרונה פסק הוויכוח הענייני, ובמקומו משתמשים בכינויים ושמות תואר כמו: שמאל קיצוני/הזוי , גזענות, פשיזם, פופוליזם, אפרטהייד, וכל דבר הופך להרה גורל וסוף הדמוקרטיה וכולנו מאבדים את חוש המידה בהתלהטות הוויכוח הציבורי.

 22. 9
  שמונה המלים האחרונות במאמר אינן נכונות. מדינה אשר שולטת על מיליונים ומבלי לתת להם זכויות אזרח בסיסיות אינה דמוקרטית!
  1. לפלסטינים יש מזמן זכויות אזרח בסיסיות.

   רובם המכריע של הפלסטינים חי תחת שלטון הרשות הפלסטינית. בוחר את השלטון בבחירות דמוקרטיות וגם חופשי, בעזרת הדרכון הפלסטיני שלו, לנוע לירדן וממנה לכל העולם. זה הרבה יותר ממה שהיה למאות מיליוני תושבי בריה"מ הקומוניסטית, שתוארה ע"י נוכלי השמאל לדורותיו כהתגלמות החרות וההומניות.

 23. 8
  גאון ,שלמה ממש גאון

  עכשיו אני בטוח שהחוכמה נמצאת בשמאל.

 24. 7
  דיכטר סתום כמו שאר חבריו בימין וקדימה בכלל זה.הוא מונע מיצרים כמותם,כשהפחד הוא מוטו שליט.נמאס לנו מנבחרי ציבור פחדנים.וזה הימין.לכן האנדרלמוסיה שתארת,בדיוק כמו החובבנות והפזיזות בהצעה-שמאחוריה רק תאוות כוח מונעת מפחד ויצרים אפלים אחרים,למי שאין להם עמוד שדרה.
 25. 6
  מה ההבדל בין דיכטר לפיאנה ?

  מה הההבדל בין דיכטר לח״כים לוין ואקוניס. קדימה תימחק מהמפה הפוליטית ומצביאה יתפזרו

 26. 5
  על הממשלה להמשיך ואף להגביר את הבליץ החוקתי כנגד הסמול אחרת,אני וחברי נעבור מהליכוד למפלגות ימין רדיקאלי שביכולתם להביא את השינוי המיוחל מאז 1977
  1. ואח"כ אפשר לעבור לשלב הבליצקריג נגד אותם חלקים בעולם שלא מוצאים חן בעינינו.
  2. המעבר למפלגות הימין הקיצוני לא יעזור לך

   השמאל הישראלי מורכב משתי מפלגות קטנות, חד"ש ומרצ. שתיהן אינן נמצאות בשלטון. מי שנמצא בשלטון הן מפלגות של מרכז, ימין ועדות דתיות. מפלגות הימין הרדיקלי לא תבאנה את השינוי כיוון שגם הן מפלגות קטנות.

 27. 4
  זה לא הצעת חוק כנה אלא "עז". מטרתן של הצעות חוק הזויות-לחלוטין היא לאפשר חקיקת הצעות חוק פשיסטיות. הביקורת על הצעת דיכטר משרתת מגמה זו.
 28. 3
  שום דבר לא מפליא בהתנהגותו של דיכטר המצטער כעת על כך שפרש מהליכוד ונתר מחוץ למעגלי השלטון
 29. 2
  אם האבא דיכטרור, והאמא שוטרת, פלא שהילד יוצא תג מחיר?
 30. 1
  אבינרי,היטבת לבטא דעת הרוב הדומם

  דיכטר יקר,סעיף מאמצים איננו תוכנית פעולה