גאווה ערבית-ישראלית

באיזו מידה גאים ערביי ישראל בהיותם ישראלים? באווירת הימים האלה, שאלה כזאת נשמעת כמו פרובוקציה - עוד ניגוח של המיעוט. אולם סקרים שבהם מתבקש הציבור הערבי הרחב לענות על שאלה זו ושאלות דומות מציגים בעקביות תמונה שתפתיע רבים. מובן שזכויות האזרח אינן מותנות ביחס רגשי למדינה ובעמדה אידיאולוגית. אולם שום מיעוט בעולם עוד לא הרוויח מכך שמציגים אותו כעוין למדינה יותר - הרבה יותר - מכפי שהוא באמת. כאשר שוחרי רעתו של המיעוט יוצרים רושם כזה, הדבר ראוי לגנאי אך טבעי; כאשר מנהיגיו של המיעוט עושים זאת, הבעיה קשה עוד יותר.

לפי "מדד הדמוקרטיה 2011" מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה, 52.8% מהאזרחים הערבים (לעומת 88% מהיהודים) עונים בחיוב לשאלה אם הם גאים להיות ישראלים. רק 28.3% מהמשיבים ענו שהם "בכלל לא גאים" להיות ישראלים. עמדה זו, שפחות משליש מהערבים בישראל עומדים מאחוריה, תופסת כידוע קרוב למאה אחוז של מה שנאמר בשמו של ציבור זה בפומבי.

ממצאים אלה אינם חריגים כלל. ב-2009, בסקר שנערך שבוע לאחר סיום מבצע "עופרת יצוקה", 45% מהערבים ענו שהם גאים להיות ישראלים. שנה קודם הנתון היה 53%. יצא לי לשאול קבוצה של עיתונאים בריטים במהלך שיחה שבה הם הקשו עלי, בצדק, בשאלת מעמדם של ערביי ישראל, אם לפי הערכתם 45% מהקתולים בצפון אירלנד מוכנים לומר "אני גאה להיות בריטי". "אני לא מאמין שיש 45 קתולים בצפון אירלנד המוכנים לומר זאת, שלא לדבר על 45%", ענה אחד העיתונאים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב מאמרי "הארץ" ישירות לפייסבוק שלכם

גאווה להיות ישראלי אין פירושה, כמובן, היעדר ביקורת קשה על הממסד. רק ל-24.5% מהערבים, לפי הסקר של 2011, יש אמון בראש הממשלה; ל-35.5% - בממשלה כמוסד; ל-44% - בכנסת; ל-39% יש אמון במשטרת ישראל; ל-45.6% - בפרקליטות; ל-50% ביועץ המשפטי לממשלה; ול-69.4% - בבית המשפט העליון (כמעט זהה לאחוז היהודים). צה"ל נהנה מאמונם של 41% מהאזרחים הערבים ו-45% מסכימים שזה "חשוב או חשוב מאוד" לחזק את כושרה הצבאי של ישראל. מי בציבור היהודי היה מנחש, שאחוז האזרחים הערבים שחשוב להם לחזק את כושרה הצבאי של ישראל עולה בהרבה על אלה שהדבר "בכלל לא חשוב" להם (29%)?

האם תשובות אלה אמינות? לפני כשנתיים ראיתי סקר שבו אמרו עשרות אחוזים ממצביעי המפלגות הערביות, כולל בל"ד, שהם פטריוטים ישראלים. מי שאומר לסוקר שהוא הצביע בל"ד, אינו מנסה להתחנף ליהודים. גאווה ישראלית היא אמירה חזקה מאוד - יותר חזקה מ"נאמנות", שעליה מדובר רבות לאחרונה.

ואיך באמת עולה עמדה כזאת בקנה אחד עם הצבעה רחבה בעד מפלגות האומרות את ההיפך? נראה שעמדתו הבסיסית של הציבור הערבי כלפי המדינה היא אמביוולנטית.

בתנאים הנוכחיים, האמביוולנטיות הזאת היא חדשות טובות. ההנהגה הנבחרת של ציבור זה משקפת, ברובה, את הצד השלילי של האמביוולנטיות הזאת, ורק אותו; שום גורם בזירה אינו משקף את הצד החיובי שלה, שאינו מבוטל כלל ועיקר. זהו אינטרס מובהק של הציבור הערבי, ושל החברה הישראלית כולה, שגורם כזה יופיע בזירה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 55
  המאבק של ערביי ישראל

  כל מי שמבין את חוקי הריבונות התורשתיים, יבין שהמאבק הפלסטיני כולל ערביי ישראל הוא נגד שתי מדינות ממערב לירדן. וזה בדיוק המאבק הדתי של הימין בישראל. וזה יהיה הפתרון היחידי לסכסוך באזור. אין אפשרות תורשתית לפתרון אחר.וזה רק צעד ראשון לשתי גדות לירדן של הפלסטינים.

 2. 54
  לא מאמינה למילה מהמאמר

  !!

 3. 53
  שיברכו כל יום ויגידו כל יום תודה. אם המצב היה הפוך היהודים היו בים.

  שיברכו כל יום ויגידו תודה כל יום .
  אם המצב היה הפוך היהודים היו היום בים.
  סמולנים נמאסתם .
  עתון הארץ רק מעלה את אחוז התומכים בימין .
  ככל שסמולניו של העתון ממשיכים בכתבות האוטואנטישמיות
  כך הציבור יתמוך יותר בימין וטוב שכך הדבר. 

 4. 52
  לכותב אלכסנדר יעקובסון , נראה לי שעשית את הסקר במדינה אחרת , או שתית וודקה או שאתה סתם שמאלני

  לפי הבחירות של הרוב הערבי בארץ והקצנתם . כל הכתבה הזו שיקרית מיסודה ומבוססת על מאווי הכותב
  מר כותב, אנחנו לא בולעים כל דבר שכתוב בעיתון הארץ. (גם קשה ללעוס את זה כי זה לוקשים).

 5. 51
  מאמר חשוב, אבל אני בטוח דר' יעקובסון שקראת את פוקו ושאתה יכול להתייחס בביקורתיות לתוצאות הסקר

  מה זה "גאה", איך זה נשאל ומי ערך את הסקר?

  ובכלל, איך הגענו למצב הזה? אולי זה קשור לכך שהשיח הציבורי והתקשורתי בארץ לא נותן מקום לזהות שהיא אינה יהודית (לא רק בהקשר של ערבים אגב), ומי שרוצה להשתלב חייב לאמץ אספירציות כחול לבן אחרת הוא מבודד ומנותק? יש כאן כוח ודיכוי תרבותי, שזה לא דבר נדיר, זה קורה במידה זו או אחרת בכל מדינה (ובראשן אצל הדוד סאם), אבל הסקרים שהוצגו כאן מחייבים דיון מעמיק ורציני הרבה יותר.

 6. 50
  מפתיע ומענין

  תודה על הרשימה המענינת.

 7. 49
  יהיה מעניין אם יותר מ40% מהחרדים גאים להיות ישראלים. כדאי לעשות סקר
 8. 48
  מה לגבי המוסד לביטוח לאומי?

  יש להם אמון

 9. 47
  אם שרות בצבא זה הקריטריון - איך אתה מסביר את זה שאחוזי הגיוס במגזר היהודי כל כך נמוכים...?
  1. נועה, כי מנהיגי המפלגות הלא דתיות תמיד ויתרו לחרדים.

   אם שחררו "תלמידי חכמים" משירות צבאי, למה שהם יילכו לשרת? אם ישראל הסכימה לחלק תעודות זהות ודרכונים לחרדים ש"לא מכירים במדינה הציונית", אז למה שיכירו?

 10. 46
  רבים אינם מרוצים מתפקוד הממשלה אך יצביעו שוב לאותו ראש. למה?
 11. 45
  בלשון אין עצמות. דיבורים לחוד ומעשים לחוד. לא שואלים ערבי בענייני נאמנות - הוא לא מכיר במילה הזו.

  מה זו נאמנות בעיני הערבי ? זכויות כלכליות, ת.ז כחולה והחופש לומר מה שהוא רוצה על הפוליטיקאים. האם זה ימנע ממנו להבריח פעיל טרור או להתחתן עם פלשתינאית בשם הדמוגרפיה בלבד ? אני בספק.

 12. 44
  לו הייתי ערבי ישראלי חושב (יש הרבה כאלה) אולי לא הייתי אוהב את מדינת ישראל והיהודים, אבל בוודאי שהייתי מקנא בהם

  ובסתר ליבי הייתי רוצה להיות אחד מהם. ביחוד כשמציצים מעבר לגבול ורואים איך הערבים מתנהגים בכל אחת ממדינותיהם.

 13. 43
  הנושא של ערביי ישראל הנאמנים למדינה, אינו מחליף את השאלה דאים במדינה

  חשיבות השאלות היא ביכולתן להביא בפני הציבור את כל הפרמטרים המרכיבים את התשובה.
  רק כך אפשר לשפוט סוגייה באופן המקדם פתרונות.
  ערביי ישראל שמקדמים לדעתם את העניין הערבי בתקשורת כגון: סייד קשוע, סלמאן מצאלחה, חברי הפרלמנט הערבים ועוד, אינם מכריזים לעולם על נאמנותם למדינה היהודית, הם נאמנים לישראל, שמבחינתם היא מדינה ששייכת להם כמדינת כל אזרחיה.
  מכיוון שבישראל, אנחנו היהודים הקמנו את המדינה שלנו והיא המדינה היהודית, סיפור הנאמנות או הגאווה בארץ ישראל, היא זריית חול בעיניים, לא מדובר מבחינת הצורך שלנו, בגאווה או בנאמנות לישראל בלבד, אלא בנאמנות למדינה היהודית בארץ ישראל.
  ההבדל הוא עצום, ההבדל הוא בשלטון בעל הערכים הדמוקרטים במדינה היהודית, הצורך שלנו לשמור על חוק השבות ליהודים בלבד ועל צביונה של המדינה הדמוקרטית כדרך חיים שלעולם לא תשתנה, אלה הפרמטרים המנחים אותנו להתעקש על היהודית ולא על דמוקרטיה של כל אזרחיה לכולם.
  כל אזרחיה יהפוך את מדינתינו לערבית באופן מיידי מתוקף חוק השבות שייפתח לכולם, ואיחוד המשפחות הערביות שיגיעו כמובן תמיד רק אלינו וכו׳.
  לכן כאשר אתה מפרסם סקר כזה, אתה מרדים את כולם ומטעה אותם לחשוב שהכל בסדר עם ערביי ישראל, הרי עצם גאוותם בישראל כמדינתם, מעיד על רצונם להגן ולשמור עליה מכל משמר, בדיוק כמונו.
  אולם אין רחוק מזה, ערביי ישראל ברובם, אינם נאמנים למדינה היהודית, לכן מנועים מלשרת בצבאה, כלומר אין להם שום רצון להגן עליה, כל עוד אינה כל אזרחיה.
  רק אם תהפוך למדינה ערבית, הם יגנו עליה מפני כיבוש ערבי של מדינות כמו סוריה ירדן לבנון או מצרים,  אולם אז כבר ממילא לא יהיה ליהודים מה לחפש פה יותר, כי כלום כבר לא יהיה שלנו

   

 14. 42
  המסקנה פשוטה - ממש כמו ב48...

  ערביי ישראל מונהגים בידי בוגדים עלובים בעמם שיובילו אותם אל עברי פי פחת - ואפילו עלק אנשים נורמליים, כמו סייד קשוע למשל, לא עומדים בפרץ. מעניין - הוא גאה להיות ישראלי?

 15. 41
  נוסחה נצחית

  לכל מיעוט, בכל ארץ שהיא, תמיד תמצא הנוסחה הנצחית של מקופחות. הכל יודעים שנוסחת המקופחות משרתת את כל הפוליטיקאים בחזקת "אשרי מקופח אני". תמיד אפשר להגיד שאנחנו "מודרים מהטוב המשותף" כי אנחנו ערבים מופלים. גם אם תהייה הנהגה ערבית מתונה ולא קיצונית - נוסחת הקיפוח תמשיך לעשות את שלה. אז מה נשאר לנו? נשאר לנו להיות גאים שבמגילת העצמאות כתוב בפירוש "ושיויון זכיות מלא לכל אזרחיה".
  רק אם הערבים, אזרחי המדינה, יחליטו על שילוב ולא על היבדלות נוכל , אולי, להרגיש שהצלחנו מעט.

  1. יהודים באמריקה או בגרמניה מקופחים? איזה שטויות
 16. 40
  מה שלא נעשה - ל 22

  ערבי זה ערבי, מתויג עם תג שמוריד מערכו ולא משנה מה עמדותיו או הישגיו, תמיד יתייחסו אלינו כאל הבן החורג, במקרה הטוב, ובמקרה הפחות טוב כאויב בפוטנציה, ובמקרה הגרוע, שהרבה מהציבור מדביק לנו בתקופה זו, כאויב בפועל. לנו נמאס להוכיח נאמנות וצדקתנו, אנחנו כאן כמו שאנחנו, אולי יבוא יום והציבור היהודי יפנים שהציבור הערבי התבגר והחכים ושוחר שלום אמיתי ודו קיום בתוך הבית. נ.ב לצערי הרב ההנהגה הערבית אינה משרתת נאמנות את הציבור הערבי, ומה שמניע אותם זה להקצין יותר כדי לקבל חשיפה \ קולות

  1. תגובה

   כותב המאמר מצביע על עמדה אמביוולנטית כלפי המדינה. הוא מציין כי ההנהגה הערבית מדגישה רק את העמדה השלילית כלפי המדינה ואינה נותנת פומבי לעמדה החיובית. יוצא מכך, שהציבור היהודי נחשף אל מול גישה עוינת באופן עקבי מצד ההנהגה הערבית. לאור זאת, הכיצד ניתן לצפות ממנו להשתחרר מהרצון להפגין גילויי נאמנות למדינה. אם אמנם נכון הדבר ולציבור הערבי גם עמדה חיובית, חזקה עליו שידרוש ממנהיגיו להביא אותה לידי ביטוי באופן פומבי. כמו"כ, אם ההנהגה הזו אינה משקפת נאמנה את עמדת הציבור הערבי, חזקה עליו לדרוש זאת ממנהיגיו ולא להחריש.

  2. תגובה לערבי הישראלי הגאה

   אכן המציאות אינה מאירה פנים עבור אלה בציבור הערבי שאינם שואפים לחורבנה של מדינת ישראל והם כנראה רבים יותר מהדימוי הציבורי הרווח (כפי שניתן להקיש ממאמרו המצוין של יעקובסון). ואולם מדוע אותם פלגים חיוביים בציבור הערבי לא מנערים חוצנם מן המנהיגות שלו ומייצרים אלטרנטיבה פוליטית או ציבורית? מדוע קולם של המתונים נדחק לשוליים? הציבור הערבי ישראלי המתון חייב לקחת את גורלו בידיו ולא לצפות באופן קבוע למחוות מהצד השני. צעדים בוני אמון נדרשים משני הצדדים. ועם כול זאת, אין לוותר על המשך המאבק לשיפור הייחס והמעמד של ערביי ישראל בציבוריות הישראלית, כנגד כול המגמות השליליות בחברה היהודית. המאמר הנ"ל הוא דוגמא אחת מני רבות לכך שהציבור היהודי מקיים בתוכו עדיין גורמים שפועלים בכיוון הראוי.

  3. זה לא התיוג אלא הסטטיסטיקה. כמה תאונות, נשק, ריקוד על גגות, העלמות מס ?

   ערבי זה ערבי לא בגלל דברים בעלמה. תפנה ללמ"ס ותבדוק כמה תאונות עושים הערבים לעומת היהודים, כמה תומכים בפיגועי הטרור, כמה רקדו על הגג כשטילים נחתו בתל אביב, איפה גרו המסתננים והמתאבדים בדרכם למרכז, מי תומך בראאד סלאח, כמה נשק מוחבא בבתים של אזרחים ערבים לעומת יהודים...לא חסרים קריטריונים והמסקנות - חד משמעיות. הערבים לא נופלים מהיהודים במנת משכל, יופי או כל דבר אחר, אבל בנאמנות...איפה הדיבורים ואיפה המעשים ?

  4. למשה - נו, כמה, וכמה ואיפה ומי? זה כולם? מיעוטם? חלקם?

   אתה מאשים את כל החרדים על עוולות העדה החרדית? אתה שונא את כל עורכי הדין רק בגלל ש-99% מהם מוציאים שם רע לשאר? זוכר את אברהם אבינו בסדום?
   יש בלי ספק ערבים שבונים לא חוקית, שנוהגים כמו מופרעים, שתומכים בטרור, שרוצחים בנות משפחה שלא מתנהגות כמו ש"צריך", וכו' וכו'. באלה צריך לטפל כמו שמטפלים בכל עבריין, ערבי או יהודי (גם בחינוך, לא רק בכליאה!).
   אבל את הציבור הערבי בכללותו צריך לחבק ולרומם. זה לא (רק) האינטרס שלהם; זה האינטרס שלנו!
   ואגב, עם כל ה"תמיכה" של ערביי ישראל בטרור הפלסטיני, עדיין מספר התקריות הביטחוניות שהם מעורבים בהן הוא אפסי - ודאי לעומת הפוטנציאל הנפיץ של מגורים בערים מעורבות כמו ירושלים, יפו, צפת ועוד.

 17. 39
  מעניין ונותן קצת אופטימיות. אך כמובן שהיהודים בישראל יותר ויותר עושיםהכל כדי לחבל בהרגשת השייכות של הערבים בישראל.
 18. 38
  If you'll read [and understand ] what #9 is writing

  That is how a real caring citizen should act in his/ her country,regarding your background.

  1. Absoulutely NOT #9 . Don't even wast your time
 19. 37
  ?Mr.yakobson--when will Haaretz gets a "mizrahi" journalist on the desk
 20. 36
  הנציגים הערבים בכנסת מקדישים את רוב זמנם לנושאי יום יום כמו רמזורים, חשמל, קרקעות

  אבל זה לא מדווח בתקשורת.

  לגבי ישראליות... מדינת ישראל היא אנטי ישראלית, כאשר דורשים מדינת כל אזרחיה במקום מדינה יהודית (או מדינת יהודים) זאת אמירה פרו ישראלית.

  הציונים בישראל נוהגים בגזענות מתגוננת, וחושבים שככה יהיה להם טוב.

  לגבי פעולות טרור-תגמול כמו עופרת יצוקה, לא צריך להיות ערבי בשביל להתנגד להן ולדרוש משפט למבצעים.

  1. כלומר שהטילים יעופו עלינו ללא תגובה, למרות שיצאנו מעזה
 21. 35
  יפה כותב יעקובסון. חשובה במיוחד היא הפיסקה האחרונה במאמרו, בענין ההנהגה האנטי-ישראלית של הציבור הערבי בארץ. הערבים יוכלו לצפות לשוויון זכויות רק כאשר יבחרו הנהגה חדשה, ללא גורמים אנטי-ישראליים.
  1. איך נבחרו מנהיגי הערבים? מה, הבוחרים הערבים סתומים,

   ולכן הם לא שמים לב למה שמהיגיהם אומרים? שלמה, הערבים בוחרים את מנהיגיהם כך שהם מייצגים את דעותיהם (של הרוב, כי יש גם ערבים שמצביעים למפלגות יהודיות) ולכן לא ייבחרו אחרים, ושוויון זכויות לא יהיה, כי גם אין שוויון חובות. אין ולא תהיה כנראה אינטגרציה.

 22. 34
  ואני גאה בערביי ישראל

  חלק אינטגרלי מהמדינה וצריך לישר קו עיתם בכל התחומים. אני מסכים עם מי שלא רואה את זה כגאוה כי גם אני לא תמיד גאה בהכל וביקורת היא סימן שאיכפת. זה יותר עניין של נאמנות ורצון בטוב לכלל.

  1. ערביי ישראל הנאמנים למדינה היהודית, הם אזרחים שווים בחובות
 23. 33
  הח"כים הערבים מייצגים נאמנה את בוחריהם (90% מקולות הבוחרים), ואלה שלא בוחרים עוד יותר קיצוניים מהם והם תומכי התנועה האיסלאמית או בני הכפר המחרימים את היישות הציונית והפרלמנט שלה. רק מיעוט קטן תומך במדינה והוא פוחד לפתוח את הפה
  1. אתה רק שוכח שאחוז ניכר מהערבים בישראל עדיין מצביעים לעבודה, לש"ס ולליכוד

   ועד לפני כמה עשרות שנים רובם הצביעו לעבודה בכלל. הבעייה היא, ועודנה, שקול למפלגה ציונית הוא קול מבוזבז. המפלגות הציוניות לא רואות את עצמן מחויבות לייצג את הציבור הערבי שמצביע בשבילן, ואף להיפך. לחלק גדול מהערבים בישראל בשלב מסוים נמאס שמתייחסים לקולות שלהם בקלפי כמו לשטיח בכניסה לאולם מליאת הכנסת, ובצדק נמאס.

 24. 32
  מדובר בסקר הזוי ושקרי לחלוטין. המציאות הפוכה לגמרי
  "49.7% מערביי ישראל מצדיקים את חטיפת החיילים אהוד גולדווסר ואלדד רגב על-ידי חיזבאללה - כך עולה מנתוני מחקר חדש שיוצג בכנס חיפה הראשון לאחריות חברתית שייפתח מחר (יום ב') באוניברסיטת חיפה. עוד עולה מהמחקר שערך דיקן הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת חיפה, פרופ' סמי סמוחה, כי כ-90% מהציבור הערבי רואים בהפצצות צה"ל בלבנון במהלך המלחמה האחרונה כפשעי מלחמה.

  מנתוני המחקר עולה עוד כי הרוב המוחלט של ערביי ישראל ממשיך לגלות עמדות אנטי-ישראליות: 48.2% מערביי ישראל מצדיקים את שיגור הרקטות על-ידי חיזבאללה לעבר יישובים בישראל. לעומת זאת, רק 44% ראו בשיגור הרקטות לעבר ישראל פשעי מלחמה. רק 18.7% מערביי ישראל חשבו שיציאת ישראל למלחמה מוצדקת, זאת לעומת 69.7% מהיהודים שחשבו כך."
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3378066,00.html

  "מלחמת לבנון השנייה גרמה לירידה ניכרת ברמת הפטריוטיות שמפגינים אזרחיה הערבים של ישראל כלפיה המדינה - כך עולה מנתוני סקר שיוצגו בכנס הרצליה של המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, שייפתח ביום ראשון הקרוב. ממצאי הסקר עלה כי ערביי ישראל דירגו את רמת הפטריוטיות שלהם לישראל במקום האחרון - אחרי האומה הערבית והמדינה הפלסטינית.

  מסיכום תשובות הנסקרים עלה כי ערביי ישראל מדרגים את רמת הפטריוטיות הערבית שלהם בציון 86 (בסולם 1-100), את הפטריוטיות הפלסטינית בציון 61 ואת הפטריוטיות הישראלית בציון 39. עוד התברר בסקר כי רוב הערבים הישראלים אינם גאים בישראליותם, וזיקתם הרגשית למדינה הולכת ופוחתת. רק 45% מקרב ערביי העידו כי ישראל יעודדו את ילדיהם להמשיך ולהתגורר בארץ."
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3353223,00.html

 25. 31
  מאמין

  ""אני לא מאמין שיש 45 קתולים בצפון אירלנד המוכנים לומר זאת, שלא לדבר על 45%","

 26. 30
  מרבית ערביי ישראל נאמנים וגאים לחיות כאן, מאידך המנהיגות הערבית מונעת כל ניסיון להשתלבות.בתכנית בטלוויזיה פעיל פוליטי ערבי מאיים על צעירה שעושה שירות לאומי כי לא תוכל לשוב למקום מגוריה כי יסגרו עמה חשבון לכן עובדת וגרה בקיבוץ
 27. 29
  זה לא עניין של גאווה או בושה

  לי אישית אין מה להתגאות בהיותי ישראלי. נהפוך הוא, יש לי הרבה סיבות להתבייש בעובדה זו. אבל, וזה אבל גדול מאוד, הדבר קשור חלקית בהיותי אזרח ערבי בישראל. העניין הוא מה שמתרחש במדינה, ואם המציאות הזו היתה בשבדיה ואני הייתי נצר מיוחס של שושלת הוויקינגים, גם אז הייתי מתבייש. ובכן, במה מדובר? מדובר בהיות מדינתי כובשת ומתעללת בעם אחר. בהיות הרוב במדינתי מפלה לרעה בצורה קיצונית מיעוט לאומי שחי באותה מדינה. בהיות הגזענות משתוללת גם בין תת קבוצות בתוך אותו רוב. בהיות מדינתי מרכז השחיתות העולמית. בהיות מדינתי מרכז לסחר בנשים. בהיות מדינתי מובילה בתחום העבדות (עובדי קבלן). בהיות מערכת הבריאות במדינתי במצב של קריסה תמידית. בהיות מערכת החינוך במדינתי ברמה של זימבאבווה והמצב רק מחמיר. בהיות מדינתי דמוקרטיה דה-יורה ואנטי-דמוקרטיה דה-פאקטו. אז גם אילו הייתי אזרח של ניוזילנד והמצב היה שם כך, גם אז הייתי מתבייש. אבל, וזה אבל יותר גדול, אני לא רק מתבייש ובוכה, אלא פועל בכל דרך שהחוק מאפשר כדי לשנות את החוק וכדי לשנות את המצב.

  1. אלמלא היית אומר שאתה ערבי, הייתי בטוח שאתה זקנה פולניה
  2. יצא המרצע מהשק
  3. עאבד-מהתלונות שאתה משמיע אני מתפלא על כל דקה שאתה נשאר כאן במדינה הנוראה שציירת.אתה צבוע וכפוי טובה.והערבים שחיים במדינה-מצביעים ברגליים ויודעים היטב היכן טוב להם. הייתי אומר לך ללכת ולשתות את המים של עזה,אבל אתה לא תעשה זאת,אתה תשאר כאן,תמשיך ליהנות מהחיים במדינת ישראל-ותמשיך להתלונן ולקטר.

   עאבד-מהתלונות שאתה משמיע אני מתפלא על כל דקה שאתה נשאר כאן במדינה הנוראה שציירת.אתה צבוע וכפוי טובה.והערבים שחיים במדינה-מצביעים ברגליים ויודעים היטב היכן טוב להם.
   הייתי אומר לך ללכת ולשתות את המים של עזה,אבל אתה לא תעשה זאת,אתה תשאר כאן,תמשיך ליהנות מהחיים במדינת ישראל-ותמשיך להתלונן ולקטר.

 28. 28
  קשקוש,גיס חמישי לעולם,אבל לעולם,ישאר חמישי.דיי לקרוא את מאמרי השטנה בעיתון אלנור של התנועה האיסלאמית,את עיתון אלעין של בל"ד ואת מאמרי המערכת בפאנט למשל בכדי להבין במי עסקינן.
 29. 27
  'סקר' מוזר, בלשון המעטה. ע"פ סקרים אחרים ואמינים רוב הערבים תומכים בחיזבאללה ובחמאס נגד ישראל וכמחציתם מכחישי שואה. כניראה מישהו עבד על עורכי ה'סקר' הנדון, או שהם בעצמם
 30. 26
  אני גאה בערבים *שלנו* שהם משכילים, ונשותיהם מוכנות ללמוד, ובסך הכול כולנו יודעים את ההבדל בין מדינתנו של כולנו לבין מצרים או סוריה וכיו"ב
 31. 25
  המדקלמים בע"מ

  הערבי הישראלי נוטה כמו השכבה המשכלת של צעירי מצרים לנסר את הבמה את הענף עליו הוא יושב. כל החבורה האינטלקטואלית במצרים שהחריבה את משטר מוברק נבראה בזכותו וחייבת לו את קיומה. גם החירות היחסית של ערבייי ישראל - שאין לה אח ורע בעולם הערבי - היא תופעה שרק מעטים ביניהם מעריכים כדבעי. הסקר שהמחבר המלומד עוסק בו מחזק את טענתי. אולם מה אנו רוצים מהערבים? גם היהודים ובראשם, על ראש הגבעה, שרת התרבות, לא יודעים להעריך נכונה את החירויות במדינתם ולהילחם בעדן ובשמן.

 32. 24
  אני רוצה לראות עוד מדינה שבה מיעוט יוצא נגד מדינתו ובעד האויב!

  נכון, זה עיתון "הארץ", אבל כדאי בכל זאת להיצמד לעובדות: מי שלא ראה הפגנות של ערבים אזרחי ישראל מניפים את הדגל של הפלסטינים - שיקום! ומי שמכיר עוד מדינה דמוקרטית בעולם שבה מתקיימות הפגנות של מיעוט נגד הרוב במדינתו - שיקום!
  נשאר ל"הארץ" קצת יושר אינטלקטואלי? "שיקום".
  אגב, ברור שיש הרבה ערבים ישראליים שכל הנושא מעניין אותם כקליפת השום, ושבכל זאת יש להם טענות מוצדקות לחלוטין על אפלייה - הן מצד השלטון והן מצד יהודים במדינה. אבל מאמר מוטה כזה מקומו בפח הזבל.

  1. הכותב מזכיר במאמר את צפון אירלנד בתור דוגמא. אפשר להוסיף גם את הבסקים בספרד, ויש עוד דוגמאות לרוב

   כמובן, בכל המקרים הללו המדינה לא נמצאת במצב רשמי של מחלמה כבר יותר מ-60 שנה עם עמו של המיעוט, ולא מושתתת על התפיסה שהמדינה שייכת לקבוצת הרוב האתנית (להבדיל מכל אזרחיה), כך שאפשר להתחכם ולומר שהם לא מזדהים עם "האויב". מצד שני - אתה ביקשת דוגמאות ממדינות דמוקרטיות, אז זה מה יש. כשישראל תהיה מדינה דמוקרטית (ושוחרת שלום?) יהיה בסיס טוב יותר להשוואה.

   מה שאני מנסה להגיד בסך הכל הוא שצריך לקרוא את המאמר לפני שקופצים לכתוב תגובה לא רלוונטית.

  2. התנגדות הערביםהישראלים לישראל , בטלה בששים לעומת ההתנגדות החרדית לישראל
  3. צפון אירלנד, הודו,

   ארצות הברית, עירק, לבנון, ספרד...
   על מה אתה מדבר בכלל, בכל מקום שיש בו מיעוט זה קורה...

  4. נכון, בארשבעי. יש סכסוכים לאומיים בארצות אחרות.

   רק תגיד, קתולים בצפון אירלנד מניפים את דגל אירלנד החופשית? אני, לפחות, לא ראיתי. לבסקים בספרד יש מדינה אחרת עם עמה הם מזדהים? התגובה שלך, חביבי, היא זו שאינה רלבנטית. ומה שנוגע ל"שוחרת שלום" - מתי ראית פלסטינאי שוחר שלום? שלום יכולים לעשות רק שני הצדדים לסכסוך, לא צד אחד.

  5. מר יצחק, האחוז שאינו גאה להיות יהודי מניף דגל פלסטין, אף אחד לא טען כאן שכל הערבים ציונים. הבנת הנקרא בבקשה
 33. 23
  האומנם?

  בהחלט פוקח עיניים, האם זה אמיתי? האם זה משקף באמת את העמדה של הציבור הערבי? אם כן, אני מאמין שזה הציבור היותר בוגר באותו מגזר לעומת הצעיר יותר שיוצא להפגנות. דבר הגיוני.
  למה אנחנו בכל זאת שומעים ומרגישים אחרת על מה הם חשים למדינה ולממסד הישראלי? אולי בגלל ה"ההנהגה" הערבית? שלא כ"כ תורמת להגברת האהדה בין הצדדים.. סה"כ הם אלו ששנבחרו על ידיהם! אבל אילו אופציות אחרות היו להם??
  וברור שהתחושה היא אמביוולנטית, מצד אחד, היה פה כיבוש. אבל מי יגיד שהחיים פה רעים? בטח לעומת החיים ברשות. והם חייבים להזדהות עם אחיהם מהצד השני. זה בהחלט אמבוולנטי. אבל מי מייצג את זה? חבורה של אנשים שהגיעו לכנסת וזהו שם נגמר, העיקר שהם חברי כנסת, הם מגיעים פעם בכמה זמן לאיזה כפר, מקבלים כבוד ובזה נגמר העניין.

  וזה לא רק בעיה שלהם.. (הנציגים בפוליטיקה)

 34. 22
  בחיי, אחוזים יותר גבוהים מאשר אצל השמאלנים.
 35. 21
  או לחילופין

  כמנהג מובנה ומושרש יש נטייה לשקר לסוקרים בכלל האוכלוסיה, ובעיקר בנושאים אלו (חשש מהאזנות, ופעולה סמויה של ענפים בטחוניים מסויימים) של אוכלוסיה ספציפית.
  הקיצר הטמטום פושה בכל.

 36. 20
  מאמר חשוב שמזכיר דברים לא חדשים, כמובן. ומובן שמגיבי הימין יספרו כמה הסקר מוטה, הפובליציסט מוטה, וכו' וכו'.

  אלא שהעמדות האלה הן עקביות, פחות או יותר, לאורך זמן, וקצת קשה לצייר לאורך זמן תמונה "מוטה" כזו.
  אולי תבוא ישועתו של הדימוי הציבורי של "הערבים הבוגדנים" מהעלאת אחוז החסימה דווקא? שמא תקום להם מנהיגות ציבורית חדשה שתשכיל לפעול למען הציבור הערבי בשיתוף פעולה עם הרוב היהודי?
  ואולי לא...

  1. רק נשאל, איך זה מסתדר עם תוצאות הבחירות ואי מילוי החובות, כשרות צבאי ועוד...
  2. מסתדר יפה מאוד עם תוצאות הבחירות, לאור העובדה שהערבים שווים הרבה יותר מ-10 מנדטים.

   כלומר רבים מהם מצביעים למפלגות אחרות.
   ואשר לשירות הצבאי - *אתה* פטרת אותם ממנו בחוק.
   אם היה תלוי בי חובת השירות היתה מבוטלת, היינו עוברים לצבא מקצועי אבל מחוקקים חובת שירות אזרחי בקהילה *לכולם*, כולל חרדים וערבים.

 37. 19
  שולי זו תגובה מוטת ע״י מגיבה ימנית!
 38. 18
  למרות העובדות במאמר ימשיכו גזעני הימין להכפיש את כל הערבים
 39. 17
  גאים לתמוך בחמאס וגאים לקבל תשלומים מביטוח לאומי
 40. 16
  מי שמציג את הערבים כלא שייכים הם רק הציונים

  מי שמציג את הערבים כלא שייכים הם רק הציונים, בין אם זה אביגדור "מבין ערבית" ליברמן ומופע האימים שלו, ובין אם זה נתניהו עם "הבעייה הדמוגרפית" ובין אם לבני שמפנה את הערבים הרוצים לממש את שאיפותיהם הלאומיות ל"מדינה הפלשתינאית" (שתקום כשיבוא המשיח). המדינה הציונית, שבאושיותיה תומכות *כל* המפלגות הציוניות ממרץ ועד הימין הקיצוני, מוגדרת כמדינה יהודית, כלומר היא מדירה את הערבים מראש, גם להלכה וגם למעשה.

  ההצבעה למפלגות הערביות שאינן כנועות וחנפניות נתפשת אצל יעקובסון כעמדה עצמאית מדי, כנראה היה מעדיף שיבחרו בין מפלגת "קידמה ועבודה" למפלגת "חקלאות ופיתוח".

 41. 15
  ומה לעשות שכל - אבל כל נציגיו בכנסת עסוקים בבעיה הפלשתינית ובהשמצת ישראל בכל מיקרופון דובר ערבית, ולא מתעסקים בבעיות הקיומיות שלו כמו ביוב זורם בכפר/ רצח יומיומי/ נהיגה פרועה ועוד נושאים אפורים אבל המעצבים את איכות החיים בכפרים ובערים הערביות בארץ. מה אזרח יהודי מצוי מסיק על הרוב הערבי שכל כנופיות גנבי הרכב באות ממנו וממררות את חייו יום יום? ודרך אגב הם גונבים גם מאחיהם בלי בושה.
 42. 14
  תודה אלכס

  מאמר פוקח עיניים.

 43. 13
  זהו בקר מוטה ע"י כתב שהוא שמאלני. והעובדה היא שאף ערבי לא חוגג את יום העצמאות ולא מרים דגל ישראל

  ההיפך הואר הנכון. בכל הפגנה אנו רואים רק דגלי אוייב ובכל הפגנה אנו שומעים רק דברי בלע על היהודים ומדינת ישראל . דברים שנשמעים ממנהיגי הערבים בכל הרמות.
  מנהיגיהם קוראים להם אפילו לא לעשות שירות לאומי לעצמם. ההזדהות שלהם היא יותר עם הרשות הפלסטינית .
  אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם היה להם את ההזדמנות והכח לצאת נגדנו.
  ראינו פרומו של זה בהפגנות בזמן מלחמת לבנון הא' ,

  1. הנושא האמיתי היא לא היחס של הערבים למדינה אלא היחס המפלה והמשפיל לפעמים של המדינה לאזרחיה הערבים!

   והרוב הימני ממשיך לתקוף את הציבור הישראל-ערבי שאותו הם נהנים כל כך לקפח. הם לא יתנו לעובדות לבלבל אותם! כרגיל!!

  2. אם תקראי שוב את המאמר, אולי תביני. (כנראה שלא, שהרי זה יחריב את השקפת עולמך)
  3. איך אתה יודע? שאלת את כולם?

   בשכונות ערביות בערים מעורבות דווקא ראיתי דגלי ישראל ביום העצמאות.

  4. מרוב יחס משפיל ישראל העניקה אזרחות לערבים במדינה היהודית
  5. היום יש יותר מתנדבים ערבים לשירות לאומי מתקנים לקלוט אותם
 44. 12
  לסקרים אין חשיבות, רק לעובדות והעובדות הן שההצעה ההמונית למפלגות אנטי ישראליות, אי הסכמה לשרת את המדינה ולמלא את חובותיה ומעבר המוני על חוקי המדינה, בבניה, בנהיגה ועוד ועוד.
  1. כן בטח, עובדות זה מה שאתה שומע ויודע בעיקר מאמצעי התקשורת, סקרים הם סובייקטיביים - אכן הגיוני ביותר...
 45. 11
  כל הכבוד לאותם ערבים ישראלים שלמרות הקיפוח וההסתה הפרועה של הכך"ניקים בכנסת ובציבור ,עדין מזדהים כפטריוטים ישראלים
  1. ההסתה היא כולה ע"י המנהיגות הערבית הנאומים ראד סלח וזועבי האנטישמים, הנאומים וההסתה של טיבי בנאום ה"שהידים" שהארץ סרב לפרסם, הנאום של המופתי שיש לרצוח את היהודים כדי לגיע לנצחון האסלם

   כל המוזכר לעיל הוא רק מהשנה האחרונה, אפשר למלא ספרים להסתה האנטי ישראלית והאנטישמית,רק השמאל שיורקים עליו ממשיך לומר שיורד גשם.

 46. 10
  כל הכבוד(בלי ציניות)

  כל הכבוד לך אדוני על המאמר.
  קולות כמו שלך הם מצרך נדיר וחשוב ביותר!!!!

 47. 9
  מאוד מפתיע, כמה יהודים גאים במדינה? ועל מה בעצם?
 48. 8
  האם מר יעקובסון גאה להיות נתין של המדינה היהודית?

  ואם הוא יהודי גאה אז לאיזה אחוז מן היהודים שייך מר יעקובסון? ל-80% המאמינים באלוהים או ל-77% בכוח עליון? ל-67% המאמינים שעם ישראל הוא עם בחירה או ל-51% המאמינים בביאת המשיח? או אולי ה-56% שמאמינים בחיים אחרי המוות? ממאמרו קשה לקבל את הרושם שהוא שייך דווקא לאותם 45 שעדיין מראים סימני חיים אינטלקטואליים.

 49. 7
  יעקובסון - הכל נכון, חוץ מהניתוח הסופי.

  כנראה שאחוז נכבד מערביי ישראל מצביעים למפלגות הציוניות.
  רק אלה מבין הערבים שאינם "גאים" להיות ישראלים מצביעים למפלגות הערביות (כמו בל"ד וחד"ש) וכמה יהודים לא לגמרי שפויים.
  זה מסביר את מספר המנדטים הנמוך יחסית של המפלגות הערביות ביחס למספרם באוכלוסייה (ובשקלול אחוזי ההצבעה הממוצעים שלהם ביחס לאוכלוסיה).

  נהנה מאוד לקרוא את מאמריך.
  רונן

 50. 6
  הם גאים לקבל כל מה שמדינת הרווחה הישראלית נותנת ועוד חופש ביטוי ודמוקראטיה

  אין ספק שכשהם עושים את החשבון באמת הם מבינים שישראל היא מדינה שטוב לחיות בה ורובם "גאים" על כך ששפר מזלם והם חיים בה .נכון שהמנהיגות שלהם היא מנהיגות לוחמנית ופרובוקטיבית אבל מי בוחר את המנהיגות הזאת?אז תרשו לי לא להתרשם מ"הגאוה "הזאת.

  1. ותרשה לי, נפיח, לא להתרשם מתגובתך הגזענית
  2. אילו היו נאמנים לנו, היו יוצאים כמונו להגן עליה, אבל הם לא
  3. לא נכון

   המדינה היא זאת שלא מאפשרת לערבים להתגייס לצבא כי היא רואה בהם אוייב. סביר להניח, שאם היא היתה מתייחסת אליהם כאל אזרחים שווי זכויות הם גם היו משתתפים בחובות. (חובות אגב, כולל גם לשלם מסים ועוד כל מיני דברים שאזרח צריך לעשות, לא הכל קם ונופל על הצבא).

 51. 5
  האם יעקובסון גאה להיות נתין של המדינה היהודית?

  ואם הוא יהודי גאה אז לאיזה אחוז מן היהודים שייך מר יעקובסון? ל-80% המאמינים באלוהים או ל-77% בכוח עליון? ל-67% המאמינים שעם ישראל הוא עם בחירה או ל-51% המאמינים בביאת המשיח? או אולי ה-56% שמאמינים בחיים אחרי המוות? ממאמרו קשה לקבל את הרושם שהוא שייך דווקא לאותם 45 שעדיין מראים סימני חיים אינטלקטואליים.

  http://www.haaretz.co.il/magazine/1.1625680

 52. 4
  המכון הישראלי לדמוקרטיה הוא עוכר ישראל ואין להאמין לכל פרסום או סקר מצידו - הוא תמיד יהיה מוטה לטובת הפלשתינים ונגד היהודים ומדינת ישראל
 53. 3
  75 אחוז מערביי ישראל תמכו בעלית החמאס לשלטון בעזה- וזה אומר הכל
  1. מי שמתחזה בעשרות שמות לא מהסס לשקר בבוטות. בבחירות האחרונות החמאס קיבל 47% מקולות הפלסטינים אבל לאיציק מהמרכז לבית רעמסס יש את הטיפשות לרמות ולומר ש - 75%.....
  2. אוייייי על השכרים אויייייי רעמסס,כנס ותקרא......

   ,75% נו באמת,גם אם אתה רוצה לשכר אז תעשה את זה בחוכמה!!ועדיף לא לשכר אבל מה לעשות אנשים כמוך בשבילם שכר והסתה זו נוהל חיים ואתה והמון אנשים כמוך לא מהססים לשלוף מהאוויר כל מיני סיפורים שאין להם שחר כל עוד השכרים מלבים את האש והרעל שאתה מפיץ בכל מה שקשור לאוכלוסיה הערבית,וכמובן אתה מתלהב מעצמך בידיעה שיש המון אנשים קונים את "הסחורה" שלך כי זה מכוון נגדנו,לא נורא התרגלנו לסיפורים שלכם שומעים וקוראים אותם כמעט כל יום,דבר אחד שיהיה לך ברור,אנחנו הערבים הפלסטינים אזרחי מדינת ישראל לא מתרגשים ולא סופרים אותך וכל הליצנים שכמוך,ואני אגדיר לך בדיוק מי אתם הליצנים,זה מתחיל מראש הממשלה שלך וכל חבורת הפשסטים בסביבתו ועד אחרון הפשסטים הקטנים בדמותך.

 54. 2
  אולי דווקא בוא נדבר על ההנהגה של ציבור המהגרים הרוסים בישראל ?

  שמשוכנעים שהמדינה המערבית הנוירוטית שגילו כאן במנוסתם אל החירות היא ביתם יותר מאשר היא ביתם של הילידים הערבים?
  אולי נדבר על הדמויות שמאיישות את הנהגה זו, שנעות בין מנציחי-זרות עם סממני נאציזם מאופר שמשולב בשירת ההמנון הרוסי לבין לוחמי גרילה-גולאג גברתנים שניצבים בחוד החנית של השסע, הסגסגציה וההתבהמות כלפי פנים והכיבוש וההסתגרות כלפי חוץ? ובעיקר נדבר על המסרים שיוצאים מהם, שמבטאים בנאמנות ובעקביות את רחשי ליבו של המגזר שלהם בשיעור וביחס גדולים הרבה יותר מיחס הייצוג הרטורי של המנהיגים הערבים את הציבור הערבי ?

  1. הילידים היהודים קיבלו את גבולות מחלוקה, והערבים רצו הכל
  2. העלייה מרוסיה היא עלייה יהודית ולשם כך הקמנו את המדינה, הם משרתים איתנו בצבא נגד אויב משותף
 55. 1
  המאמר הזה חייב להיות דרך קבע על שולחנו של כל שגריר ישראלי מקצ'טקה ועד קונגו ברזוויל
  1. אולי כדאי שהמאמר יהיה דרך קבע דווקא על שולחנותיהם של שר הפנים, שר האוצר וראש הממשלה - על מנת שיפסיקו במדיניות הקיפוח של ערביי ישראל בכל תחום אפשרי

   מי יודע אלו אחוזי תמיכה ואיזו שותפות אזרחית היתה יכולה להיות כאן אם ישובים ערביים היו זוכים באותם תקציבים, אותם תנאים ואותו יחס אליו זוכים ישובים יהודיים. בדקו את תקציבי החינוך, הרווחה, הבינוי, השיטור הניתנים לישובים ערביים, הקיצפוח והאפלייה מחרידים. בדקו מתי אי פעם ניתן אישור בנייה נורמאלי לישוב ערבי, ותבינו למה מדובר ב"כפרים" צפופים ודחוקים, בהם חריגות הבנייה חוגגות. השינוי צריך להתחיל מלמעלה - וחבל שלמעלה כל כך רקוב.

  2. מה זה "קטצ'קה"?
  3. He means Kamchatka
  4. זה לא מחוז נידח בהרי האטלס במרוקו? אבל אם לא, היתכן שהגב' דדון התכוונה לחצי האי קמצ'טקה שבמזרח סיביר?האמת, לא ידעתי שיש לנו שגריר שם...
  5. מדובר בשפה ציורית. אגב; תופתע; אך יש נציגים ישראליים במחוזות נידחים של סיביר