איידס - מחלה ללא פנים

בחודש ספטמבר הכנתי כתבה על זוגות מעורבים, של נשאי איידס עם אנשים בריאים ("בסך הכל וירוס", "הארץ" 2.9.11). היה זה מסע אופטימי, שהמחיש עד כמה השתפרו חייהם של נשאי נגיף הכשל החיסוני, HIV, הגורם למחלת האיידס.

כיום איידס מוגדר כמחלה כרונית. תוחלת החיים שצפויה לנשא המטופל ב"קוקטייל" (טיפול תרופתי משולב), כמעט זהה לזו של יתר האוכלוסייה. בשנים האחרונות רבים מהם יוצאים מ"גטו הנשאות" ורוקמים קשרים עם בני זוג שאינם נשאים. חלקם אף מתחתנים, וכולם - גברים ונשים - יכולים להביא ילדים בריאים לעולם.

רבים מאלה שהתראיינו לכתבה הם צעירים, מרשימים, בעלי קריירות, בעלי משפחות. הם דיברו בפתיחות, אך סירבו ששמם ותמונתם יופיעו בעיתון. הפחד הגדול ביותר היה ונותר: חשיפת זהותם.

על פי ההערכות, חיים כיום בישראל כ-6,000 נשאים, מתוכם 2,400 נשים ו-200 ילדים. בעוד שחולי סרטן יכולים לשתף את הסביבה בסבלם ולזכות באמפתיה ובתמיכה, מחלת האיידס בישראל נעדרת "פנים". הבורות והדעות הקדומות הרווחות בחברה גורמות לרבים מהם לא לספר על כך לאיש.

ב-1995 נחשף לראשונה פטריק לוי בתקשורת וסיפר על נשאותו. אחריו יצאו מארון הנשאות רמי הסמן, יו"ר הוועד למלחמה באיידס, וד"ר גדעון הירש, אקטיוויסט שהיה מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס. בנובמבר האחרון עשה כמותם גם הכוריאוגרף והרקדן סהר עזימי, ובמופע חדש שהעלה, Cell in a Human Scale, עומדת המחלה במרכז היצירה.

ביום האיידס הבינלאומי התראיין פעיל הוועד למלחמה באיידס, אלון מדר, ובאחרונה יצא "הוועד למלחמה באיידס" בקמפיין "שוברים את הסטיגמה", שבו נחשפים שני נשאים נוספים: ברק גאון ורמי גרשוני. אם בעבר נשאים שבחרו להיחשף בתקשורת עשו זאת במטרה להיאבק על תוחלת חייהם (בדרישה לכלול את הטיפול ב-HIV בסל התרופות), היום הם נאבקים על איכות חייהם - הזכות לחיות באופן שוויוני בחברה.

בישראל 2012 נשאי HIV עדיין סובלים מהפרה ממוסדת של זכויות יסוד רבות. חברות הביטוח מסרבות לבטח נשאים במסלולים מסוימים כמו ביטוח מנהלים, ביטוח סיעוד, ביטוח אובדן כושר עבודה וביטוח חיים. מאחר שביטוח חיים בארץ הוא תנאי מקדים שהציבו הבנקים לאישור הלוואה לרכישת דירה, נשאי HIV אינם זכאים למשכנתה. האפליה קיימת גם בנגישות לטיפול רפואי, כמו קביעת תור לרופא שיניים.

מרבית הילדים הנשאים אינם יודעים שהם נושאים את הנגיף. הסטיגמה הקשורה למחלה, החשש מהתיוג החברתי והבושה גורמים להורים רבים לא לגלות לילדיהם במה הם חולים. כדי שהחברה "הבריאה" לא תנדה אותם, הם נאלצים להסתיר מהסביבה את הכדורים שהם לוקחים, את המעקב הרפואי, בדיקות הדם התכופות והביקורים בבתי החולים.

בישראל 2012, דוגמניות, אמנים ודמויות ציבוריות שנרתמים לאירועי התרמה וצדקה, לא מובילים קמפיין בנושא האיידס ונמנעים מלקשור עצמם לאירועי הוועד למלחמה באיידס.

בעולם המערבי המאבק באיידס הוא אופנתי וזוהר. מובילי דעת קהל, מנהיגים ואמנים מצטלמים לקמפיינים ומגייסים תרומות. בספטמבר האחרון הדוגמנית בר רפאלי, שמעולם לא הגיעה לאירועי הוועד למלחמה באיידס בישראל, נראתה לצד מעצב האופנה הניו יורקי קנת קול, באירוע יוקרתי לגיוס כספים למאבק באיידס. יש לייחל לכך שהאופנה הזאת תגיע במהרה גם לארץ.

Read this article in English: A disease without a face

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 6
  ורד לי תיקון קל אך ענייני וגרעיני

  אין "נשאי "איידס".לא קיים מושג מטעה יותר מזה.טעות שכיחה וקטלנית בהקשרה התודעתי.
  *יש נשאות HIV ,או ,נשאות חיובית ל -HIV,( קיצור של Human immunodeficiency virus),או, HIV POSITIVEׂ.*
  הבדיקה הינה לגילוי נוגדנים ואו פתוגן של נגיף ה- HIV *
  [ANTIBODY \ ANTIGEN ASSAY ]
  הנגיף הינו נגיף הפשר(ה) /חסר/ הכשל-החיסוני -האנושי.
  בתחילת ההיסטוריה של ההדבקה בנגיף ,באין תרופות מורכבות ומשולבות (haart) בנמצא,החליש הנגיף את מערכת החיסון ,באמצעות הדבקת תאי המערכת החיסונית ,ברמה כזו ,שהמערכת הפכה"מתפשרת" ,או ,נוצר כשל בהגנה של תאי המערכת החיסונית על הגוף,מפני מחלות קלות כשפעת ,או ,חמורות כדלקת ריאות.
  ברמה שבה כבר כל מערכת החיסון היוותה רצף נגיפי,הגוף רכש צבר תסמינים של אי הגנה והחלשה טוטלית עד כדי אי- הדיפת כל וירוס או פתוגן אחר שפלש לגוף ,עד שמחולל מחלה כלשהיא, הכריע אותו למוות.
  צינון פשוט, לא הנגיף ,לא נתקל בכל התנגדות, היות והההתנגדות(מערכת החיסון)חוסלה .זהו הצבר ה***נרכש ***של תסמונת הכשל החיסוני של הנגיף.AIDS.
  כלומר המחלה הינה שלב אחרון .באין טיפול , הגוף נכנע לנגיף שמדביק את כל תאי הדם הלבנים,מערכות הT משמידות -הנגיפים ,ועקב כך, כל הצטננות מובילה לצבר סממנים של שפעת<דלקת ריאות <קריסת מערכות הגוף כולו.
  זה קיים באפריקה כיום ,גם,רק באזורים בהם לא הגיע הקוקטייל.
  דייקי בבקשה במינוח אחרת את מתייגת אוכלוסייה של נשאים(בדומה ל- נשאי גן סוכרתי או אחר) כחולים בפועל במחלה שאיננה קיימת אצלם כלל ועיקר.
  נהפוך הוא ,אדם שהעומס הנגיפי שלו,איננו בר-אבחון בבדיקה שגרתית ,UNDETECTABLE ,שהוא מטופל רציף ושגרתי ושאין לו מחלות מין פעילות אחרות ,###אינו יכול להעביר את הנגיף הלאה.###
  ראי המלצות המחקר השוויצי 2010 למשרד הבריאות/משפטים/פנים/חינוך השוייצריים, אשר גובה במחקר הדני מ-2011.10 ,שחיזק את האכסיומה והוסיף עליה.
  אז באהבה בזהירות ולקידום הנושא ,גם בבנקים החמסניים.
  תודה:-)

 2. 5
  שיהיו בריאים ושלמים(זוגיות) והשאר יבוא בזמנו אישאאלה
 3. 4
  מאחר והזכרת את הכתבה הראשונה שלך בפתיח הלכתי וקראתי אותה קודם ואז

  קראתי כאן הכוונה שלך אולי נפלאה אך לי חסרים בעיקר בנושא מדיניות ממשלתית או בנקאית כמי שבעלת משכנתא הלואה בארה"ב הבחירה היא שלנו אם לעשות ביטוח חיים
  מה השטויות האלה של הבנקים בזה תתמקדו

  1. יש שלוש אפשרויות

   1. הבנקים יכולים לזרוק משפחה שלא שילמה את המשכנתא לרחוב מהיום למחר, ולכן לא מחייבים בביטוח חיים - מי שלא רוצה, שלא יעשה (ויקח את הסיכון).
   2. בתי המשפט לא יתנו לבנק לפנות משפחה לפני שעברו שנים רבות של נסיונות לפתור את הבעיה בדרכים אחרות, ולכן הבנקים מוכרחים לבטח את עצמם. המחיר: לא כולם מקבלים ביטוח.
   3. אסור לפנות חייבים מהבית וגם משאירים לכל אחד את ההחלטה אם לבטח את עצמו: זה מסכן את הבנקים ולכן יגרום לעליה חדה בריבית.

   אין ארוחות חינם.

 4. 3
  קשה להיות נשא בארץ
  1. קשה להיות בארץ.
 5. 2
  יותר מדי זוהר

  המאבק באיידס מקבל יותר מדי תקציב ויותר מדי יח"צ וזה בא על חשבון מחקר לריפוי מחלות אחרות קשות יותר וקטלניות יותר.

 6. 1
  ורד לא יוצאת מהארון

  כתבה תמוהה וכמעט חסרת פואנטה. וזה לפני העובדה שלא נאמרה מילה על היות רבים מהמוזכרים בכתבה - נשאים, גברים והומואים מוצהרים. הם כבר יצאו הארון של הנשאות, למה את מחזירה אותם לארון על נטייתם המינית?

  1. מהסיבה הפשוטה, שהנטייה המינית שלהם לא רלוונטית לנושא