לקראת מהפכה בסין?

רוחות של שינוי - אולי אפילו דרסטי - מנשבות באחרונה בסין, שבה החלה שנת הדרקון. לפי מומחי פנג שואי, כל שנת דרקון היא פתח לאירועי ענק שיש בהם כדי לשנות את חיי האדם לעד. כך היה ב-1964, שהובילה לפרוץ מהפכת התרבות; כך ב-1976, שבה הלכו לעולמם מייסדי המפלגה הקומוניסטית מאו צה-טונג וג'ו אן-ליי; ב-1988 הובילה שנת הדרקון לאירועי טיינאנמן; וב-2000 לאסון התאומים.

אפשר אולי לזלזל בתורה, המתבססת על אוסף אמונות עתיקות הקשורות באנרגיית החיים, אבל אי אפשר להישאר אדישים לנוכח המתרחש באחרונה בסין. לא לחינם החליט השבוע "אקונומיסט" לנתק אותה מאסיה ולהקדיש לה מעתה מדור נפרד. מעצמת הענק "צפויה לרתק את העולם עוד זמן רב", קבע השבועון, ולא בכדי: בשבוע החולף נרשם במחוז סצ'ואן פרץ האלימות הקטלני זה שנים בין כוחות הביטחון למפגינים טיבטים; בהונג קונג מתרבים הדיווחים על מתיחות בין תושבי המושבה הבריטית לשעבר לשלטון המרכזי; מעל לכל בולטת פרשת מרידת כפר הדייגים הקטן ווקאן, שבמחוז גואנגדונג, אשר יצא כאיש אחד נגד הפקעת קרקעותיו ושחיתות הרשויות - והכניע אותן.

עוד כתבות בנושא

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

גבורת הכפר הפכה מקור לחיקוי של רבים. היימן, ונגגאנג, דאליאן, זנגצ'נג, דונגגואן - אלה רק כמה כפרים נידחים שעלו לכותרות לאחר שקראו תיגר על השלטונות. בין אם המוחים פעלו למנוע הקמת תחנת כוח על אדמתם, את הפיכת שדותיהם לאתרי פסולת, או פשוט לזעוק את זעקת המדוכאים - כולם ביקשו להיות ווקאן. לפי אחת ההערכות יש בסין כ-600 אלף (!) "ווקאנים פוטנציאליים" שסובלים מעוולות הממסד; מספר ה"תקריות" ההמוניות - מלה סינית מכובסת להפגנות ומחאות - הגיע ב-2011 לכ-90 אלף.

ואם כך, האם יכול ווקאן להפוך למוחמד בועזיזי של סין? האם יכול נס המרד של הכפר הקטן להצית מהפכה בקנה מידה דומה לזו שהוביל הרוכל התוניסאי שהצית את עצמו?

המומחים מונים את הסיבות הבאות, המרחיקות את העולם הערבי מסין כמרחק מערב ממזרח:

* המוביליות החברתית בסין גבוהה. מערכת הגיוס היעילה של המפלגה הקומוניסטית שואבת אליה צעירים, סטודנטים ואנשי איגודים; למהפכה נדרשת קואליציה של מעמדות, אלא שבסין הפערים גדולים וכל מגזר - פועלים, איכרים, מהגרי עבודה, מעמד בינוני - דואג לעצמו בלבד.

* השליטה בביטויי המחאה גבוהה אף היא. מצד אחד מפעיל השלטון תעמולה, צנזורה ורשתות מודיעים; מצד שני הוא קשוב למחאה, ולעתים אף מעודד אותה כדי לאפשר לציבור להוציא קיטור ולאתר שחיתויות ברמה המקומית.

* קצב הצמיחה התמידי של 8%-10% הביא בשנים האחרונות לצמצום העוני הגדול בהיסטוריה (440 מיליון איש חולצו ממנו), לעליית רמת החיים ולגידול המעמד הבינוני והעליון: בשנה הקרובה יהיו בסין מיליון מיליונרים.

יציבות המשטר חשובה, לכן, בעיני הסינים יותר מהדמוקרטיה וזכויות האדם. יש להם היום יותר מדי מה להפסיד, אומרים הפרשנים. "אם עלי להמר מי תתפרק קודם, סין או ארה"ב", אומר למשל פרופ' יורי פינס, "אהמר על השנייה".

השחיתות הפושה, התיעוש הלא מבוקר, הפקעת הקרקעות, הזיהום הסביבתי ודיכוי החירויות, המיעוטים והדתות - מאיימים על ניתוחי המומחים; האטה בצמיחה, הגדלת הפערים הבין-מעמדיים והתנפצות בועת הנדל"ן הסינית עלולות לרסקם כליל. הנשיא פרס מרבה לצטט את בן גוריון שהצהיר, כי מומחיות המומחים מתמצה תמיד במה שהיה, ולעולם לא במה שיהיה. "ללא צמיחה כלכלית תהפוך המפלגה הקומוניסטית להיסטוריה", הזהיר בעבר זקן אחר, דנג שיאופינג.

המלה האחרונה תיאמר, מן הסתם, בוויבו, הגרסה הסינית לטוויטר, שאליו התחברו בשנים האחרונות "רק" חצי מיליארד סינים. המלה שלהם תהדהד בעולם כולו.

Read this article in English: Revolution-breathing dragon

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  בדבר אחד הכותב מכוון לדעתי נכון...

  הלהט של ממשלת סין, וכמוהם הרוסים ואפילו ההודים להגן על משטרו של אסאד השוחט בימים אלו, מקורו אולי לא בסיבות "אסטרטגיות" היינו כנגד הגמוניה צבאית מערבית וכ"ו כפי שמומחי אסטרטגיה וצבא אוהבים לדרוש, אלא מהפחד שההתקוממות העממית הערבית נגד הדיקטטורים הנוכחיים שלהם היא וירוס שיתפשט לכל עבר. אם הסורי כבר לא מפחד מאסאד אז גם הרוסי עלול לא לפחחד מפוטין, וכן הלאה. גם המשטר הנוכחי במדינת ישראל שחלקים משמעותיים שלו הם בעלי אורינטציה אנטי-דמוקרטית (גם אם בד"כ הם מסתירים זאת) צריך לחשוש... התקשורת והמחשב האלקטרוניים התפתחו לדרגה כזו כך שמעתה הם מסכנים ממסדים ישנים. במיוחד אלו הנצלניים במיוחד. לכן למשטר כמו זה הסיני יש בהחלט ממה לפחד ולא צריך להסתמך רק על דברי המומחה לסין.

 2. 24
  תודה על ההפניה למאמר בשפת המקור. נקווה שתעשו כן לכל מאמר מתורגם
  1. שפת המקור היא סינית אבל המגיב הקודם לא יקלוט מזה כלום אז חבל על המאמץ
 3. 23
  מה לכל הרוחות הקשר בין שנת הדרקון לאסון התאומים?

  ואיך בדיוק הובילה שנת הדרקון הסינית של 2000 לאסון התאומים של 2001?
  מה קרה, מר פרימור, לא שום מצאת אירוע משמעותי שקרה בסין אחרי שנת 2000 ולכן נדדת עד ארה"ב? טיעון קלוש במקרה הטוב

 4. 22
  מצחיק

  כמה חובבני לאפשר למי שאינו קורא סינית לכתוב ניתוח מעמיק לכאורה על המתרחש בסין, שאפילו סוג של הערכה בצידו? כמה חובבני לכתוב שדאליאן ודונגגואן הם כפרים נידחים כאשר מדובר למעשה בערים של מיליוני נפשות? כמה חובבני לא לדעת את רצף האירועים (האירוע הדי מינורי עם מפעל הפטרוכימיה בדאליאן קדם בהרבה לאירועים בווקאן ואין ביניהם שום קשר) ולכתוב שמדובר בחיקוי של האירועים בווקאן? וכמה חובבני שמי שמעולם לא קרא ציוץ אחד בוויבו (וגם לא מסוגל לקרוא) כותב עליו בכזה הוד והדר?

 5. 21
  כתבה מענינת וממוקדת. ישר כוח
 6. 20
  איזה אסון תאומים קרה ב-2000?

  תזכיר לאלו שלא בקיאים בפנג שווי....

  1. יעלי

   תלמד לקרוא. כתוב שם- 'הוביל לאסון התאומים'. בשום מקום לא כתוב שזה אירע באותה שנה

 7. 19
  יצמחו לי שערות על השיניים לפני שתהיה מהפכה בסין. המפלגה לא תיתן.
 8. 18
  סינטולוגיה
 9. 17
  דאליאן כמדומני אינה כפר נידח אלא עיר לא קטנה

  גם במושגי סין.

 10. 16
  משעמם!!!

  כמה קלישאות במאמר אחד?!

  1. פרט ונמק גאון קטן- איפה בדיוק הקלישאות
  2. נבואה לשוטים: מה זה בדיוק "הוביל לטיאן אן מן" או "הוביל לאסון התאומים"? כל מה שלא מסתדר בדיוק הוביל ל...

   דיבורים וחול לא נשאר מה לאכול. אפשר להגיד כך:
   כל 12 שנים יש לי יום הולדת שמוביל ליום הולדת בו אגדל בשנה. שוטה כבר אמרתי?

 11. 15
  פרשנות בגרוש, רדידות וחיבור מיו שאינו במינו... למה מפרסמים?
  1. תודה אילן. מספר 15. הוצאת לי את המילים מהפה.

   בשביל כתבה טובה צריך משהו לכתוב עלייו וגם צריך לדעת לכתוב.

 12. 14
  קריאת מאמרך מאפשרת ראייה של העולם בפרופורציות אחרות. תודה.
 13. 13
  סין היא סמל הגלובליזציה הקפיטליסטית - ניצול של כח עבודה זול לטובת מתעשרים בסין ובכל רחבי תבל

  ללא שוק העבודה הזול בסין היה אולי היה אפשר לשמור על תנאי רווחה ויחסי עבודה תקינים בארצות הברית וברוב מדינות אירופה. אלא שהנמר הסיני בעזרת רודפי בצע מכל רחבי תבל הצליח למשוך אלפי חברות להעתיק את פס הייצור למזרח הרחוק. עכשיו יש כמובן תחרות מצד הודו, בנגלדש, וייטנם ומדינות מתפתחות אחרות אלא שגם שם התעשרות המיעוט באה על חשבון איכות הסביבה וכבוד האדם של עובדים במפעלים שלא שונים בהרבה מאלה בהם עבדו גיבורי הרומנים של דיקנס.

 14. 12
  "תנו לסין לישון" אמר נפוליאון ,"כי לכשהיא תתעורר כל העולם ירעד".
 15. 11
  מרתק

  תודה על כתבה ממצה ומסקרנת

 16. 10
  הערות במשקל נוצה
  1. יואיל נא אדון חכם ציון להחכים אותנו בהערותיו החכמות במשקל פלדה

   טוקבקיסט בשקל

 17. 9
  אם כל מנבאי קצה של סין היו נותנים לי דולר, מזמן הייתי מיליונר

  נחמד שהכותב התייעץ קצט עם המומחים, אבל ברור שמאווי ליבו הם שמובילים את ניתוחיו הפרטיים. בסה"כ, סין תמשיך לסבול מאין ספור תקלות קטנות, אך זעזועים גדולים לא צפויים כל עוד הנהגת המפלגה שומרת על חזית מאוחדת.
  ואגב שנת הדרקון: 1964 _לא הובילה_ למהפכת התרבות (זו החלה ב-66; ב-64 סין עמדה על פרשת דרכים והכיוון לא היה ברור כלל. 88 הייתה שנה שקטה יחסית ל-87 שלפני ו-89 שאחריה. 2000 הייתה שנה שקטה לגמרי בסין (ואיך היא "הובילה" לתאומים לא ברור לי: אולי גניבת הקולות בפלורידה קשורה בזה???).
  בקיצור, תנוח דעתך אדר. אם אתה מושקע בסין, זה _לא_ הזמן למשוך את השקעותיך :).

 18. 8
  Dalian is not a 'remote village', it is a major city of over 6 milion inhabitants

  Hopefully the rest of the article is more knowledgeable about China

 19. 7
  "החילוץ מעוני"

  סין מגדירה עוני כחיים על פחות מ-$1.25 ליום (140 ש"ח לחודש). שליש מהסינים עדיין חיים על פחות מ-230 ש"ח בחודש, אבל זה לא נחשב עוני על פי ההגדרה של סין. ההכנסה הממוצעת לנפש בערי סין היא כ-800 ש"ח לחודש, ובכפר, שם חיים חצי מהסינים, היא שליש מזה.

  1. המספרים האלה לא אומרים הרבה, השאלה היא מה כוח הקנייה
 20. 6
  קורת רוחו של ההמון - משמר ראשו של השליט. ריבוי המחאות בסין נגד השחיתות השלטונית, זיהום האוויר, המזון הרעיל, תפיסת קרקעות, בצד תפיחת בועת הנדל"ן והגידול בפערי ההכנסות הם פצצת זמן העתידה לרסק את המפלגה הקומוניסטית הסינית אם לא תערוך רפורמות רחבות היקף. ווקאן היה היומן. בקרוב: הסרט.
 21. 5
  דאליאן "כפר נידח"...

  עיר נמל תעשייתית חשובה עם 6 מיליון תושבים

  1. כמעט כמו דונגגואן

   עיר תעשייתית חשובה ומשגשגת שעתיים נסיעה מהונג קונג

 22. 4
  מר פרימור, עדיף שתתרכז בידוע לך

  "שינוי" "אולי אפילו דרסטי" באיזה כיוון? מכוון על-ידי מי? מה חדש בהפגנות (שהיו קיצוניות יותר לפני שנתיים)? ומה מביא את פרימור למסקנות הפוכות מאלה של יורי פינס, מומחה לסין, שאומר שארה"ב תתפרק לפני סין? מאמר לא ראוי ל"הארץ".

  1. יש להכתיר את תגובתך בגיחוך רבתי- מתי בדיוק הצליחו המומחים הגדולים לחזות את האירועים החשובים?!

   אביב ערבי- כבר אמרנו?

 23. 3
  היחיד שלא מתעסק כאן בסחי הביצתי של הימין-שמאל. כל הכבוד!
  1. זה כי הוא שמאלני מנותק שלא אכפת לו מעם ישראל.
 24. 2
  בשנה הקרובה יהיו בסין מיליון מיליונרים.???

  נראה לי שפספסת אפס אחד או שניים.. מספיק להיות חודש בשנגחאי כדי להבין שרק פה אולי יש מליון מליונרים...
  או שאולי הכוונה למליונרים חדשים??

 25. 1
  דליאן היא כפר קטן בן שלושה וחצי מליון תושבים, ומטרופולין של שישה מליון.