גרמניה מעל לכל

עלטה מפתיעה במסדרונות הפרלמנט האירופי בבריסל. השעה שש בערב ובפנים חשוך כמו בחוץ. "מסימני המשבר", מגחך השומר בכניסה, "החגיגה נגמרה, והחגורה מתהדקת". באחת הקומות העליונות יושב מרטין שולץ בארשת פנים ספק רצינית, ספק מבודחת. לפני כמה שנים זכה שולץ - מנהיג הסוציאליסטים בפרלמנט האירופי - בתשומת לב בינלאומית, בזכות תקרית עם סילוויו ברלוסקוני במליאת הפרלמנט. ראש ממשלת איטליה הציג אז את משנת הנשיאות התורנית של ארצו באיחוד. הוא לא רווה נחת מנאום התוכחה שנשא שולץ לעומתו. "מצלמים עכשיו באיטליה סרט על מחנות הריכוז הנאציים", אמר לו. "תוכל לגלם בו את תפקיד הקאפו באופן מושלם".

הסערה שגררו הדברים העידה כי זיכרון המלחמה ההיא עדיין טרי מאוד, וכי גם אם הפיוס באירופה כבר אינו שברירי, הרגישות עדיין רבה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בעוד כשלושה חודשים ייכנס שולץ לתפקיד נשיא הפרלמנט האירופי. הוא מתייחס לכך ביראת כבוד. לגרמני שעומד בראש מוסד בינלאומי יש אחריות שחורגת מהרגיל, הוא אומר. עליו להיות רגיש ולהתנהל בהתאם למחויבויות הייחודיות מאוד של גרמניה. לנוכח ההיסטוריה שלה, חייבת גרמניה להיות נטועה עמוק באיחוד האירופי. מטרתה העליונה חייבת להיות "גרמניה אירופית" ולא "אירופה גרמנית". הדברים נאמרו ערב הפסגה להצלת האיחוד, שהתקיימה בסוף השבוע האחרון. אלא שתוצאות הפסגה, קובעים הפרשנים, מוכיחות שמה שמתרחש היום באיחוד הוא היפוכה הגמור של אותה מטרה נשגבת:

לראשונה מאז 1945 נהפכה גרמניה לבעלת הבית באירופה, כך נטען. על רקע המשבר ביבשת נתפש המודל הגרמני כנוסחת קסם. גרמניה היא המדינה היחידה בגוש היורו שבה השווקים עדיין בוטחים. היא המפתח להצלת אירופה. הקנצלרית אנגלה מרקל נהפכה, עקב כך, לראשונה בין שווים. על פיה יישק דבר.

אלא שאירופה של "הקוסמת מברלין" היא גם יבשת של סדר ומשמעת, קנסות ועונשים. האמנה הפיסקלית שהגתה מרקל, והעובדה שהיא מסרבת להדפיס כסף ולהנפיק שטרות חוב אירופיים הקימו עליה מקהלה של מבקרים ובליל של סטריאוטיפים, השאובים ממלחמה שהסתיימה כמעט עשור לפני לידתה:

בבריטניה - שהיתה חברת האיחוד היחידה שסירבה לתמוך באמנה הפיסקלית - היה מי שהשתמש בהשוואה החבוטה על צ'מברליין (קמרון במקרה הזה) ששב ממינכן (בריסל) עם ערובות ריקות מהיטלר (מרקל). בצרפת, שחווה באחרונה גל עכור של גרמנופוביה, הושווה סרקוזי לראש הממשלה לשעבר אדואר דלאדייה, השותף הצרפתי לחרפת מינכן. במפלגה הסוציאליסטית נשמעו קולות שהאשימו את מרקל בהנהגת "שיטות ביסמארקיות", וקראו למאבק ב"דיקטאט הגרמני"; באיטליה הצמידו לכרזות הקנצלרית את הקסדה הצבאית של הקייזר; וביוון - "פרוטקטורט כנוע של הרייך הרביעי" - הלבישו אותה במדי אס-אס, והמירו את הכוכבים בדגל האיחוד בצלבי קרס.

אז נכון, אירופה מדברת היום גרמנית שוטפת. אבל גם הצרפתית שלה צחה למדי. גרמניה של מרקל אמנם מובילה את האיחוד. אבל היא יכולה לעשות זאת רק יד ביד עם צרפת של סרקוזי. להלן מרקוזי. שיראק ושרדר, מיטראן וקוהל, ז'יסקאר ושמידט, דה גול ואדנאואר - היו כולם ה"מנוע" של האינטגרציה האירופית, שתכליתה נותרה הקמתה של פדרציה יבשתית. הם הניפו דגל אירופי, אימצו הימנון, הקימו בית משפט ובנק מרכזי, וכוננו מטבע אחיד, שיוביל - כך קיוו - לאיחוד פוליטי. המשבר החריף שאליו נקלעו עכשיו, ושבעטיו החליטו לאמץ אמנה פיסקלית, צריך לסלול את הדרך להגשמת המטרה האולטימטיבית. זו שתנטרל את הרפלקסים הלאומניים; זו שתסלק את הצל הגרמני המאיים ותרחיק מהם את מלחמות הדמים של העבר.

Read this article in English: Who's afraid of Germany?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  תפסיקו להעריץ את גרמניה - גרמניה לא מעל הכל ולא מתחת להכל!!

  הגרמנים וליתר דיוק השלטון בגרמניה לא שווים את ההערצה הזאת!! יש להם חובות גדולים והם כמו כולם דואגים קודם כל לכיס שלהם!! את המשבר גרמו בנקים בכל אירופה בגיבוי ממשלתי, גם בגרמניה!! ואני לא מדבר רק על השלטון הפדרלי אלא גם על השלטונות במדינות השונות בגרמניה שהחזיקו בנקים משלהם (למשל, הבנק הבווארי). עכשיו הם לא רוצים לשלם עבור חובות של אחרים אבל "האחרים" האלה קנו ועדיין קונים מוצרים גרמנים ובזכותם (למשל בזכות יוון, איטליה וספרד) הם לא טובעים תחת מבול הפליטים מאפריקה ואסיה.. ודרך אגב - הם ידעו גם ידעו שביוון, ספרד ואיטליה לא הכול מתנהל כשורה אך השלטון בגרמניה העדיף בלחץ הלוביסטים להעלים עין ועתה אין להם אלא להלין על עצמם...

 2. 18
  yoav tokker, paris
 3. 17
  כשיש קופה משותפת כולם צריכים לתרום ולא רק 2 אצלנו רק החילונים תורמים....
 4. 16
  מי שרוצה להנות ממה שנהנים הגרמנים אל יפלא אם יצטרך לשנות דרכיו להדמות

  אליהם. מדינה המתנהלת כמו יון לא יכולה לצפות למעמד כלכלי כמו גרמניה! הבעיה שהם רוצים להמשיך בשלהם ולהנות מכל העולמות וזה לא יתכן!

 5. 15
  לא ברור מה רוצה הכותב לומר. מדינות שנכנסו לחובות, לגמרי באשמתן, עכשיו לא מסתדרות. אף אחד לא חייב להם כלום והגרמנים שחסכו את כספם מתנהגים כשורה.
  1. אולי הוא רוצה לומר שיש קוראים שהם חסרי הבנה?
 6. 14
  שימו לב לתגובות הקיצוניות של אוהבי גרמניה

  זה ברוח התרבות הגרמנית

  וכולם נופלים בפח של האמנים הכי גדולי וכו וכו

  כל אחד מכיר את שקספיר . את גיתה מכירים רק טיפוסים לא רלוונטיים
  שלומדים אותו באקדמיה. וזאת רק דוגמא אחת להגזמה סביב התרבות הגרמנית המוזרה, הקיצונית והלא נגישה.
  1. ומי מכיר את בטהובן?

   מי מכיר את באך?
   מי מכיר את שומאן?
   מי מכיר את בראהמס?
   שאני אמשיך?

  2. זה מה שיש לך להביא לדוגמא של תרבות ומוסריות?
 7. 13
  הצל הגרמני המאים? הבעיה זה השחיתות של הפיננסירים בלונדון והפוליטיקאים ביתר הארצות

  גרמניה כמו שוייץ פשוט מתנהלת בהגינות ובשקיפות, שתי ליגות מעל הלייצנים של יוון פורטוגל ספרד ואיטליה. זו הבעיה. האם ניתן לאחד אותם סביב מטרה שכל מה שמעניין את האליטות הפריפריאליות זה לגנוב? אם זה יצליח אולי נצטרף גם יחד עם השרים והנשיא שכבר בכלא.

  1. מה שכתבת זה רק חלק מהאמת.

   התעלמת מכך שגם בבריטניה כמו בארה"ב, העניקו בנקים משכנתאות לכל דורש גם בלי כל הון עצמי. באופן כללי, מידת המשבר הפיננסי במדינה אירופית הוא פועל יוצא של מידת חשיפת הבנקים ויתר המוסדות הפיננסים לניירות ערך "רעילים" שמקורם במעצמות האנגלו-סכסיות.

 8. 12
  כמעט לכל אורך ההיסטוריה גרמניה היתה פדרלית, והגרמנים התנגדו לשלטון מרכזי ולמדינת לאום מאוחדת.

  ה"יקים" הגרמנים המהוגנים התחילו להשתגע בתקופת הרייך השלישי רק אחרי שהתברר להם שהאנגלו-סכסים והצרפתים מוכנים אפילו להשמיד את העם הגרמני, ובלבד למנוע מגרמניה להפוך למעצמה עולמית. הוכחה לכך הם קיבלו במלח"ע 1 כאשר הבריטים והאמריקאים הפרו את כל האמנות הבינלאומיות שהיו חתומים עליהן והטילו הסגר ימי בלתי חוקי על יבוא מזון לגרמניה. כמיליון גרמנים מתו מרעב, ובחלק מהתקשורת הבריטית הופיעו מצהלות שמחה על הסיכוי שהעוברים שברחמי האמהות הגרמניות הרעבות, יוולדו פגומים גנטית.

  The Politics of Hunger: Allied Blockade of Germany, 1915-1919 ? By C. Paul Vincent ? Ohio University Press (1985)

  1. תודה למזכיר ההיסטורי שלנו על הארת העובדות!
 9. 11
  לא לשכוח שכולכם כותבים בעיתון בבעלות גרמנית
 10. 10
  אחרי שקוראים את כל הטורים האידאולוגים/מטעם, כיף לקרוא טור שכזה, הנותן לנו להביט באירופה ולחיות את השאלה, לאן!
 11. 9
  גרמניה הייתה ועודנה מדינה מסוכנת לשלום העולם

  הגרמנים לא יכולים אחרת אלא להשתלט. כיום מצאו להם דרך חדשה.
  הגרמנים מוגבלים מאוד מבחינה תרבותית ומוסרית למרות יחסי הציבור
  שהצליחו לעשות לעצמם בשנים האחרונות.
  הגרמנים מסוכנים.
  גם רעיון איחוד אירופה מסוכן. הגרמנים משתמשים בו.
  הוא מועיל להם וליצר השתלטנות שלהם ובא על חשבון מדינות אחרות.
  ברלוסקוני אמר משהו מאוד קולע וטוב שיש כאלה שעדיין זוכרים
  את ההיסטוריה הקיצונית. הגרמנים הןם עדיין ישות מאוד קיצונית ומסוכנת
  ותכניסו לכם את זה לראש יהודים קטנים שעומדים בתור לקושש מהם כספים
  וטובות הנאה לכל מיני ערים תאומות ומלגות קיקיוניות ומשלחות אמנים
  מליגה ב, ומשלחות שלום כאילו. קונים אתכם ואת הזיכרון שלכם בכסף.

  1. האומנים, היוצרים, המדענים והוגי הדעות הגדולים ביותר בתולדות האנושות היו גרמנים

   מוגבלים מאוד מבחינה תרבותית עלאק.
   שלא לדבר על התעשיות והמדע (הטילים הבליסטיים, תעשיית הרכב, תעשיית הגרעין - כולן מקורן בידע גרמני - וכן, אני מבין היטב את המשמעות של הטכנולוגיה הזו בידיים נאציות).

   אכן, אין להתעלם מההיסטוריה הגרמנית ומהשואה אשר המיטו על העולם בכלל ועל היהודים בפרט, אבל הם לא היו יותר אנטישמים מיתר העמים - רק מוצלחים יותר במימוש מה שכל היתר רצו לעשות.

   מעבר לזה אין בכלל מה להשוות את הגרמנים דאז לגרמנים של היום שהם ידידים טובים, טובים מדי לצערי, של מדינת ישראל והם עוברים בשתיקה על כל הגחמות של הפאשיסטים שמנהיגים את המדינה שלנו.

   מוגבלים מאוד מבחינה תרבותית ומוסרית זה אתה ויתר העם היושב בציון שיודעים בעיקר להרביץ ולהרוס את כל מה שנבנה כאן בעמל רב.
   אין כאן קמצוץ של כישרון ממה שיש בקטנה ממדינות גרמניה.

  2. איך גרמניה "מסוכנת" בלי נשק גרעיני? היא אפילו לא חברה במועצת הבטחון. החקלאות הצרפתית הבלתי יעילה והשבוע הקצרצר בן 35 שעות קיימים רק על גבם של הגרמנים, וזאת הסיבה היחידה לכך ש"הכחשת השואה" היא עבירה פלילית בצרפת.
  3. אם יש דוגמא מובהקת למה שקראת "יהודים קטנים" זה אתה בעצמך

   הכל "מסוכן", כולם "מסוכנים", כולם חורשי מזימות ושונאים. .בסתר כמובן.

   פאראנויה חריפה ומכוערת, אהבה עצמית חסרת גבולות ובעיקר חסרת הצדקה, ורחמים עצמיים ללא גבול, הם חלק מהגנוס היהודי, ואתה ותגובתך מדגימים את זה מצויין.
   אם היו מתעבים את היהודים רק בגרמניה ורק בשנות ה-30 וה 40 של המאה העשרים - ניחא.
   אבל את היהודים תעבו בכל פינה בעולם אליה הגיעו, ובכל זמן בהיסטוריה, וזאת עוד בעולם שבניגוד להיום, חלקיו היו מנותקים לחלוטין, עדות לכך שהתיעוב נוצר בכל מקום באופן עצמאי, ולא כתוצאה מהשפעה תרבותית.

   ואכן, כשקוראים תגובות כמו שלך, ובכלל לאור התופעה הדוחה של הימנונים היהודים, אפשר להבין את התיעוב הזה, ואפילו לשבח את העולם הלא-יהודי על איפוקו ונדיבותו במשך ההיסטוריה.

  4. אתה עוד מישהו שחושב בשטנץ- מילה גרמנית
  5. אתה בטח גם אמן מליגה משהו עם פרטנציות שנסע לגרמניה על חשבון

   משלם המיסים הגרמני והישראלי
   ומי בכלל דיבר על יהודים?
   דיברתי על גרמניה בלי קשר ליהודים בכלל
   אנטישמי שכמותך

  6. לא כתוצאה מהשפעה תרבותית??? Are you so ignorant?

   First of all in any place when the minority is more successful than the majority there is a discrimination and hate toward the minority.
   Second, Christians hate Jews 'couse according to them we killed Jesus. Read also the new testament and you will see how full of hate is it.
   DOn't invent history, study it

 12. 8
  וואסייס דאס זה חלון קטן. פרימור לא מגיע, זה גבוה.
 13. 7
  הגמוניה גרמנית זאת בדיחה. עוד סיסמא כדי להנציח את המצב שבו גרמניה היא המשרת והשלם של אירופה. עיקר החובות של יוון מוטלים כיום על כתפי משלם המסים הגרמני, שגם נושא בעיקר הנטל של תקציב הקהילה האירופית. כשגם אחרים, ובעיקר צרפת יתחילו לשלם, אפשר להתחיל לדבר על איזון. דומיננטיות גרמנית רחוקה שנות אור.
 14. 6
  אנחנו מתקרבים לחומייניזם האיראני, ואילו הם, האירופאים, מתרחקים (מאיתנו) לכיוון של הווייה אוניברסלית, בה כל אחד הוא קודם כל אדם.
  1. לא נכון

   אתה כנראה לא יודע כלום על המצב פה באירופה. בשביל הטורקאים, והאפריקנים אין כזה ’אוניברסליות’. רק צביעות.

  2. ימים יגידו. אגב, למה אתה במינכן ולא בארץ?
 15. 5
  קברט האיחוד האירופי

  חברה-נפיצה תיאחז בתרבות הצריכה כבקרש הצלה. שרלטנים מאחזי עיניים יציעו תוכניות חילוץ בקברט האיחוד האירופי לקול בלוני כלכלות מתפוצצים וגילויי דקאדנס מדהימים. יבשת מוכת חרדות תמצא פורקן בלאומנות מוקצנת.

 16. 4
  גרמניה היא היום החברה הכי טובה של ישראל באירופה. אירוניה של ההיסטוריה
 17. 3
  מי שרוצה לנמטרל את הרפלקסים הלאומניים של הגרמנים או הצרפתים כנראה לא מכיר את אירופה....
  1. איזה מזל שיש לנו אותך שתרביץ בנו תורה ותראה לנו את פניה האמיתיים של אירופה
  2. מסכים לדעתו של רעמסס. מאמר נפלא של פרימור, אבל הסיום הזה הוא עוד אשליה שתמוסס עוד בטרם נולדה.
 18. 2
  אחינו האירופאים, בדומה לבני דודינו הערבים, סובלים מקושי עצום לקחת אחריות על מעשיהם ותמיד מחפשים שעירים לעזאזל. הגרמנים חיסלו את השעיר-לעזאזל המסורתי של היבשת, ובכך הפכו את עצמם לאשם הנצחי!

  אם עוד היו באירופה יהודים, היו מאשימים אותם במשבר ומתחילים בעלילות ופוגרומים. רצה הגורל ויצאנו משם מבעוד מועד (דרך הארובה).
  אגב בברוקלין יש בחודשים האחרונים עלייה חדה מאוד בתקריות האנטישמיות, כולל גרפיטי ותקיפות פיזיות (כמובן שהארץ לא מדווח על זה וגם לא התקשורת הלאומית בארה"ב, אבל זה מסוקר בהרחבה במקומונים של ניו יורק).

  1. זה בסדר. הם החליפו את היהודים במוסלמים
 19. 1
  ביבי שוב ראה את הנולד. לכן הוא רב עם מרקל כל הזמן. טמטום משווע!
  1. וגם עם סרקוזי- טמטום כפול ומכופל...
  2. ביבי לא רב עם מרקל, זו היא שרוצה לכפות את מדיניותה על העם היושב בציון שמצביע לימין.
  3. עם מרקל התפייסתי. עובדה- קיבלנו 2 צוללות. גם עם סרקוזי אתפייס שימחה כשנקבל נושאת מטוסים. כנאמר: יתנו - יקבלו.