האלצהיימר המדיני של ישראל

שליט קטאר, חמד בן חליפה אל תאני, הטיל השבוע פצצה - "אני מעדיף לשלוח כוחות ערביים לשמירה על השלום בסוריה", אמר. זו הפעם הראשונה שבה מדינה ערבית מציעה לשלוח כוחות נגד מדינה ערבית אחרת, כדי לסייע לאזרחיה. זו הפעם הראשונה שבה הליגה הערבית תבחן חלופה צבאית ערבית לפעולה צבאית מערבית. מי שעוקב אחרי תוצאות המהפכות במדינות ערב לא יכול שלא להשתאות. "ברית הדיקטטורים" שאיפיינה את העידן הקודם, עידן שבו מנהיגים טרחו לשמור איש על ישבן רעהו, מתחלפת בברית חדשה, בין שליטים לקהליהם. יסודה בהבנה שגם משטרים שלא "סבלו" מנחת זרועו של הרחוב, כמו סעודיה, קטאר או כוויית, אינם יכולים ואינם רשאים עוד להתעלם מדרישות הציבור.

שליטים שבמשך עשורים התעלמו מרצח העם בדארפור, מן המאבק הקטלני באלג'יריה, מהדיקטטורה הרצחנית של סדאם חוסיין, וסובבו גבם לטבח שביצע חאפז אל-אסד בעשרות אלפי תושבי העיר חאמה לפני 30 שנה, חשים עכשיו להתמודד, ואפילו בכוח, עם בשאר אל-אסד. הסיסמאות הישנות, שלפיהן מוטב דיקטטור מוכר ויציב על פני חוסר הוודאות שתחולל הפלתו, אינן משכנעות עוד גם את מנהיגי מדינות ערב.

יחד עם התפנית הזאת, חודרת להכרתם גם ההבנה שארגונים בינלאומיים כמו האו"ם או נאט"ו לא יוציאו בעבורם את הערמונים מן האש. כוחות בינלאומיים פועלים רק כאשר האינטרסים שלהם מאוימים. רק כאשר הנפט הלובי והשקעותיהן של חברות מערביות בלוב עמדו תחת איום, פעלו כוחות נאט"ו, בדיוק כשם שכיבוש שדות הנפט של כוויית על ידי עיראק ב-1990 עורר מיד פעולה צבאית בינלאומית. זאת בעוד שכיבוש אחר, של פלסטין, שנמשך כמעט 45 שנה, רק ממשיך לייצר ניירות עבודה.

מול התפישה הערבית החדשה הזאת, אין תמה שחובבי ה"צירים" למיניהם - ממציאי "ציר הרשע", ה"ציר הפרו-מערבי", ה"ציר האיסלאמי" - מתבלבלים. המונחים המופרכים הללו, שנועדו להקל על מדינאים מערביים "להבין" את המזרח התיכון, מאבדים את תוקפם. פתאום לזכויות אזרח יש טון שמאיים על משטרים, פתאום האחים המוסלמים מנהלים דיאלוג עם הממשל האמריקאי, טורקיה מתנתקת מסוריה אבל לא מאיראן, ומדינות ערביות מציעות לשלוח כוח צבאי לסוריה. לפתע ה"צירים" - שלא באמת היו קיימים - הולכים ונספגים האחד לתוך השני וטורפים את התפישות השמרניות, הנוחות כל כך, שהגדירו טובים ורעים.

זה טיבה של המהפכה. מי שיחפש את תוצאותיה בזכוכית מגדלת, יתקשה אולי לאתר את סימניה, כי המהפכה הזאת - בתוניסיה, מצרים, לוב ומדינות אחרות - היא קודם כל מהפכת מאקרו. היא דורשת התבוננות אימפרסיוניסטית ולא מיקרוסקופית. זוהי מהפכה בתפישת היחס שבין השלטון לאזרח.

זוהי המהפכה שלה הטיפה תמיד ישראל. לא מתוך דאגה לאזרחי מדינות ערב אלא כתירוץ להימלט מכל תהליך מדיני. כל עוד אין דמוקרטיה במדינות ערב, היא גרסה, אין עם מי לדבר. עכשיו, כשהתמורות מתחילות להתבהר, הן לא באמת מעניינות את ישראל. "העולם הערבי והמוסלמי" נותר בעיניה איום מונוליתי. העובדה שזהו אותו "עולם ערבי מוסלמי" שאימץ לפני עשר שנים - איך שהזמן חולף כשנהנים מאלצהיימר מדיני - את היוזמה הערבית, שכללה שלום וביטחון ערבי-ישראלי, אוחסנה עמוק בארכיון ההשכחה הישראלי. אז חתמו על היוזמה אותם דיקטטורים שחלקם כבר איננו, ושכלפיהם הטיחה ישראל שאין לסמוך עליהם. היום, כשיש מהפכות, "קל וחומר" שאין עם מי לדבר. הרי מה יש לדבר עם ציבור מצרי שבחר באחים המוסלמים? עם תוניסאים שהעלו משטר איסלאמי? ועם טורקים שרק מבקשים התנצלות ופיצויים? מהפכות הן עניינם של הערבים, לא שלנו. בישראל, כל שינוי בתפישות בראשית במזרח התיכון הוא רק סיבה להגדרתו מחדש של האיום. עוד הזדמנות שחובה להחמיץ.

Read this article in English: Political Alzheimer's

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  אני חילוני למהדרין ובכל זאת, תודה לאל , על מחלת האלצהיימר ששומרת אותנו חיים, חזקים, בועטים,מצליחים ומוצלחים בג'ונגל המזרח תיכוני.
 2. 26
  הכותב הזה מתיימר להיות מזרחן
 3. 25
  גרמניה פלשה לפולין. התוצאה: אין אף גרמני בפולין.

  הדבר הראשון שעשתה גרמניה במלחמת העולם 2 היה כיבוש בליץ של פולין. בסוף המלחמה עשתה פולין דבר פשוט: גבולותיה הורחבו על חשבון גרמניה ובשטהה של פולין לא נשאר גרמני אחד. מה רע בזה? מדוע מי שהפסידו בכמה מלחמות נגדנו לא יקחו את עצמם ויזוזו מכאן?

 4. 24
  רק 20 אחוז מפלסטין נכבשו לפני 45 שנים.

  רק 20 אחוז מפלסטין נכבשו לפני 45 שנים. מי שלא מאמין שיסתכל במפה משנת 48 או קודם. כתוב שם מעל שטח הארץ: Palestine. מאותה שנה והלאה, הארץ נכבשה והכובש שינה שמה לIsrael, שמו ההסטורי של העם היהודי. מעתון הארץ הייתי מצפה לדעת את עובדות החיים הבסיסיות.

 5. 23
  נראה שהיום הופנתה מנת הקיא היומי הממוממנת? של הימין לכאן. בדיוק כמו ששיכורים מקיאים על עצמם, הם גם לא יודעים שהם שיכורים, רק מי שסביבם רואה. כמה נורא שזה מה שכיבוש ושואה עושים לנו =הרס עצמי. ממש כמו חולה האלצהיימר שלא יודע שהוא חולה.
  1. ממומנת, לא ממוממנת, כל המוסיף, גורע... שיממנו לכם גם קורס בעברית...
 6. 22
  מזלו של העם הלובי שיש בארצו נפט, אחרת נאט"ו לא הייתה עוזרת לו, תסתכלו על סוריה, שם אין נפט, והסורים נטבחים באין מפריע ע"י האינפנטיל הרצחני מדמשק. בסוריה שולטת דיקטטורה של מיעוט העלווי, ונפילת השילטון שם עלול ליהיות תוך זמן קצר, לאחר נפילת/חיסול השילטון העלווי, המצב בסוריה יתדרדר ויהיה כמו המצב בסומליה, כאוס שילטוני מוחלט, - כשהסונים שולטים במרכז סוריה וטובחים בכולם כולל עצמם, - והעלווים נטבחים בצפון סוריה, ונמלטים לתורכיה. - והכורדים נמקים ברעב בצפון מזרח סוריה. - והדרוזים תופסים שליטה בגבל דרוז שבמזרח הגולן. - ולפלשתינים בדמשק שבסוריה, תיהיה נכבה נוספת. ביום שבו ארה"ב (או ישראל) תשמיד מתקני הגרעין באיראן, היוזמה הסעודית תגווע, סעודיה מממנת מזה כ-40 שנה, את כל תנועות הטירור האיסלמיות-ערביות-פלשתיניות, וכן את כל רשת המסגדים ובתי הספר הדתיים איסלמיים,(מדרסות, בערבית), המייצרים קנאי דת איסלמים, הכל במטרה להסיט משילטונה המושחת את איבתם, כיום קם לה לסעודיה אוייב חדש, האייטולות מטהראן, אותו היא לא יכולה לקנות בכסף, יש לו מספיק כסף משלו. לכן היא כיום בעד הודנה עם היהוד, במטרה שהיהוד ו/או ארה"ב יתעשו ויחסלו גרעינית את האייטולות מטהראן. לאחר מכן היא תמשיך הלאה באותו מסלול של מימון טירור כלפי היהוד. הרי היא אמורה להמשיך ולקיים את שילטונה המושחת על שדות הנפט.
 7. 21
  הבנתי שבקטאר השליט ערך משאל עם (דמוקרטי) והעם הצביע ברובו בעד משלוח "כוח שלום" לסוריה. כוח שיתקבל בדמשק בזרועות פתוחות (האוחזות בקלשניקוב).
 8. 20
  אלצהיימר היא מחלה כמעט סופנית ובכל מקרה אינה מבשרת על אריכות ימים
  1. מה אמרת?
 9. 19
  רק "ועם טורקים שרק מבקשים התנצלות ופיצויים? " - הם דורשים את הסרת "המצור הימי" על רצועת עזה, בוודאי כדי להקל על זרימת הנשק מלוב ומאיראן
 10. 18
  ישראל, אכן, רוצה בדמוקרטיה במדינות ערב, אבל מה שהתקבל מה"אביב" הערבי זוהי "דמוקרטיה" בסגנון איראני - שלטון מוחלט של האייאתולות - במקרה זה המולות - והשתקת כל גורם מתון באיסלאם, שלא לדבר על מפלגות חילוניות. לקרוא לזה "דמוקרטיה" זו אי-הבנה מוחלטת, ואין סיכוי כלשהו לשלום, כי הכרה בישראל עומדת בניגוד מוחלט לעקרונות האיסלאם הפונדמנטליסטי.
 11. 17
  תחת שלטון נתניהו/ימין/חרדים , המדינה דומה לבית רעוע שטרקטור ענק עם גולת מתכת ענקית הולמת בו מידי יום מכה אחרי מכה עד להרס העתידי המוחלט. אלא עם מישהו יפנה את הטרקטור עם הגולה לעבר הכנסת ויפיל את הבית הזה על הורסי המדינה.
 12. 16
  עוד מעט יתחיל האביב היהודי, שבסופו יהיו שתי מדינות-מדינה יהודית ללא ערבים ממערב לירדן ומדינה פלסטינית ללא יהודים ממזרח לירדן. כל שאר הפתרונות דינם להכשל.
 13. 15
  צביקה-מה אתה מצפה ממדינה בה כמה שיותר נמוך ככה גבוה

  גם כאן הקשר בין השלטון לאזרחיו כמו המצב החדש אצל שכנינו-
  מדינה של מתנחלים,דתיים,חרדים,חוזרים בתשובה,כל עבריין חובש מיד כיפה,
  מדינה בה השפה המשובשת והעילגת הפכה לשפת העם,מדינה בה ילדים בני 12 הפכו לשתיינים ולנושאי סכינים,מדינה בה הכוחניות והערסיות הפכו למותג,מדינה הנשלטת בידי מדביק קווצת שיער מרבה להג ומוכר מילים כמו בפרסומות לחמרי. ניקוי יחד עם שומר ברים המתמחה בסלקציה ואחד שמנמן עגלגל הנאחז בלטיפונדת הביטחון כאילו כל חוכמת האל בראשו-זו מדינת ישראל 2012

  לא מה שאתה ואני ועוד מתמעטים שכמונו גדלו עליו,האמינו בו והיו מוכנים להקריב בעבורו-האלצהיימר כבר שלנו

 14. 14
  יצא המרצע מן השק:

  "כיבוש אחר, של פלסטין, שנמשך כמעט 45 שנה, רק ממשיך לייצר ניירות עבודה." פלסטין? מה זה? מתי בהיסטוריה הייתה מדינה כזאת, שישראל כבשה? חביבי, במלחמת השחרור כבשה ירדן את "הגדה המערבית". אחרי 67' התחננה ישראל לשלום עם הערבים, תמורת החזרת כל השטחים שכבשה ב"מלחמת ששת הימים". התשובה הערבית? ועידת חרטום. צבי בראל, אתה מבוגר מספיק כדי לדעת את העובדות. אז מספיק עם הדמגוגיה.

 15. 13
  "איך שהזמן חולף כשנהנים מאלצהיימר מדיני "

  סיכום קולע של המדיניות הישראלית ב-44 השנים האחרונות

  1. למה רק 44 שנים? כבר 64 שנים מדינת ישראל מתנגדת לחזרה לגבולות החלוקה ושיבת "הפליטים", שאלו היו תנאי סאדאת לשלום מלא עם מדינת ישראל והדרישה של אסד בנוסף לרמת הגולן ומחצית מימי הכנרת.
 16. 12
  אלצהיימר מדיני?

  אם הזמירות העולות ממצרים לגבי הפרת הסכם השלום עליה היא חתומה ערבות לאוזניך, יבושם לך.
  מהיום אמור: מהם סימני הדמוקרטיה בעולם הערבי? פתיחת הסכמים בינלאומיים.
  מה הפלא שאנחנו כבר מתגעגעים למוברק הנכלולי.

  ועוד תזכורת לכותב הטור בעל הזיכרון הסלקטיבי: הטורקים דרשו בנוסף להתנצלות ופיצויים גם התקפלות ישראלית בעניין המצור בעזה. אז זה לא שישראל אינה צריכה לבחון את הנושא, אבל בטח לא להתקפל לנוכח הדרישה האולטמטיבית הטורקית. ועוד יותר חמור שאתה מעדיף מאינטרסים שלך, למסמס ולהשכיח את הדרישה הטורקית המחוצפת.

 17. 11
  ברור אנחנו מקובעים, רק אתה ו"היוזמה הסעודית" מפוקחים
 18. 10
  כלכך נכון! כלכך נמאס. ישראלים רוצים שלום? חובת ההוכחה עלינו! בחירות עכשיו
 19. 9
  אז עכשיו אנחנו ביוזמה הסעודית?

  הטור הזה הוא פשוט מדהים. בעל הטור מאשים את כולנו בקיבעון, למרות שברור שהוא היחיד שלא הבין ולא הגיב למה שמתחולל בעולם הערבי. קודם קראו לזה "אביב ערבי" עכשיו הוא מדבר על "דמוקרטיה" ואפילו מעלה באוב את יוזמת השלום הסעודית - מתי תתעורר אתה ותראה שאין כל רצון בשלום איתך בצד הערבי ולא בגלל המנהיגים אלא בגלל הציבור הערבי. אבל בוא נמשיך להשלות את עצמנו שזה אשמת ביבי - העיקר שאתה מדבר על קיבעון.

 20. 8
  ראש ממשלה מגלומן ומניפולטור מרחיק את ישראל מכל סיכוי לשקט ושלום. זאת אצלו השיטה. ההפחדה מפני הדמון, הפנייה למכנה המשותף הלא רציולי שעל דרך השלילה מחזק אותו פוליטית
 21. 7
  מתנגדי השלום תמיד ימצאו תירוצים (בחלקם שקריים) למה לא לעשות שלום וכל זאת כדי שלא נחזיר את השטחים הכבושים
 22. 6
  צבי בראל, אז מה לטעמך אנו צריכים היום ליצור קשר עם הפונדמנטליסטים האיסלמיים הקמים מתוך המהפכות הערביות ולהתחנן שידברו איתנו שלום? או שאתה לא יודע לקרוא, או שאתה ושכמותך חסרי הבנה בסיסית על מה עולה עלינו, או שאתה לא מבין מה המשמעות האסטרטגית של המהלכים האחרונים בעולם הערבי
 23. 5
  הליצנים מתבדחים שאחד הדברים ה"יפים" באלצהיימר הוא שכל יום פוגשים חברים חדשים... אחד הדברים היפים בכתבני השמאל שכל יום הם כותבים דברים "חדשים"...
 24. 4
  בלבאנט גומלת ההכרה כי קורת רוחו של הנתין היא שומר ראשו של השליט. אין השעה כשרה ליוזמה, לפי שהערבים עסוקים בשסעים פנימיים אתנים-שבטיים, דתיים, וחברתיים-כלכלייםה ישנים-חדשים.
 25. 3
  כשפרפר משיק בכנפיו מעל ברזיל, במערכת הארץ טוענים שישראל צריכה לצאת מיהודה ושומרון. וגם אם פרפר משיק כנפיו בכל מקום אחר
 26. 2
  אתה טיפש אמיתי. אין פה שום עיקרון חדש אלא מתאים לאינטרס הקטארי לדפוק את סוריה ואירן

  האמריקאים משתמשים בקטאר לדפוק את הערבים שהם מנסים להפיל (שלחו כוחות ללוב, מעודדים התערבות בסוריה) בדיוק כמו שהם משסים את אנגליה וצרפת בישראל כדי להפעיל עליה לחצים שדעת הקהל האמריקאית לא מרשה לאובמה להפעיל.
  איך ייתכן שצבי בראל ועקיבא אלדר מוגדרים כפרשנים אבל כל מה שהם עושים זה לבלבל את דעת הקוראים, במקום לנתח אינטרסים להמציא כל מיני עקרונות חדשים, ולסיים כל רשימה בקביעה שישראל צריכה לוותר על שטחים למען אויביה המחויבים להשמדתה?
  האם הקוראים עד כדי כך טיפשים שאפשר להאכיל אותם בלוקשים נון-סטופ?

 27. 1
  אדון עיתונאי, בלילות הקיץ החמים שום דבר אינו קורה. אולי עריץ נגוז מבעד לחלון פתוח, אולי צרור נשמע הרחק, אך אפילו השעון לא מתקתק. ה"תמורה" היחידה תהיה דמוקרטיה. עד אז, לא כדאי להרכיב משקפיים, לא ורודות ולא כהות. הסתכל בעיניים פקוחות.
  1. אהבתי