למי טוב שאסד יישאר?

מה המספר הקובע? 4,000? 5,000? כמה אנשים צריכים למות? 6,000 זה לא די? האם 6,000 הרוגים במדינה שאין בה הרבה נפט שקולים רק ל-600 הרוגים במעצמת נפט? מה האירוע הקובע? ירי צלפים חסר הבחנה, אפילו בהלוויות? רצח ילדים? ירי טנקים שיטתי אל מרכזי ערים? עינויים קשים, עד מוות, של מפגינים מול קהל רב? או אולי אירועי טרור המבוימים על ידי המשטר עצמו בבירתו, כמיטב המסורת המפוארת של שריפת הרייכסטאג?

מהו הקו האדום, שחצייתו תגרום לעולם לומר עד כאן? אם דם סורי הוא זול כל כך, אולי הפציעה של משקיפי הליגה הערבית היא קו אדום? או ירי מרגמות היישר אל קבוצת עיתונאים זרים, ומוות של עיתונאי צרפתי? מהו שער החליפין בין דם לדם?

מכל המהפכות בעולם הערבי המהפכה הסורית מצטיירת כמרשימה וכהרואית ביותר. בתוניסיה ובמצרים צידד הצבא במפגינים בתוך זמן קצר יחסית וכפה שינויי שלטון כמעט מיידיים, שגובו בתמיכה אמריקאית. בלוב המאבק היה ממושך יותר, אך כבר בתחילתו נשא אופי של מלחמת אזרחים, כשהמפגינים נעזרים בנשק מגוון, ובהמשך בסיוע צבאי של נאט"ו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

בשום מדינה ערבית פרט לסוריה לא נתקלו מפגינים מאופקים כל כך בדיכוי אלים כל כך, נחוש כל כך, אכזר כל כך. בשום מדינה ערבית אחרת לא הופקרו כך בידי העולם הנאור. ולמרות הסיכון העצום, הקורבנות הרבים וסיכויי ההצלחה הלא ברורים, הם יוצאים לרחובות מדי יום, בלי נשק, בלי תמיכה, רק באמונה. כן, מותר להתפעם ממאבק הרואי לחופש ומגילויי אומץ מרשימים גם במדינת אויב.

פחות מרשימה היא התגובה הישראלית על המתרחש בסוריה. שר הביטחון, אהוד ברק, התחפש כהרגלו למגדת עתידות והתנבא, שבשאר אסד ייפול בתוך שבועות ספורים. מאז חלפו כבר שבועות רבים, ואסד עדיין שולט וטובח. במערכת הביטחון, לעומת זאת, נראה ששוררת פאניקה מהאפשרות שהמאבק לחופש יצליח והשלטון בסוריה ייפול. הרמטכ"ל, בני גנץ, דיבר על זרם של פליטים עלאווים שעלול להציף את ישראל במקרה זה ועל היערכות מתאימה של צה"ל. נבואות שחורות על העברת נשק סורי מסוכן לחיזבאללה מושמעות השכם והערב.

בין השורות אפשר לקרוא: ישראל אינה מעוניינת במפלת אסד. היא מחזיקה אצבעות לאסד, בלי שאיש יראה. ישראל מתפללת במסתרים, שהדיקטטורה הסורית הרצחנית תחזיק מעמד. דיקטטורה שמשמעותה שקט בגולן בלא איומי שלום. כמו תמיד, ישראל מעדיפה את הסטטוס קוו, את העולם של אתמול. עולם המחר אינו מעניין אותנו, גם אם הוא צופן בחובו סיכויים ושינויים מרתקים.

אולי נפילת אסד תביא דווקא להחלשת החיזבאללה ואיראן בלבנון ובאזור כולו? את מי זה מעניין, טוב לנו עם איומים. כבר עכשיו גרמה ההתקוממות הסורית לנדידת החמאס מדמשק לבירות ערביות אחרות ולהתמתנותו. אבל נראה שאנחנו מעדיפים חמאס קיצוני.

ההנהגה הישראלית הנוכחית מורכבת מאנשי האתמול, המביטים קדימה אל העבר, שוחים נגד זרם ההיסטוריה ונמלטים בבעתה מכל שינוי. המוכר עדיף על הטוב והראוי. מי יודע, אולי בתוך זרם הפליטים העלאווים שמנבאים לנו כאן יהיו גם אסד ובני משפחתו. אם כבר מחזיקים אצלנו אצבעות לאסד, אולי נעניק לו מקלט מדיני?

יש להודות: זוהי שעתו היפה של העם הסורי. זוהי אינה שעתנו היפה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 50
  למדתי אצל המתמטיקאי הנפלא הנ"ל אבל ביחס לפוליטיקה כנראה שנדרש לו התשדיר הבא

  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=N3f-JVu11UE

 2. 49
  כנראה שכמו שבסוריה שמה של ישראל משתרבב להאשמות הזויות

  כך גם אתה מרגיש צורך לערב את ישראל ולדון בתקוותיה ביחס לסוריה.
  אתה חושב שזה מעניין מישהו מה אנחנו מקווים, חשוב מה עושים, וכרגע אי אפשר, וגם לא כדאי, לעשות שום דבר. או שאולי אתה חושב שזה הזמן הנכון לרדת מהגולן?

 3. 48
  אסאד בעל ברית ותיק של החונטה בישראל. זה נהיר לכל מי שעיניו בראשו

  גם קדאפי היה, עיין ערך CST גלובל.

 4. 47
  שתי מסקנות מהמאמר : הכותב חלש בלוגיקה ושונא את הממשלה

  שמתם לב כיצד הוא משחק שחמט עם עצמו. מראש קבע את האסטרטגיה של המשחק, את המהלכים ומהלכי הנגד ומגיע למסקנה (ראו זה פלא) שרצה בה מלכתחילה.
  באמת כתבה לאנשים חושבים או לתר דיוק, הלומדים מבוא ללוגיקה.

 5. 46
  תרחיש יום הדין של שותפות נתניהו-ברק: החלשות חיזבאללה והסדר אמריקאי איראני. מאילו תרחישי אימה יחיו אז שני השרלטנים הללו?!?!?
 6. 45
  מכל ה"מהפכות" בעולם הערבי ה"מהפכה" הסורית מצטיירת כזו שמתוכננת ומקבלת הנחיות (וכסף ונשק) מחו"ל יותר מכל אחרת

  בעניין זה כדאי אולי להקשיב לרוסים

 7. 44
  לידיעתך, רוסיה וסין הטילו וטו במועצת הביטחון של האו"ם בנוגע לסנקציות על סוריה ומאיימות למנוע התערבות צבאית של המערב.

  ניתן לקרוא על כך באתרים איזוטריים כגון google news... בתור מצביע חד"ש אני חייב לומר שהנסיון לקשר שמאל וימין להתפתחויות בסוריה חסר כל קשר למציאות.

 8. 43
  אירועי סוריה הם עוד שלב בהתפרעות האימפריאליסטית-ציונית הגסה והצינית. פושעי האימפריה הזו הם תמיד צעד אחד (לפחות) קדימה לפני "החדשות"... לכן, לבלוע את תעמולתם - ולחשוב על האירועים בסוריה כעניין סורי פנימי ועל סוריה כנזקקת להצלת חירום מידי המלאכים מנאט"ו - אין איוולת וטפשות גדולים מכך...
 9. 42
  לפלוש לסוריה עכשו !!

  הכותב צודק.
  לבי נכמר על על תושבי סוריה שכל השנים רצו דמוקרטיה ושלום עם ישראל ורק משטר הדיכוי העלאוי מנע זאת.
  איך ממשלתנו והצבור לא מבין את הכמיהה לשלום אצל הסורים.
  מכיון שנאטו לא יועיל כאן על ישראל לעשות את המלאכה.
  יש לגייס את אוגדות המילואים ולפלוש לסוריה.
  להלחם בשביל השלום.
  הסורים אסירי התודה לאחר שנכבוש אותם ונפציץ את צבאם ימהרו לעשות איתנו שלום.
  כך גם תגבר תחושת המוסריות שלנו ובדרך גם נתפוס את עזמי בשארה מאחרוני תומכיו של אסאד בעולם בכלל ובצבור הערבי הישראלי בפרט

 10. 41
  אסד טוב לישראל. אסד, החזק מעמד. ולא נשכח איך אהוד ברק אמר (וקיוה) שאתה תיפול "תוך כמה שבועות".
 11. 40
  השמאל השלים את השתלטותו על הטיפשות
 12. 39
  מאמרים שגויים יש לא מעט, וזה אחד המסוכנים בהם, מאשים את ישראל בתמיכה באסאד לפי רבע עדות
 13. 38
  האלטרנטיבה לאסד המפלצתי הם האחים המוסלמים המפלצתיים לא פחות. מלחמת אזרחים ארוכה ומדממת שתותיר את סוריה מותשת לעשור הקרוב היא האופציה הראויה. להם ולנו.
 14. 37
  אין לכותב הבנה בהישרדות (העלווים ,ובמז"הת)ומכאן דבריו טובים לאזניים של תמימים!!!
 15. 36
  אני עוד זוכר שבשאר אסד היה החלום הרטוב של השמאל הישראלי... רופא שיניים, אשה נאה, יעני, מערבי... ושוב הוכהו שיני השמאל והוא שוב יורק על האחרים...
 16. 35
  ברק זה לא ישראל כמו שהעם אינו שמאל
 17. 34
  הכל נכון אבל רק לפני שנה הכותב היה נותן לכוחות של אסדל'ה לחנות בכנרת. וחבריו תיארו אותו כמישהו שפוי הרבה יותר ממשלתנו, משהו השתנה?
 18. 33
  ישראל הגלותית שמפחידה את עצמה ובעיקר ששרלטן-מגלומן כמו נתניהו דואג לשמור אותה בפניקה קבועה. האוייב של שלטונו הוא הסיכוי לשלום ויציבות והאוייב של ישראל הוא נתניהו הנרקיס שמרוכז רק בעצמו ובצרכיו
 19. 32
  על פי עיתון הארץ, בכל פשעי העולם אשמה ישראל. אנטישמיות של יהודים!
 20. 31
  שלו, מאמר מביך.

  אין במאמרך כל נתון המאשש את האשמותיך, אולם, טמונות בו לא מעט תובנות החושפות את הפסיכוזות בהן לקית כתגובה לאובדן השלטון שחווה קבוצת ההתייחסות אליה אתה משתייך. הנחות היסוד הטמונות בו מצביעות על פרנויה קבוצתית, תסביך עליונות, יכולת ניתוח מציאות הלוקה בפשטנות קיצונית. מסקנה נוספת שאפשר להסיק מן המאמר הזה היא גזירת הוכחה לעליונות הפוליטיקאים על אנשי הרוח. חוסר היכולתם של האחרונים להתמודד עם תנאים קיצוניים של חוסר ודאות יביאו אותם יותר פעמים מאשר לאו לבריחה אל עולם דימויים פשטני ומנותק מן המציאות. על אף כל חסרונותיהם של הפוליטיקאים, הם למצער, אינם לוקים, בנטייה האובדנית לניתוק בעת חירום.

 21. 30
  משטר אסד טוב לישראל

  אם אסד ייפול, יבוא תחתיו שלטון האחים המסלמים. את אסד למדנו להכיר על מעלותיו ומגרעותיו. כאשר אסד מתפלל הוא מדבר עם אלוהים. כאשר האחים המסלמים מתפללים, אלוהים מדבר עמם, ולעולם אין לדעת מה הוא אומר להם לעשות. לסיכום עדיף לישראל משטר סורי עויין אבל הגיוני ואחראי {יחסית} ממשטר דתי קיצוני ועויין. באשר להצהרת הרמטכ"ל על הערכות לקליטת פליטים עלוים, אני מקווה שמדובר בפרסום שגוי שכן אם אכן הוא דיבר על כך הרי שמדובר בבורות קשה. העלוים מרוכזים במזרחה של סוריה ורחוק מגבול ישראל. אף עלוי לא יוכל להגיע לישראל מאחר והסונים ישחטו אותו בדרך.

 22. 29
  כמה כואב. כמה צודק.
 23. 28
  נראה שענר שלו קצת לא בענייינים

  אם תעקוב אחר מהלכי נתניהו תראה שמשהו מתבשל כך שלא הייתי ממהר להגיד שישראל נצמדת לסטטוס קוו. דבר שני זהירות היא אסטרטגיה חכמה. אנחנו לא צריכים עוד ניסויים בבני אדם דוגמת קמפ דייויד והאינטיפאדה השנייה.

 24. 27
  מזלו של העם הלובי שיש בארצו נפט, אחרת נאט"ו לא הייתה עוזרת לו, תסתכלו על סוריה, שם אין נפט, והסורים נטבחים באין מפריע ע"י האינפנטיל הרצחני מדמשק. בסוריה שולטת דיקטטורה של מיעוט העלווי, ונפילת השילטון שם עלול ליהיות תוך זמן קצר, לאחר נפילת/חיסול השילטון העלווי, המצב בסוריה יתדרדר ויהיה כמו המצב בסומליה, כאוס שילטוני מוחלט, - כשהסונים שולטים במרכז סוריה וטובחים בכולם כולל עצמם, - והעלווים נטבחים בצפון סוריה, ונמלטים לתורכיה. - והכורדים נמקים ברעב בצפון מזרח סוריה. - והדרוזים תופסים שליטה בגבל דרוז שבמזרח הגולן. - ולפלשתינים בדמשק שבסוריה, תיהיה נכבה נוספת.

  בלוב כמו שלא בסוריה יש סיכוי סביר שכוחות נאט"ו ישליטו סדר חברתי,
  והכל בגלל שדות הנפט שישנם שם,
  וזאת הסיבה שארה"ב פלשה לעירק ולא לסעודיה, שהיא מימנה את פיגוע 9/11,
  וזאת הסיבה שארה"ב נמצאת בארצות הנפט במפרץ הפרסי בכוח צבאי גדול,
  וזאת גם הסיבה שארה"ב תגמוז על משטר האייתולות החשוך באיראן,

  זהו,
  מזל שלא מסרנו את הגולן לאינפנטיל מדמשק,
  אחרת היינו עומדים בפני פלישה להרי הגליל,
  של אוכלוסיה מכל העדות שבסוריה, רעבה ומוכת חרדה.
  כן, מה לעשות, ישראל היא ווילה בג'ונגל המזרח תיכוני.

  בסיכום...
  זה יהיה סופם של העלווים שבסוריה,
  שארית הפליטה שלהם תברח לתורכיה.
  כשכל העדות,כורדים-סונים-דרוזים, טובחים בהם במרץ.
  וארדואן, את שארית הפליטה ישים אז על משט, וישלח אותם לעזה.

 25. 26
  לך תתנדב לצבא סוריה החופשית וצא להלחם באסד. מה אתה מטיף מוסר לאחרים?
 26. 25
  מה הקשר בין מספר ההרוגים לבין השלטון שיחליף את הקיים היום?

  השלטון הנוכחי שהוא שלטון דיקטטורי של העלאווים ייכול להסתיים בכל יום.
  נספר ההרוגים שיהיה ברגע שיעלה שלטון אחר הוא ללא כל פרופורציה למספר ההרוגים עד היום.
  חיסול החשבונות יביא למוות של רבים.שלטון מוסלמי יביא גם הוא למוות של רבים.
  לישראל עדיף שאסד ישרוד על פני כל חלופה אחרת.
  לגבי יפי הנפש שלא רוצים להסתכל מטר קדימה , שיבוסם להם עם הרציחות שיגיעו מחר.

 27. 24
  ישראל, ישראל,ישראל..... תכלס, אנחנו לא יודעים הכל ולא מבינים הכל ואין בכך שום פסול. וקשה לצפות את העתידי.
 28. 23
  כשהסיסמה של לוחמי החירות, נציגי עולם המחר, היא "אפילו היהודים לא מתנהגים ככה" עדיף שאסאד יישאר
 29. 22
  ישראל וישראל וישראל... תכלס,, אנחנו לא יודעים הכל, ולא מבינים הכל, ואין בכך שום פסול. מן הסתם, הדעות לגבי סוריה חלוקות, כמו בכל נושא אחר, וקשה לצפות העתיד.
 30. 21
  הכותב כלל אינו יודע היכן הוא חי. החלפת השלטון בסוריה רק תעלה דיקטטורים אחרים, וסביר להניח שאלה יהיו האחים המוסלמים. השמאלנים שרצו למסור לאסד את הגולן ללא תמורה, רוצים לעשות את אותה שטות - וגרועה ממנה - עם הפונדמנטליסטים המוסלמים.
 31. 20
  איזה ניתוח מבריק ?

  מרבית הסכוי שהאביב הערבי יגמר במדינות לא יציבות, עניות...

  חוסר יציבות ואנרכיה יוביל בשלב הראשון בהכרח לכך שמצבו של רוב הציבור (לו אתה דואג) במדינות אלה ידרדר

  ומכאן יש שלוש אפשריות
  שהתהליך יבשיל בטווח הארוך למדינה דמוקרטית, יציב שדואגת לאזרחיה

  שהתהליך ידרדר את המדינות למצב של אנרכיה מתמשכת (ראה אפגניסטן, סומליה וכו')

  שהתהליך יוביל לסוג חדש של שלטון דיקטטורי ומוסלמי (ראה אירן)

  אתה כמובן בטוח מה יתרחש במורד הדרך
  אנכנו לעומתך לא יודעים וגם לא יכולים להשפיע
  אנכנו מקווים לטוב בשבילם ובשבילנו אבל צרכים להיות מוכנים שהחזון האביב הערבי יבשיל לאנרכיה עצובה

  מדינת ישראל ואנכנו לא רוצים ולא יכולים לקבוע מה יהיה השלטון במדינות הסובבות אותנו
  אבלפחות בטוחים ממך שדמוקריה פלורליזם ופריחה כלכית עומדים לשטוף את המדינות סביבנו

 32. 19
  כבר מזמן לא קראתי טור שמאלץ שטותי ומטופש כזה! התעלית על עצמך חביבי

  איך אתה יכול לתאר את בית המטבחיים בסוריה ואחר לקרוא זו "שעתם היפה" ? מטבע לשון קולע שטבע צ'ר'צ'יל בתארו אומץ לב וגבורה בלתי רגילים שגילו אזרחים אנגלים פשוטים במלה"ע ה-2. מה הקשר לקרנבאל הקרניבורים הסורי? מה פה "יפה" בדיוק?
  עכשיו, זה שאתה כותב בעיתון שהאג'נדה שלו מכתיבה את רוח כותבי טוריו לא צריך לגרום לך לצבוע את כל "ישראל" בצבע מסוים רק על מנת להעמיד אותנו הישראלים בעמדה לעומתית לכאורה לעמדות שמייצגים "כוחות האור" מבית מדרשו של "הארץ".
  בחוגי הממשלה לא מגיבים הרבה - וטוב שכך! אתה חושב שאתה יודע או שאתה באמת יודע מהן עמדות האופוזיציה או המהפכנים הסורים כלפי ישראל? אז יש לי חדשות בשבילך - רבות מאוד מההתבטאויות הן לא רק אנטי ישראליות אלא רוויות שנאה כלפי ישראל. יש גם אנשים מתונים וטובים שם, אבל עדיין מוקדם לומר (במיוחד באמצע קרנבל הקרניבורים כאמור) מה תהיינה העמדות שיגבשו כלפי ישראל. את בורהאן ע'ליון (איש משכיל ונאור למדי) שמעתי לפני המהפכה ועמדותיו היו איך לומר "נוקשות" ביחס לישראל. לא מזמן התבטא בצורה כוללנית אבל מניחה את הדעת ביחס ליישוב הקונפליקט בין סוריה וישראל. וזהו. היתר לא ממש פנויים לזה כרגע.
  כאשר מאזינים להתבטאויות ה"עמך" ברחוב הסורי המתקומם יש התבטאויות של שנאה עמוקה ליהודים, לישראל ולקיומנו באזור. לא פחות ממה ששומעים ברחוב המצרי העממי... שנאה ואנטישמיות גבלסים!!
  מר שלו, לא על כל דבר צריך להתבטא ולא בכל עניין צריך להצהיר על עמדותיה של ישראל. אין לנו מה לעשות במתרחש במדינות ערב. אין לנו יד ורגל בעניין ושום יכולת להשפיע!! כלום, נאדה וגורנישט, מהסיבה הפשוטה שזהו עניין פנימי. דווקא רוב התבטאויות החוגים המדיניים והצבאיים היו שקולות, מכובדות וענייניות ולהשתלחותך בהם אין שום הצדקה.

 33. 18
  ענר שלו - אם אין לך משהו אינטליגנטי להגיד- לא חייבים להגיש כתבה לפרסום

  הראייה של ענר שלו כפי שבאה לידי ביטוי במאמר היא פשטנית עד כדי גיחוך.
  העימות הפנימי בסוריה הוא עניין ערבי, בינלאומי, ובטח שלא ישראלי. כל התערבות ישראלית תגרום לנזק כפי שהוכח בעבר. לכן צריך לעקוב מרחוק, להתכונן לתרחישים סבירים, אבל אסור להתערב.

  ההכרזה ש "ישראל מתפללת במסתרים, שהדיקטטורה הסורית הרצחנית תחזיק מעמד" היא מסוג גועל הנפש, שנציגי השמאל הקיצוני כאן במערכת הארץ נוהגים חדשות לבקרים להשליך בפרצופה של המדינה, ללא ביסוס עובדתי והנמקה.
  מחר, דבר האיוולת יפורסם בהבלטה בכל עיתונות השמאל באירופה, ומחרתיים כבר כולם יאמינו שממשלת ישראל באמת אמרה את זה. שם צמאים לאמירות כאלה על ישראל.

  "האביב הערבי" לא הוכיח את עצמו עדין כתקופת פריחה והתחדשות, אלא אם כן עליית הפונדמנטליזם והשמרנות האסלאמית מוגדרת אצל שלו כחידוש מרענן שהיה שווה לחכות לו. ולכן באופן טבעי מעדיפות כל מדינות האזור את אויבם הוותיק שורד ומוחלש, מאשר לקבל כאוס שלתוכו יתחבו איראן והחיזבאללה את ידיהן הזדוניות. כאוס שיעמיד את חוסר היציבות האזורי, הרצח ושפיכות הדם בסוריה עד כה באור מגמד.
  האם אפשר להבין מכל זה שישראל תומכת ברצח העם הסורי? רק אם אתה "פרשן" עם אג'נדה.

 34. 17
  אבל המפגינים הסורים לא רוצים עזרה מישראל, אם הם יקבלו כזאת זה רק יזיק להם

  הסיוט הכי גדול של המפגינים בסוריה הוא שישראל תעזור להם וכך אסד יוכל להדביק להם תווית של משתפי פעולה עם ישראל.

  1. נכון, אבל אפשר לעזור להם תוך התחשבות בנתון הזה.

   לא חסרות דרכים לעזור בסתר, דרך מדינה שלישית.

  2. המפגינים בסוריה קוראים לאסד להפנות את הטנקים לגולן ולא אליהם

   אחת הקריאות הנפוצות ביותר בקרב המפגינים הסורים היא שאסד יתקוף את הגולן ולא אותם, הם ממש לא רוצים עזרה מישראל.

 35. 16
  מה יש כבר לצפות מראש ממשלה שכזה ולחבריו הביבונים. נמשיך לשכשך בביצה
 36. 15
  תבדוק את סביבתך לפני שתרחיק לשכנים.

  ממתי מכחידי האינדיאנים, היפנים, הווייטנאמים הקוריאנים, העיראקים, האפגנים.... ובני בריתם מכחידי האלג'ירים והפלסטינים דואגים לעמים המדוכאים. האם מר שלו יודע מה מספר הפלסטינים שנטבחו בכוונה מתחילת המאה הקודמת עד היום? האם הכותב יודע מה מספר הכפרים הפלסטינים שנמחקו באותה תקופה? כאשר תדע מר שלו תוכל לבכות את קרבנות המשטר הסורי ודומיו. בינתיים כל המאמר שלך צביעות שקופה.

  1. נראה לי שגם הפלשתינים לא נחו וטבחו פה ושם
  2. למר גלאי -אם אתה באמת רוצה לדעת נפנה אותך ל 3 חוקרים

   רק כ 250000 אלף איש לכל היותר , נטו. חלק חזרו במהלך 1950-51.
   מפנה אותך לפרסומים של מר צבי מסיני , פר' יואב גלבר "קוממיות ונכבה", לבני מוריס ,קורבנות".
   הנתונים הפלסטינים שיקריים לחלוטין מהטעם ש גרוש פלסטינים על ידינו החל רק במהלך מלחמת 1949 ביננו למופתי וכוחותיו עם עזיבת הבריטים ונמשכה במהלך המלחמה עם מדינות ערב.
   לפני כן בשנים 1929-36 ועד עזיבת הבריטים ובמהלך 1948 מעל 130000 עזבו ברחו מרצונם החופשי.
   במהלך הפרעות, למשל תל חי, חולדה,,,ובמהלך 1948 ומלחמת 1949 , בתוך ישראל כל הישובים היהודים שנכבשו על ידי הכוחות
   הערבים הושמדו נחרבו ולא נותר אצלם יהודי 1 חי. במהלך 1948-9 ברחו כ100000 יהודים מבתיהם, כן גם הם פליטים. תוסיף לזאת את גירוש יהודי מדינות ערב, כתוצאה מפניית המופתי הירושלמי למדינות ערב ,תקבל שכמות היהודים הפליטים בגלל קריאת והמלחמה שהפלסטינים יזמו היה בין פי 3 לפי 4 .
   כל, כל הישובים הפלסטינים שחרב, למעט כ 5, נטלו חלק במלחמה כנגדינו. ורובם הוחרבו רק לאחר שננטשו או תושביהם ברחו. בשטחים של רצועת עזה וביהודה ושומרון נותרו 0,אפס ישובים יהודים ולא יהודי 1 חי בשטחינו נותרו ,מאות אלפי פלסטינים מתברר ש יותר מידי.
   במהלך מלחמת העולם ה2 ואחריה היו מעל 100 מיליון פליטים שאבדו בתיהם: הרא-ארגון של אריופה מיד לאחר מלךמתהעולם ה2, פרוק הודו לפקיסטאן ובנגלדש, הרא-ארגון של אפריקה, סין טאיון הקמת מדינות ערב בעיקר סוריה, עירק ..
   אבל אתה כמובן מתמקד בפושעי מלחמה הפלסטינים שסיסמתם היתה ובוצעה לא להשאיר יהודי 1 חי ואמנם לא היה אצלם שבוי יהודי 1 חי.

 37. 14
  ישראל לא בעד אסד אלא נגד משטר עוין יותר. זה טבעי.
 38. 13
  מותר וחשוב להביע עמדה נגד השלטון. אבל למה לבסס אותה על טיעון היפותטי ושגוי ששר הביטחון והרמטכ"ל מעוניינים שאסד יישאר? זו פיקציה לא משכנעת. מה אתה מציע, ענר? שצה"ל ייכנס להילחם לצד המתקוממים?
 39. 12
  ישראל חוששת מהאביב הערבי כי מכאן הוא נראה כמו חורף
  1. להיפך, ישראל היא המרוויחה הגדולה מן "האביב" הערבי, כי הוא מוכיח את צדקתה

   מובארק, בעל בריתה של ישראל, נראה כמלאך של הקצב, אל אסד. חיזבאללה "המנצח האלוהי" טובח גם הוא בחפים מפשע, על פי מצוותה של איראן השיעית, והעולם הערבי שעבר "אביב" יושב בשקט מהצד ואינו מסוגל לנקוף ולו זרת לעזרתם. העולם הערבי ללא כל ספק בפני התפוררות

 40. 11
  מהיכן התעוזה והחוצפה לגנות "הרגלים" שמוכיחים עצמם, לידיעתך, מבחן "השלום "עם מצרים לא מוצה.
 41. 10
  אולי, אבל אין לישראל שליטה בנושא

  מה שמייתר את כל ההתעסקות בנושא

 42. 9
  זה לא עניין שלנו

  פגשתי בלונדון מפגינים סורים. הם שאלו למה אנחנו לא תומכים בהם. תחשבו רגע מה תעשה לכם תמיכה גלוייה שלנו, אמרתי. הם דיברו בינהם והודו שזה יהיה נזק לעניינם.
  הממשלה שלנו מוליכה אותנו לאבדון גם בלי סוריה. מה זה חשוב מה הם חושבים על סוריה.

 43. 8
  אם אסד ישרוד הוא יהווה משקל נגד להתחזקות סוריה

  אסד לעולם לא ישכח את מה שארדואן עשה לו ויוכל להוות משקל נגד לנסיונות ההתפשטות הטורקית.

  1. אך בינתיים בהישרדותו הוא רק מונע את התפרקות סוריה

   סוריה, כמו רוב מדינות ערב, היא טלאים על טלאים של מיעוטים שהקשר ביניהם הוא "התרבות הערבית", אבל ביסודה הערביות היא אסלאמית סונית, וגורלם של המיעוטים הלא ערבים-סונים (גם כורדים הם סונים) להיפרד מן הזהות הזו

 44. 7
  "תמות נפשי עם פלישתים".. ואשר

  הפרשן האנונימי מלא התפעלות להתנגדות למשטר הקיים בדמשק ובהתפלספותו המתלהמת מתעלם מהאלמנטים החשכים שמניעים
  את התוהו ואשר טינחם לישראל מושבעת!
  אין טעם או סיבה ראציונאלית להתבטאות או מה שעלול להתפרש כהתערבות בעינייני סוריה! סייג לחוכמה:Keep your nose clean

 45. 6
  נה מצפה הכותב מישראל?שישלחו כחות?שימחו כפיים למורדים?שישלחו סיוע הומניטרי?בכל אופן ממני,מאחל הצלחה לשני הצדדים.
 46. 5
  איךאתה מצליח לערב אותנו? מה חשוב מה אנחנו מקווים?

  ואיזה מזל שלא החזרנו את הגולן לאסד? לדעתי זה התסכול העיקרי שלך. חוסר היכולת להודות שהלוגיקה שלך כשלה.

 47. 4
  הכותב הוא צדקן חסר אחריות והבנה שאינו מבין את

  התהליכים והסיכונים במרחב

 48. 3
  מצרים לא הספיק
 49. 2
  אני קצת מתפלא על הנאיביות של בעל המאמר.....

  הרי הנסיון שלנו עם ה"אביב הערבי" אינו בדיוק אביבי.... העולם הערבי אינו מוכן או בנוי או מסוגל להחליך דיקטטורה בדמוקרטיה. מה שקיבלנו עד היום הוא בעיקר כאוס וחוסר שליטה, וואקום שמזמין גורמים איסלמיסטים קיצונים, שיעים וגם על-קאעדה בתוכם, לחגוג באין מפרע. אם היתה קיימת אופוזיציה חילונית, פרו-מערבית מאורגנת ורצינית לאסד, אני בטוח שהיו כבר מוצאים דרך לחסל אותו ואת שילטונו.

  1. נראה לי שגם ישראל לא מוכנה לדמוקרטיה
 50. 1
  הסקת מסקנות

  1. נפילתו של אסד רעה לישראל.
  2. מכאן שישראל מתפללת במסתרים להשארותו בשלטון.
  3. מסקנה ראשונה: ישראל רעה.
  4. אבל כשחושבים על זה, נפילתו של אסד טובה לישראל.
  5. מסקנה שניה: ישראל טפשה.