הדוב הרוסי מ-פ-ח-ד

סוצ'י, רוסיה

עשרות מקבלי החלטות ומובילי דעת קהל מרוסיה ומהמזרח התיכון התכנסו כאן בסוף השבוע שעבר, בחסות הקרמלין. הם באו לדון ב"טרנספורמציה של העולם הערבי ובאינטרסים של רוסיה". הם זכו לתפאורה מושלמת. על שפת הים השחור, במתחם יפהפה, בין ברושים, דקלים ואורנים; פסטורליה במרחק נגיעה מהכפר האולימפי שיהיה למוקד משחקי החורף של 2014; שם הרי קווקז, הושט היד וגע בם. כמה רחוק מהמולת ההפגנות והקריאות ל"רוסיה ללא פוטין". כמה רחוק מנחלי הדם של חומס וחמה.

רוסיה מאותתת שהיא מבקשת לחזור במלוא עוצמתה למזרח התיכון, הסבירו כמה מהנוכחים. היא דורשת מעורבות מלאה בסוגיה האיראנית ובסכסוך הישראלי-הפלסטיני התקוע ומבקשת להשפיע על העולם הערבי המשתחרר. ואולם דומה שלא ניפוח שרירים היה כאן, אלא דווקא מפגן של פחד ויראה. הרוסים נוהמים? הם פשוט מ-פ-ח-דים.

הפחד הגדול ביותר שלהם הוא מהתבססות האיסלאם הרדיקלי. אחרי תוניסיה ומצרים, מי ערב לנו שהאיסלאמים לא ישתלטו גם על סוריה, שואלים הרוסים. על ישראל להבין זאת טוב מכולם. היא היתה צריכה להיות הגדולה שבתומכי אסד. התחזקות הכוחות האיסלאמיים עלולה להביא להתחזקותם גם בקווקז ובוולגה. היא עלולה לערער גם את הרפובליקות הסובייטיות לשעבר במרכז אסיה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

הרוסים שומעים "איסלאם", ורואים תסיסה, כאוס, מלחמת אזרחים/עדות/דתות/שבטים, הגירה המונית ופריצת סכסוכים אזוריים חדשים. הבחירה בין אסד לאלטרנטיווה, הם אומרים, אינה בין טוב לרע, אלא בין רע לאפוקליפסה.

לא רק הפחד מנהל את הרוסים, גם הטראומה. טראומת-לוב. שוב ושוב חזרו כאן על "בגידת המערב", שטמן פח לרוסים בדמות החלטת מועצת הביטחון 1973. החלטה על אכיפת "אזור אסור לטיס", שימנע הרג אזרחים, נהפכה למבצע מערבי-צלבני להפלת משטר קדאפי, והסתיימה באובדן שליטה ובמלחמת כל בכל. לא נאפשר להתל בנו שנית, אומרים הרוסים, ולא נאפשר שוב למערב להתערב בעניינים הפנימיים של מדינות ריבוניות.

תעשיית הנשק הרוסית הפסידה הזמנות בשווי של כ-10 מיליארד דולר בעקבות האביב הערבי ומדיניות הסנקציות על איראן. מכירות הנשק לסוריה, לעומת זאת, הוכפלו והגיעו בארבע השנים האחרונות ל-4.7 מיליארד דולר. לרוסים יש, לכן, עוד סיבה לחשוש מנפילת אסד. זו גם עלולה להוביל לאובדן אחיזתם בנמל הים-תיכוני טרטוס - בסיס הצי היחיד שהם מחזיקים מחוץ לשטחי ברית המועצות לשעבר.

אכזבה, תסכול ואפילו זעם - כל אלה שימשו בערבוביה בטיעוני הנציגים הערבים כלפי רוסיה. ביותר מרמז נאמר למארחים, כי תמיכתם באסד מתירה את דם מתנגדיו. אלא שיותר משהרוסים חוששים מאובדן העולם הערבי הם חרדים מאובדן אמינותם ויוקרתם הבינלאומיות. האמריקאים יכולים לבגוד בבעלי בריתם, ראו ערך מובארק, אולם אנחנו לעולם לא נפקיר את בעלי בריתנו ההיסטוריים, הם מצהירים.

בסופו של דבר, התמיכה הנחושה באסד נועדה לאפשר למוסקווה להתייצב מול המערב כמעצמה עולמית. והרי אין כמו מערכת בחירות כדי לעמוד מול כל העולם ולהחזיר עטרה אימפריאלית ליושנה. ודאי וודאי בשעה שלא ברור אם חורף בחוץ, או שמא "אביב", והאם אמנם - "אסד היום, ופוטין מחר".

וזה כמובן הפחד הגדול מכולם שמנהל כיום את הדוב הרוסי: לאיש מבאי הכנס בסוצ'י לא היה ספק - פוטין הוא הנשיא הבא של רוסיה. אלא שהדעה הרווחת - שנלחשה בחדרי חדרים - היתה גם, שהוא לא יזכה להשלים את הקדנציה שלו.

כשבארוחת הפרידה בקעו מהרמקולים הענקיים צלילי "I will survive", נזרק כל אחד לאסוציאציות שלו. במכשיר הנייד שלי נחתו שני מיילים: האחד תיאר עוד יום דמים בסוריה. השני, מאמר שפורסם ב"פוריין פוליסי". כותרתו: "פוטין כבר מת".

Read this article in English: The bear is afraid

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 12
  פוטין לא יחזיק מעמד את הקדנציה, רק שזו תהיה קדנציה של עשרים שנה...
 2. 11
  ל"הארץ": הביאו לנו יותר אדר פרימורים ופחות גדעון לוים... מאמר מעניין מאוד...
 3. 10
  מרוב התלהבות(מעצמך ומחוכמתך) אתה שוכח דבר אחד

  גם האמריקאים כנראה מאבדים את השפעתם מול העולם האיסלמי פאנטי
  אשר בסופו של דבר יצטייד בנשק גרעיני ויאיים על רוסיה ואמריקה בטרור גרעיני אשר ישים קץ לציביליזציה
  והמסקנה דוקא הפוכה בליית ברירה רוסיה וארה"ב יצטרכו לשתף פעולה
  כנגד מטורפי האיסלם ותומכיהם המטורפים מהשמאל

 4. 9
  Viva Putin and puttana
 5. 8
  מה חשוב יותר בעידן הגרעיני?

  שמירה על הסדר הציבורי ויציבות בטחונית או מרידות חמושות בשם החופש, שסופן כאוס, אנרכיה, התלהמות גלובלית ולחיצה נואשת פעם נוספת על הכפתור האדום?

  1. יפה כתבת, לילית... הכפתור האדום הוא הנקודה.
 6. 7
  מאמר רציני, רמה גבוהה

  ראייה גיאופוליטית.
  צריך להזכיר את מכירות הנשק שלנו לאזארביג'אן. זה קשור!

 7. 6
  הניסיון להתנקש בחיי פוטין - ניסיון שביים הוא עצמו כדי לתת לו אמתלה להיפרע ממתנגדיו.
 8. 5
  טור מענין, תודה
 9. 4
  פוטין הוא רוצח המונים נקלה - האיש רצח יותר מוסלמים בצ'צניה

  מאשר מספר הערבים שישראל הרגה בכל מלחמותיה (אלו שהיו ואלו שעוד יהיו בשל מדיניות השמדת היהודים שבה נוקטים הערבים). מדיניותו כלפי תקיפת איראן היא הצביעות והציניות הפוליטית היישר מתחתית חבית השתייה של השיכור מכח.

  אבל כפי שמר פרימור חוזה - גם הוא בדרך המהירה לפח האשפה של ההסטוריה.

  1. לא יקום ולא יהיה. מורדי צ'צ'ניה באו על עונשם. פוטין - מנהיג גדול!
  2. כן, אתה צודק. פוטין מנהיג גדול כמו סטאלין, כמו היטלר, כמו שהיית רוצה שיהיה גם כאן.
  3. פוטין האיש הנכון בעת נכונה לרוסיה.הוא לא רצח ולו מוסלאמי אחד,הוא נלחם בהם וניצח.ככה זה במלחמה עם האיסלאם.אין דרך אחרת.בכל מלחמה צריך לשאוף שיהרגו כמה שיותר למען המולדת.דהיינו כמה שיותר אוייבים ימותו למען מולדתך שלך.והוא הצליח.
  4. מה עם המלחמה בגיאורגיה בשנת 2008 ?
 10. 3
  הפטפוטים על מות פוטין אינם רציניים. העם הרוסי זקוק למנהיג חזק שיבטיח את היציבות ויחזיר את הגדולה. פוטין מספק את הסחורה.
  1. יחזיר איזו גדולה?
  2. איזה "גדולה", על מה אתה מקשקש? רוסיה תמיד היתה מקום ל-1000

   עם הדאצ'ות (גם זה אפילו לא היה בטוח להרבה זמן) והשאר שחיו על 100 רובל לחודש. ואז בא גיבורך פוטין ובמקום ל"החזיר עטרה ליושנה" (איזה עטרה---50 מיליון נהרגו בין הגולג לבין הנאצים-הרוב בגולג כמובן), איבד הזדמנות פז לפחות ל"זמזם" את המילה "דמוקרטיה" ובהדרגה לזרום לכיוון היותר סביר של נתינת "קצת חופש" וכלכלה קצת יותר פתוחה (עם פחות אוליגרכים מוצצי-דם).

  3. אחרי שבג״ץ יבעט לליברמן באחוריים, הוא יוכל לחזור לרוסיה ולהחליף את פוטין על משבצת ״המנהיג החזק״
 11. 2
  ניתוח מדויק להפליא. איך אף אחד לא הבין את זה. הצאר פשוט עירום!
 12. 1
  הרוסים, ולא בפעם הראשונה, הימרו על הסוס הלא נכון

  הם מפחדים מאיסלאמיזציה? אז למה בדיוק הם תומכים בבעלת הברית היחידה למעשה של איראן?
  והסיבה פשוטה, כמו שמר פרימור היטיב לכתוב במאמר הזה: נסיון לחזור לימי תפארת האימפריה הסובייטית ולהסיט את תשומת הלב של האזרח הרוסי החצי מורעב מהשחיתות והעוני של מדינתו. אנו רואים למעשה שתי אימפריות לשעבר המנסות לחזור לימים הגדולים שלהן, טורקיה ורוסיה. בינתיים לא זו ולא זו מצליחות במלאכה.

  1. אלכס אתה צודק אבל

   אלכס אתה צודק אבל ההימור שלהם הוא לא מבחירה אלא מהכרח. כלומר כשהרוסים הפסידו את המזה"ת באוקטובר 73 לתרגיל המבריק והמכאיב לכולם של דיין/סאדאת/קיסינג'ר/חוסיין/אסד/פייסל להעפת הרוסים מהנפט והזנקת מחירי הנפט מ 4$ לחבית ל30$ למימון הדפסת הדולרים באמריקה והמשך תלותן של יפן ואירופה באמריקה שהחלה להיות עצלה ועייפה. בצר להם הטיסו הרוסים כוחות לסוריה באיצטלה של הגנת דמשק מכיבושה ע"י צה"ל ולמעשה השתלטו פיזית על אסד ומנעו ממנו את ביצוע חלקו בעיסקה-הסכם שלום וקבלת הגולן במועד שבגין החזיר את סיני. הם הבינו שהסכם שלום כזה הינו הכנסת האמריקאים בדלת הקידמית לסוריה ועירק והשלמת האמריקניזציה של המזה"ת. 4 שנים אחרי זה הם דאגו להעיף את האמריקאים מאירן ושנתיים אחרי זה הם קפצו לביקור באפגניסטאן....והכל בגלל אנרגיה!! וגם זכו בפרס "האיסלם הקיצוני" בתוככי רוסיה לעד!
   למעשה אלכס,השגיאה הגדולה של הרוסים הייתה בהתעלמות המוחלטת מתחנוניה של ישראל לידידות אמיצה בשנות ה 50-60 של המאה הקודמת בימים שישראל נשענה על "מעצמות" כמו צרפת ואירן של השאה. נכון לעכשיו עם סיום עוד תהליך היסטורי הם נותרו עם שני משטרים דיקטטורים המחזיקים בכוח הנשק הרוסי קבוצות אתניות שונות ומשונות שאין בינהן שום חיבור מינימאלי זולת כוח! רוסיה במתכונתה הנוכחית חייבת וצריכה לפנות לאירופה ע"מ שיחד הן יהוו גוש אלטרנטיבי לאסיה והאמריקות אחרת אירופה ורוסיה ישקעו לאט לאט אבל בטוח לאורך 50 השנה הבאות.