פנייה סעודית לישראל

שר ההגנה הסעודי, הנסיך סלמן, התארח בשבוע שעבר אצל עמיתו האמריקאי ליאון פאנטה, ושלא כמקובל גם אצל הנשיא ברק אובמה. על סדר היום: איראן והתסיסה בבחריין, שכנתה של סעודיה ומושב מפקדת הצי החמישי, הכוח הימי האמריקאי במפרץ הפרסי.

האיש מספר שלוש במשפחת המלוכה עשוי בקרוב להתקדם לראש הדירוג. הוא צעיר ובריא - הכל יחסי - מאחיו-למחצה, המלך עבדאללה, בן 89, ומיורש העצר נאיף, בן 79. קרום דק של יציבות הנרכשת בכספי נפט עוטה באר המאיימת לבלוע את אלפי הנסיכים העשירים. באוכלוסייה של כ-27 מיליון, לחמישה מיליון וחצי אין אזרחות סעודית. 30% מצעירי הממלכה מובטלים. 20% מהסעודים אינם יודעים קרוא וכתוב.

זה הרקע למסר מעניין לכיוונה של ישראל, העולה ממאמר של גנרל סעודי בכתב עת צבאי אמריקאי. מאחר שקצין בכיר, תת אלוף ממשפחת המלוכה, אינו מתיימר ללא סמכות לשקף את עמדת השלטון השמרני ואינו מפרסם סתם כך להנאתו קביעות ותובנות בעלות משמעות מדינית, דומה שזהו חיזור מהוסס ומותנה של סעודיה אחר ישראל. התנאי: מהלך להסדר, ברוח יוזמת עבדאללה. אם תתקדם ישראל בכיוון זה, כתב עוד לפני עשור, על סעודיה להביע נכונות לשלום אתה ולהשפיע בכך על שאר העולם הערבי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

הפעם הלך צעד נוסף, שיבח את הנשיא שמעון פרס וקרא "לעודד ישראלים, פלסטינים וערבים אחרים להתוודע אלה לאלה, תחילה באמצעות האינטרנט, בשיחות על ספורט, צילום ונושאים אחרים", כי "אולי זהו עתיד השלום במזרח התיכון, ערבים וישראלים שישתמשו יותר ויותר בתקשורת חברתית, לקראת דו-קיום בשלום. מאמצים אלה ראויים לתמיכה, כחלק מתפתח במדיניות הביטחון הסעודית".

הגנרל-נסיך-דוקטור הוא נאיף בן אחמד אל-סעוד, בעל תארים מתקדמים מאוניברסיטת ג'ורג'טאון ומאוניברסיטת קיימברידג'. התמחותו: תכנון אסטרטגי, מבצעים מיוחדים, דיפלומטיה בינלאומית, לוחמת סייבר. כשלמד באן-די-יו, אוניברסיטת הביטחון הלאומי בוושינגטון, היה בין חבריו למחזור קצין חיל האוויר זאב שניר, כיום תת אלוף במילואים, שהתמנה בתום לימודיו לראש להק ציוד בחיל האוויר ועומד עתה בראש אגף האמצעים המיוחדים במערכת הביטחון.

נאיף רגיש להשפעת תהליכים חברתיים על המשטר הסעודי. ב-2002 חזה במאמר ברבעון האן-די-יו ש"הזהירות כפתה על סעודיה לעדכן את צבאה ולרכוש נשק מתקדם, אבל הגידול הצפוי באוכלוסייה יחייב הקצאת משאבים ניכרים לצורכי פנים כדיור, חינוך ובריאות" וכי שליטי סעודיה יאבדו מאמינותם אם לא יתחשבו בדעת הקהל.

החודש, באותו רבעון, בוחן נאיף את המחאה החברתית בישראל מזווית המעסיקה את שלטונות הממלכה - התקשורת החברתית כמארגנת הפגנות אך גם מסייעת למשטרה ולשירותי הביטחון לפקח עליהן. סעודיה נדרכה להדוף את גל "האביב הערבי", אם יגיע לחופיה, ולהוטה להפיק לקחים ממחאת קיץ אשתקד בישראל, כמו גם ממהומות אוגוסט בבריטניה. "ההנהגה בממלכה צופה בהתפתחויות בישראל כמבחן ליעילות התקשורת החברתית בארגון מחאות לא אלימות שיחוללו תפנית משמעותית במדיניות ביטחונית או כלכלית".

נאיף מנסה לשכנע את קוראיו שלהשגחה הממשלתית בסעודיה על האינטרנט, פייסבוק, טוויטר ומסרונים תשתית משפטית דומה לזו שבמערב "ובגדולה שבדמוקרטיות, הודו". הוא גם מצדיק את ההתנגדות הישראלית להגעת זרים מתסיסים, במשטים ובמטסים. "הרי בסופו של דבר, מנהיגי המערב אינם רוצים לחזות בגורמי תקשורת חברתית מארגנים מחאות המוניות שיתפרצו בריאד או בבייג'ין" ויגרמו בתגובת שרשרת לקריסת כלכלות במערב.

יש כאן קצה חוט המשווע למשיכה. לישראל ולסעודיה אויבת משותפת, איראן, וגם משענת אמריקאית משותפת. הידברות ביניהן, אולי בשלב ראשון עם אנשי צבא כנאיף, תועיל לשתיהן ולקידום ההסדר המדיני באזור.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  השמאל האנרכיסטי בישראל לא יתן לעולם ללחיות יחד יהודים וערבים ומצטרף לדרישת הרשות הפלסטינית לא לאפשר ליהודים לחיות במדינת פלסטין -אם תקום.

  איך ביאליק תיאר את היהודי בגלות . איך הוא מתאר גבר יהודי הבורח מהפוגרום ומסתתר תחת המיטה. עליה אנס הפוגרומיסט את אשתו. לאחר הפוגרום הלך היהודי הגלותי לרב לשאול "האם אשתי מותרת לי ?".כך השמאל היהודי הזדוני לא שואל מה אמרו ומה עשו לקצין בכיר אלא מראים בכל רשתות התקשורת את הקטע הקצר בו רואים איך קצין צ ה ל בכיר דוחף את קת רובהו לעבר אפו של האנרכיסט. כן. לצערנו חזרנו לגלות אין אנו מתייחסים למה שעושים לנו אלא מה אנחנו עושים לאחרים .איך זה קרה לעם היהודי שלאחר שואה נוראה שלא היתה כמוה בתולדות האנושות בנינו מדינה אבל בנינו בתוכה את הגלות
  הגב

  1. אל תתרגש מאספסוף שמתיימר לייצג בקושי 2% מהאוכלוסייה עם כוח והשפעה אלקטורלית זניחים
 2. 33
  ביבי, כמו רוב המגיבים כבר ימצא תירוץ לדחות את ההצעה - אם יתיחס בכלל
 3. 32
  מבט מלמעלה

  זכרו: טוב מגרון בלי שלום משלום בלי מגרון.

  1. מגרון- עצם בגרון- גרגיר מפריע שהפך לבולען ענק ומיותר

   הימין רואה את השלום כאיום קיומי... צחוק הגורל לכל אלה שלא מבינים את המילה שלום.

 4. 31
  מדהים אבל אין לנו מנהיגים בעלי שכל ישר שיסיקו את המסקנות הנכונות
 5. 30
  מסכים. זו ידיעה מעניינת במיוחד ובה מסר שונה למדי מבידיעות אותן קראתי ב"הארץ" עד היום
 6. 29
  אני כנראה אידיוט

  או שיש לי בעיית הפרעת קשב וריכוז חמורה.
  מאחר שאני אף פעם לא מבין מה כותב הבחור הזה.
  נראה כאילו הוא מערבב בבלנדר מספר מאמרים שונים ויוצר מהם שייק-מאמר.
  גם סגנון הכתיבה מאוד מחוכם ואינטליגנטי.
  רק שאני לא מבין כלום ! או אולי מבין קצת.
  איזה באסה לי.

 7. 28
  האביב הערבי יגיע - גם לסעודיה

  ישראל תתחיל לתמוך במשטר בסעודיה דקה לפני פרוץ המהפכה שם. אולי גם תעזור למשטר שם ל"נטר" את האינטרנט - רק כדי להקים לעצמה עוד שונאים משכבות רחוקת מהשלטון - השכבות שיעירו את האביב הסעודי.

 8. 27
  איןעל מה לדבר עם הסעודים. המשטר הזה יתמוטט בהקדם - גג 3 שנים.
 9. 26
  בוקר-טוב! לאמיר אורן

  בוקר-טוב, אמיר אורן! אתה באמת מאמין שישראל איננה מנהלת קשרים שקטים בין ארמון המלוכה לבין משרד הבטחון בישראל , לדוגמא. האם אמיר אורן באמת מאמין שהמאמר שלו מחדש משהו למישהו. האמריקנים ושר ההגנה פנטה נמצאים בתאום ובקשר גם עם ברק ונתניהו וגם עם הסעודים. ייתכן שאמיר אורן התכוון במאמרו לעשות יחצ"נות לשמעון פרס, אבל גם כאן אף אחד לא נזקק לתיווכו והמימשל בוושינגטון ובישראל מסתדרים היטב. תודה לאמיר שהתעורר...

 10. 25
  כשיש מימון נדיב לטירור, ויש בסיסים מוגנים לטירור, ימצאו מנהיגי טירור, שיארגנו פעילי טירור בכנופיות, ימצאו אדיאולוגיות אמתיות ו/או שיקריות, להצדקת פעולות טירור, והקרבת החיים לביצוען, וכן ימצאו מטרות מתאימות בשפע, האוכלוסיה האזרחית, סעודיה מממנת מזה כ-40 שנה, את כל תנועות הטירור האיסלמיות-ערביות-פלשתיניות, וכן את כל רשת המסגדים ובתי הספר הדתיים איסלמיים,(מדרסות, בערבית), המייצרים קנאי דת איסלמים, הכל במטרה להסיט משילטונה המושחת את איבתם, ולראיה, משפחת המלוכה בסעודיה, הייתה אמורה ליהיות מטרה ראשונית, לכל מהפכן או קנאי איסלמי, במקום זאת היא החברה הכי טובה של כולם, כי היא קונה את כולם בכסף, והרבה כסף, במקביל היא קנתה את כל הפוליטיקאים במערב אירופה ובאה"ב, וגם קנתה בכסף את את כל האגודות לזכויות אדם באירופה ובארה"ב. כך שהיא קנתה לעצמה חסינות גם מכיוון זה, כיום קם לה אוייב חדש, האייטולות מטהראן, אותו היא לא יכולה לקנות בכסף, יש לו מספיק כסף משלו. והאייטולות יוזמות ומממנות טירור לא רק כלפי היהוד והמערב, אלא גם מאיימות על שילטון הסעודים בסעודיה. לכן סעודיה כיום היא בעד הודנה עם היהוד, במטרה שארה"ב ו/או היהוד יתעשו ויחסלו גרעינית את האייטולות מטהראן. לאחר מכן היא תמשיך הלאה באותו מסלול של מימון טירור כלפי העולם והיהוד בפרט. הרי היא אמורה להמשיך ולקיים את שילטונה המושחת על שדות הנפט. בסיכום: הטירור האיסלמי נובע משפע כספי הנפט של סעודיה ואיראן. והוא יפסק לגמרי, כששדות הנפט במדינות ערב ייבשו. או כשיימצא תחליף זול לנפט. אז לא יהיה כסף לטירור, והטירור יגווע ויעלם,
  1. לא הזכרת את מאות המאדרסות שהקימו בפקיסטן הגרעינית ובאפגניסטן שהניבו את הג'יהאד הטליבני שימשיך להעסיק את העולם עוד שנים רבות.
 11. 24
  לכן יש לקוות שכל הצעדים נגד איראן ייכשלו כדי שסעודיה תמשיך להיות בת בריתנו וידידתנו הנאמנה
 12. 23
  אם ביבי ישלח את איווט למשוך בקצה החוט - יפרם כל הסוודר
 13. 22
  אתה מיתמם? נתניהו רוצה הסדר במתווה התוכנית הסעודית? איפה אתה חי? האיש הזה לא יוותר על סנטימטר מ"נחלת אבותיו".

  מומלץ לכל הישראלים לקרוא שני ספרים שהתפרסמו לאחרונה. שניהם בידי יהודים אמריקאים. האחד (פיטר ביינרט) חי בארצות הברית. השני (מיכאל גורנברג) חי כבר 30 שנים בירושלים ושלושת ילדיו נולדו בארץ. שניהם דתיים. הספר של ביינרט נקרא "המשבר בציונות" והספר של גורנברג נקרא "הריסת מדינת ישראל". באנגלית השמות הם:
  The Crisis of Zionism
  Unmaking of Israe
  אינני יודע עם הספרים כבר הופיעו בעברית. אבל לפי דעתי הם צריכים להיות ספרי קריאה חובה לפחות בכיתה יב'. מומלץ לכל הישראלים שקוראים אנגלית ושאיכפת להם ממה שקורה ועומד לקרות, לקרוא אותם.

 14. 21
  סעודיה, או איראן.

  סעודיה היא כנראה המממן הראשי של טרור בעולם. כמעט כול החוליה שתקפה את התאומים, הייתה סעודית.
  איראן, היא מדינת מיעוט (כמעט גם בתוכה עצמה - הפרסים מהווים כ 49% )
  היא לא ערבית, לא סונית. וככזו, היא מאויימת על ידי העולם הערבי הסוני. כמונו.

  המשטר הנוכחי באיראן הוא משטר מסוכן לישראל. אך, בסופו של דבר - השיעים, הדרוזים, הצ'רקסים, העלווים, התורכים, ושאר המיעוטים הם בני ברית טבעיים של ישראל. לפעמים הברית אינה יכולה לבוא לידי ביטוי ומתנהלת על שטיח של עוינות- כמו היחסים עם סוריה במשך כ 40 שנים - מצב של עוינות ולמעשה שקט בגבול על סף שלום. העוינות מאפשרות למשטר המיעוט להחזיק את אוכלוסיית הרוב במשטר צבאי ולשמר את השלטון.

  רוצה לומר - עם כול הכבוד לסעודים, האינטרס האמתי שלנו הוא באיראן. לאחר המשטר הזה.
  אבל, אם הסעודים באים קודם, יש לקבלם בברכה.

 15. 20
  אורן קיבל כמה גליונות משניר ועשה מהם כתב חידה

  הכתיבה הכמו מחוכמת הזאת כה מאוסה. וה מהקשר בין ביקור הנסיך סלמן למאמר הגנרל? איזה בלבול מוח. למה ההטרדה הזאת?

 16. 19
  הכל מבוצע

  כל מה שכתבת והרבה יותר - מבוצע כבר מזמן. אני שמח שהתעוררת 4 שנים אחרי ראש-הממשלה שלך... ברוך המקיץ נרדמים !

 17. 18
  השלטון בסעודיה חילק הרבה כסף לאזרחים כדי למנוע את הגעת ה"אביב" הערבי .
 18. 17
  הפטרו $ מעבדים מכוחם !!! מהי סעודיה ללא הנפט?
 19. 16
  במזרח התיכון לא כל כך כדאי למשוך כל מיני חוטים לא ברורים, כי בקצה השני עלול להיות נמר ענקי

  הנה, אובמה משך בחוט של מצרים, ומה יצא מזה?

  מבחינה עקרונית, אני בטוח שאם הסעודים ירצו להתקרב אנחנו לא נגיד להם לא. בבקשה, שיבקשו הזמנה לבקר בהר הבית. אני בטוח שנתניהו יאשר. אבל בלי תנאים ובלי בטיח. הגיע הזמן של הערבים לנטוש את כלי הנשק הפלסטיני נגדנו, רק אחרי זה יהיה איזשהו סיכוי לשלום.

 20. 15
  "ש כאן קצה חוט המשווע למשיכה"
 21. 14
  "הארץ"- מאמר שרלטני

  לא צריך להיות "יודע דבר" על-מנת לדעת כי מזה מספר שנים מתקיימים מגעים חשאיים בין ישראל לסעודיה,ונושא זה אף קיבל פרסומים רבים בשעתו.
  השאלה מה רצה כותב המאמר לומר,האם להראות שמה יש לו מקורות יעודיים?
  כי הוא חוזה את עתיד הדיפלומטיה בין המדינות? או אלי רק להפגין ידע בנעשה במישור הדיפלומטי. בכל אופן מאמר זה אינו מגרה את האינטלגנציה ואיינו מחדש דבר,אופן הכתיבה נראת ונשמעת כמו איזה ריכול זול.
  "הארץ",הפעם פשלתם. (אמיר אורן)

 22. 13
  ההצעה הסעודית של המלך עבדאללה היא בלוף, כי בסעיפיה, המדברים על חזרה לגבול 67, ועל החזרת פליטים, טמון עוקץ, שמשמעותו חיסול ישראל בשלבים. מזה אי אפשר להתחיל. שינוי תנאי ההצעה, והצגתה כהצעה, ולא כאולטימטום, הוא הצעד הראשון.
 23. 12
  הצעה חלקית

  ההצעה ברוכה אך בארצות ערב רוב האנשים אינם יודעים קרוא וכתוב ואלה שיודעים כמה % אין להם מחשב ולכן הדיאלוג יהיה עם השלטון וילדיו אבל לא עם העם. ראשית עליהם להשקיע בחינוך ולדאוג שתוך 10 שנים כל ילד יודע קרוא וכתוב ושיש לו גישה לאינטרנט ולכן ההצעה היא חלקית.

 24. 11
  אורן נתלה על זלזל יבש העומד להפרד מהעץ ולנשור וליפול אל קרקע מעובדת,אין חדש כאן יא אורן ואין לך זכות ראשונים.
 25. 10
  היוזמה הסעודית מעורפלת ומתחמקת מלגעת ולוותר בנושאים הקשים
 26. 9
  לסעודיה וישראל אינטרס עליון לראות נשיא חדש בבית הלבן
 27. 8
  אמיר אורן החמיץ את הנקודה העיקרית: השר-גנררל-דוקטור-נסיך קורא למעין ברית בין מישטרים אנטי-דמוקרטיים בין מישטרו החשוך והמישטר המחשיך והולך בישראל.

  אמיר אורן החמיץ את הנקודה העיקרית: השר-גנררל-דוקטור-נסיך קורא למעין ברית בין מישטרים אנטי-דמוקרטיים בין מישטרו החשוך והמישטר המחשיך והולך בישראל.

 28. 7
  מאמר מעניין שמשום-מה מחמיץ את האמת

  מכל המאמר אכן עולה שלישראל ולסעודיה יש סיבות לשיתוף פעולה ויש איום משותף, אבל איראן איננה מוזכרת אלא בשורת המסקנה ובאופן מלאכותי, כמתוך התנייה. מן-הסתם איראן היא אכן אוייב משותף אבל זה לא נושא הכתבה -- האוייב המשותף כפי שמשתקף מכל שורות המאמר הוא שינוי הסדר הקיים. למשטרים בסעודיה ובישראל נוח המצב הקיים והוא משרת את כלכלות המערב, לכל היותר מומלץ "להתחשב" בדעת הקהל, אך יחד עם זאת להמשיך להשגיח לשלוט ביד רמה ולדכא כל סממן של שינוי.

 29. 6
  הכל טוב ויפה, אך בתנאים שלנו, לא של הסעודים. במילים פשוטות, לנו את האינטרסים החיוניים לנו, מה שמתאים לאינטרסים החיוניים לנו, אהלן וסהלן, מה שלא מתאים להם, לא תודה. רק שזאת בדיוק הנקודה, השמאל בורח מפני דיון רציני על האינטרסים החיוניים לנו, כפני אש. ענייני תודה, מים, בטחון ועוד והנגזר מהם בקביעת הקווים האדומים, רק שלשמאל אין קווים אדומים. למשל, בעניין ירושלים, בירת הנצח של העם היהודי, הר הבית, הבקעה, מערב השומרון, האזור מול נמל התעופה בן גוריון וצירי הרוחב האסטרטגיים לרבות ציר 443 . כל אלה בשטחי C בהם אין כמעט ערבים, אך כל ההתנחלויות וכמעט כל האינטרסים החיוניים לנו מצויים בתוכו., נו, מי ירים כבר את הכפפה שאני זורק לעבר השמאל כבר כעשר שנים?
  1. י-ם קו אדום?.... מחנה הפליטים קלנדיה = י-ם מחנה הפליטים קלמדיה קו אדום?....
  2. האינטרס שלך הוא דוגמה דתית-היסטורית ולא ציונות

   שכחת שהתנועה הציונית היא דו ראשית ויש לה גם צד ריאליסטי-פרגמטי. לעולם לא תהיה הסכמה בינלאומית (שלא לדבר על ערבית) להתפשר על שטחי C, גם אם נחזיק בהם עוד מאה או אלף שנה. שיטת הסלמי עובדת עד גבול מסויים, והיא משמשת כרגע את הימין האידיאולוגי ככסות לאג'נדה אחרת, ואת הלא אידיאולוגי היא מעוורת בהבטחת שווא. אם השיקולים שלך הם אינטרסים חיוניים כפי שאתה גורס (ולא אידיאולוגיה משיחית) אינך יכול בשום פני להצדיק את ההתנחלויות האזרחיות ביו"ש וצריך לתמוך בפינויים באופן חד צדדי (למעט גושים משיקולים פרקטיים), תוך שימור הכיבוש הצבאי. כל עמדה אחרת היא אנטי-ציונית מובהקת (אם אתה קורא נכוחה את המפה הבינלאומית ולא מתעסקת בקשקוקים משיחיים כמובן).

  3. מעניין איך לפני מלחמת 67 כשהיינו 3 מיליון איש התקיימנו בלי אינטיפדות ופיצוצי אוטובוסים בלי כל ה"נכסים" החיוניים הללו כובלי מזרח ירושלים והר הבית. לזה אתה לא מתייחס כמובן למרות שזו לא פרה-היסטוריה אלא אם כל חטאת!
  4. מספיק כבר עם השקרים האלו. אנחנו בגדה בגלל שממשלת ישראל מאמינה שזו "נחלת אבותינו" ללא כל שייכות לבטחון.

   ממתי גני ילדים, בריכות שחיה, מכללות, תיאטרונות הם אמצעי בטחון?
   והבורות שאתה מפגין בכל תגובותיך מדהימות. עשה טובה לעצמך ולמד מה קרה ברמה הסורית ביום הראשון של המלחמה ב 73. אתה תלמד שכמעט איבדנו את הצפון בגלל שצה"ל היה צריך לפנות את את "אמצעי הבטחון" (קרי המתנחלים) שנטענו ברמה.
   צה"ל בגדה לא מגן עליך ב"מרכז". הוא מגן על המתנחלים!!!! צא ולמד מדוע ישראל כמעט נכשלה ב 2006. דו"ח וועדת החקירה ביקר בצורה קשה את סדר העדיפות של יחידות צה"ל בגדה. במקום להתאמן ולהתכונן לעימות הבא, צה"ל הפך להיות חיל משטרה.

  5. הטירור הערבי המאורגן כנגד הישוב היהודי בא"י, צמח וטופח ע"י ממשל המנדט הבריטי, במטרה לחסל את הצהרת בלפור בדבר בית לאומי ליהודים בא"י. המטרה הושגה במלואה בשנות השלושים, `הספר הלבן`. כתוצאה מהנ"ל, קרו אירועי הטירור של תרפ"א, ותרפ"ט, ותרצ"ו עד תרצ"ח, - בשנת תרצ"ח אירועי הטירור כוונו גם כנגד הבריטים, ואז הצבא הבריטי קם וחיסל את כל כנופיות הטירור הערביות שפעלו אז בא"י. - בנובמבר של שנת 47 התקבלה באו"ם תוכנית החלוקה, ואז הערבים בא"י וביתר ארצות ערב התגייסו לטרפד את תוכנית החלוקה של האו"ם, ממשל המנדט עודד את הערבים של א"י וארצות ערב לבוא ולבצע את זממם. ומלחמת תש"ח התחוללה, בסיומה הובסו כנופיות וצבאות הערבים, - בין תש"ח לשנת 56, היה טירור ערבי מסיבי, הן מרצועת עזה באירגון המצרים, והן משטחי יו"ש באירגון הירדנים. מלחמת 1956 שמה קץ לאירועי הטירור, הן מרצועת עזה, והן משטחי יו"ש. - בין שנת 56 לשנת 67, הסורים שישבו אז ברמת הגולן על גבול הירדן והכינרת, המשיכו במעשי הטירור כלפי מדינת ישראל, ע"י הפגזות מסיביות על ישובים ישראלים, וע"י החדרת מחבלים למטרות רצח אזרחים. - במאי 67, החליטו מדינות ערב שהם מספיק חזקות לקום ולהשמיד את מדינת היהוד, אספו את צבאותיהן לעמדות תקיפה, והמתינו לצבא העירקי שיגיע לשומרון בכדי להתחיל במצווה, ואז מדינת ישראל תקפה ראשונה, והתוצאה "הכיבוש המשחית".
  6. לקו"ף, אין בעיה, נחכה אלף שנים ואז נדבר... לו היית מדבר עם מישהו בזמן הרצל והתורכים, בדיוק טיעוניך אלה שעלו שלעולם לא תהיה הסכמה לציונות, מסתבר שהרצל היה חוזה ולא הוזה, הגבול היה די דק.
  7. ליתר דיוק: הטרור הערבי המאורגן צמח וטופח ע"י מוחמד

   הרציחות הראשונות שלו היו של מחצית מתושבי העיר מדינה היהודים ואח"כ עבר לישוב היהודי חייבר וממשיכי דרכו המשיכו את שרשרת הרציחות באופן רציף עם הפלישה הערבית לארץ ישראל
   וכך לאורך כל ההסטוריה המוסלמית בכל העולם המוסלמי. למה אין יהודים בסעודיה בכלל? מה שעשו הבריטים זה רק לקבל את גישתו של האלים שבסיכסוך וזה קורה עד היום. למי שאין חשק לקרוא הסטוריה יוכל לבדוק את ההווה ויגלה שבלי קשר ליהודים, המוסלמים בכל מקום שיכולים, משמידים באופן שיטתי ורצחני את כל מי שאינו מוסלמי. וכשאינם יכולים, משתמשים בכפל לשון חלקלק הקונה את הפתאים שלנו...

 30. 5
  כנראה שביבי ידחה יוזמות למועד מאוחר יותר - 15 עד 30 שנה ואז יתקיים דיון מקיף
  1. למה לדחות- הוא יקים ועדה ימסמס את המלצותיה המגומגמות

   מצד שני גם מופז היה עושה אותו הדבר, רק לא באנגלית מצוחצחת.

 31. 4
  בישראל הימנית החשוכה עיוורים וחרשים לכל מה שקשור בסיום הכיבוש. שטחי גזל שהפכו את ראשי המצדדים בם למלאים בשתן ממסך כל ראייה הגיונית. בריונים מבינים רק כוח. וזו הכנופיה המובילה כיום את ישראל לחיסול עצמי.
  1. נחמן שי הציע לפני 21 שנה שתשתה מיים
 32. 3
  בישראל הימנית החשוכה עיוורים וחרשים לכל מה שקשור בסיום הכיבוש. שטחי גזל שהפכו את ראשי המצדדים בם למלאים בשתן ממסך כל ראייה הגיונית. בריונים מבינים רק כוח. וזו הכנופיה המובילה כיום את ישראל לחיסול עצמי.
 33. 2
  אורן מבלף - הוא יודע כמוני כי שיתוף הפעולה בין סעודיה לישראל הוא אמיץ ומתהדק בארח קבע וכך אורן , שרלטן סידרתי, מנסה לקפוץ על העגלה בנוסח "אתם רואים, אני כבר חזיתי את ההתקרבות הזו". לא מניא ולא מקצתה, ההתקרבות בין סעודיה ויסראל החלה כבר לפני שלש שנים ומתעצמת ברמות ...
 34. 1
  מנם טיב הדמוקרטיה בישראל מתקרב לזה בסעודיה, וגם זהות הדת והשלטון, אבל ...