האדם השלישי בפרשת הרפז

כשיארוז בקרוב את חפציו ויפנה את חדר ראש חטיבת הביטחון במשרד מבקר המדינה, יסיר האלוף בדימוס יעקב (מנדי) אור מהקיר מזכרת יקרה ללבו, תמונה קבוצתית: לוחמים צעירים, גולני, ראשית שנות ה-70, דור מלחמת יום הכיפורים, שלא הכל חזרו ממנה. אלה האנשים, הם ובניהם ונכדיהם, שעליהם חשב בכאב ובזעם כאשר חיבר את טיוטת הדו"ח שתופץ היום בעניין פרשת ברק-אשכנזי, המתקראת גם על שמו של בועז הרפז.

בפברואר-מארס 2010 הזדמנו לפגישות נפרדות אתו שני מכרים ותיקים. הרמטכ"ל אז גבי אשכנזי והאלוף במילואים אורי שגיא, שהיה מפקד סיירת גולני קצת לפני אור, שיתפו אותו בתחושות קשות שעוררה אצל אשכנזי, לפי חשדם בהתאם לרוח המפקד, מתקפת התשה מתמדת של סביבת אהוד ברק. מסמך הרפז טרם בא אז לעולם; זאת היתה, למעשה, קובלנה ראשונה, במעמד צד אחד, על נזקי מלחמת שר הביטחון ברמטכ"ל. אילו, במקום לדגור על המסמך המזויף עד שהיה לאפרוח, השכיל אשכנזי למסור גם אותו, והפעם כתלונה רשמית לאור או למבקר מיכה לינדנשטראוס, היו אירועי השנתיים האחרונות מתגלגלים אחרת.

כמעט איש לא ייצא נקי מהטיוטה. נפגעיה-בכוח, הנמצאים הבוקר בכוננות ספיגה ודרוכים לעבור משגרה לחירום, מתעתדים להילחם ציבורית ואולי גם משפטית על כל תג ותו בה, גם משום שבדיקת המבקר, בניגוד לחקירה משטרתית שתוצריה נסרקים בפרקליטות לקראת החלטה על סגירת תיק או כתב אישום, אינה מחויבת בהקפדה על דיני ראיות. אך בלי להמתין להר שיוליד פז, לצימוקים - או לעוגות שלמות - מתוך הדו"ח, ידועה מראש עובדה ניצחת: המצב בצמרת הביטחונית בשנים 2009-2010 היה בכי רע, יד איש באחיו, עוד יותר מהמקובל.

זאת אינה תגלית מרעישה, העיקר פורסם בדיווחים תכופים משדה הקרב, שהרי במידה רבה נערכה אז ההתגוששות בעיתונות ועליה. התקוטטו על מעמד, על כבוד, על יוקרה. הפסנתרן ברק רצה שאשכנזי ינגן רק כינור שני. אשכנזי סבל ממקרה קל של נחיתות, ברק - ממקרה קשה של עליונות. אשכנזי הירבה להיעלב. ברק לא השלים עם האפשרות שחייל מחוספס ומגושם, לכאורה, יסרב להיכנע, יתגלה כרב-תחבולות ויערים עליו במשחקו-הוא.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בתווך, נקוב בקליעי האש הצולבת, היה צה"ל. האחראי העליון עליו, ולא רק על לשכתו, היה אשכנזי. צה"ל הוא חלק חשוב, הכי חשוב אך לא יחיד, במערכת הביטחון. האחראי העליון עליה, ולא רק על לשכתו, היה ועודנו ברק. מערכת הביטחון, הכי חשובה אך לא יחידה, היא חלק מהמממשלה. האחראי העליון על הממשלה, ולא רק על לשכתו, היה ועודנו בנימין נתניהו.

הרמטכ"ל אינו "של" שר הביטחון. הוא הדרג הפיקודי העליון בזרוע הצבאית המבצעת את הוראות הממשלה. כישלון של הצבא, העולה בחיי חיילים ואזרחים, הוא כישלון הממשלה כולה ובמיוחד כישלון העומד בראשה. מעשים ומחדלים המפריעים לצבא להתכונן למשימותיו או להקדיש את מלוא הקשב לפיקוד עליהן ראויים לגינוי חמור במיוחד.

נתניהו הוא האדם השלישי בפרשת ברק-אשכנזי, מי שנקט עמדה סבילה אך בעלת משמעות פעילה לטובת צד אחד, שותפו הפוליטי, בסרבו להתייחס למצוקת הצד האחר, שנתפש כמי שיהיה בתום שירותו יריבם הפוליטי. הרשלנות הכוחנית בתהליך איתור מועמד ראוי לרמטכ"ל, שהשתקפה במינוי יואב גלנט בלי לוודא שיעבור את מסננת המבקר, היועץ המשפטי לממשלה ובג"ץ, וכבדרך אגב להמאיס על אשכנזי את כהונתו עד שיתכבד ויסתלק ויניח לנתניהו ולברק ולרמטכ"ל הבא לתקוף באיראן - היא באשמתו האישית של ברק, אך באחריותו העליונה של נתניהו.

אם יתברר הערב שמסקנה זו מזדקרת מטיוטת דו"ח הביקורת ומאפילה על זוטות מוקלטות, ימלא אור את שליחותו ללוחמים שבתמונה, צעירים לנצח כמו שהיו אי-פעם ברק ואשכנזי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  זכרו רק מה אמר השופט טירקל

  על פרשת אשכנזי/הרפז/גלנט; טירקל יושב ראש בוועדה המאשרת מינויים שכאלה - למי ששכח את הסדר הראוי. למיטב זכרוני, אף עיתונאי לא יושב שם בוועדה המאשרת מינויים, מענין למה? מענין גם אם ל"הארץ" יהיה אומץ לפרסם את שלושת התגובות שלי כאן.

 2. 41
  ההסתה שלך נגד ברק ונתניהו מאוסה ומיצתה עצמה

  נשמע שאתה תקוע באובססיה נגד שני האישים האלה והיא מעוורת את עיניך מלראות את המציאות. זה פאתטי והגיע הזמן שתפתח מודעות לבעיתיות הצובעת את כתיבתך בצבע אחד, צהוב של שנאה כלפי ברק וכלפי נתניהו. טפל בשנאה הזאת. שנאה איננה יכולה לבוא במקום הערכת מציאות .

 3. 40
  לו היו משווים את המלל של המומחה אורן לתוכן החדשות

  נשאלת השאלה לגבי מומחיותו הצבאים / ביטחונית של אדון אורן. מעבר לאובססיה הקלינית של בענייני נתניהו ושרתו, ההערכות שלו בין בענייני חקירות או אירן אינן מחזיקות עומק רב.
  הוא אמנם מתיימר להיות יודע דבר וסוד, מתייחס לתמונות ואנקדוטות ואו רכילויות בלשון בני אדם, משפטים במבנה לשוני גרמני שאולי ימצאו חן בעיני השוקן אבל חוץ מזה כלום בכלום.
  שנים רבות היומרה נמשכת הגיע זמן לעצור לקרוא אותו. העיתונות שלו חלפה עברה.

 4. 39
  מלחמת בני אור בבני חושך
 5. 38
  הכתבה היא של " עיתונאי קטן"שלא מסוגל להסתיר את שנאתו ל ברק

  הנימוקים אותם מציג כתב זה בתיאורו את המעמד של רמטכל ושל שר הביטחון.אחראיותם וסמכותם של כל אחד מהם ומערכת היחסים ההדדית הנגזרת מכך, הם ברמה דלטנתית של תלמיד תיכון, כיתה נמוכה.
  זו דוגמה של עיתונאי "מתאם" או "של", הגורם לאיבוד האימון באוביקטיביות של עיתונאי

 6. 37
  מר אורן ליכלכת

  איך ניתןמלדווח על פגישת הגולנצ׳יקים בלי לנקוטהעמדה? אתה מרהאורן המתהדר בהבנת נפתולי השלטון לא מבין מה מעמדושל אייזנברג ליד מנדלסון ואשכנזי. עזוב מסופרלטיבים וקשקושים אותם שכחנו.

 7. 36
  הארץ בנפילה ורטר ואורן נשמעים רדודים כמו בן כספית. פשוט מעליב את הקוראים
 8. 35
  לא משנה אם אשכנזי או ברק - העיקר שביבי אשם
 9. 34
  אמיר, תודה! פשוט, תודה. אל תחדל להשכיל אותנו בנפתולי שלטון מגעילים (לעיתים מושחתים) כדי שנדע מי האנשים הנלוזים המבקשים את אמוננו, ולא מגיע להם!
  1. איזה ותיקה ,אם לא הסכלת לפני-כן ,מי שאין שכל מעצמו הוא אוטיסט !!!
 10. 33
  מישהו מחפש עורך דין מצוין מומחה לתככים ותככן בעצמו ?
 11. 32
  זה רדיו?
 12. 31
  כל כתבה נגד נתניהו היא עוד ראיה שהוא עמל למען העם ולמען המדינה, ולא למען אילי ההון השולטים בתקשורת.
  1. האומנם? האם באמת יכול מישהו לומר בביטחון שמצב החינוך, הבריאות, התחבורה והרווחה כולל שכר העובדים, מחירי הדיור ועלות המזון והמחייה ממש מניחים את דעתו?
 13. 30
  אם גלנט היה רמטכ"ל צה"ל לא היה הופך גלנטריה של רבנים מפונקים שמחרימים חיילות

  גלנט לא היה נותן ראסיה לשום רב, כמובן. אבל שפת-הגוף שלו היתה מעמידה את הברנשים האלה, את האברמל'ה מלמדים האלה, במקומם הראוי; מבלי שיפצה פה.

 14. 29
  ברשותך, עדכון שהגיע משולחן מבקר המדינה

  המבקר מצא אי תקינות חמורה בהתנהגות אשכנזי. ברק לעומת זאת יוצא יחסית נקי.

 15. 28
  האדם הרביעי בפרשת הרפז, שרה. תשאלו למה? למה לא.
 16. 27
  ניכרים דברי אמת

  מאמר קצר,תמציתי ומדויק.

 17. 26
  20 אתה עורך דין ושופט? מי שמך?
 18. 25
  יחצני ועיתונאי ברק הם מאשימים שופטים ומענישים. הללויה.
 19. 24
  וכל זה קרה בתקופת ברק שיחסי האנוש שלו בדשא.
 20. 23
  אמיר אורן- היודע יותר, והמוטה פחות מהעיתונאים, ובפרט ביחס לעמוס הראל
 21. 22
  ביבי ברח מאחריות הרבה יותר ברורה- מאחריותו למשט ושריפה בכרמל, אז שמפרשת גלנט לא יברח? על טינופת משרד הביבי העידה פרשת אשל, כמו השתיקה לאלקין, כמו מיליון האנשים שעברו שם. ועכשיו- ארד פותח את הפה. הגיע הזמן.
 22. 21
  אין זה משנה אם המסמך מזויף או לא וגם אין זה חשוב מי חברו

  זה כמו אחזקת סמים, גנובים או לא

 23. 20
  ישנם שני אשמים אך אשכנזי האשם העיקרי. גבהות ליבו גרמה לו לחשוב כי יוכל לבצע פוטש כנגד ברק - ובנוסף, לא ניסלח לו על שטירפד באמצעים של נוכל מדופלם את מינוי גלאנט אותו אנו צריכים כעת יותר מתמיד
 24. 19
  אמיר יודע שבלי נתניהו הכתבה לא עוברת....?!
 25. 18
  אין אדם 3, יש רמטכ"ל שנקט בשיטות אל-קפונה

  ועל כך יש רק תשובה אחת: כלא

  1. והיצליח לו
 26. 17
  הנחש גורש מגן עדן והתנחל בלשכת ברק

  ביום שאהוד ברק הזעיק מ"עולם העסקים" את ילדו האהוב יוני קורן כדי
  שיחליף, בתפקיד היועץ/ראש הלישכה, את שלום קיטל, הבנתי ובטוחני שגם אמיר אורן הבין, שאיש התככים הזה, הכוחני וחסר המעצורים הובא כדי
  לרקוח תבשילי מזימה וחתרנות. קורן למד את דרכו מדמותו של יאגו
  אישיות ששקספיר היטיב לשרטט. שום הרפז ושום רונית אשכנזי לא יגיעו לקרסוליו של הנוכל הזה.

 27. 16
  הדג מסריח מהראש. הקשיבו לעוזי ארד. ואני לא מתכוון לביבי אלא לשרה. טוב, גם ביבי, גם ביבי.
 28. 15
  ביבי לא אשם
 29. 14
  אשכנזי צריך להיכנס לכלא על המזימה העלובה בהדחת גלאנט קצין מוערך ממנו בכל קנה מידה אין אליו שום אמפטיה המעשה שעשה שפל כדרגתו הנוכחית בעיני הציבור.
 30. 13
  ויש גם גורם רביעי, התשקורת.
  1. ויש גם גורם חמישי הערב - רב שעזב חמשת חומשי תורה והלך אחרי ההבל וההבילו!!!
 31. 12
  אין שלישי. רק שניים. ברק דרג ממונה ואשכנזי

  דרג מבצע. הדרג המבצע חתר תחת דרג ממונה. מסכי העשן והפלפולים הם ניסיון חלוקת אשמה אשר במקור מוטלת לפתחו של צד אחד.

 32. 11
  רק שכחת את האשם לעליית מפלס הכנרת.
 33. 10
  עיתונאי מטעם אשכנזי

  פעם אחת ולתמיד - להעיף את העיתונאים מטעם שלוחיהם של פוליטקאי\ איש צבא \ כזה או אחר, אתה אמיר אורן שקוף לטובת אשכנזי , אתה חלק מהבעיה , כולכם כל העיתונאים מטעם לא משנה לטובת זה או לרעת זה לא מחפשים אמת אלא מסמנים אותה לפי מטרותיכם ואז יורים ,תתבישו,כבר מזמן לא עיתונאים אלא רק שלוחים של זה או אחר, אתם בוגדים בחובה העיתונאית שלכם לאמת , ואתה אורן כמובן אחד מהם.

 34. 9
  בסופו של יום, המניע החשוב ביותר במאבק זה, הוא מי מרוויח את הכסף הגדול.

  ה"קליקה" של "גולני", גילתה שלשליטה בכוחות הביטחון, יש תמורה חומרית גדולה, לשובל ארוך וצפוף של חברים (מיל '). וחבל לאבד אותה למיוחסים מה- "סיירות". ששנות דור ויותר נהנים ממנה.

 35. 8
  כותרת מצוינת.
 36. 7
  ושכחת את אילה חסון והתנפלותה על לדור.שלושה ימי שישי בתוקפנות גדולה.
 37. 6
  יש רק שניים. אין שלישי. אשכנזי וברק

  אשכנזי, דרג ממונה חתר תחת ברק דרג נבחר. כל השאר - זוטי דברים

 38. 5
  אמיר אורן- כותב כתיבה טרחנית ומסורבלת. עד מתי?

  אמיר אורן, מתי תצליח לכתוב את רעיונותיך בפשטות?
  מענין, אך מתיש(!) לקרא אותך.
  אנא, בבקשה, כתוב משפטים קצרים ופשוטים. אין בבקשתי זו דבר וחצי דבר על רעיונותיך או כיווני מחשבתך.
  תודה על שימת הלב,
  ראובן

 39. 4
  מה יהיה הקש האחרון שישבור סו"ס את ממלכת ביבישרה?

  זה לא תפוח רקוב אחד במשרת ראש הממשלה, אלה שק מלא בתפוחים רקובים.

 40. 3
  הכל מתנקז לראש

  בשיטה הפוליטית המתקיימת בישראל , הכל נמצא באחריות הממשלה ובראשה . עוד סיבה לתקוף את נתניהו. הכותב המלומד מאוד השולט בפרטים ותיאורים יודע גם איזה משטר קואליציוני מתקיים בחוצותנו גם בנושא בריאות או שריפות
  דברי הפרשנות מצביעים על מתח ותחרות אישית בין אשכנזי לברק . ברק אינו עמיר פרץ ויודע דבר או שניים .לו פרץ היה , אזי היה נצלב על אי הכרתו את החיילים בתמונת ראשית שנות ה-70
  שבוע טוב

 41. 2
  אתה צודק ליבני ומופז הם המנהיגים הנערצים שלך,הם יוליכו אותנו בבטחון לשקט ולשלום המיוחל.
 42. 1
  מהכותרת הבומבסטית ידעתי לאן אתה מכוון - שקוף, רדוד ומגמתי