לא לשתוק על הכחשת השואה האיראנית

בשיח הציבורי על ההתמודדות עם האתגר האיראני, יש להבחין בין הנושא הגרעיני לרטוריקה הגזענית של הנשיא, מחמוד אחמדינג'אד, המכחיש את קיום השואה וקורא להשמדת ישראל.

התגובה לנושא הגרעיני אינה פשוטה, אבל היא נמצאת במרכזו של סדר היום הבינלאומי ונדמה כי היא תופשת תאוצה לאחרונה. לא כן באשר לנושא השני. כאן נכשלו הן הקהילה הבינלאומית והן הציבור היהודי, שלא סיפקו תגובה הולמת.

כפי שניתן לצפות, היו גינויים מפי ראשי מדינות ומנהיגים, אך זה הכל. נניח לרגע שמנהיג של מדינה אירופית היה אומר שהשואה לא התרחשה וכי יש לחסל את מדינת ישראל. אין ספק שהאיחוד האירופי היה מגיב בהחזרת שגרירים, אם לא בניתוק היחסים הדיפלומטיים, או בהכרזה על אותו מנהיג כאישיות בלתי רצויה במדינות האיחוד. בגלל התבטאויות פחות חריפות של ירג היידר, אוסטריה כמעט גורשה מן האיחוד האירופי. על נשיא בלרוס, אלכסנדר לוקשנקו, שאינו מהווה סכנה לאיש, חוץ מאשר לאזרחי מדינתו, נאסרה הכניסה לכל מדינות האיחוד האירופי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

סנקציות כאלה לא הוטלו על אחמדינג'אד, וזהו כישלון פוליטי ומוסרי חמור, דווקא באירופה, שבשנים האחרונות עשתה צעדים משמעותיים כדי להטמיע את זכר השואה בספרי הלימוד ובזיכרון הקולקטיבי. הטיפול בהתחמשות הגרעינית של איראן הוא דבר אחד, אבל כאן מדובר בעניין בסיסי, שבו יכולה אירופה להפעיל את העוצמה הרכה, שהיא מתגאה בה.

עדיין לא מאוחר. אין שום סיבה שהאיחוד האירופי לא יכריז על אחמדינג'אד כאישיות לא רצויה בתחומו. נשיא איראן אמנם לא שש לנסוע ברחבי אירופה - אבל הוקעתו כמצוי מחוץ לתחום תשלח מסר חשוב לעם האיראני. הסנקציות צריכות לחול רק על הנשיא, לא על המדינה. בלתי נסבל שצעד כזה לא נעשה עד כה.

יש גם כישלון יהודי בעניין הזה. בתקופה שבה ברית המועצות אסרה על הגירתם של יהודים, השכילו הקהילות היהודיות למרר את חייהם של הנציגים הסובייטים ברחבי העולם. בהפגנות מול השגרירויות הסובייטיות, בשאלות מביכות בנושאי חופש ההגירה בכל מסיבת עיתונאים של מנהיג סובייטי במערב ובעוד עשרות דרכים, הם הפכו את הנושא היהודי לנטל על המשטר הסובייטי. הכיסוי התקשורתי הנרחב של ההפגנות הללו סייע לעניין.

הקהילות היהודיות לא הגיבו בצורה דומה על הכחשת השואה של אחמדינג'אד ולא על איומיו להשמדת ישראל. אין סיבה שלא יתקיימו הפגנות מול שגרירויות איראן בכל מקום בעולם, ששגרירי איראן לא ילוו בכל הופעה או נסיעה שלהם על ידי מפגינים נושאי שלטים "מכחישי שואה - החוצה!" אין להניח שאחמדינג'אד ישנה את טעמו, אבל כיסוי תקשורתי להפגנות כאלה יגבה מאיראן מחיר כבד בדימויה הציבורי.

ב-27 בינואר 2012 יצוין יום השואה הבינלאומי, שנקבע על ידי האו"ם. עדיין לא מאוחר מבחינת האיחוד האירופי: הוא יכול לעשות את הצעד הסמלי המינימלי ולהכריז על אחמדינג'אד כמוקצה. עדיין לא מאוחר מבחינת הארגונים היהודיים מארה"ב ועד אוסטרליה: הם יכולים לארגן הפגנות מחאה מול כל שגרירות איראנית.

יש דברים שאסור לעבור עליהם בשתיקה, ויש למחות עליהם יום יום ושעה שעה. דבר כזה הוא הכחשת השואה מפי ראש מדינה, כמו גם הכרזה על הכוונה להשמיד מדינה אחרת.

Read this article in English: Time to break the silence

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  מדוע יש להרעיש ברעשן?

  עדיין לא ברור לי מדוע האירופים צריכים להזדעק ולצעוק מרה,מה להם שנאת המן כשאינם מחוייבים לאהבת מרדכי?

 2. 29
  אבינרי עובר בשתיקה על אפרטהייד כמדיניות של ממשלת ישראל
 3. 28
  מחמוד עבאס

  מסכימה עם כותב המאמר אבל אם במכחישי שואה מדובר, ומה נעשה בעניין מכחיש השואה מחומוד עבאס?

 4. 27
  לא לשתוק על הכחשת השואה האיראנית. לא נכון, אלא__ לא לשתוק על הכחשת איראן את השואה
 5. 26
  "................ השואה האיראנית"? איזה מין משפט זה?
 6. 25
  אולי נפסיק להתעסק עם השטויות הללו ונטפל בבעיות הבוערות באמת של החברה הישראלית???

  חינוך - אשליה וזיוף אחד גדול...
  כלכלה - רק למאיון העליון...
  פערים - אלופי העולם...
  היחס לדמוקרטיה - בדרך למקרטיזם...
  סובלנות - לא מבינים את המושג...
  ועוד..ועוד...ועוד...
  אלו הדברים החשובים - אז למה כל הזמן חוזרים לעסוק באיש המצחיק ההוא הבלתי רלוונטי עבורינו????
  אולי כדי להתחמק מלעסוק בבעיות הקשות???!!!

 7. 24
  ומה עם יהודים/מקובלים שמסבירים את השואה כעונש?
 8. 23
  I would debate any one claming no holocoute
 9. 22
  ישראל משתיקה את זכרון הנאקבה. לקחת את הכיתות לכפרים שמאחורי כביש 443 ולהראות להם מה זה גיטואיזציה
 10. 21
  נשיא מדינת ישראל פרס מכחיש שואה הארמני ידוע
 11. 20
  יללה, נמאס כבר מטחינת השואה שוב ושוב במקום להתרכז באסונות העתיד על המדינה שרוחשים מתחת לאפינו ע"י שלטון קלגסי כובש ומעוות דמוקרטיה חדשות לבקרים.
 12. 19
  "כיסוי תקשורתי להפגנות כאלה יגבה מאיראן מחיר כבד בדימויה הציבורי", תדמיתה של איראן בעולם בשפל ממילא

  האם ניתן בכלל לפגוע בדימויה הציבורי של אירן כמדינה השבויה בידי כהני דת קיצונים, המטיפים לג'יהאד נגד המערב, שנשיאה נתפס בעולם כבלתי מאוזן נפשית ואולי כהכלאה גרוטסקית בין המן האגגי להיטלר, המצורע גם ללא הכרזה רשמית עליו כפרסונה נון גראטה? חייבים כמובן להבדיל בין השכבה השלטת לבין העם האירני שכמו בכל משטר טוטליטרי, גם אם נבחר בהליך דמוי בחירות דמוקרטיות, רבים מתוכו אינם מזדהים עם התבטאויותיו של אחמדינג'אד ומייחלים לדמוקרטיה אמיתית. יש להאבק בסכנת הגרעין האירני, לא בעם האירני.

 13. 18
  הפסיכופט הפרסי אינו שוטה.

  אחמדינג'ד מיטיב מאתנו לקרוא את התכנים העכורים הצפונים בקרקעית הנפש האירופית. כשהוא מתגרה בסרקסטיות בארצות אירופה וקורא להן ליטול את אזרחי ישראל היהודים חזרה לתחומן הוא יודע שאומות המערב אינן משתוקקות לשיבה מסיבית של היהודים לתחומן.
  התגובה האנמית בעולם לעמדה הנחרצת של איראן בענין המשך קיום העם היהודי אינה צריכה להפתיע איש. הרי כל עמי אירופה שיתפו ברובם הגדול פעולה עם הנאצים וסייעו להם בדרכים שונות בהשמדת יהודי היבשת.

 14. 17
  נראה לך שליברמן מסוגל לגייס מישהו לפעולה? את הרוסים ושאר חבריו הוא לא מצליח לשכנע אז את האירופאים?
 15. 16
  צודק. אין מה לומר. כנ"ל אצל קיצוני החרדים.
 16. 15
  אחמדיניג'ד הוא מופרע לא קטן, אבל צריך לשים לב לקונטקסט של הדברים שלו. צריך לזכור שהוא יושב עם יהודים בפרלמנט האיראני ושיהדות איראן חיה טפו טפו בעושר. השימוש שלו בשואה בשביל להתריס אותנו הוא שפל, אבל הבהלה שלנו משרתת את מטרותיו. המשטר שלו הוא אנטי-ציוני אך ממש לא אנטישמי
 17. 14
  זה היה יותר משכנע אילו ידינו היו נקיות מבחינה זו. האם יש להטיל סנקציות דומות על ישראל בגין הכחשת הטבח של הארמנים? מה גם, שהיחס של ממשלת ישראל לניצולי השואה החיים בקרבה - שאוה שאנו אוסרים את הכחשתה על שאר העולם - אינו משהו שאפשר להתהדר בו.
 18. 13
  ואיך נכנה את מה שעשו היפנים לשאר עמי אסיה?


  כל הידוע בנושא לאזרח העולם מתמצה במוצג בכמה סרטי קולנוע
  מערביים ותעמולה סינית.

 19. 12
  האיש הזה פרופסור באוניברסיטה. כותב מאמר שלם לעיתון בגנות דבר שמעולם לא קרה. אחמדיניגד לא מכחיש שואה והוא לא קרה להשמיד את ישראל. אני אומר באופן חד וחלק אלו הם שקרים של עיתונות עלובה. מי שלא מאמין מוזמן לחפש בעצמו (וויקיפדיה אנגלית יכול להיות מקום טוב להתחיל ממנו)
  1. 12---בור צודק במיליון אחוז. ישראל מחפשת סיבות לפאניקה בעם ולמלחמה.
 20. 11
  לאחר אושוויץ, כל יהודי ישראלי שאינו פרנואיד, הוא סמולני אוויל משריש הזוי ומסומם. אין אופציה קונבנציונלית לחיסול הגרעין האיראני, אלא רק אופציה גרעינית. רק בתקיפה גרעינית אפשר לחסל את שילטון המטורפים באיראן, הפצצה קונבנציונלית או הסכם מדיני, תביא שלאייטולות יהיו פצצות גרעין. מייצור עצמי ו/או מרכישה ממקור חיצוני. והראשונה שבהן תוטל על מדינת ישראל. והלכה היישות הציונית. הסיבה שפרוייקט הגרעין נקרא "ברירת שימשון". שאם הפצצה הגרעינית הראשונה האיראנית תיפול על ת"א, תגובת ישראל תיהיה מחיקה גרעינית כללית לא רק של טהראן, אלא של כל המזרח התיכון, הבנתם זאת סמולנים מסוממים, המטורפים נמצאים שם באיראן, המטומטמים הסמולנים ההזויים נמצאים כאן,
  1. התגובה הזו עולה לגמר במצעד הדברים האוויליים לצד בדריו של האירני.
 21. 10
  "כיסוי תקשורתי להפגנות כאלה יגבה מאיראן מחיר כבד בדימויה הציבורי"

  האם ניתן בכלל לפגוע בדימויה הציבורי של אירן כמדינה השבויה בידי כהני דת קיצונים, המטיפים לג'יהאד נגד המערב, שנשיאה נתפס בעולם כבלתי מאוזן נפשית ואולי כהכלאה גרוטסקית בין המן האגגי להיטלר, המצורע גם ללא הכרזה רשמית עליו כפרסונה נון גראטה? חייבים כמובן להבדיל בין השכבה השלטת לבין העם האירני שכמו בכל משטר טוטליטרי, גם אם נבחר בהליך דמוי בחירות דמוקרטיות, רבים מתוכו אינם מזדהים עם התבטאויותיו של אחמדינג'אד ומייחלים לדמוקרטיה אמיתית. יש להאבק בסכנת הגרעין האירני, לא בעם האירני.

 22. 9
  כאשר ממשלת ישראל עוברת לסדר היום כאשר במאה שערים ילדים עם טלאי צהוב

  וממשלת ישראל ממשיכה לתמוך בחרדים ולתת להם דיור מסובסד ע"ח משוחררי צהל. והם פטורים מכל חובות ועוד יש להם חוצפה ושיגעון, לקחת ילד עם ידיים מורמות נגד מדינת ישראל, שבנתה אותם שמעולם לא היו רשומים כל כך הרבה לומדי תורה ממונים עוד ע"י המדינה. וזה משווה לימח שמם הנאצים. והממשלה שותקת ולא מפסיקה את התמיכה, ואת הפושעים מאשפזת בכפייה.
  כחולי נפש , ואין תגובה מהרבנים הנתמכים ע"י המדינה, ורשתות השידור בטיפשותן מביאות מסבירים בעד הטלאי, במקום לאסור אותם ולבדוק האם שרתו בצבא איזמ מימון מקבלים מהמדינה כולל פטורים למינהם, ואם הם תיירים יהודים ללא ת.ז. לשלוח אותם מיד למקום מוצאם ללא אפשרות להיכנס חזרה, כן גירוש.

  1. בואו נכניס לכלא את כל אלה שאומרים דברים שלא מוצא חן בעינינו

   אולי אתה,אני ואולי גם 80% מאזרחי המדינה לא מסכימים עם השוואה פוגענית כזו, אבל כחלק מחופש הביטוי מותר להם. מה לעשות? רוצים מדינה דמוקרטית? קיבלתם מדינה דמוקרטית.

 23. 8
  הייתה גם שואה איראנית?
 24. 7
  על השואה והדמוניזציה של העם הגרמני.

  כאשר היסטוריון רציני כמו אירווינג "מכחיש את השואה", אין הוא מתכוון לאמר שמיליוני יהודים לא ניספו במלח"ע 2. הוא רק לא מקבל את הקביעה שהיתה החלטה של ממשלת גרמניה להשמיד את העם היהודי. גם חוקר השואה היהודי החשוב ראול הילברג טען שאין ראיה לכך. ולמה זה חשוב כל-כך? כי הקביעה לעיל היא שאיפשרה ומאפשרת את הדמוניזציה של העם הגרמני שממנה מתפרנסים יפה לא רק ממשלת ישראל, אלא גם מרבית המדינות באירופה. (גרמניה תורמת את מרבית התקציב של האיחוד האירופי ומשלמת כעת את עיקר חובותיה של יוון). בהקשר זה גם יש להבין את הסרוב של שהבריטים והאמריקאים להפציץ את אושוויץ ואת המסילות המובילות. הדמוניזציה של גרמניה לאחר המלחמה היתה חשובה לכולם (כולל כמובן את התנועה הציונית) הרבה יותר מחיי מיליוני היהודים.

  1. כדאי שתשאר "הסטוריון" מטעם עצמך. הדמוניזציה לא נובעת מהחלטה זו או אחרת אלא מהמעשים, ומתוצאות המגלומניה והרוע הנאציים.
  2. האנגלים והאמריקיאם סרבו להפיץ את אושוויץ ובצדק, כה הפצצה כזו לא היתה משיגה דבר ובטח לא היתה מצילה חיי יהודים.

   כל מי שקצת מכיר את ההיסטוריה של המלחמה יודע שהפצצת אושוויץ לא היתה מפסיקה את ההשמדה. לאחר שהפציצו את מפעלי הרכבת הטילים, הגרמנים העבירו את המפעלים למפעל שמוקם מתחת להר כך שיהיה חסין בפני הפצצצה (בדיוק כפי שעושים היום האיראנים עם מתקניהם הגרעיניים). הפצצה על אושוויץ היתה גורמת לגרמנים להעביר את מתקני ההשמדה למתקנים תת קרקעים חסינים בפני הפצצות, או לחלופין היו מרכזים את היהודים סביב תאי גזים מדומים, ונותנים לחילות האוויר האמריקאי והבריטי להרוג את היהודים מהאויר. מסילות רכבת הפציצו בעלות הברית בכל אירופה, במיוחד כאלו שישמשו להעברת צבא ואספקה לצבא הגרמני, אולם זה לא עצר את תנועת הרכבות עד סוף המלחמה מכיון שהגרמנים היו מתקנים כל מסילה שהופצצה תוך שעות. קל ונח לרדת על בעלות הברית על כך שלא הפציצו את אושוויץ, אבל טענתם שרק הניצחון במלחמה יביא להפסקת ההשמדה היתה למרבה הצער טענה נכונה.

  3. איזה קשקוש, האם אין גבול לטעם הרע בטוקבקים?

   "היסטוריון רציני כמו אירווינג"?! אמרת הכל. לידיעתך, האיש לא רק מכחיש את קיומה של ועידת ואנזה (שם לדעתך היו כנראה אנשים פרטיים, ולא נציגים של ממשלת גרמניה) אלא גם מכחיש את קיומם של תאי הגאזים. מדובר במכחיש שואה מהסוג המתועב ביותר, אדם שאזיקים הונחו על ידיו בגלל הסתתו ולא בכדי.
   אשר ל"דמוניזציה של העם הגרמני": פתפותי ביצים. הדמונים היו הנאצים ותומכיהם, ובהם אכן רוב מניינו של העם הגרמני באותה התקופה, אך בשם פנים ואופן לא נעשתה דמוניזציה של האומה הגרמנית, ודאי לא לאחר המלחמה וכיום. אילו היתה דמוניזציה כזו לא היתה גרמניה יכולה להשתקם, בסיוע נדיב של ארה"ב, ולהגיע למעמד הכלכלי שלה כיום כעמוד התווך של האיחוד. הגרמנים ממנים את האיחוד ומסייעים ליוון מתוך עמדה של כוח, לא מתוך חולשה ו-וודאי לא כתוצאה של "דמוניזציה" מופרכת. ומה לכאן עניין הסירוב הנפשע של הבריטים והאמריקאים להפציץ את אושוויץ, בשעה שהפציצו כל עץ רענן באירופה? לסיום, הרמיזה שלך שהתנועה הציונית לא היתה מעוניינת, כביכול, בהצלת מיליוני יהודים מוכרת וידועה. זה רעיון לא רק מרושע, אלא גם מופרך - הרי אותם יהודים שנספו היו אמורים להיות אבני הבניין של הבית הלאומי היהודי אפילו לפי גדולי מקטרגיה של הציונות.

  4. הבלים. בית משפט בריטי קבע שאירווינג אנטישמי ואינו שווה התייחסות

   למה לחזור על טענות אנטישמיות חבוטות בעתון עברי דוקא? אגב, בשום מקום אחר במערב תגובה כזו לא היתה מתפרסמת. הטענה שאירווינג הוא "היסטוריון "רציני" אינה רצינית. והרי לא מדובר בקפצונים אלא בנושא רציני.

  5. חיזוק לדבריך

   http://www.smkb.ac.il/aha/content/Projects/shoaa/teudot/Protocol_Vanze.htm
   ו
   http://www.google.co.il/imgres?q=%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%98%D7%95%D7%A7%D7%95%D7%9C+%D7%95%D7%A2%D7%99%D7%93%D7%AA+%D7%95%D7%90%D7%A0%D7%96%D7%94&um=1&hl=iw&sa=N&tbm=isch&tbnid=N8xW3nf5nUuKoM:&imgrefurl=http://www.thenewsturmer.com/CorrectiontoWWIIhistory/Wannsee.htm&docid=hg6f_ul7wKYxLM&imgurl=http://www.thenewsturmer.com/Richtstellungen/Wannsee_0001.jpg&w=1171&h=1566&ei=C6ABT4GhGpS-8gOiudiSCw&zoom=1&iact=hc&vpx=308&vpy=276&dur=689&hovh=260&hovw=194&tx=83&ty=108&sig=104179114014080942866&page=10&tbnh=138&tbnw=104&start=142&ndsp=17&ved=1t:429,r:7,s:142&biw=1024&bih=647
   כן לא חסרים מכחישי שואה , או כאלו שכמו שאמרת רואים בועידת ואנזה מפגש חברתי של צמרת המפלגה
   הבעיה היא באיך ההסטוריה נכתבת - על ידי מי
   כל עוד ישנם אנשים הבוחרים לראות רק צד אחד של הדברים יהיו תגובות חסרות טעם כמו התגובה של ההסטריון מטעם עצמו

   נכון אין שום סיבה אמיתית מדוע לכך שאף אחד לא עוצר את אחמינגד ודומו , מלבד כך שגם ביננו , בין היהודים במדינה היהודית ישנם מכחישים - ואותו הסטוריון מטעם עצמו הוא רק הוכחה לכך

  6. גם בימים אלה הטלביזיה הגרמנית מסבירה לציבור הגרמני שחובתו לשאת בעול החובות של יוון בגלל שגרמניה אשמה בפרוץ מלח"ע 2.
 25. 6
  עם הכחשת השואה ע"י יו"ר ועד הבית של המוקטעה אין לך בעיה

  כי זה מתאים לך פוליטית.

  קשים הצבועים לעם ישראל כספחת.

 26. 5
  הצביעות של פרופ' אבינרי - אף מילה על הכחשת ישראל את שואת הארמנים
  1. אתה פוגע בשמאל, דיון צריך להתנהל בהגינות ואתה לא מתנהל בהגינות, אתה מחליש אותנו.
  2. ישראל לא "מכחישה" את שואת הארמנים, היא פשוט מגיבה על הנושא (כשהוא עולה לסדר היום) בפרופיל נמוך. ועל כך ראוי למחות לכל מי שרואה עצמו הומניסט אמיתי !
 27. 4
  מאמר צודק ביותר
 28. 3
  הכותרת,מבחינה תחבירית, אינה הולמת - חבל

  התוכן - 100%

 29. 2
  נפט.

  כרגיל בעל המאה הוא בעל הדעה.

 30. 1
  גם אנו שותפים להעלמה

  ישראל, שנתנה יד שנים רבות להעלמת הטבח הנפשע בארמנים ושנמנעת מלצאת נגד הכחדת הטיבטיות על ידי סין - איבדה מתוקף התנהגותה את זכותה המוסרית להטיף לבאי תבל בסוגיות של מוסר.