ישראל עצמאית? לא ממש

כמו שותפים ותיקים למסע בן אלף מייל שהחל בצעד אחד, התכנסו באחרונה כל שגרירי ישראל לשעבר בסין ועמיתיהם הסינים ששירתו בישראל. הם עשו זאת באמצעות שיחת ועידה, שחיברה בין ירושלים ובייג'ין, ובה נורתה יריית הפתיחה לחגיגות שיתקיימו השנה בשתי המדינות לציון 20 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים.

זה היה מופע נוסטלגיה רווי אמוציות, העיד אחד הנוכחים. "התרגשנו כמו ילדים", אמר אחר. הם נזכרו בחזון הנדיר של דוד בן גוריון, שראה בסין מעצמת-על עתידית; הם דיברו על האהדה שרחש המנהיג המהפכני סון יאט-סן לתנועה הציונית; הם התרפקו על המזימות, התרגילים והביקורים החשאיים שקיימו ראובן מרחב מצד ישראל, ויאנג פוצ'אנג מסין, ואשר הובילו לכינון היחסים; והם העלו על נס את הביקורים ההיסטוריים של יצחק רבין בסין, ב-1993, ושל הנשיא ג'יאנג זמין בישראל, ב-2000 - בבחינת היינו כחולמים.

לאחר 20 שנות יחסים יכולים הענק הסיני - הכוח הכלכלי השני בעולם - והגמד הישראלי, שאוכלוסייתו כגודלה של שכונה ממוצעת בשנחאי, להביט אחורה בחיוך: הסחר ההדדי, שעמד ב-1992 על 60 מיליון דולר, מגיע לכ-8.5 מיליארד. יותר מאלף חברות ישראליות פועלות בסין במגוון תחומים. בשנתיים האחרונות נחתמו שורה של הסכמים חשובים, בהם הסכמי מו"פ תעשייתי, הסכמים בתחום המים, הביוטכנולוגיה, והפרמצבטיקה. הוקמה קונסוליה בגואנגז'ו שבדרום, ויש תוכניות לפתוח עוד אחת בצ'נגדו, בירת סצ'ואן שבמערב. את עוצמתם המחישו הסינים גם בישראל, שבה בנו את מנהרות הכרמל, חברה סינית - כימצ'יינה - רכשה בעסקת ענק את מכתשים אגן, חברות כימיקלים פתחו כאן מרכזי מו"פ, וחברות אחרות מתעניינות בהקמת קו הרכבת לאילת.

בשתי המדינות מדברים על שותפות הדוקה בין "שני עמים בעלי תרבות עתיקה והיסטוריה טראומטית ועטורת גבורה". אלא שלא הכל מחויך וחיובי בשותפות הזאת: סין תומכת בעקביות בתוכנית הגרעין האיראנית ופועלת לסיכול הסנקציות הבינלאומיות. היא שותפת הסחר הגדולה ביותר של איראן ואחראית גם לזליגת נשק מסוכנת: טילים שסיפקה לאיראן ולסוריה הגיעו לחיזבאללה ולחמאס, וגרמו בישראל לאבידות בנפש. "הסינים סבורים שהשואה משבשת את תפישת הישראלים ביחס לאיראן והופכת אותם לפרנואידים", אומר משקיף בכיר.

סין היתה מהמדינות הראשונות שכוננו קשרים דיפלומטיים מלאים עם הפלסטינים. בכל ההצבעות באו"ם היא נוהגת להתייצב נגד ישראל, ובהתאם גם תמכה ביוזמת העצמאות הפלסטינית באו"ם.

הסינולוג פרופ' יצחק שיחור אומר כי החיבור הסיני-ישראלי התבסס בראשיתו במידה רבה על ההערצה הסינית הפרימיטיבית ל"גניוס היהודי", יחד עם האמונה שיש בידי ישראל ו"שלוחתה היהודית" בוושינגטון כדי לקדם את האינטרסים האסטרטגיים של בייג'ין; החיבור גם התבסס על האמונה הישראלית השחצנית-משהו בכיבוש השוק הסיני האין-סופי ובשינוי מאזן התמיכה הבינלאומי בישראל.

אלא שבעשור השני של היחסים אירעה "דה-מיסטיפקציה" הדדית: ישראל התפכחה מהאשליה שתצליח לשנות את מדיניות החוץ הסינית, ואילו סין הבינה שארה"ב מנהלת את ישראל, ולא להיפך. ההתפכחות היתה כואבת במיוחד בפרשת מטוסי הפלקון, שגרמה ב-2000 למה שהוגדר כ"משבר החמור בתולדות ישראל-ארה"ב": ממניעים של תחרות מסחרית אילצה וושינגטון את ישראל לבטל את עסקת הענק למכירת מטוסי הביון לסין. הסינים ניתקו בתגובה כל מגע עם שגריר ישראל בבייג'ין. הפרשה הותירה משקעים עמוקים - עד היום לא מתקיימות שום עסקאות ביטחוניות בין המדינות. ישראל קיבלה שיעור יקר על גבולות כוחה ועצמאותה, ועל תלותה המוחלטת בארה"ב. היום, כשהצמד נתניהו/ליברמן מבקש לקרב את סין והודו על חשבון אירופה ואובמה ה"לא רלוונטים", מוטב שיופנם השיעור המהדהד הזה.

Read this article in English: Chinese lessons

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 15
  מעניין איך אתה מכניס בסוף את הודו אחרי שכל המאמר דיברת רק על סין. אז זהו, שברית אסטרטגית ישראלית-הודית חשובה לאין ערוך מכל קשר עם סין. ישראל והודו הן בנות ברית טבעיות. סין ורוסיה גם הן בנות ברית טבעיות. מי שלא מבין את זה, לא מבין המשוואה.
 2. 14
  חוקי היצוא של ארה"ב דורשים התחייבות לגבי השימוש במה שנרכש אצלם.

  לפי חוקי היצוא של ארה"ב כל מי שקונה ציוד בארה"ב צריך לקבל רשיון למשתמש האחרון בציוד (end user). מבלי לדעת שום דבר על פרויקט הפלקון, אני מניח שחלק ניכר מהרכיבים האלקטרוניים כמו מעבדים ורכיבי מחשב נוספים מקורם בארה"ב, ולכן ישראל הייתה צריכה לבקש מראש רשיון למכירתם הלאה לצד שלישי ולהתחייב לגבי השימוש בהם.
  גם אם מדובר ברכיבים סטנדרטיים כגון סוללות פשוטות שניתן לקנות כמותן בהרבה מקומות אחרים, אם הם נרכשו בארה"ב נדרש לקבל רשיון משלטונות ארה"ב לשימושם ולמכירתם לצד שלישי. זה החוק שלהם מה לעשות, אלה התנאים שלהם מראש למכירת הציוד. לא ידענו? נו...
  יצרני הנשק בארץ היו חייבים לדאוג לכך מראש, ולא לבכות לאחר מעשה.

 3. 13
  "דה-מיסטיפקציה"? גם ישראל מהאשליות ארה"ה ואירופה הכל יכול. עצמאית? אין כזאת מדינה. לא מדינות ולא "מנהיגים". מה היצור הזה שקוראים אובמה. מה עשה חתן פרס נובל לשלום חוץ מעוד ועוד תוהו ובוהו? הוא רלוונטי? למה?
 4. 12
  סין לא יכולה להציע לישראל קשר שיחליף את ארה"ב כבעל הברית האולטימטיבי (הסנדק), כך שהקשר עימה יהיה תמיד נחות מזה של ישראל עם ארה"ב
 5. 11
  טילים סיניים

  הטיל שפגע באחי חנית הוא טיל סיני - c802. הטילים שירה חיזבאללה ב2006. הםנכולם מבוססים על טכנולוגיות סיניות

 6. 10
  The Mouse That Roared

  Many years ago, we all saw a moview called "The Mouse That Roared". Israel is a perfect analogue to that mouse. Except, that Israel roars and believes it is a lion. Sad.,

 7. 9
  לא רק סין סיפקה תחמושת שהגיעה לחיזבאללה. גם ישראל עשתה זאת

  במחצית השנייה של שנות ה-1970 התברר כי חיזבאללה בלבנון יורה על צה"ל וצד"ל פגזי מרגמה שישראל מכרה בשעתו לאיראן. שר-הביטחון רבין הורה אז להפסיק לספק תחמושת זאת לאיראנים.

  1. מה? לא הייתה חיזבאללה בשנות השבעים
 8. 8
  תודה

  כרגיל מאמר מצוין המתמקד בעיקר ונותן פאספקטיבה היסטוריתןרית

 9. 7
  יש מלא טעויות במתכוון במאמר הזה , הכל במטרה לגמד את ישראל

  1) ישראל יש כבר 8 מיליון איש , יותר משוודיה , שוויץ , והרבה מאד "נחשבות" שהכותב לא היה קורא להם מדינות "גמדיות" במטרה להעליב
  דרך אגב , 8 מיליון זה יותר מאשר שכונה אחת בשנחאי
  2) משרד החוץ קרא למדינות באירופה "לא רלווטיות" ,הוא לא קרא כך לארה"ב או לאובמה , התוספת של כותב המאמר הזה נעשתה במכוון.
  3) ארה"ב לא מנהלת את ישראל , בנושאים שקרובים לליבה של ארה"ב,כמו חיזוק כוחה הצבאי של מדינה שהיא רואה בו אויב פוטנציאלי ,יש לארה"ב כל זכות לדרוש מבעלת בריתה את זה
  כמו שישראל מבקשת מארה"ב לא למכור דברים רגישיים למדינות ערב
  (לפעמים זה עובד לפעמים לא)

  אז תפסיקו כבר להעליב, להשמיץ,לגמד את ישראל

  1. כל הכבוד לתגובה,
  2. חכם ציון
  3. אחלה תגובה - הרבה יותר מדויקת ואינטליגנטית מהמאמר הדלוח שלמעלה
  4. אורי אתה פלצן גדול- הייתי מציע לסינים להעביר אותך עינויים סינים
 10. 6
  בוז לסין. מדינה פרימיטיבית שמתעללת בבעלי חיים ובאז

  להחרים את סין. מדינה אכזרית וחשוכה. ואולי בעצם החיבור של ישראל עם סין לא מפתיע. מצא מין את מינו.

 11. 5
  לא נורא. העיקר שיוצאי צבא ישראלים מתדרכים את הסינים מנסיונם, איך לדכא את הטיבטים
 12. 4
  עוד הוכחה שכסף חזק מאידיולוגיה
  1. הוכחה מטופשת לחלוטין.כנראה את תוצר החינוך של סער והימין לבורות.לכי ללמוד קצת לוגיקה.
 13. 3
  מבחינת ליברמן גם הסינים וההודים לא רלוונטים. האם הוא עצמו עוד רלוונטי?!??
 14. 2
  יש להמשיך ולהעמיק ככל האפשר את הקשרים עם האימפריה הסינית; כדאי לבסס ערבות הדדית בין הצדדים ולהימנע מטעויות הנובעות מחוסר רגישות - הסינים לא סולחים ולא שוכחים. גם אצלנו "הפנקס פתוח והיד רושמת". מזל-טוב והמשך יחסים משמעותיים.
 15. 1
  מאחורי מסך הבמבוק מענים מתרגלי פאלון-גונג ומיירטים פעילות דעתנית יתרה במרחב הקיברנטי; מאחורי החומה הסינית האמיתית, חומת הדיכוי, נרדפים קשות החולקים והטיבטים המבקשים לשמור על שרידי הגדרה עצמית בהתנחלות טיבט; מאחורי הלמות הגונג נבלעים זעקות קצורי-איברים. מאחורי חיוכי פנדה מקסימים מופרת בגסות הזכות לחופש תנועה. נאלמו אבירי זכויות האדם. להד"ם?