לאן נעלם תיק הרפז

לזירה עולים שני סגני-אלופים במילואים, ילידי אמצע שנות ה-60, מאותו מקום, מודיעין - העיר וגם החיל. מימין התובע, דן אלדד, מנהל המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה. משמאל בועז הרפז, החשוד בזיוף מסמך. באמצע אמור להיות שופט. אבל אין שופט, עדיין לא הוגש כתב אישום, והקהל ששילם במיטב עצביו תוהה לאן נעלם תיק הרפז.

במסלוליהם כקציני מודיעין לא נפגשו מעולם. פנים אל פנים התראו לפני כשנה, בדיון על הארכת צו איסור יציאה של הרפז מהארץ. אבל רבים מהשמות שנזכרו בחקירת הרפז כעמיתיו מתקופתו המודיעינית מופיעים גם ברשימת אנשי הקשר בטלפון של אלדד, הממשיך לשרת הרבה במילואים כסגן קצין איסוף פיקודי.

תיק הרפז, הכולל עדי תביעה ובהם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, פיהק מנומנם עד שנרדם. יעירו אותו בתום בדיקת מבקר המדינה, העוסקת בהבטים אחרים ושונים של הפרשה. ניחוש פרוע מתי תתפרסם ברבים טיוטת דו"ח המבקר: כ-60 דקות לאחר תחילת ההפצה למבוקרים. אם אין בכך כורח עליון, עיתון, בכלל זה העיתון החשוב "המבקר", לא לבלבל עם "המשקיף" או "המודיע", מעדיף שלא לפרסם שתי ידיעות מרעישות באותו יום. דו"ח הרפז מתבקש להמתין לתורו, בשוך המולת דו"ח האש בכרמל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

נאשמים אינם מאיצים בתביעה להעמיד אותם לדין. ההשתהות היא בפרקליטות, המחכה לסיום בדיקת המבקר. רק ליתר ביטחון, שמא יידרש עידכון התיק הפלילי בפרטים חדשים ומפתיעים, אף שהסיכוי לכך נאמד כאפסי. התיק הפלילי התמקד בזיוף. עניינו אינו בפרסום המסמך בתקשורת, שלא היתה בו כל עבירה, ולא ביחסי אשכנזי עם אהוד ברק, בתככים בלשכות ובגידוף רעיות ועוזרים שהשמיעו משוחחים טלפוניים.

המיקוח עם פרקליטי הרפז - עורכי הדין יעקב ויינרוט, יחיאל ויינרוט וירון קוסטליץ - דעך לפני חצי שנה. בינתיים נמסר להגנה תיק החקירה, שבניגוד לשמועות אינו כולל שפע סודות מודיעיניים ומבצעיים, כי השוטרים שחקרו את הרפז לא רשמו מפיו את כולם. אלדד, מתוגבר בקצין ביטחון המידע של אמ"ן, השחיר בעטו קומץ שמות ומספרי יחידות. אחר כך פגש בטלוויזיה את תצלומי הדפים שהשחיר.

באחת מחקירותיו, 15 או 17 במספר, הודה הרפז בזיוף. אחר כך הודיע אחד מסניגוריו כי הרפז חוזר בו מהודאתו, אבל בחקירה הבאה התכחש לכך הרפז, וההודאה שרירה וקיימת בתיק, מחוזקת לדעת הפרקליטות בראיות נוספות. אלא שתיקי זיוף מסתיימים לעתים בענישה קלה, ושופט לא בהכרח יתייחס בחומרה לקצין נטול עבר פלילי שיביא מצדו עדים לתרומתו לביטחון.

כדברי משפטן מעורב, "התביעה מתעניינת בסעיף והנאשם - בעונש". על כן צפוי שהפרקליטות תסייר במרחבי סעיף 418 לחוק העונשין (המזייף מסמך דינו מאסר שנה; בכוונה לקבל דבר - שלוש; בנסיבות מחמירות - חמש), ואילו הסנגוריה תפעל לשכנע אותה להסתפק בסעיף קל יותר, כגון 416 - עד שנתיים מאסר למי ש"מקבל דבר בתחבולה או בניצול מכוון של טעות הזולת שאין בהם מרמה", כדי שהרפז ייחלץ בעבודות שירות, או במאסר מזערי.

ה"דבר" שהרפז היה אמור לקבל, בשני הסעיפים, הוא רצון טוב של אשכנזי והכרת תודה מצדו. הכוונה הפלילית, לפי התביעה, היתה השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל הבא. חולשה עובדתית ומשפטית בטיעונים אלה מפתה לסיים את הפרשה בעסקה. מנגד טוען ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב יואב סגלוביץ, שהאמון הציבורי במערכת אכיפת החוק מחייב תיק כזה להתברר בבית המשפט, ויהיו תוצאותיו אשר יהיו. דן אלדד, באמת או למיקוח, קרוב לקו זה. ההכרעה בידי היועץ המישפטי לממשלה ופרקליט המדינה והעיתוי, כמקובל באחרונה, בידי מבקר המדינה.

Read this article in English: Where did the Harpaz case go?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  אולי ימשיך הכתב ויעלעל בספר החוקים עד סעיף 420

  לו טרח הכתב והמשיך לעלעל בספר החוקים היה מגיע כנראה לסעיף (העוסק שעושה שימוש במסמך מזוייף)420! זה הסעיף שהיה ככול הנראה מעביר את אשכנזי מעד...לנאשם. ואולי שם כבר הכלב ולא בש.ג.

 2. 20
  תיק הרפז ייקבר ע"י התקשורת ולהקת ליצני המשפט הסרים למרותה
  1. תיק הרפז יקבר ע"י האליטה המשפטית בגיבוי ליצני התקשורת הסרים למרותה.
 3. 19
  ומה עם סעיף 420 כל המשתמש בממסמך מזויף בידעו שהוא מזויף דינו כדין המזיף

  ובאולפן לא השתמשו? השתמשו, והם גם ידעו שמזוייף, לפחות הודיעו להם מראש שמדובר בזיוף. והרמטכל בדק אם המסמך מזוייף? הוא שאל?? חקר? בדק? ומה הבסיס לעדותו של תמיר פרדו שהיה תוליה בשרשרת, שלהבנתו המסמך יצא מהלשה בידיעת הרמטכ"ל וכי הרמטכ"ל חפץ בפרסומו. אמיר אורן, בחיאת אמיר, אתה לא שם לב שאתה טומן את הראש בחול?

 4. 18
  מתבייש להיות חייל. אם יקרה לי משהו. תדעו זה בגלל אנשים כאלה שיושבים איי שם בפיקוד מסוממים משליטה וכוח
 5. 17
  בכל חשד לפלילים לא המבקר חוקר אלה המשטרע

  רק המשטרע מוסמכת לבצע חקירה פלילית. המבקר אינו מסוגל לבצע חקירה בה יש חשד לפלילים.
  משום כך אין לחכות לגודו. יש להגיש דרישה למשטרע לפתוח בחקירה.
  במידה ולא נעשו עברות פליליות אין צורך בכתב אישום. אך לא זה המצב.
  משום כך מחובתה של הפרקליטות לדרוש חקירה משטרתית.

 6. 16
  מיכה לינדנשטראוס עושה פרוטקציה לאהוד ברק.

  לינדנשטראוס הקל עם ברק בעניין ה-6.5 מיליון שקלים שהעביר לבנותיו. (לאיווט ליברמן לא היו מוותרים בקלות) וגם בפרשה הזו לא בטוח שברק יקבל את מה שמגיע לו.

 7. 15
  העמדתו לדין תפתח תיבת פנדורה. חייבים להגיע לעסקת טיעון.
 8. 14
  ויינרוט מגן על אשל? כמה מפתיע. כמו צמד הטייחנים האחר-נאמן את ויינשטיין. רק ליברמן ואנחנו מחכים? כמה שקוף הימין
 9. 13
  אין שום משמעות לאמיתות המסמך או לזהות מחברו, אלא למקום המצאו

  הרי אם מסמך זה היה נמצא מתחת לסוכת המציל בחוף גורדון או על זרוק בשוק בצלאל איש לא היה נדרש לו. ההתעניינות במסמך באה מהמקום בו הוא נמצא ומזהות המנפנף בו. זה האחרון הוא, ורק הוא, אחראי למסמך. הצבא הוא מערכת סגורה ומבוקרת ולא מגיעים אליה מסמכים סתם כך. ברגע שהגיע המסמך לידי הרמטכ"ל, בין אמיתי ובין מזויף, צריך היה להיות מועבר מיד לידי הפרקליט הצבאי הראשי. אלא שהרמטכ"ל התמים סבר שנפל לידיו אוצר....מסמך שיעזור לו במאבקי הכח בינו לבין שר הבטחון. הוא לפיכך זה שצריך להחקר ולעמד לדין, אם נעברה עבירה

 10. 12
  אילו הטמטום היה משבצת, כתב אישום נגד הרפז היה מחברת חשבון. לפעמים מוטב להיות חכם ולא צודק ולסגור תיק.
 11. 11
  הרפז

  הנושא מסריח
  אשכנזי לא טלית שכולו תכלת ולא נתן דוגמא אישית
  הלשכות והאינטריגות מקיזות את דמינו

 12. 10
  לאן נעלם תיק הרפז ? לאותו מקום שנעלם תיק יוסי שריד ופרשת "פרס ספיר" שסידר לביתו ! תשאל את יוסי לאן נעלמו התיקים
  1. עליבות הימין בהשוואות מצוצות-זועקת לשמיים. לך חפש את ליברמן ואת התיק של ביבי שנסגר על מתנות. על הטיסות הוא עדיין פתוח. לכפות הרגליים של שריד איש שנגע השחיתות ממנו והלאה...הם לא מגיעים. אם הייתם מכירים את שריד, לא הייתם מעזים לדבר על פרסים וסידור שלהם. חלאות שיכפישו כל מה שזז רק כדי לנקות את הציפורניים שחורות הגזל שלהם בימין
 13. 9
  בגין הנסיבות, היצרים הקנאה והתחרות על רקע תיק הרפז , הלשינו על גלאנט על איזו חריגת בניה, וכתוצאה מכך הפסדנו רמטכ"ל מוצלח, לשם שינוי, שהיה מושיע את ישראל מהכיתור הנוראי , שמוביל למלחמה איומה שאת תוצאותיה מי ישורונו. גנץ הוא אדם נחמד אבל מחינה מקצועית הוא נמצא ברמה של אשכנזי. ואמנם, החיזבאללה והחמאס ממלאים אסמיהם ב- 200 אלף טילים, כפי שהודה הנמלט לעורף הסיני וילנאי, ולצבא אין עדיין תשובות לשני טילי קסאם שפוגעים בבית ומשתקים באחת מיליון תושבים בדרום, גם רצח רבין פינה מקומו לראשי ממשלה כושלים שמכרו את נפשם ונפש האזרחים, לפסולת אנושית קואליציונית.
 14. 8
  למה לא מטפלים במושחת הזה
 15. 7
  נשמע כמו חד גדיא עם 18,888 בתים ......
 16. 6
  שתיקת המבקר לגבי מעורבות אשכנזי וקולניותו בתיק הכרמל מעוררת תמיהות-מי מחפה על אשכנזי?...
 17. 5
  3I ת ווישטיין מיה ולמרט
 18. 4
  את שר החוץ חוקרים, את הרמטכ"ל לשעבר גם חוקרים. משהו רקוב במדינת דנמרק

  כמה שרים ישראליים הגיעו לכלא, כמה הגיע להם להישלח לכלא?

  ביבי לא מינה את אשכנזי אבל מינויו של ליברמן הוא החלטה בלעדית שלו.

 19. 3
  הבעיה מס' 1 בישראל היא קשרי שלטון ,שלטון החוק. דמוקרטיה זה קודם כל שלטון החוק.

  ביבי מינה את פרקליטו הפלילי ויינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ואת פרקליטו האזרחי לתפקיד - שר המשפטים. מדינת חוק עאלק. רמת השחיתות השלטונית בישראל היא תוצאה של קשרי שלטון שלטון החוק ועל זה הס מלדבר.

  1. ויינשטיין מונה בזמן אולמרט כמדומני ולא בזמן נתניהו
  2. 3 מסדר לעצמו את האמת

   ומאמין בשטויות שהוא כותב. וינשטיין היה פרקליטו של אולמרט ,וגם נאמן היה פרקליטו של אולמרט. וינשטיין מונה ליועץ משפטי לממשלת נתניהו. כאשר רוצים לתקוף את נתניהו כל שקר תקף.

  3. איפה תיק יוסי שריד ופרשת "פרס ספיר " שסידר לביתו
  4. תגובה ראויה להיקרא במלואה
 20. 2
  למעט את התיקשורת את מי זה עוד מעניין הסיפור ההזוי הזה ?
  1. זה מענין מאוד,רבים מאוד...מאוד..
  2. מדובר בביצוע פעולות פליליות בכדי לקדם אינטרסים ,זה לא זניח כלל

   כל ניסיון להציג את מעשי הרמטכ"ל ועושה דברו כמעשה חסר משמעות הוא חמור ביותר.
   מין הסתם תגובה זו היא של פרקליטי הרמטכ"ל אשר יודעים את חומרת מעשיו של לקוחם.

 21. 1
  נמאס לנו מהקישקוש הזה..
  1. דבר בשם עצמך. גבי אשכנזי קשר קשר נגד הממשלה לסיכול מינויו של רמטכ"ל שלא מצא חן בעיניו. במדינות נורמליות קוראים לזה פוטש צבאי. רק בישראל שבה הצבא מנהל את המדינה זה יכול לעבור כקישקוש.