חינוך חינם לבדווים תחילה

בעקבות החלטת הממשלה, להנהיג חינוך חינם מגיל שלוש - חיוני לנסח סדר עדיפויות נכון לצורך יישומו של המפעל החינוכי החשוב הזה, באופן שיעניק דחיפה חינוכית לילדי ישראל מכל מגזרי האוכלוסייה.

בראש סדר העדיפויות צריכים לעמוד המגזרים המקופחים בחברה הישראלית, אלה שבהם המשפחה המיידית - מסיבה זו או אחרת - אינה מסוגלת לספק את כל הצרכים של ילדיה הקטנים. בראש וראשונה מדובר בילדים הבדווים החיים בנגב.

הבדווים - בישראל, כמו גם במדינות השכנות - נאלצים להתמודד עם הקשיים הגלומים במעבר מסגנון חיים נוודי מסורתי לחיים בעיירות ובערים. המעבר הטראומתי הזה הוא מאתגר במיוחד בישראל, שבה, שלא כמו במצרים, ירדן וסעודיה, הוא מלווה בצורך למצוא מקום בחברה תעשייתית מודרנית המאופיינת בכלכלת היי-טק.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

לכן לתהליך העיור צריך להתלוות שיפור מואץ של מערכת החינוך, כדי שניתן יהיה לספק לאוכלוסייה הבדווית הצעירה, גברים ונשים, את הכישורים שבעזרתם יוכלו להפוך לאזרחים יצרנים ולהשתלב בכלכלה הישראלית. מצב הבדווים ממשיך להוות את הבעיה החברתית הגדולה ביותר בישראל, בעיה שסבלה מהתעלמות ממשלתית במשך שנים רבות.

בעוד ש-70 אלף הבדווים החיים בגליל מצאו את מקומם בכפרים והחלו להסתגל לחיים ולעבודה בכלכלה המודרנית - 200 אלף הבדווים בנגב עדיין צריכים לעשות דרך ארוכה כדי להסתגל לחיים המודרניים. מחציתם מתגוררים בערים הבדוויות שהוקמו במשך השנים, ושלא היו די אטרקטיוויות כדי להוציא את כל הבדווים מן המדבר. 100 אלף הבדווים האחרים עדיין מפוזרים ברחבי הנגב, חלקם בכפרים הלא מוכרים שבהם הם אינם מקבלים את השירותים הבסיסיים ביותר. קשה להאמין, אבל בדווים רבים עדיין מקיימים את מנהג הפוליגמיה ומולידים ילדים רבים. שיעור הילודה בקרב הבדווים בנגב הוא לא רק הגבוה ביותר בישראל - הוא בין הגבוהים ביותר בעולם. כל אלה מהווים בית גידול לעבריינות בקרב בני נוער.

אין פלא שבתנאים הללו יש עדיין הרבה מאוד מה לשפר במערכת החינוך. למרות המאמצים ההרקוליאניים שנעשו באוניברסיטת בן גוריון ותרומות שהעניקו תורמים פרטיים, למרות כמה סיפורי הצלחה - הרמה הכללית של מערכת החינוך בקרב הבדווים בנגב זקוקה לשיפור עמוק.

הצורך הגדול ביותר קיים אצל ילדים בגיל צעיר, אלה שאמורים ליהנות מיתרונות תוכנית הממשלה להנהיג חינוך חינם מגיל 3: בגיל צעיר חינוך טוב עשוי להפיק את התוצאות המשמעותיות ביותר בכל הנוגע לקידום מצב הבדווים בנגב. אם תיושם בצורה ראויה, יוזמת הממשלה יכולה להיות בדיוק הדבר שלו זקוקים.

מובן מאליו שבשלב זה קהילת הבדווים בנגב אינה יכולה לספק את כל המורות לגיל הרך שהתוכנית דורשת. כדי להתניע את התוכנית בקרב ילדי הבדווים בנגב אפשר לרתום את צה"ל - עד שיוכשרו די מורים בדווים לגיל הרך. בכך תינתן הזדמנות לצה"ל לספק שירות לאומי חשוב. חיילות שיעברו קורס קצר לערבית מדוברת יוכלו לספק את הצורך המיידי. צה"ל תרם בעבר לחינוכם של כמה מגזרים בחברה הישראלית. הוא יכול לעשות זאת שוב.

Read this article in English: Start with the Bedouin children

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  דאגה לבדווים
 2. 21
  Sometimes Satan comes in a robe of god

  לא יתכן שהביזיון, ההשפלה והדמוניזציה של החברה הבדואית ילבשו מחסה של דאגה ואמפטיות... אדוני השר , תתפשט.

 3. 20
  כל הכבוד אתה פטריוט אמיתי
 4. 19
  ארנס צודק
 5. 18
  ארנס נאה דורש נאה קיים

  בהיותו שהב״ט קבע העדיפויות לגבי חינוך והשכלה לבדואים. ככונתו היתה להשקיע בחינוך כדי להגביל ההקצנה שחלה בקרב הבדואים

 6. 17
  צודק - במועצה אזורית משגב כבר מבוצע כיום וצריך להרחיב את זה לכל הארץ
 7. 16
  מישה הפעם אני איתך. יותר חינוך בילדות פחות עברינות בבכרות.
 8. 15
  מה שחשוב זה שמשה ארנס צודק בעיקרון והמהות, הפרטים הטכניים משניים

  הגיע הזמן לפעול בכיוון, עצימת עיניים לא פותרת כלום.

 9. 14
  הלוואי, אבל אפילו בחינוך הממלכתי היהודי משקיעים פחות ופחות, אז מה יגידו הבדואים, אחרוני האזרחים במדינה?
 10. 13
  בחיי

  פעם ראשונה מזה הרבה זמן שהאיש כותב דברים נכונים, ולא הבלי רוח קיצוניים

 11. 12
  קול שפוי בארץ ציה.
 12. 11
  ארנס הינו חלק מהזן הנכחד של לאומן אך הוגן, אנושית וערכית
 13. 10
  זו דרך הליכוד, בניגוד לליברמן

  מנחם בגין ז"ל היה זה שתבע את ביטול הממשל הצבאי על ערביי ישראל, לא מפא"י.
  הליכוד אוחז בתפיסה דמוקרטית בבסיס דרכו.

 14. 9
  לחנך ילדי בדואים באמצעות חיילות בנות 19 - רעיון מטופש ונואל

  חינוך מתבצע ע"י אנשי חינוך המקדישים את חייהם המקצועיים לתחום. יש להכשיר אנשי חינוך טובים לשנים, ולא להביא בייבי סיטר צה"ליות לנגב.

 15. 8
  Excellent thinking.
 16. 7
  ארנס צודק.זו השיטה הטובה ביותר להקטנת ילודה, במיוחד חינוך הבנות. הבעיה היא, שהבדואים לוקחים אשה שניה ושלישית מעזה, ואת זה צריך למנוע ביד חזקה.
 17. 6
  האם יש מורים שיכולים להתמודד עם הנושא הזה?!!!!!

  משה ארנס - בלה בלה בלה. צריך להיות מעשי לא רק "צודק". כל זמן שהם "בדווים" ולא ייהפכו מרצונם למשהו שנראה בחברה המערבית "מן המניין" - אין להם עתיד.
  לו היה מכיר ארנס את ההיסטוריה שלהם לאורך הדורות בארץ - היה יודע עד כמה (לצערי) האפשרות עליה הוא מצביע - מופרכת.
  אני פסימית לחלוטין ביחס לתוצאות - ובכן מה יש לעשות?!

  לאל הפתרונים - אין בכוח אנושי להחיל עליהם מה שצריך, אלא אם כן ילך מישה ויוכיח לנו אחרת. ובל ישכח - עניי עירך קודמים. והאם הדברים נאמרו כדי לעשות רושם טוב על מישהו?!!!!!!! צריך תמיד לדבר בהיגיון ולא מן הבטן

 18. 5
  מישה

  ארנס אתה אחד השפויים האחרונים

 19. 4
  הפעם אני איתך מישה
 20. 3
  נו ונניח שכן, זה הגזר. היכן המקל נגד החלק העברייני באוכלוסיה הזו?
 21. 2
  מורות? לא מורים? חיילות? לא חיילים?
 22. 1
  חשיבה נכונה !

  האוכלוסיות שצריכות להיות הראשונות להתרם הן האוכלוסיות החלשות מבחינה חינוכית. אבל איך יקימו גן ילדים בכפר לא מוכר בו אין חשמל או מים זורמים? אין שום עירייה שתתקצב