מי נותן את ההוראה

דייב בקרמן התכעס. "זה התפקיד שלנו ואנחנו נעשה אותו", אמר בחיתוך הדיבור הפילדלפי שלו. בקרמן, מדריך הירי של שירות הביטחון הכללי, קיווה שהשב"כ יוגדר כאחראי לשחרור מטוסים חטופים המונחתים בישראל. צה"ל התנגד. כפשרה, סוכם שהפריצה תוטל על מאבטחי אל-על המשתייכים לשב"כ, המיומנים בשימוש באקדחים, רבים מהם יוצאי סיירת מטכ"ל או סיירת הצנחנים, שצה"ל החליט להכשיר להשתלטות על המטוסים החטופים. לעת מבצע ישתייכו המאבטחים לכוח צה"ל.

כך, בניצוחו של תת-אלוף עמנואל (מנו) שקד, ראש מחלקת המבצעים במטכ"ל, הוכנה תשתית לשחרור מטוס "סבנה" בנמל התעופה לוד במאי 1972. כשלבשו הלוחמים סרבלי טכנאים, כדי להערים על החוטפים שאיימו לפוצץ את המטוס על נוסעיו, גילה שקד שנעליים אדומות מבצבצות בתחתית הלובן ומאיימות להסגיר את זהות המסתכנאים. "ידעתי שהחוטפים לא יתאבדו, הם לא יפאנים", אמר שקד לאחר כשבוע. כעבור שבועיים, שלישיית קוזו אוקמוטו נחתה באותו מקום וטבחה 26 ישראלים ותיירים. חלק זה הובלע, כמובן, בשבוע שעבר, באירועי "חברים מספרים על סבנה", ששימשו לפאר ולרומם שניים ממשתתפי המבצע, המפקד אהוד ברק והקצין בנימין נתניהו. לעדה אחת יש מימונה, לאחרת סהרנה ובעדה שלנו, של היחידה, תהיה מעתה חגיגת הסבנה. ברור גם הלקח העכשווי. בימים ההם בזמן הזה, תנו לגיבורים להחליט, מי ששיחרר את סבנה יכריע את איראן, הצביעו ביבי ו/או אהוד.

על השמחה העיבה המחלוקת המחודשת על תיחום הסמכויות בממשלה, לקראת פינוי "בית המכפלה" בחברון. ברק התעמת עם משה (בוגי) יעלון, כמותו רמטכ"ל לשעבר, היודע לא פחות ממנו שהריבון הארעי-הנצחי בשטחים הוא צה"ל, להבדיל ממדינת ישראל; החוק הבינלאומי אינו מתעניין בשאלה הפנימית, איך בדיוק כפוף הצבא למוסדות המדינתיים. משה דיין שלט בשטחים הן באמצעות הרמטכ"ל ואלופי הפיקודים והן באמצעות מתאם הפעולות שלמה גזית, שהיה גם ראש מחלקה במטכ"ל. למשל, בדצמבר 67', במסמך של לשכת השר, שעליו חתם בדרגתו אך ללא ציון תפקיד, הודיע אל"מ גזית לראש לשכת הרמטכ"ל יצחק רבין, שדיין "קבע" איך לנהוג כלפי מערת המכפלה ("יש להורות לרב הצבאי הראשי גורן להפסיק את פעילותו. השיפוץ [ייעשה] לפי הנחיית הרבנות הצבאית, אך ללא השתתפות גורן או נוכחותו"). ההתנצחות בין ברק ליעלון, שניים מהשואפים לתיק הביטחון בממשלה הבאה, חידשה ויכוח נושן בסוגיית היחסים בתוך הדרג המדיני ובינו לצבאי - מי, בסופו של דבר, נותן את ההוראה לצה"ל.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

בסיבוב קודם, לפני כשנתיים, זו היתה בין עילות המלחמה שאסר ברק על גבי אשכנזי. ראש מחלקת הארגון באגף התכנון, אל"מ נורית גל, ריכזה לתומה עבודת מטה למימוש מצוות ועדת וינוגרד להסדיר שייכויות וכפיפויות עמומות. נוסחה הוראת פיקוד עליון לקביעת מעמד המטה הכללי בתואר "המפקדה הכללית". ברק חתם אך התחרט, לאחר שההוראה הופצה והפכה מחייבת. בהרהור נוסף, הפריע לו שבהוראה נקבע שצה"ל, בפיקודו של הרמטכ"ל, מציית להנחיות הממשלה. לא הממשלה, התעקש ברק - שר הביטחון. אשכנזי הלך, בני גנץ בא, הפרקליט הצבאי הראשי והיועץ המשפטי של משרד הביטחון הגו פשרת גם-וגם כמיטב מסורת מפא"י ("הממשלה ושר הביטחון"), אך הפקודה טרם שונתה. מבקר המדינה יתמוך בנקודה זו בגרסת אשכנזי.

ומדוע, בכלל, כאשר יש כנסת, ממשלה ויועץ משפטי, צה"ל הוא זה שצריך לפרש את חוק יסוד הצבא ולהגדיר לעצמו מי ייתן לו את ההוראה? כי הרבה יותר קל לפוליטיקאים להורות ללוחמים להסתער על מוצב, מטוס או מתקן גרעיני, מאשר לצאת משדות המוקשים של האגו והשררה.

Read this article in English: So who gives the orders?

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 7
  התסביך של אמיר אורן

  איך שלא יהיה תמיד מבצבץ לו התסביך של אמיר אורן וברוב מאמריו נמצא את אשכנזי (הטוב...) וברק (האיש הרע). נראה לי שיהיה יותר מעניין לקרוא מאמרים שאינם בהכרח צריכים לשרת את אשכנזי ואנשיו, אלא מאמרים המתייחסים למציאות לא כאל אינסטרומנט במאבק אינסופי אלא כאובייקט לתאור אובייקטיבי (נקי ממחוייבות לקליקה כזאת או אחרת). קוראי הארץ ראויים גם לכתבות פחות שקופות ויותר מגרות ונקיות מתככים. לו יהי!

 2. 6
  אל תנסו לקרוא את זה מסטולים

  לא תבינו כלום

  1. אל תדאג, גם המצביא וגם עוזרו לעניני ראשות ממשלה (כפי שאורן התנסח כבר) יבינו כל מילה ומילה,זה מכוון אליהם
 3. 5
  האם נגזר עלינו להיות חפיפניקים, מעגלי פינות, " אל תדאג, יהיה בסדר" וקומבינטורים כל חיינו?
 4. 4
  כל שכתבת נכון. חבל שלא הרחבת טיפה את היריעה, כדי להראות כיצד ממשלות הימין הפכו את צה"ל למכשיר מטייח עוולותיהם, למכשיר פוליטי מובהק= סירוסו מיעדיו, מהמטרות לשמן הוקם. צה"ל כובש, צה"ל מגייר, צה"ל משרד תעסוקה לחרדים, צה"ל כחלק מתעמולת הימין= הזניית הצבא. אין הבדל בין הזניית הצבא למוסדות אחרים במדינה כמו הכניסה בבתי המשפט, בתקשורת ועוד; עם כל מי שלא מזמר בשפה אחת עם הפשיסטים בשלטון
 5. 3
  גולת הכותרת הייתה צור... המשלשל הקרבי. החבר'ה מהסיירת בטח הדביקו לו רקע אדום על התחת
 6. 2
  לא הבנתי מה אתה רוצה
  1. " לא בסדר" "רוני", זה בגלל מערכת החינוך שקורסת יש לך בעיות בהבנת הנקרא.

   יחצ"ן עלוב שמתפאר בטמטומו.

 7. 1
  מה בדיוק אתה ...

  לא הבנתי מה אתה רוצה,מה לא בסדר הפעם?

  1. שלא יתקפו את איראן וימיתו גזר דין מוות על אלפי ישראלים כתוצאה מכך
  2. לרוני, אורן כותב על חוסר האחריות של המנהיגים שלנו , הביבי והברק. הם מומחים בהתנערות מאחריות, כאשר זהו בדיוק התפקיד שלהם. ראה את הפיסקה האחרונה במאמר.
  3. גם אני לא
  4. נאמר שלא יתקפו, ולאיראן יהיה גרעין, מה יגידו על ביבי?


   כל החלטה שהוא יקבל היא לא טובה
   ואם מדינה אחרתתתקוף את איראן
   מי יהיה האשם? ישראל!