לא האמונה היא הבעיה

המחקר החדש של מרכז גוטמן, על יחסם של היהודים בישראל לדת ולמסורת, מצליח להסעיר את הרוחות (גילוי נאות: אני עובד כחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה, שבמסגרתו נערך המחקר, אבל לא השתתפתי במחקר עצמו). במיוחד זכה לתשומת לב הממצא בעניין אמונתם של 84% מהיהודים-הישראלים באלוהים. מתברר שיש רבים הרואים בממצא זה כשלעצמו עדות מייאשת לחוסר האפשרות של הישראלים לדבוק במדיניות רציונלית ו/או בתפישת עולם דמוקרטית.

אלא שדווקא התגובה הזאת היא שמסכנת את עתידו של השיח הדמוקרטי, ואפילו הרציונלי, בישראל, יותר מעצם האמונה באלוהים. כי מי שנשען על תפישה רציונלית שאיננה רק פילוסופית אלא מתבוננת במציאות האנושית בעיניים מפוכחות, יבין מיד שאותם 84% אינם מבטאים דבקות באיזו משנה תיאולוגיה סדורה, אלא בעיקר צורך נפשי באמונה. צורך שראשיתו בשחר ימי האנושות, כשהאדם החל להכיר בעוצמתם של הכוחות שאין לו שליטה עליהם, ובפוטנציאל הכאוטי שהם מבטאים. מאותו רגע הוא החל להאמין בכוח עליון, המבטא את הרצון להאמין שמאחורי הכאוס יש גם סדר, ובעיקר את הרצון להאמין שיש בכוחו של האדם להשפיע במעשיו על אותם כוחות עליונים.

מבחינה זו, העידן החילוני של 250 השנים האחרונות אינו הוא אפיזודה קצרה יחסית בתולדות האנושות, ואף בתקופה זו לא התקיימה מעולם בלעדיות חילונית. מטבע הדברים שכך יהיה, שהרי האמונה היא כמעט חלק מטבע האדם - לא טבעו הביולוגי, אבל טבעו הנפשי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות והטורים ישירות אל הפייסבוק שלכם

לכן, השאלה המרכזית אינה אם להאמין באלוהים, אלא מה טיבו של אותו אלוהים: האם הוא אינקלוסיבי - אל רחום וחנון, המכיל תחת כנפיו את בני האנושות כולה שנבראו "בצלמו", או שהוא אלוהים אקסקלוסיבי - אל קנא ונוקם, התובע ממאמיניו להיאבק בכל מי שאינם כמותם, הנתפשים כמי שאינם ממלאים את ציוויו. גם המציאות ההיסטורית מלמדת על מורכבות היחס בין אמונה והומניזם: יוסף סטאלין היה אתאיסט גמור, ואילו מרטין לותר קינג האמין בכל מאודו באלוהים.

ביהדות, כמו בדתות אחרות, שתי האופציות קיימות במלוא העוצמה. הבחירה, והאחריות הנלווית לתוצאותיה, היא בידי המאמינים. ולכן הנתון המדאיג באמת במחקר אינו עצם האמונה באלוהים אלא היחס ההפוך שנמצא בפועל (לא בפעם הראשונה, כמובן) בין האמונה הזאת לאמונה בערכים דמוקרטיים: ככל שהנחקר מעיד על עצמו שהוא בעל תפישה דתית מחמירה יותר, כך הוא פחות מזדהה עם ערכים דמוקרטיים, ולהיפך.

המצב הזה עצמו נובע מתפישת הזהות הדתית בעיקר בהקשר הנגטיבי שלה - כאוסף של איסורים והגבלות שנועדו לבדל את היהודי מסביבתו: קודם כל, מסביבתו הלא-יהודית, וכן מסביבתו הלא-דתית. ממילא, מי שמבקש לשנות את היחס השלילי בין הזדהות דתית לערכים הומניסטיים צריך למקד את הזהות הדתית לא במכלול איסוריה, אלא בשאלה הפוזיטיבית מה מבקשת היהדות להשיג? איזה עולם היא רוצה לקדם?

אז יתגלו שני דברים: האחד - כשמדברים בשפה של יעדים פוזיטיביים היא נעשית יותר מכילה; השני - שגם בפועל, כשהיעד הדתי הבסיסי מוגדר באופן פוזיטיבי, מתברר שהיחס בינו לבין יעדי הזולת (החילוני, הלא-יהודי, וכדומה) אינו בהכרח משחק סכום אפס, המזמין מאבק, אלא יש מרחב שהוא נייטרלי, אם לא משותף. כמו המשל על התפוז ששניים נאבקים עד זוב דם להשיגו, עד שמתברר שהאחד זקוק לקליפתו והשני לבשרו. לשם כך רצוי שגם החילונים לא יגדירו את עצמם באמצעות שלילת הדת, אלא באמצעות ערכיהם החיוביים.

Read this article in English: Belief is not the problem

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  כל הכבוד

  בדיוק מה שרציתי לכתוב מזמן. כל הכבוד

 2. 7
  קראתי את המאמר שוב ושוב. מאמר מזהיר.
 3. 6
  מאמר נפלא
 4. 5
  על ערכים ביהדות

  מבדילים ביהדות בין מצוות שבין אדם למקום, כמו חוקי כשרות, סדרי תפילה, שבת וכדומה, לבין מצוות שבין אדם לחברו, או ערכים אנושיים, היהדות האורתודוכסית מקפידה על הראשונים, על האחרונים קצת פחות.

 5. 4
  השאלה אינה אם קיים אלוהים,

  השאלה היא מי ברא את מי, האלוהים את האדם או האדם את אלוהים.

 6. 3
  אפולוגטי. אפולוגטי מידי.

  מאז שהתפרסמה הידיעה על הסקר הזה ועלו הפטפוטים הצפויים (אך הפעם בעוצמה מפתיעה), המתנתי מטבע הדברים להתייחסות שלך. לצער הלב בחרת להגן ולהעביר את ה"אש" לנתון אחר בדו"ח (אפולוגטיות), עם ניחוח מורגש של התנצלות ("אפולוגיה").
  חבל, דווקא הרגשתי שתגובה בעלת אופי אחר תהלום יותר את הסיטואציה הציבורית.

 7. 2
  האסון אינו בצורך להאמין של 80% מהאוכלוסיה אלא באי ההפרדה בין הדת למדינה

  ברוב מדינות המערב שעור המזדהים כאנשים מאמינים מתקרב לזה שבישראל ובארה"ב אף עולה עליו, אך ההפרדה בת מאה השנים לפחות בין הדת למדינה מאפשרת קיום משותף והתגברות על ניגודי האינטרסים בין מאמינים לחילונים באמצעות החקיקה החילונית שהיא תמיד מעל לעקרונות הדת. ההתחשבות בדתיים, למשל בקרב המשרתים בצבא ארה"ב, מתבטאת בשכירת שרותיהם של כמרים ורבנים לובשי מדים, כמובן לא בכפיית שעורי דת על חיילים שאינם מעוניינים. עבור שרותי הדת משלמים רק החברים בקהילה "מס כנסיה" או דמי חברות לקהילה היהודית. אפלייה על רקע אמונה דתית אסורה ואסור לשאול אפילו מועמד ללימודים או לעבודה לאיזו קהילה דתית הוא משתייך ובוודאי שלא אם הוא מאמין באלוהים, ובאיזה מהם. כשנגיע להפרדה בין דת למדינה בישראל, כשהציבור הלא דתי לא ירגיש נפגע מהכפייה הדתית, מאילוץ הכשרות, מהשבתת התחבורה (הציבורית בלבד, בינתיים) בשבת, מהמונופול הרבני על נישואים וגירושים, מהשתתפות המדינה במימון הדת ובפרנסת מחזיקי התורה יוכלו אפילו 99% מהציבור להגדיר עצמם כמאמינים מבלי לפגוע במיעוט הלא מאמין ובערך השוויון בפני החוק.

 8. 1
  אין קשר הכרחי בין אמונה בכוח עליון--אלהים---לבין דת. עכשו שב וכתוב את המאמר מחדש.

  יש הרבה אגנוסטים---ואני מקווה שלפחות אתה מבין מה פרוש המילה הזו----שאינם דתיים.
  אבל בינינו, אחרי ששפינוזה הוכיח שאין אלהים רק טפשים חושבים אחרת.

  1. אני טיפש?
  2. אני טיפש?
  3. אז מה? רוב האנשים בעולם טיפשים? האמת - כן. המוזר הוא שיש הרבה אנשים חכמים שמאמינים באלוהים. איך אתה מסביר את זה?
  4. אתה יהיר . אני אינני יודע מה פירוש המילה אגנוסטים שאתה מתהדר בידיעתה ורק לשם היוהרה השתמשת בה. אתה מגוחך. ואם אתה חושב שטיפש כל מי שחושב אחרת משפינוזה במידה ואתה בכלל מבין את שפינוזה ויש לי ספק גדול בכך , אתה שחצן שהדביק לעצמו נוצות טווס. אתה רוצה להרשים בלי שיהיה לך מה לומר. זה לא מצליח ומעורר גיחוך.תתביש.