מה תגידו לתלמידים?

בית הספר היסודי שלנו בסוסיא הוא בית ספר קטן. יש בו שתי כיתות שבהן לומדים 35 תלמידים ותלמידות. הצוות מונה ארבעה מורים ומנהל, שהוא גם המורה לאנגלית. בית הספר נפתח בסוף שנת 2010. עד אז נאלצו ילדי האזור ללכת כל יום ברגל ארבעה קילומטרים לבית הספר הקרוב ביותר, או לגור אצל קרובי משפחה במהלך השבוע מבלי לראות את הוריהם, דבר שגרם לבעיות פסיכולוגיות קשות. אין ספק שלילדים הרבה יותר טוב לגור עם משפחותיהם וללמוד בבית ספר הסמוך למקום מגוריהם.

בבית הספר שלנו אין חשמל, אין מים זורמים ואין חצר משחקים. ובכל זאת התלמידים באים כל בוקר בהתלהבות. כשיגדלו הם רוצים להיות רופאים, שוטרים, מורים. למרות שבית הספר נמצא תחת שליטה ישראלית, לא ממשלת ישראל היא שהקימה אותו. הוא נבנה בעזרת ארגון ספרדי העוזר למובטלים (ASF), הארגון הפלסטיני "איחוד ועדות העבודה החקלאית", ותושבי המקום.

בית הספר היסודי שלנו הוא המבנה היחיד בסביבה בגודל של 100 מ"ר. כל תלמידיו גרים במערות. בבית הספר הקודם שניסינו להקים, השתמשנו בחמישה אוהלים. אנו חיים באזור גבוה וקר. אחרי שחדרו המים לאוהלים, סופה עזה העיפה אותם מהגבעה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

גם בית הספר החדש שלנו עלול ליהרס בכל רגע, בלי סיבה מוצדקת. הוצא נגדו צו הריסה. המינהל האזרחי פירט כי צו ההריסה ניתן בין היתר מפני שהוא כולל "שירותים ניידים" וגם "בור מים", שחפרנו בידיים כדי שיהיו לילדים מים לשתות.

אם הממשלה הישראלית תהרוס את בית הספר, היא תמנע חינוך מילדינו. יותר ממחצית מהתלמידים יישארו בבתיהם ולא ילמדו יותר.

כל הילדים בעולם זכאים לחינוך. זכות זו מעוגנת במגילת זכויות האדם של האו"ם. אני מנסה להבין, מה תשיג ישראל מהריסת בית הספר? מהי עמדת שר החינוך הישראלי? מה דעתם של מורי ישראל? איך הם יסבירו לתלמידיהם את הריסת בית הספר הקטן שלנו בסוסיא?

הכותב הוא מנהל בית הספר היסודי בסוסיא

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  איך מורי ישראל יסבירו לתלמידיהם את הריסת בית הספר בסוסיא?

  לצערי התקשורת הישראלית תתעלם והתלמידים וכל עם ישראל לא ידעו על כך.
  רוב הישראלים מתנהגים כמו בת-יענה, טומנים את הראש בחול וכאילו דבר לא קורה.

 2. 10
  מדינת ישראל, מדינת הכיבוש בושי לך!
 3. 9
  הסיבה להריסת בית הספר הוא בניה לא חוקית, חוק אחד לכולם בניה בלתי חוקית יהודית וגם לתשומת לב העיתונאי ערבית
 4. 8
  המחבר ״שכח״ להסביר מדוע בית הספר מיועד להריסה , רק טיפשים יאמינו שהסיבה היא שירותים ניידים
 5. 7
  נטיעות לשלום בשבת הקרובה בסוסיא

  פרטים באתר לוחמים לשלום ובפייסבוק

  1. אז כל ה"מאמר" היה לצורך התגובה הזאת, פרסומת לפעילות נגד מדינת ישראל במימון מדינות זרות עויינות... יפה, יפה... איך אומרים בלאטמה?עתונות אמיצה, ללא משוא פנים...
 6. 6
  הריסת בית הספר הינה חלק ממדיניות ישראל השואפת להותיר את הפלשתינאים כ"חוטבי עצים, ושואבי מים"
  1. נפתלי, אתה פשוט מסית ומשקר, אנחנו הקמנו מוסדותלהשכלה גבוהה ביו"ש ופיתחנו את מערכת החינוך שם, לא הערבים.
  2. מוסדות להשכלה גבוהה ביו"ש. מה, מכללת אריאל?

   או אולי ישיבות ההסדר??

   בינתיים, סטודנטים פלסטינים מעזה לא מורשים ללכת למוסדות להשכלה גבוהה בגדה, והפרדת הגדה מישראל מייצרת מצב כלכלי שבו רבים בגדה אינם יכולים ללמוד באוניברסיטה כי אין להם כסף.

 7. 5
  איך אפשר לעזור? אשמח אם אוכל ליצור קשר באיזשהי צורה
 8. 4
  האם יש עצומה למענכם? חזקו ואמצו, אתם מעוררים השראה!
 9. 3
  אנחנו עלולים חס וחלילה ליהפך ממדינה יהודית לדמוקרטית

  בסוסיא, בסמוך לישוב ציוני גאה, מאפשרים לילדים ערבים ללמוד בבית ספר. בעיר האבות כמעט ואפשרו לתלמידים לשמוע דברי מינות וכפירה, מבלי לקבל את אישורו של הבן של הגביר. רק משרד החינוך עומד בפרץ הנורא ומחנך ליהדות נטו.

  1. יהדות נטו? יותר כמו יהדות גטו- אני כמובן מדבר על גטו במובן האמריקאי וחלילה לא על רובעים סגורים ליהודים בלבד, אז בבקשה אל תתבעו אותי.
 10. 2
  לא מספר הכותב תחת איזה שליטה ישראלית ובוודאי שלא מה בדיוק עושה למענם הרשות הערבית שלהם, מלבד טיפוח הטרור. ומעניין, מה בדיוק מלמדים בבית הספר הזה על היהודים? האם הם כדברי המופתי בני קופים וחזירים שיש להכחידם? האם מגיע ליהודים מדינה בכלל ובארץ ישראל בפרט? כמה טרוריסטים יצאו מהאזור הזה וכמה יהודים הם הרגו? סתם, רק בשביל ה"איזון" כמו שטוענים כאן במאמרים אחרים...
  1. רק כך ניצור אהדה לישראל ונמנע טרור

   נהרוס את כל בתי הספר הערביים, את בורות המים שלהם, אם נשארו כאלה, את האוהלים אליהם גרשנו אותם מבתיהם, נמנע מהם לרעות את הכבשים שהם מקור פרנסתם, וגם נרעיל להם את הכבשים, נהרוס להם מתקן רוח זעיר שנותן להם טפה חשמל, נחרים להם את המכונית וכדומה. בעצם את מה שלמעשה כבר עשינו.

  2. נו טוף, פרסום תגובתי הושהה במכוון משך שעות רבות,חזרנו לאחור, אך מעניין שה"תגובה" לתגובתי הגיעה כ"כ מהר... הבעתי דעתי כבר בעבר איך זה מתרחש...
 11. 1
  70% מיהודי-ישראל מאמינים שהם "העם הנבחר" וכ"עם נבחר" יש להם כנראה הזכות להרוס את החיים של אחרים.