לנטרל את האיום של חיזבאללה

האם ייתכן שחסן נסראללה קורא את עיתון "הארץ"? לא את המהדורה העברית, כמובן, אולי את המהדורה האנגלית המקוונת. כך או כך, דומה שנסראללה החליט להגיב על מאמרי "צלצול בפעמון האזעקה" מתאריך 14.1.

המאמר עסק בהודעת מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, בביקורו האחרון בביירות, על כך שמאגר הנשק שבידי החיזבאללה, הנמצא מחוץ לשליטת ממשלת לבנון, אינו דבר קביל. במאמרי קבעתי, כי אם מבחינת מזכ"ל האו"ם המצב אינו קביל, הרי שמבחינת ישראל זהו מצב בלתי נסבל.

זאת ועוד, הצבת הטילים יוצרת מצב שבו לבנון כולה יושבת על פצצת זמן מתקתקת. אם תיאלץ ישראל להרוס את מאגר הטילים העצום הזה, ייגזר באופן בלתי נמנע הרס רב ממדים על לבנון כולה. במלים אחרות: החיזבאללה מסכן את לבנון כולה. טילי החיזבאללה הם המגן המסוכך על שאיפות הגרעין של טהראן, והם ישוגרו אל ישראל על פי הוראת טהראן. לכן, במוקדם או במאוחר, יש לעשות מעשה ולהביא לפירוק הטילים הללו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

מעניין מה תהיה מסקנת העם הלבנוני, היושב על חבית חומר הנפץ שנסראללה בנה בשטחו, וכיצד היא תשפיע על מעמד החיזבאללה בלבנון. מבחינת החיזבאללה קיימת גם הסכנה של מהלכים בינלאומיים, שיכריחו את הארגון להתפרק מהטילים שלו בלבנון. אם מהלכים אלה ייכשלו, תיתכן אפשרות של פעולה צבאית, שתהרוס את מאגר הטילים.

ב-7 בפברואר שידר נסראללה ממקום מחבואו בביירות מסר לעם בלבנון. אכן, אמר, החיזבאללה מקבל סיוע כספי וציוד מאיראן. עם זאת הכחיש, שהארגון מקבל הוראות אופרטיוויות מאיראן. נסראללה אף הוסיף משפט חשוב: אם ישראל תתקוף את אתרי הגרעין של איראן, המנהיגות האיראנית "לא תבקש דבר מחיזבאללה". אם יקרה דבר כזה, המשיך, מנהיגות החיזבאללה "תשב, תחשוב ותחליט מה לעשות".

אפשר להאמין לו, אם רוצים: החיזבאללה, אף שהוא זוכה לסיוע כספי ולציוד מאחיו באיראן, הוא "ארגון עצמאי". החיזבאללה אינו מקבל פקודות מטהראן, והוא שיחליט אם לירות על מדינת ישראל את עשרות אלפי הטילים שהציב ברחבי לבנון, ומתי. כל זאת רק לאחר ש"יישב, יחשוב על הבעיה ויחליט מה לעשות".

לפיכך, כך אומר נסראללה, אין לעם בלבנון ולא לעם בישראל סיבה לדאגה.

אם נסראללה סבור שהוא יכול להונות את העם בלבנון ואת העם בישראל, או את הקהילה הבינלאומית - הוא טועה. קשריו לאדוניו בטהראן ידועים מדי; אדוניו בטהראן הם הקובעים. הם שמנסים לחזק את המשטר של בשאר אסד בסוריה. המשך שלטון אסד בדמשק מבטיח את קווי האספקה לחיזבאללה בלבנון.

לא פלא, שנסראללה מרגיש שהקרקע רועדת קצת מתחת לרגליו, והוא מנסה לאשש את תדמיתו הציבורית באמצעות דבריו על כך שהארגון הוא גורם עצמאי במשוואה המזרח תיכונית.

ואולם העובדות הבסיסיות עומדות על תלן. טילי החיזבאללה בלבנון הם חלק בלתי נפרד של המאמץ האיראני להשיג נשק גרעיני. ניטרול איום הטילים הללו צריך להיות חלק מהאסטרטגיה שנועדה למנוע מאיראן להשיג יכולת גרעינית צבאית.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 16
  מלנטרל לניטרול?

  הינה הגיע הזמן לנטרל את חיזבאללה, ירדנו מהעץ של אירן, את מי עוד יתן לנטרל? רק אותנו נותר לנטרל???????
  סמי אלקיים

 2. 15
  ארנס כותב ונסראללה קורא

  ייחסת לעצמך חשיבות יתר על המידה

 3. 14
  מוטב שיתמקד כיצד נילחמו הבי"תרים בצורר הנאצי, דברנים יש כבר מספיק.
 4. 13
  ארנס,לידיעתך הוא פנה לשמאלנים שלאחר המלחמה יומרו שנסראללה לא רצה מלחמה...!

  הם יצטטו את דבריו ויומרו לא חבל על ההרוגים והנזק,הוא אמר שיחשוב ו לא מקבל הוראות מאיראן...?!ואחינו ההזויים יאמינו לו.הוא מכין לנו ועדת חקירה נוספת ופסיכולוגיה בגרוש.

 5. 12
  אותם דברים שמענו לפני לבנון השנייה. אותנו מעניין מה יגידו תושבי ישראל האומללים שיחטפו 200 אלף טילים על פי עדותו של מתן וילנאי. ואת בתי הקברות הצבאיים ימלא שוב מלח הארץ נטול החרדים והמשתמטים ובנים של ידוענים המשרתים בגלי צה"ל או בדובר צה"ל.
 6. 11
  שכח מיזה הליכוד מכר את ישראל לגפני ולש"ס אין מספיק חיילים ומוטיבציה למהלכים

  כאלה.
  ללא שינוי שיטת הממשל אין תקומה לישראל.
  ואני אומר למר ארנס את בניי בוגרי עירוני ה בחיפה לא אשלח לצה"ל.
  הפרדת כספי מדינה מחרדים ומדינה מדת או שפשוט ציבורים עצומים יפסיקו להשתתף בנטל הבטחון.

  1. בשביל המלחמות הללו בדיוק מגייסים את הכיפות הסרוגות.

   אבל אחרי מלחמת ברירה אחת, גם הם יבינו את העניין ויתחילו להתגייס ל-8200 במקום לגדוד 13.

 7. 10
  אותם דברים שמענו לפני לבנון השנייה. אותנו מעניין מה יגידו תושבי ישראל האומללים שיחטפו 200 אלף טילים על פי עדותו של מתן וילנאי. ואת בתי הקברות הצבאיים ימלא שוב מלח הארץ נטול החרדים והמשתמטים ובנים של ידוענים המשרתים בגלי צה"ל או בדובר צה"ל.
 8. 9
  קודם יש למגר אויבים מבית. הימין הקיצוני מסוכן לא פחות מכל אויבי החוץ ובמאמר סגור גם החרדים
 9. 8
  איומים מפורשים זאת ההרתעה האמיתית כלפי הערבושים, כך צריכה ישראל לאיים על חיזבאללה והאייטולות, לאיים למחוק כל ישוב שיעי בלבנון, ולאיים למחוק גרעינית את טהרן באיראן. והחיזבאללה והאייטולות יקרסו על ידי התושבים בארצם. אפילו נאסראללה הודה שאם ישראל הייתה מאיימת קודם למלחמה, הוא לא היה מעיז לתקוף את פטרול המילואיםניקים. וגם להפך זה נכון כלפי הערבושים, כלומר... ייחולים על שלום ומזרח תיכון חדש, גורמים להם לצאת לפיגועים. לתשומת לב הסמולנים המסוממים.
 10. 7
  מאמר חריף
 11. 6
  דיברת בדיוק כערבי המסתכל על מאגר הנשק העצום שיש בישראל ומסכן אותו ואת מדינתו

  אני לא מזדהה כלל עם הלבנונים אבל בניגוד לך דווקא יכול לבדוק כיצד היו נראים דבריך לו נאמרו על ידי הצד האחר והאם גם הם צריכים לפעול לפי הגיונך המלחמתי.
  חיזבאללה הם לבנונים. הם בטוחים שהם מגינים בנשקם על לבנון. הם גרשו את הצרפתים, האמריקאים, ולבסוף גם את צה"ל מלבנון לאחר שפוצצו בשנות ה-80 בניינים בהם שהו הכוחות הזרים, לאחר מטעני הצד וההתקפות על כוחות צה"ל ששהו בלבנון ועל מוצביהם. מבחינתם הם לאומיים ומגיני ארצם מכוחות זרים המאיימים עליהם ועל חייהם ועצמאותם. אולי לא תאהב את האידיאולוגיה שלהם, אך גם הם לא אוהבים את שלך.

 12. 5
  Can't you ever write about social problems
 13. 4
  אותו הדבר לגבי חמס עזה.... יש צורך לתקוף בשלוש חזיתות בשעת השיין...
 14. 3
  טובל ושרץ בידו ודמעות התנין של מישה. מי שהתנגד לשלום עם סוריה מבכה היום את תופעת הטילים........
 15. 2
  הנה פרשנות אחרת מזו של מר ארנס למה שנסראללה אמר:

  הוא אמר שגם אם ישראל תתקוף באירן (לטעמי, המעשה האווילי ביותר שישראל יכולה לעשות) - גם אז הוא רק ישקול אם להגיב.

  הסיבה היא שהוא יודע שתקיפה של ישראל תביא לסופו של הארגון ולמעשה הניצוץ שתביא ל"הקאתו" מלבנון. באין לו פטרונים (הסורים לא רלוונטים והאיראנים במשבר גדול הרבה יותר ממה שמפרסמים בישראל - בתוך שישה חודשים ייסתובו ברחובות טהרן הרבה אנשים שאין להם איך לשלם על מזונם ויידרשו "נקמה"...), הוא יעשה הכל לשרוד ובעיקר ייזהר מלהביא על לבנון מלחמה חדשה - בייחוד לאחר שהוא מואשם, ע"י כל לבנוני (כולל תומכיו) בחוסר אחריות כלפי העם הלבנוני בעקבות מה שקרה ב- 2006.

  נכון ששר הבטחון לשעבר הוא "חולה הדק" שמאמין בהקרבת כולנו כדי לממש את "תחושת הצדק" של הימין בישראל - אבל, בחיים, כדאי גם מדי פעם להפסיק עם המנטרות, להקשיב למה שקורה באמת ב"שכונה", ולהבין שלא יקום המנהיג שיוסיף גם מלחמה כוללת לקלחת שבה נמצא המזרח התיכון כרגע.

  1. צודק

   אמנם אין לדעת בוודאות מה יקרה ברגע האמת, אבל חיזבאללה יודע שהתקפה שלו על ישראל עלולה להביא לחורבנו המלא. מאוד סביר שישב בשקט. אולם... לך תדע...

  2. יפה כתבת. עכשיו השאלה כמה כסף אתה מוכן לשים על המשבצת של התאוריה שלך לגבי

   "לא יקום המנהיג שיוסיף גם מלחמה כוללת לקלחת שבה נמצא המזרח התיכון כרגע."
   כי אני מוכן לשים על האופציה ההפוכה.

  3. אם אתה באמת חושב שחיזבאללה "רק ישקול אם להגיב" אחרי התקיפה באיראן(אם תהיה) הרי שאתה חי באשליות

   חיזבאללה הביא להרס רב ללבנון במרוצת 3 העשורים האחרונים והדבר לא הביא ל"הקאתו" ממנה,להיפך, הוא הולך ומשתרש עוד יותר ברקמת החיים הלבנונית ומתברג בשלטון שלה,למעשה לבנון וחיזבאללה כיום חד הם.אמרת לבנון אמרת חיזבאללה.באשר לאמירה הזאת שהוא "ישקול אם להגיב",זו אמירה כדי לצאת ידי חובה וכדי להשקיט את המתנגדים (המעטים שעוד יש)ובהחלט לא הייתי ממליץ "לבנות" על כך.

  4. רק שנסראללה הוא לא מנהיג, ובטח לא מחשיב את עצמו כאחד מהשכונה.

   לכן איני רואה בדברי נסראללה אלא מס שפתיים לציבור בלבנון.
   חיזבאללה עדיין מאיים על ישראל באמצעות טילים, ואף לאחרונה הצהיר האירגון על תיכנון אסטרטגי שלו כי במלחמה הבאה ינסה לכבוש חלקים מהגליל העליון.

 16. 1
  לאט לך ארנס

  תרגיע. עשרות מאמרים בארץ ובעולם עסקו ועוסקים במצבורי הנשק של חיזבאללה והתייחסותו של נסראללה אינה דווקא תגובה למאמר שלך. גם חששו של נסראללה מהמתרחש בסוריה הוא עניין ידוע . מה איפוא חידשת במאמרך הנוכחי?