סופו של המפלט האחרון במזה"ת

מסוע המזוודות בנמל התעופה אתא טורק פלט רק שני תיקים. טיסת "טורקיש איירליינס" מתל אביב היתה מלאה לגמרי, אבל רק שני נוסעים ירדו באיסטנבול. חברת התעופה הטורקית משמשת עדיין את הישראלים, אבל כמעט רק לטיסות המשך. הם מחרימים את טורקיה, מחוז חפצם עד לאחרונה, ופוחדים ממנה.

הניזוקים העיקריים: הישראלים; המסך יורד על היעד האחרון במזרח התיכון שפתוח לפניהם. מצרים נהפכה למסוכנת, חופי סיני היו לבית קברות למלונות ולחלומות, כפי שתיאר כאן השבוע אדר פרימור, על ירדן איש אינו מדבר. חזרנו לנקודת ההתחלה: מבודדים במרחב, מסוגרים, מפוחדים, עוינים, מתנשאים, מבוצרים. ישראלי לא יפגוש עוד בערבים או במוסלמים, וייזון מעתה רק מהדימויים המעוותים בתקשורת: פונדמנטליסטים, איסלאמיסטים, טרוריסטים, מאיימים, מפחידים, אלימים ושונאי ישראל - כולם.

קשה להפריז בגודל הנזק וההפסד. אם את מצרים הפסדנו, לא רק באשמתנו, ההסתגרות מטורקיה היא מעשה ידינו, שלא להתפאר. קשה להבין איך ישראל מאבדת את טורקיה, קשה להבין איך הישראלים מוחלים על כך לפוליטיקאים ולגנרלים שלה, שוחרי "הכבוד הלאומי" ומחריבי מעמדה של ישראל, שדירדרו לשפל מסוכן את היחסים עם המעצמה האזורית העולה והמרתקת הזאת, על לא דבר כמעט.

הדלת לטורקיה פתוחה עדיין. האם באמת רוצים אנחנו לחיות בבידוד כה לא מזהיר ומאיים באזור? האם באמת נהנים אנחנו לשוב להיות מבצר מסוגר ומנוכר לסובב אותו? האם איננו מבינים, שהמצודה הישראלית הזאת לא תוכל להתקיים לעד על חרבה, ובלי להתקבל במרחב?

איסמעיל הנייה ביקר השבוע, לעיני המצלמות, ב"מאווי מרמרה", העוגנת כאנדרטה לחופי הבוספורוס - יד להרג שווא של אזרחים טורקים, שישראל באיוולתה ובהתנשאותה לא ניאותה להתנצל בגינו. גם צבא טורקיה הרג בשבוע שעבר באורח נפשע 35 אזרחים, מבריחי סיגריות וסולר כורדים, רכובים על חמורים, לאחר שחשבם למבריחי נשק. אבל מנהיגי טורקיה מיהרו להתנצל על הטבח בסמוך לגבול עם עיראק ולהציע פיצויים למשפחות הקורבנות. טורקיה גם מינתה חוקר מיוחד מטעם התביעה לבירור נסיבות ההרג, והרוחות כאן עדיין סוערות מהטבח. העיתונות עסקה בו בביקורתיות ובהתמדה, תמונת החברים הבוכים של הנער ההרוג, ניווזאת אנג'ו, שגם אחיו נהרג בהפצצה, עולים על קברו, הופיעה בעמודים הראשונים.

בעל הטור אהמט אינסל כתב ב"רדיקל", עיתון השמאל-מרכז: "טבח הוא טבח, גם אם היה בשוגג". באיסטנבול היו שאמרו השבוע, כי יש הבדל בין אירועי ה"מרמרה" לבין ההרג של מבריחי הסיגריות: הישראלים ידעו שהם הורגים אזרחים, הטייסים הטורקים חשבו בטעות שהם מחסלים טרוריסטים.

כך או אחרת, ישראל היתה צריכה לנהוג כמנהג טורקיה ולהתנצל מזמן על הרוגי "מרמרה". לא מאוחר עדיין לעשות כן. האלטרנטיבה רעה לישראל הרבה יותר: לאבד את טורקיה, בעלת הברית האחרונה באזור, כוח כלכלי ופוליטי עולה. נתוני הכלכלה שפורסמו השבוע לרגל סוף השנה אומרים הכל: מדינה שייצאה בשנת 2002 סחורות בסך 36 מיליארד דולר, ייצאה בשנה החולפת בכ-135 מיליארד דולר ורשמה צמיחה מרשימה של כ-8%, בזמן שאירופה השכנה קורסת. ישראל, אגב, מופיעה עדיין ברשימת 20 המדינות שהיצוא אליה עלה ב-2011, סימן שאולי לא הכל נחרב.

איסטנבול מרהיבה ומרתקת עכשיו כתמיד. הבזאר הגדול הומה אדם, גם בלא התיירים מישראל, כריכי הדגים על הבוספורוס, השווארמה הטורקית, היוגורט, הגבינות ודברי המתיקה טעימים להפליא, והמשטר כאן מוכיח שיש דבר כזה איסלאם מתון ודמוקרטי. את היחסים עם המדינה הזאת, המפלט הישראלי האחרון במרחב, אסור להפקיר בידי קומץ פוליטיקאים ישראלים כוחנים ושחצנים.

Read this article in English: Israel must salvage its last refuge in the Middle East

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 77
  גדעון! אף מילה על השלטון האיסלמי שאוסר רמטכ"ל לשעבר שעלול היה להוות יריב פוליטי? אתה אוהב משטרים איסלמיים נכון?

  גדעון מוכן להלל אפילו הוצאות להורג של נשים במגרשי כדורגל - הרי הם מוסלמים שמקיימים את אמונותיהם - בדיוק כמו נוסעי המרמרה!

 2. 76
  טוס גידעון, טוס!

  מר לוי חי בעולם להלה לנד שבו כולם בסביבתינו מפזרים עלי כותרת של ורדים וקוראים שירי אהבה ממחברת מבושמת!
  לפני שהיהודים המלוכלכים באו לכבוש ולהרוס היו כאן אנשים שוחרי שלום, תרבותיים מצניעי לכת שעבדו את אדמתם בשלום, קידשו את דת חברם וחיו בהרמוניה!
  ואז באו היהודים הרשעים, רצחו את דרכם לשילטון וניצלו את אופיים הנוח של תושבי באיזור ע"מ לגרשם! ואז באה תורכיה ושלחה משט של ספינות עם מזון לתינוקות לאותו עם שוחר שלום, באו חיילי הדם הישראלים ושחטו את כל אנשי משט השלום! הם גם ניזונו מבשרם והזדווגו עם גופותיהם!
  ובכל זאת תורכיה העדינה הושיטה את ידה לשלום וכל מה שביקשה זה אמירת סליחה קטנה. אבל השוחטים היהודים מסרבים! וגם לא מוכנים ליסוע ולנפוש אצל אלה שאת בשרם אכלו רק אתמול!

  יאללה גידעון - המציאות קוראת לך - טוס לתורכיה להירגע ואינשאללה ישחטו אותך שם!

 3. 75
  גדעון מה הבעיה טוס....

  זה מדהים איך כל דבר אתה תמיד לוקח לכיוון שלך... איך מקרה שאנחנו הצד ה"פוגע" נראה כמו פיל וכשהצד השני "פוגע"... מדובר בעכבר... מדהים! למה התמימות ... ???? גם העם התורכי לא מעוניין ב"ברוגז הזה", למה אילו אתה לא בא בטענות שהוא לא עוצא נגד הפוליטקאים שלו, מה ההבדל??? הם נפגעים מהמצב בדיוק כפי שהישראלים נפגעים.... שיהיה שבוע טוב לישראלים, לתורכים, לך ולמה שבינהם...

 4. 74
  צריך לתת לארדואן תפקיד מרכזי בתהליך השלום

  הכעס של ארדואן שוחר הכבוד על ישראל החל בזמן שאולמרט הפתיע אותו עם עופרת יצוקה בשלהי השיחות עם אסאד שארדואן תיווך בהן(בהגינות ובכישרון לעדות אולמרט)-הוא נתן לכעס הזה ביטוי בדאבוס
  ארדואן שואף להכרה בטורקיה כמעצמה אזורית ובעיקר לכבוד, עשיית שלום בין ישראל לסוריה היתה מביאה לו כבוד רב בקהילה הבינלאומית והכרה בטורקיה כמעצמה איזורית
  יש להניח שאילו אולמרט היה ממשיך (מה אני בוכה על חלב שנשפך) הוא היה משיב לארדואן את תפקיד המתווך והיחסים עם טורקיה היו כתמול שלשום (כמובן גם השפלת השגריר על שרפרפו היתה נמנעת מאיתנו)
  מה שישראל צריכה לעשות היום, זה לפנות לארדואן שיתווך בינינו לפלשתינאים (טוב עם סוריה לא רלונטי כרגע ) - לאור שאיפת הכבוד שלו, ירצה מאוד להצליח ולכן שומה עליו שיתווך בהגינות,עצם התיווך יביא לו כבוד ויחזיר את היחסים בינינו לימים כתיקונם ולך תדע אולי עוד יצא מזה שלום

 5. 73
  רגע זה אותה מדינה שרצחה בעם הארמני ומטילה סנקציות על מי שמזכיר לה זאת
 6. 72
  ולי היה נדמה שחוץ משוארמה ובתי מלון תורכיה הופכת למדינה מוסלמית קיצונית
 7. 71
  טורקיה כדוגמא להתנהלות מופתית

  גדעון יקירי, לא מוגזם קצת?
  התנהלות ישראל מטופשת וחסרת שחר, אבל להביא את הטורקים המתכחשים לשואה הארמנית, כדוגמא להתנהלות מופתית ולמדיניות טועה שמיד מודה ועוזבת ולכן תרוחם?
  אין לך נטיות הגזמה לפעמים?

 8. 70
  ספר את זה לחברה מהשייטת שנפצעו שם.
 9. 69
  התנצלות על מעוראות המרמרה שהיו פרובוקציה של האיסלם הקיצוני כשהאנשים שנהרגו היו פשוט טרוריסטים איסלמים
  1. לא אורי, זה בדיוק ההפך. א' בהתחלה וע' בסוף. מאורעות ולא מעוראות.
 10. 68
  גדעון, הגעת לטורקיה כי אין שם אך ישראלי, אהה? אתה לא סובל אותנו? זה בסדר, הישראלים בחו'ל זה עוד קטליזטור ליחס שאנו זוכים מטורקיה ככתוב:" ותגנוב ברזים ותראה כי טוב"..
 11. 67
  גדעון לוי - הקוריוז של עיתון הארץ. אולי בחו"ל קוראים אותו ומתמוגגים על "עוולות" מדינת היהודים
 12. 66
  בטורקיה אין איסלאם מתון ודמוקרטי!

  האגודה האירופאית לזכויות אדם קיבלה 9,000 תלונות נגד הפרות חופש הביטוי וחופש העיתונות בטורקיה ב - 2011. לוי צריך לדבר עם אורכן פאמוק, סופר טורקי, זוכה פרס נובל, אשר נקנס ב 3,600 דולר מכיוון שהוא כתב בעיתון בשוויץ ש"אנחנו הרגנו 30,000 כורדים ומיליון ארמנים".
  לפי הניו יורק טיימס ישנם כעת 97 אנשי עיתונות (כולל עיתונאים, מול"ים ומפיצים) בבתי סוהר בטורקיה.
  אם לוי היה עיתונאי טורקי והיה כותב שם מה שהוא כותב כאן נגד ישראל,
  היה מזמן בבית סוהר.
  זהו האיסלאם ה"מתון והדמוקרטי" של טורקיה...

 13. 65
  תיקון טעות: טורקיה לא התנצלה על הרג המבריחים

  לשלטון הטורקי, כמו לישראלי, סטנדרטים נמוכים מאד בכל הקשור להודאה באשמה על הרג. טורקיה הגיבה למקרה הזה בדיוק כמו ישראל אחרי המשט: היא הביעה צער ולא התנצלה, הציעה פיצוי למשפחות ההרוגים והקימה ועדת חקירה.
  צריך לקרוא את הטור הבא בעיתון הטורקי הנפוץ ביותר כדי להבין עד כמה דומים השלטון הישראלי והטורקי בימים אפלים אלה.
  http://www.todayszaman.com/columnist-267638-akps-resistance-to-apologize.html

 14. 64
  סע לאוסטרליה, כולם שם כבר היו

  כמה אפשר להסתכל על קנגורו

 15. 63
  בינתיים הטורקים רק הביעו צער והסכימו לשלם פיצויים על הרג המבריחים

  סליחה אולי תגיע, אבל בינתיים הם תקועים ב"הבעת צער" כפי שישראל כמה פעמים הביעה ביחס למרמרה

 16. 62
  זה מונולוג של שנאה עצמית

  מדיניות החוץ של טורקיה היא אנטי ישראלית. זה לא קשור להתנצלות כזו או אחרת. נורא מתנשא לחשוב שזה תלוי רק בנו.

 17. 61
  סע לטורקיה ולקק להם

  לפני שהיתה המרמרה הם השפילו את פרס.
  יש להם אג'נדה.
  שום התרפסות ושום התנצלות על הגנת חיי חיילנו - לא יועילו.

 18. 60
  מספר שאלות למר לוי

  מי היא המדינה בה מספר העיתונאים העצורים או יושבים בבתי כלא הוא הגבוה בעולם?
  מי פתח את החזית מול ישראל בדאבוס ועוד קודם?
  מי מכחיש עובדות היסטוריות המטילות אחריות על מדינתו לרצח עם?
  מדוע אסור לקנות ולמכור אלכוהול בכפרים ופרפריות טורקיים?

 19. 59
  "צבא טורקיה הרג באופן נפשע 35 כורדים" - אתה כותב. עליך להזהר, גידי. התורכים לא יעברו על השמצה זו לסדר היום. אם תיעצר ח"ו בתורכיה, ישראל לא תפדה אותך תמורת אלף מחבלים...

  מצד שני - יש לקוות שהתורכים לא ירצו לפגוע בתעמלן הפלסטיני המצטיין ביותר במזרח התיכון.

 20. 58
  לוי לא יודע שגם אם נלקק לארדואן את הרגליים ,הוא לא יהפוך את עורו המוסלמי

  ארדואן הוא מוסלמי ובעל אספירציות להיות שליט על כל המזרח התיכון. ישראל מפריעה לו כי ישלה מדיניות עצמאית. לוי מטיף למדיניות נכנעת לרצונות טורקיה. לוי מטיף להכנע לאיסלם . לוי מטיף להכנע לכל גחמה של ערבי.
  מספיק.יש גבול להשתופפות, לנמיכות הרוח והגוף של לוי . לוי כבר מגרד את הריצפה,
  היות ונכתב נגד לוי , לא תפרסמו. אבל לפחות אתם תקראו ותדעו.

 21. 57
  גדעון לוי, אם עצותיך כל כך טובות , והאשם הוא תמיד במדיניות של ישראל

  תסביר לי מה העם הכורדי פשע ,לפי השקפתך, שאין לו מדינה עד היום?
  האם הם כובשים? האם אינם מתערים במרחב? האם אינם מעריכים ומתנשאים על העמים הסובבים אותם? או אולי כאשר הערבים חזקים יותר,הם לא רואים אף עם אחר ממטר!? נראה לי כי אם היית בן לעם הכורדי גם אז היית מאשים
  את עמך!

 22. 56
  ההשוואה עם טורקיה מוטעית כי במקרה ההרג בשוגג אצלם מדובר באזרחים טורקים וזו עניין פנימי

  שלא לדבר על טורקיה שעומדת במריה ומתכחשת לטבח האכזרי בארמנים. לישראל אמנם קופת שרצים אך טורקיה אינה טובה ממנה ואין מה להציגה כמופת. אבל כדאי ולשמר על קשרים טובים עם מדינה זו

 23. 55
  כריכי הדגים לא משהו

  וגם אחת מארבע שוארמות שדגמתי טעימה.

 24. 54
  מיהו גדעון לוי לעומת ברנרד לואיס

  אפשר להסכים לגישה הטקטית המטופשת של עצירת המשט הטורקי (מיסודו של החוכמולוג אהוד ברק). לעומת זאת חיווה דעתו המומחה מספר 1 לטורקיה - ברנרד לואיס שאין שום טעם בהתנצלות. אבל מי זה לואיס לעומת הגאון גדעון?

 25. 53
  המוסר והארמנים

  גדעון לוי, אביר המוסר המצפוני של ישראל וכי למה שכחת לאזכר בכתבתך את אבן הנגף האמיתית נכון להיום בין ישראל לטורקיה-שואת העם הארמני שארדואן מקפיד כ"כ להכחיש? זה קצת צולע (אם כי חלקית נכון) להטיף מוסר לישראל ולהתעלם לחלוטין העניין הזה-גם בהקשר הטורקי וגם בהקשר הישראלי

  1. ב א מ ת ?

   לפני שאת מזהה אבני נגף מוטב שתתעדכני בעובדות: ישראל היא אחת המדינות הבודדות שעדיין לא מכירה בשואת הארמנים.

 26. 52
  הארץ גועשת ואתה בתורכיה?
 27. 51
  לשלוח תלמידים לטורקיה ולא לאושביץ.
 28. 50
  כמי שמופיע לפני תלמידים אין לך מה להגיד על שר החינוך?
 29. 49
  אכן יש הבדל מר לוי!

  ההבדל בין שני המקרים מר גדעון לוי,שעל המרמרה חוסלו טרוריסטים אלימים שבאו על מנת לפגוע בחיילי צהל,לעומת הטורקים שטבחו באנשים חפים מפשע ..,גם אם בשוגג.,עשיית הקבלה בין 2 המיקרים היא בושה לאינטלגנציה..!

 30. 48
  רשימה מאכזבת! מה קורה לגדעון לוי?
 31. 47
  גדעון לוי "שכח" עוד תנאי קטן שהיה לארדואן כדי לשפר את היחסים עם ישראל-

  - להסיר את המצור מעזה.
  באנלוגיה הטורקית פירושו של דבר שלא רק תהיה התנצלות ויהיו פיצויים, אלא גם שהצבא הטורקי יפסיק את פעולותיו האכזריות משני צדי הגבול כלפי הכורדים ו"מאבקם הצודק".

  נו מה גדעון, נראה לך שארדואן היה מקבל את התנאי הזה?

 32. 46
  גדעון לוי ותורכיה- שיטחו ובנאלי.

  כתבתו של גדעון לוי על תורכיה סכרינית ומתוקה , נכון נחמד לטייל בבאזר. אין עוררין שתורכיה אוהדת היא אסטרטגית לישראל. לישראל ולישראלים אוהדים וחברים רבים בתורכיה, אלא ששילטונו של ארדואן אינו נשען על חלק זה של האוכלוסיה. ארדואן פונה ל 60 מיליון תורכים שאינם יושבי איסטנבול, שאימם בוגרי אוניברסיטאות,ואינם אנשי עסקים גדולים וקטנים שפניהם אל המערב.
  גידעו, תצא מאיסטנבול תעבור בכפרים במרכז אנטומיה ובמזרח- הם עמוד התווך של ארדואן. המון זה ומשנתו הסדורה ( והמוטעיית) של תחיה איסלאמית בתורכיה
  והפיכתה של תורכיה למנהיגת המזרח התיכון המוסלמי היא זו המניעה אותו. התנצלות, אינה רלוונטית גם באם ישראל תתנצל, סופה כשל זה שגם אכל את הדגים הסרוחים וגם גורש מהעיר. הבעיה עם תורכיה מורכבת יותר מפתרונות עיתונאיים בנאלים, צריך לכך שחקני שח ומומחים טובים יותר.

 33. 45
  עם חולה רובץ עם ממשלתו הפושעת וסדום בתקופתינו - לגן ילדים תחשב.
 34. 44
  אני עצוב בשביל גדעון

  כאשר כל העולם הערבי קורס במרחץ דמים מטורף, כך גם התיאוריות האבודות שלו.

 35. 43
  נתניהו וממשלתו מסוכנים לישראל יותר מאיראן, חיזבלה וחמס גם יחד !!!
 36. 42
  רק טעות אחת "קטנה"

  גדעון לוי מציג את הדברים כאילו הקשרים עם טורקיה חוסלו בגלל המרמרה.

  זה קשקוש. אם היה עוקב אחרי התנהלות של ארדואן עוד מהפגישה בדאבוס, הרבה לפני המרמרה, כאשר פרס נאלץ לקום ולעזוב את הפגישה בגלל דברי ארדואן, היה מבין שאצל ארדואן פועלת אסטרטגיה ברורה לגמרי.
  אילו מדינת ישראל היתה מתנצלת על המרמרה היתה מפסידה מכל הכיוונים:
  גם היתה יוצאת כמי שהתנצלה על פעולה מוצדקת לחלוטין, וגם היתה מושפלת בצנורות התעמולה הטורקיים.
  טורקיה היתה אבודה מבחינתנו הרבה לפני המרמרה.

  אי אפשר באופן הוגן לראות את עצמנו אשמים בכל דבר.

  הכתבה מעידה יותר על האוריינטציה של גדעון לוי מאשר על המצב מול טורקיה והאזור.

 37. 41
  "רואים" עולם של לורד ג'ויס שלנו

  מר עיתונאי לוי החליט היום לכבד את העניין הטורקי והפך למומחה גם בזה.
  ו הוא לא שוכח לספר על משוגותיה והתנהגותה של ישראל
  ומפליג בפרשנות שלילית כדרכו אחרי שסילף את כל העובדות.
  חבל שלא טרח לראיין יהודים יוצאי טורקיה שחוו או חווים עד היום את האנטישמיות הטורקית.
  האם הלוי הזה באמת מאמין במה שהוא כותב?

 38. 40
  גידון ,בתור אוהד שלך בעינייני פנים ישראל אני מאוכזב שנסעת דווקא לארץ שראשה עושה הכל ,אבל הכל, לנתק איתנו את הקשרים כדי להיות חביבם של אסד ואיחמדיניג'אד.עשרת הרוגי המרמרה מזיזים לו באותה מידה שהטבח בארמנים מעניין אותו. שום התנצלות לא היתה מונעת את הקרע כי אם היה רוצה יחסים איתנו היה עוצר את המשט האידיוטי שלא היה משיג כלום גם אם היה מגיע למחוז חפצו.
 39. 39
  צודק. הבידוד של ישראל מסוכן יותר מהאיום האירני.ביבי וליברמן הורסים את ישראל,ומביאים עלינו אסון.
 40. 38
  לא איכפת לי ממזרח תיכון. איזור חשוך, אלים ופרימיטיבי

  איזור איפה שאישה נחשבת לסוג של בהמה, איזור בו סוקלים הומואים באבנים וכורתים יד לגנב. איזור בו מי שמחליט זה לא הבן אדם עצמו אלא איזה כהן דת או זקן השבט. איזור רקוב, מגעיל ומושחת. איזור שלא הולך קדימה אלא מדרדר אחורה אל תקופת הזהר של האיסלם שלעולם לא תחזור עוד.

 41. 37
  טורקיה אוייב או לא אוייב, זה תלוי אך ורק בטורקים. אם ארדואן ימשיך ליהיות ראש ממשלתם, היא תיהיה אוייב כמו איראן. וסמולניות מצידינו רק תזרז זאת. ראו מה קרה בעוסלו. אלה חוקי טבע איסלמיים, - שילטון דתי איסלמי קיצוני, מחוייב בשינאה ליאהוד ולישראל, - כופר הבא לעשות עמך שלום, השכם ופתח עליו במלחמה.

  האליטה החילונית בטורקיה בצבא ובפוליטיקה ובכלכלה היא...
  מצאצאי חסידי שבתאי צבי שהתאסלמו במאה ה-19,
  גם אתא-טורק הוא צאצא מחסידי שבתאי צבי,

  לכן ברור למה ראש המפלגה איסלמית הטורקית הוא נגד מדינת היהוד.
  זה מחוייב המציאות, האוייבים הפוליטים שלו בטורקיה הם מצאצאי היהוד.

  אלא שיש חשש, שגם ארדואן הוא צאצא מהיהוד הנ"ל,
  אחרת האליטה השלטת לא הייתה מאפשרת לו להגיע לשילטון.
  אבל הוא מתנהג כמו סמולני יהודי מצוי, שונא עצמו ועמו וארצו.
  הכוונה לא לטורקים ולטורקיה, אלא ליאהוד וישראל,

 42. 36
  תשאר שם-למה לך לחזור לישראל הכובשת והמושחתת-תשאר שם ותציין את שואת הארמנים

  תשאר שם-למה לך לחזור לישראל הכובשת והמושחתת-תשאר שם ותציין את שואת הארמנים

 43. 35
  איפה השכל?

  מר לוי, באם אתה עושה "דוקא" בכוונה, על מנת לעורר פרובוקציות-אני מוכן לקבל: אתה רוצה להעלות נושא על סדר היום אולי את עצמך, אז אתה מפברק קצת היסטוריה ומשנה קצת את מהות העובדות. אבל אתה לא טיפש, האם אתה באמת מאמין למה שאתה כותב?

 44. 34
  לא מסתדר הבחור

  דפוק נשאר דפוק

 45. 33
  קצת ביקורתיות

  אני מודה - גם אני אוהב מאוד את מה שיש לתורכיה ובטח לאיסתנבול להציע. אבל לא הייתי ממהר לקחת דוגמה מהשלטון שם. גם ברדיקל וגם במקומות אחרים יש תיעוד להצרה הגוברת והולכת של צעדיהם של מתנגדי השלטון ובראש ובראשונה עיתונאים וכורדים. דווקא אתה, גדעון, היית צריך להסתכל על הדברים האלה ולאו דווקא על הצמיחה הכלכלית חשובה ככל שתהיה.

 46. 32
  אין כמו תורכיה !
 47. 31
  טורקיה יצרה בעצמה את המשבר כאשר בחרה להשפיל את הנשיא פרס בפורום הכלכלי בדאבוס.

  טורקיה עדיין לא התנצלה בפני ישראל על ההשפלה הפומבית הקשה של הנשיא פרס ע"י ארדואן בפורום הכלכלי בדאבוס שהיתה הרבה לפני פרשת המשט והשגריר הטורקי, מה שמראה שזאת היתה מדיניות טורקית מתוכננת לצאת נגד ישראל להעלות את ערך טורקיה בפני מדינות המזרח התיכון.

 48. 30
  לוי עיוור לטעויות של אחרים

  בטורקיה קם ממשל מוסלמי שהבין שבאירופה כבר לא יהיה. שינוי הגישה כלל מעבר חד לצד הערבי של המשוואה על כל הכולל מכך. לא יודע אם אי פעם הרביצו לך במוט ברזל אבל לומר שתוקפי חיילי צהל נורו ככה סתם כי מישהו החליט לירות בכיף שלו זו שטות והטעיה. ספינות אחרות נתפסו ללא נפגעים כלל, חיילי צהל עלו ללא נשק חם (טעות שלא תחזור). תחליט לפחות אם אתה מתחשב בעובדות כשאתה מציג דעה.

 49. 29
  תענוג לקרוא אם לא מתחשבים בעובדות
 50. 28
  לעם התורכי היסטוריה של תמיכה ועזרה עיקבית ליהודים, החל מגירוש ספרד ועד השואה, זמן שאפילו בעלות הברית לא עזרו ליהודים. על כך יש להוריד את הכובע בפני העם וההיסטוריה התורכים. ומצד שני, לארדואן כוונות פוליטיות ברורות להרע היחסים ולבודד ישראל, מטעמים כאלה ואחרים. המרמרה שימשה כלי שרת למטרה הזו. ואם זה לא היה עובד שם, הוא היה מוצא דרך אחרת. הוא כרת מספר בריתות צבאיות ושת"פים עם איראן, שישראל לא היתה יכולה לחיות איתן בכל מיקרה. ואין ספק שהוא לא עשה את זה בגלל סיפור המרמרה.
 51. 27
  לפי מה שגדעון מספר לנו

  ישראל יכולה להתעלל בתורכיה וגם להרוויח כסף המסחר איתה. שני הדברים לא נוגדים זה את זה.

 52. 26
  טורקיה גם מיהרה להתנצל על טבח הארמנים

  אוי ואבוי שרק מישהו יזכיר להם זאת. האם אתה מתנדב, גדעון לוי?

 53. 25
  תודה על האמירה החד משמעית ובעיקר על כריכי הדגים בבוקר באור ראשון מעל הבוספרוס והמפגש עם הדייגים והדגה הטריה בשילוב הלחם החם בעל הריח המטובל בכל טוב הארץ
 54. 24
  הסיפור המזעזע הזה בסוף הגיע לתקשורת. כמה עוד אזרחים חפים הטורקים רצחו מישהו יודע?
 55. 23
  גדעון לוי

  גדעון לוי הוא מהבודדים שנותרו שפויים במדינה ההולכת ומקצינה מיום ליום. מי ייתן ויהיו עוד כמה גדעונים שישחררו את העם הזה מהבועה שהוא חי בה.

 56. 22
  הטורקים החכמים ואנחנו צריכים ללמוד מהם - "בטעות" ממש טעות!!
 57. 21
  קשקשן בלתי נלאה.
 58. 20
  כרגיל עוד מאמר הזוי

  גדעון,מה עם אלף הגנרלים שבכלא?עם מאות העיתונאים שבכלא ?עם הכחשת השואה הארמנית?עם רדיפת הכורדים ?עם זה שטורקיה ואיראן הם התומכות היחידות של אירגון הטרור החמאסי?

 59. 19
  פרזולוג מטורף

  מה בדיוק הקשר בין הרג מבריחי סיגריות להרג מתוך הגנה עצמית של חבורת פסיכופתים שמסתערת עליך עם מוטות ברזל?

  אתה מ-ט-ו-ר-ף אדוני הנכבד. מ-ט-ו-ר-ף.

 60. 18
  גדעון החמוד - אתה חי בסרט

  לישראל אין שום השפעה על המדיניות הטורקית בדיוק כמו שאין לה שום השפעה על ההכנסה מתיירות. אנחנו טיפה בים. לטורקיה יש מחשבות גדולות יותר - היא מנסה לנצל את הסיטואציה הייחודית באיזור שבה חוץ מאיראן וערב הסעודית אין שום כוח בעל משמעות, היא מנסה להפך לאימפריה. ישראל והמרמרה והדילים של הכל כלול, כל אלו הם דגי רקק בתכנית שלה.
  אנחנו יכולים להמשיך לחשוב שאנחנו חשובים ולעשות הרבה פרפורים וקפיצות, אך בסופו של דבר, הדרך היחידה לחזור ליחסים טובים עם הטורקים תהיה אם איראן תיפול. באסה.

 61. 17
  "הטייסים התורכים חשבו שהם מחסלים טרוריסטים" ואני חשבתי שגם זה אסור לפי קוד לוי

  כדי להשחיר עוד קצת את ישראל אתה חייב להלבין כל שרץ ולכן אתה לא רק מתפעל מהאוכל אלא גם מהדמוקרטיה התורכית שכשהיא לא מחפשת צדק או כבוד(רק כשישראל דורשת כבוד זה פתטי)היא הורגת כורדים בלי חשבון ובלי התנצלות,ואילו ישראל הורגת סתם אזרחים דורשי שלום על המרמרה ולעזאזל וועדת החקירה שלא ממש חשבה שהמרמרה היא אנית שלום או כמו שאתה השוות לאנית מעפילים! תשאיר כמה סופרלטיבים לביקור הבא שלך בסוריה.

  1. רק בשביל סנדביץ" דגים על גדות הבוספורוס אני מוכן לכל
 62. 16
  גדעון לוי מתעלם באלגנטיות מהכחשת טורקיה את רצח עם הארמני

  המאמר מהווה גל עד לחוסר היושר האינטלקטואלי של גדעון לוי האובססיבי להאשים רק את ישראל בכול, וכמובן מתעלם מהחלטה וועדה בינלאומית בנושר ה"מרמרה".
  מר לוי , אני מציע שתסקור את גורלו של המיעוט הנוצרי בכול הארצות הסובבות אותנו - מצרים, עירק, לבנון, סוריה ואפילו הרשות הפלשתינאית, ואז תנסה לשכנע אותנו בצדקת דרכך.

 63. 15
  מי ישלם את מחיר הדמים שנשלם שתעצם במלחמה הבאה, בעקבות הצטרפות התורכים על צבאה המודרני החזק, לאויבנו? דמם בראשם של איילון שמשו של ליברמן שהשפיל את התורכים מתוך רצון להתחנף לבוס שלו. הבוז והבגידה לליברמן שהורס את המדינה כאילו היה סוכנם של שונאי ישראל בממשלה. ויזכר לרעה ביבי, הרועד כעלה נידף מליברמן שאסר עליו לא לשקם היחסים עם התורכים.
 64. 14
  חשוב לקיים איתם דיאלוג

  חבל שלא סיפרת אם היו עוינים אליך בטורקיה

 65. 13
  עם ביבי וליברמן בראש אנו מסוגלים רק לצבור אויבים חדשים (כסא נמוך, זוכרים ? . .למה?) ולהרחיק ידידים (אירופאים לא רלוונטיים, זוכרים? . . .למה?)
 66. 12
  ההתנצלות מיותרת

  למיטב זכרוני השינוי ביחס למדינת ישראל החלה הרבה לפני פרשת מרמרה, העלבת נשיא המדינה, "פשעי" ישראל בעזה וכו. על אף שאני רחוק ממחנה הימין, להערכתי, המדיניות התורכית כלפי ישראל אינה קשורה למרמרה אלא לשינוי במדיניות העולמית של תורכיה. לפיכך, אין כל צורך בהתנצלות. הנזק שיגרם בהתנצלות תעלה בהרבה על התועלת שתצמח ממנה.

  1. אמת לאמיתה
 67. 11
  ההשוואות של גדעון לוי

  אני מאד אוהב לקרוא אותך מציג גם את הצד השני, אבל ההשוואה שאתה עושה בין טבח של 35 אנשים לבין הגנה עצמית של החיילים על המרמרה, פשוט מטופשת ומקוממת אפילו ״שמאלנים״ כמוני!

 68. 10
  גדעון כרגיל מחמיר עמנו ומקל על אויבנו שכיננו.נכון שאין לנו אולמרט החייכן וחבל

  אבל ארדואן סכסכן שכונה מוכר .מצריים לא יודעת מי היא וממלכת ירדן רועדת מפחד הפלשטינאים שגם דורכים במקום ולא מסוגלים לבנות כלום..אבד השבט אבל מדינה זה גדול עליהם..

 69. 9
  חשוב שאת המאמרים האלה להפיץ בעיירות פיתוח אולי יפסיקו להצביע שם ליכוד
  1. אכן בעיירות הפיתוח כולם טיפשים, ועמך תמות חוכמה.
 70. 8
  אתה בעצמך שחצן

  כנראה שאתה ממשיך לא להבין דבר. אכן הטורקים עם נחמד עם הרבה דברי מתיקה אבל הם בחרו לשלטון איסלמיסט פונדמנטליסטי שרק מחפש איך לריב. אתה בודאי זוכר איך בוא בעליב את נשיאנו היקר בדאבוס. את שמעון פרס, אלוף העולם בחיפוש אחרי שלום. הנרמרה היצב פרובוקציה מתוכננת להפליא על מנת להורעד את מהיגי ישראל על ברכיהם. גם אם היינו מתנצלים, ארדואן היה ממשיך לחפש איך להעליב וחפגוע בנו. ולגבי כבר מזנן הגענו לנסקנה שאתה שחצן שחושב שיודע הכל אבל מתברר שיש למזלינו מנהיגים בישראל מוכשרים הרבה יותר ממך! !

 71. 7
  גדעון מתחנף לטורקים

  גדעון לא מחדש ואף מציין בגאווה כי הוא באיסטנבול. גדעון כטורקי אני יגיד לך שאתה אדם מסכן ואומלל וכשהטורקים מסתכלים על ליקוקי הטוכעס שלך מהצד זה נראה עצוב ומצחיק. אתה חושב שטורקיה היא מעוז הפלורליזים ?...תישאל את הארמנים והכורדים. ישראל כוחנית ? משטי טרור ואיומים זה לא כוחניות ?. גדעון אתה מייצג את היהודים שתמיד התחנפו למנהיג התורן ורק לזכות בליטוף ראש קטן ונחת. שתדע לך שלא הטורקים ולא האירנים ולא ערביי ישראל ולא ערביי השטחים לא יכבדו ובוודאי שלא יסכימו לגור ליד עם שלא מכבד את העבר שלו ואת המורשת שלו. הטורקים הם עם שגאה במורשת ובמסורת שלו ולראות אדם כמו גדעון לוי שמבטל את עצמו בפני כל שכן זה עצוב ומצחיק. אין עם בעולם מלבד היהודים שתומך באויביו ומוקסם משכניו כמו שגדעון לוי. ביקורת היא דבר חשוב והכרחי ובכל מדינה יש בה. אך גדעון לוי מזמן לא שם - הוא במסע רצוף להפוך כל אבן ורק למצוא לכלוך ורפש כנגד ישראל. מהצד גדעון זה נראה פטאתי ועצוב. אין לך כבוד ואתה לא יודע מהו. ואל תצפה שהטורקים יאהבו אותך רק בגלל ההתחנפות שלך. זה לא יקרה.

 72. 6
  אין סיבה להתנצל בפני טורקיה. חיכו לנו עם אלות ואקדחים.
 73. 5
  צריך להיות אוויל מוחלט בכדי לא לראות שארדואן שינה אסטרטגית את מדיניות טורקיה. להטיל את האשמה בארועי המרמרה ובהתנצלות (על שלא הסכמנו שישחטו את חיילינו) מעידה על כך שלוי אחוז בבולמוס שנאה יצוקה לישראל, לציונות ולצהל
  1. ומנחם חי במדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מעולם
  2. נמאס מהשקר הזה של יהדות=ציונות. הציונות קמה כהתרסה נגד היהדות. אטרגדיה הכי גדולה שלה שהיא נתנה ליהדות לנכס אותה לעצמה ובכך למעשה לחסל אותה. הציונות המקורית דגלה ביהודי חדש ששייך לעולם ולא ביהודי הישן הגודל בעם לבדד שמצליח לאט אבל בטוח למוטט את יסודות המדינה הציונית.
  3. מסכים עם כל מילה , עבריינים לפי חוקים בן לאומיים ותוקפי חיילים במוטות הופכים לקורבנות בהבל פה
 74. 4
  "מאווי מרמרה - יד להרג שווא של אזרחים טורקים" - צריך להיות אחוז שנאה פתולוגית עמוקה לכוחות הביטחון ולציונות בכדי לכתוב ולפרסם שמחבלים, האוחזים מוטות ברזל סכינים ונשק חם ותוקפים חיילים הם "אזרחים תמימים" ומותם (המבורך) הוא "הרג שווא"
  1. ההשתלטות על המרמרה היתה כישלון מנהיגותי ופיקודי

   גם של ראש הממשלה נתניהו שר הביטחון - ברק, וגם של צמרת צה"ל שעסקה במבצע, ובדגש על הדרג המודיעיני - ולכן התנצלות ישראלית היא מחוייבת המציאות.
   הלומים עצמם ראויים לשבחים - אבל מי ששלח אותם עם אקדחי מים ובנחיתות מספרית למבצע השתלטות נושא באחריות המלאה

  2. אם "כוחות הביטחון והציונות" צריכים את השקר הזה שאתה מגן עליו בחירוף נפש ובהטלת רפש, השקר שלא נהרגו אזרחים על גבי המרמרה, ושהנוסעים על האנייה "תקפו" את חיילי השייטת, ולא התגוננו מפניהם (אולי לא היו צריכים, אבל זה לא הופך אותם ל"טרוריסטים", אז אם "כוחות הביטחון והציונות" באמת זקוקים להתלהמות שלך - אנחנו בצרות עמוקות.
  3. מנחם משקר. לא היה נשק חם על האנייה. מי שתקף הוא צה"ל שעלה על האנייה מחוץ לתחום המים הטריטוריאליים של ישראל. ע"פ חוק דרומי מותר לבעל הבית להתנגד למסיגי הגבול
  4. מורה נבוכים - תגובתך ההיסטרית, וללא תוכן ותגובה ממשיים, מעידה רוחב אופקיך המוגבלים וקוטן ראייתך האסטרטגית
  5. הפעם מודרניסט צודק בקביעתו . אזרחים לא חמושים נהרגו על המרמרה. תקראו את העובדות דוח פאלמר שכל כך אהבו כאן.
 75. 3
  הטייסים הטורקים חשבו בטעות שהם מחסלים טרוריסטים ולכן התנצלו על הטעות. ישראל באמת פגעה בטרוריסטים ולכן אין על מה להתנצל.
  1. אנשי מאווי מרמרה לא היו טרוריסטים. אם מותר לתקוף ספינה כדי להשתלט עליה, מותר גם להגן עליה

   חוץ מזה ישראל לא מתנצלת אף פעם, גם כשהיא פוגעת בחפים מפשע. היא לכל היותר "מצטערת".

 76. 2
  קשה להבין איך אדם שטעה בכל הערכותיו מעז להמשיך ולהביען. מילא.

  קשה להבין איך אדם שטעה בכל הערכותיו מעז להמשיך ולהביען. מילא.

  1. יש לסיים את הכיבוש המביש מיד כי עם צודק לא כובש
  2. אני רואה שאתה ממשיך לטקבק כאילו כלום, כאילו היה עניין אחד שבו לא טעית, הטעית, שגית או דיברת שקר במפורש. מה שבאמת מרגיז אותך היא העובדה שהמציאות הבינלאומית לא כל כך מסתדרת עם האג'נדות של הימין, ושגדעון לוי הוא קוץ בבשרך - דווקא בגלל אמירות האמת שלו.
  3. הימין הולך בדרך של גדעון לוי אך רק 30 שנה אחריו......
  4. מנחם - הוסף משהו בשם, אתה מתחזה לימין שקול וריאלי ..
  5. איזה כיבוש ? של 67 או 48 ?
  6. קשה להבין איך אחרי אלפיים שנה יצליחו הציונים להחריב את מעשי ידיהם תוך תקופה כלכך קצרה.
 77. 1
  Alternative Universe

  I've noticed this columnist resides in an alternative universe .

  1. Good Morning