אשה או כלב או חזיר

אם יש את נפשכם לדעת את המעיין ממנו שואבים אחיכם את עזות מצחם - סורו אל בית המדרש ופתחו דף גמרא. אמנם שבעים פנים לתורה, אך מגמת הפנים ברורה: מקור הזיהום הוא בהלכה עצמה. המתחולל בבית שמש ובנותיה אינו "מנוגד להלכה", הוא מתחייב ממנה. והשאר יסופר, לסבתא, לבת ולנכדה.

כל עם הארץ כבר יודע ש"דרכיה דרכי נועם", ש"כבודה של בת מלך פנימה" וש"דרך ארץ קדמה לתורה", אך כדאי לדעת יותר. כדאי לדעת שאשה פסולה לשבת בדין כשם שהיא פסולה למסור עדות. היא פסולה לכל תפקיד ציבורי שיש בו שררה - "שום תשים עליך מלך" - מלך ולא מלכה.

את הבת, ציוו חכמים, אסור ללמד תורה מפני ש"אין דעת נשים מכוונת להתלמד אלא לדברי הבאי"; דעתן קלה וענייה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

ואם איש ואשה טובעים בנהר - קודם יצילו את האיש ש"חייב יותר במצוות", ואילו האשה "אין חוכמתה אלא בפלך": "יישרפו דברי תורה ולא יימסרו דברי תורה לנשים".

שלוש ברכות יברך אדם כל יום בתפילת שחרית: "ברוך שלא עשני גוי, ברוך שלא עשני אשה, ברוך שלא עשני בור". ואין זה ראוי לדבר יתר על המידה עם האשה, ש"כל שיחתה אינה אלא דברי ניאופים", וכל המרבה אתה שיחה "גורם רעה לעצמו וסופו יירש גיהינום"; שלא לדבר על דינו של "המסתכל אפילו באצבע קטנה של אשה".

היורקים-הסיקריקים שנו פרקם מאה ואחת פעמים ושיננו היטב: ייטיב הבעל לנהוג אם לא יניח לאשתו לצאת החוצה, לרחוב, ויגביל את יציאותיה "לפעם אחת בחודש או פעמיים, כפי הצורך, שאין יופי לאשה אלא לישב בזווית ביתה".

כי בבית פנימה - עמוק-עמוק בפנים - ממתין לה כבודה המהולל: "כל אשה רוחצת לבעלה פניו ורגליו ומוזגת לו את הכוס ומצעת לו את המיטה ועומדת ומשמשת בפני בעלה. וכל אשה שתימנע לעשות מלאכה ממלאכות שהיא חייבת לעשותן - כופין אותה לעשות"; ויש הממליצים על כפייה בשוט או בהרעבה "עד שתיכנע". ומיותר לציין, שהיא עומדת לרשות בעלה כל אימת שייצרו גובר עליו "לעשות בה כל חפצו". ואם תעמוד במריה, תמיד שמורה לו זכותו "לגרשה בלא דעתה".

ועוד כהנה וכהנה הלכות, שאת מקצתן בלבד ליקטנו כאן. גם לא את כל הדברים הבאנו בשם אומרם מחמת קוצר היריעה. הקוראים מוזמנים לאתר בשבת את מראי המקום - לעיין שם ושם-שם - בכוחות עצמם; זאת הזדמנות טובה ללימוד. נפנה את תשומת הלב למסכת שבת, שהיטיבה לסכם את יחס ההלכה לאשה: "חמת מלא צואה" עם חור מדמם.

יהיו מי שירצו להתנחם: אמנם זאת ההלכה מדאורייתא ומדרבנן, אבל אין מורים כן בימינו. די לנו אם נידרש לדרשתו של חכם עובדיה לפני חמש שנים בהסתמכו על קיצור שולחן ערוך: "יש ליזהר שלא יילך איש בין שתי נשים ולא בין שני כלבים או שני חזירים, וכן לא יניחו האנשים שתלך ביניהם אשה או כלב או חזיר".

הטמאת נשים וטינופן מתחילים בהלכה ונמשכים במעשה. כל עוד לא ייפסלו מפלגות דתיות וחרדיות - חשוכות נשים בכנסת - ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי והאיחוד הלאומי - תוסיף ערוותן לשיר וערוות הארץ - להיחשף.

Read this article in English: A woman or a dog or a pig

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 131
  תגובה למספר 124

  שלום אבי, את האמת אנחנו הערבים מכבדים אם יוסי שריד כי יש אמת בדבריו ומתיחסים לאחד כמוך כמו לבהמה, תאמין לי אחד כמו יוסי שריד קורא ויודע טוב איך הערבים מתיחסים לנשים ויודע טוב איך שפל כמוך מתיחס לנשים. תודה על היחס.

 2. 130
  תהילים נ טז: ולרשע אמר אלוהים...

  מה לך לספר חוקי ותשא בריתי עלי פיך הלא אתה שנאת מוסר ותשלך דבריי אחריך. אוי לך מיום הדין ואוי לך מיום התוכחה. תעשה תשובה לפני שיהיה מאוחר, ויש קונה עולמו בשעה אחת!

 3. 129
  בין הכתוב לבן המציאות

  למרות הדעות המשפילות כלפי הנשים בתורה ובהלכה,,,במציאות הקימת,,,רוב הנשים החרדיות ממשיכות להיות חזקות ואף משליטות את מרותן גם על הבעל והמשפחה,,ומבאירות הטייב לבעל החרדי שימשיך ללמוד תורה והלכה אבל בבית אנו מכתיבות את סדר היום ואני יודע זאת ממקור ראשון ואפילו מדגמי שנשים נולדות עם יכולות מופלאות החכמה ובאינטואיציות השמורות רק לנשים,,וכל חרדי שחפץ בחים יודע לשנן מי הבעל בית בבית,,ואים הנשים מסכימות כלפי חוץ ומישרות קוו עם הציווים של הרבנים יודעות החכמתן לרצות את כולם מתוך ידיעה שמצב רחוק מלהיות מושפל והן רכשו את ערכם וכבודם בזכותם הם ולא ביוזמתם של הגברים,,,כך שפרט מהבעת שאט נפש מההלכה הבזויה שמיחסת לנשים קלות דעת ורפיון מחשבתי אן שום קורלציה בן המציאות שבה נשמר הכח הנשי כמו אצל החילונים ,,כך שאין צורך בהגנה על הנשים אני חושב שהגברים החרדים הם האומללים אל מול כוחן של הנשים כפי שבטויו מצוי בשטח ,,ומי שלא מאמין הוא מוזמן להכיר את גיסתי החרדית ואת החברות שלה יושבות ומצחקקות בעוד הבעל נאנק תחת רשימת המטלות שהוכנו לו במועד יום

 4. 128
  הנה כי כן, יוסי, הוכחת כי הנך עם הארץ.
 5. 127
  ואיכשהו אני לא מכיר אף דתי שמתייחס ככה לאשתו אבל הרבה חילונים שכן
 6. 126
  יוסי כל הכבוד לך, הפעם קלעת בול!
 7. 125
  האם החברה ממנה בא יוסי שריד מכבדת את בנותיה

  צא לרחובה של עיר וראה נשים מוצגות בביזוי שגופן מקדם מחירות לסבון, מכונית או כל דבר אחר. האם בחברה שלנו אין פגיעה יום יומית בנשים בגופן ובכבודן מנשיא המדינה ועד אחרוני המופקרים ברחוב. אולי גם לנו יש עוד מה ללמוד ?

 8. 124
  אצל הערבים מתיחסים לאשה כאל בהמה אבל שם זה מסורת ומנהגים יפים מבית אבא.

  בהלכה ובדת כמו בכל דת יש הרבה דברים לא טובים ולא ראויים ולא לזמננו.ויש לטפל בתופעות הללו ובכלל לסגור את ההקצבות לחרדים.
  אבל הטמטום של שופטת לעצור אדם ליומיים היות ואמר פרוצקה לחיילת פרובוקטיבית שניסתה למשוך תגובה היא החלטה שיפוטית מפגרת.ההחלטה של אלוף הפיקוד להפגש עם החיילת זה פיגור שכלי.
  כל שדרות נמצאת תחת מאפיה ,כל הארץ שורה בעשרות אלפי תיקים פליליים ופתאם רק החרדי המסכן אב ל12 ילד אשם בכל.

 9. 123
  כבר אמרו חז״ל זקני עמי הערצות ככל שמזקינים והולכים

  דעתן מיטרפת עליהם

  1. חזק ואימיתי!! זה ניכר הייטב אצל הכופר יוסי.אסור להסתכל באדם רשע!
 10. 122
  בזכות מה אתה יוסי גר בשטח כבוש אתה גר במקום שסילקו

  ערבים מכח התנ״ך שלו ולמפרשיו אתה בז איש קטן שכמוך

 11. 121
  כל מילה קדושה! תודה יקירי
 12. 120
  women and pigs

  Before anyone can comment on this filth, go spend a Shabbat in a home of one of these families. See how the families treat each other. The warmth, love and respect that family members have for each other and then you can have an opinion. Do not ever have an opinion before you know any facts. Of course there are exceptions to any situation, but my Yiddishkeit teaches me differently.

  1. רבקה יקירתי, את קוראת לזה filth, אבל הזוהמה הזאת מורכבת מציטטות, הכל שריר וקיים

   הזוהמה אינה במאמר של שריד, אלא בכתבי הקודש, בפרשנויות חז"ל ובהלכות הכתובות.
   הרי הקיצור שולחן ערוך הוא ספר הכיס להלכות היום יום עבור כל יהודי דתי - ושם כתוב במפורש: בל ילך איש בין 2 נשים או שני כלבים או 2 חזירים".
   האם הזוהמה היא אצל מי שהעלה בדעתו לכתוב ולפסוק כזאת הלכה - או בחילוני שחושף את ההלכה בפני מי שאינו מכיר?

   אז נכון, רוב הגברים בציבור החרדי אינם מדברים בגסות או מקללים את נשותיהם. אבל כל הנשים החרדיות אינן יכולות לפצות פה ולדבר בנוכחות גברים, אינן רשאיות ללמוד גמרא או לפסוק הלכה, ונמצאות תמיד מאחורי הפרגוד.
   שבת בבית חרדי מאד נעימה וחמה, כל זמן שהנשים יודעות את מקומן (והוא להגיש את האוכל, לטפל בילדים, לא להשתתף בדיונים וכמובן לא לשיר ליד השולחן).

 13. 119
  צעקת יוסי שריד

  הבעיה נובעת כאשר התקשורת החלה לפני שנים רבות לפרסם את הנעשה במאה שערים כגון קריאות נאצה כנגד שוטרים זריקת חיתולים מלאים צואה נגד מבקרים במאה שעריפ שריפת עגלות אשפה וכו איפה היו אנשי אכיפת החוק? איפה היו הפולטיקאים (בינהם גפ יוסי שריד) אשר יצאו חוצץ כנגד תופעות מעין זו?
  קל עכשיו לצעוק אך לפעול היה צריך עוד לפני זמן רב. האם הפוליטקאים גיבו את המשטרה?

 14. 118
  אני כל פעם שמשווה נוטה להאמין שדת האסלאם רק היא הנכונה< רק תקראו ותשוו
 15. 117
  sensible and intelligent....
 16. 116
  לפי שריד מקור הזיהום במעיין הגמרא/ההלכה

  "אם יש את נפשכם לדעת את המעיין ממנו שואבים אחיכם את עזות מצחם - סורו אל בית המדרש ופתחו דף גמרא. אמנם שבעים פנים לתורה, אך מגמת הפנים ברורה: מקור הזיהום הוא בהלכה עצמה." סוף ציטוט ,
  מה לו ולעמו ששותה משחר ההיסטוריה את מימיו . יעשה מעשה כאיש נצרת ,
  ויקים את דתו דת האמת הצרופה ... יחפש נא במימי המעין מה נאמר על זקני עמי ארצות .

 17. 115
  כל יתר הדיבורים מיותרים, הם יאלצו להפסיק את ההתנהגות השערוריתית כי יהיה עסוקים בפרנסה כמו כולנו

  כך גם אלו הטוענים להכללה גסה ימוינו לפי חוקי הברירה הטבעית. למשל: אה לא כל החרדים פרזיטים, חלקם עובדים, אם כך אינם זקוקים לקצבה ללימודים ולקצבת ילדים. כך לא יוכללו אלו שאינם פרזיטים ועל אחת כמה וכמה יחדלו הפרזיטים להיות כאלה.

 18. 114
  תודה לשריד על חדשות מרעישות מלפני אלפיים שנה. אבל יש לי שאלה: למה הנשים לא עשו כלום במשך אלפיים השנים הללו? למה גברים צריכים להלחם את מלחמתן, בעוד הן רודפות אחרי חתן ומרכלות ללא הרף בדיאלוגים מן הואגינה?

  ומדוע נשים הן המדכאות האכזריות ביותר של עצמן בהגבלת חופש התנועה - הפיזי, החברתי, המיני, האינטלקטואלי? מדוע נשים מלות נשים? אם בפועל וממש, ואם בלחץ האגרסיבי על כל בחורה "להסתדר", כלומר, להתחתן, כלומר להתקע לשנים עם בן גבר אחד בתוך מערכת חברתית שמנשלת מהן כל זכות, ורק מוסיפה עול על עול. בית ופרנסה, חיתולים וקריירה.
  למה נשים בריאות הולכות על עקבים שגורמים להן לנוע כמו אדם נכה? למה הן לובשות בגדים כל כך לא נוחים, רק כדי לסמן לחתן הפוטנציאלי שהלובשת פוריה וחרמנית, ולא תברח לשום מקום כי היא לא יכולה לזוז?
  למה אשה המגיעה לתפקיד ניהולי חוטפת קיתונות של חרפות בעיקר מאחיותיה המנסות להקטינה בחזרה לממדי האשה המתוארת בהלכה?
  למה הנשים לא מתקנות פנצ'רים? הרי יש להן בהחלט מספיק כוח ושכל לשם כך. למה הן עומדות כמו גוזל חסר ישע בצד הדרך וממתינות לרבי עקיבא כלשהו שיחלצן?
  שרשה לה פאם, יוסי שריד.
  התשובה לא בהלכות שכתבו גברים לפני אלפיים שנה, אלא במעשיהן של נשים כאן ועכשיו.

 19. 113
  שריד צודק כהרגלו
 20. 112
  שימו לב רוב המגיבים הליברליים הם " שונאי גזענים ושחורי עור"
 21. 111
  קרב מאסף: ממילא אחרי 2030 החרדים יהפכו לרוב

  והדרת נשים תהפך להלכה קונסטיטוציונית

  1. החרדים יהפכו לרוב כבר בשנת 2022, במיוחד לאור בריחה המונית של החילונים השמאלנים לארצות הים.
 22. 110
  שנאת הדת של יוסי שריד וחבריו שקולה כנגד שנאת החילונים של החרדים הקיצונים. שנאת הפלסטינים של נערי הגבעות שקולה כנגד תמיכת השמאל הקיצוני בטרור הפלסטיני. כולם מתועבים וראויים לגינוי.
 23. 109
  לפני אלף ואלפיים שנה אבל כיום?

  הבעייה היא כמובן בעיקר הקפיאה על השמרים של החרדים הקיצוניים בתרבות פרימיטיווית פטריארכלית. ברור כי רוב היהודים אינם מאמינים בהלכות אלה כיום. יש גם זני קופים שמתאכזרים לנקבותיהם. לא למדינת קופים, ולא למדינת הלכה!

  1. מגלומן ! מי כופה עליך מדינת הלכה ? ה'גאים' מהארונות ?
 24. 108
  מי שרוצה להרחיב את הדעת על מעמד האישה בהלכה מוזמן להכנס ולקרוא: http://www.daatemet.org.il/articles/article.cfm?article_id=120&lang=he

  http://www.daatemet.org.il/articles/article.cfm?article_id=120&lang=he

 25. 107
  האם ככה ראית ?

  יוסי,
  האם ככה ראית כשגדלת, לזמן מועט, בביתו של הרב אריה לוין ואצל רעיתו זצ"ל? אני בטוח שלא! האם אתה זוכר כשר' אריה אחז בחמימות ידך וכשניהל הסידור קידושין שלך ורעיתך?
  מנסיונך והחויה בביתם כמדומני שראית ולמדת אחרת. א"כ מדוע הנך מגזים וכולל כל הדתיים וחרדים, משמיץ ומוציא דבה על כולם?
  אני רבי בישיבה, ולדעתי ודעת חברי הרבנים ותלמידי חכמים, מאד מאוס ההנהגה של אלו שהנך מוחה בם. הכאב ודמעות של הילדות, הוריהן, הנשים, וכן של הרבונו של עולם שברא כל אדם בצלם, פוגע ומכאיב כל אדם רגיש ותורני אמיתי. חילול השם נורא! אבל אל נא ידידי להשמיץ ולהוציא דבה על צבור שלם.
  הנני חותם בדמעות הנוזלות מעיני
  חיים

  1. טעות! הוא ביזה את חוקי התורה ותקנות חז"ל !

   ניגש לשורש ,ולא לאדם . אבל פחד לעשות כן לחוקי האיסלם ,אף לפרשנות הליברלית היותר !!!

 26. 106
  most of the problems

  חלק מהמפגינים עונדים טלאי כתום בצורת מגן דוד שאמור לסמל את היותם "קורבנות הנרדפים בגלל יהדותם", כדבריהם.
  coming from the left and the right are jews from European decent

 27. 105
  יוסיניו,כמי שנשוי 50 שנים (ולאותה אשה!) ,אני מוצא שאין בעולם טוב ,המשתווה לטוב היוצא מהדרת נשים.
 28. 104
  מעלותיו של שריד כאן: סילוף, הטעיה, שנאה, רוע, התנשאות, גזענות. שכחנו משהו?

  וכל אומרי ה"הן" אחריו אינם אלא איד' שימושיים כהגדרתו של לנין בשעתו. חיילים נאמנים במצעד האיוולת, שאינם רואים כי מוליכים אותם בכחש אל מחוזות הביטול של ישראל כמדינה יהודית (הרעיון להפריד דת ממדינה אינו כה תמים...) שתיפול כפרי בשל בידיהם של מבקשי נפשה.

 29. 103
  לא קורה פעמים רבות שאני מסכים עם מר שריד, הכתיבה אולם רהוטה כתמיד

  והפעם גם התוכן ראוי ומאתגר.

 30. 102
  מישהו עשה על זה בדיוק סרט מגניב

  http://vimeo.com/5857610

 31. 101
  Very selective quotes - one can trash any movement this way
 32. 100
  מאמר שנוי

  יוסי.. אין ספק שזה מאמר שנון וחכם. אכן, ביהדות יש פגיעה במעמד האשה. אבל, הקיצוניות שדורשת את הדרת הנשים, פגיעה וזלזול - נובעות ממחלה או הפרעה נפשית. מה ״נשי״ או מיני אפשר לראות בילדה בת 7????? אבל, דרכך היא לא דרכנו. כמו שדרכם אינה דרכנו. אתה קיצוני מסית ומדיח, אתה שונא יהודים יהדות ודת! במה אתה שונה מהם? למה את כל חכמתך אתה משקיע בשנאה והטפה נגד יהדות? אתה בדיוק כמותם קיצוני שמטיף לשנאה. חושך מגרשים באור, לא בשנאה ומקלות. אתה יכול להדליק אור אז למה מקלות ושנאה????

  1. "שונא אמו", כך אמר בגין על קרייסקי האוסטרי/יהודי

   לשנאה אין תשובה זוהי עובדה ללא נימוק .יונקים אותה מהבית .

  2. כל הקיצונים - מתועבים! אין הבדל בין נטורי קרתא לבין השמאל הרדיקאלי; בין נערי הגבעות לבין מפגיני בלעין; בין החרדים היורקים לבין השמאלנים הבוגדנים. כולם מתועבים.
 33. 99
  יוסי - תלמד לאיית - לא "גמרא"
 34. 98
  מאמרו של יוסי שריד

  אני אוהב בד"כ מאמריו של שריד. הפעם, אם כי טעוניו צודקים, אין לזלזל בהלכה ובתלמוד כערכים היסטוריים וחשובים לתרבותנו החילונית.
  הפגפ העיקרי הוא בנו, החילונום והדמוקרטים שמאפשרים סיקריקים וטפילים- בנוסף לממשלה שמובילה אתנו לעבדון - על שאנו מאפשרים זאת ולא מפרידים דת ממדינה ומתנחלים אלימים- כפוליטיקאי לשעבר עליו החובה לעזור לתהליכים חיוביים. אם כי שריד היה שר חינוך מעולה- יש להזכיר לו גם בגידתו בשולמית אלוני והשטחיות בהבנת התרבות שלנו.

 35. 97
  טעה מרקס, הדת גרועה מאופיום. ועצוב לי שאני משויכת לשבט הזה על השקפותיו הברבריות

  אין לי אלא לשמוח רק על כך שעם כל סלידתם מאיתנו, המוגדרות כשק צואה ופתח מדמם, הם לא ילודי אשה. . וכך גם בניהם. ואם לא די בכך, הם נושאים בגנים שלהם מחצית של גנים שבאו מאמותיהם. מסכנות הנשים הנאלצות לחיות באוירה של שנאה והשפלה כזו. עדיף שלא להיוולד כלל מאשר להיוולד לחברה שמתעבת אותך מראש. פעם היהודים חשו כך. מעניין.

  1. צודקת! זו הסיבה שהתאסלמתי... לא יכולתי לסבול עוד את השבט היהודי ואת השקפותיו הברבריות.
 36. 96
  אנטישמיות תוצרת בית

  לא יאמן, אבל עם ישראל בעצמו ממציא מחדש את האנטישמיות.
  אימצנו את תרבות המערב על יתרונותיה ותחלואיה כמעט בשלמות.
  רוב החילונים לא יודעים כמעט כלום על היהדות (לפחות עד כמה שזה תלוי במערכת החינוך הממלכתית) ולא יעזרו שום תירוצים.
  והנה תופעה חדשה ומעוררת חלחלה: שנאת יהדות ויהודים על ידי יהודים ישראלים, שחלקם מצטער שהוא בכלל יהודי.
  אני קורא את הטוקבקים ולא מאמין.
  כמות השנאה לאלה שבחרו לחיות את חייהם בצורה שונה, ההתלהמות של העיתונות ששכחה כללי עיתונות בסיסיים, בית המשפט ששופט אדם על הטרדה מינית כי קילל חיילת (בוא ניישם את הסטנדרט הזה לכולם ונראה מה קורה).
  אם לא נעצור את זה מהר בקרוב נראה עלילות דם תוצרת מדינת תל אביב.

  1. לערן, שים לב שכל מה שנכתב זה ציטוט מהלכות ומי שבור כאן זה אתה

   הגיע הזמן שישימו סוף לאלימות הדתית כלפי כל מי ששונה מהם! עלילות דם זו דמגוגיה שלך

  2. ציטוט מהלכות שנועד להכפיש את היהדות בצורה מכוערת, הסבר:

   אין שום בעיה להביא מאה, או אלף ציטוטים אחרים שיתנו תמונה הפוכה.
   ביהדות תמיד היה מגוון של דעות והלכות ומעולם לא היה מקור אחד מרכזי של הלכה על פיו כולם פעלו.
   כל מי שפתח פעם ספר תורה עם פירושים יכול לראות שמגוון הדעות כמגוון המפרשים ולעיתים קרובות הדברים סותרים. כך גם בגמרא והדבר תמיד היה לא רק לגיטימי, אלא אפילו מבורך ביהדות.
   מי שמבקש להכפיש את היהדות יחפש בנרות את אותם הדברים שנשמעים רע, יקבץ אותם וישחיר את כל הדתיים בעיני אלה שלא מבינים בעצמם דבר וחצי דבר בדת.
   ההסתה העיתונאית שאנחנו עדים לה מזכירה באופן מחריד את הרקע למשפט דרייפוס, ואכן בית המשפט קבע באופן חסר תקדים שאדם שחשוד בכך שקילל חיילת (וגם על זה הדעות חלוקות) מואשם בהטרדה מינית(!) ושוחרר ב-20,000 ש"ח ערבות.
   העיתונות שכל כך נהנית לבכות על "הפגיעה בדמוקרטיה" סוללת במו ידיה את הדרך לאנטישמיות תוצרת בית שמקורה שנאה עצמית וחוסר יכולת לקבל את השונה.
   הציבור צריך להבין שיש כאלה שבחרו לחיות באורח חיים דתי, חרדי וכו' וצריך למצוא את שביל הזהב לקיים חברה משותפת.

 37. 95
  מבריק
 38. 94
  רבי יוסי הגלילי, שכנעתָ אותי לא לעבור בין שניים כמוך.
 39. 93
  יש כל כך הרבה מאמרי חזל בשבח האשה והנשים וציטוט חלקי ןהוצאתם מהקשרם של דברי חזל (למשל כתוב גם לא לעבור בין שני דקלים)מראה על זה שאין ליוסי ה"כופר המלומד" שמץ של מושג וכנראה גם רצון (יוסי שלנו בחור מוכשר)לרדת לעומקם של דברים .

  היהדות התמודדה עם קושיות חזקות יותר

  1. באמת? למה שלא תשתף אותנו?
  2. אז זאת דרך עולם שבידי גברים לקלס או לשבח נשים?

   ודמות האישה נקבעת בעד עיני הגבר

   התורה תהייה נאורה כשנשים יפסקו הלכות ודינים על גברים
   ותודה על כל התשבוחות

 40. 92
  מישהו צריך לומר את האמת. תודה לך יוסי על שהוצאת את ההלכות מן השק

  ובעצם גם הבארת לנו את העובדה שבכל יום האדם הדתי מדיר נשים בתפילתו. והעניין עם הגוי מפריע מאוד. מה רע בגויי ?

 41. 91
  כל עוד האשה החרדית מסכימה לכל מה שנאמר בהלכה, אין שום בעיה! חוץ ממה שזה מרגיז את יוסי הכופר יש עדין ליהדות הרבה מה למכור. עובדה הרבה חופשיים חוזרים בתשובה ולוקחים עליהם עול התורה! זה אומר משהו לא?!
  1. כן. זה אומר שנמאס להם להתמודד עם החופש ולחשוב בעצמם. במצב כזה עושים טעויות טרגיות כמו חזרה בתשובה...
 42. 90
  שילוב מדהים של פחד, סלידה ובוז. אין לי שום ספק שהנשים החרדיות הפנימו את הסלידה הזו.

  אי אפשר לחיות בדיכוי מתמשך מבלי להיות להפנים את השנאה כלפיך. אי אפשר לדרוש מהן להתקומם ולמעשה אי אפשר לדרוש מהן דבר. העצוב הוא שאפילו הגברים שגדלו וחונכו על דברי הבלע האלה ואל תוך אטמוספרה כה רעילה, גם הם לא ממש אשמים. כאשר שוטפים את מוחך יום וליל בסוף אתה יוצא שטוף להמדרין. יוצא שאיש לא אשם. זו הדת והדת בלבד.

 43. 89
  77 שוב שכחת לקחת טת התרופות?
 44. 88
  מוזר מה מביא חוזרות בתשובה להיכנס לעולם כזה ולמה הן מאושרות?!

  כנראה שאתה מעוות את הדברים.

 45. 87
  לתרגם למאה שפות ולהפיץ בכל מרכזי האנטישמיות בעולם, בתמיכת הקרן החדשה לישראל.
 46. 86
  מה שמעניין שרוב רובם של המכים הרוצחים האנסים הם לא שומרי תורה...........

  מאמר של בור ועם הארץ ולו בגלל הבנת הציטוטים והשוואה בין אשה לכלב רק ראש חמת מלא צואה של שיטנה יכול לעשות זאת גם החכמים ביניכם כנזם זהב באף חזיר..........

 47. 85
  להזכירכם: הלכה מפורשת שכבר פסקתי על אותו מין ואפיקורוס הרשע יוסי שריד זו הלכה העומדת בעינה, לאמור:הוא רשע מרושע שצריכים לבערו מהעולם, וכמו המן הרשע צריך לתלותו על עץ". ועל חברתו שולמית אלוני פסקתי:"ביום שהיא תמות צריך לשמוח ולעשות משתה".אמן ואמן.
 48. 84
  הלוואי יוסי

  הלוואי שתשקיע עשירית מהאמאצים שלך להשכין שלום עם הערבים שבתוכם נמצאים גם רוצחים בדם קר ,לבין אחינו החרדים

 49. 83
  כל ששריד יודע זו שינאה ושוב שינאה - שיטחי ופרימיטיבי
  1. שריד - זקן נירגן ואטום....די צא לפנסיה , עייפנו מן ההבלים!
 50. 82
  איזה רמה נמוכה

  הגיל עולה והרמה מתרסקת

  1. רזי, כאשר תגיע לגילו של שריד, לא תהיה מסוגל לקרוא ולכתוב. תן כבוד לזקן השבט, גם כאשר דעתו משתבשת במקצת.
 51. 81
  מומחה לגמרא?

  אני לא מבינה למה אתה מתכוון כך..אם זאת ההלכה מדוע הדתיים הלאומיים לא נוהגים כן?..יש כיסוי למה שאמרת כאן?פתחת ספר גמרא פעם שאתה יודע?בעיניי זה יותר עמוק ממה שרואים על פני השטח..לי כמובן אסור ללמוד גמרא[וזה לא המקום להתווכח על כך..]אבל אם אתה מתעניין שאל אדם שמכיר את הגמרא על דיקדוקיה..יום נעים.

 52. 80
  שריד מציג תמונה חלקית ובכך מסייע לחרדים לטעון שהם דוברי היהדות

  יוסי שריד בוחר להראות רק חלק מן התמונה ובכך מגביר את הניכור והריחוק של החילונים מן היהדות, מה שבעקיפין מסייע לחרדים לטעון שהם הדבורים האמיתיים של היהדות. במה טועה שריד ומטעה?

  קודם כל, רוב הציטטות שלו הן לא הלכות אלא דברי אגדה ויש הבדל חשוב בין האחת לשניה.

  שנית, המסורת היהודית שימרה את המחלוקות ואת דעות המיעוט מתוך השקפה עקרונית (מרתקת בפני עצמה). שריד מביא את העמדה האחת מתוך מחלוקות ידועות- למשל בשאלה האם מותר ללמד את הבת תורה. כך הוא יוצא תמונה קשה הרבה יותר של שנאת נשים ממה שיש בספרות.

  שלישית, חז"ל פעלו בתוך עולם פטריאכלי. מה שמעניין ויפה זה למצוא את המקומות שבהם הם חשים חוסר נחת עם זה ומחפשים פתרונות שמשנים את מעמד האישה בתוך העולם הזה.


  חשוב לדעת שהסיסמה "קול באשה ערווה" אינה מבוססת על חוקי התורה ואפילו לא על הלכות פסוקות, אלא על מדרש אגדה אמוראי, שהיה אחר כך בסיס למחלוקת בין פוסקי ההלכה בימי הביניים. הידע הזה יכול לתת לנו כוח מול הבריונים החרדיים המרימים את דגל "היהדות" מתוך בורות וחוסר כבוד למורשת היהודית לדורותיה.

 53. 79
  אתה מצטט את הזוהמה הזיכרית שבתלמוד, תגיד לפחות בברור שזו זוהמה.

  לפעמים שונאי נשים בסתר, חילוניים (שלא תהיה טעות: אני חילונית למהדרין), מערימים בפנינו ציטוטים של חארה נגד נשים ומתבוססים בהם. הם נהנים בסתר מלזרוק עלינו את הזבל הזיכרי, כשהם מתחכמים שזה במסווה של אנטי שוביניזם.

  1. אני מזדהה איתך לחלוטין. כל הגברים- חרדים וחילוניים, יהודים או גויים - מקומם בפח האשפה של ההיסטוריה!
 54. 78
  בראשית ברא הגבר את אלוהים.ובאחרית יקום ה"שם" על יוצרו עלוב הנפש..
 55. 77
  "כבודה של בת מלך פנימה" ?? - כדאי שתלך ללמוד את הפרשה הזאת

  הידע שלך בנושא לוקה בחסר
  כלל לא מדובר על "כבוד" - בדוק בבקשה - אם אתה כבר מפנה אותנו לגמרא

  1. אצל מי ילמד?אצל הרב עובדיה?

   מה אתה משחק אותה כזה גאון?אם יש לך דעה,אמור אותה.

 56. 76
  ברררררררררררררררררררררררר

  מחריד לגמרי.

  חילון כללי בכפייה עכשיו!!!

 57. 75
  אפשר להתפלץ.
 58. 74
  ניכר ביוסי שאינו מכיר משניות והלכות

  אם הוא מתדרדר על הרבי יוסף כדי לתרץ את חוסר ידיעתו.
  המשניות שמצטט יוסי, להוציא כמובן את דבר תיפלותו של יוסף שאינה מחייבת אדם בישראל ובודאי אפילו לא את מעריציו, הן לא פסיקות שפסקו במשנה ואינם מחייבים את הכלל. כל התלמוד, נגמרא והמשנה מלאות בדיעות רבנים המתווכחים בינהם, אבל לא כך קביעה ואמירה של כל רב מחייבת את היהודי המאמין היום. מה שמחייב הם חוקי התורה, התפילה ותפילת שמונה עשרה בתוכה. הילכות בין אדם לחברו (ובמקרה שלנו לאישתו) הן הילכות שהדור פוסק אותן. כיום רוב החרדים נוהגים בכבוד באישה ובכלל הציבור. רק מעטים מבין החרדים, בעיקר מהחוגים האנטי-ציונים הלוחמים כמו 'תולדות אהרון' מנסים להתחכח עם הציבור ולייצר משברים, התפרצויות ואלימות. לכן נוהג נכון נתניהו כשהוא לא מתלהם על כלל הציבור החרדי, אבל נותן יותר אמצעים למשטרה ולשב"כ (לשב"כ בעיקר מול תאי "נוער הגבעות" בשטחים) לטפל בבעיות ביד קשה.

 59. 73
  יוסי שריד יפה כתבת. גם אינטליגנטי וגם בעל כישרון ספרותי אדיר. גם למדתי. לא תיארתי לעצמי עד כמה ההלכה מזלזלת במגדר הנשי ובאיזה ביטויים מגעילים וציוריים (אם אפשר להגיד) היא משתמשת מי לימד את פוסקי ההלכה להתבטא כך. ולציבור הנשים הדתיות: איך אפשר לסבול גבר שאפילו את אמו אינו מכבד? מה אפשר לצפות ממנו? ועוד שאלה : אולי אשה- כל אשה- צריכה לשקול להתנתק מדת ותרבות שמבזה אותה . מה אם צעירה צריכה לגדל בת? להגיד לה את האמת? ואיך ליצור קשר עם המין השני שאולי מושפע בתת -מודע מההלכה ?
 60. 72
  רק חזרה בשאלה גמורה תציל משמד וריצה על ג'בלאות תחלץ משטויות! לגייס את ה-"מחרדים" לאלתר!
 61. 71
  "להפציץ" את המאמר מהאוויר על בני ברק/בית שמש /צפת/ירושלים ...


  למען יגיע לכמה שיותר אוכלוסיה נשית מנועת ידע חופשי/נגיש.

 62. 70
  למה היו פוגרומים?
 63. 69
  זקן בגבר ערווה

  חשבתי על זה והגעתי למסקנה שבינתיים נראה שכח לא עוזר. השאלה אם אפשר לדבר איתם ולעזור בתפיסה מגדרית שונה, להכניס עוד אפשרויות . בכל מקרה יותר ויותר נראה לי שאם זה לא יעזור אז צריך להתחיל לפמפם שכל "זקן בגבר ערווה" וזה לא יפה להסתובב ככה, זה ממש מזכיר איזורים אחרים בגוף, שילכו מאחורינו, שיתכסו ושיתגלחו.

  1. תגובה מטומטמת.

   בזאת ירדת בדיוק לרמה שלהם.

  2. חחחחחח . גם אני סבורה כך, לא מהיום.

   אגב, יש לכך ביסוס ביולוגי גמור: הזקן הוא סימן מין בולט, כדי שהאשה תזהה את הזכר.

  3. חחחחחח!!! גם אני חשבתי כך מזמן.....

   ואגב יש פה ביסוס ביולוגי גמור: הזקן הוא אכן סימן מיני שהטבע נתן בזכר, כדי שהאשה תזהה אותו כזכר.

  4. לדניאל, האם זו אקסיומה?

   בלי קשר לתגובתה של מרב, אני תוהה האם אתה מתכוון לכך שאסור לי להלחם באותם כלים בהם הם נלחמים בי. צדקנות לא תוביל אותך רחוק. מבחינתי, במלחמה כמו במלחמה (אם כבר לאמץ קלישאה...) ובמלחמה הכל כשר, הבו לי חצים, כדורי זרחן או פצצת אטום על הראש. הבא לירוק עלי ולקרוא לי פרוצה, מוטב לו שיזכור שגם אני - קלת דעת, עצלנית, יצאנית, נואפת ובהמה ככל שהוא חושב שאני - מסוגלת להחזיר מלחמה. בכך אני יורדת לרמתו? עולה לרמת הגולן או יורדת למישור החוף? למי איכפת?
   או במלים אחרות, מתי תוכרז כבר מלחמת אזרחים? לא תהיה זו מלחמת אחים כי לא אחי הם. אין לי ספק שרבים רבים כמוני יתיצבו למלחמה כי רק באלימות נמגר את האסון שהם עומדים להמיט עלינו. אם למדנו משהו מההיסטוריה זה שהקיצוניים החריבו את הבית הראשון והשני. האם אתה מצפה שגם הפעם נשב בשקט בעוד הם באים עלינו לכלותנו כדי לא לרדת לרמתם?

 64. 68
  הדברים נכונים, אבל במה תועיל פסילת רשימות?

  טוב היית עושה אם היית קורא את החלק השני של הדיון בוועדת הבחירות המרכזית לקראת הבחירות האחרונות, ב-2009 (את החלק הראשון כדאי גם כן לקרוא, אבל הוא שגוי ומסית ואכן נפסל על ידי בית המשפט העליון). נציגי כל הרשימות, לרבות מרצ (ובערעור לבית המשפט העליון גם המפלגות שנפסלו, בל"ד ורע"ם-תע"ל, תמכו בהחלטה), הצביעו פה אחד נגד פסילת ש"ס ויהדות התורה, שכן אין למנוע ייצוג מהציבור החרדי. כך גם לגבי הציבור הדתי-לאומי, שלא הוצע אז לפסול את מפלגותיו. על פי פסיקת בית המשפט העליון, רק במקרים קשים, חמורים, קיצוניים ומובהקים ניתן לפסול רשימה מלהתמודד בבחירות, ואכן רק שלוש רשימות נפסלו מאז הקמת המדינה: רשימת הסוציאליסטים ב-1965 (פסיקה בעייתית ואקטיביסטית לא במעט, עוד טרם חקיקת החוק, ששימשה למעשה בסיס למה שעשו מאז), רשימת כ"ך (ב-1988 וב-1992) ורשימת כהנא חי (ב-1992). הזכות להיבחר היא זכות חשובה מאוד, ויש למנוע אותה רק במקרים קיצוניים ונדירים, בהם נשקף סיכון לאופי הדמוקרטי של המדינה (זו דעתי, פסיקת העליון מקלה יותר במבחנים אך דומה במהותה).

  הפיתרון אינו בפסילת רשימות או בפסילת אורח חיים שלם, והרי ידוע שכל אחד יכול למצוא בהלכה מה שירצה. הפיתרון הוא באכיפה נחרצת של החוק האוסר פגיעה בנשים. הם מוזמנים לחשוב מה שהם רוצים, אך לא לכפות את רצונם.

 65. 67
  ראוי לשינון וללמידה. תודה.
 66. 66
  ועוד לא אמרנו מילה על היחס לגוי שהוא גרוע מבהמה.....
 67. 65
  ברוך שלא עשני אישה

  מאמר מצויין ומטלטל. יש בו רק משפט אחד של "הפוסקים הגדולים" שנשמע ממש הגיוני והוא "ברוך שלא עשני אישה" - הרי בתרבות הזו שהם עיצבו וממשיכים לעצב זה נשמע ממש סיוט להיוולד אישה. צודקים.

  1. ברוך שלא עשני גבר- אנו המין היותר מוצלח,מה לעשות
 68. 64
  ושוב - תודה לעומד על המשמרת

  אל תוותר, על אף המלעיזים והמשמיצים. דבריך, לרבים מאתנו, הם דברי "אלוהים חיים". במציאות החשוכה שכופים עלינו השוטים שבתושבי המדינה האומללה הזאת, אתה ודומיך - קרן האור והשפיות.

 69. 63
  לעת זקנה גילה שריד את שנאת הנשים שספוגה בהלכה היהודית, וזה נחמד

  יכול להיות שאם הוא מגלה את הסוד הזה בתקופה ששהיה ח"כ ושר החינוך, אולי היה עושה משהו בעניין זה, אפילו כותב רשימה כגון זו.

 70. 62
  היהדות הצטינה בהמצאת מונחים רכים לאפליה ולעוול.

  תמיד ידעה היהדות לעטוף ההפליה והביזוי לנשים במילים יפות וריקות מתוכן. כבוד בת מלך פנימה וכדומה. אשת חייל מי ימצא.
  עם זאת יש בדת יופי והוד שאבד לנו בשלטון הדתי החשוך של יהדות מזרח אירופה

 71. 61
  חצי אמת גרועה משקר. הכותס מביא רק ציטטות בגנות האישה ולא בזכותה.
 72. 60
  כשמשיח "צדקנו" יגיע - תיפרד המדינה מהדת. מדינה הזויה ... משיח לא בא ולא יבוא
 73. 59
  ישראלים,דמוקרטיים,חילוניים בני הלאום היהודי

  חצרות הרבנים ונערותיהם משמרים את הבידול ואת הניכור לעולם הרחב.
  מלבושיהם מתאימים לאירופה של חורף ולא לישראל של קיץ ומנהגיהם שונים.
  הדרת הישראלי מן היהודי נעשית במו ידיהם ומנגד יש מביניהם שעושים לבבות בקרב החילוניים להעברתם אל עולמם.
  הם אינם ציוניים במובן הבסיסי של המילה,לו יכולים היו להישאר במקום בו פיתחו את מנהגיהם,פרשנויותיהם ומלבושיהם ולהמשיך לדבר אידיש או שפה אחרת-היו עושים זאת.
  לומדי התורה,משריצי אינסוף הילדים,כולם נתמכים ע״י תקציבי המדינה,חסרי ידע בלימודי הליבה,צאן מרעילת של אימפריות כלכליות המונגות בידי רבנים,אליהם נוספו משיחי הדת בשטחים,פרשני זכות אבותינו ומתירי תג מחיר,גם הם מתקיימים בזכות תקציבי מדינה ותרומות של חרדים כאלה ואחרים מארה״ב.

  וישנם ישראלים,חילונים,דמוקרטים,המאמינים במוסר היהודי הקלסי,בציוויי האיכות מהתנ״ך,בעליונות האבסטרקט בפילוסופיה היהודית על פני בני אנוש להם מייחסים תכונת אלוה,צלבים,פסלים,טוטמים,נישוקי מזוזות וכד׳-למעשה זה הרוב
  שהיה

  חיבור הפשיזם הימני,הגזענות,הבורות,הכוחניות,עם מנהיגי אפלת הדת (במנוגד להילת האמונה) ועם מנהיגי תג המחיר בשם אלוה ובתמיכת ההמון מוחא הכפיים לעוד נאום מלוטש שיש עימו ״כבוד לאומי״ יחד עם נביא ״הכבוד הלאומני״ וערבים למיניהם ולסוגיהם-אלו הופכים את אותו ציבור גרעיני שיסדמונשא בנטל והקריב ייצר כאן את סיפור ההצלחה למיעוט,מיעוט שעוד יתמעט.

  היתה מדינת ישראל,נחמדה,חילונית,מיוחדת אפילו,נותרה מדינת תל אביב ועוד קצת-כמה חבל

 74. 58
  כדי לא לעוורנו ולהסיח דעתנו מן הגרועות שביהדות.בכח או בכיבושין מטרתם אחת !יש לבנות ערים רק להם

  שבה הם יכלכלוה ,תורה ירביצו בה .מצוות תקויימנה ,בפרט ובעיקר בציבור.והכל בכספם ולא בכספנו.ויבוא שלום על כלל ישראל

 75. 57
  מדהים

  לפחות יש גבר אחד בעל דעת ושאר רוח בארץ הפרימיטיבית שזועק עמנו המלך עירום תודה לך מקווה שתשמש השראה לגברים נוספים

  1. לפחות יש גבר אחד בארץ הזאת שמראה כמה הוא ערום מדעת ותבונה
 76. 56
  מה שאני לא באמת מבינה זה איך

  עם סלידה וביזוי כל כך עמוקים כלפי האישה- יש כזו טירחה גורפת בהלכות הקשורות אליה. אם היא כל כך דוחה ושווה כקליפת השום- מדוע מדברים על כבודה שהוא פנימה, מדוע מזהירים כל כך הרבה ממנב

 77. 55
  ''החלוצים'' שבנו את המדינה היו חילונים אתיאיסטים 'גומרי' המדינה הם נציגי הדת
 78. 54
  מת כבר שתהיה מלחמה

  עם איראן שתשכיח לנו את האויב מבפנים ותזכיר לנו את האויב מבחוץ, כי בניגוד לזה שבפנים בדמות הדת הפרימיטיבית ועבדיה, את זה שבחוץ אפשר לנצח.

 79. 53
  קודם וראשית כל, שיאסרו בחוק את כריתת העורלה. שזה מעשה ברברי ואכזרי שמבוצע על תינוק חסר ישע בן 8 ימים. ולאחר מכן לאסור על השחיטה הכשרה בבתי המטבחיים, שזאת אכזריות כלפי בעלי חיים תמימים רק בגלל שהם כשרים למאכל. ובמקביל, להפסיק את הקיצבאות לאבריכי המשי ורבניהם, שיצאו לעבוד לפרנסתם, ושישלמו דמי לימוד באם רצונם ללמוד בישיבה. עוד דבר, משרד הדתות ממונה על הזרמת כספי המדינה למוסד הרבנות ולמשכורות רבני הישובים הקשורים לה - לעמותות דתיות - לישיבות ולכוללים - לקיצבאות לאבריכים וכו.., ומשרד הפנים ממונה על הזרמת כספי המדינה לרשויות הדתיות שבכל ישוב בארץ. משרדים אלו הם מקור החיים והפרנסה לאוכלוסיה הדתית והחרדית. הוצאת הדתיים משני משרדים אלו תגרום להפרדת הדת מהמדינה, אבל זה לא יקרה כל עוד מפלגות השמאל תיהיינה סמולניות הזוייות, ותשכבנה פוליטית על הקרשים.

  ואז הדת תפרד מהמדינה מאליה, ותחייה את חייה בצורה עצמאית.
  כל אחד יוכל ליהיות מאמין שוטה דתי,
  כמו שכל אחד יוכל ליהיות מאמין שוטה סמולני.
  ושני ציבורים אלה לא יביאו לנזקי דמים.
  (דתיים - כלכלית, סמולנים - דמים ממש).

  1. להלן כמה דברים טובים על עם ישראל ועל התנ"ך....

   העיקרון שכל אדם נברא בצלם האלוהים,
   הוא הבסיס המוסרי בצוויליזציה המערבית העכשווית.
   אם לא היה העיקרון ש'כל אדם נברא בצלם האלוהים',
   לא הייתה קמה הצוויליזציה המערבית עם אמות מוסר אנושיות,
   ועיקרון זה בתוספת עקרונות מוסר אנושיים נוספים,
   הוגדרו לראשונה בהיסטוריה האנושית בתנ"ך,

   בנוסף,
   בתנ"ך הוגדר שכל העצמים והתהליכים ביקום הם תוצרים של אלוה אחד ויחיד,
   ולא הרכבים של אלילים שונים,
   כמו אל השמש, ואלת הפוריות, ואל המלחמה, ואלת האהבה, וכו..,
   כמו בדתות האליליות השונות שבתקופת התנ"ך.
   דבר זה פתח את הצוער לחקירת היקום בצורה מדעית.
   וזאת הסיבה שהצוויליזציות כמו במרכז ודרום אמריקה, וגם במזרח אסיה,
   לא יכלו להתקדם מהבחינה המדעית, כמו הצוויליזציה המערבית.

   בתנ"ך מוגדר שהאלוהים ברא את היקום לפי חוקים קוסמיים.
   כלומר המאור הגדול, שזאת השמש, והמאור הקטן שזה הירח, וגם עונות השנה, וכו..,
   מתנהגים לפי חוקים קוסמיים מתמטיים שהבורא קבע.
   ודבר זה היווה תמריץ למדעני קדם והרנסנס, לחקור בכיוון.
   ולנסות לגלות את הרכב החוקים הקוסמיים שנוהגים בעצמים שביקום.

   בסיכום.
   כולם מסכימים שקונספט עם ישראל התגבש כאן בא"י לפני כ-3000 שנה.
   ומאז הוא שמר בקנאות על קיומו הדתי לאומי. כולל בגלות.
   כולל כל הגיורים ההמוניים שהיו עד לפני כאלף שנים.

   וגם שהתרבות המערבית כיום,
   שהיא פיסגת התרבות האנושית מאז שחר ההיסטוריה.
   מקורה ביהדות כפי שהתגבשה כאן בא"י.
   (עם קצת עזרא מתרבות יוון העתיקה).
   ובנוסף...
   שהיהוד לאורך ההיסטוריה וגם כיום,
   מהווים גורם מרכזי בתרבות זאת.

   זהו,
   אפשר ליהיות דתי מאמין, ו/או חילוני מאמין, ואפילו סמולני מסומם,
   כל אחד באמונתו יחיה, וזה לא משנה כהוא זה,
   ----------------------------------------------

   רק בספרות המד"ב, חוזר לאום עתיק לארץ מולדתו,
   2000 שנה לאחר שגורש ממנה.
   ועוד מצליח להקים מדינה לתפארת,
   כולל החייאת שפה מתה,
   כולל יצירת תרבות משגשגת, בשירה, בספרות, תאטרון וקולנוע,
   כולל מדע וטכנולוגיה מהמתקדמים בעולם,
   כולל צבא חזק ויעיל,
   וכל זאת תוך כדי מלחמות ופיגועי טירור, ללא הפסק.

   וכל זה עומד ללכת לתהום הנשיה,
   עקב ריקבון וחולי מבפנים, הסמולניות.
   שזה רעל עטוף בכאילו רציונליות,
   וזאת הדרך המובילה לכיוון התהום והחידלון של היישות הציונית,

   כאן זה מדינה של היהוד. וכאן זה דמוקרטיה רק ליהוד.
   מוטב שכולם כבר יפנימו את זה. סמולנים, וערבים, וגם היהוד.

  2. סולו, חבל לקרוא כל כך הרבה אם אינך מבין דבר. היוונים הם שהניחו את התשתית למדע, ולא רק תשתית אלא את כל הרעיונות המדעיים כולם, מן האטומים, ועד לתיאורית הכאוס. והם היו עובדי אלילים.
  3. ואז הדת תפרד מהמדינה מאליה,

   רעיונותיך כלבבי נקווה שכך יהיה

 80. 52
  כתבה מעולה מאלפת ואיומה,כמו תמיד. ישר כח מר שריד, קצה אור בספירלת האיימים שבו נמצא ומתדרדר עם ישראל. שנה טובה לכל אוהבי החיים.
 81. 51
  דת ומדינה

  אף פעם לא הסכמתי לדעותיו של שריד,פרט לפעמיים המאמר הזב והמאמר שלו על כלבתו שהלכה לעולמה. רק לרענן את זכרונו של שריד, שמי שטיפח את הדת והמדינה זה מחנה הסמול שהוא אחד מראשיו. דוד בן גוריון שהיערצתי מאוד, הרכיב את ממשלותיו בהכריזו על עיקרון " בלי מק"י וחרות" אז הוא הפך את מחנה הדתי ללשון המוזניים, ועד היום אנו סובלים מהמכה הזאת. אין לי כל דבר נגד הדת והדתיים, שמקומם הוא בבית הכנסת ולא בכנסת. מחנה הסמול ייסד את החולירע הזה שנקרא מפלגות דתיות. מסינאת מפלגת החירות שהיא מפלגה פטריטית, נוצר גוש שלא היה לו כל מקום בפוליטיקה של ארצנו. ואל למחנה הסמול להטיח האשמות באחרים

 82. 50
  איש לא ישר במיוחד יוסי שריד

  לא שמעתי שבבואו להשכין שלום במזה"ת, טרח להביא ציטוטים של מנהיגי האומה הערבית. כי אם היה טורח, היה מתברר שתמיד אפשר למצוא סימוכין לכוונתם הגורפת להשליך את היאהוד לים. אבל הציטוטים הללו לא מתאימים למשנתו הפוליטית של יוסי, ועל כן העדיף להתעלם מהם. לא כך כשמדובר בציטוטים מלפני 2000 שנה, המאששים את שנאתו לציבור שומר המצוות. היכן הציטוטים המנוגדים, ויש רבים כאלו? יוק. זה ידפוק ליוסי את האג'נדה.

  1. בורר

   מה הקשר לדעותיו על הסיכסוך הערבי. אם דבר והיפוכו כתובים מיהו הבורר?

 83. 49
  הציטוט המדויק משפיל יותר

  "אלו פסולים לעדות:חרש,שוטה,קטן ואשה"

 84. 48
  הבעייה מספר אחת של אזרחי ישראל(ברובם) היא שלוקחים את הדת ברצינות
 85. 47
  מאז שהציבור זרק אותך מהכנסת כתבת כ-7658 מאמרי לרלרת בכל נושא, לא זכור לי מאמר שלך בנושא הדרת נשים שקיימת כבר 20 שנה באוטובוסים של הדוסים. פת-אום נזכרת!
  1. 20 שנה אתה עוקב אחרי שריד ורק עכשיו נזכרת להזכיר לו על מה הוא עוד לא כתב? בוש לך.
 86. 46
  זיהום לא בהלכה

  מקור הזיהום הוא לא בהלכה, אלא באנשים החיים במאה ה21 ורואים בפסקי הלכה הנכתבו בידי רבנים לפני אלף שנה ויותר לקהל החי לפני אלף שנה ויותר, כרלבנטים להיום.
  אפשר לצטט קטעי גמרא (שאינה הלכה פסוקה) המצביעים על סלידה עמוקה מנשים, וזה מן הסתם נכון, הם חיו בחברה שונה כמרחבי רקיע מהחברה המערבית ה(פוסט)מודרנית בו אנו חיים. אך אם כבר מסתכלים על הגמרא והראשונים (ציטוט של הרמב"ם) והאחרונים (שו"ע), צריך להפנות מבט מעמיק להלכה כולה, לא לחלקים מימנה הנוחים להוכיח נקודה זו או אחרת. לענייות דעתי (עם מעט ניסיון כתלמיד ישיבה), יש מגמה ברורה לאורך ההלכה, ובמיוחד כשנכנסים לעידן המודרני, לעדן ולאזן את מצבם של הנשים בתודעה ובמציאות של רוב אותם רבנים.
  אז שוב, ההלכה עצמה, בתור דרך חיים אורגנית המתאמת את עצמה, פחות או יותר, לזמן שבו היא נכתבה, היא לא הבעייה. הבעייה היא אם אנשים כיום אשר לא משתתפים בתהליך ההלכתי, ולא מנסים לתאם את החוקים למציאות הקיימת, אלא מנסים לתאם את המציאות לחוקים.

 87. 45
  הנה מחשבה מלבבת :

  הדת היהודית והדת המוסלמית קרובות זו לזו יותר מכפי שניתן לשער. נראה לי שלא תהיה שום בעיה לקיים דיאלוג מפרה ובונה בין שתי הדתות, בתנאי כמובן שינהלו אותו גברים.

  1. והם שונות מהנוצרות, שבמקום הגמרא יש להם את הברית החדשה

   צריך להשוות:
   קוראן מול גמרא מול ברית חדשה ולהסיק מסקנות

 88. 44
  יוסי שריד, בוא תעזור לנו במפלגת אור

  מפלגת אור בעד הפרדת דת ממדינה.

  1. איך מצטרפים?

   יש אתר?

 89. 43
  כל הכבוד יוסי, חשוב שגם הדתיים ידעו שיש מקום לחדש את ההלכה ולהפכה רלבנטית

  ההלכה כפי שהדתיים מחייבים לקיים היא אנכרוניסטית ואינה מתאימה לימינו
  באם היהדות שואפת חיים היא חייבת לעדכן את ההלכה ולא רק בנושאי נשים
  נסיונם של החרדים לקדש נוהגים פסולים מרחיקה רבים מההלכה ומהיהדות

 90. 42
  וזה עוד קוצו של יוד, הדת גדושה בחוקים/תקנות נלוזים מסוג זה בכל האספקטים האפשריים
 91. 41
  יוסי-מילים כדרבנות.

  תודה.

 92. 40
  כתןב בתורה

  עין תחת עין ויד תחת יד
  מזמן כבר פסקו כופר ממון
  אבל נראה שהארץ יטבע לבצע ככתוב
  אתם נבזים ועמי ארצות

 93. 39
  אם קול באישה ערווה כּל שבגבר - איבר..
 94. 38
  בקשה לי אליך מר שריד.

  שר החינוך נזף בבית ספרק ערערה על השתתפות בתמיכה בזכויות האזרח.
  בבקשה כתוב. .אני רותחת מזעם. גם הגבתי. רות פריאל

 95. 37
  זה שמסתירים לא אומר שזה לא שם.

  להפך. פדופיליה, אונס ומה לא. הכל ובשפע אבל אסור לדבר.

 96. 36
  תודה לך יוסי שריד.
  1. אכן תודה. תמיד חשבנו שההלכה מתונה, צודקת, נאורה

   הדתיים כלפי חוץ מנסים להציג את פניה היפות והצודקות של ההלכה. אם היה לי מושג שיש שם שנאת נשים כה עזה, כל המחשבה שלי על היהדות הייתה משתנה. מזעזע!

 97. 35
  no more travel to israel for me
  1. BENO זה לא שם של כלב?
  2. Israel is so beautiful

   Israel is so beautiful, and the majority are not primitive. If you visit Israel you'll see the reality !!!

  3. והמ(ס)טיף הוא דווקא גזע של כלב.
 98. 34
  בקרוב מאוד - אירן כאן

  כל אדם שפוי שיכול לברוח מכאן, יציל את עצמו ממדינת חושך, ומאזרחים מפגרים שביום הבחירות בוחרים ושב ושוב את אותם המנהיגים המושחתים.

  1. את איראן כבר עברנו!!

   היום, הכיוון הוא טאליבאן.

 99. 33
  שריד אז איך זה שנשים נאנסות מוכות ונרצחות בסיטונות אצל החילונים

  הרבה יותר .ופי כמה מאשר אצל החרדים.לכאורה מהציטטות שהבאת
  זה היה אמור להיות הפוך.אלא שהמציאות והסטטיסטיקה הרבה יותר
  חזקים מהציטטות שלך.על זה נאמר "טול קורה מבין עיניך"

  1. " אל תרצח " עושה את שלו .לגבי השאר " העדר דיווח " אמת מהשטח


   הדאגה לכבוד הגבר / המשפחה עולה על העוול/פשע

  2. על מה אתה מדבר?

   די לטיעון שנשנים נאנסות יותר בחברה החילונית. זו שטות, הרי לנו יש משטרה שתגן עלינו, אצלכם הן מפחדות לדבר, אונסים אותן ימים כלילות והן כמו מסכנות בולעות את הגלולה המרה ולא מדברות פן יגרשו אותן, כי אם אנסו אותן זה כי הן פרוצות. אתם מתנהגים לנשים כמו אל זבל והלוואי שהן יתפסו שכל יום אחד ויקומו עליכם יורידו את השביס ויברחו לכם. לא תהיה מי שתלד לכם ילדים או תאכיל אתכם, אולי ככה תעריכו!

  3. לא ברור? ברור לגמרי שאתה משקר במצח נחושה. איפה מתחבאים הרוצחים, האנסים, השודדים והגנבים החרדים? אצלך במיקלט?
  4. את ציון, אתה חובב מן-הסתם - אבל, את האמת

   לא במיוחד...

   מנין הבאת ה"""סטטיסטיקה""" הזאת, לא הבנו עד היום!!

   האמת, כמובן, הפוכה: בקרב החרדים, נשים מוכות מכות-רצח, כדבר-שבשגרה - ואולם, אליבא דהלכה, זוהי "זכותו של הבעל", כי הן - בסך-הכל - קניין, ממש ככלי-בית, או רהיט.

   נשים ונערות נאנסות - אבל, אם בעלה של אישה, אונס אותה - אז, נו שוין, יגידו הרעבעצענים - זכותו!! היא קניינו, רכושו, הלא. ואם מישהו אחר, אונס אותה - מוטב לה, שתשתוק ולא תאמר על כך דבר - אחרת, זוהי "אשמתה"!! היא "פיתתה אותו"!! הוא הקרבן, אולי...

   ככה זה, אצל החרדים.

   זוהי האמת לאמיתה.

   דרכי-מחשבה, כה חשוכות - שאצל החילונים, כמובן, לא יעלו על הדעת כלל!!

   זה היחס האמיתי, בין מגזרי-החברה השונים...

  5. האנסים והשודדים החרדים

   מתחבאים בישיבות!!!

  6. לא יאומן כמה דעות קדומות ובורות יש בקרב דתיים. לא משנה כמה פדופילים/מתעללים/אנסים יתגלו בקרבם, הם מסרבים לקלוט שיש תופעות אנושיות שאינן נחלתם של חילונים או דתיים אלא של בני אנוש.
  7. על דברים שבצינעה אפשר להתווכח מה תגידו על אבות שרצחו ילדיהם ובנים שרצחו הוריהם והם נחשבו כנורמטיבים
  8. והם היו איך לא?חילונים נורמטיבים ...............
 100. 32
  בור ועם הספר

  נו,עם יהודים כאלה מי יבוא בטענה לאנטישמים.

  1. אפשר אולי לא לאהוב את יוסי שריד, אבל בור הוא לא
 101. 31
  ושוב תודה ליוסי שריד שמאיר את דרכנו (באור האש והשנאה)

  מאמר נפלא, "שנון כמו תמיד". ומה עכשיו צריך לעשות?

  -- יש לפסול לכנסת את מפלגות ש"ס ויהדות התורה. העם קץ בהן.
  -רווח כפול אם נשכיל לחלק את הכיסאות הריקים לתנועת מר"צ המייצגים יותר טוב את רצון העם. (מצער שבגלל הבחירות כבר אין להם מקום!)

  --המצוות האלה מ"דאורייתא" (כביכול) מוכיחות שיש לחוקק חוק האוסר לימוד התורה.
  --ואלו מדרבנן - מוכיחות שיש לאסור את הרבנים עצמם.

  מרץ תמיד השכילה להציג את הצד השני כקרבן של הנסיבות.
  היא מטיפה להצטנעות, צמצום, הקרבה עצמית:
  כדי להימנע מעימות, כדי לא להצית מלחמה, כדי להראות לצד השני שפנינו לשלום ולאפשר להם להתפשר עימנו... ובתנאי שהצד השני אינו הדתיים!
  במקרה הזה -
  יש לרמוס אותם, יחד עם תרבותם ואמונתם. "הם נחותים מאיתנו".

  מר שריד, אם הינך שליח של שלום ודו-קיום, הקפד על עמדה זו בכל הסכסוכים בהם הינך מתערב.

 102. 30
  האדמו"ר החילוני המבקש לקעקע את העולם החרדי מציע חלופה נהנתנית חפה מערכים המונעת על ידי צביעות, רדיפת בצע ורמיסת החלש. ונשמרתם לנפשותיכם!
  1. משום מה נדמה לדתיים שרק בהלכה היהודית ישנם "ערכים". איזה עיוורון! איזו התנשאות טיפשית! לידיעתך, מר לייבלה, ישנם ערכים בחברה החילונית, הנאורה והליברלית.
  2. הניחו למציאות המדומיינת שבה אתם חיים ובואו אלינו שיות תועות, אל אור תורתנו.
  3. על איזה ערכים אתה מדבר לייבלה?על כך שהראש שלכם מלא הזיות מין ואינכם מסוגלים לראות אישה,לשמוע אישה,לעבוד ליד אישה,לעבור במדרכה ליד אישה,לשרת בצבא עם חיילות ואפילו תמונה של המשורת לאה גולדברג בת המאה עושה לכם את זה.... יש לכם מקום לעוד 'ערכים' כאלה במוחכם?

   1

  4. מי קבע שחברה חילונית נאורה היא בהכרח ליברלית?

   במה עדיפה חברה שערכיה משתנים חדשות לבקרים ונקבעים עפ"י אינטרסים פוליטים או מצבי רוח חולפים בבתי הקפה בשיינקין, על חברה שערכיה הם הערכים המסורתיים של חברה ומשפחה העוברים מדור לדור והנהירים והמקובלים על הרוב הגדול של בני אדם?

  5. לעובר-האורח - הלו!! שבת!!

   מה-פתאום, אתה יושב מול מחשב דולק - ועוד באתר אוכלי-הטרפות "הארץ" - ומגיב?!?

   תיזהר, עוד יחשדו בך, שאתה גם זולל-שרימפס...

  6. האופי שבחרת לחברה חילונית וליברלית מעוות מהיסוד ומעיד על בורות וטמטום. עדיף שתישאר דתי.
  7. יש נאורות אצלם הכופרים, אבל אם אדם לא מצליח בחברה הוא מתרסק! חרדי שלא מצליח תמיד הוא עדיין שווה הרבה! ע"פ מחקרים מאמינים מתמודדים טוב יותר עם חרדות!!!החילונים הכופרים צורכים את רוב הכדורים הפסיכיאטריים בישראל.
  8. לדניאל קלטי,רואים שאינך דתי.כשלא רואים מותר לעשות הכל,גם לאכול שרימפס.והקב"ה גם לא רואה כי בשביל זה אנחנו חובשים את הכיפות הסרוחות שרק הולכות וגדלות מיום ליום.
 103. 29
  שכחת פנינה של עובדיה: 'מי שהולך בין שתי נשים כאילו הלך בין שני חמורים'. במו אזני שמעתי בטלביזיה בזמנו
  1. אם נתחיל לספור, את כל ה"פנינים" של המולה הטאליבאני הזה

   נזדקק לספר שלם...

 104. 28
  אפשר להבין את ההגיון בפסילת רשימות דתיות, אלב אם כבר פוסלים מה עם התנועה האיסלמית? או שמא מאור השמאל מכיל כללים אחרים לגבי הערבים?
  1. אולי במקום לתקוף, "צביעות מדומיינת", בתגובותיך לכל מאמר מחדש

   תטריח את עצמך לבדוק, פעם אחת, מה השמאלנים *חושבים*???

   אני, בתורת קומוניסט שמאלני אולטרא-רדיקאלי, אומר לך במפורש: תמורת פסילה, של ש"ס, מפד"ל/בית-יהודי, "מולדת", "דגל" ו"אגודה", אשמח מאד, גם לפסילת "התנועה האיסלמית" ושותפיה ברע"ם.

 105. 27
  לכן כל כך דחוף .....

  דחוף להפריד את הדת מבמדינה. להפסיק עם ההקצבות לישיבות, לסגור את המועצות הדתיות, לסלק את הרבנים מצה"ל, להכריח את בתי הספר הממלכתיים דתיים ללמד מיקצועות ליבה, להפסיק את תיקצוב הרבנות הראשית. אבל זה לא יקרה כי לנתניהו חשובה הגואליצה ולא טובת המדינה !!!

  1. כן, כמובן. הרי רק ביבי חדריהו

   נתן, לדתיים ולחרדים, כל מה, שאי-פעם ביקשו - זאת בשונה, כידוע, מדוד בן-גוריון, משה שרת, לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק רבין, מנחם בגין, יצחק שמיר, שמעון פרס, אהוד ברק, אריאל שרון ואהוד אולמרט = כולם, כידוע, שמרו הדת בנפרד מן המדינה, לחלוטין....הנהיגו נישואים אזרחיים....עודדו חינוך חילוני....ומה לא.

   אני מתעב את ביבי ומתנגד לו, בדיוק כמוך, אם לא יותר; אבל, כל הקטע הזה, של להאשים *אך ורק* אותו - במקום את כל ראשי ה"עבודה", ה"ליכוד", "קדימה, שביניהן וכל שאר המפלגות ה"""חילוניות""" בכנסת - כבר באמת, מתחיל להיות מגוחך - ואף: אבסורדי!!

   מה חושב אתה, לו במקום ביפי נתניבני, היתה כיום, ראש-ממשלת ישראל, ציבי לבתניהו - היה הבדל כלשהו??

   אז יש לי חדשות בשבילך: מכל בחינה באשר היא, היה המצב בדיוק אותו הדבר: חברה וכלכלה, דת ומדינה, איכות-הסביבה....בדיוק אותו דבר!! שום הבדל לא!!

   זה שביבי, חייב לעוף מתפקיד רה"מ הביתה (ושיישאר הפעם בבית!!) - זה דבר אחד; וזה, ש*כל* חברי-הכנסת החילוניים, ללא יוצא מן הכלל - אפילו מ"שינוי", בין 2003 ל-2006!!! - ישבו עם הדתיים והחרדים ושיתפו עמם פעולה, באושר ובשמחה - דבר אחר...

   לא רק ביבי, צריך לשמור על קואליציה חרדית; ככה יצטרך כל מי, שייבחר ויחפוץ, לצרף לכוחותיו, מפלגה דתית *כלשהי* = ש"ס, "מולדת", מפד"ל/בית-יהודי, "אגודה", "דגל", התנועה האיסלמית...

   הפתרון היחיד האפשרי: קואליציה חילונית אמיתית - לא בכאילו ולא עם קריצה, מדי-פעם, לחרדים ולדתיים!! אלא חילונית לגמרי ולחלוטין.

 106. 26
  מה היה קורה אם...

  יוסי אחר היה מפרסם מאמר השמצה נגד הנצרות או נגד האיסלם? מיד היו עוצרים אותו. ונגד היהדות? כולם עומדים ומוחאים כפיים!

  1. הוא לא משמיץ, אלו הם ציטוטים ישירים
  2. אלה ציטוטים סלקטיביים. לוּ נמנע מסלקציה הייתה מתקבלת התמונה הכללית והנכונה

   פשוט מאוד. הלכה לא נקבעת לפי לקט ציטוטים ערוך ומגמתי, (וחלקו מפורש באופן שגוי) אלא לפי התמונה הכוללת.

  3. "ציטוטים סלקטיביים" - עוד טיעון קלוש ומתחכם מבית מדרשם של הדתיים. ראבאק, איך אתה יכול להבין את היותה של האשה "חמת מלא צואה"?
  4. הציטוטים האלו מביאים את הרוח הכוללת

   אתה כנראה אף פעם לא אולצת לחשוב על המשפטים האלה בהקשר כזה אז אתה קצת בהלם שיש אנשים שאכפת להם מהנשים שלהם.

  5. אז הנה אני עונה לך וכותב במפורש:

   יהדות, נצרות, אסלאם, דרוזיות, הינדואיזם = כולן, כאחת, אותה מחלת-נפש מפלצתית, מחליאה ומעוותת.

   היהודים כורתים לתינוקותיהם, חלק מאיבר-המחין, בהיותם בני שמונה ימים - ועוד שוטפים-לעצמם המוח להאמין, שזה למענם.

   הנוצרים מתייחסים, לכל מגע מיני בריא ונפלא, כאל לכלוך.

   המוסלמים עוטפים את נשותיהם, בבורקות וברעלות, בטיעון של "זכויות-הדכאן".

   אצל הדרוזים, רצח-בנות, על רקע """כבוד"""-המשפחה, הוא דבר של מה-בכך.

   אצל ההינדים (על-פי כתבי-קודש במסורת הברהמינית), מעמדה של האישה, הוא משהו בין חיית-משק לכלי-בית (כן, אלה ההודים ה"רוחניים", עאלק, שכל אנשי הקו גואה-פלורנטין, מרבים - מסיבה בלתי-מובנת כלשהי - להתפעל ולהתלהב, מ"תרבותם הנעלה"...).

   התרופה היחידה, לכל הרעלים הארורים הללו: חינוך מחדש, בכפייה, לאתאיזם מרקסיסטי-לניניסטי = כלומר: ריפוי כלל החולים (=מאמיני כל דת שהיא, ללא יוצא-מן-הכלל), ממחלתם הנפשית הקשה, הגורמת להם לדמיין, ששמעו קולות, של איזשהו סבאל'ה סקסיסטי ושונא-חיים, המתגורר לו אי-שם בעננים.

  6. אתאיזם מרקסיסטי-לניניסטי

   "חינוך מחדש, בכפייה, לאתאיזם מרקסיסטי-לניניסטי": הניסוי הזה הוביל לרצח של יותר אנשים ממה שהיטלר רצח.
   פעם אחת הספיקה, תודה.

 107. 25
  אבל מדוע להביא הכל ללא מראי מקום?? זה א׳-ב׳

  כשמביאים ציטטות, ובעיקר בנושא כה שנוי במחלוקת. חבל מאוד שכך, מכיוון שהעדר מראי המקום מחליש מאוד את הטענה. מאדם כה מלומד ובעל שיעור קומה כמו יוסי שריד ציפיתי ליותר.

  1. כי המאמר קצר ואין בו מקום למראי מקום. זו לא עבודת סמינריון ולא מאמר מחקרי. יוסי שריד ציין לקראת הסיום שהיריעה קצרה ואף המליץ בהומור דק שהקוראים ימצאו את המקומות בעצמם. אולי החמתצ את הערתו זו ובכל מקרה, ההערה שלך היא לא לעניין.
  2. Have you ever heard of Google? Cut, paste, Google and you'll find it all. By yourself
  3. שריד לא כל-כך מלומד. את הציטוטים הוא קיבל ממישהו.

   שריד לא כל-כך מלומד. את הציטוטים הוא קיבל ממישהו.

  4. שמועות אומרות שאתה האיש שמסר ליוסי את הציטוטים-גאון!
 108. 24
  פסילת המפלגות החרדיות?

  קשה להאמין לדברים כאלה מפי אדם כה נאור.
  יש להלחם במפלגות המדירות כל אדם, חזיר או כלב,
  אבל להדיר אותן בחזרה?

  בטח יש דרך יותר נכונה.

  1. אין דרך יותר נכונה.

   מכל ההידברויות עם החרדים יוצאו החילונים וידם על התחתונה.הדרך היחידה להתמודד עם ניזקי הדת היא להפריד דת ממדינה.ישבו חרדים בבתי מדרשות ולא יתערבו בעינייני מדינה וחקיקה.

  2. מזיג - להפריד דת ממדינה כן, אבל לא למנוע מהציבור הדתי להתאגד
  3. שיתאגדו כרצונם, אבל שלא יצפו ממני

   א' - לחיות לפי חוקיהם הפרימיטיביים, המפלצתיים ובלתי-הנסבלים
   ב' - לממן אותם
   ג' - להגיד להם תודה.

 109. 23
  דברים כדורבנות שיש לאמר אותם בגלוי ובפומבי ולהאיר את עיני המפקפקים

  טוב שיש את שריד ואת רכלבסקי.הם לא נותנים הנחות.כל ההתנהגות החרדית.החרדלית.הדתית ואפילו המסורתית-לאומנית יצמיחו חנו כאן בקרוב פאשיזם כחול-לבן.זה הזמן לבלימה.זה השלב האחרון שלפני.ראו הוזהרנו.

  1. יצמיחו לנו כאן בקרוב???

   ומה יש לנו כבר עכשיו?

   ומה היה לנו *עד* עכשיו??

 110. 22
  כתמיד - היטבת להתבטא

  ולהאיר את חשכת הדרך שאנחנו הולכים בה לאחור.

  כשגם חברים דתיים-מתונים אומרים לי לפעמים, בגילוי לב נדיר, שהם חולמים לחיות יום אחד במדינת הלכה, אני מבינה שזה מה שצפוי לנו - מה שהיה הוא שיהיה; ואנחנו כמו שלושת הקופים - מסרבים לשמוע, מסרבים לראות, מסרבים לומר די ולא עוד.

 111. 21
  מגמתיות

  יוסי שריד,כמה גיבובי מילים וחצאי משפטים הכנסת למאמרך,זה לא יאומן?

  1. אני יותר מאשמח אם תפרט מהן חצי המילים הללו?

   בתי הדין הרבניים הם בתי הדין הלא וולונטריים היחידים בעולם הדמוקרטי ואף הדמוקרטי למחצה,האוסרים מינוי שופטות נקבות.רק זכרים יכולים לכהן בו.וזאת,אף שמחצית מן המתדיינות בפניו הן נשים.עד כדי אחוז באימת נשים,עד שרוב שופטיו פשוט יימלטו מן האולם אם תיכפה עליהם נוכחותה של שופטת.והדיינים,מטבע הדברים,גם מחוייבים להוראות ההלכה ולהשקפת עולמה.הרי על פיה הם אמורים לשפוט.לכן,בהכרעותיהם לא החוק עומד לנגד עיניהם אלא הדת.וממילא שומרי מצוות יהודים נהנים ממעמד-יתר מובנה כאשר הם מתדיינים בבת הדין הזה מול חילוניים או לא יהודים.זו לא אשמת הדיינים בהטיית הדין.זו חובתם.אך הנורא מכל,המעליב מכל,המבזה מכל והמביש מכל הוא מעמדן של הנשים בפני בתי דין הללו,ובהלכה כולה.אסופת הנאצות,העלבונות ההוראות המבישות שזרועים בספרי ההלכה והמדרש,הייתה מעלה סומק על לחייו של מלח שיכור כלוט.פסילתן לעדות,למלכות ולדיינות כדין שוטה חרש וקטן היא רק הקטן שבעלבונות.להלן קמצוץ קטן גמדי שבגמדי:האישה-חמת(שק)מלאה צואה ופיה מלא דם"(שבת קנ"ב)."מגדלת שיער כ(מו)לילית ויושבת ומשתנת מים כבהמה"(עירובין ק')."כל מה שהאדם רוצה לעשות באישתו-יעשה"(נדרים כ')."אין חוכמת האישה אלא בפלך(אריגה)"(יומא ס"ו)."אין שואלים בשלום האישה כלל"(שולחן ארוך)."אמרו רבותינו:ארבע מידות בנשים-גרגרנות,ציתניות(מצותתות לדברי אחרים),עצלניות וקנאיות.ר' לוי אומר -אף גנביות ויצאניות"(בראשית רבא).אך האיום מכל,ואולי המשקף מכל,לא נאמר במדרש נידח או במסיכת עתיקה.הוא מצוטט היישר מתוך קיצור שולחן ארוך,ספר ההליכות וההוראות היסודי שלכל יהודי דתי.וכך נאמר שם,בפרק ג',סימן ח':"יש להיזהר שלא ילך איש בין שתי נשים ולא בין שני כלבים או שני חזירים,וכן לא יניחו האנשים שתלך בניהם אישה או כלב או חזיר".עד היום הזה לא הצליחה האורתודקסיה להוציא מקרבה מנהיג עז דיו,אשר יעקור את דברי הבלע והתיפלות הללו מן התודעה,ויעימדם במקום הראוי להם:קוריוז מביש מן העבר הפרימטיבי.זו מערכת הערכים לה כפופים בתי הדין הרבניים.אותה מבקשים חרדים לכפות עוד ועוד על כלל ישראל.

 112. 20
  כל המוסיף גורע

  יישר כוח יוסי

 113. 19
  רעיון מצויין לחקיקה

  חובת שיריון מקום ריאלי לאישה בכל מפלגה

 114. 18
  ליוסי שריד, תודה על הלקט, שכדרכך, כל כך היטבת לערוך, לקט שהוא בבחינת "דע מה תענה". ההלכה היהודית מבוססת על תפיסות עולם עתיקות ועד שלא יקום רמב"ם מודרני לחדש אותה ולהפיח בה רוח שתתאים לחיים במאה ה-21 - אין עם מי לדבר ואין מה לעשות.
  1. וכל המוסיף לתגובתך רק גורע מעוצמתה. אבל מותר הערה מקבילה.

   הבעיה הכי מכאיבה היא שלפחות 80% מהישראלים אם יתבקשו להסביר את המאמר או לפחות לציין מהיכן נשאבו רבים מהמשפטים, יוכיחו עד כמה חסרי השכלה הם. ואותו דבר גם לגבי המגיבים שתוקפים את המאמר בלי להוכיח שהם בכלל הבינו אותו. לדוגמה. כמה מהקוראים והמגיבים יודעים מאיפה נלקח "אם יש את נפשך לדעת"?

  2. תגובה להערה מקבילה

   שאלת מהיכן נלקח "אם יש את נפשך לדעת". לפי מיטב ידיעתי זה מבוסס על הסרט "כבלים" שם נאמר כמה פעמים בזכרונות מהילדות של האחים דוברובסקי : "אז אם אתה כל כך יודע"
   אח"כ העתיקו את זה לגמרע.

  3. I REST MY CASE. GO AND CHECK BIALIK.....YOU IGNORANT ASS
 115. 17
  כשרות מילה נידה

  מה אתה מתפלא מר שריד , חברה שגיבוריה הלאומים מסוף תקופת האבן החדשה (משה רבנו, דוד המלך) ומתקופת הברונזה(חשמונאים , בר כוכבא). ומקפידה לקיים טקסים הזויים מתקופת הברונזה (כשרות מילה נידה) , ומקיימת יום השבתה לאומי ביום כיפור ללא כל הצדקה!! החברה הזו תיקרוס ותעלם אם באסון או שתימוג .

  1. הצרה היא, שהם הולכים להקריס אותנו

   הרבה-הרבה קודם.

 116. 16
  הצילו את הנשים הכלואות בתוך העולם החרדי

  מדוע לא שומעים את חברות הכנסת המייצגות גם נשים. מה ששומעים בכלי התיקשורת הן טענות אחת כלפי השנייה שהכל ברובוקציה העוסקת בקידומן הפוליטי לקראת בחירות. היכן אתן חברות הכנסת הנשים שיכולות להציל הרבה נשים במגזר הדתי ישנן הפוחדות להשמיע את קולן, להציל אותם מהמצב שבו הן כלואות.

  1. ואם הן לא רוצות "להינצל"?
  2. החשוב הוא ללמוד להקשיב לקול הפנימי ואז או מתאים דתיות או לא

   לא חסרים מתנדבים חדשים לדת או שעוזבים.. חופש הפרט זה התנאי להצלחת החברה עם איסור כפייה דתית ,או חילונית ועל זה צריך לעבוד.

  3. דוסים== גואל רצון

   נשים חרדיות חיות בכת, אותם אישומים שהכניסו את קצב לכלא. יכולים להכניס כל "גבר" דוס לחמש עשרה שנה: ניצול מרות, מין בכפייה, הטרדה מינית( חוקי הנידה) וגם במקרה שאינן רוצות להינצל כתוצאה של שטיפת מוח עלינו לשחרר אותן. אני מציע ערי מקלט שם יגורו עם ילדיהן, ירחיקו את הבנים מהאבות העבריינים ויעשו להם חינוך מחדש. בשנות החמישים עשו את זה לעולים מתימן, פתאום זה נראה כלכך הגיוני?! בפרק הבא נדבר על דוסים המכים את ילדיהם בשיטתיות.

 117. 15
  יש למישהו מושג מתי יוסי שריד התפרנס שלא מהקופה הציבורית?
  1. אתה מתכוון למיליארדים שעשה כמורה בפריפריה לפני שהיה ח"כ?
  2. שריד החל ללמד בגליל באוקטובר 2000. 26 שנה אחרי שנבחר לראשונה לכנסת ב-74.
  3. הרבה אנשים בישראל הם עובדי מדינה ולכן מתפרנסים מהקופה הציבורית. זה עניין רגיל בכל מדינה
  4. וזה ממש קשור למשהו
  5. הלוואי הלוואי הלוואי שביבי

   היה נשאר, לנצח ולעד, ב"רהיטי רים"...

  6. וממה אתה מתפרנס (ביבי כאילו) , מרוע לב טהור?
  7. ומישהו מכיר חרדי (כולל נטורי חרטא) שאינו מתפרנס מן הקופה הציבורית?

   והרי נאמר: "פשוט נבלות בשוק ובלבד שלא תצטרך לבריות" . במקום זאת החרדים מעדיפים לפשוט את עורנו - והם "מתרצים" את הסתירה לכאורה בכך שאנו ה"כופרים" לא נבראנו בצלם אלוהים...

  8. תתכבד להגיב לגופו של ענין ולא לגופו של אדם. אם אין בך יכולת זו תתכבד לשתוק.
 118. 14
  אי אפשר שלא להתפעל מהידע של יוסי בתורה, לעומת דרך חייו החופשית..
  1. חה חה, זאת היא. . .

   כל התורה: החופשיים המשכילים שולטים יותר בתורה מאשר
   הדתיים הבורים. . . כמה פעמים הבכתי אני החופשי את אחי
   שגמר ישיבה. . . ישמרני האל (שלו). . .

   החופשיים יודעים בפירוש למה הם חופשיים, הדתיים, ישברו
   להם את הראש, אין להם מושג קל מדוע הם דוסים. . . אולם
   פה גדול יש להם, זה כן. . .

   [18:38]

 119. 13
  הדתיים והחרדים הרבה יותר אינטליגנטים מהחילונים.

  אחוז התלמידים המחוננים מקרב הדתיים כפול משעורם באוכלוסיית התלמידים.
  (ידיעות תל-אביב 4.7.08)
  מסקנה זו זכתה לאישור מתוצאות המבחן הפסיכומטרי. וזאת הסיבה שהצבא אינו מוכן לוותר על החרדים.

  1. מה הקשר להדרת נשים?

   האם אתה אוסף נקודות זכות לכיסוי החוב השחור?

  2. מה בדיוק אתה מנסה להגיד בזה? שהם יותר מחוננים, ולכן מותר להם למשוך את כולנו מטה לבור אפל? אתה כנראה לא מהמחוננים, שאם כן- היית מגיב לעניין.
  3. בלי לינק - כאילו לא אמרת דבר.
  4. אדם שמאמין שכינים נוצרות מזעה, גם כשמוכיחים לו אחרת, אינו אינטליגנטי, אינטליגנציה זה לא רק פסיכומטרי.

   להזכיר את הצבא בהקשר של החרדים זה קצת גול עצמי, לא?

  5. היו חיים גם לפני האינטרנט. קיבלת הפניה למקור בידיעות אחרונות. אילו היית קורא "הארץ"

   גם היית נתקל בידיעה בעניין הפסיכומטרי. אפשר גם להוסיף שהרשת היהודית האורתודוכסית JFS באנגליה היא הראשונה במדינה כולה בציוני בחינות הבגרות. תמצא את זה בקלות באינטרנט, ואז תוכל לספק לינק לכל המעוניין.

  6. אלברט איינשטיין: "בשבילי, הדת היהודית, כמו כל דת אחרת, היא גלגול של האמונות הטפלות הילדותיות ביותר".
  7. שקרן, לא היה מעולם מחקר שהוכיח שיש יותר מחוננים אצל דתיםם. למען האמת, הנתונים מוכיחים שיש פחות. לא פלא - כשדוחסים למוחו של הילד הדתי כל כך הרבה טימטום, אז מחונן כבר לא יצא ממנו
  8. הדבר הכי נורא שמאלצים גברים דתיים להוולד דרך אישה שאינה שונה מחזיר וחמור....
  9. מחוננים במה?מי בודק את 'המחוננות' הרבנים? הדוסים בצבא אינם רצויים אל כמנקי אסלות,מעבר לזה הם כאב ראש אחד גדול, ורק בגלל זעקות החילונים על קיפוח מגייסים את הנפולת האנושית הזו
  10. ומה יוצא מכל השכל הזה?? איזה חותם הם משאירים על האנושות? הדתיים והחרדים אני מתכוונת, אם אתה מתעקש לעשות אבחנה כה גסה ומטופשת.
  11. אינשטיין זה זה שדרש להטיל פצצה גרעינית על העם הגרמני?
  12. לחילונית/ הישיבות הגדולות, כמו אלה שבליטא, הן שהצמיחו את המנהיגים הגדולים של העם היהודי לדורותיו.
  13. מה אתה מלהג?

   שטויות, כמה חרדים בדיון עושים פסיכומטרי? צריך הרי ללמוד מתמטקיה ואנגלית בשביל זה. גם מבחנים לאיתור תלמידים מחוננים בוחנים ידע בתחומים שהחרדים פשוט אינם לומדים. אז חלאס עם ההמצאות.

  14. הרב קוקו הוא אחד מגדולי הדור שהנפיקו 'המחוננים' חובשי הכיפות הסרוחות... נבעכים.
 120. 12
  כל עוד תשפלנה הנשים החרדיות את ראשן - לא יהיה שינוי.

  ארגוני הנשים הדתיות מרבים בלהג ולא עושים דבר לשינוי המצב. עיסוק בעניינים שוליים- כמוהו כגרוד קליפת מלפפון.

  1. טוב לנו ככה. עדיף מפריצות חילונית
  2. דתיים

   טוב לך ככה? את מתכחשת למציאות. נשים הן סמרטוטות בחברה בה את חיה. את יודעת היטב שפריצות קיימת אצלכם רק מטואטאת מתחת לשטיח.

  3. איך את מרגישה - דליה?

   שנה טובה - דליה.

  4. אין שחר לדעה הקדומה שלכן שחילוניות שווה פריצות
  5. עדיף להיות פרוצה לכל רוח ולכל שיגעון של בעל רודה מאשר להתהלך עם ג'ינס וגופיה המדליקות את היצר אצל כל חרמן וחרדן.
  6. דליה, הפריצות אצלכם
  7. דליה ויוכבד הן שני גברים חרדים...

   ...שאוסרים על הנשים שלהם להדליק מחשב...

 121. 11
  קצת פירוט:

  http://www.daatemet.org.il/articles/article.cfm?article_id=120&lang=he

 122. 10
  בוז לדתיים ולדת - גועל נפש
 123. 9
  נוח לביבי וממשלתו להסיט את האש מהעיקר להדרת נשים שכבודה במקומה מונח. הבעיה היא התעלקות של רבנים ודיינים פרימיטיביים, משגיחי כשרות ופונקציונרים מהמועצות הדתיות שמתערפדים על עורק הצוואר של השליש העובד ומשרת. הללו מלמדים את בניהם במערכות החינוך המפגרות שלהם לירוק על ילדים וגם על המדינה כולה למרות שזו הבאר שהם שותים ממנה. ברם האשמים העיקרים הם הפוליטיקאים החילוניים שמכרו אותנו, בני הארץ שנלחמנו וועמלנו בפרך להפריח שיממת הארץ, לעובדיה הטוען : "שמי שבהולך בין שתי נשים הוא קוף," ולגפני שיושב על הברז של המדינה. קרקיטורה פרס חזור להיות נשיא לצריף של בן צבי. הלזה בניגוד לך לא היה נהנתן, לא היו לו צבא משרתים מגהצות ונהגים, ולא צלמים ויחצנים שהטרידו את התקשורת בבקשות לשבח את הקלישאות הנשיאותיות בטכסים משעממים. בן צבי גם לא מכר את המדינה בתרגילים מסריחים, לכוחות השחור שהפכו היהדות החמה וחכמה לעבודה זרה.
  1. כפיה דתית = מיתוס

   החוקים המעניקים לישראל צביון של מדינה יהודית התקבלו ‏כאשר למפא"י היה רוב בכנסת והדתיים היו מיעוט קטן. חוקים אלה הם קודם כל אינטרס של הציבור החילוני ‏כי בלעדיהם ישראל תתקשה להסביר מדוע, בניגוד לכל המדינות הנאורות בעולם, היא איננה מדינת כל אזרחיה. מה עוד שארגונים יהודים ליברלים רבי עוצמה ניצבים בחזית המאבק בעולם למען הפרדת הדת מהמדינה ומדינת כל אזרחיה.

  2. דבריך אינם קשורים לנושא והטיעון שלך איננו נכון

   הטענות היום נגד החרדים הם שאינם עובדים ברובם ושאינם משרתים בצבא, אין קשר לכפיה דתית. ישראל מסבירה את הצורך במדינה ליהודים עקב הרדיפות והשואה שארעו לכלל היהודים , לאו דוקא לדתיים שביניהם.

  3. זלמן אוי זלמן, מה יש לספר?

   הרי לאביבי פותח בתקיפת מצח על ממשלתו כל יום ראשון בעניין חדש. כל עניין 'הדרת הנשים' זה עניין שהשמאל מעלה היום כדי לפגוע בביבי, למרות שהיתה הדרה גם בממשלות העבודה וקדימה. אבל אז לציפי זה לא היה חשוב בכלל. מעניין למה כל העיתונאים שוכחים פרטים חשובים כאלה.

  4. הפוך גוטה

   זה ביבי עושה כדי להסית את אזרחי ישראל אחד כנגד משנהו העיקר שלא יתעסקו בנושאים חברתיים ח"ו

 124. 8
  גם באנגליה, לפחות עד המאה ה-19 לאישה לא היתה הזכות לחתום על חוזה.
  1. וטוב שכך
  2. טוב אנחנו במאה ה-21 והנשים כאן משלמות מיסים למס הכנסה למען המדינה
 125. 7
  דת=חושך=פרימיטיוויות=אלימות. מתי יקום הכח הנגדי שישים קץ לתעלולי הדת והדתיים? כל הצרות והאלימות בעולם באים מדתות ודתיים. די לדת!!!!!!!!!!1
  1. אתאיזם=חושך=פרימיטיביות=אלימות. מתי כבר יקום הכוח הנגדי שישים קץ לתעלולי החילוניים? כל הצרות בעולם באים מאתאיזם ומחילוניים. דיי לאתאיזם!!!!!1
  2. שחר אתה ממש מקורי. נזר הדת
  3. שחר זו למעשה תכנה. בעצם דת זו סוג של תכנה. תכנה שיושבת על מערכת הפעלה זדונית במיוחד.
  4. שחר מנסה להראות לך שגם האתאיזם ו"הליברליות" הם דת
  5. שחר טועה

   ששחר יבדוק את ההשוו

  6. כל הצרות? מה עם כל מעשי האונס שנעשים על ידי חילונים?

   והנה מייבשים תקציבית את בתי המקלט של נשים שברחו מביתיהן. האם גם בזה אפשר להאשים את הדת?

  7. ליברליות וכל תפיסה אחרת היא דעה. לא דת. אין טעם להשתעשע במילים חסרי משמעות. להגיד שליברליות היא דת זה כמו לטמר שדת היא גואיבה.
  8. שחר יודע מעט מאוד על ליברליות ובודאי על אתאיזם.
  9. אדרבה! רוב המלחמות בעולם הן בגלל איבה דתית
  10. לאיתי - תמצא יותר דתיים עם שמאטעס מאשר חילוניים אנסים

   טענה דתית אוילית שחילוניות מביאה לאונס... לא ראוי לשכל יהודי אינטלגנטי!
   אז איך נהיו כל כך הרבה אנסים חרדים??
   מופרך ילדותי ומראה מה קרה אצל האורתודוקסיה ל"מוח היהודי": הוא פשוט עבר לחילוניים והליבראליים...!

  11. גם הם נובעים מאותו מקום...

   מהדת הפטריאכלית (ולא רק היהודית) שטענה שנשים אינן שוות לגברים, שמותר לפעול נגדן באלימות כדי להכניע אותן, שמעולם לא ראתה אותן כבנות אדם (וחווה). אם מלכתחילה היו רואים אותנו כשוות במשך דורות על גבי דורות, היחס הנוראי לנשים לא היה משתרש ונשים לא היו נאנסות ומוטרדות מינית...

 126. 6
  יש לקצץ בזכויותיו של אברך שמורשע.
 127. 5
  אולי באמת הכל פוליטי

  לחוקק חוק שיחייב לשריין את המקום השני בכל מפלגה לאישה.

 128. 4
  רעיון מצויין לחוקק חוק

  בכל מפלגה שראשה אינה אישה, לקבוע מקום שני משוריין לאשה

 129. 3
  גזענות פרימיטיבית שהטפילים שחיים על חשבון המדינה לומדים, מקדשים ומיישמים על חשבון החילונים העובדים למחייתם
  1. אם ישוו את זכויות המיעוט החרדי לזכויות המיעוט הערבי, וישראל לא תהיה יותר המדינה היחידה בעולם שכופה על החרדים שרות צבאי, גם הטפילות תיעלם. קיימת טפילות גם במגזרים אחרים בחברה הישראלית, אך באלה התקשורת לא מפגינה עניין.
  2. ועל האפשרות ששני ה"מיעוטים" הללו יעשו שירות לאומי/קהילתי (ולאו דווקא בקהילתם!) חשבת?

   מה רע ללכת ל-3 שנים לשרת בבי"ח? בי"ס? יש לך בעייה עם נשים? לך לשרת 3 שנים בבית סוהר.
   אתה לא מתבייש להיתלות במצב הערבים? פתאום הם המודל? אולי במקום כ"כ לדאוג ל"השוואת זכויות" - שתי האוכלוסיות ישוו את *חובותיהן* לאלה של החילונים - יש גם חובות במדינה דמוקרטית להזכירך, לא רק זכויות...

  3. השוואת הזכויות של המיעוט החרדי למיעוט הערבי

   זה אומר לא לבנות להם ישובים חדשים, לא לאשר להם בניה בישובים שלהם, ולהזרים ביוב ברחובות.
   אני אמנם מתנגד לזכויות היתר שלהם, אבל מה שאתה מציע נראה לי אכזרי מדי.

  4. בניגוד למיעוט הערבי, המיעוט החרדי אינו עוין למדינה -

   אינו אבל כשאנחנו מאושרים ואינו רוקד על הגגות בשעותינו הקשות. החרדים מעולם לא סייעו לטרור הערבי וגם אינם "עובדים" בלילות. למיעוט הערבי חלק נכבד בפשיעה בישראל ויש לו (כמעט?) מונופול בענפי פשע כמו סחר בנשק, סחר בסמים וסחיטת דמי חסות.

  5. בטח לא סייעו לערבים

   בטח שלא נסעו לאיראן להזדהות עם מכחיש השואה אחמיניג'אד. בטח לא הצהירו חזור והצהר שצריך לסגור את המדינה הציונית

 130. 2
  כבד את אמך ואת אביך.

  שמע בני מוסר אביך ואל תטש תורת אמך.
  הרבה ארבה עצבונך והרונך בעצב תלדי בנים ואל אישך תשוקתך והוא ימשל בך.
  ויקרא האדם שם אשתו חוה כי הוא היתה אם כל חי.


  1. הציטוט: כבד את אביך ואת אימך
 131. 1
  כל הכבוד !!!נהדר , שנון שנון שנון כמו תמיד !!!
  1. "מעמד האשה ביהדות ובתקופה העתיקה"

   מעמד האשה ביהדות ובתקופה העתיקה
   http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Articles/Article.aspx?ForumId=292&aId=99612

   סיכום:
   "מטרת מאמר זה אינה להביע ביקורת כלפי התורה או כלפי חז"ל. לא משום שהדברים אינם ראויים לביקורת, אלא משום שיהיה זה בלתי הוגן לשפוט מוסרית אנשים שחיו בתקופה אחרת, בעלת ערכים שונים, סטנדרטים שונים, מצוקות אחרות ונקודת מבט אחרת. סביר להניח שנשים באותה תקופה אכן ענו במידה מסוימת לסטריאוטיפים שהוצמדו להן מלידתן – ושכתוצאה ממעמד נמוך וחוסר השכלה הן באמת היו קלות דעת, עצלניות, פתייניות וילדותיות, והיה קל לגבר לזלזל בהן ואף להחמיא לעצמו על היותו שייך למין הנחשב יותר.

   מטרת מאמר זה היא להראות שהיהדות, כמו שאר הדתות והמסורות הקדומות, היא מוסד פטריארכלי שנוצר בידי גברים ועבורם. היהדות היא תוצר של הסביבה התרבותית בה התפתחה, ונובעת ממנה. אין בה בשורת שוויון לנשים או הערכה מיוחדת כלפיהן, כמו שמסבירים מסוימים של היהדות בימינו מנסים לטעון. הדת גם אינה מהווה את תשובת המשקל לשוביניזם שמחפיץ את האישה בתרבות המערבית, כמו שנשים מסוימות מקוות. הצניעות הנדרשת מן הנשים הדתיות אין מקורה בכבוד לאישה, אלא ברכושנות ובראיית האישה כאובייקט שמטרתו פיתוי, יחס שמעוגן היטב בכתובים יהודיים לדורותיהם.

   עבורי, ההכרה באפליית הנשים ובשוביניזם שטבועים בבסיס היהדות הייתה הגורם העיקרי לבחינה מחודשת של המערכת והסקת מסקנות לגביה. יחס התורה אל האישה היווה בעיניי כשל מוסרי עצום, שניכרה בו טביעת אצבע אנושית מובהקת. ואם התורה היא אנושית, כמה טוב לגלות שהחברה האנושית עשתה כמה צעדים חשובים בשנים שחלפו מאז כתיבתה. כמה טוב שהאנושות (או לפחות חלקה) מכירה בכך שנשים הן בנות אדם בעלות ערך, רצון, כבוד עצמי ושאיפות להתקדם, ושראוי לתת להן זכויות והזדמנויות שוות."

  2. אבל כל מאמרך אינו רלוונטי

   משום שקביעתך שהיהדות היא שוביניסטית היא מופרכת מיסודה.

  3. מה כאן שנון ? תיסכול של זקן נירגן וטיפש
  4. בשורה התחתונה, עדיף להיות אישה דתיה

   אם הבחירה היא בין רווקה תל אביבית בת 35 מוקפת בגברים שאם הם מעוניינים במשהו זה קצר טווח לבין אם חד הורית בת 45 לילד יחיד, אפשר להבין מי שתבחר במשפחה "מסורתית" עם כמה ילדים, בגיל צעיר יחסית ועם שני מפרנסים.
   אחד מהרעיונות ביהדות לגבי משפחה הוא לדרוש משני הצדדים הרבה יותר מחצי. כך כל אחד מוכן לתת 70% ממה שנראה לו שצריך לעשות, וסך הכל המשפחה מתנהלת יותר בנחת. אז ברור שלהביא ציטוטים לצד אחד יראה מאוד מעוות, אבל זה מקצועו של מר שריד. לא מתפקידו לדאוג לאושרן של נשים.