בעלת ברית או בעלת בית?

בנימין נתניהו ואהוד ברק ספגו אתמול סטירת לחי מצלצלת מליאון פאנטה, שר ההגנה בממשל אובמה. נאומו ב"פורום סבן" של מכון ברוקינגס בוושינגטון הציב עמדת נגד מובהקת למדיניותם בסוגיית הגרעין האיראני ולקו הקרח של נתניהו, שברק לא הצליח להמס, ביחסים עם הפלסטינים. פאנטה, לשעבר ראש הסי-איי-אי, טרח לייחד לשבח את עמיתו מהמוסד מאיר דגן, בר פלוגתא חריף של השניים. מול פאנטה ישבה יריבתם העיקרית בבחירות המתקרבות לכנסת, ציפי לבני.

פאנטה, שמוצאו האיטלקי משתפך ממנו בלשון עסיסית ("חזרו לשולחן הארור", קרא שלוש וארבע פעמים רצופות, בנהמת לבו, לנתניהו ולמחמוד עבאס). לשונו בוטה במיוחד כשהוא סוטה מהנוסח הכתוב, מקורצף עבודת המטה, מתערטל מהמחוך הדיפלומטי ואומר מה שבאמת מציק לו ולנשיאו.

אתמול היה לו תמליל מוכן, שקטעים מרכזיים בו עם צווי עשי ואל תעשי לישראל הופצו מראש; ואלתורים, בתשובות לשאלות, שטיאטאו הצדה את המשוואות המסוגננות ותימצתו את עמדת אובמה: אל תפציצו באיראן, כי תפגעו באינטרס חיוני שלנו. שובו להידברות עם הפלסטינים, כלומר, ותרו להם יותר משנתניהו הסכים עד כה. שפרו את יחסיכם עם מדינות המפתח במערך האזורי - טורקיה, מצרים וירדן. ראו עצמכם, עם המשמעויות המבצעיות המתבקשות, חלק מאזור המתקדם סוף-סוף לדמוקרטיה.

בכירי הממשל טרחו בשבועות האחרונים להצמיד לישראל את התואר "בעלת ברית". היועץ לביטחון לאומי, טום דונילון, כינה את ישראל "הקרובה בבעלות בריתנו במזרח התיכון" ואובמה אמר בשבוע שעבר, בערב קיבוץ תרומות מנדיבי יהדות ניו יורק, ש"שום בעלת ברית אינה חשובה יותר מישראל". לכאורה, מאמץ להתחרות במלל של המתמודדים על המועמדות הרפובליקאית לנשיאות נגד אובמה. למעשה אמירה טעונה, המטילה על ישראל חובות של בעלת ברית בצד הזכויות המוענקות לה.

בעשורים הראשונים לקיומה חלמה ישראל להתקדם בחסד האמריקאים, מסתם "ידידה" לדרגה של "בעלת ברית", עד שבשנות ה-80 העניקו אותה הנשיאים הרפובליקאים רונלד רייגן וג'ורג' בוש. לאמריקאים זאת אינה מלה ריקה. הם יצאו לשתי מלחמות עולם יחד עם בעלות ברית. אחר כך כוננו מערכת בריתות חוזיות ברחבי תבל ובראשן נאט"ו. כל ברית, המגבילה את חופש הפעולה של הנשיא ועלולה לסבך את ארצו בהרפתקה זרה, בניגוד לאזהרתו של ג'ורג' וושינגטון, כרוכה באישור הסנאט. רק לצורך סיוע ביטחוני יש לישראל ולמדינות נוספות באסיה מעמד של "בעלת ברית עיקרית שאינה (חברה) בנאט"ו"; לא באמת דוקטור, רק דוקטור-כבוד.

עכשיו באים אובמה והמופקדים מטעמו על הביטחון, אך דואגים גם לבחירתו מחדש, ומבהירים מה פירוש ישראל כבעלת ברית, ומה עוד בעלת ברית קרובה, באזור או בכלל. היא נושאת באחריות. עליה להבין את האינטרס האמריקאי, בעיקר כאשר הוא מוגדר "חיוני". בבריתות, המחויבות היא הדדית. יש בעלות ברית התורמות כוחות למשימה משותפת, כדי לסייע באופן מהותי או לפחות סמלי; ויש שמעורבותן הפעילה בעייתית ולכן תפקידן להימנע ממנה, כדי שלא לסבך. בעלת ברית אינה בעלת בית; לא לה לגרור את אמריקה אחריה.

הערכת המצב של אובמה ופאנטה חולקת קוטבית על זו של נתניהו וברק. המשטר בטהראן נחוש להתגרען, אך נמצא במגמת היחלשות; הפצצת איראן תבלום מגמה זו ותערער את היציבות האזורית, שהיא נכס ביטחוני ישראלי. המטרה המשותפת, מניעת ההתגרענות, אינה מקדשת את האמצעי הרצוי לנתניהו ולברק, ודאי לא לפני מבחני הבחירות שלהם ושל אובמה. ברק מדבר על שניים-שלושה רבעונים? פאנטה תובע להסתפק לפי שעה, לפי שנה, בלחץ כלכלי ומדיני. לא ייתכן מסר ברור מזה, לשלטון בישראל ולא פחות מכך לבוחריו.

Read this article in English: An ally, not the boss

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  האשמת ישראל במשבר עם טורקיה מענינת, כשהיא נשמעת מפי איטלקי קתולי
 2. 16
  כרגיל, אין צורך לקרוא המסקנה ידועה מראש

  לא לתקוף באיראן. הבנו. לולא היה כה ברור ששום דבר בעולם לא ישנה את דעתך, היינו אולי טורחים לקרוא את ניתוחיך. עיתונאי? שטויות. פוליטיקאי. זה הכל.

 3. 15
  ברירת אובמה

  אם אובמה רוצה להיבחר פעם שנייה הוא יצטרך לאשר פעולה צבאית של ישראל.

 4. 14
  על ברק וביבי אפשר להגיד שהם מפחדים ולא מתאימים להנהיג אבל העם היהודי הישב בציון בחר בהם להמשיך ולחיות על חרב החורבן
 5. 13
  בעלת ברית מיוחדת במינה

  כלומר, בעלת בית עם נימוסים של בעלת ברית

 6. 12
  לברק הבוחש בבטחון כבר שנים , צריך להגיד די.

  ביבי חיב להחליף אותו.הופעה עלובה בטלויזיה.

 7. 11
  ברק הנוסע המתמיד על חשבוננו. כמה אפשר?

  כל שבועיים בלי שום תוצאה. חולי הנסיעות.

 8. 10
  ביבי וברק כשלון פעם שניה.

  עד מתי שני הכשלונרים האלה ישלטו עלינו.

  1. עד מתי? -עד אשר אם שאו ערים מאין יושב ובתים מאין אדם והאדמה תשאה שממה.
 9. 9
  אורן ,בהנחה שבק ונתניהו משחקים אותה "משיגנה", נראה שהם הצליחו לעורר העולם לסכנה,הלא כן?
 10. 8
  אמיר אורן עדיין לא תופס שמדובר בשני מצ'ואים מסיירת מט"כל ששום דבר לא עומד בפניהם. ואין דבר שהם לא יכולים לעשות לבד ובמסתרים גם אם זה ימחק 500 מהאוכלוסיה של ארצם.
 11. 7
  היינו בת ברית במלחמה הקרה

  עתה זמנים השתנו. הנפט חשוב יותר. האירנים הינו זאת מזמן.... לך דע אילו עיסקאות נרקמות בחדרי חדרים בין וושינגטון לטהרן...
  הסנקציות הן בדיחה. כוסות רוח למת.
  אמריקה קורסת כלכלית. רוסיה מתחצפת. סין היא בעלת הבית החדש.
  הפכנו לעצם בגרון ובעת הצורך - קאדר לקולות לדמוקרטים.
  מה שאובמה חושב על נתניהו וישראל אנחנו כבר יודעים. לא פלא שכל היהודים בממשלו עזבו במיני תירוצים.

 12. 6
  להפציץ!!!

  זה מצטלם טוב אימון מצויין לנשק האמריקאי שלנו הערבים מבינים רק כח מקסימום 500 הרוגים בצד שלנו אף אחד לא ידבר על הכיבוש ביבי וברק לספריי ההיסטוריה תקצוב חירום למשרד הביטחון + רכבת אווירית מארהב בניה מאסיבית אחריי המלחמה אום שמום

  1. ברק תחילה
  2. שמע יא פוקו, שים לב שהמטוטלת לא תפציץ לך את הפרצוף
 13. 5
  הפלא ופלא: דגן ופאנטה הצליחו לרסן את אהוד ברק. שלשום דבר בקר על הפצצת איראן בתוך 9 חודשים - ואתמול בערב בראיון בערוץ 2 הוא כבר דבר על סיכול ממוקד בטווח של שנים

  והערה בסוגיה הפלסטינית: האמירה של פאנטה ("חזרו לשולחן המו"מ הארור") - היתה מכוונת בלעדית לישראל . בתשובה לשאלה : מה צריכה ישראל לעשות - כאשר השואל הפרו-ישראלי התכוון לסחוט מפאנטה תשובה על הסרבנות הפלסטינית. ובמקומה קבל נזיפה על סרבנות השלום הישראלית. איתות פומבי של הממשל כי על ישראל לחזור למתוה אובמה. זוכרים, קווי 67 עם תיקונים מוסכמים. לדאבון לבה של ממשלת ישראל - מתוה אובמה מסרב להתאדות.

 14. 4
  הגיע הזמן להפסיק את העירפולים בנושא ולדבר גלויות. במידה והאמריקנים מחליטים שלאירנים לא יהיה נשק גרעיני אזי לא מדובר באתגר גדול מדי מבחינתם .במידה ולא ממש מפריע להם שיהיה לאירנים גרעין גם הגיע ה זמן שיבהירו את זה לפחות בדיאלוג בינם לבין ממשלת ישראל. לאחר שהדברים יובהרו ,ההיסטוריה כבר תשפוט את מקבלי ההחלטות לטוב או לרע. לא הגיוני שהאמריקנים עם כל היכולות הצבאיות שלהם מצד אחד מדברים על סנקציות ובמשך שנים מורחים את הסיפור הזה ומן הצד השני מכים בשיטתיות באופציה האמיתית להפסיק את הגרעין האמריקני.
 15. 3
  פאנטה צודק. ישראל מתחמקת מלעשות שלום. להלן שבע הוכחות לסרבנות ישראל לשלום: 1. הפלסטינים קיבלו את מתווה קלינטון כלשונו וישראל לא. - אז מי הסרבן?


  2. הפלסטינים מתייחסים בחיוב ליוזמת ז'נבה וממשלת ישראל מגנה אותה.- אז מי הסרבן?
  3. הפלסטינים חתומים על היוזמה הסעודית שהינה הצעת שלום מפורטת וישראל לא הגישה תכנית נגדית ואפילו לא הגיבה ליוזמה. מאיר דגן שלכל הדעות אינו שמאלן, אמר שישראל צריכה לקבל את היוזמה הסעודית. - אז מי הסרבן?
  4. מתווה אובמה על בסיס קווי 1967 מתאריך 19/5/11 התקבל ע"י הפלסטינים אך ביבי אמר שלעולם לא יהיה הסדר על בסיס קווי 1967. רון לאודר, חברו האישי של ביבי אשר תרם לו כספים רבים, אמר שביבי צריך להפסיק את חוסר המעש שלו ולקבל את מתווה אובמה. יש להזכיר שלאודר הוא מתנגד של אובמה. אז מי הסרבן?
  5. עבאס קיבל את הצעת צרפת לפסגת שלום בפריז אך ביבי דחה אותה. אז מי סרבן השלום?
  6. אבו מאזן הכין תכנית שלום מפורטת אשר הוצגה למיטשל בארה"ב, בחודש ינואר 2011. התכנית נשלחה לנציגו של נתניהו עו"ד מולכו שהיה אז בארה"ב אך העו"ד סירב אפילו לקבל את התכנית.
  7. אבו מאזן הגיש עוד הצעת שלום שנחתה ע"י ישראל שאפילו לא הגישה הצעה נגדית. ההצעה הפלסטינית הוגשה במסגרת מתווה הקוורטט, שעליו הוכרז בשולי עצרת האו"ם בניו יורק ב-23/9/11. לפי המתווה, בתוך שלושה חודשים מהפגישה הראשונה בין הצדדים, שנערכה ב-26/10/11, יידרשו הפלסטינים והישראלים להגיש הצעות בנושא גבולות וביטחון.
  בפגישה האחרונה, שנערכה ב-14/11/11, הגיש סאיב עריקאת לנציגי הקוורטט את הצעה הפלסטינית. ההצעה כללה מפה שבה סומנו הגבולות על בסיס קווי 1967 וכן הופיעה בו הסכמה לחילופי שטחים בסך 1.9 אחוזים מהגדה המערבית. כמו כן הסכימו הפלסטינים להצבת כוח בינלאומי בגבולות עם ישראל ובבקעת הירדן, התחייבות לא לכרות בריתות צבאיות עם מדינות עוינות לישראל והסכמה לפירוז הגדה המערבית, בצורה שבה פלסטין תהיה "מדינה בעלת נשק מוגבל". יממה לאחר הפגישה עם עריקאת נפגשו נציגי הקוורטט עם שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, והבהירו לו שהם מעוניינים לקבל מישראל הצעה נגדית. מולכו דחה את הדרישה.

  1. משעמם לך בחיים? או שזאת העבודה שלך
  2. איציק כל הכבוד! הארת את עיני ואני משער שגם עוד רבים אחרים!
 16. 2
  אז מה? כל המדינות ("בעלות הברית" לשעבר?) באזור צוחקות מאובמה ומהמדיניות

  ישראל צריכה לעשות מה שנכון לישראל. וזהו.

  1. אבל הכי מצחיקים הם הישראלים
 17. 1
  הוא יכול לתבוע מה שהוא רוצה. אנחנו לא בכיס שלו.
  1. צודק. אנחנו משלמים להם מיליארדי דולרים כל שנה, אנחנו מספקים להם טכנולוגיה צבאית מתקדמת, אנחנו נשלח להם רכבת אוירית כשהימחים שלהם יתחילו להתרוקן
  2. אנחנו רק צריכים שיצילו אותנו כל פעם "שכל העולם נגדנו". זה הכל.

   ומיד ביום שלמחרת אפשר לחר....(סליחה) על הראש.

  3. רות,אם אנחנו" בקאטט דה קופ" אז למה הם ממשיכים... ??הם לא טפשים

   יש להם אינטרס. הרי אנחנו השטן הקטן והם השטן הגדול. אז אנו שייכים לאותו כת. דרך אגב. דברתי אתמול עם '',,כל העולם,' והם בהחלט לא נגדנו.,

  4. ללא כל הסיוע הזה, ישראל שתתוקף תפנה מהר מאד לברירת שמשון...מה שיביא למחיר של 1000 דולר לחבית נפט, ונזק כלכלי העולה אלפי מונים מסכום הסיוע...

   הימחים המתרוקנים הוא סכנה לארה"ב יותר מאשר לישראל אשר בלית ברירה תעבור לשימוש בנשק שעפ"י מקורות זרים... ולכן עלות הציוד מחדש של הימחים הוא פרוטות לעומת הנזק של ברירת שמשון שתחריב את כל המזרח התיכון על בארות הנפט שלו... כך שאספקת נשק קונבנציונלי לישראל בעלות כל 2-3 מילאירד דולר כל שנה, הוא כסף פעוט לעומת התשלום הכלכלי של 1000 דולר לחבית נפט ומשבר כלכלי עולמי.

  5. ברית בין ידידות

   ל 01 אתה צודק 100%.אני זוכר איך במלחמת יום כיפור גולדה שלחה לניקסון רכבת אוירית של ציוד מלחמתי,טנקים, תותחים,פגזים ותחמושת,