ילדה קטנה, יחידה ותמה

"את הסיפור של בית שמש כולה אפשר להסביר ברגע אחד דרך ילדה אחת. קוראים לה נעמה, היא לומדת בכיתה ג'". המלים האלה, שפתחו את הכתבה ב"אולפן שישי", הפכו את נעמה מרגוליס מקורבן לגיבורה. גיבורת תקשורת. תהליך התחרדותה של בית שמש נמשך כבר שנים אבל למי, חוץ מלתושבי המקום, באמת אכפת מבית שמש, מטבריה, מאשדוד, מצפת או ממקומות אחרים הנתפשים כפריפריה? כמה מהאלפים שעלו לבית שמש כדי "להדליק נר בחנוכת השוויון" היו מניעים את עצמם סוף סוף למאבק שהיה צריך להתקיים כבר לפני שנים, לולא נעמה מרגוליס?

מאבקים צריכים גיבורים, סמלים חיים שיש להם פרצוף מוכר שבשמו (תרתי משמע) אפשר לצאת למלחמה, מישהו שדרך סיפורו אפשר להסביר ברגע אחד בטלוויזיה או בעיתונים את סיפורו של העניין כולו. ואין טוב יותר מפנים של ילדה. היו לנו ילדות אמיתיות, כמו זאת מקרית שמונה שהביאה למהפך הפוליטי, וילדות "ספרותיות" כזאת שיצאה ממקלט בגדות, וההיא שבדמיוננו הקולקטיבי תעמוד בשמלה אדומה ושתי צמות ותשאל "למה", ומשום שהיא "קטנה יחידה ותמה" תעצור בשאלתה זו את העולם כולו.

משום שבעינינו ילדות קטנות הן סמל התום והפגיעות, הן מי שאצל כל מבוגר בריא בנפשו מעוררות את הרצון להגן עליהן ולשמור עליהן מכל רע ובעיקר מפני אנשים רעים מאוד, סוטים, שבעיניהם ילדים הם אובייקטים מיניים וקלים במיוחד לניצול. אנשים שבעולם השפוי מכונים בשם פדופילים. אבל מה שהוא סמל למחלה, מהמתועבות שבנמצא, הופך לסממן לצדיקות אצל החרדים הקיצוניים, שבעיניהם ככל שאתה מסוגל בדמיונך להפוך גם ילדות קטנות לסמל פיתוי - כך אתה נחשב לירא שם יותר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

באותו זמן שבו מסמלת ילדה דתייה מבוהלת סמל לחשיכה המאיימת על כולנו, מייצגים 16 ילדים מחוננים על פני המסכים שלנו את כל תקוותינו לעתיד טוב יותר, דווקא משום שהם עדיין תמימים ו"בלתי מקולקלים", כפי שאומרים וכותבים כל מי שמתייחסים לתוכנית "בית ספר למוסיקה". הילדים האלה, שנבחרו כדי להפוך למפורסמים בזכות כישרונם, אינם סובלים כמו נעמה, להיפך, במשך שבועות הם עושים חיים משוגעים ונהנים מפופולריות עצומה. עם כל הרצון של מפיקי התוכנית להגן עליהם, סביר להניח שרובם יסבלו מדיכאון מסוים לאחר רדת התוכנית מלוח השידורים.

גם מבוגרים חשים כך לאחר חלוף תהילתם הזמנית, וגם נעמה מרגוליס, שנהפכה לכוכבת טלוויזיה שלא באשמתה, עלולה לסבול מכך אם לא נפסיק להשתמש בה כבסמל למאבק הגדול עליה בעשרות מספרים.

כי על הילדה הקטנה אפשר לומר שהיא מנוצלת לרעה על ידי שני הצדדים: הקיצוניים בבית שמש זקוקים לה ולשכמותה משום שהם חכמים על חלשים, אנחנו, שבימים כתיקונם כלל איננו מנסים למצוא גוונים בתוך השחור, זקוקים לה משום שילדה דתיה חיוורת, בוכייה ורהוטה כזאת עוד לא היתה לנו. באמצעותה אנחנו יכולים לשקר לעצמנו שלא כל החרדים מייצגים בעינינו צרות מוחין וראיית עולם חשוכה, אלא יש בעינינו גם "חרדים טובים", כאלה שלא יורקים על ילדות בבית שמש, ואלה רק "החרדים הקיצוניים" (כאילו חרדים סתם אינם די קיצוניים בעינינו) שמעוררים בנו שנאה וזעם קדוש המוכיחים לנו את עליונותנו המוסרית. אבל נעמה, זאת שבשבוע הבא תישכח מלב כולנו, לא זקוקה לנו. תנו לה לגדול בשקט.

Read this article in English: A naive and lone little girl

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 17
  חרדים וערבים זה העתיד, חסכו אמצו.
 2. 16
  ועכשיו את האמת - איפה באמת מתייחסים לילדות כאובייקט מיני???

  הנסיון להציג את החרדים כאילו הם סוטים שמתייחסים לילדות כאובייקטים מיניים, בעוד שאנחנו ה"חילונים החופשיים" שולטים ביצרנו הוא כל כך מנותק מהמציאות שמדהים שרבים באמת מאמינים בעלילת הדם הזאת.
  העובדה היא שאי אפשר להסתובב בעיר בישראל בלי לראות תמונות של קטינות בלבוש מינימלי בשלטי חוצות, בדרך כלל בפוזות שמי שלא רואה שהן מיניות, כנראה הוא או בעל תפקוד לקוי, או אדם קדוש.
  העובדה היא שאונס על ידי "חברים לכיתה" קורה יותר כשיש "חברים לכיתה".
  העובדה היא שילדות חילוניות מקיימות יחסי מין בגילאים צעירים מאוד בעוד שלא כך בחברה החרדית.
  אולי כדאי שעיתונאים יתחילו להביא עובדות ולא רק הזיות ומשאלות לב. למשל, כמה סחר בנשים יש אצל החרדים ה"חשוכים"? כמה זנות? כמה ניצול מיני במקומות העבודה? בבתי הספר?
  איפה באמת יש יותר מהדברים האלה? עובדות, לא הגיגים.
  אני לא אומר שהחברה החרדית נקיה מהדברים האלה, אבל סביר להניח שכיוון שהם יוצרים פחות סיטואציות בהן זה יכול לקרות, זה קורה פחות.

 3. 15
  יותר ממה שאנו סולדים מהחרדים , שמתערפדים על עורק הצוואר שלנו, אנו שונאים את הפוליטיקאים שמשתמשים בחילוניים כאתנן לחרדים שתומכים בהם קואליציונית. מכל מקום אף אחד לא יכול לדרוש מאיתנו לאהוב אנשים שמנצלים ממוננו, חירותנו ודמנו במלחמות.
 4. 14
  קצבאות חיילים במקום קצבאות ילדים

  קצבאות חיילים במקום קצבאות ילדים

  1. הצחקת אותי. האם יודעים הקוראים שהצבא מקמץ על חיילות ולא נותנים להן סנדלים לקיץ ולא סוודר לחורף?

   כן. חוסכים עליהן. בקיץ הן מסתובבות בנעליים גבוהות ובחורף בחולצה ובמעיל בלבד.
   אכן יש כאלה ש"משיגות" להן סוודר מאחות גדולה אבל לרוב אין. וכך חוסך הצבא מ"השמנת"...

 5. 13
  הבנתי, שנעזוב את נעמה. בסדר. ומה לעשות? מה עוד לעזוב?
 6. 12
  הפדופיל מדאורייתא. . .

  מתעלל בילדות. . .
  קטינות ומגרות. . .

  ומשטרת החוק. . .
  מתחילה לצחוק. . .

  כי הקב"ה ציווה. . .
  לזנאי גם לירוק. . .

  [12:59, 14:06, 20:46, 23:39, 10:55, 11:33, 13:19,
  14:08, 17:57, 18:11]

  1. כניעה מבישה

   עורך יקר,חבל שנכנעת ובכ"ז פרסמת את הטינופת הזו.

  2. הרי ידוע שאצל החילונים אין פדופיליה כלל

   ולא פורנוגרפיה
   לא אונס
   ולא הטרדה מינית

   אלה הם כנראה נחלת החרדים הרשעים עם הפאות והאף הארוך.

   אצל החילונים הנאורים אין זנות
   אין סחר בנשים
   אין שלטי חוצות שמציגים קטינות נפוחות שפתיים בתנוחות סקסיות כדי למכור לנו מכונית או אפטר שייב

   שלא כמו הרשעים מבני ברק ובית שמש,

   אצל החילונים יש כבוד לנשים
   לא מקללים
   ולא שולחים ידיים באוטובוסים
   ולא מנצלים מעמד בשביל טובות הנאה מיניות

   אצל החילונים אין יצר מיני ולכן אין להם בעיה ללמוד בכיתות מעורבות

   אין השפלה של ילדות
   אין אונס קבוצתי של קטינות על ידי קטינים
   אין הזניה של כל הנושא המיני בין בני נוער

   אם רק היו נותנים לחילונים לחיות בשקט, או אז בנותינו היו מוגנות והיה מובטח שלא יאונה להן כל רע מהיהודים הגלותיים האלה עם הבגדים השחורים שלהם.

   מזכיר משהו?
   מזעזע להגיד, אבל כן.

 7. 11
  דור העתיד עם טראומה מקאסמים וחרדים קיצונים, ככה אנו נראים?

  איני חושבת שחילונים רבים היו מודעים לתוקפנות של חרדים קיצונים בשטחים הציבוריים. אמנם ידענו על משמרות צניעות וזכינו להצצה לעולם אחר זה דרך מקצת רומנים וסדרות טלוויזיה.
  אך לראות ילדה מתייפחת באימה ולהבין שהיא ועוד רבות שכמותה מפתחות טראומה, כאן הסובלנות מתחלפת בתחושה שזוהי פרשת מים סופית.

 8. 10
  ילדים הם נשמות קטנות ותמימות

  הגברת נרי ליבנה שלום לך אני מאוד מחזיק מחוכמתך אבל לגבי הילדה מבית שמש היא לא אשמה שיש מבוגרים שנמצאים בחיים האלו די הרבה זמן ומספיק חזקים לדעת איך למשוך בחוטים כשצריך כמוני כמוך איך אפשר להאשים ילדה קטנה תמימה שבאה לעום ולהגיד כוכבת מדיה גיבורה הילדה הזו סובלת כי אני וגם את נכשלנו בלגונן על קיומה בחיים האלה כדי שנבדוק את עצמנו ונדע על איך להלחם על הילדים שאנחנו מביאים לעולם הזה לחוות את חווית החיים שהם בסך הכל מתנה אחרי כל המסתננים המתוסכלים למיניהם בואי את ועוד רבות כמוך שאוהבות לשבת במדיה ולדבר קחו הכשרה יותר מועילה לגונן על נשמות קטנות כמו הילדה מבית שמש כי שוב זו הפשלה שלנו שאנחנו מרשים לכל זה לקרות כי אנחנו יולדים אותם הם לא יולדים אותנו אנחנו אחראים עליהם לא הם עלינו חומר למחשבה לאחת שיושבת במדיה ומשפיעה כמוך למשל תודה

 9. 9
  אפילו יותר חדה מהרגיל
 10. 8
  צודקת-נרי

  מאמר מעולה.

 11. 7
  וכמה ילדות חילוניות בבתי ספר חילוניים מפחדות ללכת לבית ספר?

  כמה ילדות מושפלות, מוטרדות מינית או נאנסות על ידי "חבריהן" לכיתה?
  כמה פשוט הופכות ל"מזרון של החבר'ה"?
  קל להציג את הדברים בצורה חד צדדית, אבל גם החברה החילונית הגיעה לקיצוניות מעוררת חלחלה בהתייסחות למין ולמיניות. ההתייחסות הזאת נושאת בתוכה את זרעי הפורענות של חורבן החברה וידעו זאת רוב החברות ההתרבותיות בהיסטוריה, כולל אנשי ה"שומר הצעיר" ששמו את הטוהר המיני כאחד התנאים שהחניך צריך לקיים.

  1. תגובה נבערת

   ...שמחברה לא רואה כנראה הבדל בין אלימות מינית לחופש מיני.
   באלימות מינית צריך להילחם ע"י חינוך לכבוד הדדי, שמסיר את הטאבו מהמיניות והופך אותה למשהו הדדי ויפה, ולא לכלי זין שניתן להניף נגד הזולת. בניגוד למה שעושה ערן, שנראה לו בסדר להשפיל אישה על כך שבחרה לשכב עם הרבה גברים.

 12. 6
  מהות החרדיות היא קיצוניות ואסור לממן אותה
 13. 5
  למה הילדה התמה הלכה לבי"ס לבנות?

  למה הוריה "הנאורים", הנאבקים בחרדים בחרו לשלוח ילדה לבית ספר לבנות בלבד?
  מה, הם חושבים שילדים בכיתה ג' יראו בה סמל מין?

  הוריה שלה הם הם שהדירו אותה, ומאחר וכבר הוחלט מי הם,
  נותר רק לקבוע את המחיר....

 14. 4
  מה ההבדל בין הדברים ?

  את רק מוכיחה שאין שום הבדל ביחס לילדים הן בגזר החרדי והן במגזר החילוני, שניהם רואים בהם כ'גדולים' מדמיינים אותם עם פוטנציאל של 'גדולים' , החרדים רואים בהם גדולים או מפתים כאשר הם לבושות לא צנוע ואילו החילונים משתמשים בהם לפיתוי "לרייטינג" והופכים אותם לגדולים . בשני המקרים היחס הוא אותו יחס אל הילדים במובן הזה ששניהם מתבוננים בעיניהם כאילו הילדים הם גדולים רק שלאחד המשמעות של גדול ואי צניעות היא מאיימת ואצל השני להיות גדול ומפתה זוהי הזדמנות להצלחה ולפרסום.

 15. 3
  דמגוגיה של פמיניסטית
 16. 2
  אם מותר לבנות ערים חרדיות, אז מותר גם לבנות ערים חילוניות ?

  אם מותר לבנות ערים ושכונות לחרדים בלבד כמו חריש ואלעד, אז זה אומר שגם מותר לבנות ערים לחילונים בלבד, שבהן יתחשבו באורח החיים וברגשותיהם של החילונים ושמי שיתגורר בהן יוכל להיות בטוח שלא תהיה בהן כפיה דתית כמו איסור על תחבורה ציבורית בשבת ומכירת לחם בפסח ?

  1. שאלה טובה. אבל אל תדאג, כשחילונים יהיו מיעוט...

   הם כבר לבד ישימו אותנו בערי-מכלאות משלנו.

  2. שלא יבואו לגור בערים חילוניות כפי שאנחנו לא נגור בקרבם

   החרדים מציפים את רחובותנו על נשיהם וטפם, הגיעו במצוות רבניהם מטעמים מסיונריים וכיבוש עוד שעל, ואנחנו , החילונים, גם לו רצינו (חס וחלילה) לגור בערים ושכונות חרדיות נסתכן בחיינו.

 17. 1
  אחד המאמרים הטובים והשפויים על הנושא.

  אך יש לי הסתייגות אחת. הסוף של המאמר - "תנו לה לגדול בשקט" - נשמע אמנם הגיוני ומתקבל, אך אי אפשר לקבל זאת כפשוטו. זה עלול להתפרש גם - לתת לנעמה לחזור לסבלותיה, וזה מה שקרוב לודאי יקרה אם התקשורת פשוט תסתלק ותניח אותה לנפשה. נכון, לעשות ממנה גיבורה ולהשאיר אותה בכותרות אינו בגדר פתרון. אך החברה שלנו, עתירת התקציבים לחרדים ולכל מיני קבוצות פרזיטיות למיניהן - חייבת לילדה הזאת יותר מאשר להניח לה לחזור לסבלותיה. חברה זו, שמסוגלת להשקיע משאבים אדירים, כולל שליחת צוות חוקרים מיוחד לקצוות תבל בדרום אמריקה בשל נשיקה שנתנה בתחומי ישראל - יכולה לאפשר לעצמה להשקיע משאבים הרבה יותר קטנים למען נעמה מרגוליס, שלא חטאה אך סבלה לפחות כמו זאת שצוות החוקרים נשלח הנ"ל נשלח כל כך בדחיפות לחלצה מגורלה המר. כל מה שדרוש זה ששוטר מן התחנה הקרובה, שנמצאת במרחק הליכה או מרחק נסיעה קצרה יתלווה מדי פעם, לפי הצורך, לילדה זו בדרכה לבית ספרה, ותוך מילוי תפקידו השיגרתי ישמור על כך שלא יאונה לה כל רע בדרכה ליעדה. ספק אם הקצעת משאבים צנועים אלה למטרה ראוייה זו תפגע בצורה משמעותית בתקציב הישיבות.

  1. מאמר מבולבל וחסר שחר.