איראן תחלץ את רה"מ?

שני הליכים משפטיים-ציבוריים המתקדמים סוף סוף אל דין ואל חשבון עתידים לזעזע בינואר 2012 את המערכת הפוליטית, אולי עד כדי הפלת הממשלה: מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס מול ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת אסון השריפה בכרמל, והיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין מול שר החוץ אביגדור ליברמן, שנגדו תלוי וכמעט עומד כתב אישום בסעיפי הלבנת הון, מרמה, הפרת אמונים, קבלת דבר בנסיבות מחמירות והטרדת עד.

נתניהו, שר האוצר יובל שטייניץ ושר הפנים אלי ישי יתאמצו בשבועות הקרובים מאוד, ככל הנראה לשווא, לרכך את "הספר הלבן" של לינדנשטראוס, כרך עב-כרס של טיוטת דו"ח חמור על חלקם באירוע שעלה בחיי 44 ישראלים. פרקליטי ליברמן יידרשו במפגשים ב-18 בדצמבר וב-25 בו, לשלוף משרוולם קלף מדהים, כדי לשכנע את וינשטיין לחזור בו מכוונת האישום, שתחייב פרישה מהממשלה ותאיים על הישרדותה.

ללינדנשטראוס, תושב חיפה ולשעבר נשיא בית המשפט המחוזי שם (עו"ד וינשטיין ושוטרים שנספו באסון הופיעו בפניו לא אחת), התייחסות שכלתנית ורגשית כאחת לאסון הכרמל. מביתו הצופה על הכרמל חזה אשתקד בחורש ההולך ומתייבש, בלהט הקיץ המתארך, ויחד עמו בהתייבשות מסמכי הביקורת שלו, שהוקיעו ליקויים בהיערכות לכיבוי והתריעו מפני הבאות. תגובת המשפחות השכולות, ובמיוחד זו של הניצבים בדימוס זאב אבן חן וחיים קליין, אביה של טופז אבן-חן קליין וחמיה, הגירה דמעות מהמנוסים שבעובדי משרד המבקר.

בדו"ח הכרמל יהיו פרטים מאלפים לרוב, אך כותרתו המוחצת תצביע על אחריות הבכירים, מי שהמבקר יתאר כעומדים בראשי המדרגים. בדרג המבצע אלה קציני המשטרה, בתי הסוהר ומערכי הכיבוי ואנשי הקרן הקיימת, שרבים מהם פרשו מאז מתפקידיהם ומשירות המדינה. המלים יצרבו בבשרם, אך פגיעתן המעשית תהיה זעומה. לא כך באשר לנתניהו ולשריו. להם עתיד המבקר לייחס "אחריות מיוחדת", כבדה ומהותית מן "האחריות המיניסטריאלית", הלא-אישית, שבאמצעותה ניסתה ועדת אגרנט להחריג את גולדה מאיר ומשה דיין מעונש קציני הצבא והמודיעין לאחר מלחמת יום הכיפורים. זו תהיה מורשת לינדנשטראוס.

האחריות המיוחדת תאתגר את התרבות הפוליטית בישראל: אם יש סמכות, ויש עשרות חללי-חינם, מהי האחריות, ומהו הביטוי לנשיאה בה. שר האוצר, שלקח לעצמו רשות לעכב העברת תקציב למשרד הפנים, למרות החלטת ממשלה ובנימוקים שהמבקר פוסל; שר הפנים, שהפציר והתכתב, אך לא הפעיל את כוחו הפוליטי לאיים בפירוק הממשלה אם לא תבוא על תיקונה סוגיה שתיאר בעצמו כ"קטסטרופה"; ומעל כולם, ראש הממשלה - הם ייקראו לתת דין וחשבון. נתניהו נעזר ביועצת המשפטית של משרדו, שלומית ברנע-פרגו. שטייניץ וישי שכרו פרקליטים פרטיים (שטייניץ - אריאל בנדור, ישי - ניצב בדימוס יעקב בורובסקי ושולי אשבל). לטובת תשלום שכרם מהכיס הציבורי, תשכתב ועדה בראשות מנכ"ל משרד המשפטים את הנוהל הקיים, כך שהאוצר - אותו אוצר שסירב לקנות כיבוי - יממן לשרים ייצוג פרטי בפני מבקר המדינה.

פרסום הדו"ח יחדש קריאות להקמת ועדת חקירה ממלכתית - הפעם אולי ביוזמת נתניהו, שבסיבוב הקודם העדיף מבקר על ועדה ועכשיו ירצה להרוויח זמן (ולקוות שהנשיא הבא של בית המשפט העליון, אשר גרוניס, ירכיב ועדה נוחה לממשלה). אם נתניהו יסרב להתפטר, יהיה על וינשטיין להחליט אם ואיך להגן עליו מפני עתירות לבג"ץ וכיצד לענות לתביעת אבן-חן וקליין להורות למשטרה על חקירה פלילית נגדו.

וינשטיין יכול לפטר את ליברמן, שיכול לפטר את נתניהו. לינדנשטראוס אינו יכול לפטר את נתניהו. זו אחריותם של הציבור ונבחריו. אבל נתניהו אינו חסר אונים: הוא תמיד יכול להפציץ את איראן.

Read this article in English: The day of reckoning is nigh

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  אחרית הימים בצמרות

  ממש אחרית הימים: אמיר אורן "שכח" לתקוף את שר הביטחון אהוד ברק. אני מתחיל להיות סקרן כיצד קרה שבעת מילוי תפקידו ברק יצא ל"חופשה" - האם באמת יש דברים יותר חשובים מאשר לעקוץ, לתקוף ולזנב באהוד ברק?! משהו קרה וקוראי "הארץ" זכאים לקבל הסבר (אינטליגנטי, כמובן...) מאמירי האורנים הנושפים בעורפו של ברק.

 2. 33
  רטב הטוקבקים - של מפומפמי "ישראל היום" שבאים להקיא כאן את מה שספגו
 3. 32
  כותב המאמר חכם ולא מפחד, רוב המגיבים כאן פחדנים ושטופי מוח כהוגן
 4. 31
  לאורן יש פשוט אומץ לומר מה שכולכם יודעים ופוחדים לומר, וגם שכל
 5. 30
  כל אותם "חללי חינם" שאתה קורא להם

  מאסון הכרמל הם חבורה של אנשים טובים שפשוט איבדו את חייהם בגלל החלטות מטומטמות של קציני המשטרה בשטח,הווה אומר מפקדת חיפה תומר שהכניסה אוטובוס מלא צוערים לתוך האש מבלי לבדוק בכלל מה קורה שם.כנל האידיוט שהיה הסגן שלה, שניהם לא ידעו מה הם עושים,ובגללם הלכו כל הצוערים.

 6. 29
  מר אורן הגיע הזמן לפרוש....
 7. 28
  סטקיית ישי "השר"
 8. 27
  לאורן. אתה יורד מהפסים

  לדעתי לא צריך להגביל את העיתונות הישראלית .צריך לסגור אותה.ומיד. זה לא חשוב לכם כמה נתניהו יהיה מתון. [אין שום חומות מגן. עופרות יצוקות. לבנון ראשונה שניה. ושלישית .אין טרור. הכלכלה פורחת הציבור ימשיך לתמוך בו. אבל אתם לא סולחים ולא שוחכים. אתם תעשימו. תבוזו. תרדפו. הכל כנקמה באיש אבל הציבור לא יקבל את זה. ובקל מקרה אתם בעיני הציבור בשפל המדרגה. ונפגש בבחירות.

  1. אנשים כמוך ילמדו לדבר ולכתוב בשפת אימם. ואם המהפך יצליח מאד, ילמדו אפילו שפה זרה. בחלומי, חלק מכם גם ילמד ערבית (לא רק קללות).
 9. 26
  אז מה ביבי יפציץ את איראן להתחמק מדו"ח על השריפה בכרמל?לא להאמין שהשמאל כל כך נואש.תאוריה אחר תאוריה ציפיה אחר ציפיה הולכות ונחרבות בידיו של השמאל.הוא בפאניקה וזאת התוצאה.רבותי להתעשת.אתם הופכים להיות מגוכחים ופתטים.
 10. 25
  אני חשבתי לפני כשנה שהמחדל האזרחי הענק יפיל את הממשלה. טעיתי.

  משפחת שקרניהו הצליחה לפלג את המשפחות (צרה-שרע טיפלה אישית בכמה אלמנות ובכך המיסה את כיסי ההתמרמרות שלהן) ולפוגג את המאבק הציבורי שהתיימרו לנהל . הנציבים קליין ואבן-חן הושתקו, וכך גם דני רוזן.

  אבל אז בא המאבק החברתי והוכיח שחצי מליון ישראלים לפחות יכולים להיות מאוד מעורבים במערכה אזרחית על דמות המדינה. המאבק טוען אותי אופטימיות לגבי התגובה הציבורית לדו"ח של לינדנשטראוס. נדמה לי שלינדשטראוס המסיים בקרוב את תפקידו רוצה לסיים בגרנד פינאלה ולהביא להפלת הממשלה. אם לא יפיל אותה קודם המרגל הרוסי-מולדבי עיוות ליברמן.

  אני חושב שזה עשוי להצליח, אולי אני רואה מהרהורי ליבי. כולי תקווה שמבקר המדינה יצליח לקבור (פוליטית, וחבל שרק פוליטית) את ביבים שקרניהו, הפילוסוף המעופף, ואלי-אלי שייגמר כבר האיש החשוך הזה.

  במדינה נורמלית שלושתם היו מועמדים כבר לפני שנה לעמוד הקלון, ולא רק הציבורי.

 11. 24
  ממתי יש לישראל מדיניות חוץ? רק מדיניות פנים,יאללה להפציץ טרם פרסום הדוח
 12. 23
  "הוא תמיד יכול להפציץ את איראן."

  משפטים כאלה מעיתונאי הם דמגוגיה ברמה הכי נמוכה לקוראים מטומטמים. זה גם מה שאמרו על בגין וההתקפה על הכור בעיראק. כן, אני יודע שהיום אומרים שביבי זה לא בגין אבל אני זוכר את המלים הקשות מאד על בגין שנשכחו רק שנים רבות אחרי שמת.

 13. 22
  המבקר נטול שיניים ,ועם ישראל לא ייצא להפגין אם ההמלצות לא תיושמנה , ובלי קשר
 14. 21
  ביביפוביה מחלה אופיינית לשמאל השוקע ולא משלים עם המוגבלות שלו
 15. 20
  מאמר הזוי

  בלתי נתפס שהכותב באמת מאמין שנתניהו יפציץ את איראן רק כדי למלט את עצמו מאימת דו"ח מבקר המדינה. הזוי לחלוטין. מכותב רציני הפך מר אורן לבדיחה עצובה.

  1. הכותב לא מאמין שהוא יפציץ, הוא מקווה לגרום לקוראיו להאמין...
 16. 19
  ניתוח הגיוני . עד הפסקה האחרונה. זאת האיראנית. הנסיון של אמיר אורן להשוות בין

  הסיטואציה של "מנחם בגין מפציץ את הכור בבגדאד - וזוכה בחירות" ובין "נתניהו נחלץ ממפולת פנימית - באמצעות הפצצת איראן" אינו מחזיק מים.
  כמו שאין דומה הפצצת כור עיראקי בודד ( גיחה אחת של חיל האוויר) להפצצת תשתית הגרעין האיראנית המצריכה מאות גיחות בסגנון מלחמת העולם השניה. מה גם שארה"ב שהתנגדה להפצצה העיראקית - אך הופתעה ולא יכלה לעשות דבר , אותה ארה"ב שולטת היום במרחב האווירי העיראקי-איראני.
  שלא לדבר על העדר לגיטימציה מבית. לא יועילו לנתניהו הדיבורים על "השנה היא 1938". היא לא.

  1. גם בבריטניה בשנת 1938 האמינו שהיטלר לא מתכוון ברצינות למה שהוא אומר

   ומי שחושב שניתן לחיות תחת האיום של נשק גרעיני בידי איראן, שיחשוב על המשמעות של אובדן ההרתעה הישראלית כנגד העדיפות העצומה של מדינות ערב בנשק קונבנציונלי.

 17. 18
  ממשלת הרשע של הימין תביא לחורבן ישראל.
 18. 17
  ספין מעבר לביבוב

  יועצי התקשורת כבר עובדים על הספין הבא ...במדינה נורמלית הולכים הביתה על פליטת פה אבל פה 44 מתים נשכחים תוך שבוע מרוב ספינים!

 19. 16
  אינשללה, שיבוא כבר ינואר. חוץ מזה בינואר יש לי יום הולדת. אני אהיה בן 64. אחלה של גיל בשביל להתגעגע לזמנים טובים יותר. יותר מכל אני מתגעגע ליום שבו העיפו את BB מן השלטון (ביחד עם שרהלה שלו).
 20. 15
  הביבונים סומכים על ראש ממשלתם - תמיד ימציא מניפולציה, שקר או תיחמון זול
 21. 14
  אמיר, אתה לא חוזה נכונה

  ראה כתבתו של שלומי ברזל.

 22. 13
  זה אחריות של ישי, אבל הארץ רוצה כמובן את ראשו של ביבי. בכל דבר ? נמאסתם.
 23. 12
  אוי לנו, מתנגדי נתניהו וממשלתו בגלל פגיעה בדמו', אם ננסה להפילו בדרכים עקומות.

  קשה להאמין שמחדל זה שווה התפטרות. בניו זילנד אולי כן אך לא בישראל. עם כל הכאב, זו אינה החלטת מלחמה או מחדל מז'ורי אחר. אם לא נהיה דמוקרטים אמיתיים נפסיד לבסוף.

 24. 11
  מאמר שעדיף שלא היה ניכתב רק מבזה את העיתון
 25. 10
  חלומות באספמיה של אמיר אורן ועיתון הארץ , תגיד אמיר אתה רציני ? אתה מאמין

  שהדוח יפיל את הממשלה או החקירה של ליברמן ? אני רוצה לומר לך אני קורא ולא מאמין שמי שכותב את המאמר הזה זה אדם בוגר שראה כבר הכל , אני בוש וניחלם בשבילך ובשביל העיתון על רמת העיתונאות שלך , שבוע טוב

  1. גם אני נחלם על רמת העברית שלך
  2. אתה "בוש וניחלם", או סתם אנאלפבית?
 26. 9
  ביבי בעצמו הודה שהוא אחראי העל לכל מערך הכיבוי ולכן הוא צריך ללכת הבייתה. 44 נשרפי שווא בגין התנהלותו של ביבי. להזכיר לכולם שמס' ימים לאחר פרוץ השריפה הוא החליט שהוא מפקד העל של הכיבוי ובכך המחיש את אחריותו למערך הכיבוי. ממש לא מפליא שהוא התנגד לועדת חקירה ממלכתית. מי שחף מפשע לא מתנגד לועדות חקירה.
 27. 8
  מאז ש ש"ס נכנסה לפוליטיקה היא הפכה אותנו למדינת פארטצ'. השרים הגנבים כמו צמחו שם על עצים .הבסף עיוור את עינם ומצפונם וניצלו את המשרות הבחירות יותר לעשות לביתם מאשר למדינה ששלחה אותם לפעול למענה. השר ישי דמות חיוורת ב אנדר סטייטמנט היחידי שלא הואשם הגניבה והפרת טמונים הוא שר עלוב שעושה במשרד את כל מה שאפשר למען החצר הפנימית של הרב עובדיה ולט למען ישראל חייב להענש על אוזלת ידו בהליך שהביא לאסון הכרמל ושיקח איתו גם את נהנתניהו שרק בגלל החם הנורא לא הצית סיגר מהאש האיומה בכרמל.
 28. 7
  קראו במוסף של אתמול את הכתבה של אריאלה בנקיר.למה שביבי יבזבז כסף על מערך כבאות כשהוא יכול לבזבז אותו על עצמו ועל הקואליציה שלו, דהיינו מתנחלים, חרדים וברונים?
 29. 6
  אורן תגיד, מה קרה לך? אפשר להבין כל משפט ולקשור אותו לשני, המ המטמורפוזה הזאת? אי אי אי, איכזבת אותי ואני קיוויתי לאתגר אינטלקטואלי המאמר שלך ויצאתי מבין הכל! אכזבה...
 30. 5
  כבר עמדנו על טיבו של ויינזטיין. הוא ימרח את ההחלטה בעניין ליברמן עוד ועוד ובסוף ימות הכלב (או הפריץ או כולנו)
 31. 4
  בטוח שנתניהו המנוול יפציץ את אירן או ישלוף שפן אחר מהשרוול כדי להסיח את הדעת מאחריותו למוות בכרמל. ליתר בטחון יאיצו את בניית המקלט האטומי בבטן ההר כדי שאשתו וילדיו (והוא אעצמו) לא ינזקו. הורדוס צוחק בקברו.
 32. 3
  This is the craziest article in the last 10 years

  Israel will attack Iran because Lindestraus will criticize the fire operations on some procedures that are 60 years old. Someone is smoking something here

 33. 2
  זו ההזדמנות שברק (אהוד...) חיכה לה. בכל חלופה הוא זוכה - והעם נעבעך - מפסיד
 34. 1
  קשה לשמאל לקבל את הדמוקרטיה, הימין שולט, וישלוט בהמשך . מה עושים ? מפיצים מאמרי שיטנה בצורה שיטתית ומנסים לסמא את הציבור, אולם דבר לא יעזור, גם בבחירות הבאות הימין יהיה בשלטון, תפנימו , תתבגרו ואם לא מתאים לכם, בעזה מחכים לכם.
  1. אתה מעז לדבר על מאמרי שטנה? לא שכחנו את "רבין בוגד" ובמדי SS
  2. "מאמרי שטנה" , או "טוקבק שטנה" זו הגדרה טובה למה שאתה כתבת, לא? גם ההגדרה שלך את עצמך היא שלילית: "לא סמאלני". כשאתה לא משהו, מה אתה כן? (תשובה: ימני, כי ימני זה לא משהו).
  3. התמונה הופצה ע"י פעילי "שמפניה" - פעיל השב"כ שהוא תחת אחריות רוה"מ