אין מודל זולת חלוקה

בין שלל ההצעות לפתרון הסכסוך הישראלי-הפלסטיני בולטת לאחרונה בתלישותה ההצעה לייסד מדינה דו-לאומית - במקום חלוקת הארץ. הגיונה שקול לניסיון להכניס למיטה אחת זוג שלא הצליח להסכים על גבול בין מיטותיו הנפרדות.

הצעה זו משמיעים מיואשי השלום, חסידי "מדינת כל אזרחיה", ובעיקר אלו המבקשים "לרשת את הארץ". האחרונים בטוחים כי החיכוך יבעיר אש עוד לפני שיידרשו להתחלק עם הפלסטינים בעוגה השלטונית, או לחפש שיטות אחרות להדירם ממנה. לתפישתם, האש תתיך את המחסומים האחרונים העומדים בפני ביצוע "תג מחיר" לאומי, שיכונן את ירדן כמדינה הפלסטינית.

אבל מה יקרה אם ההזיה הזאת לא תתממש? אם האש לא תוצת? מה חושבים חוזי "ישראסטין" ביחס לשאלת הפליטים? האם יוכלו לשלול מפלסטיני את הזכות לעלות, הנתונה לכל יהודי? האם פוטנציאל העלייה יכול לאזן את השיבה? מול חלופת החלוקה, קיומו של רוב ערבי בישראל מותיר בידי היהודים רק את האי-שוויון כרציונל מסדר וככוח המגדיר פוליטית, חברתית ותרבותית את המדינה, באם הם חפצים להשאירה כמדינתו של העם היהודי. האי-שוויון המתקיים כיום בגדה המערבית לא יהיה אפשרי במדינה דו-לאומית יציבה, כך שהשוויון המתחייב יהיה סופו של הרעיון הציוני.

כיצד חשבו להתמודד עם מיזוגן של כלכלות עולם שלישי וראשון? ידוע כי השכבות החלשות בישראל - החרדים, ערביי ישראל וחלק מהעולים - שסובלות מעוני, מהשתתפות נמוכה בכוח העבודה ומהון אנושי ירוד או לא רלוונטי, מהוות מעמסה הולכת וגדלה על פוטנציאל הצמיחה של הכלכלה הישראלית. תוספת מיידית של ארבעה מיליון פלסטינים, שרובם המכריע בעל מאפיינים דומים וחריפים יותר, תכריע באחת את "הסוסים" של הכלכלה הישראלית, שימהרו למצוא אחו אחר לדהור בו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

איזה מודל יאמצו לחלוקת המרחב הציבורי? מי יתמוך בחוקה שתעמיד את הפרט וזכויותיו מעל לסקטורליות השלטת בשתי החברות? מי ישרת בצבא ובאילו יחידות? מה יעלה בגורל השב"כ? איך ייקבעו ימי הזיכרון והחג הממלכתיים? מה יהיה מעמדן של הנשים? איך תתנהל מערכת פוליטית עם מפלגות המונהגות על ידי רבנים ושייחים?

אלו מקרב הפלסטינים, המבקשים פלסטין אחת, מאמינים כי המדינה הדו-לאומית תהפוך, כתוצאה מהמתחים הללו, למדינת ערבית המונהגת ברוח האיסלאם. לאש"ף החילוני לא תהיה עדנה. החמאס ודומיו יתבעו את ניצחון משנתם עד למטר האחרון בפלסטין. בקרבם ייוותר מיעוט יהודי חרד"לי ששוב יקיים את אמונתו בגטאות פיסיים וחברתיים בארץ הקודש.

חששותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס משני התרחישים הללו, חששות המוכרים לאנשים שבסביבתו, מסבירים את עמדתו הנחרצת בעד חלוקה ואף עונים לתמיהה הישראלית מדוע אינו ממתין עד "שהערבים יהיו הרוב". אך מהצד הישראלי נראה שאין פרטנר לחששותיו, ולא להסכם חלוקה.

נדרשת הנהגה ישראלית שתחזור ותפנים, בדומה לבריטים ב-1937 ולאו"ם ב-1947, שאין מודל זולת חלוקה, היכול להסדיר את קיומם הלאומי והתרבותי של שני העמים באותה ארץ. כי כל רעיון אחר כרוך בטרגדיה לצד אחד בחסות "הצדק ההיסטורי" של השני.

Read this article in English: If the extremists get their way

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  בקיצור, לא נעים להודות - כהנא צדק.
 2. 41
  יש רק בעיה אחת קטנה

  משום מה אתה חושב שאם רק תחליט לחלק את הארץ, מייד יקפצו הערבים ויגידו תודה רבה. זה נובע מכך שלמרות שאתה מתיימר להיות נאור וליברל אתה בעצם גזען שחושב שאתה יודע יותר טוב מכולם. ולכן אתה מתייחס לפלשתינאים בפטרונות.
  האמת היא שאין ערבי אחד שיסכים לתוכנית המטופשת שלך כי הם פשוט רוצים הכל. כל ערבי יגיד לך - למה שנסכים לחלוקה אם אנו מאמינים שבסוף נקבל הכל?

 3. 40
  "מה יעלה בגורל השב"כ?" in English: LOL

  טוב לדעת שבנוסף להפחדות הטיפוסיות שבהם השתמשו הלבנים בדרום אפריקה להצדקת האפרטההיד, אתה מפגין דאגה אמיתית לגורל השב"כ: את מי נענה? את מי נרדוף אם יהיו להם זכויות אזרח? מה נעשה במנגנון הדיכוי שפתחנו לתפארת במשך 44 שנים?

 4. 39
  "מה יעלה בגורל השב"כ?" LOL in English

  טוב לדעת שבנוסף להפחדות הטיפוסיות שבהם השתמשו הלבנים בדרום אפריקה להצדקת האפרטהיד, אתה מפגין דאגה אמיתית לגורל השב"כ: את מי נענה? את מי נרדוף אם יהיו להם זכויות אזרח? מה נעשה במנגנון הדיכוי שפתחנו לתפארת במשך 44 שנים? LOL

 5. 38
  למה? מי אמר? למה, למשל, בטורקיה לא נשאר יווני לרפואה?

  כי זה לא מוצא חן בעיניך להגיד שהפתרון הוא שהערבים יעזבו לאחת מ- 22 המדינות שיש להם? כמובן, מיד יקפצו עלי כל הסמולנים שיכנו אותי "פשיסט", "גזען" ומה לא, כאשר הם לא מבינים את העובדה הפשוטה, שאנחנו חיים איתה כבר מתחילת הציונות וההתיישבות בארץ: הערבים לא מוכנים להתחלק איתנו בשליטה על הארץ הזאת.
  אגב, היהדות מכירה יפה את המצב: "שניים אוחזים בטלית, זה אומר כולה שלי וזה אומר כולה שלי - יחלוקו. זה אומר כולה שלי וזה אומר חציה שלי - יחלקו את החצי." בסכסוך כזה, מי שמראה שהוא מוכן לוותר - מפסיד. הארץ אינה טלית, ומי שמוכן לוותר מראה שמלכתחילה הוא לא היה צודק אלא בא לגזול משהו שלא שייך לו. לכן השמאלנים זועקים "כיבוש" ומוכנים לפנות את מי שיושב מעבר לקו הירוק (מה קדוש בו? הרי הוא נקבע כתוצאה ממלחמת השחרור, ולא על ידי איזשהו בית דין, האו"ם למשל).

 6. 37
  Where are you coming from?

  Where were you when successive Israeli governments invested in defeating any option for a future Independent Palestinian State.
  How long is it before you realize that the 2-state option no longer exists?

 7. 36
  העיקר לסיים את הכיבוש המביש ומיד כי עם צודק לא כובש ולחלק את הארץ יש כל כך הרבה מתנגדים המגדלים דורות של מתנגדים אז לך תדע מתי אפשר יהיה לחלק ואולי זו הכוונה באמירה של רק חלוקה תביא שלום ושלווה לאזור
 8. 35
  כשל לוגי אמיתי. החלוקה רעיון כושל. גם דו לאומיות היא פתרון חסר תוחלת

  מקומם לשמוע את המומחים של אתמול אורזים מחדש את הסחורה הישנה והפגומה.
  לא נוח לך עם העולם השלישי - אז אולי תיפרד מהחרדים? מי אמר שעדיף לחיות במדינה עם רוב יהודי ולא עם רוב חילוני?
  כמה צריך לשלם בדמים ובאיכות חיים על הזית ה"רוב היהודי"? מה כל כך טוב במדינה עם רוב יהודי שנשלטת על ידי רעיונות משיחיים מרושעים ובריוניים? למה לא להכיר בזכויות הקניין של פלסטינים על רוב האדמות שאנו חיים עליהן?

  מדינה שאיננה חילונית ודמוקרטית היא מרשם בדוק לסכסוכים מתמידים. חיי הדת והקהילה פורחים כאשר הפוליטיקה אינה מעורבת בהם. בכל העולם כבר הבינו את זה לפני מאתיים שנה, אבל היהודים עם קשה עורף ולכן גם אומלל ומוכה. מזל שיש פרופסורים וגנרלים שמסבירים לכם שהכל טוב וככה זה צריך להמשך.

 9. 34
  ישנו פתרון

  הגיע הזמן לקבוע את הגבול, גם בפעולה חד צדדית, אבל לא בין ישראל למדינה פלסטינאית אלא בין מדינת ישראל ואוטונומיה פלסטינאית. מעולם לא היתה ולעולם אסור שתהיה מדינה פלסטינאית, אם זה יקרה זה יהיה סופה של מדינתנו.
  גם אם אין פתרון מוסכם ישראל צריכה להצהיר כי כל השטח בין הירדן לים התיכון הוא שלה ולהשתמש בתנ"ך ובהיסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל להבטחת זכות זו. כמו כן, ישראל צריכה להכריז כי היא מכירה בעובדה שישנם אנשים אחרים, אוכלוסיית אויב, שחיים בחלק מאזורים אלה וכי ישראל מתוך טוב ליבה תאפשר להם להמשיך לחיות שם תחת אוטונומיה מפורזת בלבד.
  מנקודת מבט של ישראל - אם היא רוצה להתקיים גם בעתיד - יש פתרון אחד, רק אחד: ישראל צריכה לספח את בקעת הירדן ושני מסדרונות רחבים המובילים לתוכה, מסדרון ירושלים ומסדרון עמנואל-אריאל. שאר השומרון ויהודה יהיו מפורזים ומנוהלים על ידי האוטונומיה הפלסטינאית, התנחלויות ישראליות קטנות מחוץ לשטח שיסופח ימשיכו לתפקד תחת הגנת צה"ל או ימוקמו מחדש. לאוכלוסייה הפלסטינאית הנוכחית באזור שיסופח תינתן אזרחות ישראלית. האוטונומיה הפלסטינאית לפי תוכנית זו תכלול ארבעה אזורים: אזור בית לחם-חברון, אזור רמאללה, אזור ג'נין ואזור יריחו. אזורים אלו יחוברו ביניהם באמצעות כבישים\מנהרות ריבוניים משלהם, בעוד שקשר עם מדינות אחרות, במיוחד ירדן ועזה, יהיה דרך טריטוריה ישראלית וכפוף לחוק הישראלי. באשר לעזה, שישאר המצב הנוכחי. ישראל צריכה לשים מחסומים ולסמן את גבולות הקבע כפי שהיא רואה לנכון ובהקדם. יש להוסיף במהירות התנחלויות רבות וגדולות בשטחים שיסופחו במיוחד במסדרונות הנ"ל ובבקעת הירדן.

  1. מתחמם....
 10. 33
  הפתרון: מדינה חילונית ודמוקרטית מהנהר לים

  על בסיס העיקרון הדמוקרטי - "אדם אחד = קול אחד" לכל מי שמתגורר בשטח זה ועם חוקה חזקה שתגן על המיעוט בפני הרוב - ועל הרוב בפני המיעוט.

  על המדינה גם לזנוח את "חוק השבות" ואת "זכות השיבה" ולהיות מדינתם של אלו המתגוררים בה כעת ולא של קהילות מדומיינות (לאומים) החיות מחוץ לגבולותיה.

 11. 32
  דברי הבל

  בימים בהם הסכם קמפ דייויד עם מצרים מתפורר לנגד עיננו,הדיבורים על עוד הסכם של שטחים תמורת "שלום" נשמעים אוויליים במיוחד. האיסלאם שסביבנו צריך לעבור רפורמציה ומודרניזציה.הנשים בו צריכות לעבור אמנספציה. וכל צייצן ולץ לעת מצוא,שחושב שיהיה שלום קודם לכן,בהסדר כפוי כלשהוא,חולם חלומות מסוכנים.

  1. ומה את "השקולה" ו"המחושבת" מציעה לעם ישראל?
 12. 31
  מה החלוקה במצרים? איזה חלק לקופטים? איפה הנוצרים העיראקים? ועוד ועוד דוגמאות. לפני שמוסרים נכסים כדאי להסתכל על המציאות ולא משדאלות לב. לאן פני האסלם, עולם הסוני ועולם השיעה?
 13. 30
  כל כך נכון

  שאול מנתח היטב את המצב. הסוגיה היא שאנחנו הולכים ושוקעים בבוץ ההתנחלותי המשיחי שיגרום שוב ושוב לסבבים של עימותים.
  מקווה שתקום מנהיגות לפני שפיכות הדמים הבאה.

 14. 29
  "אלו מקרב הפלסטינים, המבקשים פלסטין אחת"

  אתה מוכן להראות את אלו שלא? אני מוכן לשלוח על חשבוני אופנוע עם סירה שיביא אותו אלי.

  1. ע"ע קומוניסטים, מק"י, מפלגת העם (המקבילה ברשות).

   הסיבה לתמיכה ברעיון 2 מדינות לאום נפרדות הוא ההבנה שיהודים לא ירצו מדינה אחת משותפת מסיבות שברורות לכל ערבי.
   אבל אם ירצו מדינה אחת אזי הדרך סלולה.

  2. את דרישת השיבה אתה כמובן "שוכח" להזכיר

   הרי גם הם(האחד וחצי שנותרו) מדברים על מדינה אחת נקיה מיהודים (בגרמנית זה נשמע יותר חזק) ומדינה נוספת שתהיה חייבת לקלוט מיליוני ערבים המכונים "פליטים".

  3. איפה ראית פעם אחת במשא ומתן עם הפלסטינים שהם דרשו את מימוש זכות השיבה?
 15. 28
  אין אטימות כלפי האיסלם (שעל פיו השלמה איתנו היא כפירה שדינהּ מיתה) כאטימותם של יוזמי ז'נבה
  1. יערה, את ממש לא מתקדמת משעור מבוא באיסלאם. לכי ותלמדי קמת נימקו את הסכמי השלום עם מצרים וירדן ותפסיקי להציג הצגת שווא בדבר "ידענותך" באיסלאם
  2. לבר, בטח, מהר מאד נלמד את ערכם של ההסכמים עם מצרים... נא להאזין לחדשות...
 16. 27
  עצוב שעדיין צריך לומר את מה שאמרו אישים בולטים בתנועת העבודה מיד אחרי 67'
 17. 26
  אם המניע הוא אידיאולוגי-משיחי

  המתנחלים יכולים להשאר שם בהסכם -בלי הצבא(שטייניץ דורש קיצוץ) אם הנימוק ביטחוני אפשר לסגת בהסדרים מקובלים על שני הצדדים בינתיים נראה שהחמס והמתנחלים משתפים פעולה

 18. 25
  שאול חמוד.. רק תגיד לי דבר אחד, מותק.

  אשמח לשמוע על פעם אחת בהיסטוריה בה הפלשתינים הסכימו לחלוקת הארץ?

  ועדת פיל? אולי תוכנית החלוקה מ47?

  אולי קמפ-דיוויד? ומה עם אנאפוליס? יוזמה סעודית? יוזמת ז'נבה? מפת הדרכים?

  תמשיכו ליצור לכם מפות משלכם.

  מתי תבינו ששום דבר מזה לא רלוונטי?

  הפרטנר הוא בראש שלכם.

  1. עבאס הגיש לאחרונה מפה לחלוקת הארץ!
  2. מי שולט בפלשתינאים עבאס או משעל?

   מה אומר עבאס לפלשתינאים? מה אמר לאמנה מונה ימח שמה?

 19. 24
  אריאלי בשלו,כמו אות מוסלמי אדוק: "לא חלוקה אילא חלוקה"...מה לעשות, כדאי לחזור לקרקע המציאות. הערבים אינם בשלים לשלום, ולא יסכימו לשום חלוקה. בלי הסכמתם כל התכנית של אריאלי ודומיו חסרת ערך, כמו כתובה על החול, ומה שצריך באמת לעשות הוא להמשיך לנהל את הסכסוך בלי התפרצויות קשות מידי, כדי למנוע שפיכות דמים מיותרת.
 20. 23
  לחיי השפיות שבדרך

  צודק,נכון, חכם וחד וחלק.
  אי אפשר להאמין למי שטוען שמדינת ישראל תגשים את החזון הציוני יחד עם השטחים. טיען כזה הוא נוכלות, חוסר שפיות, או צירוף קטלני של שניהם.

 21. 22
  שני עמים מטומטמים בעלי מנהיגי שקר ופחדנות-בחלוקה ושלום כולם היו נהנים מכל העולמות ורק פרמיטיביות הלאומנות והגזענות מיצרת גיהנום אלים ומתקתקת חורבן

  אפרופו זעם המחאה שמבטא את ריקבון החוסן הלאומי
  חוסן שהיה משענת ושנתן תאפשרות לחיות על החרב
  והריקבון מראה שישראל נישענת על קנה רצוץ שביחד בידודה של ישראל
  לאחר שהיתגלה פרצופה האמיתי של ישראל פושעת המלחמה וסרבנית השלום
  ממש לא ברור איך מנהיגנו חושבים להמשיך את הצלבנות הציונית
  ועוד בעניין המחאה יש את שקר מחולל המצוקה העקרי שהוא הכיבוש וההתנחלות בהרבה ווירוסים מחלות והשחתות שנוצרו מהטרוף הפאשיסטי הזה מעצם ביזבוז המשאבים האדיר והבלתי יצרני שהולך למפעל ההזוי ולקומץ שמוביל אותו דרך המהות והפשע ורעל השנאה שנוצר ועד להרס של המשאבים שהיו של כולם הרי המתנחל לא יחיה על מטע זיתים ויתקיים בזכות מעיין לאומת הפלאח הערבי לאומת זאת בשל האונס והבעילה אין יותר זית ומעיין ככדי להיתקשר לעבר או כדי פתח תיירות

 22. 21
  כמה אתם מבלבלים את המוח. עוד לא הבנתם שמה שהיה הוא שיהיה? לא תקום מדינה פלסטינית שלישית באיו"ש. וישראל לא תספח את שטחי A ו-B

  לא יהיה טרנספר למדינה הפלסטינית בירדן כי המחיר הבינלאומי יהיה גבוה מדי.
  לא תקום מדינה עוינת באיו"ש כי המחיר הבטחוני יהיה גבוה מדי.
  נמשיך את המצב הקיים כי אין ברירה. יש מחיר מוסרי מסוים לשלם, זה נכון, אבל זה הסביר והאפשרי מבין שלוש האפשרויות הללו.
  אין אף שתי מדינות במזרח התיכון שיש ביניהן שלום יציב ושסומכות זו על זו. מדינת היהודים שמזה 70 שנה משמשת כמושא השנאה העילאית וכשעיר לעזאזל של כל מטורללי המזה"ת לא תהיה הראשונה שתתמסר לניסויים בבני אדם ותיתן מרצונה לאויביה המוצהרים להניח לה סכין על הצוואר.
  ויתור על הבקעה והשומרון = הזמנה להשמדת ישראל.

  1. אם לא תקום מדינה שנייה בגדה המערבית תקום רק מדינה אחת והיא תהייה מדינה ערבית עם מעוט יהודי
 23. 20
  נניח שקמה מדינה פלסטינית, מה אתה עושה עם 4-7 מליון פליטים שירצו לחזור לא לישראל אלא למדינתם.תאר לך עם רב של אספסוף 15 ק"מ מנתניה.

  הלא בגרע שתקום מדינה פלסטינית המדינות שמארחות את הפליטים היום ימררו את חייהם עד שלא תהיה להם ברירה אלא "להגר למדינתם החדשה שקמה.
  מדינתם אני לא מתכוון ישראל אלא השטחים היום שמיועדים להקמת מדינה פלסטינית.
  ואז נעמוד לא מול 1.5 פלסטינים ביהודה ושומרון, אלא מול 7 מליון פליטים משולהבים, מובטלים ורעבים.
  הלא אם תהיה מדינה פלסטינית עצמאית אם לא יוכל למנוע ממנה להכניס מליוני פליטים שהיא תתנער מאחריות לגורלם,וכולנו גם יודעים שלא יהיה למה ממש איכפת מגורלם כי הם סך הכל אמצעי.

  1. גם אתה קונה את שקרי עריקאת על 7 מיליון פליטים? (ואני עוד בעד פלסטין עצמאית)

   מה מותר המיליונים המשולהבים שגובלים בנתניה, על המיליונים המשולהבים שגובלים בנהריה, אגב? המעמד המדיני הוא שעושה את ההבדל?

  2. למה אכפת לך מהצפיפות בשטחים? זו סוגיה למדיניות ההגירה של פלסטין העתידית.

   נו, ועזה היא אחד האזורים הצפופים עלי אדמות. אז מה? כשתהיה מדינה פלסטינית, למה זה צריך לעניין אותנו אם יש שם מליון או שבעה מליון אזרחים? זה ממש לא ענייננו.
   ואספסוף תקרא לסבתא שלך. מדובר בבני אדם.

  3. איפה אתה חי? מתי ראיתי אנשים מהגרים למקום שלא יכול להציע לי אפשרות להתקיים? קח שיעור בסיסי בכלכלת הגירה
  4. כן.

   פעם אחת תאמין להם שהם מתכוונים למה שהם אומרים. כשהם אומרים שהם שונאים אותך הם מתכוונים לזה. כשהם אומרים שהם רוצים להשליט עליך את האיסלם, ולהפוך את מעט היהודים שלא יגורשו לבני חסות תאמין לזה.

 24. 19
  ומי חותם לך שאחרי החלוקה יהיה שקט , הפיתרון לשלום נמצא בירדן.
  1. אף אחד לא חותם על שום דבר לנצח. גם ישראל לא חתמה על החלטת החלוקה בכול מחיר. לנהל מדינה זה לא שגר ושכח. תמיד נערכים להתפתחויות.
 25. 18
  ומי חותם לך שאחרי החלוקה יהיה שקט , הפיתרון לשלום נמצא בירדן.
  1. איך בדיוק? אולי תפרט ותשכיל אותנו?
 26. 17
  אריאלי סובל מקיבעון. את הפתרון יש למצוא בחלוקה סטטוטורית בין אזרחות לתושבות. ערביי יו"ש יכולים להיות אזרחים ירדנים ו-תושבים ישראליים למהדרין. לא שד דמוגרפי, לא אפרטהייד. רק הבנה שקטה שכך פותרים סכסוך. מודל? כל אזרח קנדי שהוא תושב ארה"ב ישמח להסביר לך על יתרונות השיטה.
  1. סבבה. ולמי תורשה כניסה לשטח ישראל? ומי יורשה להתגורר בתל אביב? מי יורשה לבנות בחברון ובג'נין - או להכריע על מדיניות הבנייה שם? לא, מה פתאום אפרטהייד.
  2. קיבעון עדיף על ההזיות שלך. אזרחים קנדיים בארה"ב אינם שונים אתנית, דתית, לשונית ותרבותית מהאזרחים האמריקאים שבקרבם הם חיים ולכן כמובן אינם סובלים משום יחס שונה. אתה הרי לא באמת חושב שזה יהיה מצבם של ערביי ישראל שלפי חזונך יחיו פה באין מפריע ובשלווה של שביעות רצון כאשר זכויות יהיו להם אבל במקום אחר?
  3. על פי התנהגותה של ירדן הפלסטינית יפול דבר: אם יהודים יורשו להתגורר בירדן - תאפשר ישראל לתושביה הירדנים להתגורר בתל אביב. ואם לאוו - אז הדדית לא יורשו אזרחים ירדנים, גם אם הם תושבי ישראל, להתגורר מעבר ליו"ש.

   הגדרת האפרטהייד - תהא דו צדדית. הכרעת מדיניות הבניה תהיה בידי הריבון: ישראל תהא הריבון מהים ועד נהר הירדן. משם מזרחה - ירדן הפלסטינית.

  4. אם מליון ורבע ערבים ישראלים יכולים לחיות בקרבנו ולהכיר בירושלים כבירתנו - כל טענותיך נופלות מאליהן.
 27. 16
  א. תרבותינו וערכינו מקדם אינם באריות המדינה ב. מדינה אינה סל מצרכים אידיאולוגים ג. מדינה היא ארגון המבטיח חיים הוגנים וישרים ע"פ חוק שווה לכל נפש במסגרת גבולות מוכרים ומוסכמים ע"י המדינות השכנות
 28. 15
  ממשלים דמוקרטיים יציבים במדינות השכנות הם תנאי הכרחי להסכם בר קיימא. ירדן דמוקרטית היא מדינה פלסטינית.
 29. 14
  קישקוש מקושקש

  הכותב המשתייך לשמאל הקיצוני מטיף שנים את רעיונותיו ההזויים שאין קשר בינם לבין המציאות.

  1. אז בגלל זה פרשת פה משנה מאוד מגובשת ורצינית? למדת משהו חוץ מלקלל ולגדף שאין לך תשובה?!
 30. 13
  החלטת החלוקה ב-1947

  "...רק באמצעות החלוקה יכולות שתי השאיפות הלאומיות המנוגדות הללו לבוא לידי ביטוי ממשי ולאפשר לשני העמים לתפוס את מקומם כאומות עצמאיות בקהילה הבינלאומית ובאומות המאוחדות..."

 31. 12
  החלטת החלוקה ב-1947

  "...רק באמצעות החלוקה יכולות שתי השאיפות הלאומיות המנוגדות הללו לבוא לידי ביטוי ממשי ולאפשר לשני העמים לתפוס את מקומם כאומות עצמאיות בקהילה הבינלאומית ובאומות המאוחדות..."

 32. 11
  ועדת פיל 1937

  "מאבק בין שתי תנועות לאומיות שתביעותיהן בעלות תוקף ולא ניתן ליישב אותן זו עם זו ... זולת חלוקה..."
  זו הייתה המסקנה של הועדה

 33. 10
  ישנה אופציה נוספת

  דו-לאומיות יכולה להתבטא גם במודל בנוסח שווייץ או בלגיה, שבו יחלקו שתי הישויות - הערבית והיהודית - טריטוריה, משאבים, וכלכלה אך ישמרו על מידה רבה מאוד של אוטונומיה חינוכית. ותרבותית ומשילות עצמית. תקבע חוקה שתסדיר את היחסים בין חלקי הקונפדרציה הזו, שתושתת על עיקרון הקיימות, כלומר, שימור שיווי המשקל הפוליטי-כלכלי בין הצדדים ושגשוג הכלכלה (שהיא התנאי החשוב ביותר). ההסדר יהיה חייב לכלול גם הגבלות על הגירה שלא דרך נישואים (דהיינו: ביטול חוק השבות מצד אחד, וויתור על שיבה מאסיבית של בני ונכדי הפליטים, מצד שני).

  אנשים רציניים, שמבינים שהסיפור הציוני במתכונת המהפכנית שלו הסתיים, חייבים להתחיל לחשוב על הרעיונות האלה. האלטרנטיבה, כפי שמסכימים גם אלה שאינם בדיעה אחת לגבי הפיתרון, היא אפרטהייד ובעקבותיו נידוי עולמי. זה יהיה הגרוע שבכל המצבים, שכן הוא יוביל למודל הפוסט-אפרטהיידי של דרום אפריקה (one man one vote) שהוא הכי פחות מתאים לאזור, ויוביל כמעט בוודאות לקריסה בנוסח יוגוסלביה.


  1. אבל את החלוקה הזאת בדיוק שני הצדדים לא יכולים להסכים.
 34. 9
  הרעיון ההזוי הזה עלה בטרם קום המדינה ע"י טבנקין "אחדות העבודה" וגם ע"י ז'בוטינסקי הריביזיוניסטים, אילו היו מתגשמים הייתה מדינה לאומית מוסלמית ו"יודן ריין" נקייה מיהודים, כמו כל המדינות הערביות והמוסלמיות בעולם

  ולא רק יהודים, כיום כל הקהילות הנוצריות במדינות ערב נרדפות עד צוואר,בלבנון מספרם של נוצרים פחת ב50% בית לחם הנוצרים כיום 20% מהאוכלוסייה, בעבר 85%, במצרים הקופטים (נוצרים) נמלטים על נפשם בגלל הטרור של האוכלוסייה המוסלמית, הדבר נכון גם לגבי רצועת עזה, וזו רשימה חלקית בהחלט,אפשר למנות את סודן, עירק, ערב הסעודית ועוד.......

  1. דברי הבל. לכל אורך ההסטוריה האיסלאם גילה את הסובלנות הגדולה ביותר למיעוטים דתיים בקרבו והם, כולל היהודים, שגשגו בתחומי שליטתו. בדורות האחרונים ישראל היא זו שדאגה להתרוקנותן של מדינות ערב מיהודיה. התמעטותם של הנוצרים בעולם המוסלמי היא דמוגרפית ולא תוצאה של בריחה המונית כביכול. אבל מה יותר נוח מלנגן על אינסטינקט הפחד המפותח יתר על המידה של היהודי המצוי בעזרת דמוניזציה מתמשכת של האיסלם לצורותיו?
 35. 8
  אריאלי שוב מטעה ונא ישיב על השאלות הבאות, מהן הוא בורח כמפני אש, כאשר הוא מדבר על תביעת השיבה, מדוע הוא מסתיר שהוא תומך בה במלואה? הרי ביוזמת ז'נבה השמאל של אריאלי הסכים לתביעת השיבה במלואה, בפרק 7 שם, כולל בוררות חובה בפני מדינות אנטי ישראליות על כל ויכוח, נא את האמת. שנית, אריאלי התומך בחלוקת ארץ ישראל המערבית, אינו מציג כלל מה הם האינטרסים החיוניים לנו, לנו, לא לאויב, בתחומי התודעה, בטחון, מים ועוד, אלה האינטרסים המכתיבים את הקווים האדומים שלנו, שכן לאריאלי וחבריו אין כל קווים אדומים, במידה רבה הם שלוחי מדינות זרות עויינות המממנות אותם., למשל, הר הבית וירושלים היא ציון, לתודעה [חוץ מהבטחון], ,בקעת הירדן המורחבת, צירי הרוחב האסטרטגיים לרבות ציר 443, האזור מול נמל התעופה בן גוריון, לבטחון, מערב השומרון משום המים והבטחון, פריוז מוחלט של כל אשר נוותר עליו, גם מדינית ושמירה על הפירוז על ידינו, לא על ידי אחרים שהכזיבו, ועוד ועוד. שאלות אלה הן קריטיות, אריאלי וחבריו נמלטים מהם משום ידיעתם את המשמעות, לכאן, או לכאן. לכאן, החיוניות, לכאן, המשמעות שתיפרס בפני הציבור ותמחוק את השמאל. שמאל זה הינו פשוט כבר מזמן פו"צ, חלקו מוצהר, חלקו עדיין מסתיר את מגמתו, האמת היא שהמאבק היום, אחר כשלון הזיות אוסלו ואלפי הנרצחים והנכים שהביאו לערינו, הוא אינו בין ימין לשמאל ציוניים, אלא בין הציונות, לאנטי ציונות, עיתים אף כנגד האנטישמיות.
  1. למה אריאלי צריך להוכיח לך משהו? תביא אתה את התזה שלך עם הטיעונים שלך ונראה מה היא שווה
  2. אריאלי לא מסתיר שום דבר. אני עוד לא תופס למה הארץ מתעקש להעביר גודש כזה של שטויות בדויות בשם חופש הביטוי. כשאתה אומר "האינטרסים החיוניים לנו" אתה מתכוון לאינטרסים של האפרטהייד, הקיצוניות הדתית והמיליטריזם הפשיסטי. לא לאינטרסים של המדינה הישראלית. כשאתה אומר ציונות אתה לא מתכוון לציונות אמיתית שהיא כינון מדינה נורמלית במשפחת העמים אלא לעם לבדד יישכון ברוח הקנאות הדתית היהודית במובן הרע וההזוי ביותר. כשאתה מתאר "עובדות" הסטוריות אתה מגולל מסכת של בדותות שבמקרה הטוב מעוותות את האמת אבל בד"כ אין בהן שום אמת.
  3. אתה פרשן של כולם. דמיונך המבולבל והחשוך ממציא מציאות ותנאים שבהם אתה וחבריך מהימין הקיצוני שליטים בהם שלטון מוחלט בלי לתפוס ששלטון כזה אינו אפשרי (כפי שהיטלר וסטאלין נוכחו). אדונך נתניהו שחושב כמוך מנסה לשנות את המדינה ואת ערכיה הציוניים כדי לייסד מדינה לאומנית ודיקטטורית שתגשים את השלטון המוחלט הזה. בכך הוא הורס את החזון הציוני ולטווח ארוך להחריב את ישראל.
  4. למגיב 10:18, אריאלי טוען משהו במאמר לציבור, נא יבסס את מאמרו. השאלות שאני שואל אותו שוב ושוב הן שאלות המהות, התעלמות מהן מלמדת הרבה מאד על דעתו, עובדה היא שאתם משתוללים כאשר אני בס"ה שואל שאלות טריוויאליות, בכך אתם מודים שאני צודק... אז איני מבין בענייני משיח, בינתיים, דווקא לדת השמאל ישנם משיחי שקר פעם אחר פעם, פעם זה רבין, פעם זה ברק, פעם זה פרצ, פעם זו ציפי, פעם זה אובמה, פעם זה פושע המלחמה ערפאת, פעם זה פושע המלחמה המורשע ברגותי... חביבי, טול קורה ענקית מול עיניך... ואני לא בורח לשום מקום, איני שמאלן המאיים תדיר בבריחה מהארץ, אמתין בסבלנות...
  5. אם תברח אף אחד לא ירגיש בחסרונך. הטוקבקים ההזויים שלך יעלמו מדיון רציני

   וחבל שלא טורחים לסנן אותך- שקרן ומסית פתלוגי

  6. ל"בר כוכבא", על דבר לא ענית ולא בכדי, אין לכם מה לענות, אתם סתם תעמולה זולה במימון מדינות זרות עויינות ובמקום לעניין אתם מנסים ללכלך ולהשמיץ, לא יעזור לכם, הובסתם. אגב, בשם חופש הבעת הדעה אריאלי כותב את הבליו פעם אחר פעם, גם אתה, גם חבריך המתחזים לי, אדרבה, כל התבטאת שלכם, כל התחזות שלכם, רק נועצת עוד מסמר בארון תבוסתכם... אגב, שוב, מה תשובתכם לשאלותי? נשלח בשלישית, במידת הצורך תישלח גם ברביעית.
 36. 7
  כדי לקיים את המודל הנכון והוא חלוקה צריך לדבר את השפה הנכונה

  השמאל בישראל משדר לערבים כי ישראל חייבת לצאת מהשטחים, כי אי אפשר לחיות עם השטחים, או כל משפט אחר ברוח זו המעיד כאלף עדים מבחינת הערבים, שהשמאל יעשה להם את העבודה, השמאל ידאג להם, השמאל ימצא דרך יצירתית להפוך את שטחי האבות היהודים להס מלהזכיר, השטחים יהפכו לשלהם וזהו.
  אולם השמאל לא רק הפסיד ובגדול, אלא כולנו הפסדנו, אילו השמאל היה אומר את האמת, שהשטחים שיושבים עליהם הפלסטינים, אלה שטחים שנכבשו מאיתנו, הערבים היו מציעים לנו שלום תמורתם, היו מציעים להכיר בנו כריבון יהודי על ישראל, היו מאזרחים את הפליטים שלהם אצלם, ומכריזים בסופו של התהליך על סוף סכסוך מוחלט, וגם שמחים שהצליחו לקבל לידיהם באופן חוקי את השטחים שלנו.
  כרגע, השמאל הצליח לצרוב בתודעת העולם כולו שהשטחים הם כיבוש שלנו עליהם ואנחנו חייבים להחזיר את השטחים שלנו, ברור שאין סיכוי שהם יקבלו את השטחים שהם בטוחים שהם שלהם בתמורה למשהו, אף אחד לא ישלם אגורה על מה ששייך לו ממילא.
  מזל טוב שמאל יקר, הצלחתם במשימה, שלום לא הבאתם כי הוא תשלום יקר מאוד מבחינת הערבים לשלם לנו, כי אינם רוצים בנו בכלל במזרח התיכון, ומה עוד שהצלחתם כל כך לקבע בתודעת הערבים ובתודעת העולם כולו, שהם בכלל לא שלנו אלא שלהם, ועצם החזקתינו שטחים שאינם שלנו, הוא כיבוש.
  השמאל הצליח באופן מדהים לשכתב את ההיסטוריה בתודעת כולם, אני ממש מסירה את הכובע

  1. את פשוט מנותק מהמציאות בעוורונך. לכי ותקראי מה אבו מאזן הציע לנו?

   את מתחילה מנקודת מוצא שמקובלת רק עלייך וחבל. איזה נוח להאשים את השמאל בעוולות של הימין

 37. 6
  למצב הנוכחי אין פתרון אפשרי, רק תוצאה מאד אפשרית

  הפתרון שלך, אריאלי, הוא בגדר חזון. בינתיים מה שיקרה הוא שייווצרו גטאות פלסטינים מבודדים, דמויי עזה, חסרי קרקע ומקורות הכנסה, שיישלטו, במקרה הטוב על ידי חמאס. צה"ל עם תקציב מוכפל ויותר ינסה להשליט שם סדר.
  הישראלים יעבירו את הזמן מול הטלביזיה בסלון שיהיה בממ"ד.
  אני מתחיל לחשוב שאם 48 הייתה הנכבה הפלסטינית, 67 תהיה הנכבה של עם אחר באזורנו.

  1. 67 יצרה גם את ההזדמנות לשלום עם מדינות ערב. ניצלנו זאת פעמיים

   עם ירדן ועם מצרים ופיספנו את המשך התהליך. אני עדיין חושבת שנותר מעט זמן להשלים זאת

 38. 5
  רוב הימין רוב החמאס וכל השמאל הקיצוני מצדדים במדינה דו לאומית
  1. לא יתכן שאתה איציק מהמרכז, איציק מהמרכז לא כותב שטויות מופרכות. אתה גם לא שמאל בכלל אלא מתחזה, אתה שמאל קיצוני הפוגע בשמאל הציוני השפוי.
  2. שקרן. הימין מצדד אך מכחיש זאת. השמאל גם ה"קיצוני" ברובו רוצה חלוקה.
  3. עזבו את התוויות!

   מה אתם מוכנים לעשות כדי לגרום לחלוקה לקרות?

  4. הימין רק ניזון מתוויות וחי על תוויות. כול דבר שמעבר לתוויות הוא אתגר בלתי נסבל בעבורו
 39. 4
  לא "דו-לאומית" אלא "לאום משותף" לכל יושבי הארץ
  1. לאום משותף על בסיס אלו תכונות משותפות- דת, שפה, תרבות, כלכלה, היסטוריה משותפת, נארטיב לאומי?
  2. ומה משותף בין שבטי "היהודים"? במיוחד כשחלק חילוניים?
  3. כל "מדינה" וכל "לאום" הם מעשה דימיוני. כל מדינות אירופה הם המצאה, למשל פרנקיה (צרפת) היא על שמה של הפרנקים שבאו מגרמניה וכבשו את גליה, ומה עם הנורמנדים. במלחמת העולם הראשונה היו חיילים "צרפתים" שלא ידעו צרפתית.
  4. התכונה המשותפת הרלוונטית היחידה בעידן זה ובעולם כולו היא הצורך להישרד תוך אי יכולת להתעלם מהנתונים בשטח.
  5. ואיך אתה מתרגם זאת לזירה שלנו?
 40. 3
  קנטון לכל שסע, סך הכול שישה-עשר קנטונים. ואחרים אומרים:לא חלוקה טריטוריאלית, אלא טמפוראלית. בימים מסוימים צביון מסוים, ובימים אחרים - גוון אחר.
 41. 2
  הגיגים לחוד וחוסר יכולת פוליטית וביצועית לחוד. אין מי שיחלק, ולכן הסוף הדו-לאומי או הטרנספר חקוקים בסלע.
  1. לא הייתי מאמצת את הדפנסיביות הזו. לא לשם כך קמה המדינה
 42. 1
  אבו מאזן רק מעמיד פנים. הוא מוביל למדינה דו לאומית

  הוא תמיד יעמיד תנאים שבאותו רגע לא יתקבלו על הממשלה. והימין עוזר לו בזה. רק התנתקות חד צדדית ולאחריה המשך המלחמה באויב הפלשטינאי היא הפתרון. הסכם לא יהיה שווה את הנייר שיהיה כתוב עליו ויחייב רק את ישראל.

  1. למה לא תבחן את אבו מאזן? הוא הרי הציע את הצעתו להסכם ונתניהו עדיין

   נמנע מלהגיש אותה לקוורטט?