חרדת החרדים

קשה שלא להבחין בסימני פניקה בתקשורת ובחברה. הכל משתמשים בביטויים שדופים כמו "הדרת נשים" ו"שירת נשים", אבל מבטאים חרדה עמוקה (ומובנת), שמא ההפקרות הנוכחית מאפשרת לקבוצות הקיצוניות ביותר להגדיר את אופייה של מדינת ישראל כמקום ריאקציוני, מסתגר וחורש רע.

אבל כמו תמיד בחברות שמצבן רעוע, גם עתה החרדה מוצאת לעצמה את הכתובת שנוח לה למצוא, לא את הכתובת האמיתית. כי הכתובת האמיתית היא פוליטית: הבחירה הברורה של בנימין נתניהו בקואליציה הימנית-קיצונית והדתית-חרדית, והחלטתו להמשיך בעסקה האפלה בין הליכוד, מפלגה שמתיימרת לייצג ערכי ימין ליברלי, לבין המפלגות החרדיות המייצגות ערכים ריאקציוניים (וברוב המקרים מזמן לא מייצגות את צורכי בוחריהן) - היא אחת הסיבות להתפרעות הנוכחית.

גם ההתפרעויות האחרות: "תג מחיר", דחיקת נשים לפינה בצה"ל והשתלטות הרבנים החרד"ליים על סדר היום הדתי-לאומי - מהפרדת בנים ובנות בבית הספר ועד לשיגעון ההחמרה היתרה ב"שבעה נקיים" המאפשרת לרבנים קנאים לחדור לחיי האישות עד כדי סיכון בריאותן של נשים - הם תוצאה של אותה הפקרות. מי שתומך ברבנים החרד"ליים הקיצוניים ומעצים את כוחם, ממנה אותם לתפקידים בכירים במערכת החינוך ומטפל ביד קלה בעבריינים פליליים שורפי מסגדים - זורע רוח וקוצר סופה. והסופה הזאת, הפוגעת קודם כל ויותר מכל בציבור הדתי הדומם והגדול, סוחפת את החברה הישראלית כולה.

אך החרדה, כאמור, מחפשת לה כתובת נוחה, והכתובת הנוחה נמצאה לה, שוב, בשנאת החרדים. כמה נוח לשנוא את "החרדים", במיוחד כשמולם נמצאה דמות סמלית נוחה לאהבה - ילדה קטנה ותמה, ששיערה בהיר ועיניה גדולות. מה שעשתה התקשורת בילדה הזאת ובמה שאירע לה גובל במציצנות דוחה. ואין זאת, כמובן, הפעם הראשונה. כך נעשה גם בבנות ה"ספרדיות" בביתר. פתאום החברה החילונית, שלא תנקוף אצבע לנוכח אפליה בוטה של נשים בשכר, בעבודה, בדימוי, בחלוקת הנטל בטיפול בילדים, בשימוש אכזרי בגופן ובנשמתן של נערות וילדות בסחר העבדים של הזנות - מזדעזעת קשות מיריקות על ילדה קטנה בבית שמש.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות אליכם

כמה נוח. כמה רומנטי. כמה תואם את פוליטיקת הדימויים הנבובה. כמה שימושי לראש ממשלה שיודע היטב מכל המזדעזעים גם יחד להשתמש בסמלים הריקים הללו ולהפוך גם את הקונפליקט הזה למכשיר המפאר את דימויו כאביה הרחום והליברלי של האומה. הוא מצהיר הצהרות, ואילו הציבור מפגין למען הילדה ומזדעזע מדחיקת נשים לחלקו האחורי של האוטובוס. שדרנית אחת הציעה בשיא הרצינות שייסעו "מקדימה", והנפיקה בבלי דעת לציפי לבני סיסמה חדשה. ומיד פוליטיקאיות מימין ומשמאל התעוררו, ויצרו פורום נשים חדש "נגד ההדרה".

בראבו. לא שהמאבק נגד "ההדרה" פסול, להיפך. אלא שהוא טומן בחובו שתי סכנות מוכרות, הכרוכות זו בזו: הסכנה שבתחושה מרוממת הרוח ש"זה לא פוליטי" או "זה מעבר לפוליטיקה", והסכנה ששוב ישתמשו בחרדים כמכשיר לניקוז התסכול. בקרב מאות אלפי הישראלים שיצאו לרחובות בקיץ התנקז התסכול לכעס על קבלני הבניין ומשווקי הגבינות יותר מאשר כלפי הממשלה המתנערת מאחריותה ומאפשרת להם להשתולל. נתניהו חילק גלולת הרגעה בשם טרכטנברג, שנבלעה והתאדתה.

עתה, הציבור יודע היטב שבית שמש היא לא "החרדים", ושהסיבה שבגללה "החרדים" לא עובדים ולא מתגייסים לצבא וילדיהם לומדים בחינוך בדלני היא פוליטית מובהקת ומזיקה גם לחרדים עצמם - אבל נוח יותר לשנוא קולקטיב חסר פנים, ובלבד שלא להסתכן באמירה פוליטית, המגדירה את הסיבות להתערערות הדמוקרטיה כתהליך כולל של מדיניות חוץ ופנים. התוצאה עלולה להיות הרסנית. מי שלא מבין מדוע, שייזכר ב"שינוי" שזיכתה את ש"ס ב-16 מנדטים ונעלמה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 68
  "שבעה נקיים" רבותי. הרקע שלי הוא חרדי למהדרין אבל למען השם: מה זה "שבעה נקיים"?? יש לי פשוט חור בהשכלה..
 2. 67
  יותר ממה שאנו סולדים מהחרדים , שמתערפדים על עורק הצוואר שלנו, אנו שונאים את הפוליטיקאים שמשתמשים בחילוניים כאתנן לחרדים שתומכים בהם קואליציונית. מכל מקום אף אחד לא יכול לדרוש מאיתנו לאהוב אנשים שמנצלים ממוננו, חירותנו ודמנו במלחמות.
 3. 66
  אבירמה-מעולה! אך רק תיקון קטן.....

  אבירמה, אני מבין שעיתונאית מכובדת כמוך לא תרשום בציטוט ממך הבא:
  "ועד לשיגעון ההחמרה היתרה ב"שבעה נקיים" המאפשרת לרבנים קנאים לחדור לחיי האישות עד כדי סיכון בריאותן של נשים - הם תוצאה של אותה הפקרות." את המילה "סוטי מין " במקום קנאים !!!
  כתבת מעולה-תודה.

 4. 65
  צמצום הילודה

  אכן הדרת נשים הוא לא הנושא, בזה היא צודקת. הבעיה שלנו היא השתלטות החברה החרדית על חיינו ובעיקר השלטון הכלכלי. לעומת כל הבעיות הקשות שיש לנו (למשל הקונפליקט היהודי-ערבי) בעיה זו פתירה, להפסיק לאלתר את קצבאות הילדים והמימון לתלמידי ישיבות!!! זוהי בעייתנו וזהו פתרונה, ככה פשוט רק שאף אחד לא מעז לקרוא לילד בשמו!

 5. 64
  Is there is a point to live in this country? Is there is any rizone

  Is there any purpose to this country to exist ?? What good this country bring to the family of nations , after it got its land from the same body .
  What is the purpose of this country? To save the Jews from others ,when they eat each other in the country that they got?
  Is the Jews are really Jews like they claim to be?? The most moral good people. The light in front of the others.The smartest people on the face of the earth [ so many "novel" prize ] And just topping the cakes is ........are you ready??? THE CHOSEN PEOPLE !!!!!!
  SO tell me, but most of all tell yourself. Is there any point to be in this sinking country ? Is there is any point to live like this ? Not a moment of peace ?

 6. 63
  בתוך עמך את חיה?

  כאילו שנבחרי הציבור לא מייצגים נאמנה את מי הוא הציבור שבחר בהם? תשלימי עם זה. אתה חיה בתוך עם פאשיסטי, דתי קיצוני, חסר סובלנות, וימני. וככה נראים שליחי הציבור שלו.

 7. 62
  לאבירמה שלום, אם תקראי את מאמרו של עמיתך לעיתון - שטרסלר (מי יגן על הגברים)

  אני בטוחה שתראי עד כמה את צודקת במאמרך זה. שטרסלר מייצג את הזכר האחראי להפרד ומשול על ידי העמקת הבורות והטימטום וההכחשה והפופוליזם והשחיתות מהצד העיתונאי, כמו ביבי וחבורתו (הון-שלטון 20 משפחות).  אני הזדעזעתי מלקרוא אותו.

 8. 61
  ''דחיקת נשים לפינה בצה"ל '', נו באמת !!!

  זה המצב? חוץ מזה הכל בסדר ?! ,בפאבים בארץ, בדרום ת"א יש כ-30000 נתינים סודנים ועוד אפריקאים ,סכנה של ממש .

 9. 60
  כשהחרדים יושביפ בממשלות שמאל התקשורת מניחה להם

  שנאת החרדים והחשש מפניהם עולה בדיוק נמרץ רק בשבתם בממשלות ימין. כשהם מסייעים לשמאל לשלוט או כשהם תמכו בפשע הגירוש מגוש קטיף אף אחד לא פצנ נגדם פה וצפצף. אותרגו כמו שרון עצמו וכמו ממשלות השמאל עצמן.

 10. 59
  מאמר מצויין.
 11. 58
  מילים כדורבנות - כל הכבוד לאבירמה גולן שלא נסחפת בטרנד השנאה הנוכחי

  עם כל החשיבות של התייחסות לא יפה לנשים ע"י חרדים, היא כאין וכאפס לעומת התייחסות לא יפה והטרדות מיניות של נשים בחברה החילונית.
  אני לא דתי, אבל אני חי בתוך עמי ולא מגלגל את עיני ומתעלם מהמציאות.
  כל מי שיש לו קצת יושרה ויש לו אישה או בת בגיל העשרה ומעלה, וקל וחומר כל אשה בחברה החילונית, יודעים בתוך תוכם שזה שחרדי יקלל את הבת שלו, או אפילו יירק עליה, זו סכנה זערורית לעומת מה שעלול לקרות לה במקומות הבילוי החילונים, בתחבורה הציבורית ובעוד כהנה וכהנה מקומות.
  אבל אכן - קל לשנוא את השונה ולהוציא עליו את כל האגרסיות, ומי כעמנו יודע זאת מההיסטוריה שלו.

 12. 57
  הכת החרדית

  השתלטה על המדינה ועל מה זה יהדות. הגיע הזמן שהשפויים יוציאו את זה מיידיהם ומידיי הרבנים החרדיים שעושים שמות בחינוך ובצבא

 13. 56
  לא הבנתי,אז ביבי ירק על הילדה או לא?
  1. מצוין :)
 14. 55
  המירוץ למליון עונה הבא מי שתעשה הכי הרבה פרובקציות
 15. 54
  ככל שתעבורנה השנים אחוז החרדים בין הישראלים יעלה ולכן יהיו יותר חיכוכים והתנגשויות בערים, בעיירות ובשכונות בין אנשים שיש להם אמונות ודרכי חיים שונות.
 16. 53
  המפלגות החרדיות כבר לא מייצגות? אז למה בוחרים בהן?

  כנראה שהבוחרים דווקא כן חושבים שהמפלגות מייצגות אותם. ואם לא, שיצביעו אחרת.

  1. בוחרים כי ככה מורים הרבנים והם שומעים לרבנים.
 17. 52
  שאלה קטנה תמה

  דמוקרטיות נאורות ומתוקנות סובלות מקילקולים רבים.

  שם לא קוראים לזאת בשם, אלא פועלים.

  אין הדרה יש סגרגציה (הפרדה) בפועל. מי הולך ברחוב בשכונות מסויימות עם או בלי כיסוי ראש?

  יש הפרדה בולטת בין עניים ועשירים, נוצרים ומוסלמים, יהודים ושחורים וכן הלאה - דה פאקטו!

  הכל במיסגרת דמוקרטיה משומנת ומתפקדת, אשר מודה בפה מלא כי אין צדק, ולמה שיהיה?

  1. מישהו מבין???
 18. 51
  ההצעה החמה היא הפרדה פוליטית בין הניצים.

  בכל הכבוד לסיסמת הדרת נשים, מסתבר שהיא מאבדת גובה בדיוק כמו מחאת הקוטג'. האשה החרדית הממוצעת מתעבת את החיבוק החילוני שמטרותיו טקטיות ומניפולטיביות. נתניהו שהלך צעד אחד יותר מידי בקמפיין שהוא מוביל נגד החרדים, מבקש עכשו לסגת ולהיענות לדרישה החרדית לתכנית חלוקה. אני מקווה שיצא מזה משהו.

 19. 50
  רבנות סכנה

  הבעיה החרדית היא בעיה חמורה. הרבנות הראשית משחקת יפה בין הדתיים לחברי כנסת שלהם כדי להגיע להתקפלות של החילוני. היום הגענו למצב שאו מפרקים את הקואליציה ועושים סדר או שאנחנו מפרקים את המדינה

 20. 49
  איפה הגיבור הגדול סער שנראה לאחרונה מדלג בהתנחלויות עם מתנחבלים ויצא בהצהרות כמו ריבלין על סכנה בהקמת מדינה פלסטינית...כשאת רגליו הוא מדיר מבתי הספר של החרדים,כשהם עושים מה בראש שלהם,בעודם מתוקצבים ע"י משלם המיסים. סער כמו הביבי ושאר אקוניסים ופאינות-אוכלי חינם ומהרסי הארץ שותקים,כי הם יודעים שהם במו ידם אחראים למה שקורה ברחוב,בצבא,בכל מקום.ויחימוביץ עד מחרתיים יכולה להצטלם ולצקצק על הדרת נשים ועוד חירטוטים ולדבר על אהבתה למתנחלים אבות תג מחיר. כשנבחרי ציבור לא יודעים לעשות הקשרים, ולא לקחת אחריות למעשיהם,אין מקומם בשלטון. עופו הביתה מושחתי ימין
 21. 48
  סוף סוף סוף - אבירמה יורה לכיוון הנכון - ביבי. הוא זה שנותן לגטימציה לכל ההקצה שיש בארץ בכל תחומי חיינו ועוד משחק אותה כאילו הוא מתנגד. המטרה של ביבי להיות ראש ממשלה מקדשת את כל האמצעים. איזה פחד מהאיש החולה הזה.
 22. 47
  הידעתם שבכל יום נאנסות לפחות 5 חיילות בצה"ל? הידעתם בשנה נחטפות בין 500 לאלף נערות במצוקה לכפרים ערבים ונהפכות לשפחות מין שצועקות על לב השמים,,על זה עם ישראל ישלם ביוקר ,,עין רואה ואוזן שומעת והכל בספר נכתבים,,יש בורא לעולם ומלך המשפט!!
  1. כן, כן, שמענו כמה איכפת לכם מחיילות... תפסיקו לנסות להסיט את האש
 23. 46
  אז מה היה לנו כאן: ביבי אשם; הדמוקרטיה בסכנה; וביבי - שוב אשם. מתאים בול להארץ. הם מ-ש-ע-מ-מ-י-ם.
 24. 45
  אוחח... איזה בורות

  שבעה נקיים ? חדירת הרבנים לחיי האישות ? התבלבלה לחלוטין בין כמה מושגים כמו "חומרת רבי זירא", ועוד.

  אני לא מצפה שהרב אלישיב יכתוב בהארץ על מחזותיו של חנוך לוין, ותואיל העיתונאית הנכבדה לא לתחוב חוטמה במה שאינה מבינה בו ולא כלום. (ואם כבר - שתעיין בויקיפדיה קצת קודם).

 25. 44
  "הדרת נשים", "הפרדה באוטובוסים", שמאלנים השתגעתם? זה מה שחשוב? ומה עם נשים מוכות והטרדות מיניות במקומות העבודה?
 26. 43
  בגלל מצלאחה לא מרשה לענות לו אני כותבת כאן. איטבח אל יאהוד זה כן מה ערבים צועקים , זה לא המצאה זה החיים ככה. זאתי האמת . אצלנו צועקים הרבה "איטבח אל יאהוד" בגלל רוצים לעשות לכולם כמו למשפחה פוגל באיתמר. צריך להפסיק את זה.
 27. 42
  העניין הוא לא הנשים בכלל, העניין הוא הצניעות, זה יכול להגיע גם מגברים..

  יש עוד אנשים ורבנים שפויים שחושבים שמה שקורה פה זה פשוט נורא, לא הרבה יודעים עליהם, אבל הם לדעתי המפתח שלנו נגד ההתחרדות הנוראית הזו.

  תקראו את זה ונראה אתכם אומרים שהוא טועה!!

  http://sederyom.co.il/component/k2/item/446-%D7%A2%D7%95%D7%93-%D7%A2%D7%9C-%D7%A6%D7%A0%D7%99%D7%A2%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%94%D7%99%D7%90-%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%A6%D7%95%D7%AA

 28. 41
  תלמדנו נא הרבנית גולן - איזו החמרה חלה במאות השנים האחרונות בדיני "שבעה נקיים"?

  הבורות זועקת מכל שורה, אבל מה זה חשוב? מי אמר שצריך לכתוב רק על נושאים שמבינים בהם?

 29. 40
  מה עם תחבורה ציבורית בשבת?

  אם בכלל יש צורך בתחבורה ציבורית,
  בשבת, היום החופשי שלנו, על אחת כמה וכמה.

 30. 39
  לא אותו עם

  עם --שווה תרבות , מאחר ואין לנו אותה תרבות ,ישלהפריד בין התרבויות על ידי כך שכל תרבות תקבל חבל ארץ עם כלכלה נפרדת וביטחון נפרד .למשל החרדים מכל הארץ יגורו בירושלים וסביבתה עם כנסת משלה והחילוניים בצרוף הדתים השפויים יגורו ביתר אזורי הארץ וטובה שעה אחת קודם .

 31. 38
  בוחרים לא חרדים חייבים לא להצביע למפלגות שמשתפות פעולה עם המפלגות החרדיות
  1. עכשיו בוא ותראה לי מפלגה כזו.
 32. 37
  מנחם בן הציג טיעון מעניין בנושא "נזקיה הרוחניים של המוזיקה המזרחית " ( "דיבור ישיר)"


  יש לנהל דיונים ישירים ואמיצים בהקשר לנזקי הפרשנות המעוותת לדת
  לרוח ולחוסן העם /המדינה ולעתיד האומה .

 33. 36
  אלו מנהיגיך ישראל. מילא ביבי שנכנע לחרדים אבל ליברמן שהבטיח למגר את ההשתלטות הדתית, חובש גם הוא מגבעת חרדית ונחשב למומר שסמל החילוניות היה בפיו. הוא הרי הבטיח לתור בעייתם של 300 אלף פסולי חיתון ובמקום זה הוא מתעלל בבי שנחשב לאסקופה נדרסת ליברמנית. שניהם ששים להרוס את מערכת המשפט והדמוקרטיה. ביבי קישקס על הדרת נשים כמוצא שלל רב. כי הבעיה הזו מסיטה את את אחריותו מהעיקר. כמו התעלקות של רבנים משגיחי כשרות ופונקציונרים במועצות הדתיות על המעמד שעובד ומשרת, ניצול זעת אפם של הפראיירים לטובת בטלנים סרבני עבודה ומענקים של מילירדים להעמקת הבערות בחברה החרדית והשס"ניקית, שאחד מסממניה היא תרבות היריקות.
 34. 35
  או שגב' גולן שהיא בד"כ חריפה מאוד מיתממת לה למען הויכוח או שבאמת אינה מבינה את הפואנטה

  הפואנטה היא שמדובר בציבור שברובו הגדול הוא טפילי, כי אינו ממלא חובות אזרחיות דוגמת שירות בצבא, עבודה ותשלום מיסים, שהחל להרים ראש ולנסות לכפות את אורח חייו המנוון והטפילי על שאר הציבור ושגם מתרבה בצורה פרועה שמאיימת להפוך אותו לרוב ובכך לדרדר את מדינת ישראל לעולם השלישי. הציבור הכללי חש מאויים ולכן הוא מגיב בצורה "מוגזמת" כביכול. העובדה שיש בארץ דברים נוספים שאינם בסדר אינה מכשירה את השרץ החרדי, והשימוש בטיעון דמגוגי כל כך עלוב אינו לכבודה של הכותבת.

 35. 34
  הכל זה קנאה ושנאה

  כן, החילונים מקנאים אצל החינוך החילוני כבר מזמן פשט את הרגל והילדים החרדים המחונכים מוציאים לחילונים את העיניים כן, יש לי 3 ילדים שאני מתגאה בחכמה שלהם בהתנהגות שלהם בשפה המכובדת בה הם משתמשים ובכבוד שהם רוחשים למבוגרים מהם ולחבריהם משהו שלא כל כך מצוי אצל הילד החילוני שרואה רק את עצמו ואת צרכיו שהוריו חייבים לספק לו כל מה שבא לו.
  הנוער החילוני הוא בושה וחרפה מעבר הילדים החרדים הם דבש יש להם יראת שמים ודרך ארץ - גם אם ישנו מיעוט שלא מתנהג כדרך התורה עדיין הם מיעוט שבמיעוט החינוך החרדי מנצח ולכן רוצים להרוס אותו בכל דרך

  ומילה על הדרת נשים - בולשיט!!!!
  להשתמש בגוף של אישה לצורך פרסום ומכירות לא ממש מכבד את האישה האישה המכובדת ביותר היא האשה החרדית - ולמי שיש סידור בבית שרק יקרא את "אשת חיל" הערכה אמיתית לאשה ולאמא בישראל....

  1. על חינוך ועל אשת חיל

   יש יתרון בולט לחינוך החרדי, אבל התוצר שלו זו חברה פרזיטית שמחפה על פדופילים. ובאשר לאשת חיל, זו בדיוק הדוגמא לאשה שמסוגלת להיות עצמאית אבל בשל הדת החשוכה ,היא שפחה חרופה שמפרנסת את בעלה הבטלן ורודה בבנותיה.

 36. 33
  יישר כוח אבירמה, מאמר קולע ומשקף נכונה את המצב, בניגוד לגיבובי השטויות שהושמעו ונכתבו עד עתה.
 37. 32
  תפסיקו לבכות

  אני מתגוררת באירופה ואתם צריכים להגיד תודה על כל שניה שאתם בישראל!! אין מקום עם איכות חיים יותר טובה מישראל

  1. ניסית את מונטה קרלו?
  2. מילא היית בוחרת משהו "יהודי" או "ציוני" להיתלות בו - אבל איכות חיים? WTF?
 38. 31
  אבירמה, את צודקת בטענתך שהחרדים אינם מקור הבעיה, ובכך שאת מגדירה אותה כפוליטית. אולם את נופלת למלכודת עליה את עצמך מתריעה בבחירתך לתלות את הקולר בנתניהו וממשלתו.

  ולמען הדיוק: ביבי אינו הבעיה, הוא חלק מהבעיה.

  למרבה האירוניה, קריאתך (הנרמזת) להדחת הימין מהשלטון בתור הפתרון מהווה דוגמה מובהקת לנקודה שאת עצמך העלית בראש הכתבה, קרי, למציאת "...הכתובת שנוח... למצוא, לא את הכתובת האמיתית."

  ברמה הבסיסית, ניתן לטעון כי הבעיה היא בכך שמאז 1977 ועד היום חלפו רק 8 חודשים בהן מפלגה חרדית לא היתה חלק מהקואליציה. מדובר בממשלה ה-26 קצרת הימים, שקמה מיד לאחר רצח רבין. במהלך הקדנציה של הממשלה ה-30 (תקופת 15 המנדטים של שינוי) ש"ס אומנם לא היתה חברה בממשלה, אולם דגל התורה ואגו"י היו גם היו.

  במהלך 35 השנה האחרונות ישבו בכסא ראש הממשלה נציגים מהליכוד, מהעבודה ומקדימה. הן מהימין, הן מהמרכז (נניח) והן מהשמאל. אבל לא חלפה אפילו שנה אחת בלי חרדים בקואליציה. ניתן להגיד, במידה לא מועטה של דיוק, שהתהליך הדמוקרטי פוסח עליהם.

  ברמה המעט פחות בסיסית, ניתן לטעון כי הבעיה היא בכך שמפלגות השלטון השונות יודעות שהכנסת מפלגות החרדים לקואליציה תגרום להן לנזק מועט יותר מאשר ההמנעות מישיבה עימם. בנקודה זו ניתן לדבר על הזכרון הקצר של המצביע וכו'. אולי דווקא ראוי לדבר על המצב הפרדוקסלי שנוצר, בו בעצם למפלגות השלטון אין ממש ברירה: או שהן משתפות פעולה עם הסחטנות החרדית, או שהן באופוזיציה, כאשר החרדים מהוים מהממשלה בכל מקרה, בראשות היריב הפוליטי.

  שורש הבעיה, לדעתי, נח בשיטת הבחירות היחסית-ארצית. כל עוד היא קיימת, תופעת הבריתות הנתעבות לצורך רווח פוליטי קצר טווח תמשיך להתקיים. צר לי, אולם שום חוק חדש ושום חילופי שלטון לא יביאו מזור. עובדה - היו לנו רבים גם מאלה וגם מאלה.

  קצרה היריעה, אולם די לציין ששיטת הבחירות מעודדת יצירת אשליית דיכוטומיית ימין/שמאל בין מפלגות השלטון הפוטנציאליות, כאשר בפועל ההבדלים ביניהן קוסמטיים בלבד (מה עשה אולמרט שלא עשה ביבי שלא תעשה לבני?). זאת,כמובן, על חשבון העיסוק בכל הבעיות האחרות. שחלקן אפילו פתירות.

  כמו כן ומעל לכל, השיטה הקיימת מצמצמת דרמטית את מתן הדין והחשבון של הנבחרים לציבור, כאשר היא מטילה את האחריות להחלטות נפסדות על "המפלגה" ולא על חבר הכנסת עצמו. תארו לעצמכם ח"כ במערכת בחירות ישירה נאלץ לענות לשאלה כגון: "מר כהן, לפני הבחירות הקודמות הצהרת שתפעל לשיוויון וקידום החינוך בארץ. מדוע הצבעת בעד המשך הפטור לחרדים מלימוד תוכנית הליבה?"

  למעוניינים לקרוא מעט יותר בהרחבה - כתבתי על הנושא:
  "הקרטל הגדול מכולם"
  http://www.nishbar.co.il/?p=639

 39. 30
  וכמה רומנטי וכמה מטהר מצפון זה להזדהות עם ילדה יהודיה ושמה נעמה, שעה שקימברלי, ילדה פיליפינית שהעזה להיוולד לעובדת "לא חוקית" בארץ, יושבת במאסר
 40. 29
  ממשלת נתניהו= חורבן בית שלישי !!!
 41. 28
  ממשלת נתניהו מסוכנת לישראל יותר מאיראן, חמס וחיזבלה גם יחד !!!
 42. 27
  נתניהו איש הטפלון יוצא מכל בעיות המדינה כששום אחריות איננה רובצת לפיתחו ושום רבב לא נידבק בו. כבר לא זוכרים כמה משברים עמוקים פשוט נפתחים כאן, מתעצמים וממשיכים להתגלגל, האיש יוצא מחוזק ופופולרי יותר ממשבר למשבר. יש לו כבר שיטה. הוא לא מתערב. לכל היותר זורק כמה מילים שמשתמעות לכאן ולכאן וגם לכאן. הוא בעד הנגד ונגד הבעד. המהפנט הלאומי, האיש שמאמין שההשגחה העליונה שלחה אותו להציל את העולם, הדמגוג, המגלומן הזחוח. או במילה אחת: המושחת. זה נתניהו וכשסוף סוף ישראל תיפתר ממנו, יקח שנים רבות, אם בכלל עוד ניתן יהיה, לתקן את נזקיו. בישלתם? תאכלו.
 43. 26
  אבירמה לפוליטיקה!

  הושיעי נא. תודה.

 44. 25
  עוד פמיניסטית מלאת שנאת גברים
 45. 24
  שום דבר לא היה שונה כשקדימה או העבודה היו בראשות הממשלה

  כל התופעות המתוארות (חלקן בצורה מעוותת) קיימות כבר שנים רבות, ולא חל בהן כל שינוי בעקבות בחירת הממשלה האחרונה.
  אלא שנוח לכותבת להטיל הכול על כתפיו של ביבי.

 46. 23
  שורפימסגדים?

  כמה אפשר לשקר?

 47. 22
  הבעיה היא שגם שלי יחימוביץ, החביבה על אבירמה וחברותיה, משתפות פעולה עם הפוליטיקאים החרדים
 48. 21
  לזכותם של החרדים וגם הקיצונים ביניהם יאמר שבניהם ונכדיהם לא יתחתנו עם גויות

  ולהיפך בנותיהם ונכדותיהם לא יתחתנו עם גויים מה שאין לומר כך בודאות שבני ובנות הציבור החילוני לא יקפידו על כך.

  1. מה כל כך נהדר בזה?

   נישואי דומים יגבירו את הדגנרציה של העם היהודי (שאתה מייצג גאה שלה). העם היהודי הופרה תמיד מנישואי תערובת ו"ילדי זרים". אם הוא לא התנוון זה בזכותם, ולא בזכות נישואי דומים.

 49. 20
  כל הכבוד אבירמה, נגעת בדיוק בנקודה- הכל פוליטי.כל עוד הבוחרים החילונים לא יענישו את נבחריהם על הקואליציות עם החרדים המצב רק יחמיר. גם כאשר החרדים לא שותפו בקואליציה כל אחד ממרכיביה פזל אליהם ותיכנן את הקואליציה העתידית.הבוחר החילוני הוא זה שקיבל את היריקה מנבחריו אבל ממשיך להצביע עבורם.הפתרון? שינוי דפוס ההצבעה המוכר והקמת קואליציה חילונית שלא תפזול כל הזמן לצדדים . המפתח לפתרון הוא בידי החילונים. אפשר לומר במידה גדולה של ודאות ששוב ביום הבוחר מה שיכריע את הבחירות הם שוב נושאים ביטחוניים ולא חברתיים. כולם ישלמו מס שפתיים ל"חברתיים" והחרדים ימשיכו להתחזק.
  1. אתה צודק לחלוטין. אני תוהה האם הם יפסרמו את התגובה האופטימית עוד פחות שלי לנושא...
 50. 19
  תודה על חידוד הדברים, המטרה אינה החברה החרדית אלא מי שמאפשר.
 51. 18
  תואיל בבקשה הכותבת להבהיר אם היא תומכת בהפרדת הדת מהמדינה, בהנהגת נישואים אזרחיים, ובשירות לאומי לכל. הוגן והגיוני להבהיר עמדות בנושא זה לפני שבאים בטענות לחילוניים שהם היום אזרחים סוג ב' במדינהו

  גם חזון הרב - תרבותיות שדגלת בו בהתלהבות לפני שנים מספר הוא לא יותר מאשר רומנטיקה והפרחת סיסמא נבובה. בייחוד כאשר מי שדגלו בו לא הצליחו לזהות את הבעיה המרכזית שהתרבות האורתודוכסית לא יכולה לכבד, לקבל, להבין ולהשלים עם כל תרבות אחרת. התרבות האורתודכסית במובנה המהותי מבוססת על הפחדה, על שנאה ועל חוסר סובלנות כמעט מוחלט כלפי הזולת והשונה. מאד נחמד ואולי אפילו צודק במשהו כל חיפוש האשם בחילוניים, אלא שהחילוניות עם כל פגמיה (ואין תרבות שאין פגמים) אינה עושה לשונים ממנה מה שעושים לה ואינה מתעמרת ואינה מציקה בשום צורה לתרבות האורתודוכסית. האורתודכסיה המתנשאת והאנטי דמוקרטית - תמיד תסמן מטרה לשנאה ולהסתה. מה שעומד זה עתה על הפרק זו הכרזת המלחמה האלימה של האורתודכסיה - וגם את גברת גולן אינך יודעת אם אכן רוב האורתודכסים מתנגדים למלחמה הזו- כנגד כל מי ששונה ממנה ולא מקובל עליה. הטענה שאלה רק שוליים אורתודכסים או עשבים שוטים היא לא חשובה מפני שבאורתודכסיה אין שום אופוזיציה גלויה ותקיפה כנגד שערוריית האלימות וגסות הרוח כלפי כל מי שאינו חרדי.

 52. 17
  המומחה

  BB הוא מומחה בעל שם עולמי ביצירת סכסוכים. דרכו לביסוס והנצחת שלטונו היא בחלוקת החברה לפלגים הרוחשים שנאה לכל השונה מהם, ועל כל זה הוא מלבה את השנאה בהבטחות שווא ושקרים שתכליתם להגביר את המרירות ותחושת התסכול.

 53. 16
  אין לך פשוט מושג על מה שאת כותבת חבל ....
 54. 15
  ואולי דווקא בגלל התהליכים האלה יש לשאוף למינויה של האישה (הראויה ביותר) לתפקיד "ראש הממשלה " !!


  רק מעמד ביצועי רב עצמה "בכוחו לתקן במהלך אחד חד"
  נזקי התהליכים ההפוכים (המתמשכים והניכרים) ל/בדמותה של המדינה .

 55. 14
  אילו מקרים, מבחינת ראות הפמיניסטיות המקצועיות, מייצגים את הכתובת הנכונה?

  לעשות עניין גדול מילדה קטנה שמבוגרים יורקים עליה - זו "מציצנות". מה לא מהווה "מציצנות"? ד"ר אורלי אינס, למשל, שטוענת שנדחפה במסיבת שכרות והלולים עם אחרים מבני מעמדה הרם, מקרה עליו לא התלוננה במשך שנים על את מעמדה ותוארה המורמים מעם? או קצינת צה"ל שהיתה "קרבן" לנשיקה שלא מצאה חן בעיניה מגבר שהתחככה עמו מאחר שלדבריה לא יכלה לעמוד בפני קיסמו? אלה הן דוגמאות לכתובות יותר מתאימות ופחות מציצניות וראויות לכל מערכת ההגנה הכבדה של האירגונים הפמיניסטיים - ראויים יותר מן הילדה מבית שמש? אלה ראויים יותר מנשים שמעיזות לנסוע במושב הקידמי של האוטובוס על אף מסכת מתמשכת של קללות ואיומים מבלי שאפילו פמיניסטית מקצועית בודדה תחלץ לעזרתן?
  זה שהפמיניסטיות האלה שונאות גברים - זה דבר אחד. אך מן ההתפתחויות בשבועות האחרונים מתברר גם דבר נוסף, שאינו מפתיע כלל: הן שונאות ומתעבות נשים שנמצאות בשפל המדרגה מבחינה כלכלית וחברתית. זה דומה ליחס של הישראלים האלימים והתוקפנים של היום שמתעבים - לעתים בסתר ליבם ולעיתים לא כל כך בסתר - את קרבנות השואה שהלכו "כצאן לטבח" ולא הצליחו לזרוע מסביבם אלימות כמוהם. הפמיניזם, כפי שהוא מיצג על ידי "הפמיניסטיות המקצועיות" - אינו דוגל בשוויון ואפילו לא בקידום נשים. אלה שנחשבות מתחת לרמתן החברתית וההכלכלית אינן ראויות, מבחינתן של פמיניסטיות מסוג כותבת המאמר, להכלל בין שורותיהן "הנעלות והטהורות". מאמר מסוג זה מוכיח עמדה זו מעל לכל ספק.

 56. 13
  בורות לשמה

  אם את יכולה לכתוב על שבעה נקיים שזאת סתם החמרה זה מראה שהנך בורה בהלכה היהודית כי אין ולו רב אורטוכסי אחד שמיקל בזה.
  אולי אצל הרפורמים תמצאי מישהו שיקל לך בזה.

 57. 12
  פוליטיקה מושחתת קיימת כבר שנים

  הכותבת צודקת מאוד. הבעיה היא שאין אלטרנטיבה. אין מנהיגים דגולים אחרים שנרצה שיעלו לשילטון. כל מי שמגיע לשילטון הופך למושחת ומתחיל להנות מהכיסא עליו הוא יושב ומשתנה עם הזמן.
  ועדין למרות זאת, צריך לקרוא להחלפת ההנהגה. במשך שנים מפלגות השלטון מוכרות את עצמן לחרדים וכך הם מרגישים שהם מקבלים כח ועוצמה.

  1. מכיוון שהבחירה היא מהבטן ולא מהראש, אנשים ימשיכו להצביע גם למנהיגים מושחתית עם תעודות.
 58. 11
  אין יהדות בלי דת. החילונים שוגים בזה שהם מתעקשים להיות "יהודים" . יגדירו את עצמם ישראלים ממוצא יהודי ומובטח שהחרדים יירגעו לגמרי. החילונים לא מבינים שאינם יכולים להיות חילונים ויהודים בעת ובעונה אחת כי היהדות היא לאום ודת שאין להפריד ביניהם. ישראלי לעומת זאת יכול להיות חילוני ממוצא יהודי .
  1. ואולי החרדים יגדירו עצמם כפרזיטים? כמשתמטים? מה תעשה כדי שגם החילוניים ירגעו? אני יהודי בן יהודי, ולא שואל אותך ואף אחד איך להגדיר את עצמי. אני מסורתי אך יש ויש יהודים חילוניים.
  2. למרבה הצער זו לא בחירה. נולדנו להיות יהודים בלי קשר לתובנת החילוניות / חופשיות שלנו
  3. למה שהדתיים לא יכירו בהיותם ישראלים? למה אני צריך להצהיר על יהדותי? הדת היהודית חשובה לי, אך גם זכויות אדם ואזרח. שיתגברו הדתיים על העבר השערורייתי של הדרת נשים ושנאת זרים, זאת לדוגמא. אין לי בעיה עם התוכן החיובי בתנ"ך אך אין צורך להלל את המיושן והפרימיטיבי. קצת צניעות בבקשה. לא כל התשובות בספר אחד. ישנם עוד ספרים, פקחו עיניים.
  4. לא ראית מספיק, או שלא קראת מספיק

   צא ולמד, פתח אופקיך, קרא יותר תנ"ך והיסטוריה
   תגובתך חסרה מימדים רבים
   למד, למד לחשוב לבד, למד

 59. 10
  כך או כך, ב 1967 נכנסנו למערבולת. עכשיו אנחנו טובעים..
  1. ב -1977 כבר טבענו
 60. 9
  אבירמה במיטבה - קולעת, קולחת, פולחת לב. שאפו או בעברית - יישר כוח!
 61. 8
  כל דבר שקשור לדמותה של חברה הינו פוליטי

  ואני מסכימה עם אבירמה שאנחנו פוחדים יותר מדי "להיכנס לפוליטיקה". וזה משום שהיא קיבלה במשך השנים שם רי ומר, בערך כמו המורים שערכם ירד.

 62. 7
  החרדים ונוער הגבעות

  הכל שאלה של שלטון חוק במלוא מובן המילה. פורעים, משתוללים למיניהם - שייתפסו, יישפטו וייענשו. מי שמפריע את הסדר הציבורי - שייענש! חלוקת ערים? בדיחה מטומטמת. לא לטפח את האלמנטים הפושעים מפחד ומשיקולים זרים אלא להדליט את החוק.

 63. 6
  צביעות

  נתניהו בחר בקואליציה עם החרדים? באיזו ממשלה בעשרים שנה האחרונות החרדים לא היו שותפים? נתניהו היה הראשון להוריד את קצבת הילדים ולגרום לחרדים לצאת לעבודה ואת מאשימה אותו בכך שהם לא יוצאים לעבוד? כמו באסון הכרמל התרגלתם לראות בכל בעיה את נתניהו כאשם. ברור שאינו מושלם אבל לפחות תתקפו בדברים אמיתיים נקיים מצביעות. הציבור מאבד את האמון בכם כשקוראים כזה מאמר

  1. ממליצה. צווחה בתקשורת - ערווה (של סילוף, צביעות ומה לא)
  2. החרדים לא הוכנסו לממשלה של שרון. הוא העיף אותם וסגר את משרד הדתות עד שהגיע הבאבא ביבי המדינה בשביל להיות ראש ממשלה. כמו בכל ארגון שהעמוד בראשו נושא באחריות למצב. כך גם ביבי - את הבקורת יש להפנות אליו ורק אליו.
 64. 5
  היה יהודי בביתך ואדם בצאתך זו דרך ארץ מהתורה לפי בובר
 65. 4
  למה הדרת נשים ושירת נשים הם ביטויים ״שדופים״?

  מתי לקו מושגים חיים אלה בשידפון? מדוע ספרדיותן של הילדות הספרדיות שקופחו והופלו על ידי הליטאים הושמה בין מירכאות, ילדות אלה אינן ספרדיות? אולי מזרחיות? נכון, ארץ ניתנה ביד רשע חרדי, וכך הממשלה הימנית הזאת, שאנשיה מחריבים את מסגדיך היקרים שולטת בכיפה. האם שאלת את עצמך, גב׳ גולן איך הגענו לכך, איך קרה הדבר הזה? ואיך קרה שאביגדור ליברמן (אהבי אותו או לא) הוא שר החוץ של מדינת ישראל? חוששני שאם תבדקי היטב תמצאי שיד א י ש ה במעל! אישה ששמה את האמביציות האישיות שלה מעל לטובת המדינה. זכור לי היטב, גם אם אינך מציינת את זה שבעת הרכבת הקואליציה, ביבי נתניהו הציע לגב׳ ציפי ליבני סגנות ראש הממשלה, את משרד החוץ ועוד כמה וכמה תפקידים מרכזיים לחברי מפלגתה. אלא מאי? ראשה של הגב׳ ליבני, היה שקוע ב״כבודה״ ובמעמדה. הגב׳ ליבני באיוולתה, ביקשה לעצמה את כל העוגה, פעלה כמו ילדה בכיתה ד׳ שלקחו לה את התפקיד הבכיר בהצגה. נעלבה אישית שלא קיבלה את התפקיד המרכזי ודחקה את נתניהו למקום בו הוא נמצא כעת ואת המדינה לזרועות החרדים והקיצוניים! כך זה קורה כאשר נבחרי ציבור מציבים את האינטרס האישי שלהם לפני טובת המדינה! הגב׳ ליבני כיום אינה מחמיצה שום הזדמנות לתקוף את נתניהו, זו הפעילות הראשית שלה כיו״ר האופוזיציה. לא זו בלבד שאין לה להלין אלא על עצמה, לנו יש להלין על נבחרת ציבור צרת מבט שהעדיפה את האינטרסים האישיים שלה על אלה של המדינה. לוא רצתה יכלה למשוך את הפוליטיקה הפנימית והחיצונית של ישראל יותר למרכז, שלא לדבר על שמאלה מזה.

  1. ממליץ בחום על תגובה 4 - זה כל הסיפור!
 66. 3
  אבירמה צודקת. אבל דווקא מכיוון שצריך להתחיל ולהצביע לא על ציבורים אלא על נבחרי הציבור התעודדתי ששמעתי את הדוברים בהפגנה שקראו לפיטוריו של ראש עיריית בית שמש זה בדיוק מה שהיה חסר בקיץ: התביעה שבעל הסמכות ילך הביתה.
  1. ראש עיריית בית שמש עשה דיל עם אטיאס ועם ביבי על בניית 30000 דירות לחרדים, מתוכם 2000 לחילונים ודתיים לייט. אבוטבול=ביבי והימין; בדיוק כמו הדילים שנסגרו עם המינהל ואלע"ד בירושלים המזרחית וביפו, שמטרתם גירוש ערבים. הדג מסריח מהראש
 67. 2
  לא השלטים צריך להסיר, ביבי, אלא את הדת והרבנים צריך להסיר מחיינו !

  אין אלוהים, ביבי, אז מה בדיוק הרבנים מייצגים?
  אבירמה צודקת. הקואליציה (היחדה) הלא שפויה בין ימין ודת היא הטירוף שתביא להשמדת ישראל ולא אחמידיניג'ד. הסכנה היא מבפנים.
  מתי נתעורר? מתי יהיה בוקר?

  1. Come to Canada-- you'll do a favor to your children
 68. 1
  מסכים עם כותבת המאמר.


  ציפי ליבני ביקשה להקים ממשלה ולא נכנעה לחרדים.
  אבל אנו לא נזכור את העובדה הזאת כאשר נהיה בקלפי בבחירות הבאות.
  ולמה שנזכור אם מה שמדליק אותנו זו כוחנות, לאומנות, ושטחיות.
  למדנו להיות כאלו שטחיים גם בעזרתה הנדיבה של התקשורת אשר לא חוסכת מאיתנו תכניות ריאליטי למיניהן אשר מקדשות ומאדירות את כל מה שלא ראוי.
  אפילו מוסיקת הלבנט הפכה למיינסטרים חובק וחונק אינטלגנציה.
  לדאבוני, אנחנו עם קיצוני ומדינה קיצונית, ובגויים לא נתחשב, ועל חרבנו נחיה.
  לא נשאר מקום למתינות, רגישות, אהבה, ושאיפה לשלום.
  עצוב ועגום.


  1. הרב יוסף אסר על ש"ס ללכת לממשלה שבראשה תעמוד אשה. כל הויתורים של לבני לא עזרו לה
  2. מעניין האם בררת גם מה אמר הרב אלישיב בנושא ?