הרווחה לא תעצור צמיחה

לפעמים את הדברים הפשוטים והברורים ביותר אומר המתבונן מהצד. דו"ח ה-OECD, למשל, המציין שהאי-שוויון בישראל מתרחב בקצב רצחני. "המשבר הכלכלי", טוענים כותבי הדו"ח, "הגביר את דחיפות ההתמודדות עם האי-שוויון. המרקם החברתי מתחיל להיפרם במדינות רבות". אבל הישראלים, כידוע, חושבים שהמשבר הכלכלי הוא בעיה אירופית רחוקה.

בצרפת, למשל, הוקפא האי-שוויון, שממילא היה קטן מזה של ישראל, והכנסתו הפנויה של העשירון התחתון, המכורסמת בישראל במהירות, גדלה. אבל במקביל למאמצים לבלימת האבטלה ולתכנון צנע וקיצוצים, צרפת לא מוותרת על עקרון מדינת הרווחה.

העיקרון הזה מתפרש כאן בטעות כ"סוציאליזם עבש", ביורוקרטי וריכוזי. העם אמנם דרש בקיץ מדינת רווחה, אבל לא ממש שאל מהי. ובכן, הנה דוגמה: סגנית ראש העיר פאריס, אן הידלגו, דיווחה לפני שבועיים בכנס ה"ליברסיון" בליון על התפתחות הדיור בר ההשגה. לאחר שנים של בניית ה-HLM (דיור במחיר נמוך), שסיפק כ-4 מיליון יחידות דיור לכ-12 מיליון תושבים, החליטו הממשלה והרשויות המקומיות לשנות כיוון.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות אליכם

ה-HLM, פרי מדיניות הרווחה של שנות ה-50 שחיפשה פתרונות זולים ומהירים ל"בייבי בום" שלאחר המלחמה ולהגירה מארצות המגרב, היה לשם נרדף לתרבות פרוורית ענייה, ניכור ופשיעה. בישראל היו מחליטים, ודאי, להפריט את הדיור הציבורי הקיים, להזמין קבלנים לביצוע פינוי-בינוי, ולרגל המשבר, להפסיק לסבסד מגורים (פרט לחרדים ולמתנחלים, כמובן).

לא בפאריס. התמהונים האלה החליטו דווקא לעדכן את המדיניות. בשכונות המוזנחות משתתפות העירייה והממשלה בבניית מתחמים חדשים. חלק מהדירות משווקות במחיר מלא, ומספקות פרנסה לקבלנים, וחלקן נמסרות בשכירות נמוכה או נמכרות בזול לצעירים וסטודנטים שהכנסתם נמוכה.

כסף רב מושקע בשיפור התשתיות, התחבורה והאדריכלות, ובהקמת מבני ציבור ותרבות יוקרתיים המצמיחים בזריזות בתי קפה, חנויות ומסעדות. המטרה, למשוך אוכלוסייה חזקה, הושגה. במקביל, מסובסדות דירות ברובעים המטופחים והמרכזיים, במטרה לשבור את ההומוגניות וליצור מרקם חיים תוסס ומגוון. התוצאה: פאריס היום שונה מאוד מזו של שנות ה-80, למשל. יש צרפתים שלא מרוצים מהשינוי. אחרים סבורים שהוא נהדר. כך או כך, הוא מבטא נאמנה את רוח מדינת הרווחה.

בישראל אימצו משום מה את הבלוף שמדינת רווחה, כלומר מעורבות עמוקה של המדינה בכלכלה ובחברה, מעכבת יזמות וצמיחה. אין הבל גדול מזה. האי-ג'ון צ'אנג, מומחה לכלכלת פיתוח מאוניברסיטת קיימברידג' ועמית במרכז לחקר הכלכלה והמדיניות בוושינגטון, מפרט בספר חדש שכתב, "23 דברים שלא מגלים לנו על קפיטליזם", שורה של הבלים דומים. הוא מסביר שהשוק החופשי הוא מושג מדומיין ולא קיים, שרמת החיים בארצות הברית אינה הגבוהה בעולם, שכשהעשירים מתעשרים העניים דווקא נחלשים, ושאפשר בהחלט לנהל מדיניות כלכלית טובה בלי כלכלנים.

בפרק מנומק ועתיר נתונים, מלעיג צ'אנג על המנטרה הקפיטליסטית הגורסת שמעורבות ממשלתית רעה לכלכלה ושמדינת הרווחה נולדה כדי להקל על העניים. מדינת רווחה מתוכננת היטב, הוא אומר, מעודדת אנשים לקחת סיכונים בעבודה ולהגדיל את פתיחותם לשינויים. המדינות שלהן מדיניות הרווחה הרחבה ביותר - שוודיה, נורווגיה ופינלנד - הצליחו, לדבריו, לצמוח מהר מארצות הברית, שבה, בהעדר רשת ביטחון לעובד וליצרן, ההגנות על המוצרים גדולות במיוחד.

לא שאין למדינת הרווחה חסרונות, אבל אותם אפשר, אומר צ'אנג, לרסן בתכנון נכון. וזה בדיוק מה שעושה הדיור בר ההשגה בצרפת, שכחלק מרשת הביטחון הכללית יוצר דווקא ניידות בעבודה וכלכלה דינמית. מתברר, אפוא, שמדינת הרווחה והגדלת השוויון אינם מושגים מעורפלים, וגם, איזה פלא, לא אויבי הצמיחה.

Read this article in English: Welfare gives rise to growth

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  אשת רוח

  אז מצאת את הכלכלן הנחשב היחיד בערך שמתאים לדעותיך וקראת את ספרו. זהו את מומחית גדולה לכלכלה ממש סטנלי פישר. ממליץ לך ( ולא רק בתחום הזה) לפקוח את עינייך ולקרוא גם את הצד השני. דבריך פשוט מעוררי גיחוך.

 2. 26
  תגידי, גברת - את מביאה לנו את צרפת - צרפת! - בתור דוגמא להתנהלות כלכלית רציונלית? שם "הבינו" כל מיני דברים, אז כדאי לנו ליישם אותם גם כאן? למה צרפת? מה רע בפורטוגל? אולי יוון?

  תגידי, גברת - את מביאה לנו את צרפת - צרפת! - בתור דוגמא להתנהלות כלכלית רציונלית? שם "הבינו" כל מיני דברים, אז כדאי לנו ליישם אותם גם כאן? למה צרפת? מה רע בפורטוגל? אולי יוון?

 3. 25
  משרד הרווחה רק עוסק בטיפולים לא ברווחה

  השתלטה על משרד הרווחה מדיניות פטרנליסטית שהם יודעים יותר טוב, הם בונים פנימיוצ להומיא לאומנה ובונים מרכזי קשר לכלוא את הגברים הגרושים

 4. 24
  מדד יציבותה של המדינה נשען על הרווחה לאמור מדינה מרוויחה היא מדינת רווחה ראו מדינות מערב ארופה וסקנדינביה ולכו ללמוד מהם שם הכל כבר ידוע ועובד טוב כבר משנות ה60
 5. 23
  אם הקפיטליזם לא עובד איך יש ל 70% מהאוכלוסיה מכונית,דירה,רפואה פרטית,פנסיה,טלפון, פאלפון,טלוויזיה צבעונית,טיסות לחו"ל ?? איך ??

  בימי הסוצאליזם הפאשיטי לא היה אפילו טלפון !!
  בארה"ב יש בעיה: יש עניים יותר מידי שמנים !! יש ל 90% מהעניים טלפון,טלוויזיה ולחלק גדול יש גם מכונית.

 6. 22
  ישראל היא תאוקרטיה פדרלית מה שעובד במדינת לאום יחסית הומגנית כמו צרפת לא יעבד כאן
 7. 21
  הגיע הזמן להפיל את הפיאודליזם הישראלי.

  כמו בצרפת שלפני המהפכה, יש פה מעמדות שלמים שיושבים על גבו של האזרח העובד למחייתו בעבודה אמיתית. המעמדות האלו הינם הממסד הדתי על כל רבניו ואברכיו, הממסד הצבאי הנפוח על כל נגדיו וקציניו הבכירים (ומאות אלפי סדירניקים ג'ובניקים שלא כולם עושים עבודה מועילה לביטחון) והטייקונים - אילי ההון המונופוליסטים שבזכות קשריהם במסדרונות השלטון הם מוגנים מתחרות וגם בפני הצורך לשלם מיסים.

  הגיע הזמן שהעם - אנשים שעובדים למחייתם וגם מובטלים מהסוג שהיה שמח למצוא עבודה (וכן, יש הרבה כאלו) - יקח את גורלו בידיו ויעיף את המעמדות הטפיליים לפח האשפה של ההיסטוריה!

  אפשר גם להשוות את זה למהפכה האמריקאית של 1776 - השלטון מטיל מיסים ואגרות על המעמדות היצרניים כדי לממן את האצולה ואת המנגנון הצבאי המנופח שלו. הגיע הזמן שנדרוש: אין מיסוי ללא יצוג! שלטון שלא שייך לעם, אלא לפרזיטים - אסור לו לגבות מיסים!

 8. 20
  כתבה יפה אבל

  חבל שלא התעמקת יותר בנושא מדינת הרווחה הצרפתית. נכון הדיור בר ההשגה רעיון מעולה אבל כיום עדיין ניצב מול מכשולים רבים ובמיוחד במרכז העיר פריז. המודעות הסוציאלית בצרפת פשוט שונה כי לא טוחנים לנו כל היום במח זורעי הפחד מהממשלה על המצב הבטחוני. בשלוש שנים בצרפת למדתי יותר על זכויותיי כאזרחית מעשרים שנה בארץ. בצרפת אחרי חצי שנה עבודה מגיע שנה אבטלה כמעט בסכום שווה למשכורת האחרונה שלך... בישראל אמא שלי זכתה לכשהיה חודשי אבטלה בשכר מביש אחרי עשרים שנות עבודה בהיי טק. זה מביך להשוות בין המדינות לראות את זכויות העבודה פה את העזרה בשכר דירה לצעירים ולמובטלים או הליווי של המדינה בפרוייקטים אישיים. אין ספק שיש הרבה חסרונות בצרפת בעיקר באיזור פריז אבל לישראל יש עוד המוווון מה ללמוד 

  1. תגובתך מענינת ותודה לאבירמה

   אבירמה צודקת !

 9. 19
  את כנראה צודקת לחלוטין אבל...

  למרות שמה שמכונה "מדע הכלכלה" איננו שווה את הנייר שהוא כתוב עליו, היה רצוי שמאמר מסוג זה יכתב על ידי כלכלנים. לא משום שהם יותר חכמים או צודקים ולא משום שהם באמת מבינים משהו שאת לא מבינה אותו, אלא מאחר והתקשורת והציבור מתיחסים אליהם אחרת. ישנם כלכלנים החושבים אחרת ממה שמוצג לנו כזרם המרכזי אלא שקולם איננו נשמע. כלכלנים כדוגמת פרופ' אריאל רובינשטיין חתן פרס ישראל לדוגמא. הבעיה שהוא מתבטא בצורה שאיננה מובנת למרבית הציבור.

 10. 18
  הבעיה שבארץ ממדיניות רווחה נהנים החרדים בלבד

  דיור מוזל, קיצבאות, פטור מצבא, פטור מתשלום על בריאות וחינוך, ופטור מהצורך לעבוד ולשלם מיסים יש רק לחרדים. מעמד הביניים העובד כבר לא מסוגל לשלם על זה. כל עוד אין שיוויון בחובות לא יכולה להתקיים מדינת רווחה.

 11. 17
  אם בא לך להעביר לחרדים ולבדואים עוד כסף, למה לא?

  ה-OECD לא יודעים שיש בישראל אזורים שהם מחוץ לתחום למס ההכנסה. תשאלו כמה מרוויחה באופן רשמי משפחה חרדית? אפס! כל ההכנסות שלה זה הביטוח לאומי.
  כנ"ל הבדואים בנגב. תעשי טיול גמלים ותבקשי חשבונית. תיכנסי למסעדות שלהם ותחפשי קופה רושמת.
  כדי להגיע לעשירון העליון מספיק להרוויח 19,000 ש"ח. כן, זה הכל. ביד ישאר לך 12,000 "נקי". מי שמתקיים מביטוח לאומי מרוויח, נניח, 1,200 ש"ח. הרי ההכנסות הבלתי מדווחות אינן ידועות לאיש. ואז נוצר פער של פי עשר בין השכבות. נורא ואיום. ומכיוון שבשכבות החלשות יש הרבה ילדים אז הפער נראה עוד יותר נורא. מליון ילדים רעבים. מליון!
  ממש מזעזע. או שלא!
  יש פה בארץ תרבות שלמה של אלו שאינם מדווחים הכנסות. ויש גם את אלו המזדעזעים מכך שאלו שאינם מדווחים הם כל כך עניים.

  1. מעניין שהגעת עד לנגב כדי לתת דוגמא למקומות שהם מחוץ לתחום לרשויות המסים. ומה עם שכונות הפשע שפזורות בכל רחבי הארץ?
 12. 16
  ההערה על "החרדים והמתנחלים" הוסיפה המון.

  אבירמה, קשה לנו לקרוא את הטורים שלך. למה הכל בכעס? מה התועלת בלעמוד מן הצד ולצווח ככרוכיה?

 13. 15
  האמת שבמדינתינו פוחדים לקדם רעיונות סוציאלים, כי לא רוצים לפרגן לחרדים ולערבים להנות מהם!

  זו האמת המכוערת והעצובה!
  מבטלים קצבאות ועזרה בדיור וכו' - למה??????????
  נגד מי????????????
  מכניסים הסטריה במדינה נגד החרדים, במקום לעשות מעשים ולדקם זכויות סוציאליות...
  מהרסיך ומחריביך ממך יצאו

 14. 14
  אפשר לנהל כלכלה בלי כלכלנים

  ומשפט בלי משפטנים, ומערכת חינוך בלי מורים. ובריאות בלי רופאים, ומחקר בלי מדענים. מאמר קטנוני וילדותי

  1. כלכלה, בניגוד לרפואה, זה לא מדע

   זה פסאודו-מדע שמתיימר להפוך את ההליך הכלכלי - שהוא חברתי ופוליטי מעיקרו - ל"אובייקטיבי".

 15. 13
  כלכלה בלי כלכלנים זו בדיוק כלכלת השוק... הרי מדינת הרווחה היא המצאה של כלכלנים.

  ... לכל אחד ולכל רעיון יש את "הצ'אנג" המתאים... הפערים בהכנסה פנויה לא ככ גדולים... הבעיה היא שיש יותר מדי "עניים", ובשפיץ יש עושר מוגזם (למשל שכר מנהלים בחברות ציבוריות)... מדינת רווחה זו בעצם מדינה עם שירותים ציבוריים בסיסיים באיכות טובה - לא סיפור גדול, צריך רק רצינות.

 16. 12
  חזרנו לדאגה ל"שכבות החלשות". מה עם מצוקות המעמד הבינוני? עוד הוכחה

  לכך שהבעיה המרכזית של המעמד הבינוני היא העדר יצוג בכנסת. כי כל הח"כים שנבחרים בפריימריס הם משרתיהם ועושי דברם של קבלני הקולות, שאף לא אחד מהם מייצג את הציבורים הנורמטיבים של המעמד הבינוני. אז מה הטעם שהגב' גולן ועמיתיה בתקשורת ידאגו למעמד הבינוני כאשר הכוח הפוליטי כולו נמצא אצל "השכבות החלשות"?

  1. "בפרק מנומק ועתיר נתונים, מלעיג צ'אנג על המנטרה הקפיטליסטית הגורסת שמעורבות ממשלתית רעה לכלכלה ושמדינת הרווחה נולדה כדי להקל על העניים."

   (מתוך המאמר, פסקה שנייה מהסוף)

 17. 11
  ניסיון יפה לצבוע המציאות בורוד

  דיור בר השגה? פריז? לא באותה נשימה. מחירי הדירות בתוך 20 הרובעים של העיר עולים ללא הפסקה, בדיוק כמו בתל-אביב, משחק פשוט של היצע וביקוש. מציאת דירה בפריז - משימה (כמעט) בלתי אפשרית. פרברים? אולהלה, לא צעירים ולא סטודנטים, חמולות מהגרים וערי פשע שאפילו המשטרה מפחדת להיכנס אליהן. דבר אחד כן נכון, הורסים את אותם בנייני ענק בתקווה לסלק את ההומלסים וסוחרי הסמים שהתנחלו בהם. האם זה יביא את השינוי המיוחל? מסופקני.

 18. 10
  צ'אנג שמאנג

  אינך כלכלנית. זה לא פשע. אבל למה לכתוב מאמר בנושא כלכלי, כשאין לך מושג על מה את מדברת? על כל צ'אנג כזה אפשר להביא מאה כלכלנים שאומרים הפוך. השאלה היא לא מה מישהו אומר. תאמרי דברי טעם, מתוך היכרות מעמיקה עם תוכן הנושא שעליו את כותבת. הארץ איננו עיתון לאנשים מקשקשים.

  1. נו מה, נתניהו כלכלן? שטייניץ? מירב ארלוזורוב? שטרסלר?

   כל מה שהם יודעים זה לצטט את אותן תאוריות עבשות שהיו פופולאריות לפני שלושים שנה בזמנם של רייגן ותאצ'ר. רוב החוכמולוגים באוצר אלו ילדים שלמדו בערך מבוא למיקרו ולמקרו ויודעים להציב כמה מספרים במודלים, ספק אם יש להם מושג למה המודלים האלו אפילו אמורים לעבוד, או מדוע הם נכשלים. אז רק לאבירמה גולן אסור?

 19. 9
  כל מילה בסלע. בצרפת יש גם תודעה פוליטית חזקה,משהו שאנחנו טרם הפנמנו.
 20. 8
  יש בישראל יותר מדי רווחה!

  תבדקי מהו אחוז ההשתתפות בשוק העבודה ותביני שגם תשלומי העברה הם רווחה. אז נכון דהסקטורים שנהנים מתשלומי ההעברה הם העיקר חרדים וערבים שגם מנהלים כלכלה שחורה במקביל. ישראל מדינה שאינה ראויה בכלל להיות חברה במועדון ה OECD !

  צרפת היא דוגמא טובה למדינה שאבדה את כושר התחרות שלה מהסיבות הבאות: יציאה מוקדמת לפנסיה למרות שאוכלוסיית מזדקנת, שבוע עבודה של 35 שעות, מגוון שירותים חברתיים שהמשק הצרפתי לא יכול לשאת! בירוקרטיה מפלצתית. שאיפת צעירים בצרפת זה לקבל ג'וב במנגנון הממשלתי כי זה מעסיק נוח ונדיב(על חשבון משלם המיסים). רב היזמים הצרפתים עברו ללונדון (יצא לי לפגוש כמה כאלה) כי שם ניתן להריץ עניינים.
  אבל למי אכפת כאשר יש את גרמניה לכסות את הגרעונות.

 21. 7
  הקניבליזם הקלקלי של הגאון הקלקלי, הבעל של אשת ראש הממשלה.
 22. 6
  מה גם כותבי הדוח OECD מצויים בסלנג הישראלי "קצב רצחני". וואו כל הכבוד לרצחנים
 23. 5
  ואוו ממש מנומק ולוגי

  אז זהו שלא. העובדה שהוכחת שבצרפת שעומדת קרוב למשבר חיזקו את הדיור הציבורי לא מוכיחה שקצבאות עוזרות לצמיחה. את פשוט מדברת שטויות.

 24. 4
  ואם מדיניות רווחה פוגעת בצמיחה , האם נעצור אותה ?

  מדינה שמנצלת את אזרחיה , עד שכר עבודה מגוחך את אזרחיה תצמח ותשגשג ( ראה הודו וסין) אך האם זה מה שאנו רוצים.
  מדיניות רווחה עולה בכסף ולא תמיד משתלמת , והכותבת מערבת כלכלה בסוציליזם.
  יש צורך לשפר ולעודד את העובדים והתורמים, אפילו הדבר עולה לנו בקידום כלכלי.
  מצד שני לעודד חזרה לעבודה והשתתפות בעומס כולל עקיפה חריפה בנושא המיסים,

 25. 3
  ב - 1995 (רבין) החל משרד השיכון לבנות 30,000 דירות, ב - 2010 (ביבי) החלו לבנות רק 2,500 דירות.
 26. 2
  הקאפיטליזם הקיצוני לא עושה דבר מלבד להעשיר חונטה מצומצמת. אין לו קשר עם "כלכלה נכונה" . מדובר פשוט בתרגיל תעמולתי שנועד לגנוב לאוכלוסיה את הכסף.

  רוב המדינות שקרסו וממשיכות לקרוס בשנים האחרונות הן דווקא מהדגם הקאפיטליסטי הקיצוני. מדינות שבהן הפערים בין עניים לעשירים הלכו והתרחבו ושיעור העוני הלך ותפח.

 27. 1
  הוי, אבירה אבירה,אבירה כל הזמן עוסקת בסימפוטמים של הבעיה העיקרית והיא אין שלטון המסוגל לספק אות את הרעיונות המקימיסם שלך.
  1. רדידותה של אבירמה

   המאמר הוא מצג נפלא לרמה הנמוכה של כותבי הדעות במוסף.
   אז הגב' אבירמה גולן מחזיקה בדעות פוליטיות מסויימות וזה יפה.
   מאחר והקונצנזוס הכלכלי נוגד את עמדות אלו שמחה מאוד אבירמה לגלות במאמר בYNET כי יש כלכלן מוכר שסוף סוף גם כן מחזיק בדעות זהות.

   אצה רצה גב' גולן רכשה את הספר, קראה בו וראתה כי טוב. מעכשיו בידיה סימוכין לכך שהיא צדקה לאורך כל הדרך, הרי צ'אנג בעצמו טוען כך.
   לא משנה ש99% מהכלכלנים חושבים אחרת, הרי ההוכחה.

   מאחר ואני מרצה וחוקר בתחום ומבין את הרדידות במאמר והשאיפה האדירה של הכותבת להצדיק את תפיסותיה בכל מחיר ולהתלות בכל שביב של נתונן לעשות כן מהיום והלאה לא אתן שום משקל לדעותיה ואני ממליץ לשאר הקוראים לעשות כמוני.

   גב' גולן, הכלכלה היא מדע עמוק ומורכב. קריאת ספר אחד ועוד כזה שבדיוק מתאים לתאוריות שלך לא מקרבת אותך בשום אופן לאמת.
   הנושא באמת מעניין אותך, צאי וחקרי לעומק ואז חזרי עם תובנות.

  2. הכלכלה היא דבר שכל שמאי מתחיל בטוח שהוא מבין בה. נכון, זיו?