לו רק ישבנו על ענן

"לו על ענן ישבת, לא היית מבחין בקווי הגבול שבין מדינה לשכנתה"

מעולם בעבר לא ראיתי את הכתובת הזאת כה בוהקת. מעולם לא נראו לי דברי המשורר ג'ובראן חליל ג'ובראן כה נכוחים. הם הוטבעו על שלט עץ במתחם מלון טוביה ("טאבה קטנה" בערבית). עכשיו, נראה שמישהו ביקש להעביר כאן מסר. לזעוק "אנחנו עוד כאן. חיים, בועטים, נחושים לשרוד". להקת עופות לבנים התיישבה על צמרות העצים בכניסה למתחם. הם מגעגעים כברווזים. גם הם עוד כאן. וגם הגנן, שממשיך להשקות את הצמחייה. את הבוגנוויליות הצבעוניות, את פרחי הפעמון הצהובים, עצי התמר והקקטוסים הרבים. חלקת גן העדן הקטנה לא צריכה לסבול מהתמורות הפוליטיות ושיגיונות בני האדם. השגרה כביכול נמשכת. מישהו מטאטא את השבילים, אחר מנקה את החלונות, שלישי מסדר את שולחנות האוכל. משחקים בכאילו.

"כלב מת לא עובר כאן", אמר יום קודם איש הביטחון המשתאה בכניסה למסוף הישראלי בגבול. השיממון ניכר: כעבור 15 דקות כבר בורכתי ב"וולקאם טו אג'יפט".

ב"טאבה הייטס", אזור בתי המלון הגדולים, האווירה קודרת. "Three Corners" סגר את שעריו. המלונות האחרים עשויים ללכת בעקבותיו. תפוסתם עומדת על כ-8%-10%. אתרי החושות ננעלו מזמן.

מעולם לא היה כאן כריסמס כה עצוב. עץ האשוח, בלובי של טוביה, מנצנץ בשלל אורות. קישוטי חג מפוזרים בכל פינה. אבל במקום לחגוג את השנה החדשה, הכל כאן אומר קינה על השנה האבודה. עשרות חדרים פרושים על 90 אלף מ"ר, ואני כאן לבד. בחדר האוכל, מתחת לשלט food market, שידע בעבר שפע מאכלים, אין ולו קערת אוכל אחת. שולחן הביליארד מכוסה, שולחן הפינג פונג מקופל, והנרגילות עומדות בשורה, מעלות אבק. רוב אנשי הצוות נשלחו הביתה, לקהיר.

הרשויות מאיימות לנתק את החשמל, אבל נדיה שלבי, בעלת המקום - קטנה, חייכנית ונמרצת - אינה אומרת נואש. היא נפשה באזור בשנות ה-90, והתאהבה בו. בסך הכל רצתה להקים לעצמה בית "לגיל הפנסיה", אלא שהרשויות דרשו השקעה בפרויקט תיירותי. כך נולד טוביה - מלון בוטיק - שעוצב על ידי סאדק, בעלה האמן. הוא שילב כאן קיטש בלתי אפשרי עם חן ייחודי, ויצר אווירה משפחתית, מתקתקה וחמה.

שלבי, שעבדה בעבר בחברת הנפט הליברטון - "בצמוד לדיק צ'ייני" - אינה רגילה לכישלונות. היא מבקשת להישאר אופטימית ומבטיחה "להרים את המקום לגבהים חדשים": האחים המוסלמים? "לא יעזו לפגוע בתיירות, שמפרנסת מיליונים, בהם חברי 'האחים' עצמם"; הסלפים? "היו שמחים להפוך את המלונות למדרסות דתיות. אלא שהאיבה בינם ל'אחים' לא ניתנת לגישור, וללא קואליציה הם לעולם לא יגיעו לשלטון"; מעורבות הבדווים בטרור? "אלה שבצפון סיני שונים מאחיהם שלאורך החוף, המשוועים לתיירות הישראלית". דמוקרטיה? "גם אם זה ייקח זמן, סופה להתבסס במצרים".

האופטימיות של שלבי כנה: היא הביאה באחרונה משאיות של חול ים, הקימה מקלחות חדשות ומתקנים לילדים: עוד מגלשה ועוד נדנדות, עוד סככת הצלה. אני עוצם את עיני, מנסה לדמיין צווחות ילדים. כלום. שקט-סיני, שכמותו לא ידענו: רחש הגלים נשמע כהמיה קולנית, שיחת חולין רחוקה כשאון קרוב. כך גם המואזין של עקבה המרוחקת.

כמה חד המעבר בחזרה למציאות הרועשת בצדו השני של הגבול. מכותרות הימים האחרונים מתברר, ש"חיל האוויר תקף חוליה שתיכננה פיגוע בגבול מצרים-ישראל; נעצר חשוד בהצתת צינור הגז בסיני; האחים המוסלמים והסלפים המשיכו להתחזק בבחירות; 'האחים' מובילים גם באזורי התיירות - בלוקסור, באסואן ובים האדום; הם ימשיכו לראות בישראל 'אויב' והסלפים יתנגדו לכל נורמליזציה אתה".

אח, לו רק ישבנו על ענן.

Read this article in English: A sad Christmas in Sinai

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  טאבה זה לא ממש סיני... יש הכללות וטעויות עובדתיות - אך בכללי, מסכם נכונה את השורה התחתונה = הרבה ?????????

  ישנם עוד מתחמי חושות פתוחים או ב"ממתינה" יש אף שהתרחבו והפכו למשודרגים ללא היכר, דווקא בשל ההפוגה, דוגמת "הדיונה הגדולה" בנואיבה הכוללת כעת במרחביה היפים, בנוסף לכל מגוון החושות והבונגלוס (עשרות רבות) גם 10 ווילות מאבן מקומית, חדשות מאובזרות וממוזגות, מקסימות ומפנקות, כולל מרפסת-זולה על הגג'... תענוג צרוף לנפש ולגוף!
  וגם אל נא תשכח שכעת לא ממש שיא עונת התיירות (למרות שזו עונה מדהימה עד אידיאלית בסיני בכלל!)
  ואם חסרה לך המולת הישראלים ועוד תיירים – יכולת בקלות לחצות את הכביש ולחזור לכיוון הילטון טאבה – שם לא היית מרגיש כה בודד ועגמומי.... שם הרולטה חגה, הקלפים נטרפים ומחירי המבצע - תקפים כל השנה.
  יתרה מזו, לו אך תדרים ותיכנס לסיני גופו ולא תישאר צמוד רק לגבול ואיזור טאבה - תגלה עולם קצת שונה הכולל גם מעט תיירים מאירופה + שרוטי סיני הקבועים (דוגמתי!) ההולכים ומתרבים מאזור נואיבה דרומה, דרך דהב ההומה יותר וכלה בשארם והחופים המערביים – שם "הפלה וופלה" תגלה מאות בתי מלון בתפוסה לא מבישה, לעתים גם מלאה... צ'רטירים מרוסיה, גרמניה, UK וכו' + אחינו הערבים ישראלים, +חברה' כבדים מהמפרץ ועוד כהנה גם מצרים... בקיצור - לא עשית שיעורי בית כראוי וכהלכה!

  ויחד עם זה - מי יודע מה ילד יום?! ועוד כאן, במזרח התיכון...
  הספקות, הספקנות כמו גם שמץ תקווה - מוצדקים כולם, כמעט באותה מידה, שהרי כולנו יודעים למי ניתנה הנבואה!

 2. 13
  בהיאחזות הנח״ל בסיני
 3. 12
  כתיבה מקסימה ונוגעת
 4. 11
  כתיבה משובחת

  מאמר יפה

 5. 10
  מתגעגעים לסיני

  יפה כתבת. עושים לנו שטיפת מוח

 6. 9
  מאמר יפה
 7. 8
  מקסים
 8. 7
  למגיבה קסנדרה

  המשוררת הלאומנית. מגוחך.

  1. הסבר ונמק את התואר "לאומנית"
 9. 6
  המצב במצרים הוא ראי לישראל עוד 10 שנים, אם לא יחול שינוי דרמטי בשנה הקרובה. ואנחנו,מסרבים לראות. באין קול שפוי שינהיג,כל העלוקות ההוניות דתיות עולות,רק שאין בידן להנהיג פריחה,כי אם רק הרס. והג'חג'וחים ברחובות שרוצים מחד דמוקרטיה,טרם הפנימו שעליהם לוותר על נישוק המזוזות, והם מעלים לשלטון את מי שעושים קולות של חזקים,בלי להבין שמאחורי הקולות-אין שום חוזק ושום בטיח. בדיוק כמו אצלנו
 10. 5
  מאמר נוגה- שיאה למשורר. דרבנת אותי לבקר בטאבא. כל בכבוד.
 11. 4
  קינה על ימים אבודים. די לביבונים המנקרים...
 12. 3
  מתגעגים כל הזמן

  לא מתנחמים בשום מקום אחר. רוצים רק לחזור לסיני, להריח לראות לשחות ולהירגע. איזה כתבה מדכאת. תודה

  1. אהא, ליד סולטנה
 13. 2
  שיר יפה, אבל לא נכון. בצלומי לווין רואים במפורש את קו הגבול בין סיני למדינת ישראל, היות ועדרי הרועים הבדואים בסיני משמידים את כל הצמחיה, בעוד שהצד הישראלי נשאר ירוק. לא לחינם ראויים הבדואים להקרא "אבות המדבר" ולא "בני המדבר"
  1. שטויות- מה ההבדל בין הרי סיני להרי אילת, בין החולות בצד הזה לנגב הצחיח בצד ההוא
  2. תסתכלו על הלינק הזה כדי לראות את ההבדלים

   http://maps.google.com/?ll=30.977609,34.369354&spn=0.459779,0.891953&t=h&z=11&vpsrc=6

  3. תודה שהוכחת לנו שאין הבדל- צפון ישראל ודרום סיני היינו הך
  4. לך דבר אל שמאלנים מכחישי מציאות
 14. 1
  מתגעגעת כל כך...
  1. כמה יפה, כמה עצוב