מי בעד אנרכיה

לפתע, ביום גשום אחד, התגלתה כאן המלה אנרכיה. בפתח ישיבת הממשלה פנה ראש הממשלה אל הרופאים המתמחים ואמר: אני מבין את הרצון לשפר את תנאי העסקתכם, אבל איש בישראל אינו נמצא מעל החוק. כולנו חייבים לכבד החלטות, אחרת תהיה פה אנרכיה.

גם שר האוצר, יובל שטייניץ, מעט לפני בנימין נתניהו, נדרש לפתע למלה הזאת. הוא דיבר בזכות נורמה של כיבוד הסכמים שהושגו בהתערבות בג"ץ והזהיר, שאם הנורמה לא תכובד - נגיע לאנרכיה.

כשמלה טעונה כזאת נזרקת לחלל האוויר מפי נציגי הממשלה, לא ראוי להניח לה להתפוגג כהרף עין. ראוי לבחון את משמעותה, את טיב השימוש בה, ולשאול מי באמת תורם כאן לאנרכיה.

אכן, מפעים לשמוע את ראש הממשלה ושריו נלחמים בלהט למען שלטון החוק וסמכויות בג"ץ. במיוחד כשמדיניות הממשלה הזאת ויוזמותיה הן האיום הגדול ביותר שהיה כאן אי פעם על שלטון החוק ועל בג"ץ. ברגל גסה, בלא בושה, הממשלה מנסה לקבוע את הרכב בית המשפט העליון, אופיו והנהגתו, על ידי שינוי בהרכב הוועדה לבחירת שופטים, ביטול החוק המחייב את נשיא בית המשפט העליון להיות בעל יתרת כהונה של שלוש שנים, ויוזמות נוספות.

הצביעות חוגגת: מצד אחד, מאבק חסר תקדים בבג"ץ, בסמכויותיו ובעצמאותו, ומצד אחר, כשמדובר בהסתה נגד הרופאים המתמחים ומאבקם הצודק לשיפור תנאיהם ולעצירת הרס הרפואה הציבורית, למה לא לנופף בדגלי בג"ץ ושלטון החוק? למה לא לצאת במסע הפחדה מפני אנרכיה? למה לא להציג את הרופאים המתמחים כאנרכיסטים פורעי סדר, המאיימים על אושיות החברה?

אלא שלמרבה הצער, התרומה העיקרית לאנרכיה אצלנו באה מצד הממשלה דווקא. אנרכיה היא כשמתמחה נדרש לעבוד משמרות ארוכות בלא שינה, לטפל בעשרות איש כשעיניו עומדות להיעצם. אנרכיה היא כשמטופלים הסובלים מכאב כרוני נאלצים להמתין בתור כשנה שלמה קודם שיזכו לטיפול. אנרכיה היא כשהממשלה מנסה להפוך את בית המשפט העליון לגרורה שלה, לחבורת אומרי הן שלא יתערבו בהחלטותיה השערורייתיות.

אנרכיה היא כשהמערכות הציבוריות כאן מתפרקות, בהעדר תמיכה וגיבוי ממשלתיים. אנרכיה היא כשהמדינה מתנערת מאחריותה לאזרחיה במגוון תחומים, כגון בריאות, חינוך, דיור, ביטחון, ומפקירה אותם לגורלם המר. אנרכיה היא כשחוקים רבי שנים, כגון חוק חינוך חינם מגיל שלוש, אינם מיושמים. אנרכיה היא כשכללי המשטר הדמוקרטי הנהוגים כאן נתונים תחת מתקפה פרועה וכבר אינם מובנים מאליהם.

ראש הממשלה ושר האוצר גם אינם מדייקים כשהם מפרשים את התערבות בג"ץ במשבר הרופאים המתמחים. בג"ץ יזם גישור בין הצדדים, וכידוע, גישור הוא תהליך שבו שני הצדדים, גם המדינה, מוותרים על חלק מדרישותיהם. המתמחים כבר ויתרו בקבלם את תנאי ההסכם עם ההסתדרות הרפואית ובצמצום דרישותיהם לממד הזמן. עכשיו תור הממשלה לוותר ולהקטין את משך הזמן שבו ההסכם ייושם.

המילון הממשלתי העכשווי, שעל פיו גישור הוא כניעה בלא תנאי, ורפואה ציבורית נתמכת ומתפקדת היא אנרכיה, מעורר חלחלה. כשהממשלה מתבטאת נגד אנרכיה היא יוצאת נגד עצמה. לנוכח זאת יש לשקול, במקום הצעת נתניהו לייבא רופאים מהודו, לייבא מהודו ממשלה. יותר עדיף.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  פרט למגיבים 9-10 אף אחד לא יודע מהי אנרכיה כולל מחבר המאמר

  אנרכיה היא חברה המנהלת ללא שילטון *מרכזי* - זה *לא* מחייב שיהיה חוסר סדר ואיש הישר בעיניו יעשה. אם כי במקרים בהם השלטון המרכזי מתמוטט ולא קיימים מנגנונים חלופיים אז אכן נוצרת אנרכיה המלווה בכאוס.

 2. 18
  רוצים דמוקרטייה?!!רוצים לעצור את הטירוף?!!את החקיקה האנטי דמוקרטית?.!!!אז קדימה העם!!להתעורר!!!להסיר את התמיכה מהממשלה הנוכחית!!כל עוד יש בחירות חופשיות ,מציע לכם, יהיה מאוחר!!!
 3. 17
  רעיון נפלא -לייבא תחליף לנתניהו מהודו
 4. 16
  האנרכיה האמיתית מיוצרת ע"י. ממשלת ישראל וראשה, למעשה הם לא מיצרים כלום !!
 5. 15
  ובאותו מטוס מהודו ..........

  ובאותו המטוס שיניע את הרופאים,וייובא ראש ממשלה וממשלה ייובאו העתונאים והדמגוגים והפרשנים ושאר בעלי מיקלדות ומוציאים לאור שמעסיקים אותם בהפחדת הצבור מפני הרס הדמוקרטיה.

  אין ספק כי מרבית אזרחי הודו יכולים להוות עבור הנמנים על החברה הישראלית מודל מושלם לחיקוי.
  על ממשלתם שמעניקה שרותי רווחה וחינוך ואוכל ולינה ושריפה ופינוי גופות אין מה לדבר כמודל לחיקוי עבור כל ממשלה בישראל מימין ומשמאל מלמעלה ומלמטה.

 6. 14
  ענר, אתה מה-זה מבולבל!

  אם הייתה סכנה לדמוקרטיה ולהיווצרות אנרכיה, היא הייתה בזמן כהונתו של אהרן ברק (הכל שפיט!) בבית המשפט העליון. בדמוקרטיה תקינה יש הפרדת רשויות. יש פרלמנט, יש ממשלה - ויש בתי משפט. כאשר בית המשפט העליון נוטל לעצמו סמכויות שלטון - זו האנרכיה בהתגשמותה, כי השופטים לא נבחרו בבחירות חופשיות כמו חברי הכנסת. הממשלה והכנסת לא מוצאים חן בעיניך? אל תצביע עבורם בבחירות הבאות. ותסביר לנו בבקשה למה החוק שלנשיא בית המשפט העליון חייבות להיות לפחות שלוש שנות כהונה לפניו, הוא קדוש? מה "דמוקרטי" בחוק הזה? ואם חסר לו שבוע - חסל, לא יהיה נשיא. חוק כזה צודק בערך כמו מיטת סדום. אתה ארוך מדי? נקצץ אותך שתתאים למיטה. קצר מדי? נמתח אותך.

 7. 13
  מאמר מצוין!
 8. 12
  את האנרכיה התחילה הממשלה כשלא ביצעה את ההסכם הקודם שחתמה עם הרופאים.
 9. 11
  של מי הצביעות ענר? תיקון לחוק שהועבר על ידי פרידמן שאתה מרטת את כל גבותיך בטענה שהמדובר בחקיקה לא דמוקרטית

  וכל הבלה בלה הרגיל שאתה משפריץ. פתאום התיקון הזה נהפך לנקודת הארכימדס שבה תלויה כל הדמוקרטיה. מה קרה? הפכת פרידמניסט? טול קורה מבין עיניך! יש לך שכל אבל היית ונשארת פיון בידי כוחות גדולים ממך. אני מקווה שתתפקח לפני גיל פעמיים פילדס.

 10. 10
  ענר שליו, לצערי לא רק הממשלה אינה מבינה מהי אנרכיה אלא גם אתה... קרא קצת ותחכים על הפילוסופיה של החופש ממנה מפחדים השלטונות בעולם כולו.

  הם מקשרים את המילה אנרכיה לאי סדר. כל כך פוחדים שאזרחים ידעו מהי אנרכיה באמת. כי הם ידרשו אותה כשידעו.

 11. 9
  הכותב מתבלבל בין אנרכיה לבין כאוס. אנרכיה לא חייבת להיות כאוטית והיא אף פעם לא אלימה כמו שלטון של ממשלות דוגמת זאת הישראלית-ציונית. התעלמות מ"חוקי" מדינת ישראל וסירוס בית המשפט העליון על פסיקותיו השרירותיות היא לאו דוקא צעד בכוון הרע, למרות שזו כוונת הימין בישראל. באו לקלל ויצאו מברכים--- בסך הכל הם תקעו עוד מסמר בארון הקבורה של הציונות
  1. Anarcho-Capitalism to the rescue

   Anarchy is not chaos! Excellent comment

 12. 8
  שליו "התבלבל", הריבון במדינה דמוקרטית הוא העם, נציגיו הם המחוקקים הנבחרים, הריבון הוא גם הקובע מי השופט במדינה דמוקרטית, בוודאי כאשר שופטים רוצים להכריע בסוגיות פוליטיות וערכיות, כאשר שופטים ממונים ע"י ועד העובדים שלהם בסגנון נמל אשדוד וחברת החשמל ומנסים להפוך עצמם למחוקקי על, זו אנרכיה, זו אנטי דמוקרטיה.
  1. בדמוקרטיה אמיתית (ולא דמוקרטיה עממית, למשל) יש גם הפרדת רשויות, איזונים ובלמים, שיוויון זכויות לכל האזרחים ושמירה על זכויות המיעוט. לא מספיק למלמל "שלטון העם".
 13. 7
  רעיון נחמד - לייבא ממשלה מהודו טיוואן או ארגנטינה. רק לא ביבי והליכוד !
 14. 6
  כל פעם שהדיקטטורה הביבית נתקלת בהתנגדות יוצא קול קורא מלישכתו, "אוי ויי הורסים לי את השלטון הדמוקטטורי, חוליגנים."
  1. יפה שחתמת בשמך בסוף תגובתך...
 15. 5
  אנרכיה היא כאשר שופטים ממנים שופטים ללא שום ביקורת חיצונית.....אנרכיה היא כאשר רופאים צעירים דורשים משכורת של רופאים בכירים ויורקים על הסכמים חתומים....
 16. 4
  שמאל קיצוני זה אנרכיה. חופש אקדמי ללא ריסון עצמי זה אנרכיה. ונכון שהמתמחים צריכים לעבוד פחות ולקבל יותר!
  1. בנייה והתנחלות בשטח שנכבש במלחמה זו אנרכיה והפרת החוק הבינלאומי.
 17. 3
  על מה נתפלא ?

  הרבה לפני נסיונה של הממשלה להתערב בעניין בית המשפט העליון ככתוב במאמר היא התעלמה במפגיע וכמותה ממשלות קודמות מפינוי מאחזים בלתי-חוקיים,לעתים בניגוד להחלטות בית-משפט.כך אותתו כאן ,במקומותי ,על אנרכיה והציבור צופה ומיישם פרקים מאלפים בעבירות על חוק וסדר. ישראל בת 64 ולאן פניה?

 18. 2
  כתבה מעולה! הכותרת היתה צריכה להיות: האנרכיסטים האמיתיים זו הממשלה!
 19. 1
  וואלה - גרמניה 33 אמרתם, צונאמי אמרתם, אוי ואבוי שיהיה לכם אמרתם גם אמרתם - אבל "אנרכיה", זו פעם ראשונה. ובכן, חמודי, לו היתה ישראל אנרכיה, היו חבריך יכולים להשתולל ולחסום כבישים בתל אביב כחפצם. היות וישראל אינה אנרכיה, באה המשטרה ומגרשת אותם - כמו את השניים הסינים עם הכינור הגדול. מה תמציאו בפעם הבאה? אה, אתמול מירב מיכאלי כבר אמרה משטר פיאודלי... מה נשאר? משטר ג'ינגיס חאני מונגולו-פשיסטי? אולי לקרוא לביבי "אנטיוכוס"? תמציאו כבר משהו חדש, נו. אנרכיזם זה כל כך לפני חמש דקות, שזה עצוב.

  וואלה - גרמניה 33 אמרתם, צונאמי אמרתם, אוי ואבוי שיהיה לכם אמרתם גם אמרתם - אבל "אנרכיה", זו פעם ראשונה. ובכן, חמודי, לו היתה ישראל אנרכיה, היו חבריך יכולים להשתולל ולחסום כבישים בתל אביב כחפצם. היות וישראל אינה אנרכיה, באה המשטרה ומגרשת אותם - כמו את השניים הסינים עם הכינור הגדול. מה תמציאו בפעם הבאה? אה, אתמול מירב מיכאלי כבר אמרה משטר פיאודלי... מה נשאר? משטר ג'ינגיס חאני מונגולו-פשיסטי? אולי לקרוא לביבי "אנטיוכוס"? תמציאו כבר משהו חדש, נו. אנרכיזם זה כל כך לפני חמש דקות, שזה עצוב.

  1. הוי מודרניסט עלאק אתה לא עובד?
  2. Merav Michaeli used stronger words but she did not violate supreme court orders