שמחת סיזיפוס במאבק באפליה

השבוע התבשרנו על שלושה מאבקים פרטניים נגד משטר האפליה הישראלי שנשאו פרי: בדווים משבט הג'האלין לא יגורשו ליישוב שליד מזבלת אבו דיס, ובית הספר של אחד ממאהליהם לא ייהרס; המכרז לפיתוח נדל"ני יוקרתי בכפר הפלסטיני ההרוס ליפתא בוטל בהוראת בית משפט, ומונזיר פהמי, יליד ירושלים ובעל חנות הספרים ב"אמריקן קולוני", יורשה להישאר בעיר הולדתו. מיליוני שעות מאבק ויכולת עמידה פלסטינית שאין לכמתה זכו לתמורה.

אולי היה זה בית הספר האקולוגי מצמיגים של הג'האלין בחאן אל-אחמר, שחדר את שריון האדישות הישראלי ועורר תשומת לב עולמית רחבה דיה כדי שרשויות ההרס הישראליות יחשבו פעמיים. כנראה שנגישותם יוצאת הדופן של פליטי ליפתא (היום תושבי ירושלים) לבתיהם ההרוסים דירבנה אותם לעתור - יחד עם ארגונים ופעילים ישראלים - נגד הפגיעה במורשתם וביופיה, עתירה שחשפה את כשלי המכרז. ולבטח חתימתם של הסופרים עמוס עוז ודויד גרוסמן ומפורסמים אחרים היא שהבהירה למשרד הפנים, שאת פהמי לא כדאי לגרש מהעיר שבה נולד.

כמה מפתה לחשוב שיש בשלושת המאבקים נוסחת פלא כלשהי שאפשר להעתיק כדי שאלפי מאבקים אחרים לא ייגמרו במפח נפש.

אבל לא. השמחה מסויגת מאליה בשל הידיעה שאלו החריגים. עדיין לא ברור האם כל מאהלי הג'האלין בשוליים המזרחיים של ירושלים יינצלו ממגורים בכפייה ליד המזבלה (תוכנית שנרקמה בשנה האחרונה). אבל בכל מקרה הרשויות הכובשות נחושות בדעתן לבצע עוד הפרה של הדין הבינלאומי ולרכז את האוכלוסייה האזרחית המוגנת ביישוב קבע אחד, בלא תיאום ותכנון משותף אתה (רק שמיעת הערות בסיום התכנון). למרות המחאות, גם האירופיות, שטח סי העצום שבחלקו חיים בני הג'אהלין ממשיך להיות מעבדה ישראלית ליישום שיטות מתוחכמות לגירוש חבוי של פלסטינים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

כמו פהמי יש עשרות אלפי פלסטינים ילידי ירושלים שלב ערל בכסות "חוק התושבות" שלל מהם את מעמדם בעירם. מפורסמים וחשובים לא יוצאים מגדרם ומשתיקתם כדי להגן על זכותם הטבעית, המולדת, לחיות בעירם. פרקליטות ירושלים מאשימה עכשיו שניים מעשרות האלפים - חאלד אבו ערפה ומוחמד טוטח - ב"שהייה בלתי חוקית".

נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, דורית ביניש, עדיין לא פסקה בעתירה נגד שלילת מעמד התושבות שלהם (ושל עוד שניים מחבריהם לסיעה), לאחר שנבחרו בבחירות שארה"ב דחפה לקיומן. אבל הנשיאה לא טרחה להוציא צו ביניים נגד גירושם, כל עוד החלטתה תלויה ועומדת. היא ידעה שהארץ והקונסוליה האמריקאית לא יסערו ולא ירעשו לכשיגורשו.

ליפתא כיישוב פלסטיני זכה לנוכחות בתודעה הישראלית. אבל זכות הזיכרון מוצגת כאיום ביטחוני. על הגעגועים, השייכות לארץ אבות ואמהות והזכות לחיות בה מוטבעת חותמת הבלעדיות היהודית. והעמותה "שומרי משפט, רבנים לזכויות האדם"? היא אינה שותפה רק למאבק הג'האלין וליפתא. היא מעורבת בעשרות מסעות אחרים, סיזיפיים ברובם, לחילוץ אנשים מהמלתעות המרושעות של שלטון הפריווילגיות ליהודים. בלי כוונה, אלו גם ניסיונות הרואיים, כואבים, למלט את המושג "יהודי" משמותיו הנרדפים בישראל: גזען, אדנותי, אטום, צבוע, קצר ראות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  האם אצל הערבים יש "עמירה הס" שכותבת רק בעד היהודים וזכות ישראל לחיות ?

  מה עוד הערבים צריכים להכריז כדי שגם עמירה הס תשתכנע שהערבים רק רוצים להשמיד את ישראל. ספרי הלימוד בבתי הספר מלמדים שיש להרוג את היהודים.הם אינם מזכירים את ישראל או שהיהודים מקיימים מדינה. הערבים אינם מכירים בישראל.הערבים נשבעים לחסל את מדינת ישראל .
  היי, עמירה , את שם? שימי אזניים ופיתחי עיניים. תתחילי להשתנות.

  1. פעם קומוניסטית - תמיד קומוניסטית.
 2. 12
  תנו כבוד לעיתונאית ששוחה נגד הזרם, ומביאה את האמת --- לקוראים שאינם רוצים לקרוא, לראות או לשמוע - ותודה למערכת העיתון ובעליו.

  זה מה שעושה את "הארץ" לעיתון, ואת עמירה הס לעיתונאית מהשורה הראשונה - בניגוד לצהובונים ולחינמונים, ולרשות השידור שהפכה מ- Public Service ל- Public Dis-Srevice

 3. 11
  הבעת הפנים הטראגית של עמירה הס מתאימה לכתיבה שלה.
  1. פליץ פלוץ

   פליציק

 4. 10
  השלטון הישראלי הוא פלוטוקרטיה

  נאו פאשיסטית ונשען על להקות של כלבי עמישראלחי , אז מה מצפה הגב' הס הנכבדה ? לאחרונה אפילו מע' המשפט סבה על צידה הימני ומכאן שגם פיסקי הדין שתארה הגב' הם נחלת העבר . אנו שוקעים למדמנה של בורות עוני וקיצוניות הזויה , ממש כמו שכנינו/ בני דודינו. הם מתאימים לנו ואנו להם , והשאר זוטוטת , העתיד מבשר מלחמות ודם רב , ככה זה!!!

 5. 9
  הדרת קוראים

  את

  אתם מ פ ח ד י ם ! עושים סלקציה לרומניה שונאת יהודים .יופי לכם


 6. 8
  לא מדובר באפליה גזענית, מדובר במאבק לאומי

  אופנת אירגוני השמאל, במאבקם נגד ישראל בתחילת המאה ה 21 , היא לצבוע את הסכסוך בצבעי זכויות האדם. מאבק נגד הגזענות "מתכתב" עם מאבקים משמעותיים והיסטוריים בארה"ב ודרום אפריקה. באמצעות גזרה שווה מנסה הלובי הפרו פלסטיני בשיתוף השמאל הבינלאומי לשמוט את הקרקע תחת הלגיטימיות של ישראל כמדינת העם היהודי, וזכותו של העם היהודי להגדרה עצמית לפי משפט העמים.
  מכאן הביטויים "קולוניאליזם", "אפרטהייד", "מדיניות הפרדה". ביטויים שהם סדין אדום לכול לוחם וותיק לזכויות האדם בעולם.

  אבל האמת היא שזו רק אופנה חדשה, מהות הסכסוך הערבי ישראלי לא השתנתה ב 100 השנים האחרונות. הערבים עדין לא רוצים אותנו כאן, ואנחנו עדיין מתעקשים על מדינת לאום שלנו. זה 20 שנה לפחות מתנהל תהליך שלום עקר בינינו לבין הפלסטינים. העמדה הישראלית הבסיסית נגד פתרון של שתי מדינות בגבולות 67 , כבר השתנתה כמעט ב 180 מעלות- אבל עדין לא ניתן להגיע להסכמה, למה?

  החשד הישראלי הוא שהפלסטינים לא באמת מחפשים מדינה ופתרון לסכסוך. נוח להם יותר להחזיק את החבל משני צדדיו, בדיוק כמו שהיה לאורך כל שנות הסכסוך. בינתיים תחת חרויות החוק הישראלי מנסים הערבים, וגם היהודים לשפר עמדות. לעיתים המדינה ופקידיה עושים עוול, אבל אסור לשכוח שמדובר על מאבק על רקע לאומי, על הגבולות העתידיים, ולא על רקע גזעי.

 7. 7
  ושוב תודה לעמירה ולגדעון ולכל עלי התאנה למבושי הציונות בכובשת כיבוש מחליא וכל זאת במדינה הכי יהודית והכי ציונוית שהיתה כאן מאז ומעולם
  1. כיצד זה מוחמד מכנה את עצמו "פלץ"? אפילו עוכרי ישראל מובהקים דוגמת הס ולוי לא מספיק אנטישמיים בעיניו. מוזר מאד.
 8. 6
  עמירה הס לראשות הממשלה!
  1. מסכים אתך. עמירה הס - לראשות ממשלת פלסטין השלמה והמשוחררת, מדינת כל אזרחיה הפלסטיניים.
 9. 5
  ‎הרוב ה"יהודי" בישראל זכה בצדק לשמותיו הנרדפים: גזען, אדנותי, אטום, צבוע, וקצר ראות. מי שמערער על החוק הבינלאומי וגוזל כאחאב את נבות, ומגרש את בניה של הגר, כאילו בשם האל העליון שנתן לו זכות להיות "עם נבחר" - הוא גם פושע נגד החוק והמוסר
  1. אתה, עיני, נעלמת לזמן רב. חסרת מאוד. אנא כתוב.
 10. 4
  היהודים הורסים אוהל למיליון וחצי ערבים והסורים רוצחים 50 איש מאחיהם ליום הס מדברת על האוהל
 11. 3
  כל כך רע

  אני פשוט מעונה, כן קדושה מעונה. קמתי בבוקר, מדדתי רעלה מול המראה, זה היה נורא. החלטתי מהיום אכריז על כל יום כיום שואה.

 12. 2
  במסווה של הומניות מפוברקת יש כאן שימוש ציני וקר בדמוקרטיה הישראלית. הדברים עומדים להשתנות עם השינוי בהרכב של ביהמ"ש העליון. היכן עשרות אלפי הסיפורים על יהודים שגורשו (מצרים, סוריה , לוב, ירדן וכו') באישון לילה דירותיהם עסקיהם וכל רכושם הוחרמו. מרגע שהערבים לא קיבלו את החלטת החלוקה ופתחו במלחמה כנגד ישראל הם קבעו את גורלם בידיהם. והר הס, הביטי קצת גבוה יותר מעבר לרגשותייך רווי השנאה והמשטמה, הביטי איך שוחטים עם בסמוך לגבולך, אההה... זה רגיל, ערבים שוחטים ערבים, אי אפשר להאשים יהודים אז זה לא מתאים לניתוח ודיווח.
  1. הפלסטינים לא נקפו אצבע במלחמת ששת הימים. הם נכבשו בארבעה ימים ע"י הישראלים וחיים מאז, 44 שנים, תחת כיבוש שלא רואים את סופו
 13. 1
  זו מלחמת התשה, בכל המדינה מנהלת מלחמת התשה לא רק נגד פלסטינים אלא גם נגד כל אזרח שאין לו מליון דולר בבנק, התשה בורקרטית, כלכלית, חברתית