מול הטוקבקים

עולם האינטרנט האינטראקטיבי יצר אפשרות לבניית קשר עמוק ומשמעותי בין יוצרים לקהל הרחב. אמן, סופר ופובליציסט אינו נדרש להסתפק כיום במשוב על יצירתו בצורת מחיאות כפיים או דו"ח מכירות. הוא נהנה מ"לייקים", מ"שיתופים" וממה שהיה אמור להיות סוג היחסים העמוק ביותר אך אינו כזה - "התגובה" (טוקבק). זו שטמון בה הפוטנציאל לקונקרטיות, לשיח, להפריה הדדית של רעיונות, לתיקוני טעויות - והכל על ידי קשר בלתי אמצעי ומיידי בין היוצר לקהלו. אלא שבהעדר כל דרישה לזיהוי "המטקבקים", כמו גם לאחריותם העניינית והאתית לדברים שכתבו, הידרדרה תופעת התגובות ונהפכה לבמה לדברים החסרים כמעט את כל המעלות הללו.

התגובות הכנות והענייניות, הרוחשות כבוד למלה הכתובה ולמקיש אותה, הולכות ונעלמות, ומפנות את הבמה לסוג אחר. "דוד מהמרכז" יכול להתייחס במאה מלים "לתג מחיר" דווקא בתגובה למאמר על כיבוש החלל, ולהותיר את הכותב עם התמיהה - האם באמת כוונת אנשי תג מחיר להרחיב את פעילותם לחלל? אולי כי זה יותר קרוב לאלוהי צבאות?!

"אחת שיודעת" מבקשת "לתקן" את הכותב ולטעון, שהקו הירוק נקבע במלחמת ששת הימים והראיה לכך היא שהוא נקרא גם "קווי 1967". לכן לחזור לגבולות שביתת הנשק זה בעצם לחזור להחלטת החלוקה, ולזה היא לא מוכנה, כי על גבולות אלה אמר אבא אבן שהם "גבולות אושוויץ". ניסיון של כותב אחר להציע לה קריאה נוספת נדחית בבוז ובהערה שהיא "כבר קראה את זה באתר 'האמת למתחילים'".

"ישר דרך", "המגויס" על ידי בעלי עניין, יודע לספר לציבור, שאמו של הכותב "היא בכלל ערבייה ויש לו מניות בתדיראן", ולכן המחקרים הרפואיים שעליהם הוא כותב הם "קנוניה אשכנזית" נגד עולי רוסיה. כמות "הלייקים" ש"חשיפה" מרעישה זו מקבלת נופלת במעט מזה שקיבל הילד מישל כהן שעה ששר "אל תשליכני". ועכשיו על הכותב מוטלת חובת ההוכחה שהוא בכלל לא זמר.

מערכות האתרים שותפות גם הן לדעיכה של רעיון "הטוקבק". ההבטחה "כי תגובתך תפורסם על פי שיקולי המערכת" נוטעת את התקווה שמישהו נוסף, שזה תפקידו, סובל - וחוסך את הסבל מהעיתונאי. אך דברי הבלע וההשמצות שמצליחים להגיח מהעבר השני של "המסננת" הזאת יוצרים את הרושם, כי החורים בה גדולים להחריד ו"המסנן" הוא מספרים אקראיים.

אתרים המבקשים להחזיר עטרה ליושנה יכולים לעשות זאת באמצעות שימוש בקוד משתמש, המעלה אוטומטית את פרטי המגיב בהקלידו אותו. אין בלבי ספק כי מספר המגיבים יירד פלאים, אך לא מספר הקוראים. המגיבים שישרדו יעניינו את הקוראים באמצעות שלוחות והרחבות למידע שבידיעה ובמאמר, ולאלה אני מניח כי רוב הכותבים ירצו להתייחס. ניתן לתגמל מגיבים בדירוגי פופולריות, וניתן "לחסום" כאלו העוברים על תקנון האתר. מכל מי שמתחזה ל"talkback" יש לבקש "to take it back". זו מערכת שעלותה גבוהה במעט מהנוכחית, אך התועלת שבה רבה למערכת, לכותב ולקוראים.

Read this article in English: Keyboard warriors are out of control

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 40
  why not leave both options, and have "anonymous last" with the "from 1st to last", show by rating, etc...
 2. 39
  שאול, די להתבכיין. אני שונא את הטוקבקיסטים יותר ממך ועל כן איני מתיר תגובות למאמרי. זו הדרך, אין אחרת! כידוע, זכות הדיבור ניתנה רק לאינטלקטואלים נאורים כמוך וכמוני.
 3. 38
  הטיקבוק כערוץ מחאה

  הפופולריות של המשוב בישראל, טוקבק באנגלית, שאין לה אח ורע במדינות אחרות בעולם, נובעת מהפער בין נטיותיו הפוליטיות הציבור התנהלות הממשלה שנבחרה על ידו. רוב הציבור הישראלי אימץ את עמדות הימין, אבל הדבר לא בא לידי ביטוי לא בממשל ואפילו לא בתקשורת. לפיכך דרך נוחה להביע את אי שביעות הרצון מהמצב היא באמצעות המשוב. וכל עוד המצב הלא נורמאלי הזה ממשיך, הטיקבוק ימשיך להיות ערוץ מחאה. ובאשר להזדהות המטקבקים, הרי שזו אינה רלוונטית, כי לא לעצמם הם רוצים לקנות נפשות, אלא לדיעות שלהם.

 4. 37
  מי נתן להם מקלדות?!
  1. גם אני לא הבנתי מי נתן לי מקלדת...
 5. 36
  אין פתרון מושלם אבל יש דרכים לשפר את המצב

  1. חיוב רישום לטוקבקים דרך מערכת ניקים.
  במקום לאפשר לכל זב ומצורע לכתוב 20 תגובות בשמות שונים, ניתן לחייב רישום שם משתמש. כך מקובל במערכות פורומים. הדבר יותר פרסונות בעלות זהות, אדם שמתחזק זהות וירטואלית מנסה ליצור רושם טוב, להבדיל מאדם שהיום כותב כאלי ומחר כצפורה.
  מערכת כזאת גם יכולה לייצר טוקבקיסטים מועדפים, כאלה שלאחר זמן, יזוהו ע"י קוראים אחרים ואולי יועדפו על ידם.

  2. מערכת דירוג תגובות.
  כיום בטמקא ובהארץ ניתן לדרג תגובות אבל סדר התגובות נשמר.
  במערכות כמו באמזון, סדר התגובות הוא לפי דירוגן.
  תגובה שמקבלת ציון גבוה (אם בגלל ציון שנעשה לתגובה או מגיב שזכה לפידבק טוב על תגובות קודמות) תופיע לפני תגובות אחרות.

  3. כותבים מתלהמים או כאלה שמשתמשים בשפה לא נאותה, יחסמו לכתיבה, לפחות באופן זמני.

  4. הטוקבקים הם דבר מופלא, הם מאתגרים את הכותב, לעתים חלק מהטוקבקיסטים ידענים יותר בנושא מאשר הכותב ואולי מאתגרים אותו לכתוב בצורה רצינית יותר. צריך לשפר את המנגנון אבל אסור לנסות לפגוע בו.

 6. 35
  הנני טוקבקיסט ותיק, גולש ומגיב מספר פעמים ביום. איני מחרף איני מגדף ומזדהה בשמי המלא

  לעתים מקבל אני קללות וגידופים על לא עוול בכפי. לדעתי מגזים המחבר בענין הרדידות. לעתים מזומנות פותח אני את הטוקבק ונוכח לדעת כי ביניהם קימים אנשים אינטליגנטים שחרף העובדה שלא תמיד מסכים אני איתם דבריהם כתובים בטוב טעם ולא פעם למדתי מהם דברים חדשים. נכון שישנם כמה גסי רוח אך הללו לדעתי במיעוט. לדעתי הטוקבקים מיצגים במידה רבה את דעת הקהל.

  1. אתה צודק הפעם, ובכל זאת; לך לעזאזל
  2. את הטוקבקים של זכי חלטורה צריך לפרסם עם כוכבית המסמנת
 7. 34
  כל מה שצריך זה לחסום את האפשרות לתת לייק יותר מפעם אחת

  היתר מיותר, ועשוי לחסום ביישנים, שנונים, מצחיקים ולהפוך את המנגנון כולו לאליטיסטי מדי.
  וכדי שלא תיכנסנה תגובות פוגעניות אולי פשוט צריך לתת תוכן להבטחה הכתובה שמישהו שוקל את אישור התגובות בהתאם לתקנון (אליו צריך להוסיף גם איסור להתחזות - גם לבעלי כינויים מוכרים).
  החשד שלי (עוד מהימים שמגיבים בתשלום חיסלו אפילו את פורום מז"א הקטן והחביב) שמערכות אתרים (כן, כולל אתר זה) מרוויחות על פרסום פר רייטינג שעולה ככל שנשפך יותר דם וכל עוד כך יהיה, אפשר להמליץ המלצות עד קץ הדורות, שום דבר לא ישתנה.

 8. 33
  אכן הכמות מדרדרת את האיכות-זיהום של המידע והתודעה-עוד סימפטום לחולי דת הצרכנות
 9. 32
  I'm all for it .. 85% Can't even know how to write
  1. you can't write in either language

   אם היית יודע לכתוב בעברית היית מגיב ..בעברית ואת "האנגלית" שלך הייתי מלמד רק את הערבים שאתה כנראה אחד מהם!
   Can't even know
   יכול להיות שאתה יהודון שחי בחו"ל ו"מרוב חוכמה" עדיין לא מצא פתרון ל"איך לכתוב בעברית"!

 10. 31
  הפתרון הוא בכפתור "דווח על השמצה" לצד ה"המלצה"

  וה"מערכת" צריכה להפעיל את שיקוליה רק עם קיבלה דיווח על השמצה ולא בשום מקרה אחר

 11. 30
  מישהו באמת מאמין שרק 27 תגובות נשלחו עד שעה 11:13 שמאז לא נשלחה אף תגובה נוספת? מישהו לא ממש אהב את תגובת הציבור, אפילו ציבור ה"בית" על ה"הגות" של אריאלי...
  1. כאשר תפסיק להתחזות בעשרות שמות אולי יפרסמו את כל תגובותיך........


 12. 29
  אריאלי משתלח במגיבים כאחרון הטוקבקיסטים ולא בכדי, אחר שהציגוהו פעם אחר פעם ככלי ריק, אז נראה מה בדיוק הוא טוען ולמה, במיוחד אחר שהעליון, אותו אריאלי כ"כ מקדש, בעיקר כאשר הוא פוסק כמוהו, קבע כי חשיבות המגיבים היא עצומה וכי מוטב לסבול אף מעט מעין הוצאת דיבה על מזבח קדושת חופש הביטוי וקיומה של כיכר העיר. אריאלי הוא תועמלן העובד בארגונים הממומנים ע"י מדינות זרות עויינות בכדי שיפעלו כנגד מדינת ישראל וממשלתה הנבחרת מבפנים, תוך ניצול הדמוקרטיה לרעה. הצפת בית המשפט בעתירות סרק פוליטיות תוך הסתמכות על הרכבו השמאלני של העליון, על כך כבר נאמר המכתם העתיק על אלו המפרכסות זו את זו. אריאלי וחבריו גם מתחזים ל"ידידי" בית המשפט וזה מקבלם מתוך אותו העקרון, שניהם הרי לא נושאים באחריות לתוצאות פעולותיהם. אז על מה יצא קצפו של אריאלי? מתברר שהמגיבים שפעמים רבות הם ברמה הרבה יותר גבוהה מהכתבנים, בידיעותיהם, בסגנונם, בדרך התבטאותם ובהגיון שבהם. כאשר אריאלי כותב את "מאמריו", הוא נשאל על ידי פעם אחר פעם להנמקות ולהתייחסות לסוגיות המרכזיות, אך נעלם ונאלם ולא בכדי, רק פעם אחת הוא ניסה להשיב ב"מאמר" מחפיר שנעלם גם הוא מאד מהר, הוא יודע היטב למה... אז השב נא עתה, אריאלי, מה הם האינטרסים החיוניים למדינת ישראל, בענייני תודעה, בטחון, מים ועוד והנגזר מהם לקווים האדומים של מדינת ישראל, אה, אצלכם אין אינטרסים חיוניים למדינת ישראל וממילא אין קווים אדומים. למשל, הבקעה [חזית מזרחית, פירוז מלא של יו"ש על ידינו], צירי הרוחב האסטרטגיים לרבות 443 , האזור מול נמל התעופה בן גוריון, בטחון, מערב השומרון [המותניים הצרות שלנו], בטחון ומים, ירולשים והר הבית, בטחון ותודעה ועוד. ספר נא לציבור כי שטחי C המהווים למעלה מכמחצית יו"ש כוללים בתוכם את אזורי האינטרסים החיוניים לנו ויש בהם מעט מאד ערבים וכמעט כל ההתנחלויות מצויות בתוכם, רק את האמת, אריאלי. אריאלי יודע היטב שכשיחשפו נתוני האמת, הוא וחבריו פשוט יהפכו ללא רלוונטים, לרבות לעניין תביעת השיבה בה הם תומכים, כבזיות ז'נבה שלהם. אז אריאלי, לא הריצפה עקומה, לא את המראה יש לשבור, היק רודוס, היק סלטה.

  ולא, גם לא תחקירי הדמה של הגשש הבלש הכחול [להלן:"גבב"]הלונדוני יושיעוכם, גם לא נסיון לסתימת פיות, תיאלצו להתמודד בדיון ישיר, אמיתי ונוקב עם העם היושב בציון. אינכם מסוגלים לכך, לכן אתם מנסים לשבור את מוסד התגובות, בכל דרך, כולל מגיבים בתשלום שגם מתחזים למגיבי ימין/מרכז באופן שיטתי, קשה לי להאמין שאינך יודע במה המדובר. בדיוק כמו שאתם נלחמים בדמוקרטיה הישראלית, בארץ ובחו"ל, אחר שכשלתם בקלפי, הבנתם שלא תזכו עוד באמון הבוחר, בוודאי שלא אחר כשלון הזיות אוסלו שלכם ואלפי הנרצחים והנכים שבעטיין.

  1. על ראש הגנב בוער הפחד מפני עמוד התליה
 13. 28
  קול הטוקבק קול שדי

  וחייבים להודות שכמו שלפעמים המכתבים למערכת המופיעים בדפוס מעניינים ומחכימים יותר מהמאמר או הכתבה עצמה כך גם לא אחת המגיבים מציעים תובנות מחכימות ומתנסחים באינטליגנציה ששמה את הכותב שזו פרנסתו בכיס. נכון שלא אחת מופיעים טוקבקים המעידים רק על עליבות הכותב, טוקבקים הנראים כאילו הם ממומנים וטוקבקים מתחכמיםפ שקשה לרדת לכוונת הכותב, וגם לא חיוני לעשות זאת. האפשרות להגיב מיידית, אינטראקטיבית וללא צנזורה היא מעולה וחייבים לעודד אותה.

 14. 27
  מי שסובל מחום שלא יכנס למטבח

  נגמרו החיים היפים. פעם יכולתם לשלוט בדעת הקהל, היום מאמר שמאלני מנותק מהמציאות זוכה לטוקבקים רהוטים ומנומקים ממגיבי ימין משכילים שמפריכים את כל הטענות ההזויות שלכם. אז אתם רוצים לסגור את האפשרות הזו, כדי לשמור על הדמוקרטיה וחופש הביטוי...

 15. 26
  כל האוולת בטוקבק מתגמדת מול הרשע שנשמע בכנסת ושחלקו הופך לחק

  קצת שטויות שנכתבות בטוקבק אינן עושות נזק לאיש, כמעט, וכל ניסיון לסנן ולתקן ייעקר את המדיום. אפשר ללמד די הרבה מהמופיע בתגובות ובראש ובראשונה שהבורות בחברה הישראלית מתפשטת כמגפה ובעתיד עלולה גם להוות סכנה קיומית. היא משמשת גם גר פורה לצמיחת לאומנות ובקיצור כדאי שנזדעק להצלת מערכת החינוך בישראל. ובאשר לאנונימיות, מה נורא בה כשהיא בטוקבק? עד היום לא הוסגר שמו של כותב הנאום המבחיל בלשכת ראש הממשלה, אותו נאום בטכס הזכרון לחללי השרפה בכרמל...מגיע למשלם המסים לדעת, לא?

 16. 25
  בטוקבקים מוצאים הכל. חכמה, טיפשות, מידע, שקרים, ועוד. אבל כך נראית המציאות! אל תסנן אותה כי תופתע אם לא תדע.

  אתה שמתיימר לעיתים לספר לקוראיך על הבנותיך את המציאות, אינך מחובר למציאות וכמו שכמותך מבקש לצנזר אותה בטיעונים לא רלוונטיים. לא נעימות לך התגובות? שנה את התנהגותך ואת דעותיך ואולי תגלה שלאחר השינוי יחבבו אותך יותר. טוב שיש את אלו שיודעים לקרוא "המלך הוא ערום". טוב שיש את אלו שפורצים את המסגרות ומפיצים דברים שאינם מוצאים חן בעיני הממסד או המעמדות השולטים. מי שרוצה לסתום להמונים או לנבערים מביניהם את הפה, רצוי שיסולק הוא עצמו על ידי ההמון.

 17. 24
  שאול היקר, ישנה עוד אפשרות...

  מאחר ואני מעריך שאתה עצמך אינך משמש כעורך במהדורה אינטרנטית, לא כל שכן עורך תגובות גולשים, הרי שאתה יודע רק מה הגיע לפרסום!!! אינך יודע אילו תגובות צונזרו, ומדוע!!! אתה לא יודע אם האינטרס של עורך התגובות הוא להעלות תגובות לכאורה ״מיושבות״ או ״יחכמות״ מצד אחד, ותגובות עילגות ותמוהות מצד שני... רק מי שצונזר יודע מה צינזרו לו (אבל הוא לא יודע למה), אבל כולנו יכולים לנחש מהו הקו המערכתי ואיזו תמונה מנסים העורכים לצייר (אני מקווה שאת התגובה הזו לא יצנזרו)....

 18. 23
  העומק של הטוקבק שווה לעומת של המאמרים... בנוסף, במדניה בה קיימים צנזורה פוליטית וחוקים דרקוניים נגד הוצאת דיבה, הטקובק הוא הכלי היחידי לומר את מה שאי אפשר לומר בעיתונות. לכן צריך לשמור את הטוקבקים המעצבנים יחד עם אלו שמספקים אינפורמציה חשובה.
 19. 22
  כאשר בעלי דעה מסויימת יש להם גישה לאמצעי התקשורת יותר מאשר לאחרים ולא בגלל חכמתם היתרה או מעמד פורמאלי ולך אין זכות עודפת לומר יותר ממני אלא שלך יש שופר מצויין שתומך בעמדת החזרה המוחלטת לקו הירוק לכן הטוקבק הוא חיוני זה שיש פראי אדם זה לא חדש אבל טוב שדעתם תשמע כי אנו יודעים שיש במדינה גם אלמנטים כאלה ומוטב כך אבל גם אתה צריך כיש צבא שחשיבתם של אנשי הצבא לא בהכרח חשיבה אוניברסאלית ולא מקובעת

  אין איש חוזה עתיד אלה רק מי שמאמין באלוהים

 20. 21
  האינטרס של אריאלי שרוצה צנזור על הטוקבקים למאמרים שלו, עומד בסתירה לאינטרס הכלכלי של שוקן שרוצה מקסימום גולשים לאתר כדי למקסם את ההכנסות מפרסומות. כמה יגלשו לאתר מצונזר ומשמים?
  1. אם יחסמו טוקבקים-יקום יזם זריז שיפתח אתר בחו"ל, בו יוכלו לקרוא גם את המאמרים מכל העיתונים וגם טוקבקים לא מצונזרים כלל. אתר כזה יהיה מחוץ לתחום השיפוט של הצנזורה והחוק הישראלי-ויעשה אחלה כסף מפרסומות על חשבון אתרי העיתונים שיהיו שוממים.
 21. 20
  רמאות ונוכלות

  שלום לך אריאלי -
  תרשה לי לפרגן לך ולעקוץ אותך בטוקבק אחד. הנה הפרגון: אתה והעמיתים שלך בעיתון הארץ כותבים טוב. העברית תקנית, המסקנות נובעות מהטענות והשאיפות נראות נאצלות. אם אני, התמים, הייתי מסתמך רק על מה שאתם כותבים כדי להבין את המציאות הייתי משתכנע, כי אתם יודעים את העבודה.

  אבל אתם רמאים ונוכלים. מסתירים את האג'נדות הנסתרות שלכם בכתיבה ערמומית. מציגים דעות כעובדות וחצאי אמיתות כאמת צרופה. מזל, מזל גדול שיש טוקבקים שמתווכחים עם השטויות שלכם. אולי חלקם נראים קצת גסים אבל שנים אני קורא את העיתון שלכם ורק כשהתחלתי לקרוא טוקבקים הצלחתי להיות "איש חושב".

  כל הכתבה שלך היא קריאה סמויה לסתימת פיות, כדי שלא יפריעו לך לפזר אבקת פיות שמאלנית בעיני הקורא.

  אם הטענות שלך מחזיקות מים - ביקורת לא אמורה להחליש את המאמרים שלך אלא לחזק אותם, במיוחד אם היא מלאה בגסויות. אם אתה כותב שטויות מסוכנות אזי ממילא לא תוכל להתמודד עם שום ביקורת עניינית.

  טוב, מספיק ודי

  עומר ליבצ'יק - תל אביב (הא!)

  1. תגובה מצויינת

   לא מצטרף להאשמה ברמאות ונוכלות אבל בהחלט מדובר כאן בכותבים לא אובייקטיבים בעלי אג'נדות ניסתרות. וזה כמובן טבעי ולגיטימי. וגם ראוי לחשיפה!
   לכן תפקיד הטוקבקיסטים לא יסולה בפז כדי להאיר פינות חבויות במאמר, קישורים שאינם תקפים לוגית, או פשוט דמגוגיה לשמא.

   כמובן שעל כל תגובה אחת מחכימה, יש 10 מיותרות לטעמי, אבל זה בסה"כ טעמי, ובשם חופש הביטוי אני מאמין שיש מקום לכול מי שלא מתעצל וכותב ובתנאי שהוא שומר על כללי התנהגות מינימליים.

  2. בהרבה מאמרי דעה, הטוקבקים הם החלק המעניין לקרוא.
  3. אי אפשר היה לענות טוב יותר ממה שאתה ענית.כל מילה פנינה.
  4. שומו שמיים

   איפה דיסקין, איציק מהמרכז, רעמסס, ץונאמי (שנעלם משום מה), זלמן הפנסיונר, ד"ר נאוה ברוכה_עמל וחבריהם?
   סוף סוף יש לנו מזדהה! ההתרגשות בביצה הולכת וגואה בציפייה לשאר המסתתרים שיגלו את פניהם.

   שמטרלינג- אשריך!

  5. תגובה נהדרת! כל הכבוד למוצטפא שמטרלינג על הניתוח המושחז והמדויק!

   אוהב לקרוא אותך.

 22. 19
  סותמי הפיות המקצועיים מהארץ שמחפשים הגנה מתגובות נגד הינם רק הסמולנים הפתטיים שרוממות הדמוקרטיה הישראלית בגרונם וחיסולה היא שאיפתם
  1. זה מתאים לאיציק מהמרכז. הדרישה להזדהות זה לא חיסול הדמוקרטיה גם לא צנזור נבול פה.
 23. 18
  כשיסגרו את הקרן החדשה להשמדת ישראל יהיה אפשר להזדהות חופשי בתגובות
  1. כשיפנו את ההתנחלויות, יפחת הצורך בחלק מפעולות הקרן החדשה
  2. הקרן החדשה להשמדת ישראל תיסגר רק כשישראל תושמד ויחד איתה הקרן החדשה להשמדת ישראל
 24. 17
  כל עוד הסמול הפאשיסטי שולט בתקשורת ובבית המשפט על הטוקבקים להשאר אנונימיים

  עובדה ש"עובדה" שיקרה במצח נחושה. עובדה שהעליון הכשיר את שקריה. כנראה לא לפני שהם סידרו לסולברג אמבוש במינויו לשפוט את "עובדה" במחוזי כדי שיוכלו לעשות לפסיקתו זובור בעליון.

  1. אבל ברגע שהימין השתלט על הכל אז כבר אין צורך בחופש הביטוי...
  2. נכון אבל גם מהצד השני, כל עוד רוצחים ימניים מסתובבים חופשי האנונימיות טובה גם לשמאל!!

   חברי הכנסת נכשלים במשימתם לסתום פיות ולא לאפשר אנונימיות כי יש כאן הסכמה בין שמאל לימין - כל אחד מהטעמים שלו. אלה (הימין) מפחדים שיתנכלו להם בתקשורת ואלה (השמאל) מפחדים שיחטפו כדור בראש.

  3. 2000 יהודים רצח הסמול באמצעות הרוצחים של עראפאת ואתה מברבר על רוצחים ימניים?

   אתה טובל ושרץ בידיך הפאשיסטיות.

 25. 16
  מאמר שהוא קשקוש אנאכרוניסטי על נושא לעוס. מי משפחד שלא יכתוב באינטרנט. נכון שיש הרבה זבל אבל נשאלת השאלה; אם התקשורת תצניע אותו האם הוא ייעלם (הזבל)? רק צבועים יתפתו להאמין שכן ולכן...

  יש לדעת (1) העיתון הוא רק חלון ראווה של הזבל הקיים, הוא לא מייצר אותו אבל מציג אותו לציבור (2) ישנם טוקבקים של אנונימים שעולים על המאמרים באיכותם (3) חשיפת טוקבקיסטים (מהשמאל למשל) עלולה לעלות להם בשלילת פרטיותם לעולמים כי האח הגדול הפשיסטי, הארור ימ"ש עוקב אחריהם. לסיכום, מה מפריע למר אריאלי? הרי מדור מכתבים למערכת חי ובועט (נעבעך) וגם, מי שמעדיף שלא יגיבו לדבריו זכאי לדרוש זאת כמו למשל יצחק לאור שאי אפשר להגיב למאמריו.

  בתגובה זו לא מיציתי אלא רק מעט מהראוי להתקלס במאמר חנוני זה שגם הוא זבל מנומס אמנם, ולא מן הנמנע שהכותב הוא בכלל לוביסט של חברי כנסת שהטוקבק מהלך עליהם אימים והוא לא מרפים מהנסיונות שלהם לסתום לציבור את הפה.

 26. 15
  תגובות ענייניות כדאי להכניס, כי זו הדמוקרטיה במיטבה

  תגובות רבות שלי, מנומקות, לא משתלחות, ענייניות לגמרי, אבל מהצד השני של המפה, פשוט לא נכנסות, או שלא נכנסות בבוקר, אלא אחרי הצהרים או בערב.
  כך שנחמד מאוד לכתוב מאמר בנושא, אבל כדאי ללמוד קודם מה קורה עם אותם תגובות שלי שמוצאות את דרכן לפח כי אולי הן עלולות להנחיל דעה אחרת, או אולי הן חלילה עלולות להאיר את עיני הקורא להתייחסות רצינית יותר דווקא לתגובה במקום למאמר עצמו.
  דווקא תגובות משתלחות, מעליבות מהצד השני של המפה כן נכנסות, כאילו מראה לנו העיתון עד כמה הוא סובלני, אולם אין סיבה להיות סובלנים למסיתנים למינהם או למשמיצים, אלא רק לבעלי הדעה האחרת שיודעים לנמק את סיבת המחשבה האחרת, ברור שהם מסוכנים יותר מבחינת העיתון, כי יש סיכוי גבוה שהם יצליחו להנחיל את דעתם השונה לציבור הקוראים.
  אני ערה לעובדה שישנה כאן בעייה רצינית, אנשים לא כותבים מאמרים שאמורים להנחיל דרך מסויימת, ולתת לי במה כדי למשוך להם את השטיח מתחת לרגליים.
  אולם בכל זאת, מכיוון שהמאבק לדמוקרטיה חרוטה על דגלו של העיתון, הפלורליזם אמור להיות המנחה העיקרי בסוגייה זו, כי זו מצוות הפלורליזם הדמוקרטי: אני לא מסכים לדעתך, אולם אלחם על זכותך להביע אותה.
  קיבלתי פעם תגובה לתגובה שלי למאמרו של סייד קשוע שאומרת: אם דעות כמו שלך, לכי חפשי לך עיתון אחר לכתוב בו, ועוזבי אותנו בשקט, טעה אותו מגיב לחשוב שאין לי זכות לכתוב דעה שונה בעיתון שהאג׳נדה שלו ידועה לכולם. הבעייה היא שאותו מגיב, נהנה מאוד מהדמוקרטיה שהועמדה לרשותו כדי לכתוב תגובה, אולם יש גבול מבחינתו גם לדמוקרטיה כשהיא משמשת אותי, בעלת הדעה השונה. 
  אל תשכח שישנם גם עיתונאים כמו יצחק לאור, שזועק בקול גדול עד כמה הדמוקרטיה בישראל מעורערת באופן אנוש, אבל הוא עצמו לא מעוניין לשמוע דעות אחרות, או אולי להיאבק על זכותם של בעלי הדעות האחרות להשמיע אותן כשמדובר בפלטפורמה שהוא מציב, כדי לנהל עליו לדיון ציבורי פלורליסטי אמיתי, והארץ מאפשר לו זאת בלי להתבלבל.
  ברור שהעיתון הוא פרטי, וזכותו לעשות בשלו כרצונו, אולם עיתון שמטיף לדמוקרטיה, ומשתמש ביכולת הקריאה והסקרנות של הקורא כדי להנחיל אג׳נדות משפיעות על חיינו כאן כמו הדמוקרטיה, אמור לנהוג בעצמו כך.
  נכון שבכל זאת הוא מתקדם הרבה יותר מ״ישראל היום״ שבכלל לא מאפשר זאת לאף אחד, ולכן הקריאה בעיתון ההוא היא פסיבית ומתסכלת, ללא יכולת להביע את הדעה השונה שמתבקשת מבחינתי.
  כי לדרוש מאחרים זה קל, אדרבא נראה אתכם נוהגים כך בבחינת ראש החץ, אפשרו למנומקות ובעלות השפה הנורמטיבית להשתמש באפשרות המופלאה המעניקה לציבור הדומם פה

  1. צודק, זה גם סוג של סתימת פיות
  2. ל-15- כתבת גם עבורי. תודה! לפעמים התגובה מופיעה למחרת. אז מה הקטע!?
  3. מזדהה לחלוטין עם הכתוב - דווקא כתגובות מנומקות נחסמות

   תגובות אלימות, קצרות, ולא הגיוניות זוכות להתפרסם, ואילו תגובות הגיוניות ושקולות שעלולות לשכנע את הקוראים נחסמות.

 27. 14
  אני מסכים לגבי הבעיה, אבל לא לגבי הפתרון.

  לדעתי מספיק אם בסוף הכתבה יהיו 10 תגובות עניניות ומעניינות.
  טוקבקים לא צריכים לשקף דעת קהל ואפיל אסור שכך יהיה, כיוון שזהו בדיוק המקום בו נכנסים בעלי עניין שמנסים להטות את דעת הקבל באמצעות תגובות בתשלום. לכן אני חושב שצריך לסנן תגובות על פי רמת העניין, ואם הן מחדשות משהו לקורא. וזאת על פי דעת העורך.
  מה שאתה מציע יגרום לאדם הממוצע שקורא כתבה לא להגיב. מי שכן ישאר להגיב הם המגיבים הסדרתיים והמגיבים בתשלום. לדוגמא, קח את מודרניסט. אלה יהיו המגיבים שישארו...
  אל תשכח שהאינטרנט הוא מקום בו אנשים מסתתרים מאחורי זהויות בדויות.

 28. 13
  אנוכי פתרתי את הבעיה - אצלי אין דריסת רגל לטוקבקיסטים הארורים. לכו בעקבותי!
  1. לה-אור צודק. אין זה הוגן שטוקבקיסטים ארורים ישמיצו משורר ענק כמותו, או תעמלן פלסטיני מבריק דוגמת גדעון ל. הלאה הטוקבקיזם הפשיסטי - יחי חופש הדיבור של השמאל הפוסטציוני!
 29. 12
  מערכת העונה בדיוק על הצורך הזה בשלבי פיתוח ותופץ בקרוב בחינם.
 30. 11
  אתה פשוט מחפש דרך לצמצום הביקורת כלפיך ככותב. אנו טורחים לקרוא מה שכתבת - אתה תטרח לקרוא את תגובותינו, גם במחיר התהייה על הקשר שלהן לנושא.
  1. אם אני הייתי כותב מאמר לא הייתי טורח לקרוא את הטוקבקים. בכלל העיקר הוא העיתון המודפס שם תודה לאל אין טוקבקים. רני מציע לכותבי מאמרים לא לבזבז זמן על קיאת טוקבקים.
 31. 10
  כל פעם שהמטקבקים לא מגיבים 'נכון' לכתב זה או אחר , מיד מתחילה מקהלת מטקבקים בשכר של 'הקרן-לישראל-חדשה' לדרוש סינון מגיבים לא רצויים...הבנת את זה ברוך ? ( אני מסכים שאין מקום למגיבים מנבלי פה/מקלדת מקומם לא בתוכינו )
 32. 9
  חופש הביטוי האמיתי אינו מקרה אילנה דיין, אלא פירסום כ ל הטוקבקים ללא צנזורה המערכת
 33. 8
  עוד סמולן הזוי,מתחסד וצבוע שרוצה לסתום את פיות הקוראים.העיקר שגיבוב הזיותיו יצא לאור ויזכה לתמיכה פה אחד.
  1. אתה מכיר אותו? על סמך מה אתה אומר שהוא צבוע?

   סבבה, אני גם מסכים שאוסלו לא הצליח.

   מה עכשיו? לנצח נאכל חרב?

 34. 7
  עוד נסיון שמאלני לסתום פיות, ואחר כך מדברים על פגיעה בשלטון החוק, והדמוקרטיה. אל תהא חכמולוג. תן לנו לשפוט מי איזה טוקבק מחכים ואיזהו טיפש. וכל אחד לפי שכלו וקוצר שכלו, ורמת הידע שלו. אתה לא יותר חכם, משכיל, ידען, ובעל ידע הסטורי מאחרים. ביג דיל. קו 67 קו, שביתת הנשק- וואלה מי שישמע זה ההבדל של 500 קילומטר. תמיד הנסיון הזה לחנך את כל העולם. לא נמאס לכם. אז יש ידענים ויש בורים וככה העולם.
  1. מה אתה מסנה להגיד חוץ מזה שאתה לא אוהב את השמאל?

   אגב ימין זה אומר - קפיטליסטי (טייקונים), ניצי וכו'.....

   וכן, אחת המטרות היא ללמד ולחנך.... עבור מה אתה קורא עיתון?

  2. הוא מסנה להדיג שאתה אידיוט
 35. 6
  טוקבק וקוץ בו

  האפשרויות שבמערכות האתרים נותנים להגיב על ידיעות וכתבות הם מסחריות ברובם כך שעל הדרך לתגובה יכנסו לאתר ויצפו בבאנרים ופרסומות שקופצות עים רוצים או לא רוצים ובכך יתהדר האתר על מספר כניסות רב ופופולריות של האתר דבר שני זכות התגובה לאחר שהיא ניתנה נותנת אפשרות לאזרח הקטן אפשרות להגיב לכתבות שברובם לא משקפות את דעתו אלה רוב הכתבות בכל האתרים בתקשורת נמצאות בצד אחד של המפה הפולטית ולא משקפות את דעתו ועים יש מדד לענין אז התקשורת משתינה נגד הרוח והעם ולאחר מכן מקטרות שנרטבו אז תמשיכו לכתוב ללמפה ואל תבכו שנרטבתם כותב תגובה זה הוא אדם פרטי ודימיון שרוב התגובות מסחריות הם בסך הכל אמצעי הגנה של הכתבים לא לקבל דעה האחרת שיש בעם כאילו אני ואפסי

 36. 5
  אפשרות ביניים:

  לאפשר גם מגיבים מזוהים וגם מגיבים לא מזוהים ולהוסיף כפתור סינון שבאמצעותו יכול כל קורא לבחור להסתיר את המגיבים הלא מזוהים. בדרך זו מעודד האתר תגובה מזוהה אך לא כופה אותה.

  1. אפשר לשכלל את ההמצאה ע"י סופרטאנקר ששופך מים על תגובות מתלהמות
 37. 4
  חשוב לאפשר ביקורת עניינית ופחות רגשית, בעתון לאנשים חושבים

  כותב המאמר או הידיעה בעתון הינו אדם מיומן בתקשורת ותעמולה, ויודע איך לגרום לקורא להגיע למסקנה ה"נכונה". במצב כזה חשוב לאפשר גם טענות נגד, שבמדה ולא תהיינה מתלהמות ריגשיות, אלא הגיוניות, ענייניות ומספקות מידע חשוב שהמאמר מסתיר, ותאפשרנה ביקורת יותר אובייקטיבית של הקורא,
  בנוסף, אפשרות לזיהוי מלא של כותב התגובה תסנן טוב יותר את המגיבים מהבטן.

  1. אתם לא רוצים לסנן את המגיבים מהבטן, אתם רוצים לסתום את פיות הימין/מרכז שמטעמיהם מעויינים בעלום שמם. ביב השופכין כאן הם מגיבי השמאל המשמיצים, מלכלכים ומתחזים באופן שיטתי.
  2. אנחנו רוצים לסנן את השקרנים אשר מזדהים בעשרות שמות
  3. אוי איציק עד לאן אתה יורד ועד מתי........
  4. חה חה חה, אתה רוצה לסנן את עצמך...
 38. 3
  אין שום צורך בהתערבות חיצונית

  מהרגע שאתר הארץ מאפשר לתת ציון לכל תגובה בנפרד (בניגוד ל YNET שם נדרש רישום מוקדם) - קיימים לכל קורא הכלים להבין לאילו תגובות להתייחס.

  האפשרות להגיב לתגובות ויצירת דיון גם היא מסייעת לקורא לברור את חומר הקריאה הרלוונטי מתוך התבן. בהחלט היה מעניין להוסיף ציון אוטומטי לרמת העברית שבכל תגובה (בדיקת איות).

  אין ספק שהצורך להזדהות - במיוחד במדינה שבה משרד הפנים מפעיל ארגון סתר חשאי היא רעיון רע מאוד.

  1. הרעיון של ציון איות מעניין, אבל אני חולק עליך בעניין ההזדהות

   ציוני התגובות ללא זיהוי פשוט מאפשרים לזהות איזה דעות פופולריות בציבור הרחב. אלו דעות לאו-דווקא מעניינות, שכן הן חוזרות על מה שכבר מוסכם על רבים.
   אם המגיבים והמדרגים יהיו מזוהים (לאו בהכרח בשמם האמיתי - די בכך שתהיה להם כתובת אימייל פעילה), יהיה אפשר ליצור מערכת סינון אינטילגנטית יותר, משום שיהיה יותר מידע על התגובה. לצורך זה גם עדיף שיהיו יותר משתי אפשרויות לדרג - למשל "מסכים", "לא מסכים", "מעניין", "לא ענייני", "לא אתי", וכו'.

 39. 2
  איך עושים לייק לכתבה פה?

  מסכים עם כל מילה.

 40. 1
  צודק במאה אחוז

  הטוקבקים הפכו לביב שופכין אחד גדול. בורים, מופרעים, כותבים שכירים וסתם טפשים כותבים את רוב הטוקבקים ומחזקים את כל התופעות השליליות שקיימות בחברה הישראלית. טוקבק הוא כמו מכתב למערכת והכותב צריך להיות מזוהה בשמו האמיתי. ואז כמות הזבל תפחת ב אופן דרסטי.

  1. מדוע לא חתמת בשמך המלא?
  2. אם "ישראלי" לא יגיב ,יביא ברכה לעולם.
  3. מה את רוצה ממנו הוא דווקא חתם. זה השם הגנרי שלו.