שיטות סובייטיות גם כאן

גדולה היתה הציפייה ב-8 ביוני 1978 בקיימברידג' מסצ'וסטס, כאשר הסופר הגולה הרוסי וחתן פרס נובל אלכסנדר סולז'ניצין עמד לשאת את נאומו כאורח הכבוד בטקס הענקת התארים השנתי של אוניברסיטת הרווארד. מוריה ותלמידיה של האוניברסיטה, המסמלת אולי יותר מכל מכללה אחרת את רוח הליברליזם האקדמי האמריקאי, ציפו למסה על חירות הרוח, על ניצחון הדמוקרטיה ועל זכויות האדם. במקום זאת הטיח בפניהם הדיסידנט המפורסם ביותר בעולם כתב אשמה חריף וקיצוני - ומנוסח למהדרין - נגד הליברליזם המערבי, שאותו איפיין כרפה-רוח שאין אלוהים בלבבו, פגום מוסרית, שטוף נהנתנות, דקדנטי ואמור לעבור מן העולם. ההומניזם המערבי הוא אויב האנושות, טען מי שעד אותו רגע נתפש במערב כמסמל את ההתנגדות למשטר העריצות הסובייטי.

כאשר חזר סולז'ניצין למולדתו לאחר התמוטטות הקומוניזם, הוא המשיך לפתח רעיונות לאומניים ודתיים מיסטיים אלה, בחלקם על גבול הגזענות והפשיזם, בחלקם נגועים באבק של אנטישמיות שהזכיר את כנופיות "המאה השחורה" של עידן הצאר. מתברר שאפשר להיות סופר גדול ודיסידנט אמיץ, ועם זאת להחזיק ברעיונות חשוכים ומחליאים. לא כל מי שניצב - ובאומץ, כמו סולז'ניצין - מול הדיכוי הקומוניסטי הוא בהכרח דמוקרט, ליברל ושוחר חירות.

היבטים דומים אפשר למצוא בחלק מהשיח של חברי הכנסת מישראל ביתנו ומן הליכוד, האחראים ליוזמות חקיקה שמטרתן להגביל את חופש הדיבור או להגביל מקורות מימון של ארגוני זכויות אדם. חלק מחברי כנסת אלה - יש להדגיש, לא כולם - הם יוצאי ברית המועצות לשעבר. הם משכילים, רהוטים בטענותיהם - הם שייכים לעלית היהודית-הרוסית שעצם עלייתה ארצה היתה אחד האירועים המבורכים שקרו למדינת ישראל. קשה להפריז בתרומתה המשמעותית של עלייה זו לישראל.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אך מתברר שמקצת העולים האלה, שהשתלבו במערכת הפוליטית בישראל, הביאו עמם גם משהו מן המסורת הפוליטית הכוחנית שאפיינה, ועדיין מאפיינת, את הפוליטיקה הרוסית. זו מסורת שקדמה למהפכה הסובייטית וגם שרדה אותה, כפי שאפשר לראות מדמותו של ולדימיר פוטין ומן המשטר שהוא עומד בראשו.

יש משהו עצוב בכך שחברי כנסת אלה הכניסו לשיח הפוליטי הישראלי רוח רעה. כאשר אחד משרי ישראל ביתנו קורא לארגוני זכויות אדם "ארגוני טרור", הרי הוא נוקט אותה לשון שנקט המשטר הקומוניסטי נגד הדיסידנטים ופעילי העלייה וזכויות האדם. יש מקום לבקר לעתים כמה מפעילויותיהם של ארגוני זכויות האזרח, ויש בהם כאלה שזכויות האזרח מהוות רק מסווה לתמיכה גורפת בפלסטינים. אך הניסיון להדביק להם תגית של טרוריסטים דומה יותר מדי לאותה תרבות כוחנית סובייטית שאפשר היה להאמין שעברה מן העולם.

היינריך היינה הביע באחד משיריו, "אל אדום", את החשש שהיהודי הנרדף, המצליח לעמוד מול רודפיו, עשוי ליהפך בעצמו לדומה למדכאיו. חז"ל בתבונתם המעשית קבעו כי "לעולם יהא אדם מן הנרדפים ולא מן הרודפים". זהו לקח שכדאי שבייחוד חברי הכנסת שהם או משפחותיהם סבלו מרדיפה בארץ מוצאם ועמדו מולה, לעתים בגבורה, יאמצו לעצמם ולא ינסו ליצור כאן תמונת ראי הפוכה של דיכוי בעל שורשים סובייטים.

Read this article in English: Solzhenitsyn in Jerusalem

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 92
  כל מי שלא יכול או רוצה להבין מה שאבנרי כותב - מפסיד בגדול!

  תבינו טוקבקיסטים ימניים - כששלמה אבנרי דואג לזכויות אדם - גם לזכויות שלכם הוא דואג - לכשיגיע יום וכבר לא תהיו בשלטון. ולמה ההתנפלות עליו כשהמאמר שלו בכלל בנושא הדמוקרטיה. מה גם דמוקרטיה אתם לא רוצים? - אהה - עכשיו כבר הכל ברור!!! יחי ביב הקיסר! או שמא כהנ"א חי! או הידד לליברמן שכבר יראה לכולם (וראינו כמה כולם נבהלו ממנו עד כה!)

 2. 91
  עלייה מבורכת עם תרבות לא דמוקראטית

  תרבות זה דבר שנקנה עם הזמן וגדלים איתו
  חלקים גדולים בחברה הישראלית עדיין לא הטמיעו את נושא הדמוקראטיה ואנילא מדבר רק על העלייה הרוסית, ולכן כשלא מתאים להם אז הם מאשימים את בית המשפט העליון או ניסיון לשנות חוקים ולתקוף את שומר הסף התקשורת.

  1. העלייה הזו מבורכת לעצמה אבל לא למדינת ישראל ולציבור הישראלי.
 3. 90
  שיטות סובטיות גם כאן

  שיטות סובייטיות כאן מאז הקמת המדינה. חופש הדיבר במדינה איננו מוגבל. אלו שרוצים למחות יכולים לעשות זאת כל רגע בארץ. החוק החדש (מקווה שיתקבל) יגביל גם גופים מצד השני. פעילות פוליטית במימון זר הינו גועל נפש ומגונה ע"י כל המדינות ועמים ללא שייכות ליהודים. המובילים בדרך כלל בגועל הזה הם לצערי יהודים שעוד נשארו עם ההגרלים של היהודי הנרדף שצריך לתת דיווח לפריץ.

 4. 89
  על איזה אירגוני זכויות אדם מדובר? על אירגונים נפלאים שבראשם עומדים מנהיגי מדינות נאורות כמו לוב, סודאן, תימן, סוריה וכד'

  וכל מטרתם להשמיד את מדינת ישראל היהודית. רוב האירגונים הליברלים של המערב, וגם חלקים בעיתון 'הארץ' - כל מטרתם להרוס את מדינת ישראל ולהקים פה מדינה ככל אזרחיה.
  מה שניסה הסופר בדגול לומר למערב - שהליבראליזם שלו הוא מסווה לגולאגים, ריקבון בולשביקי וכד'

  האם זו הלגיטימציה שהכותב מגן עליה?

 5. 88
  אבינרי הוא האיש היכול לדבר עם החבורה הזאת

  הודות למעמדו הבינלאומי אבינרי עשוי להשפיע על החבורה הרוסית ודוקא משום שהוא מייצג את האגף המרכזי או הימני אפילו במפלגת העבודה של פעם. דומה שגם אבינרי מסויג מפעילות ארגונים בשמאל הנסחפים, לפעמים בגלל תום דוגמטי, שטחיות ואי קריאה נכונה של המערב, לשתף פעול עם זרמים שכסותם ליברלית ואילו תכנם אנטישמי ואנטי-ציוני. יש בסיס לשיח בין אישים כאבינרי והציבור הרוסי המשכיל שאינו מזוהה לחלוטין עם הימין הישראלי.

 6. 87
  הגיבן לא רואה את הגיבנת שלו

  הנדון: סולז'ניצין בירושלים, מאת שלמה אבינרי – "הארץ" 7/12/2011.

  במאמרך אתה טוען שהפשיזם המתפשט בארץ הוא תוצר של התרבות הסובייטית ולעניות דעתי אתה נופל באותו בור אפל שנפלנו בעבר, של עיוורון לאומני.
  כבר בשנות ה-70 הביא ה"רב" כהנא רעיונות פשיסטים מארה"ב, "ערס הדמוקרטיה", והצליח להיכנס לכנסת עם אידיאולוגיה זו. ה"דמוקרטיה" הישראלית שלא סובלנית לרעיונות כאלה כשהם מיובאים מבריה"מ או מארה"ב פסלה את מפלגת "כך" ורעיונותיה אך אפשרה לרחבעם (גנדי) זאבי להיבחר לכנסת עם רעיונות לא פחות פשיסטים, ומפלגותיו ושותפיו לאורך השנים קבלו הכשר מהממסד המשפטי, הפוליטי והדתי, כי הוא והם היו עצם מעצמותינו, שירתו בפלמ"ח ובצה"ל ודיברו "צברית" רהוטה.
  במפלגת ישראל ביתנו הפשיסטית מתוך 15 ח"כים 8 הם מבריה"מ ו-7 הם ישראלים. מבין השרים, 3 ילידי בריה"מ לשעבר אבל סטס מיסז'ניקוב עלה בגיל 13, כנער צעיר, אביגדור ליברמן עלה ארצה בגיל 20 וסופה לנדוור עלתה בגיל 30 (היא בכלל פליטה שנכנסה לכנסת מטעם מפלגת העבודה). 2 שרי ישראל ביתנו האחרים הם ילידי הארץ, גדלו והתחנכו במערכת החינוך ובמערכת הפוליטית ה"דמוקרטית" של ישראל: עוזי לנדאו ויצחק אהרונוביץ. כך גם סגן הסר דניאל איילון וה"קונסיליארי" יעקב נאמן (שהוכנס לממשלה מטעם המפלגה כדי לשמור על ליברמן), שתפיסותיהם לא פחות פשיסטיות.
  בשיח הציבורי העכשווי, התבטאויות הפשיסטיות לא באות רק ממפלגת ישראל ביתנו (למרות שיש להם מקום מכובד) אלא גם מהליכוד, קדימה, עצמאות, המפלגות החרדיות, האיחוד הלאומי והבית היהודי – המפד"ל, מפלגות שרוב ח"כיהן הם ישראלים, ודעותיהם הפשיסטיות לא קשורות למוצאם העדתי. לגבי מפלגות אחרות קשה לדעת כי אין להם קול במציאות הפוליטית של שלטון עריצות הרוב.
  אם ברצוננו להלחם בפשיזם המתהווה, כדאי שנשים לב שישראל מייצרת פשיזם מקומי, שבמקרה הטוב מקבל חיזוק מכוחות בלתי דמוקרטים מבריה"מ, לאומנים, וחוגים דתיים לאומים וחרדים. הגזענות שלנו כל כך מושרשת שאנחנו מאשימים את העולים בגזענות אבל הגזענות "גרה כאן בכיף" עוד לפני הקמת המדינה והיא הופנתה כלפי המיעוט הערבי, כלפי העלייה המזרחית וכלפי כל עליה חדשה שהגיעה. היום היא איבדה את הבושה ומתבטאת בחופשיות יתרה, אבל, אל תטעה. היא בעלת אזרחות ישראלית, ואפילו הייתה מוכנה להישבע נאמנות לציונות לפי החוק החדש המוצע.
  קל להאשים עולים חדשים שלא גדלו בתרבות ובמנטאליות הישראלית ה"דמוקרטית". יותר קשה לפתוח עיניים ולראות שהמציאות הרבה יותר קשה. פרופ' לייבוביץ' קרא להם יודו –נאצים. הם כבר כאן והם שולטים בנו. מה עכשיו?
  זאב מטלון

 7. 86
  קלינטון ממבט חיצוני הצליח לאפיין את העליה הרוסית בדיקנות, זו עליה ימנית ונגד שלום עם הפלסטינים. להארץ קשה מאוד להשלים עם זה ואז יצאו נגד דברי קלינטון. הארץ השמאלני בהכחשה לגבי המהות האמיתי של העולים הרוסים.

  לרוסים לא איכפת, הם ימנים גאים. אין רוסים בשמאל בכלל.

 8. 85
  עליה מצוינת
 9. 84
  שיטות סובייטיות גם כאן

  יש השעלה כללית עם בארצות הברית או אנגליה מרשה לאנשים מי חוץ לערץ לקבל כסף מי אויבים שלהמדינה ולהשתמש הכסף נגד האינתרס של מדינה

  אני חושב ששמולנים שלנו משתמשים חופש ביטוי של רמוקרתיה נגד
  המדינת ישראל לתובת הערבים.חופש כיתוי כן אבל לא נגד המדינה

 10. 83
  מי שגדל בקיבוצים של סוף שנות החמישים שישים כבולשביקים

  היום מתלוננים. זה החינוך שלכם.

 11. 82
  "להגביל מקורות מימון של ארגוני זכויות אדם"? האמנם באלה עסקינן? טול קורה מבין עיניך!
 12. 81
  פוטין מתחיל להתכווץ ברוסיה. רק בישראל כמעט כל נתיני רוסיה לשעבר דבקים במנטליות האנטי דמוקרטית שלו. זה רק מעיד על איפיונה של האוכלוסיה הזו שדווקה לא מאפיינת את מגוון הדעות ברוסיה עצמה . מעיד למרב הצער על כך שבעצם מראש התמקדו שליחי העליה באוכלוסיה בעלת מאפיינים כאלה.
 13. 80
  גם לרוסים ברוסיה מתחיל להימאס מפוטין והשיטות הדיקטטוריות שלו. אבל לרוסים בישראל לא ימכרו דמוקרטיה מנוונת. הם דבקים בפוטיזם.
 14. 79
  לצערי, תפיסת העולם ה"דמוקרטית" של חלק ניכר (אם לא הרוב) מעולי רוסייה ,תפיסה פרימטיוית,"דמוקרטייה רוסית" , שכל מהותה ,צמצום זכות הדבור והביקורת,שנאת הזר,אפליית המעוטים ,תפיסת עולמם מצומצמת בהבנת מהות הדמוקרטייה כפי שהיא נתפסת במערב!!!
 15. 78
  דווקא ממוצא אמריקאי

  ומתפללת לחוק וסדר במדינת הבלגן הזאת, אתם מתבלבלים בין דמוקרטיה והשתוללות.
  גדל כאן דור בלתי נסבל.
  יש כאן עבירות על החוק שכלל לא מטופלות.
  לא מעניין אותי כן שטחים לא שטחים. מעניין אותי שחיי היומיום בלתי נסבלים,בגלל רעש, לכלוך,נהיגה מחרידה,העלמות מס במיליארדים.
  אני שמחה שבביקורת דרכונים בארה״ב אנשים רועדים.
  נמאס לי לראות במעלית הבניין עוד עגלות סופרמרקט שהשכנה גנבה.
  נמאס לי שטרקטורון עולה עלי בחוף מוכרז.
  אמן מדינת משטרה , אמן עלינו ועל כל עם ישראל !

 16. 77
  האם יש גבולות לדמוקרטיה?

  צדק בית המשפט העליון בארה"ב כשקבע שחופש הדיבור איננו מקנה לאדם זכות לצעוק "אש" באולם מלא אנשים. זו החלטה שבעצם מאששת את ההנחה שיש גבולות שאין עוברים. אז בישראל ההנחה היא שאין גבולות כאלה. שחופש הדיבור מאפשר קריאה לחרם על המדינה, קריאה להעמיד לדין בינלאומי קצינים בכירים בצה"ל, שיתוף פעולה גלוי עם האויב. בישראל ההנחה היא שדמוקרטיה צריכה לתת אפשרות למתנגדיה להרוס אותה מבפנים. הדמגוגיה הזולה המבצבצת מכל שורה שכותב השמאל הקיצוני ממש מזעזעת. האם הופעת שופטים בפני וועדות הסנאט זו איננה דמוקרטיה ומנוי שופטים בחדרי חדרים בעיסקאות מפוקפקות כן? האם השתתפות שופטים בוועדות כאלה אין בה ניגוד ענינים זועק לשמים וזילות מעמד ביהמ"ש העליון? האם מימון כוחות אופוזיציונים ע"י מקורות זרים אין בו התערבות בוטה בהליך הדמוקרטי? ומה יגיד השמאל אם הוא היה בשלטון והימין היה ממומן ע"י גופים בחו"ל ששואפים לשנות ממשלה שנבחרה בהליך דמוקרטי ע"י רוב העם? האין בהתנהגות השמאל מידה הגונה של צביעות וצדקנות? אבל זה לא חדש. שנאת השמאל לכל מה שיהדות ולימין (בעבר הרוויזיוניזם) הרימה ראש כבר בסלקציה שעשתה הסוכנות במתן סרטיפירטים ובמסעות השקר נגד האצ"ל (ראו פרשת מלון המלך דוויד). יבוא יום שהכל יצא לאור ואז יעבור העם תהליך ניקוי כואב. אז יבין כל מי שעיניו בראשו את הנזק שעשה ועושה השמאל לעם ישראל. שנהיה בריאים.

  1. השמאל מסית ותומך בטרור בכל העולם (גם ברוסיה)!!!
 17. 76
  תודה פרופ' שלמה אבינרי- כתבת מעולה.

  מזלנו שאנשים כמוך פותחים את הפה !
  תודה!

 18. 75
  הסכנה היא שהרוסיות הגסה,הכוחנית והלא דמוקרטית משתלבת היטב בלאומנות היהודית

  העולים עזבו את רוסיה,אך רוסיה לא עזבה אותם. רבים מהם הפנימו את "הערכים" הרוסים של כוח,אימפרליזם,שלטון חזק והעדר הבנה לזכויות אדם.הרטוריקה של ליברמן דומה לרטוריקה של לאומני רוסיה דהיום וקולם של שאר הנציגים משתלב היטב בלאומנות היהודית האתנו דתית דוברת עברית קלוקלת. הסכנה כתובה בעיתונות הרוסית שכל כולה לאומנות בוטה ומתנשאת.

  1. אל תיקחי את זה כל כך רחוק , טובה

   יש אכן ״ בועות ״ של כוחנות רוסית שהתמזגה להפליא עם הכוחנות המזרחית. הלך הזרזיר אצל העורב.
   אבל - אם לא העליה הרוסית הנפלאה, איפה היינו???

 19. 74
  "שייכים לעלית היהודית-הרוסית "???

  מי? שומר הברים ממולדובה?, השכן המתנחל שלו, אלקין? מסז'יסטניקוב?
  זו שגנבה עציץ בכנסת או הדוגמנית היולדת?
  דוגרי, נעלבתי

 20. 73
  יוצאי ברית המועצות -משכילים ..- בעיקר בטכנילוגיה ובילבולי מוח. אין הם שום ידע בפילוסופיה, סוציולוגיה ופסיכולוגיה של מאה עשרים.
 21. 72
  יש חמורים שמבינים במרק פירות.ובכל זאת נשארים חמורים.

  איזה חיים קשים להיות פרופסור מעגל פינות.

 22. 71
  מה הפירוש של פרופסור מכובד?

  נקצר.שטחיות שלתלמיד תיכון מגמתיות של פוליטקאי מהשורה השלישית. חוסר צניעות של מכור לתשומת לב.ועוינות המשתקפת כתמונת מראה לתוכן הכתבה. וכל זאת תוך כדי עוות התמונות .זו של ההוה , וגם זו שלהעבר.

 23. 70
  מדובר כאן בכנופיה של מהגרים בולשביקים

  אין שום טעם להסתתר מאחורי הגדרות עמומות.
  זו האמת - ליברמן, אלקין, קירשנבאום, לנדבר, ועוד אי אלו אחרים מובילים את גל החקיקה הפשיסטית/בולשביקית.

 24. 69
  צרציל חשב קצת אחרת כשטיפל במוזלי - והוא היה שחקן פוליטי ולא רק ארגון.

  חומר למחשבה

 25. 68
  כוחנות מועילה לפעמים והתרפסות גם מועילה אבל לא במדינה ריבונית אלא

  בגולה. ה"רוסים" הם תיקון הנטייה להתרפסות המזוהה בטועות כהומניזם. נ"ב: היינה התנצר מתוך רצון להיכנס לחברה הגרמנית של זמנו ומה הטעם לצטט אותו בהקשר היהוד?

 26. 67
  קול הארץ - ארגוני חזית

  כלום אין השימוש בוועדי שלום, בארגוני פירוז מנשק גרעיני ובליגות לזכויות האזרח כארגוני חזית קומוניסטיים נהיר לך? כשתתעורר, פרופסור, יהיה מאוחר מדיי.

 27. 66
  המיקוד במגזר הרוסי היה מיותר... כוחנות מרושעת יש בכל תרבות סמכותנית.

  בכפיה דתית, אין כוחנות?.... בתרבות המזרחית (ערבית), אין כוחנות... בשיטת חבר מביא חבר, אין כוחנות (של פוליטיקאים)... מתנחלים יוצאי ארה"ב ומדינות אירופה, הם לא כוחניים רשעים?...

 28. 65
  אתם השמאל המסית! נטולי תודעה דמוקרטית כנה!אתם סכנה

  לדמוקרטיה הישראלית! אינכם מכירים בהכרעת הריבון במדינת ישראל- העם! אתם חותרים להקמת דיקטטורה אליטיסטית שבה אתם וחבריכם תקבעו את סדר היום! ממש הקוזק הנגזל! מתי נתתם ליריב לוין או זאב אלקין לשטוח את טענותיהם בהגינות?! אתם משטרת מחשבות בכסות ליברלית מזוייפת! אתם הסכנה ולא הם! הם נציגי העם ואתם עריצים שדעתם אינה מקובלת על הציבור! הלאה הסוציאליסטים! הלאה הקומוניזם! יחי הליברליזם! יחי הקפיטליזם! יחי החופש והחירות! תחי הדמוקרטיה בישראל!

  1. דמוקרטיה ודיקטטורת הרוב לא אותו הדבר. תחזור על זה כל ערב לפני השינה ואולי זה בסוף יחדור לך למוח.
 29. 64
  פרופסור אבינרי צודק. רוב הרוסים בארץ כמהים לדיקטטור כמו בימים הטובים של סטלין, ואינם מסוגלים להשתחרר מהמנטליות של עבדים, אותה הביאו משם

  אם כי טענתו שהעליה הרוסית היתה אחד האירועים המבורכים שקרו למדינת ישראל, מבוססת על שאיפה במקום על עובדות. ללא העליה "המבורכת" הזו היו בארץ הרבה פחות אלכוהוליסטים והרבה פחות פשיעה.

 30. 63
  מה הבעיה עם תמיכה בפלשתינים האם לא מגיע להם לחיות במדינה משלהם כתחליף

  למדינה שנשדדה מהם כבני חורין ולא כעבדים נטולי זכויות שכל פשעם הוא שאינם יהודים. מסתבר שגם בני אדם הגונים כמוך לוקים מדי פעם בעיוורון רגשי.

 31. 62
  מפלגת מולדובה ביתם, שריה ומצביעיה לא נגמלו מהנורמות והשיטות של המשטר הטוטאליטרי שבו התחנכו וגדלו. הם לא מסוגלים עדיין להיגמל, זה מוקדם עבורם. זה יקרה אולי בדור השלישי. הם חסרי תודעה ותרבות דמוקרטית, וחסרי יכולת חשיבה עצמאית וליברלית. ליברליזם זו מילה גסה בעיניהם. בנתיים הם ישנו לחלוטין את פניה של מדינת ישראל. ישראל הסובייטית הולכת ונבנת כאן. גם השפה הרוסית תשתלט על המקום. העברית שהולכת ונמוגה תהיה לשפה זניחה. גזור ושמור.
 32. 61
  מכבסת מלים של אינטלקטואל ישראלי מוערך

  מילא מהפוליטיקאים הן מצד החרדי קיצוני והן מצד שמאל קיצוני. המשתמשים במלים אחרות בכדי לעוות את מהות הנושא. למשל החרדים בהשפלת האישה על ידי הרחקתה מחברת הגברים. קוראים לזה בשפתם "הדרת נשים". .כמו כן השמאל הקיצוני מסלף את המלים ומציג את הנושא המדובר בעיוות נוראי. .למשל החוק למנוע מאירגוני שמאל קיצונים לפגוע בביטחון המדינה. הם קוראים "חוק נגד זכויות אזרח או נגד אגודות אזרחיות. האם זה יתכן שבמשך שלוש שנים מופגזות יישובי הדרום בטילים וכאשר ישראל יוצאת למלחמת התגוננות. השמאל הקיצוני יוצא להפגנות נגד המלחמה ונגד הממשלה. האם יש עוד בעולם הנאור טירוף כזה? .זאת ועוד אותם שמאלנים קיצונים מלשינים על קציני צ ה ל ומוסרים את שמותיהם לגורמים עויינים למדינת ישראל. ועוד כל זה בתשלום כספי זרים ועויינים. האם זה נקרא זכויות האזרח? האם אלה אגודות אזרחיות. בכל החוקים שחוקקו עד כה מטרתם היתה לפגוע באויבי ישראל מבפנים ולצערנו הם גם יהודים. אני מעריך מאוד את כותב המאמר ואני בטוח שהוא ציוני לא פחות ממני. אבל השימוש במלים אחרות עדינות יותר לבעיה חמורה כמו פגיעה במדינה . לזה לא צפיתי

 33. 60
  קל לנבוח על חלק מ"העולים" כדי לנסות להיבדל מאותם המהגרים. אבל היכן האמת, פרופ' אבינרי?

  אבינרי רוצה להאמין שהוא עצמו נקי מרבב –– למרות שאינו ניצב מול הכיבוש המדכא והגוזל –– לכן קשה להאמין לו למרות שהוא מכריז על עצמו כדמוקרט, ושוחר חירות
  "תנועת העבודה הציונית" מקבלת את אוהדיה/ והפרופסורים אביריה –– משלמה אבינרי עד אסא כשר –– כאילו הם, ורק הם "דוברי אמת". לכן ואביריה דוחים בכוחניות את הפוסט-ציונים אנשי אוניברסיטת ב"ש.
  לאחרונה, בחיפוש אחר צידוק אינטלקטואלי לעיוותים הפוליטיים והרעיוניים של גולדה, גלילי, ואלון –– סילף אבינרי גם את פרידריך אנגלס. נראה שאבינרי הפך לניאו-ליברל? –– ואם לא, מדוע אינו מיישם את משנתם של היינה וחז"ל ויוצא בבירור נגד הכיבוש והרס הדמוקרטיה [הרי "היינריך היינה הביע בשירו, 'אל אדום', את החשש שהיהודי הנרדף, המצליח לעמוד מול רודפיו, עשוי ליהפך בעצמו לדומה למדכאיו] זהו הלקח שגם אבינרי חייב לאמץ ללא שום הגבלה גם על הכיבוש, ולנקוט עמדה נגד רודפי האקדמאים מב"ש, ונגד אסא כשר, שמכשיר כל דבר עוולה. [כשר אמר למיקרופון ולמצלמת הוידאו: "אני חושב שלהשתמש בפצצות מצרר במקום שאתה מניח שכל הנמצאים בו הם לוחמים נגדך, ומסכנים אותך בהווה, או בעתיד הקרוב - זה מעשה ל ג י ט י מ י באופן מ ו ס ר י. אני צריך להתכונן לאיום הבא ... ואם השטחים האלה ישארו כאלה - שהוא [חיזבאללה] מתקשה להסתובב שם כי הם זרועים בפצצות ‎האלה, אז זה מבחינתי טוב! מבחינתי זה טוב!"]. הרי זה הדבר הכי הכשר במדינה הזאת... והכי "טרף" בעולם –– כי כל עוד שאבינרי ינסה "ללכת בין הטיפות" –– ולא יצהיר על עמדה ברורה נגד הכיבוש, ובעד מבקריו, הוא לא יהיה אמין.

  1. היינה

   בור מוסת אין לי ענין לעסוק בקונפליקט שבינך ובין הציונות. אולם לעניין היינה לא הבנת ממנו דבר וחצי דבר.בעצם אינך מבין כלום בעיקרו של דבר שהוא הפרדוקס.

 34. 59
  אחד משרי ישראל ביתנו???

  אתה מתכוון לשר החוץ של מדינת ישראל אביגדור ליברמן, זה שאחרי כל ביקור שלו במדינות העולם אותן מדינות קיררו את יחסיהן הדיפלומטים עם ישראל ועברו לתמיכה גורפת ברעיון הקמת המדינה הפלסטינית, זה ששולט במפלגתו כאילו הייתה מפלגת בובות, זה שהרביץ עם קרש לילד בן 12 שרב עם בנו לפני 10 שנים. זה שהיה אפסנאי בצה"ל ומעז לקרוא ללוחמים לשעבר תומכי טרור. זה שקוראים לו אביגדור ליברמן זה שמסכן כל דבר בעל ערך עליו גדלה הדמוקרטיה הישראלית. נראה לי מגוחך לא לקרוא לבריון בשמו.

 35. 58
  מדהים...כל מילה בסלע

  תודה לך על טור הדעה המעלף ומאלף הזה. כולי תקווה שיקראו אותו האנשים שכיוונת אליהם ויפנימו כמה דברים.

  1. כבר לא נשאר מקום על הסלע מרוב מילים. תעברו לפאפירוסים.
 36. 57
  כיום חייב כל אדם למתן את עצמו
 37. 56
  מאמר מצוין.עצוב להיווכח כיצד אזרחים סובייטיים לשעבר הביאו לכאן תרבות גבוהה בתחומי ספרות ואמנות, בעוד שתרבותם הפוליטית על הפנים.

  האינדוקטרינציה הסובייטית השתילה בהם תפיסת עולם בשחור-לבן בלבד, המקשה עליהם להיווכח בקיום גוונים נוספים. עצוב להיווכח כיצד כוחניות חד-ממדית מדריכה את דרכם הפוליטית.

  1. ספרות ואמנות?

   הספרים שהם קוראים ברובם נחותים. חיפשתי פעם פלטונוב ברוסית באלנבי ובקושי מצאתי עותק ישן ועלוב. הם באים מעולם מפגר וההתנשאות שלהם אינה במקומה. רובם מערי שדה. האינטליגנציה לא הגיעה ארצה.

  2. אני שאלתי פעם סטודנט מהעלייה אם הוא קרא את פושקין, תשובתו הייתה, מי זה פושקין? וזו דוגמית קטנה
 38. 55
  גם שרון בא מרוסיה:פיטורי שרים כדי להשיג רוב,הבטחה שהופרה לקבל תוצאות הצבעה,עצירת מפגינים בחיפה כדי שלא יגיעו לכפר מימון והאיתרוג-כל אלה היו גורמים ללנין גאווה רבה.מה ששכחתי:האם גם אז כתב אבינרי דברים דומים על שרון?
 39. 54
  למרות הכל

  שאלו פעם את צ'רצ'יל על חולאיה של הדמוקרטיה ענה האחרון יכול להיות שאתם צודקים אבל ... אתם מכירים שיטה או דרך טובה יותר ?...

 40. 53
  גם את חוק הסוכן הזר-FARA-בארה"ב דחפו יוצאי רוסיה.לא?
 41. 52
  הערה

  נדמה לי ששורש המתקפה הנוכחית (שבחלקה אולי מוצדקת) הוא בהתעקשות הלא-מובנת לי על הגדרת מדינת ישראל כמדינת יהודית. לכל צורך מעשי די בחוק השבות ובשפה העברית. אין צורך בהגדרות חוקיות כגון ברית המועצות שדומני הוגדרה רשמית כאומה של איכרים.

 42. 51
  המאמר נוטף ריח של גזענות, סטראוטיפים שליליים כדי להכפיש את היריב.

  פרופסור אבינרי, מן הראוי שתתנצל בפני הציבור הנפלא של יוצאי ברית המועצות. להזכירך גם יוצאי פולין לא באו ממדינה דמוקרטית ואפילו הייקים להזכירך לא קיבלו לא אצל הקיזר וילהלם ובוודאי לא אצל אדולף היטלר חינוך דמוקרטי. יותר מכך הדמוקרטיה בנוסח מפא"י שאתה ו"הציבור הנאור" גדלתם עליה ושאתה תמכת בה, ואשר בה כל הכוח הפוליטי, כל הכוח הכלכלי , העיליתות המשפטיות, התקשורתיות, התיאטרון היו קשורים למפא"י ולההיסתדרות, וודאי לא היו דמוקרטיה בתפארת. אז הפוסל במומו פוסל. במילים פשוטות בוש והיכלם אתה והעיתון הנותן לך במה לדעותך הגזעניות.

  1. ההבדל הו שהיקים שבאו בעליה השלישית, הגיעו עם קום המדינה, ולכן היו חלק מבניין המפעל הציוני

   שהתשתית שלו היא דמוקרטית. הרוסים לעומת זאת הגיעו בעיקר ממניעים פרגמטיים, ולא רק שהם הגיעו ממדינה שלא יודעת מה זה דמוקרטיה- הם לא עושים שום נסיון (ואני מכיר לא מעט רוסים) להתערות בחברה הישראלית, אלה בנו ובונים גטאות משלהם.

 43. 50
  ??what can be expected from immigrants who never lived in democracy
 44. 49
  שיטות סובייטיות שיובאו לכאן: אשפוזים בכפייה נגד אזרחים שהגישו תלונה.

  כך קורה בבית חולים גדול במרכז הארץ:
  חולות סרטן שהגישו פניה לפניות הציבור על כשל מערכות בחדר המיון-
  מצאו עצמן אזוקות לזמן בלתי מוגבל ב":אברבנאל" כשהן מוכות פצועות
  ממכות שקיבלו ,ועברו נוסף לכך עינויים (קלסיים, מאלו שנאסרו על השב"כ)
  שעברו באברבנאל.
  לקרבנות- אין שום הגנה משפטית במדינת ישראל.

  1. אברבאנל עדיף. בחיי שעדיף. מדי פעם אני מתאשפז מרצון.
 45. 48
  ארגונים וחברי כנסת התומכים בפאשיסטים האיסלמים של החמאס, אינם ארגוני זכויות אדם אלא גייס חמישי, בדיוק כפי שהיו הגרמנים הסודטים בצ'כוסלובקיה שהביאו להשתלטות הנאצים על מדינתם, וגורשו עד האחרון לאחר תסובת הנאצים.
 46. 47
  כל מילה במאמר הנפלא הזה בסלע!!

  אכן, התרבות הפוליטית הרוסית שממנה באים יוצאי ברה"מ ונציגיהם במערכת הפוליטית היא כזו ההפוכה למה שמקובל בתרבות המערבית.
  מה שמאפיין את התרבות הפוליטית הרוסית הוא שאיפה למגר את היריב ולנטרל אותו, חיסול פוליטי (לעיתים גם מעבר לכך). זאת בניגוד לתרבות הפוליטית המערבית שמאופיינת בביטוי " כללי המשחק" לפיהם יריבים יכולים להיות פעם בצד המנצח ופעם בצד המפסיד.
  מה שהנציגים של יוצאי ברה"מ במערכת הפוליטית מנסים הוא מה שמקובל היה ועודנו ברוסיה - חיסול היריבים הפוליטיים ולמנוע מהם השתתפות במשחק הפוליטי.

  יש ביטוי ברוסית: KTO KOVO שפירושו מי עשה למי שזה ממצה את ענין חיסול היריב. ההיפך הפייר פליי וכללי המשחק המערביים.

  1. "בסלע" ? למה התכוונת?
 47. 46
  חופש דמוקרטי או טמטום דמוקרטי

  ולמה לאפשר לקבל תרומות ממדינות לארגונים שכל תחילתם לנהל מלחמה נגד מדינת ישראל ארגונים מסווים עצמם לארגונים הומנטרים וכל תחליתם היא הפצת דברי הסתה וושקרים כנגד חיילי צה"ל ודה לגיטמציה למדינת ישראל
  הלזה יקרה חופש דמוקרטי או טמטום של הדמוקרטיה

  1. כי "שוברים שתיקה" הצילה אותנו מהאג - אחרת מזמן אשכנזי ואולי גם ברק היו מוזמנים להאג לחקירת פשעי צהל בעופרת יצוקה
  2. זה לא שוברים שתיקה שהציל מהאג אלא אהרון ברק. וזה הולך להיגמר בקרוב.
 48. 45
  זה קצת מגוחך לטעון שהסיבה להתנהגות פוליטית היא מסורת של מדינה שאותה הם עזבו לפני כל כך הרבה שנים

  באופן דומה אפשר לומר שכתיבתו הלא ממוקדת של פרופ' אבינרי היא תוצאה של מסורת הכתיבה היהודית המתבוללת שאפיינה את פולין בראשית המאה, או מסורת הכתיבה המפאיניקית שאפיינה את הכותב וחבריו בשחר נעוריהם (עוד קודם שהסיטו את תמיכתם לד"ש. אפשר לומר שהסיבה לכך שבחר בהגל היא שהחינוך הנוקשה שקיבל הכותב גרם לכך, או - אולי (תחשוב על זה, פרופסור אבינרי) - אפשר פשוט להתמודד עם טיעונים באופן בוגר ומשכיל, וגם אם לא מסכימים איתם, לא להניח שהעניין נובע מעיוות של המציאות שהמסכנים האלה, שהוריהם הגיעו מרוסיה לפני 20 שנה, לא רואים. ההתנשאות והזלזול הזה הוא הסיבה שאותם מחוקקים מתנהגים באופן דומה אליכם.

  1. השמאל הנואש מלשכנע את רוב עם ישראל "בצידקת דרכו" מחפש תרוצים לכשלונו.

   לפי התזה של השמאל - הרוסים בימין בגלל המסורת הסוביטית. הדתיים בימין בגלל האמונה באלוהים, המזרחיים בימין כי לפני 3 דורות באו ממדינות לא דמוקרטיות... העולים מצרפת בימין, כי למרות שגדלו הם ואבותיהם במדינה אירופאית דמוקרטית, הסבא שלהם הגיע לשם ממרוקו או אלג'יר... ורק לפולנים שכידוע באו ממדינה עם מסורת דמוקרטית של מאות שנים, יש היכולת להבין שהשמאל צודק...

  2. אפשר להוציא את הנערה מהשכונה אבל אי אפשר להוציא את השכונה מהנערה
  3. העולים מרוסיה גם לפני 20 שנה לא מתנתקים מהתרבות הפוליטית שעל ברכיה חונכו. שם ברוסיה עוצב עולמם. לא רוצים כאן את העולם הזה התרבות הזאת.
  4. זה בכלל לא מגוחך לטעון שהסיבה להתנהגות פוליטית היא המסורת שנספגה במדינת האם. מי שטוען כך לא מבין דבר וחצי דבר על טבע האדם. עובדה: עולי רוסיה דבקים בתפישות שרכשו שם ברוסיה.
 49. 44
  סולז'ניצין "התחיל" עם הליברלים, והתוצאה שסיפרו הגדול "200 שנים ביחד" לא תורגם לאנגלית. גם הוא עצמו הפך לאות מתה במדינות האנגלו-סכסיות. גם בישראל

  לא נפקד מקומו של הטרור הליברלי. ר' סיפרו של אויב השמאל הליברלי אריק שרון שלא מצא הוצאת ספרים שתוציא לאור את סיפרו הביוגרפי "הלוחם". מעריציו ומוקיריו של אריק נאלצים עד היום לקרוא את הספר בתרגומו לאנגלית ("warrior").

 50. 43
  כרגיל אצל אבינרי- הכל נכון ומחודד.

  יחד עם זאת, כשמכנים אירגוני זכויות אדם בשם טרוריסטים, עצם מעשה הכינוי הוא לא יותר מאשר התלהמות דברים בלא כוונה שקולה מאחריה, בדומה לקריאות "נאצים" כלפי שוטרים בהפגנות.

 51. 42
  תרומתה של העלייה הרוסית

  יש לי חברים רוסים רבים. הם באים מקבוצה מסוימת של אנשים נדיבים, חברים טובים, ולא בורגנים. אני אוהבת ומעריכה אותם מאוד.
  עם זאת כקבוצה לדעתי העלייה הרוסית הביאה ערכים ישנים וחשוכים אפילו לישראל. הציבור החילוני בישראל הרבה יותר מפותח ומתון מבני העלייה הרוסית.
  בכל מה שקשור לערבים, נשים, חברה , הרוסים מחזיקים בדעות כל כך עבשות וכוחניות ואפילו מגוחכות.
  בנוסף כל התפיסה שלהם בקשר לתרבות ואמנות היא אירופוצנטרית ומיושנת עד גיחוך. הגישה שלהם למוסיקה, ריקוד, נימוסים והשכלה היא נוקשה מאוד, לא מעודכנת ואפילו גזענית.

  1. ההבדל בין תרבותם של העולים מרוסיה לתרבות הישראלים היא כמו ההבדל בין טולסטוי ודוסטויבסקי לא.ב.יהושוע ועמוס עוז. (מונימייקר)
  2. לא ידעתי שדוסטוייבסקי וטולסטוי היו יהודים...

   עמוס עוז ויהושע הם סופרים חשובים. לא לזלזל. טולסטוי ודוסטוייבסקי היו גאונים ואנטישמים. את שניהם לא ניתן להשוות לשייקספיר. התרבות הרוסית צמחה באיחור גדול במאה ה19. פושקין הבין זאת. זו לא אירופה.

 52. 41
  רק במדינת היהודים גם הימין החילוני (הליכוד) הוא ליברלי. בארה"ב ליברליזם = מילת גנאי (the L word).

  האליטות השמאלניות הליברליות הן יצירי ומשרתי בעלי ההון הגדולים השולטים בתקשורת הבין-לאומית, ומכאן כוחן הגדול. מאבקיהן נגד הצנזורה על כל דבר תועבה יצרו ריווחי עתק לענפי הפורנו, הפרסום, הבידור והתקשורת. הגיבוי והסיוע שלהן להגירה מארצות נחשלות מעניקים לטייקונים את העבודה הזולה הנחוצה להם, פוגעים במרקם החברתי ובלכידות החברתית, ובכך מעצימים את כוחה והשפעתה של התקשורת שבבעלות הטייקונים.
  רואים זאת באירופה, שם עמים שהיו פעם גאים ומלוכדים ע"י היסטוריה, תרבות ושותפות גורל, הפכו לעדרים כנועים מונחי התקשורת הליברלית שבידי הטייקונים. עדרים שאפילו לא מרגישים איך הברברים המוסלמים הורסים ורומסים את כל מה שהם עמלו למענו ולחמו למענו במשך למעלה מאלף שנות ההיסטוריה של אירופה. (עובר אורח)

  1. 41#-- גם הימין והמשטרים הטיראנים חוטאים באותם חטאים שמנית בתגובתך. הבעיה שראייתך חד מימדית. ועם כל מה שאמרת זה עדיין לא נותן הצדקה ואישור למשטר טוטאליטרי רודני פאשיסטי שזה בערך מה שהיה בכל מדינות מזרח אירופה. ראינו לאן הם הגיעו ולאן הגיע האזרח האומלל במדינות אלה. אנשים אין לכם מושג! אין לכם שכל!
 53. 40
  א. סולז'ניצן היה לאומן רוסי ואוהב מולדתו ללא פשרות,וככזה,ולמרות שאכל מרורים מהמשטר,וכתב נגדו,נותר רוסי ואוהב רוסיהבנשמתו.

  גם בספריו כשביקר חריפות את האופי של המישטר הרוסי העריצותי בתקופת סטאלין,הקפיד להפריד בין התיעוב שחש כלפי המישטר לבין אהבתו לאיש הרוסי הפשוט.
  ולרוסים יש מסורת קצת כוחנית שגם מעריצה כוח וגם נכנעת לו.
  יש משהו כנוע באופי של האדם הרוסי-המעריץ כוח.
  פגשתי לפני שנים אשה אוקראינית(יהודיה) שהיגרה עם בעלה לארה"ב,והיא התווכחה איתי בלהט לגבי מעבר השילטון בתקופה של גורבצ'ב לילצין וכן הלאה,והתעקשה לטעון ש"פעם היה יותר טוב" ולא אהבה את חילופי השילטון בלשון המעטה.ואני יודע שכמוה חושבים ומתבטאים רבים.
  הלאומנות והכוחניות של ש. טשרניחובסקי היא דוגמא קטנה לכך.
  ואולי יש משהו בריא וחזק בגישה הלאומנית הזו שמחברת אותך לשורשיך,וברור שזה יהיה הפוך ומנוגד לרוח הליברלית המופרזת שפשתה כרעה חולה על פני כל הארץ (במובן של EARTH ולא של א"י,אבל גם)
  ע"ע אובמה/סוציאליזם/ליברליזם וע"ע מסורת הליברליזם באירופה המתנוונת.

  1. 40#--סמי, כמה עצוב שאתה לא מסוגל להבין ולהפנים, ועצוב עוד יותר שאינך היחיד. הרוב הם כמוך. כמה עצוב ומייאש----- : -(
  2. אין ייאוש בעולם...דבר לעניין וללא התפתלויות,כשמסבירים לי לאט אני קולט מהר
 54. 39
  פרופ' אבינרי, לצערי, שוב בלבל את הדברים כדרכו.

  המפלגה היחידה שניתן להשוות אותה עם מפלגתו של פוטין בכל ההיבטים היא קדימה, היותר שמדובר בגוף שהוקם לצורך אדם אחד. באשר להצעות החוק - אין בינם ובין הפשיזם והלאומנות, בהם אכן דגל סולז'ניצין ולא כלום. מדובר בח"כים צעירים, לאו דווקא יוצאי ברית המועצות, שהחליטו לגרום ליתר איזון במערכת הפוליטית, וכך להגדיל את הדמוקרטיות והליברליות של המוסדות החיוניים כגון בית המשפט העליון וכו'. כן, המונופול של השמאל בפקידות הישראלית הולך ומסתיים, בלא קשר למה אנשי השמאל חושבים על כך. בסופו של דבר השמאל גם ירוויח מכל העניין, בעיקר תדמיתית.

 55. 38
  ואולי סולז'ניצין ראה שמבצע הדמורליזציה של הק.ג.ב. הצליח? נא להכנס:

  כל הרעיונות הללו שהחלישו נוראות את העולם החופשי מתקופת ההיפים ועד היום כששטיפת המוח של התקינות הפוליטית השתלטה כליל, הוטבעו ע"י סוכני האוייב:
  http://www.youtube.com/watch?v=rvcZiNt6ypI
  נא לא לצנזר בבקשה.

 56. 37
  הניסיון לאפיין ארגוני זכויות אדם כארגוני טרור, הוא דוגמא קלאסית לסכנה הטמונה ברטוריקה דמגוגית המושמעת מפיהם של בעלי השררה.
  1. כמו שסוכני ביון רבים מתחזים לעיתונאים, כך גם ארגונים תומכי ומעודדי הטרור הפלסטיני יכולים להתחזות לארגוני זכויות אדם. בעלי השררה נמצאים בעיקר באגף השמאלי של המפה הפוליטית. ר' אביגדור ליברמן שנידון ל-20 שנות חקירה בלי משפט.
  2. מונימייקר=סמי מפ"ת=איציק המרכז=מודרניסט=עוד עשרות שמות
 57. 36
  שיטות סובייטיות לא, אהבת מולדת - כן.

  עתונאים בכלל ועתונאי הארץ (תרתי משמע) בפרט נוהגים לזרות חול בעיני קוראיהם וכך לעצב את דעת הקהל שלהם. את פרופ' שלמה אבינרי אני מעריך עוד מהימים שהייתי תלמיד שלו בלימודי תורת המשטרים ומדעי המדינה. הוא בהחלט מומחה ובר-סמכא במשטרים הקומוניסטיים ובשיטות הסובייטיות, ואכן מרגע שירד להיות עתונאי ופרשן פוליטי, הוא אינו יכול להשתחרר מהתובנות שהוא כה בקי בהן והוא מיישם אותן, במאמריו, שלא לצורך ולא לענין.
  הן לא כל מי שהגיע מרוסיה הביא איתו מסורת כוחנית ודורסנית של פוליטיקה סובייטית. להיפך, יותר מיוצאי רוסיה הביאו איתם ערכים של תרבות ושירה, ספרות, אמנות ומוסיקה. להגיד, באופן כוללני ובלי להזכיר שמות, כי אביגדור ליברמן, זאב אלקין או פאינה קירשנבאום הביאו לכאן "דיכוי בעל שורשים סובייטיים" זו זריית חול בעיני הציבור. כך נוהגים חלק מהעתונאים.
  אני עצמי יליד הארץ, אשכנזי, חילוני ואקדמאי. לא באתי מרוסיה, ר"ל, ובכל זאת גם אני חושב שיש לעצור את ההפקרות הנוראה שפשתה בקרב חלק מעתונאי הארץ בכל מה שנוגע להכפשות, השמצות ואף פגיעה לעתים בבטחון המדינה. אין כאן שום פגיעה בחופש הדיבור אלא שמירה על שמו הטוב של אדם והגנה, דווקא, על זכויות האזרח. ובאשר להגבלת אפשרויות המימון מגופים עלומים בחו"ל לארגונים מסויימים בארץ, הרי גם פרופ' אבינרי בעצמו קובע ש"יש בהם כאלה שזכויות האזרח מהוות רק מסווה לתמיכה גורפת בפלסטינים". אז סליחה, מר אבינרי, אנחנו צריכים להיות תמיד "מן הנרדפים" ולאפשר לדורשי רעתנו מחו"ל לתמוך באויבינו מבית ? ואם לא נעשה כך פירוש הדבר שהבאנו ארצה שיטות סובייטיות ? ממש לא !
  במקום לכתוב: שיטות סובייטיות גם כאן, יש לכתוב: אהבת הארץ - גם לעולים יש.
  מ. יחזקאל.
  הרצליה.

  1. אפשר להביא איתך "ערכים של תרבות ושירה, ספרות, אמנות ומוסיקה" ועדיין להיות בולשביק. על זה הכתבה.
 58. 35
  מר אבינרי: אתה עצמך (לא תסכים אבל זה נכון) הרמת תרומה צנועה ל"שיח" שאותו אתה תוקף. לדוגמה, בתוכן ובצורה של התקפותיך, עוד בעבר הלא רחוק, על בית המשפט העליון.
 59. 34
  למה לא לתמוך בפלסטים ככלל? למה לא לתמוך בצרפתים? למה לא להיות האח הגדול של הפלסטינים ולהבין שגם להם מגיע בית, מדינה. למה לא להבין את הצד השני? כן הם שגו הרבה פעמים והפסידו בגדול, הפסידו בתים, ערים וכפרים. חיים חיים תת אנושיים בלי מים זורמים, בלי זכויות. אנחנו יותר חכמים ויותר חזקים, הגיע הזמן להגיד גם לכם מגיע לחיות בכבוד כמו בני אדם.
  1. גם לפלסטינים מגיעה מדינה וחיים כמו בני אדם, ממזרח לירדן!
  2. אתה עדיין לא מבין-שני עמים נלחמים על אותה ארץ

   רבים עדיין -ההולכים ומתמעטים. שאינם מבינים שיש כאן בארץ הזאת בגדה הזאת של הירדן שני עמים ,יהודים וערבים הנלחמים זה בזה על זכותם הבלעדית לארץ הזאת. אנחנו היהודים כבר וויתרנו למען השלום והסכמנו לתכנית החלוקה .הערבים לא! הערבים רוצים עדיין לשחרר את כל פלסטין במלחמה ובטירור הם לא הצליחו אבל בפוליטיקה כן. הם מנסים. עד שלא יהיה שלום ולא ייחתם הסכם לסיום הסיכסוך אנו עדיין במלחמה אומנם מלחמה קרה אבל מלחמה. העם היהודי לא יוכל להרשות לעצמו לאבד את מדינתו לאחר השואה הגדולה

  3. עכשיו זה עם אחד שנלחם על זכותו לשלוט על עם אחר ולשלול את זכויותיו. אין פה מצב של "שני עמים נלחמים"
 60. 33
  אתה מתחיל להתפכח, הא?
 61. 32
  טור חשוב ומדויק.
 62. 31
  כשאירגוני "זכויות האדם" יפעלו ויתנו יחס/מעמד שווה ליהודים בארץ ישראל כמו שהם נותנים לפלסטינים, אז העם (הריבון שבחר ברוב ימיני ציוני לאומי דתי) יקבל אותם ככאלה-נכון לעכשיו הם מייצגים זרים. המימון מזרים האינטרסים של זרים, דוח גולדסטון והתביעות נגד צה"ל ופוליטיקאים בבתי דין זרים- כל אלה מהותם הינה אנטי ישראל/ציונות!!
 63. 30
  מר אבנרי אני אוהב לשמוע אותך ולקרוא את הכתבות שלך אבל..

  אתה שוט מדבר שטויות היא אפשר שתנועות פולטיות יקבלו כסף מימדינות בעולם על מנת לערער את עצם קיומנו כמדינה יהודית.

 64. 29
  אקוניס: אתמול - מקקארתי צדק. מחר - כהנא צדק. ומחרתיים - יגאל עמיר צדק.
 65. 28
  כנראה שטרם התעוררת מר אבינרי.לומר על עליית שנות ה90 עלייה ברוכה...ומיעוט משכיל- על מי שגנבו לנו את השם,כי שמם מולדובה ביתם- והם הורסים אותו,ממש הגזמת.לך קצת לבת ים עם ערב,לטיילת,ברחובות,וחפש שם את מי שאתה לא יודע מיהם.כי רובה של העלייה הזו אינה יהודית,ואינה משכילה.בטח לא הנציגים שלהם בממשלה ובכנסת.המילים העדינות שלך רק מראות כמה נאיבי ולא מחובר אתה למציאות.עליית שנות ה70 אכן הייתה עלייה מבורכת,של אנשים משכילים,ציונים.אנשים שנלחמו להיות כאן.מי שעלו בשנות ה90 באו להיטיב מצב כלכלי ותו לא.איך הם עלו וכיצד שוחדו-ימים יבואו ונגלה.
  1. אתה בן אדם קטן ושפל. אני עליתי בשנות ה-90' וכבר הספקתי לתרום למדינה יותר ממך
  2. ל"חתיכת ניאנדרטל" ---שעלה בשנות ה-90--למה אתה נעלב ומגדף? שלום לך! אתה כנראה שייך למיעוט המשכיל והיהודי. מה לעשות שהרוב הם לא?
  3. כמו אפרים הלוי כך אבינרי. אנשים טובים ותמימים. אין להם מושג מי האוכלוסייה שהיגרה לישראל מרוסיה. אין להם מושג, כי במקום שבו הם חיים ועובדים הם לא פוגשים את 'העמך'. ובגלל התמימות שלהם ושל דומיהם, עוד נגיע לעברי פי פחת.
 66. 27
  זיווג הלאומנות הרוסית עם הלאומנות הדתית-יהודית= פצצת זמן
 67. 26
  איפה אקוניס והמקארתיזם שלו כשצריכים אותו, למה שלא יחקור את ליברמן ?
 68. 25
  מעניין שאף אחד מישראל ביתנו לא עלה לארץ עם העליה הציונית בתחילת שנות ה-70.

  ז

  1. בדקי את העובדות לפני שאת מדברת. ליברמן עלה הרבה לפני שנות ה-90'
 69. 24
  מדוע פורצות מהפיכות- הצרפתית, האמריקאית, הרוסית? כאשר יש פער בלתי נסבל בין הממסד השליט לרצון עם. בישראל החליט העם שרובו=ימין-ציוני-לאומי-דתי, כי הוא רוצה "צדק פוליטי" לקבל לידיו את מוסרות השלטון. ישנן חלקות (תקשורת/משפט) שדעת רוב העם לא באה בו לידי ביטוי הוגן) ולכן הפעולות ל"צדק פוליטי" - שלטון העם בידי העם למען העם-ושהסמול ימחה
  1. לא ממש הייתה בכיתה כאשר המורה דיברה על שילטון הרוב. חבל.

   ומי בדיוק קבע שרוב העם הוא ימין ציוני לאומי דתי?
   אתה והשכנה שלך מימין?
   ודך אגב הערבים הם בספירת ה"עם" שלך? או החילוניים, או השכנזים:? או העניים? או העולים? או האקדמאים?
   למעשה אתה סופר רק את מי שאתה רוצה. ממוצע מתוך סכום אפס.
   "לקבל לידיו את מוסרות השלטון" קוראים לזה בחירות, הליך מסודר, חוק ובמדינות אמיצות גם חוקה. לא בא לך טוב החוק "שלהן"? לא נורא תמיד יש "תג מחיר" או כך אתה נוהג....
   די נמאס לי

 70. 23
  איך מרפאים אקוניס? יש משחה??
  1. כנראה שמרפאים עם קקוניס, משחה חזקה וריחנית.
 71. 22
  תרבות פוליטית היא דבר חזק שקשה להתנתק ממנו
 72. 21
  מאמר ראוי. צודק מאד.

  לשמוע את חלק משרי ישראל ביתנו שבוודאי לא מיצגים את רוב האזרחים בארץ שעלו מבריה"מ לשעבר ולהבין: יש משהו מאד כוחני בדיבורם. יש משהו בהחלט מעורר חלחלה באגרסיביות שלהם. קשה להבין איך אנשים כל כך אינטליגנטיים נמצאים על מסלול כל כך מסוכן.

  1. 21--על פי מה החלטת שהם "כל כך אינטליגנטים"?

   הם ממש לא "כל כך אינטליגנטים". הם בינוניים ככל שאר היושבים בכנסת ובממשלה. הרבה כוחנות והרבה מאוד חוצפה וחמדנות. לא יותר!

 73. 20
  וואו, הלך עליך. אני רואה הת ההתנצלות בדרך
 74. 19
  יותר דמוגרפיה מדמוקרטיה

  האם הימין בארץ עולה והשמאל יורד בגלל שהבוחרים משנים את דעותיהם ונוטים ימינה, או שעולה שעורם של המצביעים שלא צמחו על דמוקרטיה וזכויות אדם?
  האם יש סיכוי שהדור החדש שיצמח בארץ יהיה שונה מדור המדבר?

 75. 18
  Sheer idiocy

  לעולם יהא אדם מן הנרדפים ולא מן הרודפים?
  Tell it to Dagan, who has a photo on his wall of (allegedly) his grandfather, being persecuted by a Nazi. Well, Dagan will never obey the Talmudic dictum you quoted-- and happily so, for all of us

 76. 17
  לא כל אנטי טומוניסט הוא הומניסט.

  סולז'ניצין, שמוכר כסופר מוכשר ובעל עמידה אמיצה נגד עריצות הקומוניזם, הרחיק לכת לקצה השני. בספרו "ארכיפלג גולאג", למשל, מעבר לבקרתו על מדיניות סטלין, הוא מזדהה עם משתפי הפעולה הרוסיים עם גרמניה הנאצית, שנעשו בהם שפטים לאחר המלחמה. בעיניו, אלה היו "לוחמי חופש" שהיו ראויים לפרס (מונח שמזכיר את הכינוי שהימין בארה"ב, עשרות שנים יותר מאוחר, נתן לחוליות הטרור והרצח בניקרגואה ואל-סלוודור עקב מלחמתם בממשלה של הסנדיניסטים בניקרגואה שנבחרה אמנם בדרך דמוקראטית אך היתה קומניסטית מדי בעיני הממשל של ארה"ב דאז). בעולם המציאות, ההיפך של "רע" אינו בהכרח "טוב" - אבחנה שהיא מעל לבינתו של הבור הממוצע. מקומו של סולז'ניצין בספרות דומה למקומו של ריכארד וואגנר במוסיקה - מוכשר ואפילו גאון בתחום עיסוקו, אך מנוול ורשע בהשקפותיו.

  1. תיקון שיבוש - התכוונתי לומר "אנטי קומוניסט". זה אחד מתעלוליו של "הצג המרקד", ואצבע פזיזה שנסחפה במחול.
 77. 16
  חברי כנסת מהגרי המדינה הסוביטית הטוטליטרית מנסים להעביר שיטה זו לכאן

  חברי הכנסת יוצאי המדינה הטוטליטרית,שאולי הגיעו לכאן באמצעות זיוף זהותם אמתית, ושהתחנכו על ברכי השיטה הקומוניסטית הדיקטטורית טוטלירית שם והפנימו לתוכם אותה ,פועלים עכשיו לקימה כאן.

 78. 15
  דור המדבר הפוסט-סובייטי

  מאמר מצויין, מאמר בהיר. אולם אין סיכוי שהאפראטצ'יקים יבינו את דברי אבינרי. את הפרנויה הסובייטית לא ניתן לרפא. הפוז'אדיסטים יצליחו להביס את אליטות הישנות ולהרוס כל חלקה טובה. והרי הדבר כבר עלה בידיהם בסיוע ההמון המקומי. כיצד אמר המשורר: הברברים כבר כאן.

  1. המוכשרים ביותר ביוצאי רוסיה כלל לא הגיעו ארצה

   בל נעשה עוול ליהדות גדולה זו. המבריקים נשארו במכונים במוסקבה או עלו לארצות הברית לשם הוזמנו מראש... אלינו הכיעו אנשים מוכשרים אך הם המיעוט.

 79. 14
  חוק השבות שהקים את מדינת ישראל הוא גם שיהרוס אותה. פאשיזם, גלותיות ודת חברו יחד לקוקטייל רעיל
 80. 13
  אלן דרשוביץ שהוזכר לא פעם ע"י אנשי ימין כאורים ותומים אמר השבוע שהחקיקה הנוכחית בכנסת היא אנטי-דמוקרטית. נראה לי שגם הוא התחיל לקבל כסף ממדינות זרות עוינות.......
  1. הוא לא אמר שהחקיקה אנטי דמוקרטית, הוא דווקא אמר שיש חקיקה כזו בדיוק בארה"ב ובריטניה
  2. דרשוביץ הוא ימין רק בישראל. בארה"ב, עו"ד שהתפרנס שנים רבות מענף הפורנוגרפיה יכול להיות רק שמאל. ואכן, דרשוביץ הוא דמוקרט (מה זה) ליברלי.
 81. 12
  אין רע באי שביעות הרצון מסיוע השמאל לארגוני ההשמדה הערביים
 82. 11
  מאמצי אבינרי להיבדל מהימין ה"עולה" - נדונו לרדת לטמיון, כל עוד אינו יוצא נגד הכיבוש

  אם באמת רוצה אבינרי להיבדל מה"עלייה" הימנית, עליו לעשות מעשה! גינויים המילולי של הסולז'ניצים שלנו יושבי ההתנחלויות, אינו מספיק. אבינרי חייבה להבהיר את עמדתו על הכיבוש.

 83. 10
  ראינו את הבולשביזם הישראלי במלוא כיעורו ועצמתו
 84. 9
  כמה דעות קדומות אפשר להחביא במאמר מלומד לכאורה?
 85. 8
  השיטות הסובייטיות הן סתימת הפה מצד שמאל דוקא- נראה אתכם מפרסמים זאת.
  1. פרסמו
  2. אני אגיד שאתה מחייב דיקטטורה ימנית ושולל דיקטטורה שמאלית למרות שאין שום הבדל ביניהם
 86. 7
  למרות שאינו ניצב מול הדיכוי של הכיבוש –– אבינרי רוצה להאמין שהוא עצמו נקי מרבב –– לכן קשה להאמין לאבינרי שמכריז על עצמו כדמוקרט, ושוחר חירות

  "תנועת העבודה הציונית" מקבלת את אוהדיה –– משלמה אבינרי עד אסא כשר –– כאילו הם, ורק הם "דוברי אמת". לכן היא דוחה ומנסה למחוק בכוחניות את הפוסט-ציונים אנשי אוניברסיטת ב"ש. לאחרונה, בחיפוש אחר צידוק אינטלקטואלי לעיוותים הפוליטיים והרעיוניים של גולדה,גלילי,ואלון –– סילף אבינרי גם את פרידריך אנגלס. האם אבינרי הפך לניאו-ליברל? –– ואם לא, מדוע אינו מיישם את משנתם של היינה וחז"ל ויוצא בבירור נגד הכיבוש והרס הדמוקרטיה [הרי "היינריך היינה הביע בשירו, 'אל אדום', את החשש שהיהודי הנרדף, המצליח לעמוד מול רודפיו, עשוי ליהפך בעצמו לדומה למדכאיו] זהו הלקח שגם אבינרי חייב לאמץ ללא שום הגבלה גם על הכיבוש, ולנקוט עמדה נגד רודפי האקדמאים מב"ש, ונגד אסא כשר, שמכשיר כל דבר עוולה. [כשר אמר למיקרופון ולמצלמת הוידאו: "אני חושב שלהשתמש בפצצות מצרר במקום שאתה מניח שכל הנמצאים בו הם לוחמים נגדך, ומסכנים אותך בהווה, או בעתיד הקרוב - זה מעשה ל ג י ט י מ י באופן מ ו ס ר י. אני צריך להתכונן לאיום הבא ... ואם השטחים האלה ישארו כאלה - שהוא [חיזבאללה] מתקשה להסתובב שם כי הם זרועים בפצצות ‎האלה, אז זה מבחינתי טוב! מבחינתי זה טוב!"]. הרי זה הדבר הכי הכשר במדינה הזאת... והכי "טרף" בעולם –– כי כל עוד שאבינרי ינסה "ללכת בין הטיפות" –– ולא יצהיר על עמדה ברורה נגד הכיבוש, ובעד מבקריו, הוא לא יהיה אמין.

 87. 6
  מלין ובא בטענות שקוראים לארגוני זכויות אדם "ארגוני טרור"? אשר חלקם לפחות תומכים (כספית וציבורית) במוצהר במחבלים ובבני משפחותיהם, כאשר חלקם יושבים במחשכים וכל תכליתם לפגוע ולסרס את פעילות כוחות הביטחון. הרי שבהחלט הם חלק ממערכת שמטרתה לסייע לטרור.
 88. 5
  מישהו הזכיר את שרנסקי
 89. 4
  ויש בהם כאלה שזכויות האזרח מהוות רק מסווה

  הצהרה מתנשאת ומיותרת שמצדיקה את ניסיון הדה לגיטימציה של אירגוני זכויות אדם

 90. 3
  אבינרי צודק, אבל גם התמשת"פ עם ארגוני ימין בהתגוללותם על ארגוני שמאל. שיכה על חטא.
 91. 2
  כמה מילים ופלפולים מתחמכים וחסרי תוכן ומהות, על קבוצה של פוליטיקאים שלא מוכנים להרפות מרעיון המדינה היהודית הריבונית שבסה"כ מנסים לעשות ככל יכולתם להגביל את פעולותיהם של הבוגדים והחתרנים שזרועותיהם אוחזות חזק בתקשורת ובאקדמיה בומערכת אכיפת החוק
  1. מקארתי צדק בכל מילה?
  2. על בולשביקים כמוך נכתבה הכתבה.
  3. לפי השעה של התגובה שלך, אתה בטח עובד בשמירה
  4. תגובה זו מתאימה לרוסיה הסטליניסטית. אפילו לא לרוסיה של פוטין.
  5. אם היה לך את היכולת האינלטקטואלית לקרא בסובלנות וריכוז ולהתמודד עם טקסט שהוא טיפה יותר מסובך מכותרת צבעונית בידיעות אחרונות, אולי היית מצליח גם לראות את התוכן ומהות (שדרך אגב, הם מאוד נגישים בכתבה הזאת). אבל אז, מן הסתם לא היית אדם חד מימדי ושטוח, שלא מסוגל להבין שאנשים שדעותיהם שונות משלך הם לא בהכרח "בוגדים" וחתרנים (מישהו הזכיר כבר "אוייבי העם"?)

   כך שקצת פחות התלהמות תעזור לך להיראות קצת יותר חכם.

 92. 1
  אם אתה מודה שישנם...

  ארגונים הנקראים "זכויות אדם", אבל באמת הם ארגוני תמיכה באויבי ישראל, מדוע עדיין צריך לתת להם לפעול ולקבל כספים, כאילו באמת הם פועלים למען זכויות אדם?

  1. כי זו מדינה דמוקרטית
  2. לא הבנת. הכתבה היא בדיוק על אנשים כמוך.
  3. כי לפעמים מדינת ישראל מפרה זכויות אדם... זה למה.
  4. כדי שיוכלו ליצור פה מדינה דו-לאומית

   לכן הם תומכים בפליטים. חוצמזה שהם מעוניינים גם במצביעי שמאל חדשים כי השמאל לא משהו בזמן האחרון...

  5. בגלל שהמאפיה הסמולנית בתקשורת ובמערכת המשפטית רוצות בזה והן יעשו הכל כדי לכופף את נציגי העם בכנסת. זה למה. קוראים לזה דיקטטורה של מיעוט. נא לא לבלבל עם דמוקרטיה.