ירושלים של אלע"ד

לרשויות נוח להפקיע את שרידיה הקדומים של ירושלים מהציבור ולהעבירם לשליטת עמותות דתיות-לאומיות. וראשי הממסד הארכיאולוגי? הם תומכים, או שותקים

אישורה להפקדה של תוכנית הבנייה החדשה של עמותת אלע"ד ב"חניון גבעתי", הוא שלב נוסף בקבורתה מחדש של ירושלים הקדומה. שם, כמו גם ברחבת הכותל ובבניינים הצמודים לה, חברו יחד רשות העתיקות, עיריית ירושלים, וכמה עמותות ממשלתיות ופרטיות, ויזמו תוכנית "פינוי-בינוי" שמטרתה לחנוט את שרידיה הקדומים של ירושלים - ובפרט אלה שאינם מספרים את סיפורה של ירושלים היהודית - במרתפים: מתחת לחניונים, רחבות אירועים, אולמות הרצאה וחוויה, מזנונים, ומתקנים אחרים.

על פי התוכנית, המבקרים בעתיקות ירושלים ההולכות ונחשפות לא יחוו אותן בהקשרם הטופוגרפי, או בזיקה למבנים אחרים. בשטח הנושק לרחבת הכותל לא ייראה רחוב עמודים רומי הניצב מול הר הבית ומסגדיו, אלא יער עמודי בטון מאסיביים והדמיה של הר הבית (לבטח בלי מסגדים). ובמרתפי גבעתי, מתחת לחניון של 250 מכוניות, ייחשפו המבקרים, במקרה הטוב, לכמה חדרים המנותקים מסביבתם, בינות לעמודי-תמך. יוסבר להם שמדובר במבנה-חצר מרשים אשר צפה אל הר הזיתים והר ציון (שיוצגו מן הסתם במצגת וירטואלית המתמקדת בירושלים של ימי הבית השני).

עשו לנו לייק וקבלו מיטב המאמרים ישירות לפייסבוק שלכם

בעיני הרשויות, אלה חדשות טובות, משום שלטעמן עדיף להפריט את הטיפול בשטחי עתיקות מאשר לפתח אותן כמרחב ציבורי. בדיון על אישור פרויקט "בית הליבה" (בניין המתוכנן לקום ברחבת הכותל) אף ציין מנכ"ל רשות העתיקות, שוקה דורפמן, כי "בירושלים יש הרבה מאוד פארקים וגנים ארכיאולוגיים פתוחים. כולם הפכו למזבלות עם דודי שמש, ואתם לא מתארים לעצמכם מה קרה עם אותם אתרים ארכיאולוגיים שהשארנו אותם פתוחים" (מתוך תמלול הדיון בוועדה המחוזית, 26.10.2010).

הוא בוודאי יודע מה הוא שח, שכן תיאורו תואם את ההזנחה בכמה משטחי החפירה שבאחריות רשות העתיקות בעיר דוד עצמה (ראו צילום). לדידו, הציבור איבד את הזכות לבקר באופן חופשי בעתיקות ירושלים עקב היגיינה לקויה ואוזלת היד של רשויות המדינה. זכות זו תועבר לעמותות הדתיות והלאומיות, שהן בעלות הבית האמיתיות בלבה של ירושלים ההיסטורית.

מה אומרים בעלי המקצוע ואנשי הציבור? קולם לא נשמע. אולי משום שאין גוף מייצג לארכיאולוגים בארץ, ואולי משום שאת תפקידי המפתח בארכיאולוגיה הישראלית מאיישים כיום אנשים שהם בעלי עניין בפרויקטים התיירותיים-אידיאולוגיים בעיר.

מתי כל זה קרה, בדיוק, ואיך, מתחת לאפינו, הרשינו זאת, ללא דיון ציבורי ראוי לשמו? ובכן, הכל התרחש לאור יום, על פי הנוהל והחוק, תוך אישרור העבודות אפילו על ידי בית המשפט העליון. בחניון גבעתי שכרה עמותת אלע"ד את שירותיה של רשות העתיקות, כדי שתחפור יסודות למבנה שירותים ומסחר שהם מבקשים לבנות על גבי האתר הארכיאולוגי החשוב ביותר בארץ.

לצורך זאת היה צורך בשינוי ייעוד הקרקע משטח ציבורי פתוח לשטח של מוסדות, מבנים וכביש. על פניו, רשות העתיקות ורשות הטבע והגנים הסכימו למפרע לאפשר בנייה במקום זה בבוא היום, תוך קבלת הבטחה שהעתיקות עצמן ישומרו. אלא שבמקרים שכאלה, לעולם לא ברור מה נכלל בגדר "עתיקות" ו"שימור". האם שלוש או ארבע השכבות הארכיאולוגיות שהוסרו והוכחדו לחלוטין בחניון גבעתי אינן נחשבות "עתיקות"? ומה עם השכבות שמתחת לאלה המיועדות לשימור? והאם קבורה מתחת לחניון היא באמת פעולת השימור הראויה ביותר?

ועוד לא התחלנו לברר את השאלות הרחבות יותר, כמו מהות המרחב הציבורי, הסינרגיה של הפרטה, דת ולאומנות, הדרך שבה מעצבים זיכרון באמצעות הרס סלקטיבי של העבר, או חלקם של תושבי האגן ההיסטורי של ירושלים בהווה, אנשי העיר העתיקה וכפר סילוואן, בשימור הזיכרון של עירם ובקביעת עתידה. דומה שלשיטתן של ממשלת ישראל, עיריית ירושלים, רשות הטבע והגנים ורשות העתיקות אין לאנשים הללו קיום של ממש. הם רק צלליות בירושלים הישראלית, בירת כל עמותותיה.

פרופ' גרינברג, תושב ירושלים, מלמד ארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  הממשלה הפקיעה את מישוריה והרריה העתיקים של ארץ היהודים

  ונתנה אותם לתנועות שמאל קיצוניות שיעבדו את הקרקע ויחיו על חשבונה..... וזה כן בסדר?

 2. 35
  גרינברג שרלטן ומאחז עינים -כאשר הוצאו אלפי טונות שפכי חפירה מהר הבית על ידי הווקף הוא כמובן סכר פיו - המדובר בערבים הקדושים שלו - אך כאשר מדובר באלע"ד הכל כשר להשמיץ ולהכפיש. גאינברג שרלטן משום שכוונתו שמאלנית קיצונית רדיקלית להכיסוי והשמדת השרידים היהודים באגן הקדוש , כמו מרבית עמיתיו מאוניברסיטת תל אביב הידועה לשמצה.
 3. 34
  שכתב שיר על ירושלים

  "שאלו על לב ירושלים
  שאלוה לשלומה
  אבנים בלב ירושלים
  כיכר השוק הומה

  בשקרים ועוול מתעטפת
  לרגל מלאכת החומה
  אך מבעד לצעיף נשקפת
  עירנו עירומה"
  תמשיכו לקרוא או תשמעו את השיר מדרש יונתי של מאיר אריאל ותבינו שהוא חזה מה שהיום קורה

 4. 33
  הפרטה, הפרטה..... הניחוש שלי הוא ששרה ואחיה המטורלל לחצו להפריט את הארכאולוגיה של ירושלים ושעמותת אלעד תיקח את זה

  בקיצור, אם נחפור מספיק עמוק נגלה שזה חלק מתוכנית האב "להפריט כל מה שזז". ושה"קבלן" יצא עמותת אלעד.

 5. 32
  נמאס מההסתה השמאלנית אשכנזית נגד הארכיאולוגיה בעיר דוד. תנו לכורדים לנצח...
 6. 31
  חבל שלא ציינתם שגרינבר הוא פעיל בארגונים פוליטיים שמאל קיצוניים (בתקווה שהארץ לא יצנזרו זאת)
 7. 30
  חלקם של התושבים בהווה? בשימור עירם? העתיקות שייכות
 8. 29
  העלמת ההסטוריה הפלסטינית

  צודק פרופ' גרינברג כי יש יד מכוונת בהעלמת ההסטוריה הפלסטינית.
  אני מציע להתחיל מיד בשימור שיך מוניס - אתר עתיקות מרשים שעמותת אונ' ת"א מסתירה מתחת לאדמה!!!

 9. 28
  טליבאן זה כאן

  נזכרתי בהרס פסלי הבודהא באפגניסטן בשנת 2001 על ידי שלטון הטאליבן.

  1. לגמרי כאן

   שובר את הלב איך אנשי הוואקף פשוט השמידו שכיות חמדה. שום אכפתיות לאמנות ותרבות. מזל שעמותת אלעד מממנת את פרופ' רייך שיחפור באופן מסודר.

 10. 27
  קראו את תגובה 18, היא נותנת מענה לחלק גדול מן התגובות כאן

  וחוץ מזה, היה נחמד אילו העירייה היתה דואגת קצת יותר לטיפול בזבל בירושלים -- באתרים ציבוריים ובכלל.

 11. 26
  אלע"ד כמו יתר המשיחיסטים פועלים למען מדינה דו לאומית שתחסל את ישראל היהודית
 12. 25
  אגב, גרינברג, מדוע אינכם מספרים לציבור כיצד בית המשפט העליון זרק אתכם, העותרים הסדרתיים במימון מדינות זרות עויינות, בעניין עמותת אלעד ועיר דוד?
 13. 24
  אם היינו משאירים לך את העבודה החשובה הזאת - הווקף המוסלמי כבר היה משתלט על השטח. מדוע אינך דורש מהמדינה להוציא את הר הבית, ה"מפותח" בידי גוף פרטי - איסלאמיסטי - קיצוני כמו הווקף, מידיהם?
 14. 23
  הייתי בעיר דוד בצבא והעבודה שנעשית שם נהדרת. לא מבין מה רוצה מהם?!
 15. 22
  השמאלנים רוצים להשאיר את השטחים פתוחים, כדי לאפשר השתלטות פלשתינים עליהם, ולא כדי לשמר את העתיקות. דווקא עמותות הימין הן המשמרות את העתיקות של העבר הישראלי של הארץ, בניגוד לפלשתינים העושים כל אשר לאל ידם להכחיד כל זכר לעבר זה.
 16. 21
  פרחים למי שאפשר לאלעד להציל את עיר דוד. קוצים לפוליטרוק גרינברג, עבורו הארכיאולוגיה מתחילה בהיג'רה ובכיבוש הערבי של המזה"ת.
 17. 20
  אתה רק "שוכח" מה היה בעיר דוד (סילואן) לפני הכניסה של אלע"ד

  הרי לפני הכניסה של אלע"ד הכל היה הרוס ומלא אשפה
  אף אחד לא רצה להתקרב לסילואן מפחד.
  היום זו פנינה של מקום, נכון היה עדיף שגורם ממלכתי יקח על עצמו את ניהול המקום אבל כאשר יש וואקום אל לנו להתלונן.

  1. זה בדיוק מה שמפריע לו, הוא לא מדבר כארכיאולוג אלא כשמאלני קיצוני...
  2. זה בדיוק מה שמפריע לו, הוא לא מדבר כארכיאולוג אלא כשמאלני קיצוני...
  3. אני יודע מה היה בסילוואן לפני 72 שנה --אבא שלי נולד שם

   אבל לפרופסור המכובד --ההיסטוריה הזו נמחקה

 18. 19
  גרינברג, מה עם החפירות של הערבים בהר הבית מתחת לאל אקצה ובאורוות שלמה שם הם ניסו לחסל את ההיסטוריה היהודית של הר הבית?
 19. 18
  לכל אלו שמדברים על הרס העתיקות בידי הוואקף, כנסו בבקשה, יש לי שאלנ.

  אתם טוענים שבגלל שהוואקף הורס עתיקות בהר הבית אנחנו צריכים להרוס ולכער את ירושלים עוד יותר?

  האם הנזק שרשויות המדינה ועמותות עושות לירושלים הוא סוג של "תשובה" לנזק שהוואקף עושה?

  האם עמותת אלע"ד שמה לה למטרה להתחרות עם הוואקף בתחום הרס העתיקות?

  אני שואל בכנות, כי אני באמת לא מבין למה אתם דוחפים לפנ את הוואקף.

  1. תגובה חשובה מאוד לתגובות

   והמאמר של רפי גרינברג חשוב מאוד גם הוא, בעקבות הכתבה על רוני רייך בסוף השבוע!

  2. ההתייחסות היא לא לנזק, אלא להקניית סמכויות בלעדיות, אקס טריטוריאליות כמעט, שהוענקו לווקף בהר הבית. כלומר, גוף חיצוני, איסלאמי פרטי, שולט בכל מה שקשור למקום החשוב הזה, בשטח עצום, בליבה של מדינת ישראל. עכשיו הבנת?
  3. עמותת אלע"ד משמרת את עתיקות ירושלים, בניגוד לוואקף שהורס אותן, מתוך כוונה להעלים כל זכר לעבר היהודי של ירושלים. גרינברג רוצה להעביר לידי הערבים את הקביעה היכן ומתי לחפור, והתוצאה תהיה שהם יפלשו לעוד ועוד שטחי עתיקות.
  4. אם בכנות אתה שואל...

   אם בכנות אתה שואל אז אתה כנראה בור גמור בכל מה שקורה בחפירות הארכיאולוגיות באזור עיר דוד, העופל ואזור הר הבית. מי ששיחזר את המבנים המוסלמים בגן הארכיאולוגי הצמוד להר הבית היתה רשות העתיקות. יהייה מעניין אם תוכל להצביע על מקרה אחד של הרס עתיקות ע"י עמותת אלעד. ההתיחסות המגיבים להתעלמות שלך ושל כמותך מההרס השערוריתי והנזק הבלתי ישוער של הווקף בשיפוץ שעשו בהר הבית באה להדגיש את הצביעות המחליאה שלך ושל דומיך המשרתת את מטרתם של אויבינו.

 20. 17
  אך טבעי הוא שממשלה גזענית ולאומנית תפעל בדרך של העלמת האמת ההיסטורית באשר לעבר הלא יהודי של ירושלים
  1. וברור שלפני העבר הלא יהודי לא היה שום עבר כלל
  2. וליברלים בנוסח סטאלין, כמוך, הם אבירי האמת והיושר...
 21. 16
  ירושלים של אלע"ד וטוב שכך הם עושים עבודה טובה טובה מאוד!
 22. 15
  גיבוב של שטויות

  גיבוב של שטויות המעידות שפרופסור הנכבד לא מפנים את פסק הדין הקובע לאחרונה כי לעמותת אלע"ד ניתן התפעול ב ל ב ד. ולא רק זאת. טענתו ש"הרס סלקטיבי של העבר, או חלקם של תושבי האגן ההיסטורי של ירושלים בהווה, אנשי העיר העתיקה וכפר סילוואן, בשימור הזיכרון של עירם ובקביעת עתידה" מדיף סרחון פוליטי המתעלם מעובדה שדווקא הממסד הפלשטיני מתעקש להרוס בכל הזדמנות את שרידי העבר של עם ישראל בירושלים תוך התעלמות מחלטת מחוקי מדינת ישראל, ומתכחשת במופגן לחלקו של עם ישראל בזכותויות על ירושלים.

  1. אם ניתן להם התפעול בלבד, איך הם מגישים את התכנית הגרנדיוזית ומקדמים אותה בוועדה?

   הרי שם תהיה כל המנהלה וכל השירותים של הגן הלאומי עיר דוד שאותו הם "רק מתפעלים".

  2. שרגא, אתה מדבר מהפוזיציה של מורה דרך לאומי. זה בסדר- כל אחד דואג לפרנסתו..
  3. תגובה לירושלמי

   להגיש תכניות מותר להם, אולם מי שמחליט וקובע זה רשות הטבע והגנים והגורמים הנוספים המעורבים כמו רשות העתיקות, משרדי הפנים, התחבורה, הדתות וכו'. ומה רע בתכנית גרנדיוזית. הרי כירושלמי (השם מאחוריו אתה מסתתר) עליך להכיר את הצפיפות והקושי הקיים היום בין עיר דוד ואזור הכותל, ואם אינך מכיר אז כדאי שתצא מחור המחבוא שלך ותתחיל לבקר ולכיר את בירת ישראל.

  4. תשובה ליורם שיבולת

   שטויות. אני מדבר מעמדה (="פוזיציה" לידיעתך) של ישראלי שחשוב לו להגיב לקישקושי ושקרי המחבלים התקשורתיים בהם מוצף העיתון לאנשים שחושבים שרק הם חושבים, ולחשוף בפני הקורא המתלבט בכנות את דברי הסילוף והשקר המופצים כאן ביד רחבה והמשרתים את אויביה של מדינת ישראל המנסים לחסלה.

 23. 14
  למה להנציח את המחריבים מרומא

  אשמח אם יסולקו כל עקבות הכיבוש הרומי והכיבושים הזרים האחרים. כולל אוכלוסיה עויינת שבאה לכאן בעקבות הכיבושים הלא רצויים האלה.

 24. 13
  זהו מלכוד 22: שטחים פתוחים הופכים למזבלות ושטחים סגורים משקפים את רוח האחראים עליהם. הפתרון הוא או להחליף את העם (ישפסיקו ללכלך) או להשיג עוד תקציבים כדי שניתן יהיה לשמר שטחים פתוחים. היות ואין "ועד עובדים" של ארכיאולוגיים כנראה שיותר פשוט להחליף את העם
 25. 12
  תשובה ראויה לכתבה המבחילה עם פרופ' רוני רייך בסופשבוע

  מפחיד. מפחיד. ועצוב. עצוב נורא...

  1. בכלל לא תמימה
 26. 11
  קבורת הארכיאולוגיה ושקרים ציוניים של בית דוד
  1. מה? היה כאן מישהו לפני החליף עומאר?
  2. קורח ועדתו הוא בס"ה יגאל מרחובות תחת שמות שונים, אחר שנזרק ע"י ביבי מסניף הליכוד שם אך מעניין מה היו אומרים אביו וסבו על זלזולו בבית דוד וירושלים...
  3. כן, אבות אבותיו
 27. 10
  רק לשם ההבנה, האם מר גרינברג יצא נגד ההחרבה המכוונת של העתיקות בהר הבית ע"י הערבים?
  1. איציק, איך ייצא נגד החרבה של עתיקות יהודיות אם הוא ממומן ע"י הקרן החדשה לחיסול והשמדת ישראל
 28. 9
  מתאימים ההיסטוריה לצרכים אידאולוגים ולצרכים של בעל
 29. 8
  למה פרופסור מאיר בן דוב,הארכיאולוג החשוב ביותר שחפר באיזור הכותל

  נאלם ונעלם מהדיונים על הארכיאולוגיה בירושלים ?

 30. 7
  פרופ' גרינברג, למה לא שמענו את קולך המוחה על החפירות של הווקף בהר הבית?
  1. המגיבים האוטומטים של הימין לא מסוגלים לענות לעניין

   מה הקשר עכשיו לווקאף? המאמר מדבר על מחדלים של מדינת ישראל ועמותת אלע"ד.
   אולי תשאלו גם למה הוא לא מחה נגד גניבת העתיקות בידי הבריטים והצרפתים מכל רחבי המזרח התיכון?

 31. 6
  U and your friends have let the WAKF to destroy HAR HABAYIT so...
 32. 5
  לפרופ' גרינברג למה אתה לא מזכיר את ההרס האגרסיבי והעצום של עתיקות הר הבית ע"י הוואקף המוסלמי?

  האם אפשר לסמוך על השמאל או על בני דודנו שישמרו על אוצרות ארכיאולוגיות יהודיות בירושלים ? לפי דבריך ולפי הניסיון שהצטבר , מתברר שלא כך פני הדברים.

  1. ולמה שיזכיר? ממתי עובדות עניינו את שכמותו?
  2. רק הווקף לא בסדר? ומה עם החפירות הלא חוקיות במנהרות הכותל על ידינו?
  3. אולי כי המאמר לא עוסק בנושא?  4. חפירות לא חוקיות? מה אתה אומר! גילוי העבר הישראלי של ירושלים הוא לא חוקי - כמובן בעיני הפלשתינים, המעונינים לחסל כל זכר לירושלים הישראלית העתיקה.
  5. מה בדיוק לא חוקי בחפירות הארכיאולוגיות במנהרות הכותל?
  6. לפי איזה חוק בדיוק הן לא חוקיות? החוק הבינלאומי?
 33. 4
  מאמר חשוב ומרתיח את הדם
 34. 3
  את תפקידי המפתח בארכיאולוגיה הישראלית מאיישים כיום אנשים שהם בעלי עניין בפרויקטים התיירותיים-אידיאולוגיים בעיר.
 35. 2
  תוכנית "פינוי-בינוי" מטרתה לחנוט את שרידיה הקדומים של ירושלים. להשתלט על רכוש פלסטיני
  1. מטרתה של העמותה למנוע מהפלסינאים להשתלט על האדמות.

   זה לא רכוש פלסטיני, ולא רכושו של רפאל גרינברג. ישראל צריכה להגן על רכושה. למרות שפרופסור זה או אחר יש דעות שמאלניות.

  2. האדמות הן של הפלסטינאים.
  3. אף על פי כן, רכוש פלסטיני
  4. חונכנו על ברכי "הכיבוש משחית"

   ואכן הדבר הזה מוכח שוב ושוב.
   הכיבוש משחית
   עובדה!
   תראו איך המוסלמים שכבשו את הארץ מידי הממלוכים,מושחתים עד צואר
   לבוא ולהכחיש את עובדת קיומו של עם ,עם שורשים בכל ס"מ של הארץ הזו,זו משימה בילתי אפשרית גם אם כל השמאל יתייצב לצידי הפלשתינים.
   פשוט כי היסטוריה לא ניתנת למחיקה
   ארץ ישראל שייכת לעם ישראל-זוהי עובדה היסטורית
   המוסלמים המושחתים נופלים בבור שכרו לעצמם .

  5. ההיסטוריה של האדמות האלו הם שלנו .של העם היהודי .לא הפלסטיני שהגיע לכאן לפני מאתיים שנה
 36. 1
  אולי משום שרשות העתיקות שנתנה לווקף להחריב את העתיקות מבית ראשון בהר הבית

  בשתיקה ושיתוף פעולה של "רשויות החוק" במדינת ישראל איבדה כל זכות מוסרית לדבר בשם המדע או הארכיאולוגיה המקראית ?

  1. עתיקות מבית ראשון???
  2. כן ... נמצאו גם עתיקות גם מבית ראשון בין ההריסות והזבל שפונה

   ב"אורוות שלמה".

  3. גם

   מה לעשות. גם בבית ראשון היו מתנחלים יהודים שהשתלטו על בתים בעיר !