חוזרים לקלפיות: המהפך שבדרך

מספרים הם לעתים הכל. בבחירות 1999 הצביעו כ-3,300,000 אזרחים. ב-2009 הצביע מספר דומה. רק שבינתיים נוספו כמיליון בעלי זכות בחירה. במונחים של 80% הצבעה שרווחו בישראל עד 1999 - מדובר ב-800 אלף מצביעים שנעלמו מהקלפיות. המצביעים הנעלמים עומדים להרעיד את ישראל.

800 אלף המצביעים החסרים אינם מתחלקים באופן שוויוני. לא כולם נוטים ללא-ימין, אבל רובם המכריע כן. חרדים, מתנחלים, דתיים, עולים מבריה"מ - האוכלוסיות שמהן שואב הימין את כוחו - שמרו על אחוזי השתתפותם. הירידה בהצבעה התמקדה בשני ציבורים: בערבים שהשתתפותם ירדה מ-80% ל-50%; וביהודים לא דתיים, צעירים ופחות צעירים, שנואשו והדירו עצמם מהקלפיות.

בבחירות הקרובות סביר שיחול שינוי דרמטי. הערבים צפויים לשוב ולהצביע באחוזים גבוהים כנקמה בגזענות המדירה של שלטון ליברמן-נתניהו, ובהשפעת ההצבעות במדינות ערב. לצעירים יהודים היתוספה - בצד מחאת הקיץ המעודדת השתתפות - גם הדאגה מהאיום הדתי-הקיצוני.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בשלושת הפסדי הימין מ-1977 היתה דומיננטיות לאותו גורם: כשלצד החרדה מאיום חיצוני נחווה בישראל איום מדתיות קיצונית, הימין היה בבעיה. ב-1992 השתמש יצחק רבין בסיסמה "כסף לשכונות ולא להתנחלויות"; אהוד ברק (ב-1999) ב"עם אחד גיוס אחד" ובמתקפת אריה דרעי על בית המשפט; ב-2006 השפיע העימות עם מתנחלי עזה ועמונה. עתה החמירו הדברים. כשרוב ילדי ישראל המוגדרים כיהודים נשלחים לכיתות א' חרדיות ודתיות - שמבנות הפרדת נשים - האיום מיידי, ועמו הכמיהה לשינוי.

זו סיבת התסיסה החקיקתית בימין הדתי. לכן המתקפה איננה "רק" על הדמוקרטיה המהותית, אלא על הדמוקרטיה במובנה המצומצם - על הוגנות הבחירות. לכן באה המתקפה על בג"ץ, כדי שלא ישוב ויתערב בפסילת מפלגה ערבית כבל"ד - במטרה להביא להחרמה ערבית של הקלפיות; לכן מתכננים הצבעת יהודים ויורדים בחו"ל; לכן נרקמה השערורייה האנטי חוקתית: "חוק לפיד". שערורייה שלא נעלמת עם התפטרותו ומנסה להדיר עיתונאים בצינון ארוך בהרבה מ-100 הימים של מנכ"לים ממשלתיים. צינון שלא קיים בתבל.

הזכות להיבחר היא לב הדמוקרטיה. פגיעה בה אפשרית רק במקרים קיצוניים. הביטוי העיתונאי הוא מהפוליטיים בחברה. מבנימין זאב הרצל ועד לשלי יחימוביץ וניצן הורוביץ התעשרה הפוליטיקה באישים שעברו אליה מיידית. העיתונאים ודעותיהם הם מהחשופים שיש. הרצון להרחיקם ולצננם הוא רצון גילדאי, מופרך, הנמצא הרבה מעבר לאנטי חוקתיות. לפי היגיון הצעת חוק זו רשאים חברי הכנסת להגן על תפקידם ממתחרים בהרחקת כל אדם שצבר הון ציבורי. עדה יונת תחויב להמתין עשור לפני כניסה לפוליטיקה כדי שיימוג יתרון הנובל. שלמה ינאי ימתין שנה עד שתישכח הצלחת "טבע". העשירים יחויבו לקבץ נדבות בטרם פוליטיקה; החכמים יחויבו להמתין עד שתיעלם חוכמתם. היפים ימתינו שיחלוף יופיים. זו פארסה.

בישראל הבחירות תמיד מוקדמות. בשביל הזכות הבסיסית להיבחר - וכדי לעמוד בצינון מופרך של שנה - יחויב העיתונאי לאבד פרנסתו שנתיים לפני בחירות שסביר שיוקדמו. זכות העיתונאים להיבחר תימחק.

הימין צודק. דאגתו לשלטונו אמיתית. זעם הציבור, כשהקמים על ישראל אינם "עשבים", מבוסס. וכך, אחד משני גדולי הרבנים האשכנזים, אהרן שטינמן, פסק השבוע ש"החילונים הם ערב-רב ששונא יהודים". ערב-רב הם עמלקים המתחזים ליהודים, שאשמים בכל האסונות. הביטוי דומה בחומרתו התיאולוגית ל"נאצי". זו יריקה שחמורה ממעשה החרדי בילדה בת שמונה.

מקבת של שייקספיר בטח בנבואה ששלטונו ייכון כל זמן שיער בירנם לא יזוז. מול היריקות, יער שלם - מאות אלפי הנעדרים מהקלפיות - מתחיל לזוז. החלטת לפיד היא חלק מהיער. במקום להסתתר מאחורי חוקים שייפסלו, מוטב שבנימין נתניהו יבין שזמנו בשלטון עומד לפוג.

Read this article in English: Back to the ballot box

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 45
  צריך להבהיר לקוראי המאמר - אם לא הבינו - שהעיקר זה להשיג 61
 2. 44
  שאלת השאלות היא האם באמת יתחיל קמפיין של: "לכו להצביע"
 3. 43
  גם ניצב מזרחי הוא תוספת ראויה - נתניהו שים לב - היער זז - זמנך עבר
 4. 42
  מזמן לא קראתי כתבה כזו בהירה ושוטפת שמסבירה בפשטות את פחדיו של הימין ואת הסיבות כל החוקים המטורפים שקמים כאן. ולכן יצביעו בבחירות כל האנשים שלא הצביעו קודם. וגם אם ביבי יעלה כוחו יירד. וזה בהחלט מנחם
 5. 41
  למיואשים למינהם בבחירות האחרונות גוש הלא-ימין קיבל 55 מנדטים - להגיע ל-61 זה לא ממש רחוק - בואו להצביע וננצח
 6. 40
  אפשר לחוש את הסיכוי לשינוי ברחובות
 7. 39
  הלואי

  הלואי וכל מילה נכונה
  וישנם אכן 800000 נפקדים שזזים לקלפי ויפילו באופן דמוקרטי את שלטון הימין הנורא.

 8. 38
  הגיע הזמן להסתכל במציאות - הגל מתחיל לעבוד נגד הימין
 9. 37
  יפי הבלורית עם הג"ל מתאימים לטלויזיה לא לפוליטיקה
 10. 36
  השמאל השפל לעולם לא יחזור לשילטון
 11. 35
  בשביל רוב העם השפוי ביבי הוא מלך
 12. 34
  הכלכלה 10 הביטחון 10 נתניהו 10
 13. 33
  לצאת להגיע לקלפיות ולהעיף אותם
 14. 32
  יש להביא לישראל בדחיפות עוד 2 מיליון פליטים מאפריקה ,אחרת הדמוקרטיה תתמוטט !!!

  הם אולי יעזרו לך להבחר לכנסת

 15. 31
  הלוואי שהיית צודק

  הם - מהחרדים דרך העמוניסטים ועד האנסטסיות - מתרבים כמו שפנים. זאת הבעייה הדמוגרפית האמיתית.

 16. 30
  גם הצינון ליוצאי צבא הוא מוגזם. אפילו דרקוני. הפוליטיקאים העלובים פוחדים מתחרות עם אנשים שהצליחו בצה"ל ולכן החליטו לחסום אותם. שלוש שנים, לא 100 יום ולא שנה, שלוש שנים. זה לא צינון זה סינון. הזכות להיבחר היא זכות בסיסית וגם רמטכ"ל שלעבר או אלוף ראוי שיהנה ממנה כמו כל אזרח אחר.
 17. 29
  אתה חי בסרט

  הגדלת מספר הערבים המצביעים יביא להגדלת המפלגות הסקטוריאליות הערביות שאין להן ולא כלום עם השמאל הציוני. מספר החילוניים שאולי יגדל בהצבעתו יתחלק היטב בין השמאל לבין הימין החילוני.

 18. 28
  ספי זה יותר מישאלת לב מאשר פרשנות אתה רחוק מהאמת
 19. 27
  בטח. אתם רוב עצום. רק נדמה שאתם 3 מנדטים

  אבל נזכור את המאמר - ונצחק עליך טוב טוב בתגובות, רכלבסקי, אחרי שגם נבואת-השוטה הזו שלך תתבדה, כמוה ככל קודמותיה. מעניין, הוא מבין עד כמה הוא הזוי, או מדמיין ברצינות שהבליו ההיסטריים ראויים להתייחסות?

 20. 26
  הניתוח הזה הוא מאוד שטחי, מאוד מרוכז בהנחה שכל מי שגדלו בשמאל חושבים כמו רכבלסקי, ומתעלם לחלוטין מאנשים כמוני.

  אני גדלתי בצפון ת"א, הייתי פעיל שמאל, ובבחירות 1999 הצבעתי למרצ ולברק וב2001 בבחירות המיוחדות שהיו אז הצבעתי לברק. עם הזמן דעתי השתנתה, התפכחתי, איך שתקראו לזה. ב2003 כבר הצבעתי לשינוי, ב2006 לממשיכתה חץ, וב2009 הצבעתי לליכוד. כן כן, סטודנט אשכנזי מצפון ת"א. אני לא יודע לאיזו מפלגה אצביע הפעם, אבל אני יודע שאני לא פוסל את הליכוד (וגם לא את לפיד, אגב).

  רכלבסקי מתעלם מאנשים כמוני וחושב שכל מי שהצביעו בשנות התשעים לשמאל הפסיקו להצביע כי אין למי, ולא כי התפכחו מרעיונות השמאל כשראו מי הפרטנרים "הנהדרים" שיש לנו לשלום. בגלל ההתעלמות הזאת, העמדות של רכלבסקי לא יתקבלו, והשמאל אולי יתחזק קצת (ואולי לא) אבל לשלטון הוא לא יעלה. אלא אם הוא יעשה את זה בעזרת ליברמן כחיזוק מימין, ואם זה מה שיקרה- בשביל מה לכם בכלל לעלות לשלטון?

 21. 25
  לכול קטני האמונה - חכו ותראו. קראו גם את הסקרים וכבר הפער בין הגושים מצטמצם
 22. 24
  ספי אתה גבר נאה ותו לא...
  1. נאה? הגזמת!!
 23. 23
  איפה קנית את החומרים הטובים כדי לכתוב את דברי הפנטזיה שלך על תום שלטונו של ביבי הדמון שלך? מספיק לקרוא את וורטר היום כדי להבין שכתבת שטויות.

  איפה קנית את החומרים הטובים כדי לכתוב את דברי הפנטזיה שלך על תום שלטונו של ביבי הדמון שלך? מספיק לקרוא את וורטר היום כדי להבין שכתבת שטויות.

  1. הוא עדין מסטול ממסיבת העצמאות של המדינה הפלסטינית שהוא וחבריו חתמו על הכרזתה בשדרות רוטשילד... החבר'ה מראמאללה דאגו לספק חומר טוב למסיבה...
 24. 22
  השילטון הנוכחי חייב ללכת כדי להציל את המדינה מחורבן בית שלישי !!!
 25. 21
  בבחירות הקרובות צריך...

  להצביע רק למיפלגה שבראש המצע שלה יהיו: הפרדת הדת מהמדינה, חוקה למדינה ומישאל עם על עתיד השטחים, ובא לציון גואל במקום הגועל של השילטון הנוכחי !!!

 26. 20
  נתניהו וממשלתו מסוכנים לישראל יותר מאיראן, חמס וחיזבלה גם יחד !!!
  1. השמאל הרדיקאלי הפוסטציוני הוא סכנה אמיתית לקיומה של ישראל.
 27. 19
  כמו שהחבר'ה היו אומרים: "מהפה שלך לאוזן של אלוהים"!
 28. 18
  אם כל חטא הוא חוק השבות

  אין מדינה "מערבית" או אחרת בה ישנה זכות בחירה למי שנחת בשדה התעופה
  והיה מיד לאזרח במטה הקסם של חוק השבות

 29. 17
  ביבי רוכב על גל טירור עוסלו לכסא ראש הממשלה, וגם לפיד רוכב על אותו גל. ומפלגות הסמול מר"צ - עבודה - קדימה, ישכבו מעל ומתחת לקרשים. מכוון שמצביעי השמאל ההיסטורי לא יבואו לבחור, גם חונטת החוקן תשכב עמם על הקרשים, כש-נאמן יהיה שוב שר המשפטים, בכדי לשמור שלא יתפרו תיקים. וליברמן יהיה שוב שר החוץ, וגם הממונה על חונטת החוקן מאותה סיבה. ראו הוזהרתם. תשמרו על קרנות הפנסיה, ביבי שוב מגיע. אלוהים ישמור !!!!
 30. 16
  ביבי רוכב על גל טירור עוסלו לכסא ראש הממשלה, וגם לפיד רוכב על אותו גל. ומפלגות הסמול מר"צ - עבודה - קדימה, ישכבו מעל ומתחת לקרשים. מכוון שמצביעי השמאל ההיסטורי לא יבואו לבחור, גם חונטת החוקן תשכב עמם על הקרשים, כש-נאמן יהיה שוב שר המשפטים, בכדי לשמור שלא יתפרו תיקים. וליברמן יהיה שוב שר החוץ, וגם הממונה על חונטת החוקן מאותה סיבה. ראו הוזהרתם. תשמרו על קרנות הפנסיה, ביבי שוב מגיע. אלוהים ישמור !!!!
 31. 15
  השאלה היא אם אלה שהדירו עצמם מהקלפיות גם מדירים עצמם מהסקרים...
 32. 14
  לאן נעלם הסופר המבריק הפילוסוף החברתי ?

  במקומו הופיע פרשן משעמם טוחן קמח טחון , מאכזב ומדכא

  1. מי עוד יקרא בגרון ניחר שהמדינה הדמוקרטית מחליקה במדרון החלק אל אבדון מדינת ההלכה? יישר כוח רכלבסקי!
  2. גם לפילוסופים מותר להבהיר באופן מאיר עיניים ענייני חול בפוליטיקה - זה אפילו תפקידם
 33. 13
  האם היית מהמר על מיליון ש"ח שבבחירות הבאות השמאל יעלה לשילטון?
 34. 12
  שוב השמאל ההזוי מנותק מהמציאות, עכשיו שם מבטחו בנומרולוגיה, הפנימו נא, חביירים, אחר כשלון הזיות אוסלו ואלפי הנרצחים והנכים שנגרמו בעטיין, הציבור מאס בכם, גם המימון ממדינות זרות עויינות לא יעזור לכם...
  1. איציק, זה כספי המסים שהורווחו בעבודה קשה של מדינת תל-אביב, השמאלנית לשיטתך, שמממן כלבים שוטים שמשוטטים על גבעות השומרון. רק חשבתי שזה פרט חשוב כשמדברים על מימון.
  2. יש לקוות שמגיבים מסוג זה שפלט כאן את קיאו ב20:31 אכן ממומנים בידי חמאס - יהיה מצער להניח שהם פועלים מתוך הערצה אירוטית לסמיר קונטאר ותו לא.

   יש לקוות שמגיבים מסוג זה שפלט כאן את קיאו ב20:31 אכן ממומנים בידי חמאס - יהיה מצער להניח שהם פועלים מתוך הערצה אירוטית לסמיר קונטאר ותו לא.

  3. ל-20:31/ פרחחים חולניים כמוך רק גורמים נזק לסמול הנעור.
 35. 11
  תענוג לקרוא את ההזיות ומאוווי הלב של השמאלנים האלה. ראשם בעננים ורגליהם בשלוליות
 36. 10
  אין טרור אין מלחמות אין סיבה להחליף את ביבי

  אין מלחמות וטרור אין אבטלה יש צמיחה יש גלעד שליט בבית יש חוק חינוך חינם ולכן אין סיבה להחליף את ביבי ולפיד יהיה שר תקשורת או שר תרבות בממשלת נתניהו

 37. 9
  מאמרך מעורר תקוות חדשות!!
 38. 8
  עדיין, לא להצביע לפרלמנט הזה זו הבחירה הראויה והמוסרית
 39. 7
  מהפה שלך לאלוהים. אינשאללה יגיע סוף לביבוניזם ליברמניזם ושאר הרעות חולות. אבל הדרך ארוכה..
 40. 6
  נתניהו הוא המלך !

  ומלוכתו תמשיך, על אפך ועל חמתך, מר רכלבסקי.
  לא משום שהימין כל כך טוב, אלא משום שהשמאל הוא איום ונורא.

  1. זה עוד מה שחסר לנו "נתניהו מלך". האמת, המלך הזה מזמן עירום!
 41. 5
  אמן
 42. 4
  מסכימה איתך שהערבים יצביעו בהמוניהם למפלגות ערביות, אבל אתה טועה


  השמאל בישראל טורח כבר זמן רב לקבע במוחם של ערביי ישראל, כי מדינת ישראל נוהגת בגזענות, באפלייה, בהדרת הערבים על ידי וועדות קבלת וכו׳.
  לפני שאני מתייחסת לקיבוע התודעה, הריני לספר לך ספי, שאת וועדות הקבלה למשל המציאו בישראל דווקא השמאלנים.
  הם אלה שהקימו וועדות כאלה, בקיבוצים ובמושבים, כדי להחליט את מי הם מקבלים לתוך החברה הסגורה שלהם.
  אבל בוא נעזוב את ההתחשבנות של מי עושה מה למי, ומוטב שמהלך בגדולות כדי שלא נרגיש כל כך קטנים, ונספר אחד לשני על אמת, למה לשמאל כדאי לדבר על התעללות ממשלתית בערבים, כאשר הם אלה שקיבלו כל כך הרבה מהמדינה, באופן שאני כאזרחית שממלאת את חובותי האזרחיות עד האחרון שבהן, לא מקבלת, וגם איני אמורה לקבל.
  ערבים רבים בישראל, אחרי שברחו במלחמת העצמאות מבתיהם כמצוותו של המופתי שקרא להם להציל עצמם עד גמר שחיתת היהודים, הצליחו איכשהו לחזור בתום המלחמה, אולם לא היה כבר לאן, קווי הפסקת האש, הכתיבו תנאי מגורים אחרים ומדינת ישראל יצאה לדרך חדשה.
  הערבים, שניסו למצוא מקומות חלופיים, תפסו אדמות מדינה, והשמאל עזר להם להפכה לשלהם.
  השמאל הנאבק בשלטון ימני, עושה זאת על ידי דה לגיטימציה שלו, וצועק על חבלה בדמוקרטיה, צועק על פאשיזם, אפלייה, סתימת פיות וכו׳, כאשר שום דבר מכל אלה אינו מתקיים באמת.
  כך השמאל שמנסה להחזיר עצמו למרכז המפה הפוליטית, על גבם של ערביי ישראל.
  ללא שום היסוס, מוליך את הערבים למחשבה על אפלייה שאיננה, על סתימת פיות כשעיתון הארץ חי ובועט בכל הכוח, ופגיעה בדמוקרטיה? בגץ? וועדות קבלה?
  אני מציעה לשמאל להירגע, ולעשות הפסקת קפה, להפסיק את ההשמצות ולבנות את השמאל של פעם, השמאל שאני בניתי והשתייכתי אליו, מוסרי, ערכי, פלורליסטי, ובעיקר אוהב אדם באשר הוא אדם

  1. ברור שאת צודקת לגמרי. הערבים לא יודעים כמה טוב להם בעצם. השמאל הוא שגורם להם לחשוב שרע להם (כי הם הרי לא יכולים להבין בעצמם דברים כאלה. אחרי הכל הם ערבים ...)
  2. אוהבת אדם. חחח...
  3. אם תנמק למה הערבים מרגישים רע אוכל להתייחס עניינית לטענה
 43. 3
  היית מת

  תקבל ליברמן, אם תרצה ואם לא. וכן, אתם אשמים.

 44. 2
  על זברות מעופפות אתה הוזה

  זאב גלילי סיפר פעם בדיחה על אנשים במצבך - "מעשה בשני יהודים (שמאלני וימני) שטיילו ביער והבחינו בעצם לא מזוהה.אמר הימני: עורב אני רואה. והשמאלן טען: לא עורב אלא זברה. הסכימו להטיל אבן ולהכריע. אם יעוף העצם מדובר בעורב ואם יישאר במקומו מדובר בזברה.אמרו ועשו: הטילו אבן והעצם התעופף. אז אמר השמאלן: ראה זה פלא, לא ידעתי שגם זברות יכולות לעוף."

  והנמשל הוא כי לא קיים לך צבא מצביעים נעלמים ולא צל צילם אלא בדימיונך הקודח. לא הבנת כבר אז כשסופרה הבדיחה לראשונה את מצבכם ומאמרך זה מוכיח כי טרם הבנת את מצב הפוצ"ים כיום. לולא אחיזתכם במערכת המשפט והתקשורת ולולא המימון המסיבי לו את זוכים משונאינו במערב כבר מזמן הייתם נעלמים תחת החוליות הנודדות תדיר של הפוליטיקה הישראלית.
  הקרב רכלבסקי הינו בין היהודים לישראלים, וכשאזרחי הארץ הזו נאלצים לבחור רק באחת משתי האפשרויות רובם מכריע בוחר בזו היהודית. אתה וקניוק וברונשטיין ואלחנן פלד וקומץ ההזויים כמוכם יבחרו בשניה, התכבדו ונסו לשכנע את הערבים כי הם ישראלים...


  1. תגובתך, מר בצלאל, מלמדת על האבסורד ששאב אותך לתוכו. אתה רוצה מדינה שתיעלם בה האופוזיציה? מדינה חד מפלגתית? "כבר הייתם מזמן נעלמים" - למה כוונתך? משתתקים? יורדים? מתאבדים? אולי תחבור לקצובר, זה יתאים לך.
 45. 1
  ספי ספי,,אתה חולם בהקיץ,,כי חברך לפיד הוא דחליל שמפחיד רק צפרים,ואין לו שום סיכוי נקודה
  1. דחלילפיד מקסימום יקס את קולו הפולניות של רמת השרון שהצביעו בבחירות הקודומות למריוטנה של ארד ואדלר...
  2. אני לא יודע מאין שואב ספי רכלבסקי את האופטימיות שלו.גם אם יעלו בצורה דרמטית אחוזי ההצבעה בציבור המזוהה עם השמאל מרכז הוא עדיין צריך רוב של 61 חכ"ים כדי להקים ממשלה. גם אם יהיה גידול דרמטי בכוחה של קדימה ל 40-45 מנדטים מאין יבואו המנדטים שישלימו ל 61?מש"ס? מישראל ביתנו? מאגודת ישראל? וישנה שאלה נוספת. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כ 20% מיהודים מגדירים את עצמם כדתיים וחרדים. אם כך, ספי חושב שרוב הציבור החילוני הוא שמאל מרכז שלא מימש את כוחו האלקטוראלי. איפה הוא בדיוק חי כדי לטעון טענה כזאת?
  3. סוף סוף מישהו מדבר על נושא אחוזי ההצבעה!!! ומר ספי אינו טועה לגמרי בכל מה שהוא אומר פה.