השיטה של נתניהו: הפחד ומשול

בנימין נתניהו פיתח בשלוש השנים האחרונות שיטת ממשל חדישה, שאינה מצויה בספרי הלימוד של מדע המדינה, ואפילו "הנסיך" של מקיאוולי לא מכיר אותה. שם השיטה "הפחד ומשול", והיא בנויה משלושה שלבים.

בשלב א' מפחידים את הציבור באסונות נוראיים, עד שנשמתו כמעט ופורחת. בשלב ב' מגיע המנהיג הגדול, ירום הודו, ומציע דרכי מילוט מהאסון. בשלב ג', העם האסיר תודה הולך לקלפי ומצביע בעבור המנהיג הגדול. וכדי שיהיה ברור מי הוא המנהיג הגדול מקפיד נתניהו להפחיד את הציבור כל הזמן ובלי הפסקה בכל הנושאים שעל הפרק: הפלסטיני, האיראני והכלכלי, וגם להציע דרכים להימלטות מהתופת.

השבוע טיפל נתניהו בנושא הכלכלי. לאחר שהפחיד אותנו במשך שבוע במחיר הבנזין שיעלה ב-20 אגורות, הוא הפשיל שרוולים, עבד כמו משוגע, וברגע האחרון במוצאי שבת, כמה רגעים לפני מהדורת החדשות, הצליח למצוא פתרון גאוני: קיזוז המחיר ב-15 אגורות. איזו הקלה, איזה ניצחון, כמה אנחנו אסירי תודה למנהיג הגדול.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

למחרת הסביר לציבור, שמדובר במעשה אחראי ונכון, כי "מי שאומר שאפשר להוריד מסים ולהרחיב הוצאות בלי חשבון הוא נעדר ידע כלכלי וגם נעדר אחריות. אנחנו צריכים את המסים כדי לקנות עוד כיפות ברזל, להשלים את סלילת הגדר ולעזור לקשישים ונזקקים... גם הפעם לא נפרוץ את מסגרת התקציב".

והשומע עומד נפעם ונדהם. הנה המנהיג מסביר מדוע אסור להוריד מסים ולהרחיב הוצאות, אך בהמשך דבריו הוא מציין שכבר הוריד ארבע פעמים את המס על הדלק, בסכום מצטבר של 80 אגורות. איך הוא מצליח לומר דבר והיפוכו בלי להסמיק?

את זה עושים כאשר משוכנעים שהציבור טיפש, שאפשר למכור לו הכל והוא אפילו לא ירגיש. כך אפשר מצד אחד לדבר על אחריות, ומהצד השני להראות רגישות וחמלה לקהל הנתינים המסור.

נתניהו גם סיפר, שכספי המסים אינם מבוזבזים כך סתם. הם מופנים למטרות נאצלות כמו "כיפת ברזל", קשישים ונזקקים. שום אגורה אינה מועברת לדיור מסובסד לחרדים, לקצבאות לבני הישיבות שאינם עובדים ולא משרתים, לבניית יישוב חדש "מגרון עילית" ל-50 משפחות פורעות חוק, שיעלה עשרות מיליונים, שיילכו להכשרת הר טרשים קירח ושמירה צבאית צמודה. שום אגורה גם אינה מבוזבזת על הממשלה המנופחת ביותר בהיסטוריה שלנו: 29 שרים ו-7 סגנים.

אבל כל זה הוא לא כלום לעומת אחיזת העיניים הקרויה "אי פריצת מסגרת התקציב". כי עד היום הממשלה טרם החליטה איך לממן את 10 האגורות שנגרעו ממחיר הבנזין לפני כחודש. עכשיו יש לה עוד 15 אגורות לממן. לשם כך המציאו באגף התקציבים "תוכנית התייעלות" במשרדי הממשלה, הכוללת קיצוץ של 2% בתקני כוח האדם, שינוי חישוב שכר עידוד והקטנת השעות הנוספות ב-20%. איזו בדיחה גרועה. איזו פיקציה נהדרת. הרי ברור שאין סיכוי שתוכנית כזאת תבוצע. הרי מדובר בראש ממשלה שאינו מסוגל לעמוד בלחץ אפילו בנושא הדלק, אז איך יעמוד במאבק מול עופר עיני והוועדים הגדולים?

סדרת ההחלטות הפופוליסטיות בעניין הדלק מאותתת לכל הפוליטיקאים, לכל הוועדים ולכל קבוצות הלחץ, שיש כאן ראש ממשלה חלש ולחיץ ושר אוצר שאינו עומד בפרץ. לכן הלחצים רק יתגברו והוויתורים יתעצמו, ככל שנתקדם לקראת הבחירות, וזה מסוכן ממש.

נתניהו אכן אינו "נעדר ידע כלכלי", אך הוא פועל כמי שאינו מבין דבר במאקרו-כלכלה ובניהול. הוא ויובל שטייניץ מדרדרים את המשק, לאט אבל בטוח, לתקציב פרוץ, לגירעון מופרז, להורדת דירוג האשראי, להעלאת הריבית, להקטנת ההשקעות, להגדלת האבטלה ולמשבר מאקרו-כלכלי קשה.

התקווה שלהם היא אחת: שהמשבר יגיע יום לאחר הבחירות. ועד אז ימשיך נתניהו להפחיד אותנו, "להציל" אותנו ולדאוג לדבר אחד בלבד: שנשים את הפתק הנכון בקלפי.

Read this article in English: Frighten and conquer

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 58
  חויות מהשכונה לפוליטיקה

  אם יש עונש קשה ומענה למתמודד לראשות הממשלה ,,זה לעלות לזירת האבקות הפולטית ,,ולא למצוא מתמודד ראוי לקרב על כסא ראש הממשלה,,,הרי ציפי היתה חלום הבעטות של ביבי כמי שהוותה איום שהסתבר כטעות אופטית ,,משהו שכך לעדכן את ציפי ששיטת הבחירות שונתה והבחירה היא מפלגתית ולא אישית לראשות הממשלה ,,אך ציפי התנחמה בכך שלצד בנימין ומכור כוחו הוא לברמן,,,שמספיק חכם שמספיק לצאת בהצהרות גיזעניות שייש להן להן קהל רב במיוחד אצל הצעירים שרוצים ללכת מכות והסיבה היא לא הדבר שבגללו השתוללו כך שדבריו נפלו על ציבור לא קטן
  שתוצרתו ושיווקו וייש קונים למשנתו ,,,בעוד ביבי ומפלגות אחרות מזיעות ונלחמות על כל קול ,,טוב אחזור לעיקר ניכר על ביבישהוא סובל מאוד מבבדידותו לבד בראש הפרמידה ,,מביט מקווה למצא מתחרה ראוי,,שביבי יכל להזריג לוריד הפולטי שהוא מכור אליו,,,אך כאברהם אבינו במדבר תר אחר אורחים ולא רואה דבר באופק אז הוא ממציא לו אתגרים שהוא יוצר כמו המשחק החביב עליו מחירי הבנזין שמזניק אותם שהייה קצת אקשן,,,וכמו בריון שכונתי מעיף סטירה ללא סיבה לשר האוצר ששואל למה ?וראש הממשלה לא מעניק לו אפילו מבט וממשיך בדרכו,,ושייטניץ מבין שאים חפץ חים הוא בפוליטיקה אז מותר לו לומר רק מילה אחת,,אחרת ראש הממשלה ימחק אותו כמו נמלה,,,באמת איש מסכן נתניו את התפקידים לממשלה הבאה הוא חילק
  יש רמז עבה דיו מצד מפלגות חדשות לרוב קיקיוניות,,,וביבי אומר למה לא שיהנו ייש מספיק כסף ותפקידים לכולם,,,על פי הסקרים כייף לאזרחים לשכב במזדורונות כאלו היו מצורעים ,,כייך לשלם מיליון שקל לחודש בעבור שכירות
  ומי שרוצא בית בית פרטי אומרים לו "תשתוק אך אתה מדבר "אף אחד לא טורח להסביר בפשטות הכיא נמוכה לאנשי עירות פיתוח שמצב הקשה הוא לא בגלל הערבים או השמולאנים,,,אלה באותיות שהם משלשלים לקלפי ובכך גוזרים על עצמם שימור מצב העוני לעוד 4 שנים,,,מה ייש מצב שאנו באמת מטומטמים על גבול החולןניות או סתם נהנים מכךש,,,,,,,,,,,אין זה יאה לכתוב בעיתון את אשר רציתי ,,וכל מי שידבר בתוכניות הבוקר ויספר על מצבו ומצבה העגום של המדינה ,,,יש להנחות את המראיין לשאול אותו שהאים יכל להיות שבפתק שהוא שלשל אין לא על מה להלין אלה על עצמו בלבד ,,,אבל במילים יותר פשטות אחרת המאזין יומר לא תזכור שאתה התחלתה עם הקללות

 2. 57
  שיטתו של שטרסלר וחבורותו הן הפחד ומשול

  קודם מספרים לנו שנתניהו לחיץ ולא אמין - ואז הוא נבחר
  ואז מספרים שהוא לא יוכל להקים ממשלה - והוא מצליח
  ואז הוא יפגע בכלכלה - וראו זה פלא מדינת ישראל בצמיחה טובה יותר מאירופה
  והוא לא יביא שלום - נו באמת אבו מאזן מפחד להפסיק את הסיכסוך שמשלם לו את המשכורת
  והוא יחרר מלחמה - בינתיים לא פרצה שום מלחמה (להזכירם -שתי מלחמות בתקופת אולמרט רת ליבני)
  ויבודד את ישראל - העולם מבין את דבריו ולוחץ על טהרן בצורה שלא בוצעה מעולם
  ולא ישקיעו בחינוך - חוק חינוך חובה חינם מגיל שלוש (נכון שיקח 2-3 שנים ליישום מהר
  ויהיה קפיטליסט - ובינתיים מכסחים את חברות התקשורת..
  אני מקווה שתפרסמו את התגובה שלי - למרות שהיא חיובית

 3. 56
  פחדתי בשואה,פחדתי במלחמת השחרור,פחדתי בממשלות בן-גוריון,

  כחירותניק לא קבלתי עבודה,במחצבה הקרובה לביתי!
  לא היה לי פנקס אדום,פחדתי,אז פחדתי,במשרדים ממשלתיים משאלות,זהות!
  דבר אחד היה טוב=מבצעים הצבאיים,המלחמות שנוהלו ללא רבב,
  לא פחדנו,בן-גוריון אמר :הקם להרגך השכם והרגיהו! אנחנו השכמנו,וניצחנו!
  אך העלמנו מסים,קנינו בשוק שחור,עבדנו בלי להכריז במס הכנסה!
  פחדנו כל הזמן!-הבנים במילואים!
  מאז המהפך,פוחדים במחנה האחר,"שנולדו למשול"
  האשם למצבינו:נתנייהו-כמה פשוט! חג שמח!!!!!!!!

 4. 55
  להעלות מיד את מחיר הדלק !!!! לנו לזקנים ולחלשים ולחולי הנפש ולילדים במצוקה , אין ממילא מכונית וגם לתחבורה צבורית אין לנו כסף. בעצם אין לנו כסף אפילו לתרופות.
 5. 54
  קצת הגינות נחמיה

  בעיון בפירסום משרד האוצר לעניין צפי לגביית מיסים על הדלק לשנהמוצגת העלה מתונה בהכנסות המדינה ממיסי הדלק אז מדוע לקחת טרמפ על האמרת מחיר הנפט בעולם ולעשוק את הציבור?

 6. 53
  הפחד ומשול - נדמה לי ששריד היה הראשון להשתמש במושג הזה - אבל מה זה משנה. הוא באמת מפחיד וכנראה ימשיך למשול ולהפחיד עוד איזה קדנציה אחת או שתיים משום שהטריק ממשיך לעבוד. ובמידה וזה לא משיך לעבוד, אפשר תמיד לארגן איזה חיסול קטן (החיסול סיכל פיגוע איום) שגורם למטר טילים, והנגלה החדשה של ההפחדה יכולה להתחיל.
 7. 52
  כבר למדנו .שאתה אומר הפחד ומשול. זה אומר.

  להגיד לציבור את האמת בפנים גם כאשר זה מפחיד. זה נקרה למשול. בכל מקרה. מהפך. הציבור מאמין היום לשלטון [כל הסקרים מראים את זה] ולא לתקשורת אתה שליכם של אדונים.. אתם פועלים היום רק. ובשם של טיקונים. ופנאי פלוס היום העיתון היותר נקרא בישראל. בגלל התמונות רק לזה הציבור מאמין.

 8. 51
  99% בעתונות,מכפישי נתנייהו!! עדי תתחיל לקרוא!תלמד!!!!!!!!!!!!!!

  מכירים את הסיפור עם השיירה שעוברת?????????????
  במניפסט הסוציאלי!!!......

 9. 50
  רק חבל שנחמיה מצטט את גאון הדור האמיתי- יהונתן גפן

  שאמר בדיוק את הפסקה הראשונה בכתבה בחדשות... איי איי איי... המוזה לא נפלה עליך, הא נחמיה?

 10. 49
  שיטת "הפחד ומשול" קיימת מאז קום המדינה, אנשים חיים בישראל בסטרס מיותר כל הזמן

  הפתרון הינו לברוח מארץ אוכלת יושביה (אבל לא משמינה)
  "מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו"......

 11. 48
  מופז יצור גרעון הרבה יותר גדול ואינפלציוני כדי לבסס את שלטונו
  1. מופז עלול מהרגל עוד עלול לעזוב את קדימה מהרגל
 12. 47
  שטרסלר למה אינך כותב על ביטולו של ביטוח סיעודי ששלמתי במשך שנים לקופת חולים , איפה הכסף??
 13. 46
  שטרסלר למה אינך כותב על התספורת לקופות הפנסיה ??

  זה באחריות הממשלה הזאת

 14. 45
  אמת ויציב.ונוסיף-צריך להיות פילוסוף,שר אוצר,בכדי להסביר את הגאונות בצעדים הננקטים.עד מתי ישתטח שטייניץ על פי אדוניו?רחמנות...
 15. 44
  השיטה של נתניהו

  חפרת עם החרדים מאת שונא נורא תכפייה הדתית

 16. 43
  הפחד כמוטיב מרכזי

  ביבי אוהב להשתמש באלמנטים המעוררים פחדים ובביטויי פחד. זוכרים את "הם מפחדים", איך חגג הביבי סביב הצגת התכלית הזאת. נכון לעכשיו, הוא מפחיד את אייפאק, ומנסה להפחיד גם אותנו בהעלאת זכרון איימי השואה. זה השיג והשיח שלו. אין לו משהו אמיתי להציע, חבל רק שרבים נוטים לנהות אחריו. אולי משום שהפחד הינו מכנה משותף עבור מי שאינם יודעים לחשוב.

 17. 42
  התרחיש היווני הולך ומתממש כאן, בישראל,אלא שלנו אין את מחלצי גוש היורו..
 18. 41
  זאת טענתי לאורך הקדנציה האחרונה

  ביבי מזלזל בעם נחמיה אתה יודע מה לצערי המעמד החלש שנדפק תמיד ברובו מצביע ביבי כמו עדר וביבי יודע זאת

 19. 40
  בשבת נאלצתי להפגש עם מישהו בבית קפה בת"א. בחוץ הזדנב תור של 100 צעירים מאלה שרודפים אחרי צדק חברתי שהתבשלו שעה בשמש כדי לשלם את המחירים המופקעים של הקפה היוקרתי הזה
  1. נאלצת? לא יכולת להודיע או לבקש או להציע בית קפה אחר? יש סתירה פנימית בתגובה שלך.
 20. 39
  תיקון: הציבור אינו טיפש. הציבור שמצביע לליכוד הוא טיפש. אבל איפה החידוש?
 21. 38
  .Waiting for Godot

  האנשים החושבים שקוראים את "הארץ" עדיין ממתינים בסבלנות למאמר השלילי הראשון על אובמה או מנהיג "ליברלי" אחר בארה"ב (או בעולם?), ולמאמר חיובי ראשון על מנהיג שמרן בארה"ב (או בעולם?). גם למאמר חיובי ראשון על רה"מ נתניהו. בהקשר זה ראוי להעיר שבמרבית המדינות הדמוקרטיות ה"ליברלים" מייצגים את דיירי שכונות הפשע, בעוד שהשמרנים את קורבנותיהם. עניבת החנק ה"ליברלית" בעזרת הטלביזיה התבררה כיעילה בהרבה מזו של מיליציות חמושות וקלגסי משטרה עוינת.

 22. 37
  ומה השיטה שלך נחמיה?

  להפיץ שנאה? היית במקומו? נשאת בעול? ניהלת? פקדת? התמודדת?
  מניין הבטחון העצמי המנופח?
  מנין התחושה שאתה יודע טוב יותר מה צריך לעשות? ואיך לפעול כדי להגיע לשם? ואיך להתמודד עם אילוצים אין סופיים? ואיך להשביע את רצון הכל - לחלק ולהשאיר עוגה שלמה?
  אתה כנראה מומחה גדול בחקר ביצועים, תכנות לינארי, אופטימיזציה של תהליכים!
  או שאתה עוד קשקשן עם אכסניה מכובדת, שמחפש מה לכתוב בכל מחיר.
  לדעתי אתה משתטה דרך קבע. יכולת להשתלב במערכות ולסייע להן במקום לצעוק שטויות ברחובות.

 23. 36
  למה צריך להסביר? הכל כבר נאמר על ידי המנחה בטכס הזכרון על הכרמל

  כאשר מדרדרים את החינוך נמוך נמוך מפסיק הציבור להבין את הנקרא, את הנאמר ואת הנעשה ובכלל בין טוב לרע

 24. 35
  כמה שטויות

  הרי כל מה שהוא אמר על ההתנתקות קרה. אז מבחינתך זה הפחדות.

  אני מעדיף בשלטון מישהו שידע מה לעשות במקרה והאיום האיראני יקרום עור וגידים (פצצה).
  אני מעדיף בשלטון אדם הבמין דבר או שניים במאקרו כלכלה ומבצע את המדיניות שעל סמך הבטחותיו הוא נבחר ולא ראש ממשלה ימני שמבע את מדיניות השמאל כמו אריק שרון.
  רק לכם קשה לקבל את זה שנתניהו מקיים הבטחותיו לימין. אז מעלילים ומקשקשים.
  תמיד ידענו שאם נבחר בנתניהו יורדו המיסים הישירים ויועלו העקיפים. הכל הוא אמר לפני. נראה לי שמי שמפחד זה אתם ומה שמפחיד אתכם זה הציבור שמזמן קורא את השטויות שלכם, מתעצבן או צוחק ושם מחל בקלפי.
  השמאל הישראלי מת. מה שנשאר לנו זה טיפה שוליים קיצוניים משני הצדדים ומסה במרכז. כמו רוב העיתונאים אתה נמצא בשוליים.

 25. 34
  כן, נתניהו הבין מזמן שרוב בני האדם מטומטמים. לא סתם הוא בילה את כל השנים האלו בארה"ב -

  מדינה שבה עשרות מיליוני רדנקס רפובליקאים שלא יכולים להרשות לעצמם טיפול רפואי חצי-נורמלי יוצאים למלחמת חורמה על ה"סוציאליסט" שמנסה להבטיח להם ביטוח רפואי מינימלי, או על זכותם של מיליארדרים שעשו את הונם מתיווך ברכישת ושחיטת חברות (תוך זריקת העובדים לרחוב) לשלם מס הכנסה אפסי על הרווחים שלהם.
  לא, לא בדיוק שייך לנושא הכתבה הספציפי, אבל השיטה - ההפחדה תוך בניה על טמטומם של רוב בני האדם - משותפת לימין באשר הוא ימין.

  1. הטרגדיה ידועה העניים או שאינם מצביעים או שתומכים בימין שתמיד דואג לדפוק אותם
 26. 33
  זה כבר קרה פעם בהיסטוריה

  יכול להיות שנשכח מלבו של הכותב מנהיג כזה, גם זה יכול לקרות, אבל לי זכור מנהיג שכזה.
  הוא היה שולח ביריונים פורעי סדר שישליטו אנרכיה ברחובות ואז היה מופיע כמנהיג שישליט סדר.
  אותו הדבר כאן בזוי

 27. 32
  נדרשים מונחים מעולם הרפואה לתאר את ביבי הפאניקיסט הזוועתון והמבועת מעצמו
 28. 31
  השיטה הבדוקה

  אם הוא רק יכול לבצע הוא בירוקרט (ברק).
  אם היא רק יכולה להתחרות היא פוליטיקאית (ציפי).
  אם הם רק יכולים לקבוע הם בשלטון (הליכוד).
  ואני לא בשלטון וגם לא מייצג אף אחד אז אני מדגיש שזו רק דעתי.

 29. 30
  זו דווקא שיטה ישנה. אמליץ על קריאה בעיון של הספר

  הפחדה-- גזירות --הקלה בגזירה ברגע האחרון: זה מעגל רשע שבו משתמשים הרבה מנהיגים בעולם כדי לעבוד על ההמונים

 30. 29
  הציבור הדפוק ביותר ממשיך להצביע לביבי!

  נחמיה, אכן דברים כדורבנות כל מילה פנינה. אז מדוע הציבור שהכי נדפק מכל כיוון אפשרי, וגם עם פרוץ מלחמת גוג ומגוג מול איראן לא יהיה לו ממ״ד או מקלט להסתתר, ממשיך וימשיך להצביע ליכוד-ביבי? זה כנראה מגיע לנו.

 31. 28
  אבל הציבור באמת טיפש - ראית את הסקרים?

  השיטה של נתניהו עובדת, עובדה. בסקר האחרון שפורסם הליכוד אפילו עולה באיזה מנדט-שניים. אז למה שישנה אותה?
  מזכיר לי ויכוח שהיה לי לפני הרבה שנים עם אנשים שבו אמרתי שמי שאשם בכך שהפוליטיקאים שקרנים הם המצביעים. בא מישהו, מבטיח הרים וגבעות, ואחר כך כמובן לא מקיים. במי בוחרים בבחירות הבאות? שוב באותו אחד ששוב מבטיח הרים וגבעות. לעומת זאת מי שאומר את האמת ולא מבטיח מה שאי אפשר לקיים, נשאר מפלגה קטנה או ממש נעלם. מכיוון שהפוליטיקאים לא טפשים כולם הבינו את המסר כבר מזמן ולכן התנהגות בהתאם.

 32. 27
  תגובהרמי תגובה ל14

  צא לרחוב דבר עם אנשים ותבין שהעם יותר מטיפש עם מטומטם שנותן לטיפשים את השלטון

 33. 26
  השיטה מתוארת בספרו של אורוול 1984
 34. 25
  אז מה עוד חדש תחת השמש? לא לך להתאמץ, אה?
 35. 24
  חד כתער !
 36. 23
  כשאזרחי ישראל מנוונים את מוחם בצפיה באח הגדול ושאר תוכניות ריאליטי

  מכחידות נוירונים, אין פלא שממשיכים להצביע לביבי.

 37. 22
  חה חה חה, שנים השמאל עסק בנסיון להפחיד את הציבור במה שיקרה אם לא יקבלו את הזיותיו, תמיד התבדה. כמעט כל יום יש כאן מאמרי הפחדה בעניין אירן, הערבים ועוד, אך מה? הימין עוסק בהפחד ומשול... לא, חביבי, הימין/מרכז עוסק בעשיה, השמאל עוסק בהפחד וחתור במימון מדינות זרות עויינות... נשלח בשנית
 38. 21
  אני לא מבין!?

  ישראל אחת הכלכלות היציבות בעולם (עובדתית) אבטלה נמוכה צמיחה יציבה (עקב צריכה מוגברת) אז תסבירו לי למה כל יום וכל היום משמיצים את האיש שגרם לכך ? אוהבים לשנוא את נתניהו ואישתו שמאל רדוד שיגיד הכל ע"מ להפיל את נתניהו. אבל העם חכם ולא אוכל את השטויות שמנסים להאכיל אותו.

 39. 20
  קצת מתימטיקה, מר שטרסלר.

  הממשלה (האוצר, נתנייהו--ממש לא משנה) העלתה את מחיר הבזין רק בחלקו. האם נתנייהו הוריד את המס? לא ולא. המחיר הועלה ללא מרכיב המס הצמוד לו כמו תאום סיאמי. האם העלאה זו, המשקפת את תוספת העלות של רכישת הדלק בשווקים הבינלאומיים, מחייבת קיצוץ כלשהו בתקציב? בהחלט לא. אין כל היגיון טהור המחייב צעד זה.
  יש מקום להזכיר למר שטרסלר שפעם, בעבר הרחוק, ממש לפני 3 שנים, מחיר הבנזין היה הרבה יותר זול וזאת למרות שמחירו הבילאומי היה גבוה יותר מהמחיר הנוכחי ואף שער החליפין של הדולר לעומת השקל היה אף הוא גבוה יותר. ומה קרה מאז? פשוט העלו את מרכיב המס על הדלק. לא נעים להכריז על כך בקולי קולות ולכן פשוט יותר להיתלות במחירי השוק הבינלאומיים.
  אז למה להיות יסודיים אם יותר נחמד להיות פופוליסט?

  1. אבל מחירי הרכב, בשוק הבינלאומי, הרבה יותר נמוכים. אצלינו הם גבוהים לפעמים פי 2 ...
 40. 19
  אכן תיסמונת ידועה של קצין הכיבוי שהוא פירומן-הבעיה שזאת גם מחלת עם הבכי רע שמאמין שהוא מושיע העולם
 41. 18
  מקיאוולי

  אבל בספרו "הנסיך" הוא לא מתייחס לעניין הבחירות, משום שמונרך לא מגיע לשלטון בבחירות. לא קראתי, אבל מספרים שבספרו "עיונים בעשרת הספרים הראשונים של טיטוס ליוויוס" הוא מתייחס לעניין הבחירות, ואל הדרך של פוליטקאי לזכות באמון הציבור.
  לעניין רטוריקת ההפחדה, מקיאוולי שב ומזכיר שיש פער בין מה שנסיך חפץ שלטון צריך לומר לבין מה שהוא צריך לעשות. אחד הציטוטים המוכרים עוסקים בכך שרוב הציבור מתייחס לדיבורים, ולא למעשים. על כן שימוש ברטוריקה ריקה הוא יעיל לשמירה על אמון הציבור (גם אם המנהיג לא ראוי לכך לדעתנו).

 42. 17
  אין כמו פחדן גדול שידע איך לתפעל את הפחד
 43. 16
  ביבי גאון כי..

  אין מלחמות ואין פיגועים ויש צמיחנ ואין אבטלה ויש חוק חינוך חינם ולכן אין סיבה להצביע ליבני.. אוייש היא כבר נעלמה.. במקום שיחליפו קואליציה החליפו אופוזיציה חחח

 44. 15
  המאמר ענייני ואכן משקף את האסטרטגיה של נתניהו

  הבעיה שהרבה נופלים למלכודות הדמגוגיות שלו ומשוכנעים שזכינו למנהיג גדול.הבעיה הנוספת שאין היום מנהיג כריזמטי שיכול להוריד את המסכות של נתניהו .החשש שלי שכולנו נשלם ביוקר ואולי בחיינו על ההתנהלות של נתניהו.

 45. 14
  ביבי ייבחר בשנית - כי העם מפולג, לא טיפש.

  עדיף שביבי ייבחר בשנית בכדי שהימין יראה לאן הוא מוביל את המדינה. שאנשים יתחילו לראות שהכסף שמבוזבז על ההתנחלויות הוא בעבור קומץ של אנשים משיחיסטיים שלא סופרים את הממשלה ומוסדותיה. במקום הם מפנים אצבע מאשימה לעבר השמאל - שבשורה התחתונה הוא מתייחס בכבוד לחוקי המדינה.

 46. 13
  נחמיה אתה נגד נתניהו?
 47. 12
  הקוסם

  מי שהמציא לנתניהו את הכינוי קוסם כנראה יודע על מה להתבסס.
  לי זה נראה כמו עוד סיפור מהספר הישן והטוב חכמי חלם.
  אז שלא יעבדו עליכם.....

 48. 11
  אנחנו אכן עם טיפש. וזה מגיע לנו ביושר.

  בצפון קוריאה אין אינטרנט, יש רק טלויזיה של השלטון. העם עובר שטיפת מח מלידה ועד מוות. הם לא יודעים משהו אחר והמנהיג מגיע למעמד של קדוש. אצלנו יש תקשורת. יש אינטרנט חופשי והעם יודע ומכיר גם דברים אחרים. העם יודע מהי ההתנהלות במדינות מפותחות ועדין למרות כל הפתיחות ולמרות שהכל כאן נורא יקר ולא גומרים את החודש. למרות שלצעירים אין כאן תקווה אם הם לא חרדים. למרות הכל העם הטיפש הזה ירוץ בבחירות וימשיך את כהונתם של הקדושים ביבי ושרה. אנחנו העם הטיפש בעולם.

  1. עמליה כמה שצדקת-כל כך נכון
  2. משאל מכון "גאלופ": ישראל בין 8 המדינות הראשונות בעולם בתחום הרווחה האישית -

   באפריל 2011 ערך מכון "גאלופ" משאל - שנועד למדוד את רווחת בני האדם ברחבי העולם - ושאל אם הם משגשגים, נאבקים או סובלים. 67% מהישראלים השיבו שהם משגשגים. ישראל דורגה בין שמונה המדינות הראשונות בעולם בתחום הרווחה האישית, לפני ארה"ב, בריטניה ומדינות רבות אחרות.

  3. רק בור/נוכל/שכיר-עט יטענו שהעם טפש והם בעד דמוקרטיה. העם היה טפש גם ב-1999 ו-2006 כאשר שלח את נתניהו ואת הליכוד לאופוזיציה?
  4. את כל כך צודקת! אבל לא כולם טיפשים. הבעיה היא עם ההמונים - ממש המונים - שלא קוראים, לא מעמיקים, לא משתתפים בדיונים ומצביעים בהתאם למסורת המשפחתית או בהתאם למה שמנהיגי השבט שלהם אומרים להצביע. הקהל שמגבש עמדה בעצמו ומבקש שינוי - מצטמק והולך.
  5. אדון מונימייקר יקר, עם כל הכבוד ל"משאל" שלך, ישראל משתרכת מאחור

   במה שחשוב, שזה תמ"ג לנפש, ואי שוויון. השילוב של שניהם הופך אותנו למדינה אומללה. כל מי ששהה בחו"ל יותר משבוע מבין עד כמה ישראל ממשיכה להוותר מאחור.

 49. 10
  שטרלסר - אתה הוא זה שמשתמש ברטוריקה של הפחדה עם כל ההפחדה על הגדלת הגרעון והתקציב

  הרטוריקה הזו איננה שונה מהרטוריקה בה משתמש הימין המדיני כדי להפחיד את אזרחי ישראל מהגרעין. באותו אופן אתה מפחיד את הציבור ב"גרעון" - הפחדה שהיא פיקטיבית ביסודה - מדינה איננה משק בית

 50. 9
  אולי הוא מסמיק 'מתחת לאיפור':)))) והקיץ נראה לי שברחובות...לא 'יבזבזו

  זמן':)))...... כשהממשלה חושבת שהאדיוט יושב ממול.... הם כנראה יהיו 'המומים' מכך שהבמה מסתובבת........... ואת הספין....קשה מאד לעצור......הברקסים....וכאלה....:))))) חג שמח.

 51. 8
  לקח לך 3 שנים להבין את זה?

  ... חשבתי שאתה קצת יותר אינטילגנטי
  או לפחות קצת יותר ישר עם עצמך ועם ציבור הקוראים

 52. 7
  אין חדש תחת השמש. טוב ששטרסלר מתריע ואומר "המלך הוא עירום".
 53. 6
  גזור ושמור.
 54. 5
  העלאת מחיר הדלק

  לא יודע למה אבל יש לי הרגשה שבפועל נתניהו אפילו יותר ערמומי ממה שמוצג כאן: למעשה כשצריך להעלות ב-5 אגורות את מחיר הדלק מודיעים על העלאה של 20 ופריים טיים. מבשרים על מיתון העליה ב-15 אג והנה עם ששמח על עליה של 5 אג. שיטת העז חיה ונושמת

 55. 4
  העלאת הריבית

  אתמול נכתב בעיתון על זה שהשארת הריבית תחרב את הפנסיה שלנו . למעשה הענין הוא לא ברור. ריבית נמוכה גם מייצרת לחץ על הנדלן כאפיק השקעה וגורמת לעליית מחירים. אם כן מה כדאי?

  1. הנגיד ה"גאון" במלכוד- העלאת הריבית תעלה שוב ערך השקל

   אם הנגיד יעלה את הריבית יעלה ערך השקל, תהיה פגיעה ביצוא ויהיה מיתון וזה יאלץ את הממשלה לצמצם הוצאותיה ולעלות מיסים. אבל סטנלי הגיבור קנה 70 מילארד דולר. ובתור "בעל הון" הוא בניגוד עניינים עם תפקידו כמווסת של פעילות המשק. אז שלא יעבדו עליכם.

  2. לצערי, הפנסיה שלנו לא מעניינת את הנגיד
 56. 3
  רק שטרסלר בנה את התדמית של ביבי כמבין בכלכלה. ביבי היה ונשאר איש מכירות של רהיטים
  1. והציל את הכלכלה הישראלית כאשר היה שר האוצר בממשלתו של שרון
 57. 2
  ניצול הבערות והתמימות של רוב הציבור

  מר נחמיה כתבתה דברים כל מכך פשוטים וברורים שלכהורה כל בר דעת ממוצה מבין את התנהלותו של ביבי שנדמה שפיצח את הסוד אך לקבל מספיק מנדטים על מנת לשמר את כסאו לאין סוף קדנציות ,,אם יורשה לי חד פעמי להעמיד את עצמי בשורה אחת עם הדיוק המדויק שבו תארתה את מהלכיו של ביבי מול הציבור ,,,אן יותר הוחכה ניצחת לכך שרוב הציבור הכן מושפע ממהלכים פשוטים להפליא ומי שירצא לדעת מהם שיקרא שוב את המאמר המדויק והנהיר לכל קורא ,,,לפעמים עולה לי התמונה של הסיפור של הילד ששאג ברוב תמימותו המלך עירום המלך עירום ,,,בו יבו היום שיקום אותו מנהיג משידע להעביר מסר לעם עד כמה ביבי וחברים להנהגה לועגים לציבור בחדרי חדרים,,,ועוד משהו שמחזק את דברך מר מנחם הוא החתך שמייצג את העם בכנסת ,,,אפשר לומר שהטיב שלהם מתאר נכונה את טיב הבוחרים להתראות אחר המלחמה

 58. 1
  אילו נחמיה ועוד עיתונאים היו כותבים יותר כתבות כאלו, יתכן שהציבור לא היה נגרר אחרי ההפחדות

  במשך תקופה ארוכה, ארוכה מדי כמובן, מאז עלה ביבי למרום השלטון ו"כבוד המלוכה" כפי שהוא ואשתו חושבים שהם נמצאים, שתקו עיתונאי ישראל, כיבדו אותו בתארים של "כלכלן בעל הבנה" וכיוצ"ב. אילו פשוט היו העיתונאים עושים עבודתם ומסבירים במספרים שוב ושוב כמה אתנן הוא משלם עבור הקואליציה האיומה הזו, אילו העיתונאים לא היו משותקים במשך תקופה ארוכה, ותקופה ארוכה לגבי ההרס של הממשלה הזו אלו שלוש השנים של שלטון הביבים עלינו

  1. מאז שובו לשלטון ישראל נהנית מרגיעה ביטחונית, צמיחה כלכלית ויציבות פוליטית שלא נרשמו בדור האחרון. (אלוף בן "הארץ" 22.6.11)
  2. תגובתך מ ע ו ל ה !
  3. נחמיה - כל הכבוד ! מסכים עם כל מילה ! וגם ברור שאת ה- 15 האגורות יטילו עלינו שוב בחודש הבא...
  4. שטראסלר וחביריו הפחידו מצונאמי, ממדיניות כלכלית קלוקלת, וחוסר "אופק מדיני", ועוד ועוד. דבר לא התממש. לעומת זאת, חמסטן התממשה מעבר לכל דימיון ימני
  5. יוצא לך להביט לפעמים על מה שאתה מגיב;

   אתה במו פה מציין שכל מה שמר נחמיה חזה הוא דייק להפליא ,,
   סוף סוף יצא לי לפגוש מצביע קלאסי של נתניהו ,,,עכשיו אנשים בדמותך מסבירים ביתר שאת מדוע ביבי בשילטון ומדוע הוא ישאר שם ,מה אתם רוצים לומר לי שייש עוד רבים כמו המגיב הזה מבלי לפגוע ,,רק לחמול