מקח וממכר במטכ"ל

יו"ר ועדת הכנסת לביקורת המדינה, ח"כ רוני בר-און, יוביל הבוקר בוועדה דיון חשוב בבעיה המסרבת להיפתר: איך ממנים את הקצונה הבכירה בצה"ל. לדיון זומנו שר הביטחון, הרמטכ"ל והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה, יוחנן לוקר, שהמבקר הסתייג בשעתו מקידומו לדרגת אלוף לצורך תפקידו. לוקר כבר הודיע שייאלץ להיעדר, כי עליו להימצא ליד בנימין נתניהו. בר-און, המייצג המובהק ביותר - והיחיד כמעט - של אופוזיציה לוחמנית לנתניהו ולממשלתו, לא ירפה.

דו"ח המבקר, שפורסם לפני שנה וחצי, צייר בצבעים קודרים את סביבת המקח וממכר של מינויי האלופים. זו, בחריגים מעטים, חלקתם הבלעדית של הרמטכ"ל ושר הביטחון. רוב הזמן השאלה היחידה היא, האם יתגוששו ורק אז יתפשרו, או שמא יכרתו ביניהם עסקה גדולה שתקצה נתחים לשניהם. להמחשת החשיבות של הסוגיה די לחזור 40 שנה לאחור, לתחילת כהונתו של הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר.

על הפרק עמד, בין השאר, מינוי אלוף פיקוד הדרום, כאשר אריאל שרון ימאס בתפקיד, לקראת תחילת 1974. בעיני אלעזר, המועמד הטבעי לתפקיד היה סגנו באגף המטה, תת-אלוף הרצל שפיר. כהכנה לקבלת הפיקוד, קידם אותו אלעזר לתפקידו הראשון כאלוף, כראש אגף כוח אדם. במקביל הועיד אלעזר את תא"ל שמואל גורודיש-גונן, מפקד האוגדה הצפונית 36, לפיקוד הצפון, ומינה אותו לתפקיד ראשון כאלוף בתור ראש מחלקת ההדרכה.

שפיר היה הקצין המנוסה ביותר במלחמת תנועה בסיני - קצין אג"ם באוגדת חיים לסקוב ב"קדש" וסגנו של ישראל טל באוגדה במלחמת ששת הימים. כעוזר ראש אג"ם, שריכז את עבודת המטה על הקמת קו בר-לב והירבה לבקר בקו, הסתייג שפיר מהזנחת תוכניות ההגנה. שפיר אמר פעם, כי לשרון היו 10 תוכניות התקפה למקרה שהמצרים יחדשו את האש, ואף לא תוכנית הגנה אחת. כששפיר בא לפיקוד הדרום היה בדעתו לשנות מיד את היערכות חזית סיני למלחמה.

אבל בקיץ 1973, כאשר שרון הקדים לפתע את פרישתו כדי להספיק להיבחר לכנסת, האמינו הכל שהמלחמה בדרום רחוקה. אלעזר ביקש משפיר, מארגן מעולה, להישאר לזמן מה באכ"א, ולנצח על קיצור שירות החובה, שהוארך לשלוש שנים לאחר מלחמת ששת הימים. מגמת קיצור השירות היתה מסייעת לשר הביטחון משה דיין ולמפלגתו, בראשות גולדה מאיר, להופיע בבחירות כמי שמיטיבה עם הנוער ומרתיעה תוקפנות ערבית כאחת. תוכנית המינויים שונתה, גורודיש - שלחם בסיני בששת הימים כמפקד חטיבה 7, אך לא היה בקי דיו בשטח - מונה לאלוף פיקוד הדרום. את המחיר שילמה מדינת ישראל ב-6 באוקטובר.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים אל הפייסבוק שלכם

מינוי אלופים אינו יכול להישאר עסק פרטי של שר הביטחון ושל הרמטכ"ל. אהוד ברק, במיוחד, משהה מינויים משיקולים תמוהים: בתקופת גבי אשכנזי כרמטכ"ל סירב ברק במשך יותר משנה לאשר מינוי של מתאם הפעולות בשטחים, בתקווה שאשכנזי ייכנע ויסכים לקדם לדרגת אלוף שניים מהתא"לים בלשכת ברק, ולא רק אחד.

למינוי מנכ"ל לתעשייה האווירית, שר הביטחון זקוק להסכמה של שר האוצר ובפועל גם להסכמת יו"ר ועד העובדים, ח"כ חיים כץ. נשיא בית הדין הצבאי לערעורים נבחר בוועדה שאין בה רוב לשר ולרמטכ"ל, אלא למשפטנים, אבל מפקדי זרועות ואלופי פיקודים מתמנים בהליך חשאי של תן-וקח, בלא שקיפות ובלא בקרה.

זהו מצב המשווע לתיקון למרות האזהרה השגורה מפני פוליטיזציה - כאילו שר הביטחון אינו פוליטיקאי. השיקולים והנימוקים במינוי אלופים, רובד הקצונה (בקבע או במילואים) שממנו יבוא גם הרמטכ"ל הבא, צריכים לעמוד לנגד עיני ועדת השרים לביטחון, תת-ועדת החוץ והביטחון, מבקר המדינה, והציבור, שאסור לו לתת אמון עיוור ושאנן בראשי הממשלה ובמערכת הביטחון.

Read this article in English: Horse traders and generals

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  תתבייש לך

  חוץ מלכתוב ש"לוקר הג'וקר משחק פוקר עד אור הבוקר" כתבת הכול. תתבייש לך!

 2. 21
  הגיס של אמי עליו היא מאד סומכת,משרת כרס"ר בימ"ח ולכן ראוי להיות מפקד השריון.זו פחות או יותר שיטת המנויים בצהל.האם הממנה יוכל לסמוך על נאמנותו של הממונה,כאשר תוקם וועדת חקירה.
 3. 20
  אולי כדאי שמינוי אלופים יעשה בתוכנית ריאליטי 'אלוף נולד'.

  אתה באמת חושב שהציבור צריך לקחת חלק במינויים אלו?! אולי גם הציבור יקבע מי יהיו ראשי אגפים במוסד ובשב"כ. ואולי בשם השקיפות הציבור יחליט גם לגבי רכש מטוס הקרב העתידי, טנק המערכה, ספינות הטילים ועוד. מה, זה לא כסף שלנו? צריך שקיפות, לא?

 4. 19
  מר אורן ,בינוני מינוס
 5. 18
  case study

  במקום לדבר במונחים כלליים עדיף ניתוח עומק של מקרה מייצג. ניקח למשל את אלעזר שטרן וננסה להבין איך בדיוק התנהלו הדיונים לגביו בשיבוץ וקידום. מה היו הנימוקים במינוייו לתפקידים בכירים? ידוע כי מפקדיו הישירים בזו לו והמליצו לסלק אותו מהצבא. האם יש קורא המוכן לתרום להבנת הקריירה הצבאית של מינוי כה אומלל?

  1. הוא דתי מחמד

   לפני זמן מה פרסם מאמר אשר מעיד על עמדותיו:
   דמם של הדתיים כחול מדמם של החילוניים.
   לדתיים מגיע משכורת תנאי קבע על שרות חובה.
   בנוסף הוא מסתיר את האמת הפשוטה:
   קיימת מצוות עשה להלחם על מנת להגן על העם.

 6. 17
  כתבה מעניינת ומנומקת

  מסכים בהחלט, אין משרת קבע בצבא שלא פגש את הפוליטיקה הזאת שתוצאותיה בנפשנו

 7. 16
  חוק יסוד חדש

  אמיר אורן ימנה את אלופי צה״ל על פי אג׳נדת העיתון והברנז׳ה. מי בעד??? מי נגד???? .....תקיפה באיראן חחחחחחחחחחחח! משהו יודע מה דעתו של רב אלוף אורן? הוא מחכה לראות אם זה יצליח....כמו במיקרה שליט.

 8. 15
  shafir's activity--two days of fighting in 56

  עולותיה של אוגדה 77
  * 1 בנובמבר 1956:
  o כיבוש מוצבי מערך רפיח
  o חדירה לפתחת רפיח מדרום
  o כיבוש שיח' זוויד ומערך הג'יראדי
  * 2 בנובמבר 1956:
  o כיבוש אל עריש ושדה התעופה
  o התקדמות בציר החוף עד לרומני
  o רדיפה אחרי כוחות עוינים נסוגים מאוזרי הקרבות
  * 3 בנובמבר 1956:
  o תפישת קנטרה

  2 עד 5 בנובמבר - סיכום:
  * פריסת מערך סיור בצירים מאל-עריש לאבו עגילה וג'בל ליבני

 9. 14
  מה שנכון נכון
 10. 13
  קח אחריות מושחת נמאסת

  עתונאי חצר קטן,קח אחריות על קשקושי הביצים שלך.אתה מאוס.עבור לדוק.

 11. 12
  אורן מתומכיו הנלהבים של חלוץ לרמטכל !לא נשכח ולא נסלח!
 12. 11
  בשביל לטחון שטויות,לגבב מילים שמאחוריהן אין כלום נשטו מאומה אין צורךאלא בכתלבלב.

  אתה גאון מר אורן. אין כמוך,ומבלעדיך אין עיתון. א ת ה גדול !!!!

 13. 10
  אמיר, די לפגוע בלוקר,זו לא הדרך לעזור לי להתמנות למח״א.
  1. וגם תגובות מטעם זו ממש לא דרך לעזור ללוקר - זה רק מבזה אותו.

   ממליץ להבא לענות פעם אחת - יש לך קייס מסויים אחרי הכל - ולשתוק. 10 תגובות ברצף מריח רע מאוד בכל הנוגע להרצת אלוף במטכ"ל...

 14. 9
  אורן מכפיש את האלוף לוקר ומסלף את העובדות

  המבקר לא הסתייג ממנוי לוקר לתפקיד המזכיר הצבאי ,אלא מהעלאת דרג התפקיד מתא״ל לאלוף,ענין שהתבצע עוד טרם מנוי לוקר ולראיה כל קודמיו ,כליפי,גלנט,ויתום היו בדרגת אלוף. אורן מכפיש את האלוף לוקר השכם והערב,למה ומדוע ???

 15. 8
  כדאי שאמיר אורן ימנה את האלופים במטכ"ל לאור ידיעותיו הרבות. אז ננצח בכל מלחמה.
 16. 7
  אורן אתה באמת מאמין שמלחמת 73 הייתה תלויה רק בגורודיש לא רק

  אלא כל שדרת הפיקוד בעיקר זעירא ודדו וגם בצפון לכאורה היו בושות לא קטנות למרות ההכנה הטובה יותר לכאורה (תקרא את על בלימה) היו צוחקים משפיר כמו שצחקו על בן פורת ואחרים שהתיראו

 17. 6
  מנין שלפת את המשפט המופרך הבא: "גורודיש - שלחם בסיני בששת הימים כמפקד חטיבה 7, אך לא היה בקי דיו בשטח..."???
 18. 5
  אורן מסלף!!!!המבקר מעולם לא הסתייג ממנוי לוקר לאלוף !!!!

  אלא מהעלאת הדרג לתפקיד מזכיר צבאי מתא״ל לאלוף שהתרחש בעשור קודם,ולראיה כל המזכירים הצבאיים האחרונים היו בדרגת אלוף. ככה מסלפים ומכפישים מר אורן,צא מזה לא יעזור לך .....את כוונתך להשפיע מי יהיה מח״א כבר חשפת בעבר עתונאי חצר קטן ומושחת שכמותך.ד״ש לאמיר אשל.

 19. 4
  כך מתפורר צבא !

  אין פלא שצה"ל כה הצליח במלחמת לבנון הראשונה, השניה, עופרת יצוקה ובכל ההתנהלות ביניהן.

 20. 3
  בצה"ל ממנים אלופים על פי קליקות ולא לפי כישורים. את התשלום שילמנו בלבנון השנייה שם חווינו את המטכ"ל הירוד באיכותו, שידענו. הגנרלים שבאים לפוליטיקה חושפים עצמם לעיני הציבור שמגלה לתדהמתו שמדובר בדרך כלל באנשים בינוניים תאבי כוח שמצטרפים לטרמפים פוליטיים על פי אינטרסים ולא על פי ערכים. עוזי דיין שנולד כמפ"איניק והפך לליכודניק מתוך אינטרס , מונה כשליח לדבר עבירה במפעל הפיס כדי לחלק תקציבים לראשי הערים שביבי רוצה ביקרם ולמנוע תקציבים מאופוזיציונרים. מופז, מיצג אלופים חסרי ערכים שעה שבבוקר אמר שהליכוד דבר נהדר ובערב ערק למפלגה אחרת מתוך אינטרס אישי. עוזי פלד הוא משל לאלוף שחושש לכיסאו ולא מגנה את אלי ישי שניכס אלוהים פוליטי להרוג חיילנו בלבנון. יעלון לא גינה במילה אחת את חלוקת האתנן בג'ובים ל30 שרים ו8 סגני שרים שמרביתם מיותר. הרב הצבאי הוא, האלוף הנחשב ביותר בצבא זמננו, ואידך זיל גמור...
  1. אהבתי :)

   אבל זה מה-זה מבאס :(((

 21. 2
  זה צבא חביבי, אין כאן דמוקרטיה.

  אולי גם על החלטה לצאת למבצע/ לכבוש מוצב צריך להביא למשאל עם?

  1. על צבא אמיתי אין גם יועץ משפטי ובג"ץ ומחסום ווטץ ועדאללה
 22. 1
  שמלה לך? קצין תהיה לנו והייתה המכשלה הזאת תחת ידיך. השיטה הישראלית מנציחה את הבינוניות, אחת היא מיהו הדרג הממנה.