ואם האיראנים יחסלו מדענים?

ישראל הרשמית קיבלה בשבוע שעבר בשתיקה רועמת את הידיעה על חיסולו של מדען הגרעין האיראני, מוסטפה אחמדי רושן. ברמה הבלתי רשמית החיסול התקבל בקריצת עין. יום קודם דיבר הרמטכ"ל בחצי חיוך אודות ה"אירועים שמחוץ לדרך הטבע", שגורמים לעיכובים בתוכנית הגרעין האיראנית. זחיחות הדעת הישראלית היתה גלויה.

כמנהגה בקודש, הציבוריות הישראלית לא הקשתה ביחס לתבונה שבחיסולי המדענים האיראנים. קושיות כאלה נתפשות בתרבות הישראלית, המקדשת את הביטחון, כבגידה. אם החיסול הצליח, המדען חוסל והמחסלים נעלמו, אין מקשים קושיות.

אבל שרת החוץ האמריקאית, הילרי קלינטון, התעקשה לשים דברים על השולחן: היא הכחישה קטגורית כל מעורבות אמריקאית בחיסול ואף הכריזה שארצות הברית מתנגדת נחרצות לחיסולי מדענים. בישראל ההכרזה הזאת התקבלה בתדהמה, אולי אפילו בעלבון. מה התבונה שבאמירה פומבית שכזאת, אמרו מי שאמרו, ובכל מקרה, זו אמירה צבועה שכן הנשיא, ברק אובמה, משתמש יותר מקודמיו בחיסולים ממוקדים מהאוויר נגד טרוריסטים.

כדי להבין את הביקורת האמריקאית על חיסולי המדענים, יש לפתוח לדיון את השאלות שהישראלים ממאנים לשאול: האם חיסולים כאלה אכן תורמים לפגיעה משמעותית בתוכנית הגרעין האיראנית? מה עלולות להיות תוצאותיה של מדיניות החיסולים? האם נכון ליצור מצב שבו מדענים (תחילה אולי מדעני גרעין, ולאחריהם מדענים בכלל ואישים בכירים), ישמשו פיונים במלחמה של חיסולים וחיסולי נגד?

באשר לתועלת, תוכנית הגרעין האיראנית שמרכזה בנתנז, היא כיום פרויקט ענק שמאות מדענים ואלפי טכנאים מועסקים בו. קשה להעלות על הדעת שחיסול של מדען אחד, יהיו כישוריו ודרגתו אשר יהיו, יהווה מהלומה של ממש לפרויקט כולו, שתגרום לו לעיכוב משמעותי. הגרעין האיראני עבר מזמן את השלב שבו גורלו של אדם זה או אחר יכול להשפיע על גורל הפרויקט כולו.

זאת ועוד, לא רק שאין לצפות שחיסולים של יחידים יעכבו משמעותית את הפרויקט, או יביאו את ראשי המיזם למתן את מטרותיו הפוליטיות האסטרטגיות, אלא להיפך. קרוב לוודאי שהחיסולים יביאו לתוצאה ההפוכה: הם רק יחזקו את הנחישות האיראנית להמשיך בלי להירתע. כדי למנוע דמורליזציה בין המדענים, האיראנים יעשו הכל כדי להקנות אמינות להבטחתם שנקמה בוא תבוא.

אם יהיו חיסולים בצד אחד, חייבים להניח שיהיו ניסיונות חיסול גם בצד האחר. אם אין חסינות למדענים האיראנים, לא תהיה חסינות גם למדענים מהמדינות הנחשדות בביצוע החיסולים. בעוד שבעבר האיראנים נמנעו במופגן מלהטיל אשמה על מדינה כלשהי, הפעם, בתוך שעות, הממשל והתקשורת הצביעו על ישראל וארה"ב כאחראיות לחיסול והבטיחו נקמה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

ישראל אמנם עלצה למשמע החיסול, אך מעניין מה היתה דעתם של בכירי הקהילה המדעית בארץ, ובמיוחד של מדעני האטום, על חיסול של מדענים שמחזיקים משרות במוסדות אקדמיים מוכרים (לרוב המדענים הבכירים בתוכנית הגרעין האיראנית יש גם משרות באקדמיה). מן הסתם היו להם השגות על התבונה שבהרחבת מלחמת הצללים לתחומם של אנשי המדע.

מי שנותן לגיטימציה לחיסול מדענים בטהראן מעמיד בסכנה את ביטחונם האישי של מדענים מהצד האחר. השלב הבא של מלחמת החיסולים עלול להביא לכך שכינוסים מדעיים בינלאומיים ייהפכו לזירות של חיסולים.

ייתכן מאוד שנזקי החיסולים גדולים לאין שיעור מתועלתם.

הכותב הוא פרופסור במרכז לחקר מניעת הפצת נשק גרעיני, במכון ללימודים בינלאומיים במונטריי, קליפורניה ומחבר הספר "ישראל והפצצה"

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 87
  איראנים

  דרך טובה לאירופאים לסיים עם האטום האיראני זה לחסל את המדענים האירניים. הם מדינה של קופים בטח אין להם יותר מ10 מדענים
  טכנאי מחשבים תל אביב

 2. 86
  ל78 כנס/י בבקשה

  את/ה אין לך מושג מה את/ה אומר, או שאת/ה שקרן/ית

 3. 85
  מדען, חייל או כל אדם שקשור לתכנית הגרעין הוא יעד לגיטימי

  ישראל, לכאורה כמובן, גם דאגה לשתול וירוס בתכנית הגרעין האיראנית. דאגה לפיצוצים שונים במבנים של תכנית הגרעין ועוד ועוד. הכל במטרה למנוע את המלחמה הישירה מול איראן. מדען, חייל או כל אדם שקשור לתכנית הגרעין הוא יעד לגיטימי.

 4. 84
  אי אחריות מסוכנת!

  מאמר זה בלתי אחראי! זה עלול לעודד לאיראנים להרוג איזה מדען בחוץ לאיראן! אתם חושבים שאתר זה לא נתין להשגה באיראן? תתביישו לכם, פרופ' כהן ומערכת עיתון הארץ! אם עכשיו האיראנים יצאו למסע התנקשויות במדענים בחוץ לאיראן, מנה ניכרת של האחריות תהיה על ראשיכם! אני מפציר בכם להוריד את המאמר הזה לפני שיהיה מאוחר מדי!

 5. 83
  חיסולים

  החכם באדם מוזמן לאחר סיום ביקורתו לפתור את בעית שוחרי השלום המובהקים אחמד הנחמד והנג'אד, אוהב אדם לעילא, סמל לתוםהמקבל מאלוהים את האהבה להאהבה לאורניום מועשר למטרות השלום העולמי ..............ותודה לאבנר כהן החכם באדם דנדוס

 6. 82
  כל מי שעוסק בפיתוח נשק להשמדה המונית הוא מטרה צבאית לגיטימית.
 7. 81
  האבנר כהן הזה הוא לא חוקר גרעין, אלא יותר רכילאי \ קשקשן גרעין. מכל מקום, מותר לו למחות על חיסול האיראני, ולגבי השפעת החיסול על הגרעין, החיסול כנראה לא יעצור את הפרויקט
 8. 80
  אולי נלך כולנו לים לפני שיזרקו אותנו לשם וזהו?
 9. 79
  ברצ' עזה חוסלו עשרות והטילים שם רק מתרבים ומשתפרים-ברור שבסיבוב הבא ת"א תיפגע

  ישראל נחושה להיות קוץ צלבני במזה"ת ממשלתה הימנית שמשקפת את העם הלאומני לא חושבת לחדול מהכיבוש ומגזל העם הפלסטיני מה שמטפח
  שנאה וטרור האיראני ביכלל לא ערבים אבל הם ישמחו לירכב על גל מוסלמי חיסול זה טרור וכל פעולת טרור מסלימה את הטרור
  בזכות מה ישראל חושבת שהיא ישות אחראית ולכן היא זכאית
  להחזיק בנשק הנורא בעוד אחרים לא האם הישתגעות בעל הבית בטבח היצוקה מלמד על אחריות האם הטיפול בסכסוך אחראי (גם כלפי אזרחי ישראל?) ישראל להזכירינו דחפה לכיבוש עיראק בין השאר לימנוע מסדאם
  לפתח כביכול נשק השמדה המונית ומה התוצאה נוצרה שם אימפריה של טרור ולא ירחק היום שהוא יופנה כלפינו היכן לעזזל הגאונות היהודית
  האם זאת מופנית רק לנוכלות הרי הצלבניות הישראלית תיגמר בחורבן צלבני

 10. 78
  הטרור לא זר לאיראנים: מזה 40 שנה שהם מממנים, מאמנים, מגייסים ומפעילים טרור חובק עולם, ש-85 היהודים הארגנטינים שנרצחו היה בשבילם לא יותר מסימן דרך סתמי. טוב שיראו שהם לא חסינים מפניו, ושיש מי שעושה את זה טוב מהם
 11. 77
  א כהן הסטוריון, לא מדען גרעין,

  הסטוריון זה עיתונאי שמדווח על העבר,
  בעצם כל העיתונאים הסטוריונים כי הם לא מדווחים על העתיד בד"כ
  השם "חוקר מדעי הגרעין" הוא משהו מומצא וחסר משמעות

 12. 76
  מאמר נכון, מסכים עם כל מילה .
 13. 75
  מאמר לענין ,השאלה שנשאלה בו היא נכונה : האיים מדיניות החיסולים תפתור איזה בעיה בסיכסוךישראלי ערבי
 14. 74
  השתגעתם: אסור לפגוע במדענים. ברופאים. באנשי דת.

  כל חיסול של מדען, יהיה האחראי אשר יהיה - הוא שערוריה.
  אסור היה לקבל החלטה כזו.
  המדע צריך שיהיה מחוץ לתחום.
  מדענים הם אנשים בינלאומיים. הם מסתובבים בכל העולם. הם מגיעים מכל מקום לכל מקום. הם כמעט תמיד נציגים של רצון טוב, של שלום ושל שיתוף.
  אסור לפגוע במדענים. זה כמו לפגוע באנשי דת או ברופאים.
  יש דברים שאסור לעשות!!

  1. צודק? מותר להרוג רק אנשים פשוטים? ולמדענים בשירות השטן יש חסינות?
 15. 73
  האיראנים עוסקים זמן רב בחיסול יהודים וישראלים חפים מפשע

  כך שלא ברורה היתממות הכותב.

 16. 72
  מה עדיף? גרעין איראני?
 17. 71
  לישראל כבר יש מספיק נשק גרעיני (על פי פרסומים זרים)

  חיסול של מדענים ישראלים לא יעלה ולא יוריד.

 18. 70
  אל תנסה לבלבל לנו את המוח

  אני לפחות לא עם זכרון קצר..לפחות בכל הנוגע לנאצים..וכן האירנים הם הנאצים החדשים ואם היו בתקופה ההיא עוד כמה שיכלו לחסל כמה בכירים במשטר הנאצי,יכול היה להיות שכמה ממשפתחתך לא היו "סבונים" במשטר האירני הזה צריך במפורש להילחם ואם צריך לחסל גם אנשי רוח שתומכים בהשמדתי..יפה השעה קודם..די לא רוצים לשמוע אנשים שכמוך תבוסתניים
  שתמיד מעניין אותם מה יהיה אחר כך...

 19. 69
  אבנר כהן הוא בס"ה אחד מאלפי חוכמולוגים ישראלים שיודעים הכל
 20. 68
  האירנים אלופים בחיסולים מעבר לאירן

  ראה : בואנוס אייריס. ונסיון חיסול השגריר הסעודי ....

 21. 67
  מה שנכון נכון. צודק ב-100%. שימו לב שהוא לא מתנגד להסבת נזק לתכנית הגרעין, אלא לדרך הישראלית המטומטמת לעשות את זה. הבו תולעים ווירוסים ולא חיסולים
 22. 66
  סוף סוף מישהו אומר את האמת
 23. 65
  ההנהגה הישראלית חוששת לעורה. ולכן אינה פוגעת במנהיגי איראן.

  אם היו משקיעים חלק קטן מהמאמץ לפגיעה במדענים. בחיסול ראשי השלטון האיראני.
  הייתה לכך תרומה הרבה יותר משמעותית למניעת ייצור הנשק האטומי. אך.. יש רבים בהנהגה הישראלית. שהדאגה למדינה קטנה אצלם . מהדאגה לחייהם שלהם.

 24. 64
  אתה מעלה נקודה חשובה אבל

  זה נכון ש"החיסולים" האלה הם רציחות שעומדות בניגוד לחוק הבינלאומי ואתה גם צודק שיש סיכון בפעולות תגמול נגד מדענים ישראלים.
  (לגבי היעילות אני מסכים פחות, לדעתי זה בהחלט יכול לעקב)
  אבל
  זה עדיף על מלחמה. אם האלטרנטיבה לרציחות הממוקדות האלה היא מלחמה שבה ימותו מאות או אלפי אנשים אז זה הרע במיעוטו.

 25. 63
  מדענים אינם מטרה לגיטימית. בענייני אירן, כל ההנהגה היא מטרה וכל תעשיית הנשק היא מטרה, אבל מדענים בתור מטרה בודדת הם לא.
 26. 62
  כותב המאמר אולי לא שם לב אבל האירנים כבר הורגים בנו זה למעלה מ-20 שנה

  כותב המאמר אולי לא שם לב אבל האירנים כבר הורגים בנו זה למעלה מ-20 שנה
  באמצעות חיזבאללה, חמס ופיצוצי שגרירויות. איפה הבנאדם חי ?

 27. 61
  "אל תתירא מן הצדוקים ומן הפרושים אלא מן הצבועים"

  ומדוע הפסוק החכם הזה? כי כותב המאמר, למי ששכח, הוא כדברי רבין "נמושה" שברח מהארץ ומנסה מחו"ל לגלות ולפרסם כל מה שניתן על פרויקט הגרעין הישראלי. והוא צבוע כיון שבו לא תפגע כנראה הפצצה האיראנית. וכמותו גם הליצנים המגיבים "פלוטו" "צביקי" ודומיהם המוכנים למות בפטריה גרעינית ובלבד שלא לפגוע בחלאות האדם האיראניות המצהירות שהן רוצות בהשמדת המדינה וגם עובדות על כך, בננתז למשל. צבועים כבר אמרנו, או שגם לכם כמו לליצן שבתמונה דרכון זר לברוח עמו? שכחתם את השגרירות ובית הקהילה בארגנטינה? שכחתם את הפיגועים בהודו ובקניה? התחרפנתם מפטריות או מהסמים?

  1. יפה אמרת. לכן פלוטו וצביקי יגידו כעת שאתה פשיסט. נו, שויין !
 28. 60
  ובכן, מר כהן (פרופסור, אה? וואלה) - ראשית, לו היה בכח משטר הזוועות האיראני לרצוח מדענים ישראלים, או מנהיגים ישראלים, או סתם לממן פיצוץ אוטובוסים ישראלים - היה עושה זאת, כפי שעשה בעבר. רצח ישראלים הוא אבן יסוד בחשיבה האיראנית. אנחנו, כמובן, היינו מתייחסים לרצח כזה כעוד פעולה במלחמה שמנהלת איראן בישראל, חרף העובדה שאין שום עימות ממשי בין שתי המדינות, למעט רצונה המוצהר של הנהגת המפלצת האיסלמיסטית להגיע ליום המיוחל בו יושמד העם הישראלי. כן כן, חמוד. חומייני עצמו דיבר על "מצוות הקאטילה" שתחול בעת כיבוש ירושלים. תקרא קצת, לא יזיק לך. יורשיו - כמו חמינאי - אף קיצוניים ממנו בשאלת הטיפול הראוי ביאהוד. המשטר הזה רציונלי רק בהזיות הסמים שלכם, חבוב. ונובע מכך, ברמה המוסרית/חוקית: היות ומטרת פרוייקט הגרעין האיראני היא מתן נשק-שואה בידי קנאים השואפים לג'נוסייד, כל אחד מהמעורבים בו הוא פושע נגד האנושות ומטרה לגיטימית לחיסול, מראשי המשטר ועד אחרון השרתים בחדר הצנטרפוגות. לא כן לגבי מדענים ישראלים, אשר פועלים במסגרת משטר לגיטימי ופגיעה בהם, חלילה, תהיה (עוד) פשע מלחמה איראני. הבנת הכל? מסופקני... יש פרופסורים ויש פרופסורים. מה נאמר ומה נדבר.

  ובכן, מר כהן (פרופסור, אה? וואלה) - ראשית, לו היה בכח משטר הזוועות האיראני לרצוח מדענים ישראלים, או מנהיגים ישראלים, או סתם לממן פיצוץ אוטובוסים ישראלים - היה עושה זאת, כפי שעשה בעבר. רצח ישראלים הוא אבן יסוד בחשיבה האיראנית. אנחנו, כמובן, היינו מתייחסים לרצח כזה כעוד פעולה במלחמה שמנהלת איראן בישראל, חרף העובדה שאין שום עימות ממשי בין שתי המדינות, למעט רצונה המוצהר של הנהגת המפלצת האיסלמיסטית להגיע ליום המיוחל בו יושמד העם הישראלי. כן כן, חמוד. חומייני עצמו דיבר על "מצוות הקאטילה" שתחול בעת כיבוש ירושלים. תקרא קצת, לא יזיק לך. יורשיו - כמו חמינאי - אף קיצוניים ממנו בשאלת הטיפול הראוי ביאהוד. המשטר הזה רציונלי רק בהזיות הסמים שלכם, חבוב. ונובע מכך, ברמה המוסרית/חוקית: היות ומטרת פרוייקט הגרעין האיראני היא מתן נשק-שואה בידי קנאים השואפים לג'נוסייד, כל אחד מהמעורבים בו הוא פושע נגד האנושות ומטרה לגיטימית לחיסול, מראשי המשטר ועד אחרון השרתים בחדר הצנטרפוגות. לא כן לגבי מדענים ישראלים, אשר פועלים במסגרת משטר לגיטימי ופגיעה בהם, חלילה, תהיה (עוד) פשע מלחמה איראני. הבנת הכל? מסופקני... יש פרופסורים ויש פרופסורים. מה נאמר ומה נדבר.

 29. 59
  ההתנהלות של מימשל אובמה בענייין הזה הכל מתוך פחד וחוסר הרתעה ממחישה כל כך למה אובמה חייב לעוף

  ולא מבחינת הישראלים, אלא מבחינת האמריקנים.

 30. 58
  בניגוד למדענים הישראלים, מדעני הגרעין האירני הם

  חיילים הנלחמים באופן אקטיבי נגד ישראל ובטחונה. דמם בראשם ואין כל מניעה מוסרית לחסלם.

 31. 57
  מדוע חושב הכותב כי האירנים אינם מנסים ולא ניסו בעבר לחסל מדעני גרעין ישראלים? זהו שם המשחק.
 32. 56
  אני מבקש להודיע לאיראנים

  אבנר כהן הוא לא מדען גרעין, אני חוזר הוא כנראה לא מדען גרעין, עד כמה שידוע לנו, לפחות ממה שנאמר לנו, אני חושב...

 33. 55
  ההתראה בתאילנד בלבד היא שמירת תחת ותו לא, כי כל מטייל או עובד שגרירות בחו"ל נמצא בקבוצת סיכון בגין בהימור המחושב בחייהם. זאת משום שליברמן, יעלון, ישי, ברק וכל הקנאים, שפועלים במרץ, להפוך אותנו למנודים בין אומות העולם, החליטו: אני נוריד לפרסים מדי פעם מדען כדי לעודד אותם ואת החיזבאללה לבצע פיגוע המוני. ואז יהיה לנו תרוץ להתקיף את הכורים האיראנים, אפילו שהם מפוזרים במנהרות תת קרקעיות בארץ ענקית כמו איראן. צרתנו, שאובמה לביבי הוא לא כמו בוש לאולמרט ולכן האמריקנים יעמדו מן הצד ויתנו לצוות האווילי,שמנהיג אותנו, להסתבך ולסבך אותנו בעוד פשלה, כדוגמת אסון המשט. ואת מחיר הקונספירציות הפעם ישלמו הקורבנות התמימית של הפיגוע, המוזמן.
 34. 54
  אם הושקעו כל כך הרבה

  משאבים בחיסולו - כנראה יש סיבה לכך. תפסיק עם הצדקנות. אנחנו במלחמה, גם אם זה מול בחור בן 32 שהשאיפות הכי גדולות שלו הן להילחם בישראל ולהפוך לשהאיד

 35. 53
  צודק! ביבי וברק לא יותר טובים מהמאפיה של נתניה. לרצוח זה לא בעיה
 36. 52
  ככה מדרדרים למלחמה

  פיגוע פה,פיצוץ נקמה שם.
  אנחנו לא מסוגלים להלחם בהם אז אנחנו עוקצים.
  זה לפחות עוזר למורל.
  וכדי לשמור על פרופיל נמוך האירנים לא מגיבים (בינתיים).

 37. 51
  השאלות נכונות

  ואני מקווה שהן נשאלו, אבל התשובות אם ניתנו לא זמינות, לא לי ולא לך. אם כל הכבוד, אין לך את הכלים למדוד את השפעת החיסולים על פיתוח הפצצה. ולכן, או שאתה סומך על מערכת הביטחון או שלא, לשאולות פה אין משמעות.

  אני סומך על מערכת הביטחון, שטובת ישראל מול עייניה. כולם טועים, נקווה שהם לא

  1. גם אני סומך על המערכת, בעיקר על אברהם שלום ופנחס לבון ובועז הרפז

   מערכת הבטחון תמיד צודקת, אף פעם לא משקרת, והעיקר, טובת ישראל מול עיניה תמיד תמיד, יומם וליל. אף פעם לא תאוות נקם. אף פעם לא מאבקי כוח פנים ישראלים. אף פעם לא רצון ביוקרה וקידום. רק טובת ישראל הקדושה תמיד.

 38. 50
  בהחלט יתכן שיפגעו בפרופסורים ממוצא ישראלי אפילו בקליפורניה...
 39. 49
  שכחנו כבר את טרור המתאבדים בהשראה אירנית? הם כבר פוצצו לנו מספיק ומכל הבא ליד ומן הסתם אילו יכלו היו מפוצצים עוד יותר
 40. 48
  האיראנים צמחוניים?

  הם מפעילים מזה שנים טירור לא רק נגד מדינצ ישראל אלא גם כנגד העם היהודי.
  טרור זה דבר קל- המטרה לפגוע בכל יהודי ובכל ישראלי- ללא אבחנה.
  זו ההתמחות של סקציה מסוימת בעולם.
  למה שיחרגו ממנהגם?

 41. 47
  In Israel

  The same way that they cover the criminals and the Israeli mafia, this government think, that by intimidating, they will have success to eliminating the participation of the same profile people that they target. It's good for the mafia games, and to get more rating on stupid TV . It's scary when it's become a country government policy. It's reflect on their judgment, and their ability to tackle a deeper problems.

 42. 46
  ישראל אומרת שכל מי שמוערב במאמץ הצבאי האיראני הוא בן מוות. בכך היא נותנת גושפנקא לכל מעשי הטרור שהופנו נגדה מאז ומעולם כי הרי לפי התפיסה הציונית כל העם צבא, כל מתיישב מרחיב גבול, כל ילד לנשק.
 43. 45
  בוודאי שצריך לחסל - ואין מה לעלוץ. זו עבודה. כפרופסור לפילוסופיה בכלל לא

  עברת עולם הנשק הגרעיני עם מטעני "דעות קדומות" משלך - כלומר אתה קובע את עמדותיך מבעד למשקפיים ורודים מאוד באשר לקיום האנושי. איש אופטימי וטוב לב היה אבנר..
  אבל ראה איזה פלא - לאחר הפצצת אוסיריס חיסול פרויקט הגרעין העיראקי לא נעצר כאן. כמטי שעוקב אחר אמצעי התקשורת הערביים שמעתי הרבה מאוד על מאות - כן מאות - מדענטי וטכנאי גרעין עיראקים שאיך נאמר.. מצאו דרכם לעולם שכולו ללא אנרגיה גרעינית... מעניין... והתוצאה מאות מדענים עיראקים לומדים היום .. פילוסופיה למשל.. אוא אולי רפואה ודברים טובים אחרים..
  להבדיל, תאר לך מה היה קורה אלמלא פישלו ארגוני הביון בעולם וכן היו מקדימים את היאספותו של עבד אלקאדר חאן מדען הגרעין הפקיסטני לאבותיו בשלושה עשורים ? העולם לא היה בטוח יותר היום? אתה מודע לממדי הנזק שאיש אחד - אגב רודף בצע ולא "איש מדע" - עולל לאנושות?
  ר ק להיות "איש טוב" מר אבנר זו אג'נדה אומללה למדי בעולם... נו שוין...

  1. אבנר הוא לא "איש טוב"

   יושב בניכר, לא ירא מגרעין איראני, נתמך ע"י שונאי ישראל ודומה בתפיסותיו לנטורי-קרתא. אין בו שום דבר חיובי - סתם פלצן.

 44. 44
  יש הרבה אמת בדבריו.ממשלת ישראל מוליכה אותנו לאסון.
 45. 43
  טיעון נכון, אבל המסקנה שגויה

  אמנם זה יהיה עצוב מאוד אם מדענים ישראליים, או ישראלים כלשהם (או בני אנוש חפים מפשע באשר הם), ייפגעו בפעולות תגמול של האיראנים. אם זאת, אי אפשר לשכוח שמדובר בפעולה הגנתית מובהקת נגד מדינה אויבת שמנסה לפתח נשק גרעיני. נשיא המדינה הנ״ל הכריז יותר מפעם אחת על רצונו למחוק את ישראל מהמפה. אפשר לשאול מה עוד הם צריכים לעשות כדי שפרופ׳ כהן המכובד ייקח אותם ברצינות...? כפי שמישהו ציין, אם תיפול פצצה גרעינית על ישראל מן הסתם ייפגעו גם כמה מדענים, ועוד כמה לא מדענים גם כן. בקיצור, נראה לי שדרך פעולה זו היא שמרנית למדי מבחינת מזעור הנזק הפוטנציאלי לישראל, ויכולה להביא תועלת מסוימת. גם האספקט המוסרי לא במיוחד מטריד - כפי שציינו אחרים, מדען שרותם את כשרונותיו למטרות נאלחות אינו מדען אמיתי ואינו זכאי להגנה מוסרית מפני האנשים אותם הוא שואף להשמיד.

 46. 42
  המטרה היא להפחיד מדענים אחרים

  אך זה לא עובד. אם לא ישתפו פעולה, הם וכל משפחתם יוצאו להורג.
  סיכולים ממוקדים בטרוריסטים גם לא עובדים. תמיד יש מחליפים... צריך להכות בראש הנחש או ההידרה.

 47. 41
  אתה בטח מציע לפתוח בתהליך שלום עם איראן
 48. 40
  One question which was not asked

  Well.. is it moral to assassin a civilian? All the more, just because some Shloime in Kirya has to justify his tlush inventing hasamba plans against iranians? unfortunately, the mob in Israel just becomes crazier and crazier, justifying what is a plain murder. You are not targeting Ayash here, you are just murdering people

  1. קול קורא במדבר באנגלית?? אז לפחות תלמד את השפה!!

   מילא, אתה רוצה לתרגל עלינו את האנגלית שלמדת בכתה ח',
   אז לפחות תחסוך מאיתנו, יבחוש בן שלולית, את ההתנשאות
   שלך על "שלוימה בקריה" שמשחק בחסמבה וכו'. למה יש לי
   הרגשה ששלוימה עולה עליך בכל פרמטר אפשרי. גם האיזכור
   שלך של ה-Israeli mob מעיד עליך יותר מאשר על האספסוף.

  2. הנה דוגמא חיה לאיש אספסוף המתנאה באנגלית (או אולי בהתאמה לרמתו - 'ענגליט') עילגת ומכנה טובים ממנו אספסוף
 49. 39
  האם באמת אין הבדל בין מחבל לפיזיקאי המועסק בפרויקט גרעיני ממשלתי?

  האם חיסולו המתוחכם של אוסמה בין לאדן בידי האמריקאים מכשיר רצח פיזיקאי בן 32 שהועסק במפעל העשרת אורניום בנאתנז? האם אין הבדל בין מחבל החבר בארגון טרור לבין עובד מדינה, המועסק למשל בקריה למחקר גרעיני, שגם בלי לחשוף רשמית כל העולם יודע לשם מה הוקמה ומה מייצרים בה? נכון שישראל אינה מאיימת בחיסול הישות האירנית ולא היא שהחלה במלחמת הגידופים, הכחשת השואה והאיומים, אך אם ישראל אינה מכחישה בתקיפות את ההאשמות שהיא העומדת מאחורי חיסול עובדי התוכנית הגרעינית של אירן, וראשיה אפילו מגיבים בבדיחות ועליצות על הנושא היא נותנת אור ירוק לפגיעה במדענים הישראלים. מי עוד זוכר את חיסול המדענים הגרמנים בתוכנית הטילים של נאצר?

 50. 38
  סוף סוף מישהו כותב את הדברים הנכונים כל כך האלה. סלדתי סלידה עזה שלא לומר תאבתי את רצח המדען. רצח נדען הוא רצח מדען וזו הזמנה לרצוח מדענים אצלנו. ממש כך. נמאס לי מהמצ'ואיזם והשחצנות הישראלית.
  1. צביקי, אתה טועה - חיסול פושע המלחמה בטהראן הוא הזמנה לאיראנים לחטוף אותך ואת ילדיך אישית, ולעשות מכם קבאב בעיר הקדושה קום. גם לנו נמאס ממך, אתה יודע. בתיאבון לפרסים!
  2. נמאס לך, אז עוף מכאן וחבור לחבריך שונאי ישראל
 51. 37
  חיסול מדענים הוא קשקוש מן המקושקשים שמדיניות הקשקושים ידעה מזמן הקשקוש הגדול שבקשקושים.מפחיד מפחיד לחשוב שאותם גאונים שמורים על חיסולים הם שלוקחים אותנו להרפתקה צבאית הרת גורלות לישראל..נמוכי קומה שכלית ומדינית שאין להם מושג איך מנהלים מדינה בזמן הזה.ובכלל ברור לחלוטין שאר"ב מנהלת דו שיח שקט וחשאי עם איראן וישראל רותחת שהיא לא יכולה כמו עם עיראק לגרור את ארה"ב למהלומה צבאית.
 52. 36
  הישראלים הם מטרה לאויבנו מינקות ועד זיקנה

  צר לי לחדש לכותב: מדעני ישראל הם מטרות לאויבנו וכך כל מי שהיה חייל ויהיה חייל ומי שהיה מדען ויהיה מדען. מבחינתם, אם רק יכלו יורים בכל אחד מאיתנו ובילדנו ובזקננו. המדען אינו מיוחד ולא נראה שהכותב הוא nyrv לזרות פחד בין מדענים אירנים שמכינים ומתכוונים להשמידנו פגיעה נקודתית במובילי הפצצה, דרך מאוד יעילה ומוערכת.

 53. 35
  קןל התבונה

  טוב שיש עןד מספר אנשים בעדר שחושבים בצורה רציונלית. הגיע הזמן להפנים שכוח אינו תמיד הפתרון האופטימלי

 54. 34
  לישראלי תרבות בהמית ירודה של לרוץ לספר לחבר'ה

  המאמר דן בכמה היבטים של החיסולים:
  האם יש בחיסולים כדי לתרום,
  האם יש לעמוד מאחורי החיסולים,
  האם החיסולים מסכנים את מדעני המדינה המחסלת -
  היבטים הקשורים זה בזה.
  בין אם יש בחיסולים כדי לתרום (בין אם באבדן ידע ובין אם בהרתעה) ובין אם לאו - דבר אחד ברור: העמידה מאוחרי החיסולים איננה תורמת מאומה למעט לאגו המאוד אישי ולא לאומי של נער מתבגר בשם רב אלוף בנימין גנץ, שלא יכול שלא להתאפק ולרוץ לחבר'ה לספר על הצלחותיו.

 55. 33
  הבלים

  כמו בכל מקום מתקיימת המשוואה ש 20/80, 20% עושים את רוב העבודה. לא צריך לפגוע בכולם אלא רק ב 20%. לידיעת הכותב, המלחמה כבר כאן ממזמן והאויב פוגע באזרחים באמצעות שליחיו במזרח התיכון.

 56. 32
  ישראל היא מדינת מערב פרוע. זו המדיניות היחידה שהיא מכירה
  1. עדיף מדינת מערב פרוע חיה מאשר גוויה סרוחה ומנומסת
 57. 31
  הם זורעים היום זרעים בלתי מזוהים
 58. 30
  לא לחסל מנהיגים גם אם הם קוראים להשמדת עם כי הם יחסלו אותנו? לא לחסל את ראשי הטרור כי הם יעשו טרור? לתת חסינות לכל מי שאינו במדים לאלתר? והתוצאה? הכותב מתייחס לחיסול כמעשה טקטי ומחמיץ את האפקט המצטבר האסטרטגי שאם היה יותר ממנו אולי היה חוסך מלחמה כוללת והשמדה המונית.
 59. 29
  מעשי שרלטנות על ידי שילטון של בריונים, מושחתים ושרלטנים
 60. 28
  אין הרבה מדענין שמסוגלים להרכיב פצצה

  כל אלפי העובדים והטכנאים אינם מסוגלים להרכיב פצצה גרעינית מדען בעל מיומנות וידע יכול וכאלה אין הרבה לפי השקפת עולמך אין לנו אלה לשבת בשקט ולראות כיצד האירניים מרכיבים פצצות גרעניות על מנת שיוכלו להגשים את מטרתם השמדת מדינת ישראל כפי שה הצהירו בגלוי

 61. 27
  אי דיוקים רבים

  איראן הטילה את האשמה על ארה"ב ובריטניה, לא על ישראל. הם טענו גם שיש להם עדויות למעורבות של ארה"ב.

 62. 26
  צודק הפרופסור. חיסול מדענים הוא איוולת שתעלה לנו ביוקר. גם אם ידנו לא במעל
 63. 25
  המשוואה היא מעוותת, והכותב חסר הבנה ברמת המקרו

  ונניח שהאירנים יחסלו מדענים ומנהלני פיתוח אצל מי שהם חושדים כאחראי לחיסולים אצלהם:

  א. האם זה יאיץ או ימנע עיכוב בתוכנית האטום שלהם או רק ייתן מוטיבציה נוספת לנקוט בצעדים מלחמתיים נגדם?

  ב. האם זה ימנע או יחסוך מהאירנים עיבוי של מערך המיגון והמודיעין הפנימי, שואב משאבים יקרים (והם כבר במצב כלכלי איום) ויאיץ טכנולוגים לתת מירב תפוקה ולא לשרך רגליים, ע"ע מדעני גרמניה הנאצית?

  ברמת המקרו:
  - אין כאן משוואה בין חיסולים אלא בין החזקה בנשק כזה או לא
  - קואליציה מערבית מסוגלת לחסל את התוכנית תוך יממה עד שתיים

  1. מתאים מאוד לך להיות בעל/ת בסטה. המנטליות שלך בהחלט מזרח תיכונית במובן הרע מאוד של המילה
 64. 24
  מלבד עיתון אחד, שפירסם תמונה אנושית של הנרצח עם ילדו, הכל משתתפים באורגיית הרצח. חוששני שהזיהום חדר לרקמות היותצר עמוקות של החברה הישראלית, וגם הפסיקות הביזריות של העליון (לצמצם את היקפן של זכויות האדם או לממש את הזכות למשפחה בגלות) הן אינדיקציה למחלה ממארת שעלולה להיות חסוכת מרפא אם לא יבור איזה דוקטור גדול וירשום לנו את התרופה הנכונה
  1. על פי אי-גיונך צריך לאפשר לו לשקוד על הפתרון הסופי לאוכלוסי ישראל
 65. 23
  התרבות שלנו היא תרבות של בריונות - בכל תחומי החיים

  בתרבות הישראלית להיות בריון השכונה זה כבוד, לכן גם לגנוב מגבות ממלון זה כבוד, רוצחים סדרתיים מקבלים תוכניות טלווזיה ולחנות בחנית נכים זה בסה"כ "לא לצאת פראייר"
  אבל לכל זה יש מחיר כבד, ומקומות עם הרבה בריונים - כמו בקולומביה או מקסיקו - הופכים לגיהנום עלי אדמות
  והכי חשוב - החיים בתוך המדינה נהפכים לבלתי נסבלים - מה יש לממשלה להתלונן על נוער הגבעות / חרדים שמתפרעים - הם בסה"כ מחקים את מה שהמדינה עושה כל הזמן

  1. אם לא הייתי ישראלי הייתי עוין מאוד למדינת ישראל. אנחנו לא שונים בהרבה מהאירנים.
  2. צביקי, אתה כנראה ישראלי, ובכל זאת עוין מאוד לישראל. מה ניתן להסיק לגביך מלבד זה שאתה שקרן עלוב נפש עם אישיות גבולית?
 66. 22
  במידה ויירצח מדען ישראלי תדע משפחתו מאיפה כל זה התחיל
  1. לא יתכן ששטויות כאלה יכתבו ע"י איציק מהמרכז, מסקנה, אתה מתחזה.
  2. אם איציק לא היה מתחזה בעשרות שמות אף אחד לא משתמש בשמותיו הרבים - הגונב מגנב פטור

   לשקרן הפתולוגי אשר משתמש בעשרות שמות שונים קרה משהו שמנע ממנו להגיב בתאריך 4/1/2012 ולכן הוא לא כתב שום תגובה באף אחד ממאמרי הדעות. זאת, בניגוד לכל יום אחר בו הוא מתחזה בשמות רבים. אפילו לא אחד מהשמות שלהלן, שבהם הוא מתחזה, הופיע באותו יום בתגובות וזאת כאמור בניגוד לכל יום אחר:
   רעמסס, המטיף, מודרניסט, אלכס מהכרמל, איציק המרכז izikhe@gmail.com, המסביר לצרכן, ק סוקר, אינפיניטי, ד"ר מקס רוט, קסנדרה, שמעון דיסקין, ץונמי, PRIMACUCU, ציוני, גודמן, רפאל, רילד, דינה דאס_ברגר, מצ'לס, וירוסובסקי, דוד מרעננה, סמי מפ"ת, אלי הרחובותי, אליקו, טייס אוטומטי, יהודי, דין תל-אביב כדין נצרים, אברהם מכפר-סבא, רועי, ניר, סתם עברתי בסביבה, אלפונסו, אברמי, אבירם, אברם, סרן קירקגור, טוטו, מנחם, גל אדמוני, @ בנצי - א @, elis, HMJE, GREEN , הצופה The Observer , כרמון, זאב, אלפונסו ועוד כהנה וכהנה.

  3. חה חה חה, חומר משובח מחלקים לכם בשמאל ממדינות זרות עויינות... "שכחת" גם ש"כתבתי" תחת השם האנונימי ש"י עגנון... ואצ"ג... וח"נ ביאליק... וח"י ברנר... ואפרים קישון... אוייש, אתם כ"כ מטומטמים בשמאל...
  4. האיראנים ואויבינו האחרים מתים לטבוח בנו. מדענים נשים וטף. זה לא מרתיע אותי.

   האיראנים ואויבינו האחרים מתים לטבוח בנו. מדענים נשים וטף. לא אנחנו האשמים במחלה הזו שלהם ובמגלומניה של מנהיגיהם. זה לא מרתיע אותי.

 67. 21
  מאמר שטחי ופחדני

  דווקא בפיתוח גרעין יש יתרון בחיסול ממוקד כי אין הרבה מדעני גרעין איכותיים באירן. ההיסטוריה הוכיחה שחיסולים הם עניין אפקטיבי ביותר, ראה דוגמת עימד מורנייה שהחלישה מאוד את החיזבלה. והיתרון הגדול בחיסול ממוקד היא העובדה שהנזק לסביבה הוא קטן ובמקום להיכנס למלחמה עם אלפי חללים הורגים אדם או שניים.

  1. התגובה שלך היא מסוכנת לעולם התרבותי לא פחות מגרעין אירני. במחשבה נוספת התגובה שלך היא נאצית.
  2. ללא כל צורך במחשבה נוספת - תגובתך, צביקי, היא גבלסית במהותה ושטירמרית בצורתה.

   הנאצים, אידיוט יקר, עסקו בהשמדה תעשיתית ולא בחיסול ממוקד כזה או אחר. אולם גבלס ומשובטיו הנאצים, ממש כמוך, עסקו בטשטוש המשמעויות ובהאנשת השנאה עד כדי ערעורה המוחלט של זכות העם היהודי לחיים, מכל סוג. ובכך דומה שגם אתה הקטן, מתמחה.

  3. בערך מה שאתה, מתגובותיך המוכרות, מתפלל שייעשה לשמאל. אז יפה השתיקה גם לך
 68. 20
  רק הבדל אחד, ברק אובמה מחסל טרוריסטים לדברי הקורא בעוד שהמדען אינו טרוריסט אלא עובד מדינה.
 69. 19
  אני מסכים

  ההנחה היא שהאיראנים כל כך עלובים, שלא יצליחו לעשות שום דבר בתגובה.
  אבל הם ימשיכו וימשיכו לנסות עד שבסוף יצליחו.
  אנחנו הכנסנו מדענים למשוואה, ואין ספק שמדענים שלנו יהרגו כתוצאה מכך.
  האם זה שווה את זה - לדעתי לא.
  זה גם עוד צעד בכיוון שמבדיל אותנו משאר העולם במה שאנחנו מגדירים כמתקבל על הדעת.
  אף אומה אחרת לא חושבת שזה מתקבל על הדעת.

 70. 18
  מה בישראל של נתניהו נעשה בתבונה??
  1. Nothing........... A BIG nothing
 71. 17
  חיסולים וחטיפות

  זו באמת תפיסה שטחית שמתעלמת מהעובדה שאנחנו קובעים כללי משחק.
  חטיפות לצורך חילופי שבויים היו נוהג אצלנו עוד בשנות ה-50. כשהצד השני עשה את זה, השתלחנו בו על כך שהוא מפעיל עלינו לחץ רגשי ושאלו מעשים נפשעים וכד'. אם ירצחו מדענים אצלנו, נתחיל במלל הצבוע שזו הסביבה הפראית וללא אמות מוסר תרבותיות בה אנחנו חיים כמיטב המסורת המתקרבנת שלנו.

  1. חיסול חטיף וטיפול.

   איזה חכם אתה. לתפארת. שכל מבריק. מתאים להנהיג אותנו הטמבלים שלא מבינים שרק אם נתאסלם נשרוד. אז יאללה יה אללה
   קדימה....מחכים לנו.

 72. 16
  חשוב לזכור שאם טיפול פה פצצת אטום, גם מדענים בכירים עלולים להיפגע.
 73. 15
  מדע החיסולים

  בשאלה המרכזית במאמר על תועלת החיסולים גלום הרצון של אנשי אקדמיה ומדע "להישאר" מחוץ למעגל של הניסיון למנוע נשק גרעיני מאיראן. להישאר במרכאות כי לא ברור למה קבוצה זו צריכה לקבל חסינות במאבק לעצירת הגרעין, האם פצצה איראנית תבחין בין מדען לבין כול אחד אחר לכשתשוגר לכאן. ודבר נוסף איראו היא מדינת אוייב וככזאת יחד עם הצהרות מנהיגיה כול פגיעה ביכולותיהם הינה מבורכת.

 74. 14
  בשנות החמישים חיסלנו כמה מדענים נאצים במצרים. התוצאה: חיסול תוכנית הטילים המצרית. כך שיש תקדים היסטורי שזו שיטה שיכולה להצליח.

  לצערי הרב הפעם זה לא יצליח כי אין למדענים האירנים ברירה. המדענים הנאצים יכלו לחזור לגרמניה (וזה בדיוק מה שהם עשו) אבל למדענים האירנים אין אופציה כזו.
  בכל מקרה - כאשר נתקוף את המתקנים האירנים צריך לשאוף להרוג כמה שיותר עובדים. מכונות קל יחסית לשקם אבל ידע ונסיון לא.

  1. המדענים לא היו נאצים הם היו שכירים. בן גוריון התנגד בחריפות לרצח , כן רצח, המדענים שהגה ובצע איסר הראל ופרויקט הטילים המצרי נכשל מסיבות אחרות.

   ונמאס לי מהשחץ והיוהרה שלנו. הגיעו מים עד נפש.

  2. נכון צביקי אתה צודק. עדיף ללכת בראש עניו,צנוע ולא מתלהם כצאן לטבח.

   http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Damocles
   "
   Many of the West German scientists had previously been involved in Nazi Germany's rocket program during World War 2, working at Peenemunde to develop the V2 rocket and some had worked for France's rocket program in the aftermath of the war.
   "
   "
   The combination of the death threats and diplomatic pressure successfully drove the scientists away from Egypt by the end of 1963.[14] By 1967 Egypt's rocket program had come to a standstill and Egypt turned to the Soviet Union for supplies, who supplied Egypt with Scud B rockets.[15]
   "

  3. צביקי, אתה שקרן וקשקשן. ראשית - המדענים היו גם היו נאצים לשעבר, ובהם גם פושעי מלחמה נמלטים. שנית, על פי עדותם שלהם(!) הפעולות שניהל נגדם המוסד, אותן רק נבלה סרוחה כמוך מסוגל לכנות "רצח", היו סיבה עיקרית לרצונם לעזוב את מצרים וכשלון הפרוייקט. השאלה היא אחרת - מה במבנה אישיותך גורם לך להזדהות באופן כה מוחלט עם פושעי מלחמה השואפים לרצח עם?
 75. 13
  כותב המאמר אינו רק מדען, הוא אזרח במדינה שאיראן מאיימת למחוק מהמפה
  1. The "big shot" is NOT a scientist, and he lives in the US
 76. 12
  כך זה אצל הפוליטיקאים שךנו. אופק הזמן שלהם מרוחק כשבועיים . . אח"כ אלוהים גדול. קודם עושים אחר כך מחכים לתוצאות ואם יירצח מדען ישראלי בחו"ל זאת תרשם כפעולת טרור הראויה לתגובה הולמת וחוזר חלילה. . . מלחמת לבנון הראשונה החלה לאחר פגיעה בדיפלומט ישראלי
 77. 11
  ולו לסבתא היו גלגלים? בטוח היתה נוסעת מהר יותר

  אבל אין לה.. מה לעשות...

 78. 10
  שוכח כותב המאמר כי אנחנו מצויים במלחמה, נגד אוייב המצהיר על רצונו והוא

  אל יתבלבל הכותב לחשוב שזו מלחמה שאנחנו מתחילים בה, ישראל חייבת להגן על עצמה.
  אין לי מושג מי מבצע את החיסולים, להערכתי, האופוזיציה האיראנית אינה מעוניינת בבידודה של איראן, פועלת כדי להפסיק את האטום, שנועד במוצהר לחיסולה של ישראל ושל כל אויביה האחרים של איראן.
  חבל שמאמר זה נכתב, הוא אינו משרת את ישראל ולא את מדעניה, אני מבינה את דאגתו של כותב המאמר, אולם הוא מתעלם מהקונטקס הכללי, ואל כך אני מצירה

 79. 9
  מכיוון שאיראן מכריזה מעל כל במה אפשרית שישראל חייבת להימחק מהבמה

  במדינות שוחרות שלום, פיתוח אמצעי לחימה נועד להגנתה של המדינה מפני מדינות כמו איראן השואפות למחוק אותה מהמפה.
  לראות את המדענים האיראנים רק כבעלי התואר מדען, היא ראייה שלא מביאה בחשבון את תרומתם המודעת למחיקתה של מדינה אחרת.
  אני מבינה את כותב המאמר שחושש העניינים יתגלגלו לפיתחו, אולם הוא שוכח שלישראל חודרים גם מפגעי המרחב האזרחי, שלא בוחלים ברציחתם של חפים מפשע.
  כך גם מדעני ישראל חפים מפשע, כי אינם מפתחים אמצעים למחיקת מדינות, ואילו מדענים איראנים, הם חיילים המעוניינים בהשמדתו של עם אחר

 80. 8
  האירנים מחסלים אזרחים ישראלים באמצעות חיזבאללה וחמאס

  זה שלא כל האזרחים האלו מדענים - לא נותן להם פחות זכות לחיות.

  ככה שמה שאתה מדבר לא רלוונטי.

  1. מילים כדורבנות

   לפי ההגיון שמביא כותב המאמר, לישראל שמורה הזכות להמטיר טילים ורקטות על ישובים באיראן, לפוצץ שגרירויות איראניות (נתחיל בארגנטינה) ועוד כהנה וכהנה.
   הריגה של אזרחים איננה "יפה" בשום אופן. מצד שני, אולי המחיר הזה, של כמה בודדים, הוא מחיר נסבל כדי למנוע שואה עולמית נוספת. גם ב-1939 לא היה יפה לחסל אנשים, אבל תחשבו מה כדור עופרת אחד בראשו של היטלר היה חוסך לאנושות...

 81. 7
  חזקה על דירקטוריון "בנק היעדים" שהוא נותן דעתו גם על "היום שאחרי". נוכח איומי ההשמדה ממזרח, מדובר באקט מוצדק של הגנה עצמית, שתכליתו שיבוש והרתעה. יחס האבדות בין אנשי "פרויקט אירניום" המוצאים להורג לבין אזרחים תמימים - לא היה כמותו בתולדות מבצעי הסיכול והמניעה.
  1. העיקר שאת מאמינה לעצמך

   "דירקטוריון בנק היעדים"? "נותן דעתו על היום שאחרי"? זאת ישראל פה, לא ארה"ב או גרמניה. כאן פועלים מהמותן, או טיפה נמוך ממנה. יורים כשאפשר, ובוכים כמגלים מה ההשלכות של הירי.

   הספיקה לי מלחמת לבנון השניה, שם גילינו איך פועל, חושב, מתכנן והוגה הקבינט המדיני בטחוני שלנו, וממש לא משנה מי אייש אותו בזמן ההוא. האנשים מתחליפם, הקונספציה לעולם נשארת.

  2. שדר מן הקבר

   אורן צודק. הנה, הרגתם אותי. מה יצא לכם מזה? קדחת!

  3. מלחמת לבנון ה-2? אין דבר כזה. התכוונת למלחמת איראן הראשונה?
 82. 6
  יש לך טעות יסודית אחת , אדם המנהל מכון לחומרי נפץ ,אינו מדען

  מדען הוא אדם העוסק במחקר תאורטי,
  אדם המנהל מכון לפיתוח נשק להשמדה המוני הוא מהנדס ומנהל.
  הוא לא מדען.

  1. מדען או לא, יש כאלה בארץ, בכמות ובאיכות גבוהה משל האירנים. למה לדעתך לא יהוו מטרה לאיראנים - זו השאלה
 83. 5
  אבנר היקר

  אני מסכים לדעתך כי הזחיחות הישראלית האופיינית הי מקור הרע. אולם הרשה לי להזכירך כי בתור יהודי אמריקאי (אתה כבר מזמן לא ישראלי לשעבר). יםה השתיקה גם לך. מדען שעובד על פיתוח פצצה גרעינית במדינה שמטרתה המוצהרת היא השמדת מדינתנו הינו בן מוות. אפקט הפחד שנוצר בקרב המדענים הללו שכל תכליתם היא ייצור נשק השמדה המוני ולא לשם שמיים מספיק דיו. הסיבה שישראל מחזיקה בנשק גרעיני היא כדי ליצור מאזן הרתעה ואולי זו הסיבה שעדיין לא הוכחדנו או גלינו מארצנו (לסטנפורד?) . בבוא העת, עם הפרטנר המתאים אני מאמין שהגיוני יהיה לוותר על הנשק הנורא הזה אולם כעת, תדע כל אם איראנית שבנה מתעסק בדברים הללו כי חייו אינם בטוחים.

  1. אז למה לא העלו את איינשטין על הגרדום?

   הוא פגע באנושות , לא ביהדות.....

  2. מה הקשר בן איינשטיין לפצצה?
  3. איראן גם רוצה נשק גרעיני להרתעה - ולא לשימוש. הם רואים עצמם כאימפריה - ולאיזו אימפריה בימינו אין נשק גרעיני?

   הם גם לא רוצים שיעצרו את מזימותיהם, וכל יומיים יאיימו עליהם, ובטח הם ישמחו להוות קונטרה עולמית לגוש המערב התומך בישראל. אז בבקשה - די להתלהמות.
   ולגבי רצונם בהשמדתנו: נכון, הם חוזרים ואומרים כי היו רוצים לראות את ישראל נעלמת מהמפה. הם מעולם לא איימו לנסות ליישם זאת באמצעים תוקפניים - בינתיים הם טוענים כי אנחנו משמידים עצמנו מבפנים - מה שהרבה יותר קרוב למציאות...

  4. שמאלני יקר

   אם מבחינתך מדען ערבי או פרסי שעובד על נשק נגד ישראל הוא בן מוות, מה לדעתך דינו של עובד התעשיה האוירית או רפאל בעיני ערבי - לגרסתך כל מי שעובד בתעשיה הבטחונית הישראלית, ובודאי חיילים וקצינים בצבא, הם בני מוות - מ.ש.ל.

 84. 4
  ממה אתה מודאג?הם בטח לא יחסלו גולים מרצון מארצם שמתאנים לה באופן קבוע

  "הפצצה הישראלית"היא אש בוערת בעצמותיך.די כבר מצית את הנושא.עזבת את הארץ ואתה ממשיך לשפוך עליה קיתונות של זוהמה.האיראנים עצמם אומרים שיש להם מידע שקושר את בריטניה וארה'ב למעשה אז למה אתה קובע שזו ישראל.?

 85. 3
  הכותב צודק מאוד במאמרו וכתב את מה שחשבתי .אנו ב'משחק' מסוכן שאין לדעת לאן יתגלגל..
  1. גם מנגלה היה מדען.

   היו לו שני דוקטורטים, ולמעשה הוא עסק במחקר. על כן יש להעניק לו חסינות. מה לא ככה?

 86. 2
  יש לי עצה חשובה לכל המגיבים

  במקום להגיב לכתבה הזו, נסו לדמיין שאתם מגיבים לכתבה שכותרתה היא: אבנר גולדשטיין, פרופסור לכימיה בטכניון, נהרג הבוקר בפיצוץ עז שהחריד את קרית ים. בפיצוץ נפצעו עוד חמישה עוברי אורח, שניים מהם ילדים. שכנים טוענים כי בנוסף לעבודתו בטכניון אבנר היה מרבה בנסיעות למרכז ודרום הארץ, אך לא יודעים מה היו עיסוקיו הנוספים. מנהלי הקמ'ג והממ'ג וכן רבים מראשי מערכת הביטחון נכחו בהלוויתו. אבנר, בן 55 במותו, השאיר אחריו אישה ושלושה ילדים בין גילאי 12 ל 26. למעט שמו של המדען, מי אמר לכם שהפרטים אינם נכונים? ומה תגידו אם באמת יקרו כך הדברים? שזה בסדר, כי מנקודת המבט של האויב לא הייתה ברירה?

  1. זה כאילו הפוך על הפוך או מה? בקריאה ראשונה אני מזדהה לגמרי עם הדברים.
  2. גם לי יש עצה חשובה למגיבים

   תארו לעצמכם שאירן הייתה מתחילה לפעול נגד מטרות יהודיות בחו"ל, מפוצצת בנייני קהילות בדרום אמריקה ומנסה לפוצץ שגרירויות בדרום מזרח אסיה, חוטפת ישראלים ללבנון, מוציאה להורג סוכנים של המוסד...אה, בעצם זה כבר קרה.

  3. דביל !

   שכחת שהאירינים הורידו פעמיים את הקהילה היהודית בבואנוס איירס ... בין שאר הפעיליות הנחמדות שלהם

  4. ישראל אינה מאיימת בהשמדת אירן, כך שהשוואתך אינה סימטרית

   לאוייב יש הרבה ברירות. הוא לא חייב לאיים על אף אחד, אירן לא תיפול אם היא לא תשלח נשק לחיזבללה. להיפך, אולי זה יועי ללכלכלה המרוסקת שלה. כך שבמקום לעשות השוואות עלק מוסריות, "מנקודת מבטו של האוייב,, אולי תניח את כל הקלפים על השולחן ותבחן מי בסדר ומי לא.

  5. מעניין, מדינת ישראל הרשעית שוב פועלת כנגד הטלטאביז החמודים... מה הם בסך הכל רצו? פצצה? אולי שתיים?
  6. הכי חשוב: למה גולדשטיין ולא אבוטבול???
 87. 1
  למה מדענים, אני מציע שיתחילו בעיתונאים, זה יוצר אפקט גדול יותר

  אבנר מדבר מליבו?, בל ראו סוריה שם קטל עיתונאי יצר אפקט גדול מאוד.
  לו הייתי נציג האירנים הייתי מתחיל בכותבי ספרים על האטום.

  1. אפנר הוא לא עיתונאי, הוא חוקר גרעין ישראלי המתגורר בארה"ב.
  2. וא לא חוקר גרעין אלא רכלן גרעין