בשאר יכול לשכוח מהגולן

בשנים 2004-2006 הייתי שותף למגעים חשאיים, בלתי רשמיים, עם נציגי השלטון בסוריה, במטרה לבחון אם אפשר להגיע להסכם שלום. בשיחות, שהתנהלו לסירוגין בחסות טורקית ושווייצית, התפתח ויכוח לא מפתיע: המשתתפים הישראלים ביקשו מחווה סורית שתאפשר את שינוי האווירה בישראל, ובשאר אסד השיב (באמצעות שליחיו): "אני אחייך אליכם רק אחרי שאקבל את הגולן". השיחות נהפכו לרשמיות ברבות הימים וקרסו, כזכור, בינואר 2009 בעקבות מבצע "עופרת יצוקה" בעזה.

ובכן, אפשר להודיע לך רשמית אדון אסד - אתה, את הגולן לא תקבל גם אם תתחיל פתאום לחייך אלינו ללא הרף. אחרי שני טורי השיניים המפלצתיות שחשפת בשנה האחרונה, אתה יכול לשכוח מאתנו - שמאל וימין כאחד. אם אי פעם נדבר עם סוריה על עתיד הגולן (ואני מאמין שאכן זה יקרה), זה לא יהיה אתך וגם לא עם משטר הדומה לזה שבראשו אתה עדיין ניצב בימים אלה.

לא פשוט בעבורי, כמי שהקים לפני חמש שנים בדיוק את "התנועה לשלום ישראל-סוריה" ועומד עדיין בראשה, לכתוב את הדברים, אך אני משוכנע שאסד איבד את הלגיטימיות שלו כשליט, ומכאן גם את זכותו לדרוש אי פעם את הגולן. זאת, גם אם יצליח להישאר בשלטון.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב המאמרים ישירות אליכם

בפרספקטיבה הרחבה יותר, כיום קשה לישראל לנקוט מהלך משמעותי כלשהו במשבר הסורי, וחבל. בשנים האחרונות החליטה הממשלה שלנו להסתפק בחיזוק הקשר עם עולם המערבי, בעיקר עם זה המזרח-אירופי, והזניחה את הניסיונות לחזק את הלגיטימיות שלנו במזרח התיכון. ההידרדרות הקשה ביחסים עם טורקיה היא הדוגמה הבולטת לנזק שנגרם. ומכאן, כאשר במרחק עשרות קילומטרים בלבד מגבולנו מתרחשת מלחמת אזרחים נוראה, אנחנו משותקים עד כדי כך, שאם נתערב לטובת צד כלשהו נגרום לו נזק תדמיתי ומדיני.

דווקא אנחנו, שכל כך קרובים גיאוגרפית, כל כך חזקים מבחינה צבאית וכל כך מזועזעים מההרג המתרחש ממש על סף ביתנו, מנועים מלפעול. מי שיכול לפעול - העולם המערבי ובעיקר האמריקאים, רחוקים גיאוגרפית, עייפים ממלחמות בעשור האחרון ועסוקים בקשיים הכלכליים (אירופה) או בפוליטיקה פנימית משתקת (ארצות הברית).

מלבד הבעת צער כבד לנוכח אלפי ההרוגים במלחמה בסוריה והאשמת אסד בהרג, נותר לנו כרגע לפעול רק ברמה ההומניטרית. על ממשלת ישראל, בסיוע החברה האזרחית, להיערך במוצהר וללא דיחוי, לאפשרות של קליטת אזרחים סורים ברמת הגולן ולהגשת עזרה רפואית והומניטרית לכל אזרח סורי שיחפוץ בכך.

כאן אין מה להפסיד. אם היד המושטת תיתקל בכתף קרה מצד האוכלוסייה הסורית, לפחות הפגנו את רצוננו הטוב, ואם באופן מפתיע למדי יסכימו אזרחים סורים להגיע לגולן כדי לקבל מחסה זמני, אולי נוכל לשנות את האווירה ביחסינו עם העם הסורי לדורי דורות.

ד"ר ליאל ששימש כמנכ"ל משרד החוץ, מלמד באוניברסיטת תל אביב ובמרכז הבינתחומי בהרצליה

Read this article in English: Forget about the Golan, Mr. Assad

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 142
  שטח סוריה גדול פי 8 מישראל אבל האוכלוסיה רק פי 3

  הם יסתדרו גם בלי הגולן.
  לגולן יש חשיבות אסטרטגית לבטחון המדינה.
  היו חילופי אוכלוסיה בין ארצות ערב לישראל, אנחנו קיבלנו מעט שטח.

 2. 141
  היה פה ראש ממשלה שקרא למתישבי הגולן פרופלורים ורצה להחזיר לאבא הרוצח ולבנו הטובח את הגולן ככה סתם
 3. 140
  האפ ד"ר ליאל יוצר זיהוי בין אסאד האיש והמדינה הסורית על חלקיה השונים? אילולא היה אסד מוכיח את עצמו כסוציופאט גמור- היה משרד החוץ הישראלי נותן ל ואת הגולן?
 4. 139
  המתקיף חייב לשאת בתוצאות

  לא יתכן שסוריה שפתחה נגדנו במלחמות והפגיזה את הקיבוצים (תזכרו בשיר ילדה מגדות) תמורת ציוץ בכיוון שלום תקבל את הרמה .מחיר התוקפנות הסורית אובדן לנצח של הגולן. כמו מחיר שמשלם רוצח -כלא . ולא וויתור תמורת הבטחה שישפר את דרך התנהגותו ויבקש סליחה .

 5. 138
  גם אני מזועזע מהרמה הירודה בפקולטות למדעי המדינה

  מאמר מיותר ולא מפתיע המייצג את מצב האקדמיה בארץ. כבוד הד"ר בנה תאוריות פוליטיות מורכבות בהתבסס על השקפה מערבית וערכים נאורים מערביים ומתעלם מכך שרעיונותיו תלושים מהמציאות. הוא עדיין חושב שבעתיד כדאי לנו להחזיר את הגולן תמורת שלום!

  עם כל הכבוד לנאורות המערבית, כל תיאוריה חייבת לעמוד במבחן המציאות ולהתבסס על העובדות בשטח. דיי ברור שהבן אדם חסר הבנה בסיסית ביותר של הערכים של הצד השני ומעולם לא טרח לבדוק האם התיאוריות שלו מתיישבות עם המציאות. המציאות היא זו שבה שלום ומשא ומתן הם ערכים זרים לתרבות המוסלמית ושבה הסיכסוך כלל לא נסוב על שטחים אלא על מלחמה אידיאולוגית בין תרבויות. כבוד הד"ר פשוט בחר להתעלם מפרט שולי ביותר - הסורים אינם שוויצרים.
  בפקולוטות למדעים מדוייקים מלמדים לוגיקה וחשיבה ביקורתית ולכן אין זה מפתיע כלל שלמשל באוניברסטית בן-גוריון כאשר המחלקה למדעי המדינה תלתה מפה של ישראל ועליה מצויין פלסטין, הפרופ' שנלחם להוריד את זה מלמד מתמטיקה.
  הייתי מציע לחזק את רמת ההוראה הבסיסית בלוגיקה ומתמטיקה כדי למנוע מצב שבו ד"ר בישראל מסרב להכיר במציאות בזמן שהיא משתינה לו על הפנים. ושבה סטודנט שנה ראשונה למתמטיקה מבין יותר טוב את המציאות מפרופסור שמלמד מדעי המדינה.

  הייתי רוצה להזכיר לד"ר אמרה מפורסמת של לנין: הוא קרא לסוציאליסטים במערב "אידיוטים מועילים" ואמר "הם עוד ימכרו לנו את החבל שבו נתלה אותם" כנראה שהד"ר חלש גם בהיסטוריה. הוא אידיוט מועיל שעדיין! מנסה למכור לסורים את הגולן בשביל לעזור להם להשמיד אותנו.

 6. 137
  מי יחליף את אסד - ומתי?

  האם מי שיחליף את אסד יהיה: 1. יותר מחויב לשלום, 2. יותר מחויב לדמוקרטיה, 3. יותר מחויב להסכמים בין לאומיים, או אף אחת מן האפשרויות הללו. ואם זה יקרה בעוד חמישים שנה - האם זה עדיין יהיה רלבנטי? האם עד עולם יהיה שגולן רק פקדון בידינו?

 7. 136
  מזל שלא הצלחת לפני כמה שנים היית נדרש להתפטר על ידי המבקר כבר אז
 8. 135
  המציאות בעיני אלון ליאל

  אתה קורא ולא מאמין. אלון ליאל עדיין מאמין שיום יבוא ונדבר עם סוריה. על מה
  נדבר ? מן הסתם על "המחיר הידוע מראש". אוי כמה קשה ליהודים שכל כך חולמים להחזיר את הגולן לסורים. והנה אלון ליאל בצעד ראשון של התפכחות,-
  לבשאר , למשטר הזה, הוא לא יחזיר את הגולן. יופי נחמה !
  למי כן ? למשטר הסוני, שלטון הרב, שישלוט בסוריה בעידן שאחרי. הם הרי אנשים אחרים, אלה לא רוצחי ילדים והעלווים בסוריה הדואגים ליום שאחרי,צריכים רק לקרוא את אלון ליאל ולהירגע...

 9. 134
  פשוט לא יאומן... הטור הזה נשמע כמו פרודיה. מדוע שלא תאמר "סליחה טעיתי - כמעט הובלתי את ישראל לאבדון ולא היה יוצא מזה כלום"?

  כלומר, ניסית להוביל אותנו למצב קטסטרופלי ולתת לסוריה את הגולן - אם היו שומעים לך ישראל הייתה במצב נוראי כיום. ובמקום להתחרט ולשמוח שלא שמעו לך, אתה מסביר למה צדקת ואיך כשיבוא שלטון אחר עוד נרד מהגולן...

  האם אתה לא רואה את הכשל הלוגי בצורת החשיבה שלך?
  האם אין בושה לנושאי תפקידים צבוריים בישראל שטעו מעבר לכל ספק?

  אגב, האם לא ידעת קודם לכן שאסד הוא דיקטטור אכזר ששייך למיעוט אלים? האם ביססת את הערכות המדיניות שלך על האנגילת הרהוטה שלו והבגדים היפים של אשתו?

 10. 133
  השמאלנים תמיד רוצים לעזור לערבים על חשבונם של העניים היהודים ועיירות הפ]יתוח, אם תעיז לבקש 100 ש"ח תרומה משמאלני כדי לעזור ליהודי עני, הוא יזעיק משטרה ויתלונן שפלשת לביתו!

  השמאלנים תמיד רוצים לעזור לערבים.... על חשבונם של העניים היהודים ועיירות הפיתוח אם תעיז לבקש 100 ש"ח תרומה משמאלני כדי לעזור ליהודי עני, הוא יזעיק משטרה ויתלונן שאתה פולש לביתו! מתי השמאלנים יפסיקו להיות נדיבים לערבים על חשבונינו?

 11. 132
  הגולן3%משטח סוריה וחיים בו יהודים ודרוזים.התורקים לקחו5%משטח סוריה בגבול המשותף והסורים אפילו לא מציצים.אסור להחזיר את הגולן בעיקר כי מליוני סורים ינסו להגיע משם לעבודה בישראל ולא יהיה מי שיעצור אותם!!!
 12. 131
  אתה נשמע מה זה מאוכזב!
 13. 130
  מסכימה עם כל מילה

  אם המדינה היתה יודעת להפריד בין מתן מקלט מדיני לבין העלמת עין ממסתנני עבודה אולי היה פחות מפחיד לחשוב על מתן מקלט לכל הסורים המסכנים שסובלים מנחת זרועו של ה"מנהיג" שלהם.

  וכן, הגיוני לוותר על שטח, שלא משנה כמה יפה הוא במדינתנו, הוא רק שטח, תמורת שלום ושקט.

  וכן, אסד תמיד היה דיקטטור כמו שמובארק תמיד היה דיקטטור, אבל שלום עושים עם אויבים, וגם אם אינינו מרוצים מדרך השלטון שלו לא היה טעם לשלול ממנו לגיטימציה עד שהחל לטבוח בבני עמו כאילו היו יתושים בגינה שהזמזום שלהם מפריע לו. כעת זה הזמן בו אין אפשרת להסיט את המבט יותר

  ובאמת חבל שאין לנו איך לעזור...

  1. הגיון ממך והלאה

   אין שום היגיון בוויתור על שטחים כאשר הצד השני בכלל לא מבין את המושג שלום ורואה בהתפשרות שלנו סימן לחולשה.
   מה שבאמת חבל זה שיש ישראלים שלא מבינים שאנחנו חיים בלבנט ולא בסקנדינביה.
   אם חשקה נפשך לעזור למסכנים אולי כדאי לך להתמקד במסקנים שלנו בארץ, הרי נכתב בתורה "ענייך עירך קודמים" לפני שאת קופצת לעזור לסורים "המסקנים" וטורחת להכניס לנו גיס חמישי לארץ.

 14. 129
  מה כל הפלצנות?! כשישראל תיאלץ היא תחזיר לא תיאלץ לא תחזיר

  וזה לא קשור בפילוסופיה או טוב ליבו של בסטיונר זה או אחר

 15. 128
  איך תיפתח את הגולן לנירדפים, כל עוד חלק מהערבים ואפילו הדרוזים בישראל תומכים באסאד, והחלק השני פשוט שותק? האם לא רצוי להביא את הנושא לבחירתם בכדי ליכפות עליהם הבעת דעה הן על אסאד והן על רוצחיו השכירים, חיזבללה ואירן, ובכך לחשוף את הצביעות הערבית?
 16. 127
  אם המערב יציל את הסורים אנחנו נשלם
 17. 126
  אלון ליאל מאיפה קיבלת כסף לעמותה הקיקיונית שלך

  אלון ליאל בושה למשרד החוץ

  1. אשתו מנכלי הקרן לחורבן ישראל
 18. 125
  אדון ליאל קודם שהסורים יחזירו את גופתו של אלי כהן ואחר כך נחשוב הלאה
 19. 124
  בשאר אתה פויה וצ'ילבה ויותר לא אראה לך את מתחת שולי גלימתי
 20. 123
  אל תדאז, כבר לא ממש כועסים עליך , רק בוכים על הטפשות שלנו (!) שאנשים מסוגך (כמו ביילין, פונדק ועוד רבים ורעים) ניהלו את ענינינו כאן במשך שנים וכמעט חיסלו אותנו טוטאלית
 21. 122
  עוד ילמדו על הנזק הרב והבלתי הפיך של דר' ליאל לישראל.
 22. 121
  ליאל חיי בפנטזיה שלו וגם אחרי שנה של מרד אינו מבין כי סוריה התפרקה לדתות לגזעים ולשבטים אתנים

  חלק מהמורדים הסורים פונים לישראל ומודיעים לישראל כי ישראל חייבת לסייע לשכנים וכמאמר האיסלמי :" השכן יש לו זכות אצל שכנו".
  נו...טופ.....זה בעיה קיומית אצלנו שמי שמנהל את העניינים לא בא מכאן אלא משם.

 23. 120
  ותמים כזה {שלא לומר טיפש}, שימש בתפקיד בכיר במשרד החוץ
 24. 119
  כל הכבוד ליכולת שלך להסיק מסקנות מפתיעות על אסד

  יש לך גם יכולת להסיק מסקנות אישיות (...או שאתה באמת חושב שמשטר אסד באמת ובתמים הפתיע במשהו???? )

 25. 118
  דר. ליאל

  מצער הדבר, שכמה שכל אישיות בישראל עסקה בסכסוך הישראלי ערבי, ובמשך עשרות שנים במשרד זה או אחר, כמנכ"לים, נשארים בבורותם, ולא למדו את הבעיה לעומקה, והם רק רוצים ליישם דוקטרינת התנהגות, בין שווים אל שווים, וזונחים את מחשבתו ותפישתו של הצד השני. ובכן דר. ליאל רוצה לעזור לעם הסורי, וזה בחיים לא יקרא שערבי ירצה עזרא מיהודי שרוב העמים הערביים קוראים לו מלוכלך, תת אדם, ד'ומי, ואהל אלג'זיה. כל הפיטפוטים של ליאלים למיניהם רק יחלישו ביותר את מעמדינו בקרב קומץ אנשים במדינות ערב שאולי חושבים אחרת. עמי ערב יתחילו להתייחס אלינו ברצינות, כשנפסיק להיתרפס ולהתחנן בפניהם לעשות שלום עמנו,שזה במילא אסור עליהם לפי צוואת הקוראן שלהם,שאומר אין לעשות שלום עם כופר, ואפילו אסור להתחבר עם כזה.

 26. 117
  עד מתי העולם ישתוק ולא יתערב בטבח ובשחיטה בסוריה? ממשלת ישראל, בבקשה תעזרי לפליטים. חיי אדם תלויים מנגד! .......וְאִם יֶשׁ-צֶדֶק – יוֹפַע מִיָּד!!


  עַל הַשְּׁחִיטָה – חיים נחמן ביאליק

  וְאִם יֶשׁ-צֶדֶק – יוֹפַע מִיָּד!
  אַךְ אִם-אַחֲרֵי הִשָּׁמְדִי מִתַּחַת רָקִיעַ
  הַצֶּדֶק יוֹפִיעַ –
  יְמֻגַּר-נָא כִסְאוֹ לָעַד!
  וּבְרֶשַׁע עוֹלָמִים שָׁמַיִם יִמָּקּוּ;
  אַף-אַתֶּם לְכוּ, זֵדִים, בַּחֲמַסְכֶם זֶה
  וּבְדִמְכֶם חֲיוּ וְהִנָּקוּ.

  וְאָרוּר הָאוֹמֵר: נְקֹם!
  נְקָמָה כָזֹאת, נִקְמַת דַּם יֶלֶד קָטָן
  עוֹד לֹא-בָרָא הַשָּׂטָן –
  וְיִקֹּב הַדָּם אֶת-הַתְּהוֹם!
  יִקֹּב הַדָּם עַד תְּהֹמוֹת מַחֲשַׁכִּים,
  וְאָכַל בַּחֹשֶׁךְ וְחָתַר שָׁם
  כָּל-מוֹסְדוֹת הָאָרֶץ הַנְּמַקִּי

 27. 116
  stupid people

  Wake up, no one want your peace, no one want you around, you are there and that doesn't make any one happy. all these peace talk are just talk

 28. 115
  אלון ליאל - אדם גדול
 29. 114
  ממש גילוי מרעיש! יש לי עוד כותרת להציע לך, ליאל: מחר תזרח השמש

  אם המאמר הזה היה מתפרסם לפני שנה, אפילו חצי שנה, הוא עוד יכול היה להיחשב כסביר. עכשיו, בנקודת הזמן הזו לכתוב מאמר עם הכותרת הזו זה יותר מפאתטי ומעיד על ניתוק מוחלט של הכותב מהמציאות. יקיצה מאוחרת זה לא מילה, כנראה שבאמת היה לך חלום מתוק. בוקר טוב אליהו

 30. 113
  מזל מזל מזל שלא הצלחת לתת ושאסד הסכים רק לחייך !!!!
 31. 112
  ליאל אומר את המובן מאליו.

  היה ניתן לצפות ממישהו בשיעור קומתך לגלות תובנות מורכבות קצת יותר.

 32. 111
  אדון ליאל הבעיה היא אצלך -אתה מסיק מסקנות מאוד מאוחר...

  "אחרי שני טורי השיניים המפלצתיות שחשפת בשנה האחרונה, אתה יכול לשכוח מאתנו - שמאל וימין כאחד. "

  את מה שהימין ראה\רואה מזמן ,אתה צריך זכוכית מגדלת ורמקולים כדי להתחיל להבין.....

 33. 110
  הסכם על בסיס שטחים: אנו נוותר על חורן והסורים על הגולן.
 34. 109
  הגולן (לישראל) תמורת חורן (לסורים).
 35. 108
  מר ליאל טעה והטעה ועכשיו יתכבד וישב בביתו

  מר ליאל מודה בכך שטעה והטעה עת ניסה לכופף את מדינת ישראל לוותר לאסד על הגולן. במקום להכות על חטא ולתת לאלה שראו את המציאות נכוחה (כדוגמת ראש הממשלה בנימין נתניהו) לעבוד בשקט, מוצא מר ליאל לנכון לעוץ עצות נוספות שגם הם הרות אסון: אם פותחים את הגבול מי לידינו יתקע שאסד לא ישלח מאות אלפי "פליטים" שיכנסו ולא יצאו? האם הבג"צ שלא מאפשר לסלק מסתננים יתיר לממשלה לסלק סורים הטוענים לבעלות על הקרקע?

 36. 107
  צודק בכל מילה- הגיע הזמן שישראל תעשה משהו

  צודק בכל מילה- הגיע הזמן שישראל תעשה משהו ואין מה לומר-
  גם השמאלנים מבינים עכשיו בשנים הקרובות אין מה לדבר על הסכם שלום

 37. 106
  לפי המקובל בעולם הדמוקרטי לאחר כ 30 שנות שליטה מוכרע גורלו של אזור בהצבעה חשאית, החלק היהודי ישאר בישראל וגורל האזור הדרוזי יוכרע בהצבעה חשאית --

  לפי אמנת ג'נבה אסור לכובש לישב אזור כבוש, אולם לאחר כ 30 שנה נוצר מצב חדש ודור חדש. בעולם הדמוקרטי מקובל לעשות הצבעה חשאית אצל התושבים הנוכחיים (לא ההיסטוריים). אפשר לעשות הצבעה בכל הגולן כאזור אחד או אפשר לחלקו לאזור ישראלי ודרוזי ולעשות בכל אחד הצבעה נפרדת. יש לכך הרבה דוגמאות. בקפריסין הציע האו"ם לאחר 30 שנות כבוש טורקי שליונים שגורשו מהאזור הטורקי אין זכות שיבה אך יקבלו פיצויים על רכושם שם. האו"ם חלק את ארץ ישראל כך שהערבים קבלו את האזורים שבהם היה רוב ערבי והיהודים את האזורים היהודיים ברובם. גורל דרום סודן הוכרע בהצבעה.הסכסוך הגרמני-צרפתי על חבל הסאר הוכרע ההצבעה...

  1. הסעיף הזה באמנת ז'נבה לא חל על מה שנלקח במלחמת מגן!!!!

   כך למשל כול מערב פולין נלקח במלחמת מגן מגרמניה ונותר בידי פולין. מליוני גרמנים גורשו משם והם לא מעזים אפילו לדבר על השיבה או אף על פיצויים. כך גם אזור הסודטים. כנ"ל הגולן. סורים פתחו במלחמה הפסידו בה וזהו. כל שאר הפרשנויות לא תופסות.

 38. 105
  מאמר הזוי

  לפני שבוע הלכתי לקניות בחנות של אשורים מסוריה. שמן הזית הסורי, והחלווה הלבנונית נהדרים, ומחירם? נו טוב, כדאי לא לדבר על זה אחרי המחירים שראיתי בארץ. הבעלים מדברים ארמית ומבינים עברית. השיחה התגלגלה לנעשה בסוריה ותהיתי אם האופוזיציה תסכים לשלום אמיתי עם ישראל. אחרי צחוק גדול הוברר לי שכל הרעיון של שלום עם ערבים הוא חלום שחור. נאמרו דברים על האיסלם והערבים שגרמו לי לתדהמה. הוברר לי שבסוריה אם העלווים לא יהרגו בסונים, הסונים ירצחו את העלווים. "אין שום הבדל ביניהם" אמר בעל שיחי. "תפסיקו לקשקש על החזרת הגולן, כל שלום יהיה קצר טווח ויביא למלחמה." אולי היה טוב אם אובמה היה מבקר בחנות הזאת...

  1. פרופסור שצריך חנווני שיסביר לו את עובדות החיים , ממש רמה...
 39. 104
  תודה, אלון. תודה. מעריך מאוד את מאמציך ואת האומץ לצאת עם מאמר כזה, לאחר כל המאמצים הרבים שלך

  בחזית הסורית, ובכלל. תודה!

 40. 103
  הגיע הזמן לוותר על החלומות

  החזרת שטחים לא תביא שלום!!!
  מדובר באוכלוסיה שאינה חולקת איתנו את אותם הערכים, ולכן אין הם רואים בגולן תמורה הוגנת לשלום, אלא רק באיסלום של שטחי פלסטינה ושחרור ירושלי הכבושה, תוך סילוק וחיסול האומה הישראלית והיהודים(שהגיעו אחרי 47) משטח פלסטניה רבתי.
  לא אסד, ולא מחליפו, דמוקרטי או עריץ, הם שיביאו את השלום המובטח. לכל הפחות יישובינו בגליל מוגנים מירי צלפים סורים, וזה שווה כמה שדות מוקשים וקרירות "פוליטית".
  למרבה האבסורד, גם תומכיו של אסד מאשימים את הציונים בבלאגן בסוריה, וכך גם מתנגדיו של אסד, שמציירים את דמותו מוקפת בדגלי ישראל, משל אנחנו תומכים בו ומקדמים את הטבח בהם...
  אנו מנועים מלהתערב, כי בכל תרחיש, אנחנו השעירים לעזאזל, ולכן אין כל טעם במגעים חשאיים תחת תומכי המרמרה או תחת אלו ששתקו לנאצים(שוויצים), וישתקו שוב...
  הגיע הזמן להתאפס, אנחנו פה לבד, וכדאי שנהיה חזקים, וכדאי שיהיה לנו הגולן. אל תסחרו באדמותינו או בביטחון תושבינו!

 41. 102
  הגולן לסוריה? אולי עוד מאה שנה

  אני לא מביע דעה, אני כותב מה שאני חושב שיכול לקרות בתסריט הכי ורוד. בתסריט הכי ורוד, קם בסוריה משטר דמוקרטי, ישראל חותמת אתו הסכם שלום שבמסגרתו היא חוכרת את הגולן למאה שנה - כמו שהבריטים עשו בהונג קונג. אין אף מנהיג שפוי בישראל, לא מימין ולא משמאל, שיחזיר את הגולן תמורת פיסת נייר, כי האיום האסטרטגי גדול מדי.

  מאידך, עמדתי בנושא הפלסטיני שונה לחלוטין, וזאת מהסיבה הפשוטה שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך בלי שנהפוך למדינת אפרטהייד (ויש ישטענו שאנחנו כבר שם). בגולן אין אוכלוסיה של מליונים ללא זכויות. יש כמה עשרות אלפי דרוזים, ואם זה מוצא חן בעיניהם או לא, הם אזרחים שויי זכויות של מדינת ישראל. אין לי שום בעיה עם זה. אבל מה שקורה בשטחים הוא אסון למדינת ישראל.

 42. 101
  אין ביטוח, מבוטח לנצח?

  אין זו חותמת על הגולן? עובדה ארצות הברית מתעלמת מזכיות האדם באשר הוא? מה קרה לפרה קדושה זו של אמריקה????
  חודשים אסד משמיד את עמו? מי יש ביכולתו לעזור להפסיק את הטבח???
  לא רוצה לשמוע על מדינת ישראל שחלילה, תתערב?????
  סמי אלקיים

 43. 100
  אלון לירח שכח משום מה שהוא יזם את המהלך ההזוי

  זאת למרות שארה״ב ביקשה שלא לקיים אותו ושנועד לדעתה להוציא את סוריה מברית המצורעים. לירח גם בכך הניע את הסכסוך נקשה עם רדיאן התורכי

 44. 99
  קשה להבין את ליאל כי גם בלי מה שקורה היום בסוריה אנחנו לא היינו מחזירים את רמת הגולן, אז מה הוא אומר לנו? בכלל, מה שעומד היום על הפרק הוא עצם שלטונו של אסד בדמשק, ובסוריה, ללא כל קשר עם הרמה. וכאן יש מקום למדינת ישראל לומר בקול רם שאנו נגד הטבח שאסד עושה בעמו, ואין לכך כל קשר עם הרמה או מי יושב שם.
 45. 98
  תגובת העולם הערבי

  לפני כשלושה שבועות כמדומני היתה כותרת בעיתון הארץ בערך בזו הלשון
  הליגה הערבית קוראת למערב לשלוח כוחות לסוריה. ההצהרה הזו של הליגה הערבית קוממה אותי מדוע: א) אם המערב ישלח כוחות עלול העולם הערבי לטעון שהנה שוב המערב האיפריליסטי מתערב בענינים פנימיים ערביים.
  ב) הליגה הערבית וחברותיה קרובות יותר - שהן יארגנו כוח משלוח צבאי לטיפול בבעיה.
  ג) לגבי ישראל- כפי ששתקנו בנעשה במצרים, בלוב ובתוניס ובשאר מדינות האביב הערבי, גם זה מקרה לצערנו הרב שכל אמירה או מעשה לא תועיל. אבל כמיטב המסורת הישראלית אנו צריכים להביע נכונות לסיוע הומניטרי ואף לתת אותו מבלי לומר דבר במקרה שפליטים סוריים יגיעו לגבול ישראל בין ברמת הגולן או דרך ירדן.

  1. למה שהפליטים הסורים לא יחצו את הגבול עם הירדן?!
 46. 97
  רחח כזה מעלה תקוות בקרב היריב, אז מה הפלא עם שיקול דעת כזה לקוי !
 47. 96
  ישראל אינה רוצה להחזיר לסוריה את הגולן. לכן לא יהיה שלום עם שום משטר סורי.
 48. 95
  עוד חכמולוג שמנסה להשאר בכוח בתמונה ליאל תבין כבר הגולן ישאר בישראל עם שלום או בלי
 49. 94
  נס קרה לנו שלא אדון ליאל מקבל החלטות במדינת ישראל מזכיר את שריד אחרי שהפלישתנאים רקדו על הגגות כאשר סדאם חוסיין ירה עלינו טילים זו ההכאה על חטא שלכם.
 50. 93
  כמה חבל. כל כך רציתי למסור את הגולן ועכשיו אפילו השמאלן התורן לא מעוניין.

  בכל מקרה, יש לי בשורה משמחת.
  שמאלנים משנים את דעתם במהירות(רק חמור לא משנה את דעתו. שם, שם)
  כאשר הערבי התורן מחייך אליהם, מייד הם מתרצים ושבים לאביהם שבשמיים(כלומר למסירת שטחים).
  לכן, אל תאמרו נואש, לא אלמן ישראל ובקרוב, במהרה בימינו, אסד יזכה לקבל את הגולן ולהשתכשך במיימי הכינרת.
  אמן

 51. 92
  נאום ההתפכחות של אלון ליאל. המצב הנוכחי עדיף פי אלפי מונים משלום קר וישראל ללא הגולן.
 52. 91
  להחזיר את הגולן שגנבנו לסוריה, לא לאסד. מי שיבוא אחריו לא יסרב לקבל מהגוזל את מה ששלו בלאו הכי.
 53. 90
  סיוע הומניטארי כן, כניסת סורים לגולן לא.

  ולדאוג שעל כל קופסת שימורים, על כל שמיכה, על כל אוהל יהיה מגן דוד ענקי.

 54. 89
  חייבים להעריך את היושר האינטלקטואלי

  גם אם לא מסכימים עם דעותיו, לא כל יום בא איש ציבור ומודה בני כל שטעה.

  הלוואי ויותר פוליטיקאים היו נוהגים ככה.

  1. לא הודה בטעות ולא בטיח, הוא עדיין רוצה לתת את רמת הגולן עבור כלום

   אבל לשליט "נאור" אחר.

 55. 88
  ליאל צודק- צריך דחוף לעזור לעם הסורי

  כעם שעבר את השואה אסור לנו לעצום עניים וחובה עלינו לסייע לאוכלוסיה הסורית.

 56. 87
  79, שמאל שתומך במשטר אסד?

  וואו את ממש לא מבריקה.

 57. 86
  לשיטתך, דווקא עכשיו כדאי למהר ולמסור לאסד את רמת הגולן - כשהוא חלש ולפני שיעלם!

  לא. אלון ליאל אינו אומר לסורים שהם יכולים לשכוח מרמת הגולן.
  בת היען ליאל הוציאה פתאום ראשה מהחול והתעוררה למציאות שונה. מייד שלפה לה את הסחורה הישנה של מסירת רמת הגולן והכריזה שכעת אסד כבר לא יקבל את שהבטיחה להעניק בתמורת לחיוכו. מזל שאסד לא חייך אז.

 58. 85
  מאמר מדהים

  גם אני בעד לעשות כל מה שאפשר כדי לסייע לעם הסורי!

  1. אני בעד לסייע לשני הצדדים בשביל שיהיה מאוזן.

   לכן בהתחלה רצוי לעזור רק למורדים, כי כרגע ידו של אסד, על העליונה.
   לאחר שהמצב יתאזן, צריך לתת ליד הנעלמה של המלחמה, לעשות את מה שהיא יודעת לעשות כל כך טוב, כלומר, בהצלחה לשני הצדדים.

 59. 84
  תירוצים ישנם למכביר מדוע לא לסייע אולם אנחנו במיוחד (לֹצערי בעלי הזיכרון הקצר) צריכים להושיט יד ר
 60. 83
  לדעתי אתה טועה

  אני מבינה את הכעס..הרי מאכילים פה שקרים על ימין ושמאל. קודם כל טעית כשדיברת כשמאל. אתה לא השמאל והשמאל לא אתה. יש שמאל בישראל שתומך במשטר של אסד או לחילופין נגד התערבות חיצונית במשטר בסוריה.
  דבר שני, אני בטוחה שאף אחד בסוריה לא קורא את המאמר שלך, אבל בתקופה כזאת לשרוף גשרים זה לא משהו שהוא שפוי במיוחד. לא קל לראות מראות כאלה שמראים בטלויזיה, אבל גם ישראל עושה פשעים בעזה ובגדה והעם הפלסטיני, וכ"שמאלן" אתה יודע זאת היטב, תמיד ידם מושטת לשלום. אפילו אחרי טבח ג'נין, אחרי עופרת יצוקה, באינתיפאדה הראשונה והשניה , וכו' השאלה היא, מי שובר את היד ..

  1. השאלה אם ערבים כמו סברין יודעים שהם משקרים - או חושבים, מתוך ברבריות פרימיטיבית האופיינית לפראי אדם רצחניים, שבאמת "ישראל עושה פשעים" הדומים במשהו לזוועות שחולל, מחולל ויחולל כל משטר ערבי שהוא...

   השאלה אם ערבים כמו סברין יודעים שהם משקרים - או חושבים, מתוך ברבריות פרימיטיבית האופיינית לפראי אדם רצחניים, שבאמת "ישראל עושה פשעים" הדומים במשהו לזוועות שחולל, מחולל ויחולל כל משטר ערבי שהוא...

 61. 82
  לא מלחמת אזרחים כי אם טבח בדם קר
 62. 81
  שמאלנות=מחלת נפש=צביעות=הפכפכות=מגוחכות=תמימות=סכנה למדינה=אשפוז כפוי באברבאנל!
 63. 80
  ואם שלוש מאות אלף אזרחים סוריים דווקא ירצו לעבור את הגבול, מה תעשה?
 64. 79
  התוצאה האידיאלית בשבילנו תהיה התפרקותה של סוריה לכמה מדינות: כורדית ועלאווית בצפון, סונית במרכז ובמזרח, דרוזית בדרום
 65. 78
  חיוך תמורת הגולן

  פעם זה היה שלום תמורת שלום
  אחרי זה
  שטחים תמורת שלום
  ועכשיו חיוך תמורת הגולן

 66. 77
  איפה הטורקים ההומניטריים?
 67. 76
  האין זה מזל שאסד אמר: "אני אחייך אליכם רק אחרי שאקבל את הגולן"? ואם לא היה אומר זאת? האם אתה בטוח שהיום הוא לא היה מסית את הזעם של עמו נגדנו-כדי להציל את עורו? איזה מזל שליאל לא ניהל מדיניות החוץ של את מדינת ישראל (גם בעניין טורקיה)-ניצלנו!
 68. 75
  נאה דיברת

  ד"ר ליאל, אני מקווה שאתה לא מתרגש מהמתלהמים כאן. לומר שאף-פעם לא נחזיר את הגולן, ששילמנו עליו בדם, ש-"הם התחילו" - זה קל. אבל זה לא מה שיוביל לפיתרון ולא מה שישפר את החיים באזור הזה. אני מצדיעה לך על האומץ לחשוב אחרת. אם היו יותר אנשים כמוך, המדינה הייתה נראית יותר טוב.

  בתקווה שנראה ימים יפים יותר...

 69. 74
  הגולן שלנו על פי החוק הבנילאומי

  על פי החוק הבינלאומי הוא לא שטח כבוש. סוריה השתמשה בו כפלטפומת ארטילריה על ישובי הכנרת. ישראל כבשה אותו במלחמת אין ברירה. על פי החוק הבנלאומי הוא שלנו.נקודה.מה הלחץ הבלתי נשלט הזה להחזיר עוד ועוד שטחים עבור חתיכות נייר שאין להם ערך וטקסים פומפוזיים נשכחים - עיין ערך סיני ומצרים..

 70. 73
  מאמר מצוין ואמיץ. צריך דחוף להביע סולידריות עם הסבל של העם הסורי.
 71. 72
  ליאל מבין שמשמעות הצעתו מלחמה?

  קליטת פליטים סורים בגולן היא הרמה להנחתה למשטר אסד - שרק מחכה לרגע בו יוכל לנסות להאשים את היאהוד. ומה עם קצת חרטה, ליאל, על נסיונותיך הנואשים להביא לנסיגה מהגולן? נכון טוב שלא הצלחת?

 72. 71
  לך לעזאזל חתרן!!! מי שמך לדבר ולהחליט במקום העם???
 73. 70
  ולחשוב שהאויל הזה היה מנכ"ל משרד החוץ...
 74. 69
  אם אסאד רק יצייץ ליאל יתן

  סמולן שהתפכח, אין דבר כזה. ולמה מה שהחליטו אימפריות הקולוניאליזם האירופי בריטניה וצרפת בתום מלחמת העולם הראשונה הוא קדוש? סוריה היא מדינה מלאכותית ללא כל זיקה לרמת הגולן אלא כבסיס טרור נגד ישראל.

 75. 68
  עם מי עושים שלום? ולמי עושים כיבוש... מתי, ולמה?

  בואו נתחיל ב"למה". אם עמים רוצים להתנרמל ולחיות חיים נורמליים ללא מלחמות וללא "שירות מילואים" וללא נכסים שאינם שייכים להם, וללא שטויות שבהם הם מאמינים -- שכאילו רק הם "עם נבחר" -- ושלכן מותר להם לעשות כרצונם בשכנים... אז הם עושים, מסכימים ומקבלים שלום - בתמורה להחזרת הרכוש והאדמות הגזולות.
  2. שלום עושים עם מי שניתן. השלום עם סאדאת הוכח כדבר לא יציב, כשהדיקטטור (מובראכ) שבא בעקבות רציחתו, ואולי גם היה האחראי לכך, גורש מהשלטון.
  3. שלום אמנם חותמים בין השליטים. אבל הכוונה לייצב את השלום ולהפוך אותו לנכס שמקובל על ה ע מ י ם .
  4. בתקופת האפרטהייד היה אלון ליאל שגריר ישראל בדרום אפריקה. אז הוא עשה "שלום" עם (גזעני האפרטהייד) ושמעון פרס [זה שהביא לנו את גרעיני דימונה ועשה גם עיסקה גרעינית עם השאה רזה פאהלאוי מאירן] חתם על הסכמים והתעשייה "הביטחונית" של ישראל ייצאה לשם טילים וגם נשק גרעיני, תמורת... וגם יצחק רבין הסתיר את מה שלא היה נעים למפלגה שקראה לעצמה "העבודה". [אח"כ הודה ליאל ואמר ש"ישראל בנתה את תעשיית הנשק של האפרטהייד"]. ורבין טען [בצדק] שיש לישראל הרבה משותף עם דרום-אפריקה (של האפרטהייד) והרים כוסית לחיזוק הקשרים.
  5. מה למדתם? שכדאי מאוד לעשות שלום, ולוותר לעם הסורי על הגולן. ומה יישאר לנו? --- השלום, והגול.

  1. אין,לא היה,לא יהיה שלום אמת עם הערבים

   ראו את ההתלהמות הבהימית של אזרחי האביב הערבי נגד ישראל.לא חשוב שעם מצרים החזרנו עד הגרגיר האחרון את סיני שנכבשה כאמור במלחמת מגן!!ולא סתם טיול ביום שבת.לא חשוב מה יהיה.השנאה המוסלמית ליהודים היא שינאה אנטישמית מובנת במוח ולא ניתן להסירה גם בעוד 1000 שנה(ראו האשמות מטורללות על הצמדת מגנט לגינסים כדי שהעם המצרי יהיה עקר)אני חיוני לגמרי.אבל הציטוט"עם לבדיו ישכון ולא יתחשב בגויים"נכון מאי פעם!!!!

  2. משה מזרחי - תגובה נבונה וראויה. שווה לקרוא!!!
 76. 67
  אם חלילא היינו חותמים על הסכם שלום ויורדים מהגולן לפני 5 שנים,מה היה קורה היום?

  הנה משהו מדאיג, אם היינו מצליחים לחתום על הסכם שלום עם אסד, היינו ככל הנראה יורדים מרמת הגולן וחוזרים לקו 1967...מה היה קורה היום, מפילים את אסד וקם משטר חדש, איסלמיסטי למשל, אשר אינו מעויניין בלכבד את הסכמי השלום....ירדנו מהגולן, איבדנו שטח אסטרטגי, מקורות מים, אוצרות ארכיאולוגיים מתקופת התנ"ך והתלמוד (בתי כנסת עתיקים וכו) ומה קיבלנו בתמורה....כלום במקרוה הטוב, קטיושות וטילים במקרה הפחות טוב..זה קצת מזכיר לי מה שקרה בעזה לאחר הההתנתקות...וגם מזכיר מה שהשמאל הישראלי עדיין מציע כ"פיתרון הסכסוך": לחזור לגבולות 1967 ולקבל בתמורה "אבטחת שלום" של דיקטטור, מתי תפתחו את העיניים ותראו את המציאות ??

  1. את הראש של סמולן אי אפשר לבלבל עם עובדות ומציאות

   כי לסמולן אין ראש.

  2. הבעיה שהדוקטור לענייני השמאל התחרפן עד אבדן ההכרה

   הוא לא יכול להתפכח כי אז יצטרך להודות בבושת פנים שבמשך שנים הוא וחבריו הוליכו מדינה שלמה לעבר האבדון........ אז הוא ממשיך להזות בעניין "מזרח תיכון חדש" שעליו הכריז בחגיגיות עוד הזוי אחד המוכר לכולנו.

 77. 66
  אלון בבקשה דחה סיפוקים עוד מעט. הכל הולך להתפרק כאן ואז ורק אז נזדקק לגאונים כמוך

  עירק בעתיד תתפרק לפרודות, כך אולי גם סוריה, לוב מפורקת כבר, תימן בדרך, כמו כן ירדן בסכנה כיומית שלא מדברים עליה, גם מצרים לא יציבה, הרשות הפלסטינית כבר מפורקת. הכל הולך להשתנות כאן בעשור הקרוב. ייווצרו כוחות חדשים, ומדינות חדשות. אלון תמתין ממש חגיגה הולכת להיות. העולם יזדקק לאנשים בעלי דמיון.
  שמור על כושר, אכול ושן טוב ובריא, השתמש בתרופות הנכונות וטול אותן בזמן. ואני בטוח שתהייה כאן שהחגיגה תתחיל

  1. גדול !

   מקרה דרום סודן כדוגמא למה שהולך לקרות. הקמת כורדיסטאן על אפם וחמתם של הטורקים תהיה בלתי נמנעת ותכלול את צפון מזרח סוריה. העלווים ירצו מדינה או אוטונומיה מוגנת גם כן. הדרום החקלאי והעני של סוריה (הר הדרוזים ומחוז דרעא) יוכלו להפרד מסוריה ולשתף פעולה עם ירדן לפרויקטים משותפים על אגן הירמוך

  2. אלון בעל הדמיון
  3. מסכים לכל מילה, יותר מכך גם טורקיה בסכנה וזה מה שמטריף אל אלון

   אלון יודע (אני בכוונה לא מוסיף תארי כבוד) שאם נפילת סוריה ועירק וההתפרקות של שתי המדינות הללו. גם הטורקים יהיו במצב בלתי נסבל. וזה מה שמטריד אותו. אז גם טורקיה הדתית תראה את פרצופה שאינו אזרחי, הטורקים יהפכו להיות משהו אחר משהו שמוכר מההיסטוריה הרחוקה. אלון בהחלט צריך ללמוד לדחות סיפוקים. כי הולך להיות פה מעניין כפי שמור כתב

 78. 65
  תחליפו את המילים אסד,סורים,הגולן באבו מאזן,פלשתינאים,יהודה שומרון ותקבלו מאמר מפוקח על מה שעתיד להתרחש כאן בעוד לא הרבה זמן .
 79. 64
  ״אני יחייך אליכם״- רק פסיכופת מדבר ככה
 80. 63
  אלון - מזל שלך, שלנו שלא ממש הקשבנו לך, לא ממש ידענו למה אנחנו לא מקשיבים לך, עכשיו ברור שנמשיך להתעלם ממך
 81. 62
  מנותק מהמציאות..

  "..מנכ"ל משרד החוץ לשעבר ד"ר אלון ליאל, המשמש גם כראש התנועה לשלום ישראל-סוריה, החליט היום (חמישי) (4/2010)להחזיר את הדרכון הדיפלומטי שלו במחאה על התבטאויותיו של שר החוץ אביגדור ליברמן כלפי סוריה .." - מתוך האתר התנועה לשלום ישראל-סוריה.
  קשה להאמין שאדם כה מרכזי בתפקידו היה כל כך מנותק מהמציאות.
  את ההכרה (החלקית) בטעותו ניתן לזקוף ליושרה שלו .
  מומלץ לד"ר ליאל לעיין בספר "התהום "– (נכתב ע"י אלי אבידר) אולי זה יגרום לו להתאפס קצת .

  1. אני מנסה להבין מאיפה באו כל ההזויים הללו?!

   איך זה שכל ההזויים האלה התמקמו בצמתים מרכזיים של השלטון וההשפעה?! מה קורה כאן????????? הצילו!!!!!!

 82. 61
  אז מה, ליאל, הימין/מרכז צדקו ואתה וחבריך טעיתם? בדיוק כפי שטעיתם בזיות אוסלו שהביאו לאלפי נרצחים ונכים? ולא, לא תודה, לא פליטים הנה, ילכו נא לירדן או עירק, לא תכניס בדלת האחורית סורים לגולן נגד מדיניות מדינת ישראל, הרי לא בכדי אינך מציע לנגב... נשלח בשנית.
 83. 60
  מסר לאלון ליאל

  הגולן (מחוז קונייטרה לשעבר) , מחוז דרעא הסוני ומחוז הר הדרוזים (מחוזות נהר הירמוך) הוכנסו בטעות היסטורית למנדט הצרפתי מה שגרם לסכסוכי מים ותשתיות ולעבר הירדן להיות 80% שטח מדברי.
  מחוזות הירמוך צריכים לעבור לממלכת ירדן כמחוזות אוטונומים כך שירדן תוכל לנהל משק מים וחקלאות יציבים ולא תלותיים בישראל, בתמורה תתן לישראל גבול שקט ובטוח. הגולן שמתנקז לכנרת נשאר ישראלי ללא סכסוכי מים.
  כמו כן הכורדים והעלווים מקבלים אוטונומיות מוגנות בחסות האום

 84. 59
  והוא אפילו לא מהסס לתקוע את המשפט שהשיחות עם סוריה קרסו "בעקבות מבצע עופרת יצוקה" ( משמע חמור נשאר חמור גם אם הוא אוכל צדפות במסעדות יוקרה בפאריס )
 85. 58
  הגיון של ברזל חלוד. וכי האבא חאפז אסאד לא היה רוצח והלכנו לשלום אתו?

  ליאל שבוי בקסמי הבליו: וכי האב חאפז היה איש אירופה משכילך ואוהב מוסיקה קלאסית או הרוצח מחמה? זכור לי שליאל היה בעד שלום עם סוריה בהנהגתו. ליאל פתי שכמותך: שלום הוא בין שתי ארצות ולא בין מנהיגים מתחלפים!

 86. 57
  מצד שני כשהמשטר יפול ואחרי שיהיו בחירות חופשיות נצטרך להיכנס מייד למו"מ רציני

  עם השלטון החדש ואפילו כמחווה של רצון טוב להעביר קטע בצפון הגולן שכולל את הכפרים הדרוזים לסוריה כתמריץ.

 87. 56
  מזעזע לחשוב שהדבר הזה היה הנציג שלנו במו"מ עם האויב הסורי ...אם אסד היה מחייך אליו הוא היה מוכן לתת לו גם טבריה מן הסתם
 88. 55
  בקיצור, איזה מזל שלא שמענו לך עד כה...
 89. 54
  בדיוק הבעייה עם השמאל בישראל...ליאל משקף זאת טוב...לאחר שהם מקריבים אותנו

  הרוב בישראל שלא כל-כך "קונה" את נסיונותיהם ההזויות, כגון אוסלו, וממש לא מעריך, בלשון המעטה, את האקספרימנטים שלהם עם "שלום" על גבינו האזרחים התמימים בישראל, הם בדרך כלל ומאוחר מידי לפעמים מפנימים איזו בעייה גרמו לנו ומתנצלים. לאמריקנים יש משפט "בול" על נושא זה: WHAT'S A CONSERVATIVE? A LIBERAL WHO GOT MUGGED

 90. 53
  עולה מהמאמר שאם עוד כיצד בשאר היה מחייך, ונמנע מטבח, הדר' המטושטש היה זורק עליו את הגולן. אוי לנו שזה היה נציגנו. כמה רכיכה.
 91. 52
  מקווה שתסיק מסקנות גם לגבי הפלסטינים ושתתעורר מהר
 92. 51
  ולחשוב שאנשים כמותך (ואפילו פרופ' איתמר רבינוביץ' ומשה מעוז שחלמו להיות שגרירים בדמשק..) בדמשק)

  נמנים אצלנו בין מעצבי קבלת ההחלטות... אנשים טובים, פתאים ותמימים... מהחומר ממנו מקורצים דיפלומטים בשבדיה אבל לא מדינאים בבזאר הקראח'אנה (בית זונות למי שלא מבין...) המזרח תיכונית... פרופסורים ואינטלקטואלים זה לא מספיק... איפלו פרופ צוודרו וילסון הבין את זה והיה ל"קילר" כשהיה צריך...
  למה שלא תנסה באמת אגודות לזכויות אדם ואגודות צדקה והצלה.. יותר מתאים לך...

 93. 50
  אסד לא איבד את הלגיטימות שלו, אי אפשר לאבד משהו שמעולם לא היה לך. הרוב השפוי בציבור הישראלי תמיד ידע שהוא רוצח המונים מושחת כמו אביו, שלא היה ולא יכול להיות פרטנר ל"שלום" המדומיין שלכם. הרוב גם מבין שרמת הגולן שייכת לישראל וכך חייב המצב להשאר אם חפצי חיים אנחנו (לראיה - הגבול הסורי השקט). אתה זה שאיבדת את הלגיטימיות שלך כמישהו שמסוגל לקרוא את המפה הפוליטית באזורנו ולהבין ממנה משהו, והמשתמע מכך הוא שאין לך, או לאף אחד אחר מהוזי ה"שלום עם סוריה" הסהרוריים, טיפת אמינות כיום בקרב הציבור. אז אנא, קחו את העצות ה"הומניטריות" שלכם לבית המשוגעים הקרוב לאזור מגוריכם והשארו שם.
 94. 49
  הכותב היקר הטיף במשך שנים למסור את הגולן לאסד ותקף פעם אחר פעם את הממשלה על היותה קיצונית ומחבלת במאמצי השלום.תוך שהוא משבח את אסד שאפשר לסמוך עליו וכדומה.ובכל זאת בכל המאמר לא קראתי פעם אחת את המלה טעיתי,שום הכאה על חטא,שום מלה שתרמוז איזה מזל שלא שמעו לי.
 95. 48
  לא מעניין אותי כבר הסכם שלום עם סוריה

  אני לא רוצה מלחמה איתם. כמו שגרמניה וויתרה על שטחים כה רבים לאחר מלחמת העולם השנייה לטובתן של פולין, צ'כיה וצרפת כך סוריה צריכה לוותר על הגולן תמורת שלום. לא חסר לה אדמה.

 96. 47
  אלון ליאל- המומחה שהכזיב

  בלדבר אתה מומחה גדול!! בתורכיה - פספסת בסוריה- פספסת יש עוד מקום בעולם שאתה רוצה לתת עצות לגביו?? מה לגבי האיים המלדיביים?? עושה רושם שעדיין לא דברת עליהם!!!

 97. 46
  "מועצה לשלום ישראלי סורי"? חוצפנות ציונית. קודם תעופו מהגולן הכבוש, אז יחזרו מאות אלפי העקורים הבייתה, ואם הזמן אולי אפשר יהיה לעשות שלום עם התוקפן. אולי.
  1. לא כובש. לא מתבכיין ולא נעליים. שום שלום עם סוריה ואת תרבות השקר, הרצח וסתימת הפיות הערבית-סמולנית שלכם אתה מוזמן לדחוף לאיפה שייכנס לך. הגולן חלק ממדינת ישראל, היום, מחר ולעולם. כמו תל אביב כמו אריאל וכמו ירושלים המאוחדת. תפנים את זה אתה, חצוף, ואז אולי יהיה על מה לדבר כשתרצו "שלום".


 98. 45
  אוי אוי כמה שהסמול יוצא פאתטי ומגוחך כשקוראים אותך , אבל בינינו, העיקר הפרנסה לא ככה ?משפחה שכזו....
 99. 44
  סימן השאלה על עתיד הגולן נהפך לסימן קריאה לפני שלושים שנה, כשהתקבל בכנסת חוק הגולן, ואין בין חבל ארץ זה לתל אביב דבר. זה שלנו זה גם כן.
 100. 43
  אנחנו לא מסתפקים בגולן ,גם מבשרת ציון הבנויה על חורבות הקסטל ודיר חרמוש יוחזרו לבעליהם החוקיים.
 101. 42
  טוקבקים דמיקולו

  מה נסגר איתכם? הביטחון המופרך שיש לכם טוקבקיסטים שהאמת זורחת מהפה שלכם. אתם לא יודעים כלום, לא דבר ולא חצי. הד״ר הזה, ליאל, היה מרצה שלי ואחד הטובים שהיו. אז בגלל שהוא לא מחרחר מלחמה כמו שר החוץ הוא מתרפס? ממתי מלחמה היא בעלת ערך עליון על שלום? ממתי שלום זו התרפסות? ממתי הצלת אנשים מרצח על ידי המנהיג שלהם בזויה? שיעורי היסטוריה מישהו??

  1. לפי השפה העילגת והכאילו סלנג שלך, הד"ר הזה היה מרצה שלך לגרוד תולעי פי הטבעת
  2. השמש

   דווקא נראה שד"ר ליאל חושב שהשמש זורחת מישבנו.....

 102. 41
  ד"ר ליאל אתה גורם המשפיע לרעה על ישראל עדיף שבעת הזו תחריש

  "אם אי פעם נדבר עם סוריה על עתיד הגולן (ואני מאמין שאכן זה יקרה)"?

  ממתי הגולן הוא של סוריה? אולי כדאי שתעמיק לחקור את ההיסטוריה האזורית כדי להבין שהגולן לא של סוריה ואין מקום להעמדת הגולן במשא ומתן כלשהו

 103. 40
  מגעים "בלתי רשמיים" הם עבירה על החוק וחתרנות נגד ממשלה נבחרת,קרסו בגלל עופרת יצוקה משמע : על תושבי שדרות ועוטף עזה לחטוף עוד ועוד ברזלים מעופפים ,העיקר שהשיחות למסירת הגולן לבשאר אסד תמשכנה.אני תמה על כך שמר ליאל מופתע מהתנהלותו של המשנה לרב הקצבים בשאר אסד נוהג בחוסר אחריות ומכנה את זה "מגעים בלתי רשמיים" .מטרידה העובדה שהאיש מנסה לחקות את מהלכי רון פונדק ולהביא לנו אוסלו רענן יותר,כאילו שזה הראשון היה כה מוצלח,אני מופתע כל פעם מחדש כמה בזוי השמאל יכול להיות.
 104. 39
  לתיזכורת, התרגיל שהאינפנטיל בדמשק הכין לישראל במקרה שנרד מהגולן. בצפון סוריה ישנם כ-2 מיליון איכרים שחיים באיזור מוכה בצורת. ומשוועים לאדמה עם מים, שזה צורך חיים חיוני אמיתי בשבילם. מה פשוט להכניס לרמת הגולן כמה מאות אלפי כורדים כתושבים, בכדי שילטשו עיניהם אל מקורות המים של ישראל, והנה קיבלנו את סיטואציה "עזה" גם ברמת הגולן, תושבים רעבים וגם צמאים הכמהים למקורות המים. ואיך כל העולם ואובמה, וגם הסמולנים המסוממים, ידרשו לוותר על מקורות הירדן כולל הכינרת. דבר חשוב נוסף ביותר בהקשר לרמת הגולן. במורדות החרמון ממזרח יש מטעי תפוחי-עץ עם הטעם של פעם, מהתקופה שלפני המוטציות הגנטיות שעשו בהן כאן. שהפכום לפלסטיק. כך גם עם: האפרסקים, האגסים, המשמשים, והשזיפים, ובטח יש להם שם עדיין את... העגבניות האדומות והמתוקות, והאבטיחים עם הגרעינים בעלי טעם גן העדן, והמילונים של פעם עם טעם הדבש, אז מה פתאום להחזיר את הגגגולן, אם האינפנטיל הרצחני שבדמשק יתן לנו הזדמנות, לכבוש אותו מזרחה עד פאתי דמשק וג'בל דרוז. ולהביא שוב את הפירות והירקות של פעם. מוטב ליהיות כובש מושחת, אבל כובש שנהנה במקצת בקדנציה שנתנה לו עלי אדמות. כמו המערב ארופאים כיום, לאחר 700 שנה של כיבושים מושחתים.
 105. 38
  נראה לי שמשפחת ליאל מתעשרת מלתת לנו עצות רעות שיביאו לחיסולנו אם תתקבלנה

  ולא נשכח את "הקרן לישראל החדשה" (מכבסת מילים שמשמעותה הקרן לחיסול ישראל) שאשתו דמות מרכזית בה. משפחה שכזו.....

 106. 37
  מגוחך

  קודם כל, תודה שנתת לנו את הסיבה האמיתית של עופרת יצוקה: כדי לטרפד חוזה שלום עם סוריה והסכם הודנה עם חמאס. כאילו שמישהו מאמין שישראל היתה מחזירה את הגולן...

  אתה מזכיר ילד שגנב סוכריה ומחפש לעצמו תירוצים לא להחזיר אותה, כמי שמתיימר שהקים את "התנועה לשלום ישראל-סוריה ועומד עדיין בראשה. לפחות על תנפנף בתואר של "רודף שלום" כדי להסתיר את ערוותך.

 107. 36
  עדיף שכל הדיפלומטים מהסוג הזה ייקחו שיעור במסחר בעיר העתיקה או באיזה קסבה למשך כמה שנים מעין MBA לא מן הסתם אסד ענה ״אני אחייך״ הוא מרגיש שמתעסק עם אידיוטים

  עם שמוותר על שטחים אסטרטגיים ומתחנן למחוות הוא אידיוט אתה בעמדת כוח וברגע זה אתן בעל הסחורה אתה דורש לא מבקש ..רצויי לקחת סוחרים ממחנה יהודה לנהל את השלום לא דיפלומטים סלוניים .

 108. 35
  עד שלא תבין שכל חיוך מצידנו מתפרש אצלם כפחד שלנו מהם, לא תבין רודנות מהי

  למה לנו לחזק רודנים, למה להגיש סיוע לבני העם הנענק תחת שלטונם.
  לכאורה יש כאן מצב של הפוך על הפוך, אם נגיש עזרה לבני העם הסובל אנושות תחת שלטונו של העריץ, נרוויח פעמיים: האחד: הרווח המוסרי שלנו: אנחנו מצווים לחוש לעזרתו של הזועק לעזרה. והשני: נראה לעולם כולו, כי אין בליבינו על האזרחים, אלא רק על ההנהגה.
  ולמרות זאת איננו יכולים לעשות זאת, כי אנחנו מצווים קודם כל לדאוג לעם ישראל, הנענק כל חייו תחת עולם של כובשים למינהם. תחת השנאה הנוראה שהם זורעים בבני עמם כלפינו, תחת המסיתים התמידיים נגדנו, ההופכים את היוצרות וקוראים לנו כובשים, כשבסך הכל הערבים הם אלה שיצאו כדי לכבוש אותנו ונענשו על הרפתקאות אלה פעמיים.
  נסיונות הפיוס החוזרים ונשנים שלנו כלפיהם, נתפסים בידי עמם כהתרפסות בפני מנהיגיהם, נתפסים בידי העם המוסת נגדינו כפחד שלנו מפני המנהיג האמיץ שלהם.
  לעולם לא יתפוס העם החי ברודנות, את דאגתינו לשלומו, פשוט כפי שהיא: דאגה לשלומם של בני האדם באשר הם, אם אוייבים הם או אוהבים. תמיד יחשדו בנו כמנסים להתרפס בפניהם מתוך פחד, כמבקשים מהם סליחה ומחילה על העוול שגרמנו אנחנו להם.
  המנהיגים שלהם תמיד יציגו אותנו כאוייב רשע ומכוער שכובש אותם, וזהו השקר הגדול שהם לומדים להאמין בו מילדותם.  אפילו אלה שכרתו איתנו ברית שלום, עדיין לא שינו את לימודי השנאה של ילדיהם כלפינו בבתי הספר.
  הגיע הזמן שעם ישראל כולו יבין את הפסיכולוגיה שבה פועל רודן: האוייב משרת את מטרתו לליכוד העם סביבו, לכן הוא לעולם לא יוותר עליו, אם הוא יגבור עלינו ויצליח להשמיד אותנו, גם אז עדיין ימצא לעצמו אוייב חדש.
  כי אי אפשר להשליט רודנות לאורך זמן ללא אוייבים מסביב. טיבם של בני אדם לשבת תחת תאנתם ולכך הם זקוקים לתקינות שלטונית דמוקרטית. רק אוייב יוציא אותם משלוותם הטיבעית ויגרום להם לוותר על חיים שקטים ושלווים.
  רק האמונה שמימילא האוייב לא יאפשר להם לישון בשקט בלילות, יגרום להם לא לישון בלילות ולהתכונן לקרב. זו הסיבה היחידה שהרודן לא יוכל לוותר עלינו כאוייב: כי שלטונו החד משמעי ללא עוררין תלוי בכך

   

 109. 34
  ליאל היה מעדיף למסור את הגולן לטורקיה אהובתו, ועדיין שכח להזכיר שהסיבה האמיתית לכשלון כל המגעים עם הסוריה היתה שהם דרשו תמיד את קווי 4 ביוני, להכעיס. ועל כך שלפי מפות המדט המקוריות הגולן בכלל בשטח ישראל - הס מלהזכיר. ואדמות קק"ל בחוראן - כנ"ל.
 110. 33
  לא נשכח ליאל שרצית למסור את הגולן לרודן הרצחני הזה. תמיד השמאל מעריץ רודנים עריצים ומתעלם מפשעיהם ומוכן ללקק את רגליהם
 111. 32
  עזה תחילה

  בואו נתחיל במתן סיוע הומניטרי לתושבי עזה שבאחריות מדינת ישראל.

  1. ליצן

   ראשית, הם מקבלים ושנית, חבל שכך כי מגיע לחלאות המין האנושי שם לסבול. אין לי שום רחמים או תחנונים לאנשים הללו שבחרו כחמאס וקוראים יום יום להשמדתה של ישראל. הלוואי שיכולנו לנקום בהם על כך בצורה מסיבית יותר.

  2. חנן, סיוע הומינטרי לתושבי עזה? לא רלוונטי ..
 112. 31
  מי שליבה והפעיל אלימות נגד אזרחים היו האירנים ששוהים שם
 113. 30
  ד״ר? מלמד? ספר לנו בבקשה כשאסד יענה לך.
 114. 29
  לכתוב עכשיו על הקו שהוביל מה שיכול טרגדיה שלנו כאילו מטעינו אז מה אפשר להמשיך לייעץ מה לעשות לנוכח הטבח מה עשינו שאביו חיסל קרוב ל30 אלף איש כלום כי האוכלוסייה בסוריה עוינת אנטישמית ולא מעכשיו מאז ומתמיד הצעת עזרה רק תזיק ותתפרש לרעתנו.
 115. 28
  במילים פשוטות, ליאל מודה שטעה והימין/מרכז צדק, בדיוק כמו בהזיות אוסלו שהביאו לאלפי נרצחים ונכים, בעטיין. המסקנה, שב בשקט. רק הערה, אחר שליאל מבין שאין לו קייס הוא מנסה לרמות אותנו בדלת האחורית, אז ככה, פליטים לרמת הגולן? בשום פנים ואופן לא, פליטים סוריים שילכו לירדן או עירק. אם כבר, בטח לא לרמת הגולן, אלא אולי לנגב, הרי ליאל יודע היטב שלא יהיה ניתן להחזירם מאוחר יותר ובכך הוא רוצה לקבוע עובדות בשטח נגד ממשלת ישראל הנבחרת, לא תודה.
  1. לאחר כל הברברת הצפויה והמעייפת שלך: אתה בסה"כ ימני קטן

   והמכנה המשותף של כל הימנים הקטנים מגירי הריר הוא אחד: לא משנה מה יקרה, לא משנה איזה שלטון, לא חשוב באילו נסיבות אתם לא רוצים בשלום, והחזרת שטחים היא לא אופציה מבחינתכם, לכן אכזריותו של אסד היא בסה"כ עלה תאנה לרצונכם לחיות במצב מלחמה כל חייכם.

  2. לרון, תגובותיך מתקבלות בברכה, הן מבריחות את הציבור מכם...
  3. במרחב שלנו , ויתורים אינם מקרבים השלום להיפך!!!


   נא להחליף תוכנה .

 116. 27
  דר' ליאל אתה כל-כך שטחי וילדותי -מפחיד לחשוב שהיית מנכ"ל משרד החוץ.
 117. 26
  ליאל

  על דמותו המגוחכת של הכותב כבר נאמר באיוב פרק ה נאום אליפז אני ראיתי אויל משריש ואקוב נוהו פתאום.

 118. 25
  מאמר מצוין. הגיע הזמן לחזור לתבונה.
 119. 24
  אלון ליאל בוקר טוב.

  כמו שאומרים בוקר טוב אליהו, להגיד את הדבר המובן לכל אדם.
  אחריי שנה של טבח, זה בערך כמו להגיד עכשיו שהיטלר היה פושע. ולצאת בהכרזה בעיתון.

  ולהגיד שהשיחות קרסו בגלל עופרת יצוקה נראה לי עוד יותר מגוחך.

 120. 23
  סליחה, אבל זה חוקי לקיים מגעים "לא רשמיים" עם נציגי מדינת אוייב?
 121. 22
  מאמר שמשלב היסטוריה יחד עם טענות מוזרות:

  1. מזועזעים מההרג - רק הציבור מזועזע. הממשלה לא. לממשלה לא נראה שיש ענין שאסד יוחלף. כמצורע בעולם המערבי, אין סיכוי שישראל תחזיר לו את הגולן: גבול שקט, אין לחץ בינלאומי, טוב לנו. עוד חסר לנו שתקום שם רשת אל קעידה במקרה הרע, או דמוקרטיה לתפארת במקרה הטוב - או שנסבול פגועים ממדינה לא שליטה, או שנצטרך להחזיר את הגולן למדינה חיה, פועמת ומקובלת בעולם.

  2. לתת לפליטים להכנס לגולן - מה, השתגענו (בשם הממשלה)? עוד יקומו שם תנועות של אזרחים סורים שיתיישבו קבע ויתחילו לדרוש בעלות על האדמה...

 122. 21
  מה, ב-2004 לא ידעת שאסד הוא רודן אכזר ששולט בכח הזרוע? אולי גם היום אתה לא יודע מה חבריך הטורקים עושים לכורדים?

  ליצן. עדיף שתשתוק.

 123. 20
  מה עם טיפה חרטה כמו: איזה מזל שלא שמעו בקולי. אם היו מחזירים את הגולן לאסד היינו נתקעים בלי גולן ובלי שלום עם מלחמת אזרחים על שפת הכנרת ותותחיםפ שיורים על גדות כדי להסיט את תשומת הלב מחומס"
 124. 19
  טוב שיש מי שיעצור אנשים טיפשים ומופרעים כמוך

  מחריד לחשוב מה היה קורה אם היינו "מגלים" פתאום את "פרצופו האמיתי של אסד" אחרי שהגולן היה בידיים סוריות.

 125. 18
  רגע, מה אם רבבות המסתננים הסודנים מהדרום יתערבבו עם רבבות הפליטים הסורים מהצפון ?

  אכן השמאל הקיצוני תמיד שמח "לארח באופן זמני" מיליוני מסתננים, בעיקר מוסלמים, במדינה היהודית. למזלו של השמאל הקיצוני, בישראל שולטת בשנים האחרונות ממשלה אימפוטנטית של הליכוד-ש"ס שתחת מנהיגותה יש זרימה אין סופית של מסתננים ומהגרי עבודה לארץ.

 126. 17
  הגולן נמצא בשליטה ישראלית פי 2 יותר זמן מאשר שהיה בשליטה סורית

  מאז שהאנגלים והצרפתים חילקו בינהם את המזרח התיכון בהסכם סאיקס-פיקו הגולן היה פי 2 יותר זמן בשליטה ישראלית מאשר בשליטה של המדינה הסורית.

  1. לא קשור

   משך הזמן ששטח כבוש נמצא בידי הכובש אינו רלוונטי. צריך להבין שהגולן הוא שטח סורי עפ"י החוק הבינ"ל. כדאי לנסות לחכור אותו מהסורים ל-100 שנה תמורת תשלום, בדומה לדגם שיושם בהונג-קונג.

  2. אז לך תעזור לסורים לקבל את חבל אלכסנדרטה.. קצת יותר גדול מהגולן
  3. תגובה

   תגובה מצוינת ומנומקת !!!

  4. אתה כל כך צודק יקירי !!!.

   אבל אני מציע שנחכיר את הגולן על בסיס שעה, כי יתכן שבשאר יעוף או שיורידו לו את הראש בכל רגע, וכך חלילה לא נצא פראיירים ונפסיד כסף.
   אתה כל כך חכם, אל תיתן לשום עובדה או מצב לבלבל אותך !.

  5. הגולן אינו שייך לסוריה

   http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=1570

  6. עוד ליצן

   עוד ליצן - אין כזה דבר חוק בינלאומי!
   החוק הבינלאומי הוכרז ב1945 ופשט את הרגל אחרי שלוש שנים כשמדינות ערב ציפצפו עליו ופלשו למדינת ישראל שהוקמה בהחלטת או"ם - האו"ם הוכיח שאין לו שום יכולת או כוונה לאכוף את החלטותיו והשאיר את מדינת ישראל נפשה - העובדה שהמדינות הפושעות שפלשו לישראל בניגוד להחלטת או"ם כדי לבצע בה פשעי מלחמה ופשעים כנגד האנושות עדיין חברות מכובדות באו"ם אומרת הכל על החוק הבינלאומי!

   האו"ם נותן במה המאפשרת למדינות למדינות לפתור בעיות בדרכי שלום ולהמנע ממלחמה.
   האו"ם אינו מחוקק ואינו אוכף חוקים.
   אין לו שום כח השפעה על מדינות שהחליטו לצפצף על המלצותיו.

 127. 16
  ד"ר ליאל די לצביעות. מה ערימות הגופות של ילדים במלחמה על עזה? שלא לדבר על השאר
  1. אחמד תתעורר - מספר הילדים הערבים שנהרגו על ידי משטרים ערביים הוא פי 100 יותר מאשר מספר הילדים שנפגעו על ידי ישראל ב-100 שנות הסטוריה וכתוצאה ממלחמת מגן שיזם הצד הערבי. לך חפש לך חיים, תעשה חשבון נפש לאומי ותפסיק להאשים אותנו בחוליי האומה הערבית.
  2. פי 100? שכחת כמה אפסים
  3. "ערימת גופות"..? עם האמונה בשקרים שלך תישאר לעולם בצד הדפוק
  4. זה המזל שלנו - הפרימיטיביות של יריבנו !
  5. תן מספר.
 128. 15
  לך תמכור מים לתורכים , ובכלל קח את העצות שלך ותעשה איתן בדיוק מה שראוי שתעשה ...
 129. 14
  עוד ליצן שבחסות המשטר המושחת של ברק ואולמרט עשה הון מהקשרים עם טורקיה ורצה להרחיב את העסקים גם לעבר אסד, בזמן שאישתו החדירה לחיינו את הקרן לישראל חד"שה שבהנהלתה. מה שבטוח, אתה כבר לא תנהל 'מתן ומתן' מטעם שלטון ישראלי כלשהו
  1. שכחת שהבן שלו כתב את "להבת הפלדה"
 130. 13
  טיפש נשאר טיפש, אפילו אם הוא ד"ר והיה מספיק מקורב לקבל ג'וב במשרד החוץ

  כל טמבל ידע ובטח יודע היום שאין מהלעשות שלום עם משטר שכל מה שמחזיק אותו זה השנאה והמלחמה עם ישראל.
  הדיוט מי שחושב שזה יהיה שונה מול הפלסטינים - עד שלא ישנו את גישתם ויקבלו אחריות אנחנו נמשיך לחיות איתם בעויינות.
  חכו חכו - אחרי שאירן תבצע ניסוי גרעיני ותהיה מוגנת מהתקפה אנחנו נראה גלי טרור ובטחון עצמי של המהפיכה האיסלמית שיכרסמו בנו בקצב גדול פי 10 מעכשיו.
  אבל אני משוכנע שלרוב קוראי הארץ יש דרכון או אפשרות לחזור לחיות באירופה "הטובה" והמלאת זכויות אדם יושרה ושלווה.
  מי שישאר כאן הם מי שבאמת שייכים לאדמה הזו ויש להם "זרע" יהודי טבוע עמוק בתוכם כבר אלפי שנים.
  וזה כנראה לא ליאל וחבריו.

 131. 12
  איככככככככככככככככס !

  זו התגובה היחידה המתקבלת על דעתי כשאני קורא את האיש הגרוע הזה !

 132. 11
  מר ליאל היקר - לעולם לא נרד מהגולן, עם או בלי אסד

  זה לא יקרה לעולם אפילו שסוריה תהיה הדמוקרטיה הנאורה ושוחרת השלום הגדולה בעולם. הגולן הוא שטח ישראל, הוא נרכש בדם ובדמעות באופן הכי לגיטימי שבעולם. הסורים ניסו להשמיד אותנו, הם הספידו - הם משלמים את המחיר של תוקפנותם. בפעם הבאה, ניקח יותר שטח אם הם יעיזו לתקוף.

  1. Never say never
 133. 10
  אפשר לחשוב שהגולן רשום על שמך

  גם ככה אף אחד לא היה נותן אותו

 134. 9
  אתם הכי מסוכנים מוכנים להתקופף לפני כל שליט ערמומי מהעולם הערבי

  זה אתה שמציע לומר יורד גשם כאשר אורדאן יורק עלינו ??

  1. אנאלפבתים מסוכנים אפילו יותר, עובד - אנשים נבערים שמצביעים למפלגה על-בסיס קריטריונים ששמורים לרוב לקבוצות כדורגל.
 135. 8
  אלון מצא זמן אדיוטי , איטוי של"Class bully" ,סתם גסות שלא מתאימה,מוסיפה למצב הקיים

  אוליי בזכות אלון ליאל נקבל פצצות כימיות/בילוגיות כמתנת תודה מאסאד שגם ככה איבד שפיות מעשית..

 136. 7
  אני במקומך לא הייתי מראה את פרצופי בעתון.
 137. 6
  ד"ר ליאל , אתה כותב יפה , אבל חוסר ההבנה שלך ממש מפחיד .מי מינה אותך למנכ"ל משרד החוץ ? לא מספיק להיות דעתן .צריך להבין עניין.
  1. לא לאסד ולא לשליט אחר. הגולן ישאר של ישראל

   למה לא בעצם? הוא נמצא בידינו יותר זמן מאשר בסוריה. הם גורשו ממנו במלחמה שהם יזמו. אבל הנימוק הכי חשוב הוא : לעם היהודי יש זכות לפיסת אדמה בעולם הזה. וגם אם נכבש מאחרים ( ואין אפשרות אחרת) זו פעולה נכונה מוסרית. לערבים יש אדמה בשפע. הרבה מעבר לצרכיהם. המלחמה לא נסובה על הצורך הערבי בשטחים. אלא על מחיקת ישראל.  

  2. כנראה שלקחת יותר מדי מהכדורים.
 138. 5
  אם הם יגיעו לגולן לא נוכל לעולם לסלק אותם (ראה מקרה דארפור), גאון שכמותך
 139. 4
  כנראה שהוא, ויורשיו לא ישכחכו אבל...

  הסיכוי לכך בין כה וכה היה קטן. יש לא מעט ישראלים המקדשים את האדמה לפני הכל (כן הם אומרים שהם "רוצים שלום אבל...").
  הם מביאים כדוגמא לא מוצלחת את הסכם השלום עם מצרים, וביחוד עכשיו לאחר הדחת מובארק.
  יש לזכור שהסכמי שלום המחייבים הסדרים גיאוגרפיים - קרי החזרת שטחים מחייבים את אישור הכנסת וגם 61 חכי"ם זאת בעיה לגייס לשינוי החוק.
  ייתרה מכך על רמת הגולן יש הסכמה רחבה בקרב אזרחי ישראל הן משום שזאת סוריה והן משום שהיא דלילה באזרחים סורים.

 140. 3
  ומה עם הסורי שהבאת לארץ ודיבר שלום?נעשה אתו שלום?

  טוב שהתפכחת .עכשיו נשארו יתר עמדותיה של הקרן לישראל חדשה ותמיכתה בארגונים אנטי ציונים גם מהם צריך להתנער.רק אז אפשר להתנגד ביד נקייה לנתניהו וממשלת הימין הקיצוני שלו.

 141. 2
  יש במאמר כמה נקודות טובות, אך מה שמעורר יותר עניין זה מה שאין בו.

  כן, אולי אי אפשר לשאת ולתת עם מנהיגות סוריה במצב הנוכחי. אך אם - כנגד כל ההסתברויות - לא רק שההתקוממות תצליח, אלא במקום המשטר הנוכחי יקום משטר חילוני ודמוקראטי למהדרין - מה ההסתברות שממשלת ישראל, במתכנתה הנוכחית, תדון ברצינות עם המשטר החדש על הסכם שלום שכולל את החזרת הגולן? תוך שאיפה להסתברות יותר גבוהה, אני הולך כרגע לקנות כרטיס הגרלה. איני משלה את עצמי שהסתברות זו (של זכייה בהגרלה) היא ריאליסטית בצורה משמעותית, אך זה לפחות עלול לתת לי כמה חלומות נעמים למספר לילות. מדיניות ישראל כיום אינה מספקת אפילו את המינימום הזה.

  1. מה שאין בו זה שכל. כמו גם בתגובה שלך.

   כמו לשאול אם אזכה בלוטו, בדיוק ביום שבו חל יום הולדתי, מה הסיכוי שאמצא יאכטה בצבע כחול לקניה. התשובה במקרה שלך - מה תעשה ממשלת ישראל פשוט לא רלוונטי. הסיכוי שבסוריה יקום משטר חילוני ודמוקרטי בדור הזה הוא אפס. אפס. תבינו את זה סוף סוף ולכולנו יהיה קל יותר לחיות פה. במיוחד עם "שמאלנים שפויים" (דגנרטים בשקל) כדוגמתך.

  2. על איזה "משטר חילוני" אתה מדבר? אתה יודע היכן אתה חי? - אם אסאד ייפול, תקום דיקטטורה סונית, דתית או עוד יותר דתית, שתטבח בעלאוים בדיוק כמו שאסאד טובח בסונים, וכן תתמוך בחמאס. בקיצור, זה טריפה וזה נבלה, אין סיכוי לשלום, ולא יקבלו את הגולן - שהוא שלנו, ולא שלהם.
  3. האמת שאתה צודק, עדיין צריך להחליף את דגל ישראל ולהקים כאן מדינה לא לאומית
  4. המנהיגות שלך טיבי וזועבי וברכה רוצים הכל ומדינת דו רק שלב א'
  5. נראה שהמגיבים כאן לא מבינים מאומה בתורת ההסתברות.

   בתגובה שלי לא טענתי שלמשטר חילוני ודמוקראטי בסוריה יש הסתברות גבוהה. אני פשוט טוען שההסתברות שממשלת ישראל הנוכחית תהיה מעוניינת בשיחות שלום רציניות היא אפילו יותר נמוכה מזאת, ובלשון תורת ההסתברות - שני ארועים אלה אינם תלויים מבחינה הסתברותית. זה לא המקום המתאים להכנס להסבר יותר מעמיק של מושגים אלה. אך אולי אמחיש את זה על ידי אנקדוטה.
   רב אורתודוקסי עובר ליד מסעדה לא כשרה ורואה יהודי מקהילתו סועד בה. כאשר פגש בו בבית הכנסת החה להוכיחו על זלזול בחוקי הכשרות. אמר לו היהודי - "למה לעשות מזה עניין? ממילא אף אחד מאיתנו לא יגיע לגן עדן". תמה הרב ושאל אותו - "הכיצד"? ענה לו היהודי: "אני לא אכנס לגן עדן משום שאני לא שומר על כשרות. אתה לא תכנס לגן עדן משום שלא קיים דבר כזה".
   בצורה דומה, ישראל לא תכנס להסכם שלום עם סוריה אפילו אם יתמלאו כל תנאי הכשרות הפוליטית, מכיוון שהכשרות הפוליטית זה לא המכשול העיקרי.

  6. מדוע לשאול שאלות שאינן רלוונטיות?ביקורת סרק חסרת טעם!
  7. אם אתה רוצה שהממשלה שלך תספק לך חומר לפנטזיות, מצבך חמור ידידי המתמטיקאי.
  8. רמת הגולן, בניגוד ליו"ש, ריקה כמעט מתושבים. אין שום סיבה למסור אותה לסורים - היא בוודאי לא שלהם יותר משלנו.

   (ומיו"ש יש לצאת לאלתר ולהתיישב קרוב ככל האפשר לקווי 67 - בתיקונים מוסכמים אם יוסכמו, או למצער באופן חד-צדדי.)

  9. The two words missing here are "primitive" and "barbarians" xxx
  10. לשמאלני המתחזה לשפוי, אם נאמץ את הדוגמא שלך, הרי ש"אין גן עדן" = ל"אין הגיון להסכם כניעה עם הסורים"...
  11. אם אתה שפוי, אז מזל שיש רק מעטים כמוך

   למה אתה חושב שבכל דיון על הסכם שלום עם סוריה ברור שצריך להחזיר לה את הגולן? לידיעתך, אזור גדול פי כמה מהגולן, חבל איסכנדרון, היה פעם שטח סורי שהטורקים כבשו אותו, ובכלל לא התכוונו להחזיר אותו אי פעם לריבונות סורית. במשך עשרות שנים הסורים עמדו על כך שהשטח שייך להם. וראה זה פלא! הם ויתרו עליו כדי להגיע להסכם שלום מלא עם טורקיה. למה? כי השלום היה אינטרס חשוב יותר עבורם מאשר חבל איסקנדרון.
   להסכמה מראש ובכלל לדון בעתיד הגולן כחלק מהסכם שלום יש רק הגדרה אחת: זנות. מפני שאז אנחנו מסכימים מראש ששטח הגולן חשוב יותר מהשלום.
   ולהזכיר לך, אם לא ידעת: כל הגולן היה בסיס צבאי אחד גדול, וחוץ מהתושבים הדרוזים כמעט שלא גר שם אף אסרח. שלא לדבר על מפעל ההטייה שהתחילו הסורים לבנות כדי שחס וחלילה לא יגיעו מים מהגולן לישראל. זה לבד מספיק כדי שהגולן יישאר בידינו לתמיד.
   ובנוסף לכך: ממתי הסכם סייקס-פיקו בין הבריטים לצרפתים קדוש? תראה כמה שרידים (בתי כנסת) יהודיים יש בגולן. הגולן ישראלי, וכך טוב.

  12. כל מי שבעד רוב יהודי ונהנה מזה, הס לו מלהזכיר שמאל, דמוקרטיה או צדק חברתי. גם אצלינו המדינה מבוססת על דת. חוצימזה, גם החילונים הם דתיים, תשאלו אותם מה זכותם על המדינה, יגידו, ההבטחה האלוהית שכתובה בתנ"ך. חילוני זה דתי לייט.
  13. אתה יודע מה? בוא נדבר שוב אחרי שיקום שם משטר חילוני דמוקרטי..

   זה לא יקרה בקרוב , לצערי...

  14. בחלק הצפוני של הגולן יש 4 כפרים דרוזיים שתושביהם נשארו נאמנים לסוריה עד היום. אפשר היה להחזיר את החלק הזה של הגולן שתושביו הם סורים לסוריה ואז בחלק הגולן שנשאר בידי ישראל היו כל התושבים ישראלים.
  15. הגולן הוא הרבה יותר יהודי מסורי,

   נמצא בידנו הרבה יותר שנים ויש לנו שם עכשיו אחיזה בקרקע של ישראלים.
   איזו סיבה בעולם (חוץ מרפיסות) יש לנו לתת את הרמה למישהו???

  16. למה אתה כל כך בטוח שאם ישראל היתה נותנת את רמת הגולן לממשלחה סורית כזאת או אחרת היה בא שלום

   ההסתברות לשלום כתוצאה ממתן רמת הגולן לסוריה היא פחות מאפס

  17. אני אתאיסט מהימין וסבור שיש לנו זכות אבות על ארץ ישראל שבה קם העם היהודי ואליה חזר העם מהגלות

   אלוהים והבטחותיו כלל לא רלבנטים לזכותנו על הארץ.

 142. 1
  Hey Mr Lial...........you were SO naive ...Assar wants all..........FOR NOTHING
  1. ראשית, הסורים יכולים לשכוח מהגולן, זה שטח מא"י לא שטח סורי, שנית, אני לא יודע אם זו תמימות או רשעות לדרוש מהממשלה להשקיע כסף ומשאבים בקליטת אזרחי מדינת אויב בתוך מדינת ישראל, במקום להשקיע כסף זה באזרחי מדינת ישראל, בתרופות לחולים, בניצולי שואה או באנשים שזרוקים ברחובות, אבל הרי זהו המוסר השמאלני שלנו, ליבו מתמלא ברחמים על האויב הסורי שמסתער בהמוניו על הגדרות ולא על הילד הישראלי שאין לו מה לאכול, לא על הקשיש שצריך לבחור בין פרוסה לתרופה...... תמימות?? הייתי קורה לכך רשעות!
  2. At least learn to spell Liel's name right
  3. תמיד יזענו שאתה לא חכם גדול

   ועכשיו יש לנו גם הודאה

  4. כל המזרח התיכון מתחרד כולל ישראל שמעולם לא הפרידה בין דת למדינה. אצלינו הרבנות היא חלק ממשרד הפנים. הרבנים קיבלו את המפתחות של המדינה. ...
  5. עם הסורים: רק שלום תמורת שלום. התוקפן הסורי, שעומק מדינתו 960 קילומטר יכול לשכוח, לתמיד, מהגולן.עם בשאר. בלי בשאר. וליאל? צר לי שאדם רב כשרונות רודף כל חייו אחרי הרוח (הרעה).
  6. גם ישראל תשכח מהגולן יום אחד, ולכל המתלהמים האופטימיים, נקווה שלא נאלץ לשכוח מהמדינה כולה.
  7. השמאל אינו מרחם על הקשיש ? פשוט - הנ"ל אינו מצביע לשמאל
  8. f that's all yuo have to say -- stay home !
  9. ב.ל. - לא התרשמנו מחוכמתך ! תנסה שוב..
  10. ערן ! אם הבירכיים רועדות ? סע מכאן ומהר!
  11. ויפתח יהוה את פי החמור (במקור - האתון)