האביב הישראלי, שלוש סנוניות

עדיין גשום וקודר, אך מפלס האופטימיות שבתוכי עולה. האם הניצנים נראים בארץ? האם עת האביב הישראלי הגיעה? כבר אפשר להבחין בסימנים ראשונים להתנגדות אזרחית במקום הרכנת ראש; עידן המשת"פיות חולף.

מורות ומורים מתנערים, מסרבים להמשיך ולמלא את תפקיד הבורג: מי אני, בסך הכל בורג קטן במכונה, ואיך אנפץ אותה בטרם תמעך אותי כאילו הייתי ג'וק. עכשיו קם הבורג על נועציו, סוף סוף.

במכתב גלוי לשר החינוך הם מודיעים, שלא ייצאו עם תלמידיהם לסיורים המודרכים בחברון, ולא יירתעו מאיומים. סר פחד השר ואפשר להזדהות בשם. "כניסת התוכנית ‘נעלה לחברון' לבתי הספר", כתבו, "עושה שימוש מניפולטיבי בתלמידים ובמורים, שיהפכו בעל כורחם לכלי משחק פוליטי. כאנשי חינוך, צו מצפוננו מונע מאתנו להיות סוכנים של מדיניות זו".

"צו המצפון" מתעורר מתרדמת החורף הדובית שלו, ומכריז על סרבנות גיוס: לא נעמוד לשירות הפריימריס של גדעון סער, ולא נסכים לראות בעיר של טיהור אתני וקידוש שם רוצח - מחוז חפץ ומקור השראה. מורים לתנ"ך יודעים לזהות קריה שנתכוננה בעוולה מספר חבקוק, וקריה שהיתה לזונה מספר ישעיה. מאות חתמו על המכתב, יד רבים עוד נטויה לחתום, ואת מספר האנוסים מי יידע.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות אליכם

סנונית נחמדת אחת אינה מבשרת אביב. על כן, נישא עיניים לחפש סנונית שנייה. הנה ציפור-הנפש משתחררת מכלוב-שביה, שבה מארצות הקור אל חלונה של שרת התרבות. האקדמיה הלאומית למדעים מודיעה ללימור לבנת על סירובה לשמש "שותפה סבילה או עלה תאנה לבחירה בלתי נאותה" של יושב ראש חדש לרשות העתיקות. נשיאת האקדמיה, בשם כל חבריה, ממאנת "לפתוח פתח לשיקולים זרים העלולים לפגוע במעמד הרשות".

השבוע ראיתי עוד ציפור רבת יופי; האם היא רואה גם אותי? יותר מ-300 מרצים חתמו על עצומה בתביעה משר החינוך להסתלק מתוכניתו להכיר במכללת אריאל כאוניברסיטה: "אנו רואים מחובתנו לעצור את הניסיון לרתום את האקדמיה לשירות הכיבוש. מקרים קודמים בהיסטוריה שבהם גויסה האקדמיה או התיישרה, כדי לשרת מטרות פוליטיות של השלטון הסתיימו בהרס ההשכלה הגבוהה", הם מזהירים.

"שיקולים פוליטיים ואישיים זרים", זה המכנה-המגונה המשותף: שר החינוך מעניק פרסים בשמו, והטקס משודר בסגנון קובני בערוצים נרצעים. האם זאת הטלוויזיה החדשנית שהושקה שלשום ונועדה לכלבים משועממים? ושרת התרבות תעניק בקרוב פרס מטעמה ל"יצירה הציונית", וגם המעמד הזה ישודר ברוב תשבחות עצמיות. ותמיד יימצאו המנחים הנמוכים - גיא זו-ארץ כזה או דן כנר. הרי הם רק קריינים, אין להם אלא מה ששמים בפיהם; זאת הכנסתם של הברגים. לך אל המורה, סלב, לך אל איש האקדמיה, למד דרכי התנגדותו.

ככל שמתמעטים המעשים, כך מתרבים פרסים. עכשיו גם הנשיא מפריס, וכבר מוליכים את הקול שפרסי פרס יוקרתיים יותר מפרסי ישראל. ישראל זה הוא, הוא זה המדינה, ומכבודו-מלא-ארץ ועולם ייתן לאחרים.

אני לי משלי אין פרס לתת. לפחות אשלח משולחני את תודתי: מעתה, איש לא יאמר עוד לעצמו - אני חייתי ביניכם כמו תרח בר. מורי הדור ומדעניו אינם חיילים, גם לא עובדי קבלן, והם רואים שחור ומתריעים כשהדגל מתכהה והולך ומסתיר את השמש.

Read this article in English: The Israeli Spring - three swallows

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 67
  כיפאק ליוסי!

  כן ירבו מעשי היושר. כן יתמעטו עובדי האלוהים העלובים. כן ירבו האמיצים והכנים, דתיים וחילונים. אמן

 2. 66
  השמאל גוסס, תתכונן לכפור מר שריד!
 3. 65
  נאום שר החינוך לשעבר שדירדר את ישראל למקום 52 בעולם במטמטיקה
 4. 64
  שריד הוא ענק לא רק במדור ה"דעות" אלא גם בשפה המהוקצעת, המשופשפת. תרשה לי יוסי, - לתקן אצלך טעות כתיב אחת קטנה: צו המצפון שמתעורר מתרדמת החורף שלו הוא למעשה צב המצפון שזוחל עם בית על הגב בקצב של 20 מטר בשעה.
  1. טרומפלדור נכבד , לא כולם יבינו את ההומור שלך המושחז כתער ויבינו שגם אתה במין שיוסי שריד מקשקש ומנסה להיות חוכמולוג , אבל אין לו בעצם מה להגיד.
 5. 63
  יש לי הפתעה קטנה עבור יוסי שריד

  גם תלמידי תיכון לא יוצאים "ליד ושם" כי ההורים לא מוכנים לממן נסיעה לשם.
  וזה חס וחלילה לא בית ספר שההורים משתייכים לשכבה סוציואקונומית נמוכה, ההפך הוא הנכון.יש להם מספיק כסף לרכבים 4*4 להביא את הילדים לבית הספר
  אבל מכיוון שמי שהשתמש הכי הרבה בסיסמא של הק.ג.ב."פטריוטיות היא מפלטו של הנבל" הוא יוסי שריד כך גם נראית מורשתו במשרד החינוך

 6. 62
  יוסלה,הרבה בלה בלה ודיבורים יפים,לא מעט מצגות שקריות של יחצנו"ת זולה,ניקוי חופים לעיני המצלמות,מגורי נוחות במרגליות,הצהרה על ניתוק קשרים מחברו הארכי רוצח עראפאת,ואפס מעש,אפס,בעצם המעשה היחיד בו הית מעורב,אוסלו,בהיא להרצחם של למעלה מאלף יהודים ולמותם של למעלה מעשרת אלפים ערבים.
 7. 61
  שוב משתטה הטוב בשרי החינוך - בעיני עצמו

  שוב השתטה "הטוב בשרי החינוך" (בעיני עצמו,) "בצניעות" האופינית לך קשרת לעצמך את התואר למרות שהיית שר חינוך רק 11 חודשים... האמת אצלך מר שריד היא מאד גמישה אבל מה לעשות ציבור הבוחרים הישראלי הוא מי שהביע התנגדות אזרחית במקום הרכנת ראש והיכה וצמצם את כוחם של מפלגתך מר"צ ואת כח שאר מפלגות השמאל ההזוי.

  מטעמי פופוליזם קידמת הגרלות באילו מקצועות בגרות התלמידים לא יבחנו והחינוך "שגשג" ודעך ונדרשו מאמצים רבים להעלות בחזרה את רמת הלימודים וההישגים של התלמידים בישראל.

  מי שמתכחש לעברו לא פלא שהוא מוכן לוותר על שטחי מולדת ועל ערכי הציונות שבנתה לנו בית לאומי בארץ.

 8. 60
  סער מדיח מנכל כושל ומועשם בפוליטיזציה
 9. 59
  יוסי התאונה והרקטות

  יוסי תכתוב על זה שיש תאונה עם הרוגים ופצועים בשטח פלשתינאי ואנו אוספים אותם ומטפלים בהם בבתי חולים ישראלים על חשבוני וחשבונך ,והם הפלשתינאים לא רק שלא אומרים תודה אלא בעת ובעונה אחת יורים עלינו רקטות,שריד תהיה רציני יותר ותבין כבר באיזה עולם אתה חי.

 10. 58
  מאיפה השימוש הזה בעונות השנה? כולנו עירוניים- למה שלא נשתמש במושגים משנת המס?
 11. 57
  לברור ההבחנה וקשה התפיסה (תגובה מס׳ 50)...

  מתוך ראייתך הברורה והבהירה, חדת ההבחנה והאבחנה, ״שכחת״ לראות כמה פרטים שלא נוחים לך או לא מתיישבים עם התיאוריה הילדותית והמטופשת שלך... אירועי טבח בחברון היו כבר בתרפ״ט, הרבה לפני שדר׳ גולדשטיין נולד... כך גם לגבי אירועי טרור באוטובוסים (קו 300, קו 405, ״אוטובוס הדמים״). ההבדל היחיד הוא שאחרי גולדשטיין השיטה השתנתה, והחלו להשתמש בחומר נפץ תקני, צא ולמד, מדוע? רק בגלל שבאותו זמן הוא הפך נגיש יותר. אמור מעתה, ה״דרייב״ או הדחף לפגוע ביהודים, היה קיים מאז ומתמיד (לפחות במאתיים השנים האחרונות), השיטות לכך השתנו או ״התפתחו״, לאחר 1993, בעיקר בגלל שאנחנו איפשרנו את זה (בחתימה על הסכמים רשלניים ומסוכנים).

 12. 56
  יוסי שריד למה אתה אומר שאתה מתנגד לטרור אך מבקר את ברגותי בכלא

  אחרי שהוא הורשע ברצח 5 ישראלים שמאלני לשעבר שהתפקח

 13. 55
  אני רואה בך סנונית...תמשיך בבקשה....
 14. 54
  שנים אני מזהיר אתכם ש " סער זיקיותו אומנותו ".
 15. 53
  השר שריד העניק למעלה אדומים פרס איכות הסביבה תשנ"ג
 16. 52
  הציפור רואה אותך ומקבלת השראה

  תודה יוסי, חיזקת אותנו

 17. 51
  מה עלוב הוא מעמדו של הסמולני המדיני

  יוסי ספיר המנוגד עניינים מוצא סימנים מעודדים בכך שקצת מ-500 איש חתמו על שלוש עצומות, כל אחת בעניין אחר, נגד מדיניות הממשלה.

  500 חותמים? וואלה יופי. אפשר בדוחק להעלות את מרץ משלושה מנדטים לשלושה פסיק שניים. לא ככה?

  אני מתעב את ביבים שקרניהו בכל ליבי על מדיניותו הקפיטליסטית החזירית ועל ההעדפות לחרדים. לגבי עמדתו המדינית - אני מסכים במאת האחוזים.

  הערבים רוצים רק להשמיד אותנו ודר שטירמר נותן להם ולתומכיהם במה מתמדת. עצם העובדה שאחוזי הקריאה של הסמרטוטון נמצאים בירידה מוכיחה שלעמדות הסמול המדיני אין שום אחיזה בציבור.

  ובכך נתנחם.

  1. כל מה שהערבים צריכים לעשות זה לשבת וסבלנות ולהמתין. אנחנו כבר נעשה בשבלם את העבודה. רמת הפילוג בעם הזה לא מאפשרת את המשך קיומו


  2. פילוג בעם

   לכשיבוא היום השמאל ההזוי והמפולג עם עצמו יגלה שהעם לא מפולג בכלל וזאת הסנונית הרביעית בשביל הסמול המסוכן השונא את 95% "הנבערים" ולהתפלג מכם זאת ברכה וגם לא בעיה זמנכם תם תארזו תפקלאות.

 18. 50
  לצאת לטיול לחברון זה כמו להעלות את זכרו ימח שמו גולדשטיין הרוצח שהביאו מאות הרוגים בפצוצי אוטובסים כפעולות נקם
 19. 49
  מקווה לטוב

  גם הבחירה של זהבה גלאון לעמוד בראשות מרץ היא סנונית

 20. 48
  למה ערבבת סנוניות? אין לחנך ילדים באמצעות כפיית הדת - ובזה צודקת התנגדות המורים, כי הסיורים האלה יותר משהם ימניות הם דתיות. אבל הנושאים האחרים - ממש לא שייכים.
 21. 47
  האביב הישראלי

  נכון יש דברים בגו. עמי ישראל משול כגולם הקם על יוצרו. לא מסכימים יותר עם כל דבר. אבל... האם הגולם הזה ירום גם כאשר רמבו יחריב את מדינת ישראל כאשר יצא לפעולה באיראן? חוששני שלא יישאר אחד שיקום... עכשיו קום התנערה עם... לפני שיהיה מאוחר מדי....

 22. 46
  אין שביב של תקווה. הרי מדובר בצאצאיהם של אלעזר בן יאיר שמעון בר גיורא ויוחנן, נלחמו זה בזה, שעה שטיטוס העלה את הבית השני בלהבות. הפאנאטיות הקנאית משיחית הזויה של אז ממחזרת את עצמה במוסדות השלטון כאן בהווה. ביום פקודה ושילם, האחראים לחורבן העכשווי, ביבי וממשלתו , שמתקיים בהם הכלל "מהרסיך ומחריביך ממך יצאו," ינוסו בתירוץ של ממשלת גולה. ואמנם, החלוץ הראשון במנוסה הוא השר וילנאי שברח לסין כדי שלא יצטרך לתת דין וחשבון על מחדלים מובטחים, אחר שהבטיח לנו שיפלו עלינו מאות אלפי טילים מכל הסוגים.. העסקונה הנהנתנית, והקואליציונרים, תאבי הבצע והכבוד, לא למדו מחורבן הבתים הקודמים. אבל ההיסטוריה האכזרית חוזרת כדרכה. ואמנם את מחיר, היהירות , הרשעות והתנשאות, ישלם רק בשר תותחים, שנעדר חרדים, ופונקציונרים צבאיים בזכות הפרוטקציה כדוגמת המשרתים בדובר צה"ל .
  1. בינתיים, מי שמנסה לחרחר מלחמת אחים, זה השמאל חסר האחריות והאנטי דמוקרטי...
  2. אורה נמיר שרת העבודה בממשלת רבין, הביאה עלינו העובדים הזרים ויצאה להיות שגרירה בסין.
 23. 45
  שריד רוצה לכפות את דעתו על 97 אחוז מהציבור שמתנגד לה. מה שנקרא "ליבראל אמיתי".
  1. לא ניסה לכפות ניסה לשכנע ונכשל, לא לאבד את הלקח מהכישלון ולהגר לפני ההתרוששות
 24. 44
  הימין הישראלי כמו הרפובליקנים פסודו Everything
 25. 43
  בסופו של דבר הצדק והקדמה יוצאים לאור גם אם זה לוקח זמן
 26. 42
  ההפגנות,השביתות,היללנות של העם!-ועצומות החוכמתיביות,שיחזיר את מצבנו!

  השורדים יהיו עובדי הלשון,אך מי ישלם את שכרם??
  המשקיעים ינדדו,לפי רוח הכלכלה,שמכתיבה =ריוחיות!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. 41
  יוסי, איזה סנוניות? הכל ימות כי המטורפים עומדים לתקוף את איראן
 28. 40
  מי זוכר.למה ,ההסתדרות ירדה מגדולתה?-עבודות הלשון,נגמרו!!

  הכלכלה גילתה,שפועל צריך לעשות,רווחים!-חוץ מתנאי העבודה המשורינים!!
  זה גמר על סוציאליזם,גילינו שצריך להרוויח!!!
  הגנה על העובד,התחלפה,לשיקול,כלכלי גם!!!-גיט שאבס!!!!!!!!!!

 29. 39
  חחחחחחחחח יוסי הרגת אותי מצחוק

  אני חייתי ביניכם כמו תרח בר

 30. 38
  ליוסי שריד, טעית בזיהוי בעל הכנף. אין אלו סנוניות קבוצה של עופות טורפים שהתורה אסרה עלנו לאכלם.

  האופיני הוא העורב הקורא רק רע רק רע.

 31. 37
  והם עומדים בצידי הדרכים והשיירה עוברת. הסנוניות חולפות.
 32. 36
  הוד הרוממות

  מר שריד הוא היחיד המתריע כנגד רדיפת הכבוד משולחת העכבות והרסן של פרס. אני מתחלחל מהמחשבה על הצפוי לנו בחגיגות התשעים שלו. אינני מעלה בדעתי שום בן תמותה נכבד דיו כדי לפתוח את החגיגות הללו; אין זאת, כי נזדקק לסייעתא דשמייא.

 33. 35
  כל הבוגדים יוצאים מהחורים

  וביום הפקודה נספור את כווולם.

  1. אני אהיה הראשון שיעזור לך! כי עם בוגדים כאלה אי אפשר להמשיך לחיות! הם מסכנים את המשך קיום המדינה עבורי ועבורך. אני אהיה האסיסטנט הראשון שלך בספירה. לפי מה שספרתי עד כה, באיזור יו"ש בלבד יש בערך שלוש מאות אלף מהזן שאתה מדבר עליו


 34. 34
  נפלא הידד, האקדמאים יקדמו את האג׳נדה הפוליטית שלהם

  אתה צודק יוסי, בוזגלו ינהל את המדינה? מה לו ולניהול של המדינה, מי הוא שיחליט על הדרך הישראלית שבה הוא רוצה שהמדינה תלך.
  הרי בוזגלו לא יודע מה הוא רוצה, מה הוא מבין בכלל בענייני שטחים, כיבוש, אפליות, מלחמות, ושאר צרות צרורות שרק האקדמאים יחלצו אותנו מהן.
  כי הם למדו באונירבסיטה ולא בוזגלו, כי הם בעלי השפעה ולא בוזגלו, כי יש להם גדודים ולא לבוזגלו, כי הם אליטה ולא בוזגלו, כי הם חברים של יוסי, והוא אפאס לא רואה את יוסי באופן דומה לאקדמאים, הוא לא יציע לו חברות, כי הוא איכשהו לא בדיוק קונה את הסחורה.
  פויה בוזגלו, גם לא אקדמאי, גם אין לו תומכים אקדמאים, גם לא חבר של יוסי, ועוד מעיז להתחצף.
  כי לדעתו של בוזגלו, אם הרוב בחר ממשלה שדעתה דומה לדעתו, אז הדרך שלו אמורה להתקבל, כי כל דרך אחרת מצביאה על רצון המיעוט לכפות את דעתו על הרוב. ובוזגלו הלא אקדמאי מעז להתנגד ולטעון בקולו היחיד חסר השופרות העיתונאיים: דווקא דרכי אמורה להתקבל במדינה דמוקרטית שבה נבחרת ממשלה ברוב אלקטוראלי.
  אבל יוסי לא מצליח לשמוע את בוזגלו, כי כדי לשמוע אותו בקולו היחיד, צריך לדעת להקשיב לו, כי כל קול שאינו אקדמאי הוא לא קול כשמדובר במי שמנסה לכפות את דעתו.
  כך אסור לילדיי לבקר בערי האבות היהודים כדי להכיר את מורשת ישראל ההיסטורית, ואסור להם אחר כך גם ללמוד באריאל שאמורה להיות אוניברסיטה אם על פי כל פרמטר אקדמי בלבד היא ראויה לתואר הנכבד הזה.

   

 35. 33
  מניף דגל לבן

  מאמר אלמותי של שריד אחרון. מילים שפוצעות בבשר החשוף ומאירות את הנכון שנותר בצד האפל של הירח. עוד רגע והאמת תאבד מבלי שיוותר באיש הכח לספר. יש"ע זה כאן. ניצחתם. נוצחנו כולם.

  1. אל תקבור את האופטימיות. יכול להיות סוף שמח לסיפור

   בתנאי שה' הקדוש ישכיל להוריד מן השמיים את תותחו הקדוש.

 36. 32
  אף מילה על הפרס החדש שהוענק לפני שבוע, 'פרס עיטור הנשיא'
  1. שמא לא קראת היטב? במאמר כתוב: "עכשיו גם הנשיא מפריס, וכבר מוליכים את הקול שפרסי פרס יוקרתיים יותר מפרסי ישראל."
 37. 31
  כשהייתי סטודנט צעיר האופטימיות שלך הכשילה אותי, עד כאן

  ניתוח המציאות של שריד השאיפה לטוב והתקווה, מסכנת את ילדי.
  אני נתפסתי לתקוות וקיוויתי שכשיפרוץ השלום הכל יסתדר בעקבותיו. קיבלנו לאומנות ומשיחיות מתחזקת וכתוצאה מכך שחיתות וכרסום בערכים ליברליים. אין תוחלת בהרכב האוכלוסיה הזו וזה לא קשור לחונטה הצבאית או לאוליגרכיה השלטת ברק/שלי/ציפי/ביבי/ליברמן האמת היא גם אופציה.התקוות נגוזו.

  1. האמת שהערבים שיצאו נגדנו פעמיים למלחמת כיבוש הארץ, לא הצליחו
  2. התקוותך היא תקוות הטפשים. וסופה להתרסק מיד עם תחילתה.

   מי שלא מוכן לשלם מחיר, ולא מוכן "ללכלך את הידיים" אז שיעשה טובה- במקום לקטר על חוסר תקווה, שיעוף לחו"ל על כל משפחתו.

   נמאס לשמוע את סיפורי האלף לילה ולילה על "ילדי הנרות שהתפקחו". אותם ילדי נרות ש"התפקחו" הם לא יותר מאשר סמרטוטים בתחפושת. אלו שמחפשים עושר כלכלי, רווחה, חינוך טובים להם ולילדיהם. אך די היה ברצח של אדם אחד, בזמן ובמקום הכי רגישים כדי לנפנף בכל השמאל יפה הנפש המתנפנף. שמאל אמיתי נשאר ונלחם על הבית. פסאודו-שמאל עובר לחו"ל ומקים שם בית לו ולבני משפחתו, כאשר ראש ממשלתו האהוב נרצח. חבורה של שמאלנים מזוייפים.

 38. 30
  בתורה מסופר כי יחד עם יוצאי מצרים יצאו גם 'ערב רב', קשה להבחין בדיוק מיהם הערב

  רב אך לאחרונה יצאו הללו מהארונות הקבוצההראשונההם אותם מורים עוכרי ישראל שכורתים את הענף עליו אנו יושבים בפסלם את הביקורים בחברון עיר האבות עיר בה התמלך דוד המלך. הקבוצה השניה היא אותם מרצים שיצאו חוצץ נגד הכרה באוניברסיטת אריאל. הקבוצה השלישית אותם תועי דרך מבינינו המזדהם עם אותם עוכרי ישראל. יוסי שריד, לאן הדרדרת?

  1. יוסי משחק בנדמה לי, נדמה לי שהשטחים לא שלנו, נדמה לי
  2. די ברור שאתה הוא הערב רב
  3. משה בודק הנכבד, כשאתה כותב שכל המזדהים עם עוכרי ישראל הם בדרגא נמוכה כמו הערב -רב אי אפשר שלא להסכים אתך. אבל כשאתה משתמש בביטוי "הידרדרת" אפשר לטעות ולחשוב שיוסי שריד היה אי פעם ברמה גבוהה יותר.
 39. 29
  יופי שריד. אולי יש עוד סנוניות בכלוב? כדאי לחפש.צרת התרבות מזמן אינה דוגמא

  לכלום. היא סמל ופרס לנפיחות הכלום.האם יש פרס למי שעושה רק רע ועסוק בלהזיק הכי הרבה ובכל מקום? זו הבמה לשים את הממשלה הזו על נס. וגם 2 המוזכרים פה.

 40. 28
  תסמונת האשה המוכה - אזרחי ישראל מול ה"מדינה"

  אחרי שנים רבות שאזרחי ישראל ספגו בשקט כל מכה שהונחתה עליהם (מיסים כבדים, שחיתויות, הפרטות וכו') כי "מה זה יעזור" ו"מה אפשר לעשות", פתאם גם לעם הישראלי נשבר.
  כמו אשה מוכה שהתעוררה אחרי שנים רבות של סבל גם אנחנו מבינים שאנחנו לא חייבים לסבול עוד את המצב.
  אז אפשר לברוח למקלט לנשים מוכות (הגירה מישראל), או שאפשר לסלק את הבעל המתעלל ("נבחרי הציבור" הכושלים) מן הבית. וזו אינה מטפורה - זה הבית שלנו ואין לנו בית אחר. אם אנחנו רוצים לחיות כמו שמגיע לנו חייבים להראות לנבחרים המתעללים את הדרך החוצה.
  בהצלחה לכולנו ושבת שלום!

  1. אשה מוכה? ממשלת רבין הביאה לארץ מחבלים מטוניסיה והאוטובוסים והמסעדות התפוצצו
 41. 27
  תודה לכם מורים ומרצים ותודה לאקדמיה הישראלית! אתם מצילים את כבודנו האנושי מהרפש שלתוכו דוחף אותנו בכוח ובפיתוי השלטון המטומטם.
  1. שוב ההתנשאות הזאת של כולם טועים ורק אתם הבודדים (והזקן) יודעים מה נכון
 42. 26
  יוסי, פספסת את "חידון התנ"ך למבוגרים" בנוכחות ראש הממשלה ...


  במה לגיוס הימין פעמים בשנה !!

 43. 25
  נקמה

  יוסי, ספר לנו סופ סופ מה עולל לך שימון , כך שאתה לא שוכח ולא סולח,וחוזר ושב וחוזר לעקוץ ולהשתלח בו בכל הזדמנות, ואפילו כאשר אין הזדמנות כמו בכתבה זו.

 44. 24
  אתה צודק ב100 אחוז אבל מתעלם משלטון ששוטף את שכלם של נתיניו 25 שעות ביממה. טבעם של בני אדם כטבעם של כבשים
 45. 23
  נחמה פורתא

  הפרס שאתה מעניק לי ולרבים, אני מקווה, הוא יושרך ואומץ לבך, כפי שהם באים לביטוי בדבריך ובמעשיך. אני צוברת בקרבי אינספור כעסים על התנהלות ממשלה רעה, ותסכולים על שאיני יכולה לעשות דבר בנדון. קריאת דבריך, מקלה עלי, ולו במעט, את תחושת חוסר האונים אל מול הרוע והאיוולת מטעמם של נבחרי העם. לך בכוחך זה, אל תרפה ואל תוותר. תודה.

 46. 22
  מה עם הסנונית של המחאה ?

  ההבחנה שלך מרננת כל לב אפשר לומר שהמחאה אפשרה זאת כוחות רבים פרצו לומר לא עוד.

 47. 21
  כל הסנוניות מחאות.
 48. 20
  אני דווקא לא רואה שום חיוב במכתבי השינאה הפשיסטיים , במסווה מתקדם, נגד יהודי עיר האבות ונגד יהודי אריאל.
 49. 19
  יוסי חזור כבר לכנסת
 50. 18
  יובי :"מפלס האופטימיות שבתוכי עולה". מפלס האופטימיות של יוסי עלה כשערפאת הגיע לארץ עם שתי חטיבות של אש"ף. המפלס שלו עלה כשישראל ציידה אותו ברובים ! המפלס שלו עלה כשישראל גרשה את היהודים מחבל קטיף ( והמקום הפך לבסיס שיגור קטיושות לכל האזור מבאר שבע ועד גדרה ! ). אם המפלס אצל יוסי עולה כנראה שיהיה רע.
 51. 17
  מאמר חובה לשינון ודיון בכל בתי הספר.
 52. 16
  יכולים המורים לעשות מעשה ולזכות בתמיכת ציבור ההורים כולם (כמעט) !

  יכריזו המורים כולם על סכסוך עבודה שבסיומו שביתה כללית מוחלטת אם לא תענה דרישתם: לא יהיו עוד בישראל מורים כלשהם שאינם מקבלים משכורותיהם מהגופים המקובלים כגון משרד החינוך.
  לא עוד עובדי קבלן של עמותות וארגונים קיקיוניים.
  זה מגיע למורים. זה מגיע לתלמידים. זה מגיע להורים ולכולנו כאזרחים.
  מוטב וכך יעשו גם העובדים הסוציאליים.
  ואחריהם האחיות.
  ובעוד שנה או שנתיים, יבקשו לצרף למקבלי השכר כמותם גם את השומרים בשער והמנקים אותם פוגשים תלמידיהם יום יום אפילו יותר מאשר את מוריהם וכחלק מחינוכם ילמדו אותם כיצד מגלים יחד שילוב, כבוד וסולידריות.
  כך תחזור לכולנו אותה "ישראליות" שכמעט איבדנו והחלפנו ב"אהבת הארץ" .
  להיות ישראלי זה להיות מחובר לאנשים ולא לכסף ולנדל"ן.

 53. 15
  סולידריות עם המורים שכתבו: סער עושה שימוש מניפולטיבי בתלמידים ובמורים לשירות הפריימריס שלו.
  1. סער לא קשור, אזרחי ישראל החליטו על דרכם בקלפי, ולכן יימשכו הסיורים
 54. 14
  אוי...אנחנו כ''כ רחוקים עדיין...

  הלוואי שהיתה צודק... אך אל תשכח שאנחנו מתחילים ממדינה דמוקרטית, בניגוד לשכנים. ועדיין במדינה הזו כ''כ הרבה הבל... וזה לא רק פוליטיקה. זה המים שלנו שאורזים אותו בבקבוק ומוכרים לנו "כאילו" מים מינראלים, זה הטייקון שמלווים לו כסף ומסרב להחזיר כי כנראה שהרשויות מתירים לו לעשות כן, זה המדינה שעל פי כנה מידה בינלאומיים עובדים יותר מידי ומשתכרים פחות מידי, וזה המדינה שמתקינה לי מצלמות מהירות בכביש מהיר ולא ליד בית ספר...מדינה שלוקחת ממני כ''כ הרבה כסף בצורת מיסים ישירים ומים, חשמל, מע''מ ולא מאפשרת לי לחיות בכבוד. בשלוש מילים, חרע של מדינה, וכן יש כאלה שיגידו אם כ''כ רע לך למה שלא תלך? אז זהו, כדי לשפר את המצב, צריך להיות מודע למה לא טוב. אז כדאי שנתחיל בזה, אחרת זה אף פעם לא יישתנה.

  1. להיפך אני קוראת לך להתגייס למאמץ הכללי, למה ללכת, ישראל חשובה לנו
 55. 13
  למה המורים לא מארגנים הפגנת מחאה גדולה? למה כל ההתארגנויות האלה נעשות בחדרי חדרים רחוק מעיניי הציבור? האם המורים לא מעוניינים ברוח גבית? האם הם חושבים שרוחם מספיקה?
  1. יכול להיות שההורים רוצים סיורים והרוב קובע?
  2. מהסיבה שיש בסה"כ מורים בודדים שחתמו על העצומה,השאר אלו פעילי שמאל

   אתם מוזמנים להכנס לאתר של העצומה ולראות איך היא "נבנית"

  3. קשקוש מקושקש. המורים שמוחים אולי אינם רוב, והם גם לא חלק נכבד מהמורים, אבל אין ספק שהם יכולים להוביל מאבק גדול, ולהיות ראש השיירה למורים והורים רבים אחרים
 56. 12
  האביב הישראלי, שלוש סנוניות

  הראשונה - חופש הביטוי מול העריצות- על כל שמאלן שמתנגד לסיורים בחברון או להכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה, יש 100 חיילים שיחתמו הרגע על "יהודי לא מגרש יהודי"...והפחד מסרבנות המונית הפך להיות חלק חשוב ממערכת השיקולים של ראש ממשלה שנבחר בקולות הימין ורוצה לשבור חזק שמאלה. על כל שמאלן שתומך בחופש הביטוי של מוחמד בכרי, יש 1000 שתומכים בחופש הביטוי של מחברי הספר "תורת המלך". לחרדתו השמאל מגלה שגם הימין למד משהוא על סרבנות וחופש הביטוי.

  השניה - 25% מבוחרי הליכוד בחרו בפייגלין מול ביבי, כאשר רובם הגדול כלל אינם מתנחלים תושבי יו"ש וזאת מול המכונה המשומנת של ביבי. מה שאומר שכל חבר כנסת של הליכוד שירצה להבחר "יאלץ" ליישר קו עם מצע הליכוד ולא עם מצע מר"צ כמו הפיינשמקרים של ביבי.

  השלישית - למרות שליטת השמאל ברוב אמצעי התקשרות האלקטרונים ומערכת המשפט - כל הסקרים מראים שעם ישראל מגלה חסינות מופלאה נגד תעמולת השמאל וגוש הימין רק הולך ומתחזק.

  אז לא אלמן ישראל, והאביב היהודי שיטטא את העריצות השמלאנית בוא יבוא!!!

  1. למרות שליטת הימין בישראל בזכות הרוב הגדול שלו הוא אינו מסוגל להתגבר על החולשה הטבעית שלו בכל מה שנוגע לתקשורת.
  2. "עריצות שמאלנית"?

   אתה מתחבר למציאות לפעמים, או שזה ככה באופן קבוע?

  3. לא מדובר בחולשה טבעית אלא בהדרת אנשי ימין מהתקשרות ובית המשפט העליון מי שלא בברנז'ה לא נכנס...

   הסיכוי של מתנחל, אדם דתי או סתם איש ימין מוצהר להיות מגיש חדשות בטלויזה או כתב פוליטי או מדיני הוא כמו הסיכוי של גדעון לוי לעמוד בראש ש"ס. עד מינוי השופט סולברג זה היה גם המצב בבית המשפט העליון. אבל עידן השמאל והפיינשמקרים עתדי לעבור מין העולם וכך גם הדרת ימנים בכל מקום.

  4. כאשר עוצרים רב על כתיבת ספר-זו דוגמא קלאסית לעריצות שמאלנית בפרקליטות. אם תורת המלך היה מתפרם ככתבו וכלשנו בארה"ב-אף אחד לא היה מעלה בדעתו לזמן את המחבר הספר לחקירה. מצד שני ענת קם אמריקאית היתה מורשעת בריגול חמור וחוטפת מאסר עולם כמו פולארד. ואלו שתי דוגמאות קטנות...
 57. 11
  פרס על כתיבה קולעת מגיע לך,ולא בציניות. היטבת לתאר. כן בציניות אומר, שבמסלול חברון, אציע לשר החינוך שיראו לילדים היכן נזרק השב"ח הפצוע אל מותו, ויספרו את סיפורו בבי"ח תל השומר ובמשטרת רחובות, ובעיקר על פרסי הקידום שזכו השוטרים המעורבים.
 58. 10
  ליוסי שריד יש בעיה ! דיכאון עמוק כתוצאה מכשלון אוסלו ! יוסי שריד ממורמר ! אוסלו נכשל והקרירה הפוליטית שלו נגמרה ! מה עושים ,איך מוכרים לעם בישראל את אוסלו שוב? אולי שוברים את הכלים ? אולי מהפכה אלימה בישראל תעזור ? מסכן יוסי ,לא יודע מה לעשות !!!
  1. הצודק-הצדקני הכרוני יודע בסתר לבו שטעה, אך אינו יכול להודות בכך בפומבי והוא מנהל קרב-מאסף נגד עצמו. בהצלחה, מסכן שלי.
  2. נכון יוסי (וגם רוב הפלסטינים) בדיכאון מכך שאוסלו נכשל אך החמאס והימין הלאומני צוהלים שאוסלו כשל


  3. הוא בדיכאון כי גדעון סער הרס לו את השתלטות השמאל על משרד החינוך

   שהתחילה בימי שריד, אין נכבה, יש ציונות, יש יהדות ועכשיו גם סיורים לחברון..אז ששריד לא יבלבל את המוח שזה לא פוליטי..

 59. 9
  אינני מסכים עם יוסי שריד

  צריך לשלוח את כל התלמידים לחברון בתנאי שיראו להם את האפרטהייד במרכז העיר שהצליח וגרם לטרנספר של 30,000 חברונים

 60. 8
  אכן, מר שריד, יש פה ושם איזו סנונית או שלוש... אנחנו עוד רחוקים מאביב לשמו

  אך גם צעד ראשון הוא צעד מבורך!

  1. זה "האביב" של השמאל, שריד לא הזכיר סוגיה אחת שרוב העם מסכים איתה

   לקחת מיעוט קיצוני או דעה אישית (וכולנו מכירים את דעותיו של שריד) ולהפוך זאת ל"סנוניות" זה ניסיון פתאטי

  2. אנחנו בסתיו, בעיצומה של השלכת, והאביב לא יבוא אלא החורף שיהיה ארוך מאוד וחשוך מאוד
  3. תומך בדברים

   כל הכבוד

 61. 7
  שריד אינו רואה במחאת נוער הגבעות אביב, רק מחאת השמאל נתפסת ע"י שריד כאביב.
  1. נוער הגבעות אינו מוחה כשם שראשי הפשע אינם מוחים. שני אלה מבטאים בריונות והפרת חוק ותו לאו .
  2. מי שהפר את החוק אלו המורים הסרבנים שמקבלים כסף מהמדינה ויצאים כנגדה
  3. אין כזה דבר מחאת נוער הגבעות. כמו שאין כזה דבר מחאת הגנבים או מחאת הרוצחים. אלו קבוצה של אנשים פורעי חוק. גם במערב הפרוע אין את "מחאת הקאובואים", מפני שהקאובוי עצמו הוא מחתרתי, והחוק הוא לא בדיוק בראש מעייניו.

   אם יבוא המתנחל שיגיד "מדינת ישראל שלחה אותי לפה, ולכן אחזור לתוך תחומי הקו הירוק כאשר שליחותי תסתיים" זו תהיה מחאה. ותהיה בטוח שמר שריד יתייחס לזה ועוד איך.

  4. אז?

   איזה חוק המורים הפרו? זכותם המלאה לחשוב אחרת מהשר "התורן" ומשנתו....המורים הם לא סרבנים,הם אנשי מוסר,וטוב שיש גם כאלה!!!! מה שאתה אומר שמעון,שגם ההורים שסרבו לאפשר לילדיהם את הסיור בחברון ההם סרבנים-הם הרי לא מקבלים כסף מהמדינה.....ולא כל מי שמתנגד למדיניות הממשלה הוא נגד המדינה.....בעלי המוסר הם מאד בעד המדינה-אבל בהחלט נגד מדיניות הממשלה הזו-ואף אחד לא עבר על שום חוק-אין חוק המחייב ביקור בחברון!!!!!

 62. 6
  אתה יכול לתת את פרס ספיר

  גילוי לא נאות

 63. 5
  הם מפחדים וזה לגיטימי

  המורים והמנהלים לא היו מימיהם בחברון שמבחינתם נמצאת מעבר להררי החושך. כמו אלי גבע שפחד להיכנס לבירות והעלה תירוצים המורים בצדק מפחדים. ועדיין חייבים לתכנן ולבקר גם בעיר האבות.

  1. אתה אכן יהודי פשוט, וגם לא מבין כ"כ גדול. אם התיאוריה שלך עוזרת לך לחשוב שאתה מבין את העולם טוב יותר- סחתיין, אבל אל תנסה להסביר אותו לנו.
 64. 4
  תהא אסופת המאמרים שלך תוספת לתרי-עשר.
 65. 3
  פרס המרדים הלאומי
 66. 2
  כמה סנוניות ?

  כל הסנוניות הללו הן מהוות לא יותר משלשה אחוז של העם, הענין ששלושת האחוזים הללו, תופשים עמדות מפתח, הן בעתונות הן בפרקליטות והן בבתי המשפט, ולא פלא שהעם מאס בהם ומכפיש אותם, ורוצה להתפטר מעלוקות ניאו פשיסטו סטליניזם אלו, בלבוש של סמול, ואתה יוסי אחד מהם, כי אתה חברו הטוב של שמטוב וההוא שרצה להחליף את העם שלא בחר בחילאות אלו, שנאמנותם היתה כולה נתונה לברית המועצות, תראה שריד העם לא שכח שחבריך בן אהרון שמטוב ואחרים, לחצו על ממשלת ישראל להחזיר את המיג 21 העירקי לרוסיה של סטלין, אולי זכרונך התעמעם ולא זוכר את הדבר. אבל אולי יבוא יום והמציאות תטפח על פניכם ותודו בבבגידתכם בעם ישראל.

  1. "העם" מאס ו"העם" רוצה . מי הוא אותו עם ימני דמיוני שיש לו רוב כאשר בין הים לירדן הציונים כולם הם מיעוט חמוש בדומה לעאלווים בסוריה. הרוב הוא ערבי או לא ציוני, תודה לאל.
 67. 1
  מי יודע מדוע ולמה לובשת הזברה פיג'מה? זברות שמות פסים לגירוש זבובים טורדניים. הישראלים שמים פס על יצור טורדני שבעתיים: כיוון שאיבד את זהותו הוא מסרב לחפשה בערש אבותיו, חברון. אם אוניברסיטת אריאל טרפה - הוא הדין באוניברסיטת שייח' מוניס. מי שהתבזה בחלוקת פרס ספיר בל ידבר על מפריסי פרסים.
  1. מיועד למי שלא מבין מה ההבדל בין אריאל ושייח מוניס:


   כל העולם, כולל רוב הפלסטינים והרש"פ, מכירים דה פקטו בגבולות 1949, היוזמה הסעודית שעליה חתומות כל מדינות ערב, כולל הרש"פ, מוכנה להכיר במ"י בגבולות 1949. לעומת זאת אף מדינה בעולם כולל ארה"ב וישראל (שלא סיפחה את הגדה), לא מכירה בכיבוש 1967.
   כל מדינות העולם מכירות, דה פקטו, בגבולות 1949 מפני שהם גבולות שהוסכמו על ידי כל הצדדים. אבל גבולות 1967 לא הוסכמו על ידי אף צד כולל ישראל! שלא סיפחה שטחים אלה!
   לערבים שסופחו בכיבוש 1948 יש זכויות אזרח מלאות. לערבים שנמצאים תחת שלטוננו מ 1967 אין זכויות אזרח אלמנטריות.
   חוות הדעת של בית הדין הבינלאומי בהאג לעניין גדר ההפרדה קבעה כבר ב-2004 שלישראל זכות להקים את הגדר בתוך גבולותיה המוכרים, אך לא בתוככי השטחים שכבשה ב-1967. בכך הכיר בית הדין הבינלאומי בריבונות ישראל על כלל השטחים שהחזיקה בהם עד מלחמת ששת הימים, ובכללם כיבושי מלחמת השחרור, כולל מערב ירושלים. יושם לב שכיבושי מלחמת השחרור הושלמו מספר חודשים לפני שנחתמה אמנת ג`נבה הרביעית, ששינתה את כללי המשחק ואסרה להלכה ולמעשה על רכישת שטח באמצעות כיבוש צבאי, בין אם הכיבוש הוא תוצאה של מתקפה ובין אם הוא תוצאה של מלחמת מגן.
   במלחמת השחרור היה לישראל צידוק מוסרי לכבוש את השטחים משום שגבולות 1947 היו כאלה שסיכנו את קיום המדינה. השטחים שנכבשו ב 1967 לא היו נחוצים לשם קיום המדינה. מ"י ישראל התקיימה במשך 19 שנים בלעדיהם.
   עוול אחד (איסור חזרת הפליטים לאחר המלחמה ב - 1949) לא מצדיק עוול נוסף (1967).
   לכן הכיבוש של 1948 לא מהווה מכשול לשלום ואילו הכיבוש של 1967 מונע את השלום.
   העוולות שאחרי 67' מאיימות על צדקת הציונות בכללותה, ואילו העוולות שלפני 67' היו עוולות של מהלכים מסוימים במימושה של הציונות.

  2. איגור ,קלעת בול !!! כל הכבוד . שריד הוזה ! שריד מסרב שאוסלו נכשל ! שריד מסרב להודות שמה שהימין טען לפני 20 שנה נכון ! ערפאת מסתבר לעולם לא שינה את עמדתו לחיסול ישראל כמו שאר ההנהגה הפלסטינית !
  3. "הכרה דה-פקטו" ?? עם או בלי "זכות השיבה"??. כאשר סאדאת נשאל ע"י האנגלים (לפני מלחמת יום כיפור", מה הם תנאיו לשלום עם מדינת ישראל, ענה "גבולות החלוקה וחזרת הפליטים לבתיהם".
  4. תענה לי רק

   על השאלה למה אם כך הערבים עדיין רצו להשמיד אותנו במשך אותם תשע עשרה שנים שלפני 1967 .אני גם ממליץ לך קצת לקרוא על המצב הביטחוני שלפני מלחמת ששת הימים שבעקבותיו פרצה המלחמה .אוי אנשי שמאל יקרים אינכם מוכנים להסתכל למציאות בעיניים.