בקשה קטנה לפני מלחמה

רולטת המזל מסתובבת במהירות מסחררת ונעצרת בכל פעם על מספר אחר. אחרי תחזית 500 ההרוגים של שר הביטחון אהוד ברק פורסמה זה עתה הערכה מדעית יותר. מומחי חקר ביצועים של חיל האוויר, שהסתייעו במחשבים ובמודלים מתמטיים שונים, דיברו על 300 הרוגים במתקפת טילים על ישראל, שעלולה לפרוץ בתגובה למתקפה ישראלית על איראן.

לכאורה הנחה של 40% ערב חג הפסח. אבל כשקוראים את האותיות הקטנות אי אפשר שלא להצטמרר. ברק הבטיח פחות מ-500 (אם כולם ייכנסו לבתים), ואילו מומחי חקר הביצועים חוזים, בכל מקרה, 300 לכל הפחות. אם קיווינו רק ל-100 הרוגים, מה שייתכן על פי ברק, הרי שתקווה זו סותרת את הערכת המומחים המעודכנת. לעומת זאת ההערכה החדשה מאפשרת גם אלף הרוגים, או עשרת אלפים, או כל מספר שגדול מ-300, ויש הרבה כאלה.

טובעים במספרים? חוששים פן אחרי להבות המחאה החברתית של הקיץ הקודם יפרצו כאן שלהבות מטאפוריות פחות? מפקפקים בהיגיון של מתקפה, שעל פי דו"ח הקונגרס האמריקאי תדחה את פרויקט הגרעין האיראני רק בחצי שנה? תוהים על הפקרת העורף ערב מלחמה, עם מצב מקלטים שערורייתי, עם שמיכת כיפת ברזל קצרה מדי, שאינה מגינה מטילים ארוכי טווח? חולמים בעיניים כלות על המקלט האטומי המתוקשר בהרי ירושלים, שאולי יגן על בנימין נתניהו וברק וצמרת המדינה, ותוהים מה יגן עלינו?

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

מחדל מסיכות האב"כ זועק אפילו יותר. ההמולה סביב פצצת אטום איראנית היפותטית משתיקה את האיום הממשי של נשק כימי, ממנו מתעלמות ממשלות ישראל במשך שנים. בידי איראן וסוריה מספר עצום של טילים עם ראשי נפץ כימיים קטלניים ביותר, המוכנים לשיגור בעת מלחמה. חוסר היציבות בסוריה מגביר את החשש בישראל מזליגת נשק זה לחיזבאללה, ומשימוש בו בידי משטר אסד, כדי להסיח את הדעת מרצח העם שהוא מבצע. אבל הממשלה עוסקת בסיכון עתידי אפשרי ומזניחה לחלוטין סיכון קיים ודאי, שממנו ניתן להתגונן באמצעים פשוטים. אפילו בעיצומו של המשבר האיראני והסורי אין ייצור וחלוקה של מסיכות אב"כ לכל האזרחים, ובני המזל שזכו במסיכה קיבלו ציוד שיעילותו מפוקפקת.

חשוב לציין שהעלות התקציבית של מסיכות אב"כ תקינות בעבור כל האוכלוסייה אינה גדולה במיוחד. היא קטנה בהרבה מעלות הפיתוח וההצטיידות בסוללת כיפת ברזל למשל. היא גם קטנה מעלות החיסונים נגד שפעת החזירים שישראל קנתה בבהילות ומעולם לא השתמשה בהם.

אפשר לצפות שראש הממשלה - שחוזר ומזכיר את השואה ונשבע שלעולם לא עוד - ייזכר איך מיליוני יהודים חוסלו בגזים באירופה, ויגלה רגישות רבה יותר לסכנת הלוחמה הכימית כיום. במקום זה הוא מגלה אטימות יתר ומשחק ברולטה על חיינו.

אז ביבי, לפני הקיץ הלוהט, יש לנו בקשה קטנה. תן לנו מסיכות אב"כ. גם לך זה יועיל. מה אתה צריך את ועדות החקירה אחר כך. אתה הרי לא רוצה לראות פה יהודים מומתים בגז. בטח לא בקדנציה שלך. אומרים שאתה לחיץ, אז הנה סיבה טובה להילחץ. אין הרבה זמן, אז תפעל מהר בבקשה. אל תלך על ייצור מקומי. תקנה לנו מיד מסיכות טובות בחו"ל. למשל מעודפי הצבא האמריקאי, או מגרמניה. זה לא קשה כל כך. עם קצת מזל הגרמנים ייתנו לך מסיכות גז בחינם. אנחנו מחכים למסיכות.

Read this article in English: A tiny request on the eve of war

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  מימי מלחמת המיפרץ ה 1

  הייה הרבה זמן לבנות מיקלטים בכול המדינה נגד נשק גרעיני כימי וביולוגי תחת זאת ביזבזו כול ממשלות ישראל כספים בשביל מיקלט אחד בשביל הטפילים חברי כנסת ושרי הםםשלה ואת היתר ביזבזו בשביל שטויות

 2. 28
  מימי מלחמת המיפרץ ה 1
 3. 27
  תשכחו ממלחמה ,,אף אחד לא יעיז לעשות זאת
 4. 26
  ביברק שני לא שפויים מבחינה פוליטית. תודה לכותב.
 5. 25
  אפשר לאגד את כל העיתונאים,נביאי החורבן,בארצינו,,לגדוד,מנקי השטח!

  לאחר שנושמד,כנירא מ"מדיניות" של כמובן,הוא ולא אחר מאשר :,נתניהו!
  מזכיר לי שבשואה,בעירי,הרבה יהודים למדו ברכות נוצריות אולי זה יצילינו!
  לכן היידה ללימוד'י הקוראן-והמוסר האיסלמי המהולל,!!
  ראיתי באח הגדול,כיצד אחד המשתתפים עושה זאת!-כל הכבוד!

 6. 24
  המתקבקים בתשלום של ביבי יורדים מהפסים, בקרוב יתחילו קמפיין להפוך אותו למלך
 7. 23
  כימי זה לא כזה סיפור

  האופן להתגונן, בדיוק כפי שלמדנו במלחמת המפרץ הראשונה, הוא פשוט לאטום חדר ולהשאר בו. בהנחה שהנשק הכימי לא יופעל משך תקופה ארוכה, מדובר במחיר סביר לחלוטין שמייתר את הצורך במסיכות הללו. מי שיש לו - סבבה, שישתמש, אבל זה לא כזה קריטי.
  הצורך בכיפת ברזל הוא אחר, ובאופן כללי, כן, למרות שזה מפתיע, פגיעתו של החנ"מ גדולה מזו של הכימי.

  1. ואם האויב לא יהיה ממושמע וישגר גם חנ"מ וגם כימי?

   יש לאוייבים תכונה מעצבנת כזו לא להתנהג לפי מה שמצפים מהם אתה יודע ...

 8. 22
  בקשה עלובה
 9. 21
  ענר, אומנם אתה טוב במתמטיקה, אבל אין זה אומר שאתה טוב במדינאות

  מי שמדבר, רצוי שיצטיין בתחום עליו הוא מדבר,
  למשל בעניין מסכות האב"כ, מי שחקר יודע שיש סיבה טובה מאוד לא לחלק בכלל מסכות אב"כ, חלק מזה היא תורת המשחקים שהיא באמת מתמטיקה וחלק מזה היא גם תחומים אחרים, כדאי לברר לפני שמדברים סתם.

  2. לגבי איראן, אשמח להבין כיצד מצב שבו איראן גרעינית וכל המזה"ת מתגרען הוא מצב פחות מסוכן מתקיפה, אתה יוצא לאמירות שוב בלי נתונים.

  ההוכחה שלך אינה משכנעת.

  1. אמרת לא פרשת - האר בבקשה את עיננו והסבר מדוע אין לחלק מסכות אב"כ

   או לפחות לדאוג להיותם זמינים ומרועננים במרכזים שכונתיים?
   (כן יש מי שמשתמש בהם לצביעה או לטחינת חזרת אבל הם לא הרוב).

 10. 20
  אני מקווה שרוסיה תאיים מספיק כדי שזה לא יקרה, אלא שהבעיה חמורה שבעתיים מכיוון שככה או ככה תהיה כאן מלחמה ולחץ וחרדה, אז למה בכלל לקוות למשהו?
 11. 19
  התשובה היחידה פירוק ההתנחלויות והסכם עם הפלשתינאים על בסיס 67
  1. אתה כזה מטומטם שזה מעורר רחמים
 12. 18
  הבל הבלים הכל הבל....לא מלחמה ולא בטיח !!!
 13. 17
  לא מלחמה ולא בטיח..! הבל הבלים הכל הבל...אירן גדולה יותר מצרפת גרמניה ואנגליה יחד.ומונה יותר מ75 מיליון פרסים,שמחציתם בני 30 ומטה,שחפצים את החיים התרבותים ולא דת פגנית בעתידם !!!!
 14. 16
  די כבר חבורת הזויים, לא תהיה מלחמה השנה, תחזרו אלינו ב -2013 להערכה מחודשת ואז נראה.
 15. 15
  פשוט לא יאמן שזה איש מדעי הטבע

  מאותם נימוקים ממש - אחד לאחד - נבעה הטענה שרווחה באינטליגנציה הבריטית נגד הכרזת המלחמה על גרמניה. יכולת הסקת מסקנות? משהו? בטוח שלא העתקת את הדוקטורט?

  1. הוא רק ביקש מסכות, לא?
  2. שהוא העתיק את הדוקטורט?

   יש לך בכלל מושג על מי אתה מדבר שאתה מדבר? חוצפן קטן..

  3. הוא לא העתיק. הוא גאון
  4. החבר מודרניסט, דווקא הטיעונים שלך לא משהו. מדובר במתמטיקאי מעולה.
 16. 14
  המקלט בירושלים יבטיח שרידות.

  המקלט מיועד להכיל אלפי אנשים, הממשלה. חברי כנסת, צמרת המשפט, צמרת משרי הממשלה וחברי מרכז הליכוד, שיבטיחו את המשך השילטון.

 17. 13
  לענר שלו תודה. למה ה-BB לא מקשיב לדבריך? לאן נעלם השכל הישר של המנהיגים?
 18. 12
  מאמר היסטרי של צפון תל אביבי מפונק

  למה צריך לבזבז מליארדים על תעשיית המסכות, כבר שכחת את ההיסטריה במלחמת המפרץ הראשונה והשניה וביניהן ?

 19. 11
  המסיכות הן בדיחה. צריך מקלטים.
 20. 10
  למי יש איטרס להגן עלינו?

  לאף אחד אין אינטרס להגן עלינו מהסיבה הפשוטה שאין לאף אחד את היכולת לעשות זאת. היכולת היחידה היא להוציא הודעות לציבור מחמ"ל פיקוד העורף. כן זה קו ההגנה שלנו- הודעות.
  יש לנו יכולת לתקוף בכדי להראות שיש לאחרים יכולת לתקוף אותנו. לא בטוח שנשאר עומדים בראש הגבעה בריאים וחזקים.
  אולי שיתוף פעולה עם אויבנו שלימדו אותנו כל כך לשנוא אותם הוא עיסקה יותר טובה, בטוחה ופחות מדממת לכולם (מלבד לפוליטיקאים)

 21. 9
  מה זה הקישקוש הזה?

  אוי לכולנו אם אכן זו הבעיה.....
  עזו אותך מהשטויות, צריך להוריד את ביבי מיושליים לקיסריה וזהוא זה!!!

 22. 8
  מה רע במסכות המקומיות? הן עונות לכל התקנים הבין-לאומיים. ונדמה לי שלא כתבת משהו בנושא כאשר התחננו בפני האזרחים לבוא ולקבל את המסכות.
 23. 7
  האם לצחוק או לבכות למקרא ההסטריה וההסתה במאמר.

  1. יש רק כ 5 איש היודעים האם המדיניות של ברק -נתניהו הינה מדינית לעורר את העולם לפעולה כנגד אירןף וזה הצליח מאד, או יש תכנית צבאית אפקטיבית שאוטוטו יוצאת לפועל. מר שלו לא נמנע בינהם.
  2. נניח שהאירנים מחליטים לשגר טילים לישראל מאירן ו מלבנון, מה הצעתו של מר שלו, להגיב או לא? להתקיף את אירן או להתכסות בשמיכות רטובות במים?
  3.מסכות הגז אינן רלונטיות כלל לנושא הנדון וגם האפקט ההגנתי שלהם לאזרחים שולי ביותר. עדיף להשתמש בחשיש ולהתמסטל או להשתכר.

 24. 6
  מרוב הבטחות ממשלתיות של "לא עוד", ממשלת ביבי מבשלת לנו עוד שואה קטנה. בניכוי ביבי ועוד כמה מיניסטרים בלי תיק זו יכולה להיות ממשלה מצויינת
 25. 5
  אל תצאו למלחמה. פירוק נשק גרעיני עולמי יהיה מבורך
 26. 4
  אין שום טעם לתקוף את איראן משום שהיא יכולה לקנות פצצה גרעינית בכל עת. ובכל מחיר. ממדינות כמו פקיסטן וצפון קוריאה.
 27. 3
  אם יהיו פחות ממאה אלף

  אז יצאנו בזול.

  1. להיפך. עדיף שיהיו כמה שיותר. הסבר בפנים

   הימין הוא 70% מהאוכלוסיה. זה לפחות מה שהם אומרים. אם יהיו מאה אלף אז מתוכם שבעים אלף יהיו מהימין ורק שלושים אלף מהסמול. לא רע בכלל.

  2. אבל עיגול המטרה הוא בתל אביב השמאלנית, ולא בעפרה ואריאל המתנחלות הבטוחות.
 28. 2
  לירון מ-1:

  תגיד, אמרו לך פעם שאתה סתום ? ולמען הסר ספק, אני לא מגדף, סתם מציין עובדה.

 29. 1
  רגע רגע, אתה לא הברנש שפרסם כאן מאמר או שניים שבהם הוא מגדף את רה"מ כפרחח אל פרחח? אז נראה לי שאין לך זכות להציג פתאום בקשות כביכול מנומקות, גם אם התוכן נכון. תסתדר בלי מסכה, תדביק איזה ניילון או משהו. וכשיהיה ר"מ חדש - זה כנראה יגיע רק עוד הרבה מאוד זמן - אז תזכור לא לגדף אותו בפרהסיה, ואז תוכל להציג בקשה או שתיים.
  1. סליחה? מה, הוא ראש ממשלה רק של המנומסים? רק תומכי נתניהו משלמים את המשכורת שלו ושל שריו? את המסכות נתניהו קונה מכיסו? על מה לעזאזל אתה מדבר?
  2. מילא אני לא ישן- בגלל ביבי.
  3. כלומר, אם ברצונך להשאר בחיים, תבקש מראש הממשלה בצורה יפה ומנומסת ואז יש סיכויים שהוא יעתר לך בטוב לבו, אם כי גם זה לא בטוח. כמה חבל שיהודים, שעמדו עליהם בכל דור ודור לכלותם, לא חשבו על אפשרות פשוטה כזאת. לא, לא חשבתי על היטלר - אך אולי לגבי הצר של רוסיה לפני המהפכה ובמקרים דומים אחרים זה היה יכול לעזור, לא?
  4. ראיתי כבר הרבה תגובות למאמרים שונים, אבל תגובה טפשית כזו (ומתחנפת ככלבלב קטן לביבי) עוד לא ראיתי. ממש ענית לו לענין...
  5. אני מה אכפת לי - כל המשפחה פלוס חברים נבחרים וכמה ממרכז המפלגה כבר ברשימת הנכנסים למקלט הלאומי. להתקיף ! ומיד ! זקיפות קומה - שכחתם ?