הבדווים אינם אויב

הנשיא, שמעון פרס, יסייר היום ברהט ויכריז על הקמת קמפוס אוניברסיטאי שם, כך דווח אתמול. השאלה הנשאלת היא, האם מה שהבדווים זקוקים לו בדחיפות הוא מכללה דווקא?

מתברר שמדובר במכללה המתוכננת כבר שנים ארוכות, והעבודה הממשית עליה מתנהלת זה שש שנים, ביוזמת אנשי האזור. התשובה, על פי הפעילות ספא אבו-רביע ואמל א-סנע, היא בהחלט כן. השכלה ורוח הן חלק לא פחות חשוב בחיים, הן אומרות, הגיע הזמן שהנראות הציבורית של הבדווים תהיה גם כזאת, ולא רק של עוני ומריבה על קרקעות, שכן גם בכפרים הלא-מוכרים קוראים ספרים ומפעילים מחשב.

המכללה מתוכננת במסגרת "עידן הנגב": פארק תעסוקה. תעסוקה ולא תעשייה, מדגישה סיגל מורן, ראש מועצת בני שמעון, שבשטחה הוא נמצא. פארק תעסוקה מפני שהדגש בו איננו על התעשייה, אלא על תעסוקה; כלומר, על בני אדם ובנות אדם, ובמיוחד על נשים בדוויות מהאזור. הכוונה היא, שמתוך 3,200 מקומות תעסוקה חצי מהם לפחות, בכל הדרגות, יאוישו בידי נשים בדוויות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

היוזמה המצוינת היא של ראש המועצה הקודם, משה פאול: שיתוף פעולה בין המועצה האזורית בני שמעון, הנמצאת במדרגה 6 בדירוג הסוציו-אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לבין רהט, המדורגת במדרגה 1, ובין להבים, המדורגת במדרגה 9. זאת ועוד, אף על פי שהפארק עצמו נמצא בשטח השיפוט של בני שמעון ניתנו לרהט 46% בחברה המשותפת; כלומר, 46% מהארנונה - עניין חשוב לא פחות מתעסוקה לבנות העיר ובניה.

עוד עניין חשוב הוא, שאחד מ-21 המפעלים שכבר אושרו לפארק הוא מפעל "סודה סטרים", שעבר לשם ממעלה אדומים. מתברר שזה אפשרי: יהודים ובדווים משתפים פעולה לטובת כולם בתחומי ישראל הריבונית, במקום להשתתף בגזל מרחב המחיה של הפלסטינים.

אבל "עידן הנגב" לא יפתור את גזל מרחב המחיה של הבדווים, שחוק פראוור מאיים עדיין לפנות את רובם. כל זאת באופן שיאפשר לרשום כמה שיותר אדמות על שם המדינה ולרכז את הבדווים על כמה שפחות אדמה, כשהוא משאיר רבים מהם בלי רכוש, בלי זכויות ובלי קורת גג.

רע עוד יותר יהיה מצב הבדוויות, אם מתווה פראוור ייושם. נשים אלה הן המגזר המוחלש ביותר בישראל. תקצר היריעה מלפרט את הנתונים הייחודיים להן. דו"ח משפטי של "איתך - מעכי", משפטניות למען צדק חברתי, מפרט כיצד החוק מתעלם מהן לחלוטין ובכך מונע בעצם מרבות מהן להגיע אי פעם לזכות לבעלות, לזכות על ילדיהן, או לזכות ואפשרות למקלט ומחסה למי שזקוקות לכך.

מכללה לבדוויות ובדווים היא דבר מצוין, אבל אין ספק שחובה לטפל גם בחיים עצמם. להפסיק את הריסת הבתים, לחבר את הבדווים לתשתיות ראויות, להכיר בכפרים הקיימים, להקים גנים, פעוטונים ובתי ספר לילדות וילדים שיוכלו ללמוד בעתיד במכללה החדשה. אסור שהמכללה המיועדת תיהפך למכבסה המאפשרת להתהדר בה, בעוד הזכויות הבסיסיות של הבדווים ממשיכות להירמס.

בחזון של פרס ילמדו בקמפוס, זה לצד זה, סטודנטים בדווים ויהודים. החזון הזה מתעלם מכך, שכבר היום לומדים זה לצד זה יהודים ובדווים באוניברסיטת בן גוריון בנגב; אכן יהיה זה חידוש, אם יהודים יבואו ללמוד במכללה דו-לשונית הסמוכה לרהט.

אבל ברוח אותו חזון אולי כדאי להתחיל בכך, שהיהודים ישתפו את הבדווים בדיון על עתידם שלהם: לא בוועדת גולדברג ולא במתווה פראוור לא השתתפו בדווים, ודאי לא בדוויות. למעשה, מתווה פראוור הוכן במשרד ראש הממשלה בסודיות ההולמת מבצע צבאי נגד אויב.

הבדווים אינם אויב; מתברר שהשכנות והשכנים שלהם בלהבים ובבני שמעון מבינים את זה. כמה טוב יהיה לכולנו, אם גם ממשלת ישראל תבין את זה יום אחד.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 87
  מרב אן כדורים באקדח שאת נושאת

  זה לא שאת נראת טוב אבל אני זוכר אותך מהמרקע מזמנים עברו עם אותם דעות צודקות ונכונות לכל עת,,גם אני כמוך מאמין באותם דברים ,,,חשבת פעם על האפשרות שאהנשים הם חרשים ולוקים בקושר שיפוט לקוי,,חשבת פעם שיכל להיות ששמים לאזרכים משהו במים שגורם להם לנהוג בצורה שאינה מתישבת עם ההיגיון הפשוט ,,אם אני לא מרים יידיים זה רק מתוך שעמום שאני מפיג מתוך כתיבתי הנלעגת משהו

 2. 86
  אל דאגה ,,מרב להפוך כל דבר לאויב שלנו,,זו ההתמחות שלנו
 3. 85
  האויב הכי מסוכן זה השמאל הקיצוני ביחד עם הערבים שונאי ישראל
 4. 84
  לא הבנתי. מועצת בני שמעון הנה ישות לגיטימית בתחומי "ישראל הריבונית" או גם היא "גוזלת את מרחב המחייה של הפלסטינים/בדואים"???
 5. 83
  בואו לנגב ואז תדברו כמה תושבי הנגב סובלים מהבדואים!!!!

  ממש קל לכתוב כתבה כזו שיושבים באיזה מגדל שן בתל אביב!

 6. 82
  אם הם לא אוייב אז הם סתם גנבים, נצלנים,שודדים,סוחרי סמים, גובי פרוטקשיין, שודדי ביטוח לאומי, אה כן ומנסים לבצע לינץ בכל מי שמסתובב עם מדי צהל ב"שטחם"!

  מי שכתב את הכתבה הזו מאחל לסופה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי!!
  ולא הזכרתי שהם לא משרטים בצבא/שירות לאומי, משתלטים על אדמות מדינה, לא משלמים מיסים, לא משלמים ארנונה, לא משלמים דוחות חניה, גונים רכבים, סוחרים בזונות ובהברחת עובדים זרים! אבל לא... הם לא אוייב! אם הכתבה לא הייתה עצובה בטח הייתי חושב שמדובר בצילומים ל"ארץ נהדרת"

 7. 81
  חובה ומוסרי להבין וללמוד את השכן ,גם מנטלית וגם תרבותית

  רבותיי היהודים אחים לנשק חובה ללמוד את המנהגים ואת התרבות הבדווית שהיא קיימת כן קיימת .
  רבותיי אזרחי הארץ הגיע הזמן שתבינו שיש שכן שגר ללא חשמל ומים והוא מרוצה אז תן לו לחיות את החיים ואל תאלץ אותו לקנות מחשב

 8. 80
  כתבה מעולה, תודה מירב
 9. 79
  חבל שעיתונאי לא בודק עובדות אפילו בצורה מינימליות לפני שמפרסם כתבה
 10. 78
  וודי אלן אמר פעם שליברל הוא פאשיסט רדום שעדיין לא שדדו אותו. אני מציע לך לטייל קצת בדרום ולהחנות את הרכב שלך לשעה באיזה חניון טיולים

  נדבר אחר כך

 11. 77
  מסכנים הבדואים שמיכאלי כותבת עליהם. הם אויב המדינה היהודית.

  אם האמירה אינה נכונה, חובת ההוכחה עליהם. הבדואים משתלטים על אדמות מדינת ישראל בניגוד לחוק . פורעי חוק. קבלני פרוטקשן. פורצים לחוות בנגב. אין שיוויון לנשים.וכו'.
  כשישתנו ,אולי מחליט שאינם אוייבים.עד אז .....

 12. 76
  תודה מרב, מסכימה עם כל מילה
 13. 75
  הבדואים אינם אויב ,,, כנסו

  חברי הכנסת הערבים הם אויב היחיד שיש בעולם ..למה ? הם צוחקים על רוב הבדואים שחיים בפזורה ועושים עסקים ומרווחים מליונים מצד שני מחפשים קולות ,, לצערי הרב רוב הבדואים מסקנים

 14. 74
  חלומות באספמיה

  מירב יקרה על זה אמר סרג'ו עליו השלום:את רואה,מה שאת חושבת שאת רואה.את לא רואה,מה את באמת חושבת!או שזה מכת שמש או פחד.
  הבדווים אחראים על אחוז מאוד גבוה מן הפשיעה בארץ,ואני מדבר סמים,נשק,זונות ופרוטקשן.הם תורמים 5% לביטוח לאומי ומקבלים 25% בערך.הם משתלטים על אדמות בישראל ואף אחד לא מסוגל עליהם.כדאי שתתחברי לכנות,כי אני מאמין שזו האמת שלך.(כנות זה אומר להוריד את כל המסכות של הפילוסופיה הניו אייג'ית הריקה מתוכן וחסרת התוחלת).ליבי אלייך שיפקחו עינייך ואוזניים.

 15. 73
  הבדואים בצבא הם מהכפרים בצפון

  מהפזורה בנגב מתגייסים בודדים מעטים.

 16. 72
  זה כמו להגיד שאסד נלחם בטרור - מותק את כל כ-כך מנותקת
 17. 71
  חבל מאוד שיותר מדי דמיון מתערבב בעובדות המופיעות בכתבה זו

  לא יכול להיות גזל של משהו אשר אינו תחת בעלותך.
  הבדווים מתוקף הגדרתם לא היו בעלים של דבר בנגב.
  כל השנים עסקו הבדווים בפעילות פלילית ברמות כאלו ואחרות.
  לטעון שגזלו משהו מהבדווים זה כמו לטעון שאת יכולה ללחוץ מים בכפות ידייך.

 18. 70
  גב׳ מיכאלי מה אני כותב זה מנסיון ולא מפלסופיה זולה

  בואי יום אחד לסיור איתי בדרום לסוע בכביש ב״ש דימונה או בכביש צומת שוקת ערד תלמדי על הרגלי הנהיגה של ילדים ( כן ילדים) נערים ומבוגרים בדואים אשר לא רק מסכנים את עצמם מסכנים את הסובבים אותם בכביש. בואי לסיור בקנינים והשוקים בעירים ב״ש וערד תלמדי איך הבדואים מתנהגים בגסות לנשים יהודיות. בואי לבנק הדואר ותלמדי איך הגבר הבדואי מתנהג לאשתו שכול תפקידה הוא העברת המזומנים מהקצבאות. סעי לרהט עיר בדואים תבקשי לבקר באולמות ספורט שנבנו ע״י המדינה נכון תמצאי אולם אחד קיים כי שאר 8 האולמות נהרסו ע״י התושבים המקומים כי נבנו בשבט הלא נכון באו דרומה ותלמדי

 19. 69
  ראש העיר ברהט אין לו מושג מה הוא עושה

  אם תשבו איתו בדיון תופתעו שככה במגזר הוא ראש עיר.

 20. 68
  את מפגינה בורות ראויה לציון בכל הקשור לתכנית פראוור. כל הטקסט שלך בנוי על מידע שגוי שאכלת בכפית ממקורות אינטרסנטיים. החוק החדש ייטיב עם הבדואים, במיוחד בהיבט התעסוקתי, ובעיקר, כן כן, יקדם נשים (בניגוד לתרבות רומסת זכיותיהן). טוב תעשי אם תחקרי קצת מעבר לקצה אפך (השטחי והמאכזב) בכל הקשור לתכנית החדשה
 21. 67
  סבבה לחיות בתל אביב ולהסכים שכל נדכאי העולם ימלאו כל פינה אחרת במדינה

  אילת מלאה סודנים ואריתראים
  קרית מלאכי הפכה לאתיופיה לאנד
  באר שבע עיר בדואית.
  מאוד נחמד לשבת בתוך תל אביב ולהסכים שכל מדוכאי העולם ימלאו כל פינה בארץ, אבל NIMBY - NOT IN MY BACK YARD כמובן

  1. דווקא בתל אביב יש הרבה פליטים
 22. 66
  כפר הנופש טובא זנגריה. מירב מיכאלי מוזמנת לנופש בכפר שמייצר אירועים כל יום

  כפר טובא מלא בפשע ואפילו במשפחות פשע שמטילות אימה על אזור הגליל. לידיעתך מירב כל אזור תעשייה בחצור ועסקים באזור נסחטים על ידי משפחות פשע מטובא ששורפים עסקים ורכבים כמעט כל יום. בטובא יש מחסן נשק מהגדולים בארץ וכל יום נזרק רימון רסס ויורים בנשקים ארוכים באוויר (ראו קיבוץ כפר הנשיא שמגודר כמו ישוב גבול עם גדר נגיעה וסובל מהתפרצויות ונפלים של קליעים בישוב כמעט כל יום) הם פורצים לבתים, גונבים רכבים,שורפים רכבים, דוקרים,יורים,דורסים וגונבים בקר מכל הבא ליד. הם לא אוייבים שלך כי את גרה בתל אביב בללה לנד. תשאלי תושבי קיבוץ כפר הנשיא ואזור ראש פינה ותביני שהם האוייבים הגדולים ביותר באזור. לעומת כפרים בהם משרתים בצבא, טובא ברובה מלאה בפורצים ועבריינים שמטילים אימה על האיזור כולו...........

 23. 65
  שיטחית כמו לפיד. מה לה ולבדווים?
 24. 64
  הידעת? לא אויבי המדינה אך עסקו בסחר בנשים מעזה לצורך חד-הוריות עם הקצבות לילדים מביטוח לאומי.
 25. 63
  מותק, גם תושבי ירוחם וקרית שמונה אינם אויבי המדינה. תמשיכי לדווח מה קורה בת"א, יתכן ובזה את שולטת טוב יותר.
 26. 62
  השתלטות המדינה על "אדמות המדינה" היא שוד וגזל. הבדווים הנוודים חיו בנגב עוד לפני רישום הקרקעות. שטחי הנגב היו מרחב המחייה שלהם ובשום אופן לא של שום מדינה. ישראל מצטרפת לשלטונות הטורקיים והמנדטורים שניסו כל הזמן לנשל אותם מאדמותיהם.
  1. גם היהודים נדדו בכל העולם ויש הרבה מקומות שהם רוב או היו רוב

   אז ליהודים צריכה להיות חזקה על לפחות 20% מאדמות פולין
   או בורשה או בקיילץ ובמאות כפרים שבהם ישבו בפולין וברוסיה
   ומה עם הצוענים ?גם הם מנושלים וגם הם נודדים בכל אירופה
   וגם להם תעניק את מחצית האדמות של אירופה
   ומה עם האינדיאנים ומה עם האבורוניגים שהיו התושבים המקוריים בניו זילנד ובאוסטרליה גם להם צריך לתת חצי מהארץ (הנגב מהווה 55% משטח הארץ)...
   לך לרעות עיזים ותירש את כל הארץ אמר א. ישראלי

  2. אזכרתי את קיילץ משום ששם ניסו היהודים לחזור לבתיהם אבל הפולנים ביצעו בהם פוגרום ב-1946 ורצחו 46 יהודים והשאר נמלטו
 27. 61
  אי אפשר שלא לאהוב את מרב מיכאלי אבל -

  קמפוס אוניברסיטאי ברהט (ברהט היית כבר ?) זה ממשפחת המיזמים הפורחים בחלל הנגב שהרי בלשון אין עצם ואפשר לגלגל אותה לתעלת ימים,לתחנה הידרו אלקטרית במפל של מי הים התיכון לים המלח,לעיר אוניברסיטאית בישוב בדואי (אוניברסיטת בן גוריון לא מספיק טובה לסטודנטיות בדואיות ?) לא נראה שהדרך לשנות את המיזרח התיכון עוברת דרך טקסים ומאמרים בעיתון.

 28. 60
  תודה על טור חשוב!
 29. 59
  גם הנאצים אינם אויב תשאלי את סבא .
 30. 58
  הרסו לאמא את הבית

  ב שנת שמונים ושש הרסו לאמא את הבית ב93 הרסו לי את הבית ב2001 הרסו לאח י את הבית 2010 הרסו לאחיין שלי את הבית. אין מקום שנעבור אליו אנחנו גרים במקום הזה משנות 1930. הייתי ברוב מדינות העולם לא נתקלתי בדבר כזה. אז כן אנחנו אוייבים.

 31. 57
  הם לא אויב אבל הם חייבים לקיים את החוק - מה שלא קורה בימינו...
 32. 56
  מיכאלי- כמה עצוב וכמה עלוב לגלות שאת, פמיניסטית עאלק, לא מבינה שבדווים הם כן אוייב..

  של הנשים!!!
  לכי, לכי ללמוד על מה שקורה שם לנשים האומללות..
  פמיניסטית עאלק..
  רדודה בדיוק כמו החבר הפודל שלה.. יודעים לקשקש קשקושים מקושקשים, יודעים לברבר סיסמאות חלולות,אבל שום תוכן ושום עומק..

 33. 55
  הם יותר קרובים לאחיהם הבדוואים בעזה ובסיני מאשר ליהודים ! בזים לשלטון בישראל ולחוק בישראל. עוד 10 שנים גם יבקשו מדינה נפרדת משלהם . שוב מירב מיכאלי יושבת בבית קפה בתל אביב ואנחנו תושבי הדרום סובלים מהקשקושים
 34. 54
  בלי שום שירות

  המדינה חייבת לכל אזרחיה היושבים בתחומה לא יכול להיות שאלפי תושבים עדיין גרים בפחונים ללא חשמל או מים ותעסוקה המתאימה לאופן חייהם זה יועיל גם למדינה וגם לבדווים ולשכניהם היהודים.

 35. 53
  לא "החוק מתעלם מהבדוויות". הבדווים הם המתעלמים מזכויות נשותיהם. זכויותיהן החוקיות במדינת ישראל מוקנות להן עם היוולדן ונגזלות מהן על ידי חברה מסורתית, קשיחה וסרבנית שיוויון. למה לסרס את האמת?כי זאת עוד בליסטראה שניתן ליידות בממשל הישראלי, המתקדם ביותר במזרח התיכון על 350 מליון הערבים שבו?
 36. 52
  הקיצוניות הסמולנית של מיכאלי לא מאפשרת לה לראות שהחברה הבדווית בדרום היא ברובה אוסף של עבריינים, סוחרי נשים, מבריחים, גובי דמי חסות, נהגים פרועים שמתנהגים ביותר כבוד לכבשיהם מאשר לנשיהם

  הקיצוניות הסמולנית של מיכאלי לא מאפשרת לה לראות שהחברה הבדווית בדרום היא ברובה אוסף של עבריינים, סוחרי נשים, מבריחים, גובי דמי חסות, נהגים פרועים שמתנהגים ביותר כבוד לכבשיהם מאשר לנשיהם

 37. 51
  הבדואים אולי אינם אויבים - אבל אין שום סיבה שיתפסו את אדמות המדינה בנגב, שכלל לא שייך להם. צריך לרכז את כולם בעיירות, תוך פינוי-פיצוי מהכפרים הבלתי מורשים שנבנו על אדמות המדינה, ובמיוחד יש לדאוג להשכלה לנשים הבדואיות, והחזרת הנשים השניות, שלישיות וכו' שהבדואים לקחו - למשפחותיהן ברצועה ובאיו"ש. זאת, כמובן, אם רוצים שוויון לנשים גם במגזר הבדואי.
 38. 50
  הבדווים אינם אויב, כמובן שלא, אבל אחרי משדר "תעודה"

  על מה שהם עושים לאריתראים ייקח לי הרבה זמן לא לראות בהם חיות אדם.

  אני יודעת שזה לא כולם, אבל מה שנראה במשדר הוא כל כך אכזרי ובלתי נתפס, שהוא משליך על כולם.

 39. 49
  הדבר היחיד שמובן מהמאמר הוא שהיא לא אוהבת את ביבי ומבזבזת הרבה מילים על לשון נקבה ובכך מסיחה את הדעת מהעיקר שכנראה לא קיים במאמר.
 40. 48
  מספר הבדווים מהדרום שמתגייס לצהל לא עולה על 150.מספיק עם השקרים

  מי שמתגייס הם הבווים מהצפון.הבדווים בדרום מתגייסים לתנועה האיסלמית

 41. 47
  הכל טוב ויפה ומגיע להם לקבל את כל הזכויות וגם את כל האכיפה על גניבות, פרוטקשן וכד'. המכללה היא כנראה טעות כי מהר מאוד היא תהפוך לביר זית קטנה וכר גידול למסיתים ומחבלים.
 42. 46
  לא האויב? לא כרגע.. הם גיס חמישי!
 43. 45
  HEM KEN
 44. 44
  לא בטוח שהתמרורים יסכימו לדעת הכותבת.
 45. 43
  אני עוד מחכה לראות למי את מצביעה עכשיו שציפי פרשה

  עשית כתבת הלל שבוע שעבר לציפי לבני.
  עכשיו אני מחכה לראות אם את מצביעה מופז או אולי באופן מפתיע את תצביעי עכשיו לשלי ?
  פתאום כל הכמותך העלו את שלי בסקרים ... מעניין למה

 46. 42
  נוטה להסכים איתך תכופות, אבל לא הפעם

  החברה הבדואית מסיבות של הזנחה של שנים רבות הפכה בחלקה לתופעה מסוכנת. מה שכבר נכתב כאן ע"יי אחרים נכון בחלקו. סחיטה, איומים, גניבות, נהיגה מסוכנת ופראית (אותה חוויתי אישית אין ספור פעמים...), הפעלה של חברות לא חוקיות להסעה לים המלח, הטרדה של תיירות בים המלח ועוד ועוד ועוד. אז הכל שחור? ממש לא! ידועה תרומתם הרבה של הרופאים הבדואים להצלת חיי אדם בסורוקה. אבל! חוק צריך לאכוף! ורצוי שכמה יותר גם במחיר של קונפליקט.
  אבל חוק

 47. 41
  כל מדינות ערב יודעות... הבדואים לא נאמנים לאיש פרט לשבט  גניבה, שקר, הונאה... הכול כשר. המדינה זה כלום, רק השבט נחשב.

  יותר נכון, רק הגברים בשבט נחשבים.

 48. 40
  חבל שבשכונה של מירב אין כמה בדואים. אני ממליץ בפניה לתקן את המעוות מה שיותר מהר.
 49. 39
  עם ידידים כאלה מי צריך אויבים?
 50. 38
  אחרי שהבדואים יתכנסו לישובי הקבע אפשר יהיה לדבר על שילובם ברצינות.
 51. 37
  "אם גם ממשלת ישראל תבין. . .

  את זה יום אחד. . ."הכיצד, גב' מיכאלי, איך, כאשר
  מדובר לא רק בגוי אלא בקבוצה גדולה של גויים. . .
  ומה אומרת ההלכה?!! והרבנים. . . ירחם השם. . .

 52. 36
  ביטול כל הקיצבאות. שכל אחד ידאג לעצמו.
 53. 35
  ציון- עוד כמה שנים בדרך זו לא יהיו יהודים בנגב-מה תעשה!
 54. 34
  הם לא אויבים אבל עוסקים כל היום בפשע ובדרכים יצירתיות לנצל את ביטוח לאומי ולשדוד קרקעות

  אזרח יהודי צריך 20 ועדות כדי להוסיף פרגולה לדירת שני חדרים.אלו גונבים אלפי דונמים,משקרים בבתי משפט ללא הרף.גונבים ,שודדים,עוסקים בדמי חסות.נישאים לכמה נשים ומקבלים ביטוח לאומי בלי סוף.אולי מיכאלי תגלה יוזמה ודוגמא ותרכוש בית ברהט

 55. 33
  בנגב לא צריך עוד מכללה אלא שלטון החוק, אכיפה קפדנית של שלטון החוק, לרבות לעניין מעמד האשה, הפוליגמיה ועוד, בנגב תביא לבטחון, כמו גם לקידום האוכלוסיה הבדווית.
 56. 32
  הבדואים הם אויב מהמסוכנים שיש

  אני מציע לך לבוא לגור בבאר שבע, הסיכויים שתיפלי לתוך בור בכביש כי הבדואים גנבו את מכסה הביוב הוא גבוה
  הסיכויים שפתאום לא יהיה לך טלפון גם גבוה כי הבדואים גנבו את הכבלים המחברים את הטלפון
  הסיכויים שיזרקו אותך מהכביש גבוה כי הבדואים משתוללים על הכביש
  ואם בטעות יש לך עדרי כבשים הסיכויים שלא תמצאי אותם בבוקר גם גבוה בגלל הבדואים
  הסיכויים שתקלעי לקרב יריות גבוה מאוד, כי הבדואים החליטו לעשות נקמת דם
  תעשי טובה לכולנו תפסיקי להתיפיף שם בצפון תל אביב, בואי לגור לידם ,ולאחר חצי שנה נשמע את דעתך

 57. 31
  פמיניסטית עאלק מסתבר שלהיות שמאלני הזוי take precedence
 58. 30
  שוב פעם פרס

  פרס שוב נדחף ושוב מכריז. הפעם הוא יבוא ויכריז על הקמת קמפוס אוניברסיטאי ברהט. מה ילמדו שם אולי ננו טכנולוגיה שפרס מתימר להבין בה ואולי מדעי המזרח התיכון החדש ועל קורבנות השלום? ואולי איך להבריח סמים ואריתריאים מבלי להשאיר עקבות? ואולי איך מקצרים את זמן גניבת כלי הרכב?

  פעם אמרו שאפשר לרמות מעט אנשים במשך הרבה זמן ואפשר לרמות הרבה אנשים במשך מעט זמן אבל אי אפשר לרמות הרבה אנשים למשך הרבה זמן. מסתבר שיש מקרים היוצאים המכלל.

 59. 29
  כשיהודים בונים במעלה אדומים בצורה חוקית- זה גזל. כשהערבים משתלטים על שטחים רחבים- האדמה שלהם
 60. 28
  עוד בשנות ה 50 הבדואים היו אויבים, מבריחי סמים, סכיני גילוח, משקפי שמש

  סיגריות ועוד. אני בעצמי השתתפתי במארבים ובתפיסת נשק מוברח, חשיש, ומשקפי שמש יוקרתיים. הבדואים נעו בשיירות חמושות ואפילו גם במקלעים MG 34. ולכן הם היו מוגבלים בתנועה חופשית בכל הערבה. היום הם דורשים בעלות על קרקעות המדינה. פעם לימד אותי המוכתר של כפר יאטה, שאצלם אין שוויון - אצלם זה אני עליך או אתה עלי. שיוויון זה סימן של חולשה. אבל אין לנו ערביסטים בממשלה. יש ח"כ אחד בקדימה שהסיר את מועמדותו לטובת מופז.

 61. 27
  האוניברסיטה כמס שפתיים

  המוסדות האקדמיים שלנו הופכים לאט מבתי ספר שנועדו להעניק לבוגריהם הכשרה אקדמית ותארים אקדמיים לסוג חדש של מס שפתיים. חזרנו לירושלים המזרחית, מיד הונחה שם אבן הפינה לקמפוס של הר הצופים המחודש. הקמנו התנחלות עירונית בלב השומרון, מיד הקמנו בה את מכללת אריאל. עכשיו יקבלו גם הבדואים אוניברסיטה, למרות שרהט רחוקה בדיוק כמו עומר הצמודה לה מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, והצעירים הבדואים רשאים ללמוד, לפי שעה, באוניברסיטה שנועדה לכולם. מה הטעם בהקמת אינספור מכללות, מרכזים בין תחומיים ואוניברסיטות במדינה קטנה כישראל. בכמה אוניבסיטות אמור צעיר ישראלי ללמוד בעת ובעונה אחת? האם לא עדיף להשקיע את המשאבים במספר מצומצם של מוסדות עלית במקום להפנות כל בוגר תיכון ל"אוניברסיטה"?

 62. 26
  כותבת לא מקצועית ולא אחראית, פשוט לא מכירה את העובדות בנושא.
 63. 25
  בעיית הבדואים

  הבעיה מורכבת בהרבה מהתמונה החיננית של מירב מיכאלי ממדינת תל אביב.
  הבדואים בנגב לא רק נגזלים מאדמות, אלא גם משתלטים על אדמות במהירות וביעילות.
  הם (גם אם לא כולם) לא בוחלים באלימות ואיומים נגד חקלאים יהודים כדי לגרש אותם מאדמותיהם. מקרה שי דרומי הציף את קצה הקרחון של התופעה, אבל זה לא מתאים לנרטיב של מיכאלי, אז אפשר להתעלם.
  מפקד בסיס של חיל אויר הנחה לא מכבר את חייליו שלא להשתמש באחת הכניסות לבסיס בלילה לאחר שבדואים תקפו מספר פעמים רכבים חולפים כולל חסימת הרכב, הכאת הנוסעים, זריקת חפצים כבדים על הכביש לפני מכוניות נוסעות וכו'. זה צה"ל בארצו!
  הבדואים עוסקים בפשע, סחר בבני אדם והברחות מכל סוג.
  תנועת "השומר החדש" (http://www.shomer-israel.org/) קמה בגלל בעיות קשות וחוסר תפקוד של צה"ל, מג"ב המשטרה והמדינה בכלל באלימות הבדואית.
  ואם כבר מדברים על זכויות הנשים שכל כך קרובות לליבה של מיכאלי - את זה היא לא תמצא במגזר הבדואי.
  זה לא כולם בכלל.
  יש רבים שעושים מאמץ להשתלב ולהתקדם.
  אבל, אי אפשר להתעלם מהמציאות הקשה והאתגרים הגדולים באמת לשילובם של הבדואים.
  אין כאן אפילו עניין של ערבים ויהודים.
  גם במצריים הערבית לא מצליחים לשלב את הבדואים או להכניס אותם תחת חוק וסיני הפך למערב פרוע שבו כל דאלים גבר.

  מיכאלי מרשה לעצמה פעם אחרי פעם לעסוק בנושאים היא לא ממש מבינה בהם מתוך תמונת עולם שמבוססת בעיקר על קריאת עיתון "הארץ"

 64. 24
  8 יצאת תותח
 65. 23
  השמאל הוא האוייב, ומעניין שזה תמיד אשכנזים, בבקשה מחקר אקדמאי

  אני פונה לאקדמיה בבקשה לפתוח במחקר שיבדוק מדוע כל אלה שתומכים בפלסטינים ומפיגינים תמיד נגד המדינה הם אשכנזים, למשל נטורי קרתא
  אנרכיסטים נגד הגדר, שלום עכשיו, כל אלה שהם אנטי תרבות באריאל
  תודה

  1. בניגוד לעמדתך אני "ספרדי טהור" , בן להורים מצפון אפריקה, אני שמאל מובהק ואתה גזען שמקומו בכלבוש
  2. תתגלחו על זקן הספרדים.

   הם פשוט לא חיו מעולם עם ערבים,ולא מבינים את עומק השנאה קינאה שלהם במיוחד למי שלא מקבל את האסלאם.

  3. הצליח להם!

   תינוק שבוי וחמוד.הלוואי והיה לנו פרטנר אמיתי לשלום!

 66. 22
  היום את מציעה לתת לבדווים להשתתף בקביעת גורלם

  מחר תציעי לתת לפלסתינאים להשתף בקביעת גורלם, מחרתיים תציעי למדינת יו"ש לתת לתושבי ישראל להשתתף בקביעת גורלם, וביום שאחרי מי יודע.

 67. 21
  למה נותנים למגישת טלויזיה זוטרה להביע עמדה?
 68. 20
  שילמדו ברהט - דבר רצוי. אך שלא תיהפך למכללה איסלאמית

  אחרת מה עשינו?!!!!!!!!!!

 69. 19
  מסר למירב מיכאלי

  מירב שלום,
  אני מזדהה עם רוב טענותייך בטור שלך.
  יחד עם זאת, אני מוכרח לתקן אותך בפרט חשוב -
  דווקא בדיונים של וועדת השופט גולדברג היו נוכחים
  נציגים בדואים כשותפים מלאים לתכנון עתידם.
  הבעיה נעוצה במתווה פראוור, אשר כפי שכתבת,
  תוכנן כמבצע צבאי, ואינו לוקח בחשבון חלקים
  משמעותיים מדו"ח ועדת גולדברג.

  1. אולי תפרט

   נראה שאתה יודע, כפי שאתה טוען,

   אז מהם ההבדלים המשמעותיים מדו"ח גולדברג?

   ולגבי מתווה פראוור, אני שמעתי שהשר בגין מקיים דיונים רבים בנגב עם הפזורה, לא מסתדר לי עם הגישה שלך....

 70. 18
  בהקרב חג הפסח,עלינו לזכור בכל דור ודור יש "המוכרים נפשם לשטן".
 71. 17
  במיטבה, האמנם?

  גם אני הייתי רוצה שייתנו לי טור דעה ואני אכתוב שם מה שאני רוצה, הכי קל זה פשוט למתוח ביקורת בלי לבדוק את העובדות. לקום בבוקר בתל אביב ולהחליט שבוועדת גולדברג לא היו נציגים של הפזורה הבדואית (טעות). נניח להחליט שהבדואים לא משתתפים בדיון על עתידם (טעות). סתם ככה, להתעורר בתל אביב ולכתוב מסכת שלמה של שקרים. זה תמיד טוב. ישראל 2012, תקשורת חריפה, נושכת ומקצועית.

 72. 16
  הכתבת לא מכירה את העובדות

  אבל זה כמובן לא מפריע לה. היא מקשקשת ומטעה את הציבור אבל למי אכפת.
  אין כמו עיתון הארץ, עיתונאות מקצועית אמיתית.

  1. נכון. היא לא מקצועית ולא מבינה. אבל היא מפורסמת
  2. אתה חושב שהיא אספה אותן בעצמה? היא מוזנת על ידי ארגונים אינטרסנטים ש"מאירים את עיניה" בניירות עמדה מטעמם.
  3. לא נכון, היא גם קוראת "הארץ"
 73. 15
  הלאה לאיסלם הקיצוני

  רק שינוי עומק מתוך החברה הבדואית יביא את השיויון שם. האיסלם הקשיח הוא הבעיה ולא המדינה.

 74. 14
  ום האסטרטגי על עתידה של ישראל נמצא בממשלת הימין הקיצוני המתנחל של ביבי
 75. 13
  המדינה יכולה לעזור בשוליים לנשים הבדואיות. אק שינו
 76. 12
  מה כל כך קשה לך להבין?!

  הבדווים הם סוג של אויב כי אם אני לא ישנה בלילה מחשש שמחר בבוקר יתחילו לבקש מאבא שלי פרוטקשן ואף אחד לא עושה עם זה כלום- הם סוג של אויב! תמשיכי לכתוב את הטורים חסרי הבסיס שלך מאי שם במדינת תל אביב, והגישה הפטרונית של לבוא ולהציל ממש תוביל אותך רחוק.. בהצלחה!

 77. 11
  צפונבונית,שמרכז חייה בין שינקין לדיזנגוף,פתאום מבינה בחיי הבדואים

  כתבה לא רצינית של מי שלא יודעת ומכירה את הנגב ובעיותיו של האזור הזה.

  1. היא ראתה בדואים רק בתמונות

   היא לא נסעה בכביש בדרום שלפתע התפרץ אליו בדואי.
   רק היום ניסה בדואי בסובארו ישנה לעקוף אותי על השוליים מימין בכביש לבאר שבע במהירות משוערת של 140 קמ"ש (ואני עוד נוהג בסיאט חדשה )

 78. 10
  חבל שלנשות מתנחלי מיגרון אין את מירב מיכאלי
  1. מירב מיכאלי לא סובלת מתנחלים.
  2. מתיישבים גיבורים!

   מה זה מתנחלים?

  3. תקרא את הספר שכתבתי

   אחד לפני שופטים

 79. 9
  הבדואים בנגב

  מאמר מאוד לעניין

 80. 8
  נכון מאוד - בדיוק אותם הבדוואים שדרשו מבית המשפט לתת להם אוטונומיה בנגב - מירב את נוכלת - הבדויאם זה סרטן - הם גונבים , אונסים , עוסקים בסמים , משתלטים על שטחים שאינם שלהם רק לאחרונה ביה"מ העיף אותם עם השקרים שהם לעזזעל . עדיים הם מביאים מעל 10 ילידים שאני צריך לממן דרך ביטוח לאומי , הם לא הולכים לעבוד ופשע זה הדרך היחידה שהם מכירים חוץ מזה שהם עדיין מתיתנים עם מספר נשים שזה אסור בחוק וגם רוצחים אותן על כבוד המשפחה - לה על זה את לא אומרת דבר ? לומר לא חצי אפילו עשיירת אמת היא לא אמת תראי את כל התמונה , לא כמו שאת רגילה
  1. נכון כתבת. התרופה היא - ריכוז הבדואים בערים ועיירות, תוך פינוי-פיצוימכפרים בלתי מורשים שנבנו על אדמות המדינה, מתן השכלה לנשיהם ובנותיהם, והחזרת הנשים השניות, שלישיות וכו' להוריהן ברצועת עזה.
  2. בורות וגזענות ניגרת מדבריך

   לפני שאתה מתלהם לך לך, למד את הסטטיסטיקות וראה את הנתונים לאושרם . יש רבבות שעובדים ומתפרנסים למחייתם ואינם נשואים לשתי נשים או יותר ומגדלים את ילדיהם כמהנדסים רופאים עורכי דין ועוד... ומי שרוצח מכל מניע יש מערכת משפטית שתדון אותו על כל לא משנה מהי דתו, צבעו או מעמדו.
   אתה וכמותך לא נראה שממנים משהו וקיצבת הביטוח שאתה מדבר עליה אפילו לא מאכילה את האנשים לחם בלבד

  3. שתתרכז אתה בעיירות, עם כל הדומים לך
 81. 7
  הם לא אויב -הם רק מעורבים בכל סוג של פשע אפשרי.הם רק משתלטים על אדמות

  המדינה(שום מדינה ערבית לא הכירה בשטחי נדידה היסטוריים כרכוש פרטי)לוקחים דמי חסות עוסקים בהברחה ובסחר בבני אדם גונבי מתכות במימדים מפלצתיים ומעורבים בעבירות רכוש מכל הבא ליד.הם לא מסוגלים לשום עבודה לבד מנהיגה (עפי'רוב מופרעת ומסוכנת)ועבודות עפר.ראיתם בדווי נגר ,בנאי, רצף פועל במפעל(מעטים שבמעטים).באמצעות ילודה במימדים מפלצתיים הם חיים ברובם הגדול על חשבון המדינה ומשלמים הכנסה באמצעות פשע.

  1. ראיתי בדואים עובדים

   ראיתי בצפון. המצב בצפון אמנם שונה מבדרום, אבל זה אומר שאפשר.
   אני לא אומר שזה קל.
   אני לא מתכחש כמו הכותבת לבעיות הקשות מאוד שיש עם הבדואים.
   אני רק אומר שאנחנו חייבים להאמין שאפשר לשלב את הבדואים כמו שנעשה בצפון והרבה יותר מזה.

  2. מה שכתבתי מתייחס לבווים בדרום.אתה צודק שהמצב בצפון שונה
 82. 6
  הבדווים אינם האויב - מירב מיכאלי היא האויב האמיתי של העם היושב בציון
 83. 5
  אבל הרי הציונות החמדנית מנשלת אותם רק בשל היותם שם, הא ותו לא ואין סיבה אחרת הידועה לשכל הישר
  1. לבדוואים בהגדרה אין שטח קבע ! הם נדדו דורות .פתאום הפכו לנדלניסטים ובונים ווילות על אדמות מדינה !!! חבית חומר נפץ של פשע ,אונס, פרוטקשן ,ניצול נשים,פוליגמיה, הברחות ,וסמים - ממש לא צדיקים
  2. עם ישראל נדד בתחילה מעירק לכנען ואחר כך למצרים ומשם לסיני ושוב לכנען
 84. 4
  אם הם לא אוייב למה הם מתנהגים כמו אוייב ???????
  1. כשמדינה נוהגת בחכמה, היא מקדמת ככל יכולתה אוכלוסיות חלשות בה, משקיעה בהן הרבה כסף, בחינוך, בתעסוקה ובתשתיות, ואז, לפתע פתאום, האוכלוסייה כבר לא מתנהגת כ-"אויבים". אבל אצלנו יש ממשלה גזענית לכל דבר וכך היא יוצרת לנו אויבים מבית.
  2. גם מי שיש "הצדקה" להיותו אויב הוא אויב

   למה הדבר דומה, לסטודנט המבקש העלאת ציון, אך במקום להראות שהוא יודע יותר הוא מסביר למה אינו יודע.

 85. 3
  כמה טוב אם הבדווים יבינו שנשים אינן חפצים שאפשר

  חפצים שניתן לאסוף, לאגור,להכות, לאנוס, להרוג. גם לכך יש למר מיכאלי תפקיד

 86. 2
  בדווים אינם אויבים בגלל שהם מתגייסים לצה"ל.ומי שמתגייס לצה"ל תורם.ומי שתורם מגיע לו לקבל.

  היה מזמן צריך להפלות לטובה את הבדואים.
  הבדואים בניגוד לערביי א"י מתגייסים לצה"ל ורק בגלל זה יש לעזור להם.
  הם שותפים חיוביים.

  1. 40 איש (!!!) בשנה מצטרפים לצה"ל ורובם מנודים ע"י האוכלוסיה
  2. צודקת.

   אבל אם יתחשבו בבדווים לא יהיה לאחינו המתנחלים וה״צדיקים ״ באשר הם...

  3. אולי אחוז אחד מתגייס לצה"ל. ובשם האחוז הזה- הם מעוללים נזקים איומים למשק, לנגב, לחברה ולכלכלה. עוד תרומה כזאת ואבדנו.
 87. 1
  כאיש הנגב משנת 1956- מסכים עם כל מילה.
  1. כחקלאי בנגב-הבדווים הם האויב הגדול שלי ואחר כך היבלית

   בניגוד לכותבת שאין לה מושג קלוש על מה היא מדברת -אני חיי את חיי בשמירה במקום לגדל-

  2. צה"ל אוסר להחנות טנדרים צבאיים ברחבי הדרום, מחשש שיגנבו על ידי בדואים