הציבור מטומטם, הציבור ישלם

היום כבר ברור שהבחירות הבאות לא יתקיימו במועדן. הן יוקדמו לתחילת 2013 , לפברואר או למארס. המשמעות היא שאנו נמצאים עכשיו בעיצומה של שנת בחירות, כאשר מבחינת ראש הממשלה כל האמצעים כשרים כדי להישאר על הכיסא.

התוצאה העצובה של אבחנה זו היא שבנימין נתניהו ויובל שטייניץ עומדים להרעיף עלינו בחודשים הבאים שוחד בחירות. הם מאמינים שאנחנו עדר של מטומטמים שאפשר למכור לו בקלות חרוזים צבעוניים מזכוכית זולה, כאילו היו יהלומים יקרי ערך.

באגף התקציבים מנסים לשמור על “עסקים כרגיל”. שם ממשיכים להכין את תקציב 2013 , למרות שאין סיכוי שראש הממשלה יקבל את ההצעה. היא כוללת קיצוצים וגזירות במיליארדים רבים של שקלים. אבל נתניהו רוצה להיות “טוב”. הוא רוצה להיות “חברתי”. הוא רוצה שיאהבו אותו ויצביעו בעבורו בקלפי, ואם צריך לשם כך לשבור את כל עקרונות הניהול הנכון, אז נשבור. רק לאחר הבחירות, ורק לאחר שתקום ממשלה חדשה, תגיע המכה הגדולה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הטורים והפרשנויות ישירות אליכם

יהיו קיצוצים עמוקים בכל מה שזז, מקצבאות ילדים ועד חוק חינוך חינם מגיל 3. מתקציב הביטחון ועד הטלת מע”מ על ירקות ופירות. כל החרוזים שקיבלנו יעלו בעשן, ומה שיישאר בשטח יהיו רק הנזקים הגדולים של כלכלת הבחירות.כל הזיג־זג הזה (פעם מחלקים ופעם מקצצים) לא מחויב המציאות. רכבת השדים הזאת איננה חוק טבע. אם שטייניץ ונתניהו היו מקיימים מדיניות אחראית בשלוש השנים האחרונות, הם היו יכולים להיכנס ל– 2013 בראש מורם. אבל הם בחרו אחרת. הם בחרו לחלק צ’קים ללא כיסוי, וצ’קים כאלה בסוף חוזרים.

כבר עם הגשת התקציב הראשון ל– 2009 – 2010 הם ביצעו את הטעות הראשונה, כאשר הגישו תקציב דו-שנתי עם גידול מופרז בהוצאות. אז גם הוקמה הממשלה הגדולה ביותר בתולדות המדינה: 30 שרים ו– 9 סגנים. שטייניץ התפאר שמצבנו מצוין ושידר אווירה של “יש לי”. והתוצאה היתה שכל קבוצות הלחץ והוועדים הגדולים הסתדרו בשורה ארוכה מול דלתו עם דרישות ענק.

באותם ימים עליזים, החליטו שטייניץ ונתניהו לפתוח את מגבלת התקציב, כדי שיוכלו להוציא עוד 7– 8 מיליארדים בשנה. ניסיתי לשכנע אותם שמי שרוצה להיות “טוב” יגמור בסופו של דבר רע, אך נכשלתי. בשנתיים הראשונות, 2009 ו–2010 , העניינים עוד התגלגלו איכשהו, בעזרת צ’קים דחויים. אבל בתקציב 2011 – 2012 נפרצו כל הסכרים, והוצאות הממשלה גדלו בממדים פנטסטיים: 18 מיליארד ב– 2011 ו– 15 מיליארד ב– 2012 .

הממשלה היתה טובה ומיטיבה. היא חתמה על הסכמי שכר נדיבים, חילקה מיליארדים להשכלה הגבוהה, הגדילה הוצאות ביטחון, נתנה ביד רחבה לרכבת, וחילקה תוס־
פות לכל המשרדים ולכל מפלגות הקואליציה. בנוסף, פרצה בקיץ 2011 מחאת האוהלים, ששיגעה לגמרי את ראש הממשלה, שהסכים לחלק מיליארדים שלא היו לו.
עכשיו הגיע יום החשבון, ומתברר שיש לנו השנה גירעון שגבוה בהרבה מהתכנון הראשוני. וזה עוד כלום לעומת הבור העצום והמפחיד שמחכה לנו ב–2013.

לאחרונה ביקש שטייניץ מחברות דירוג האשראי להעלות את דירוגה של ישראל. הן בטח אמרו לעצמן: יש לו חוש הומור. כי בתקופה שבה כל מדינות אירופה מקצצות באופן חד, מפטרות במגזר הציבורי ומורידות שכר, רק ישראל חיה בלה־לה־לנד. רק ישראל מורי־
דה את המס על הדלק ורק ישראל מעלה שכר והוצאות ציבוריות - בלי שיש לה מקור תקציבי.
השאלה הגדולה היא, האם כלכלת הבחירות שכבר מתנהלת תצליח לעוור את עיני הבריות? האם נתניהו ושטייניץ יוכלו לעבוד עלינו עם מחרוזות הזכוכית? אם התשובה לכן היא חיובית, אזי צדק המשורר: “הציבור מטומטם ולכן הציבור ישלם”.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 41
  העם מטומטם בגלל שמראש הוא זה שדורש את השטויות שמכתיבים לו בתקשורת הפוליטית

  העם צריך להפסיק להיות פתי של התקשורת ולהתחיל לחשוב באמת על תוצאות הדרישות ההזויות.

 2. 40
  הבחירות האחרונות היו בפברואר 2009, מה זאת אומרת "הבחירות יוקדמו לפברואר 2013"? זה המועד הרגיל שלהן!
 3. 39
  שטרסלר בעד מתנות לטייקונים בלבד
 4. 38
  לא כל הוצאות הממשלה גרועות

  שטרסלר, כמו שמבחינה פוליטית אתה שייך למחנה השמאל השפוי, מבחינה כלכלית את נמצא במחנה הימין הקונסרווטיבי הקפיטליסטי החזירי.
  כל השנים אתה טוען שמצבה הכלכלי של ישראל מעולה וששיטת ההפרטה טובה למדינה ושכמה עניים ומנוצלים של השיטה הזאת הם מחיר סביר לשלם בעד ההצלחה.
  ועכשיו אתה טוען בלהט שאנחנו עומדים בפני אסון כלכלי שיוביל לאסון חברתי בגלל שהמדינה נותנת לציבור יותר מדי. לא חלילה בגלל שהמדינה מאפשרת לטייקונים להתעשר ולגזול על חשבוננו, אלא בגלל שמשקיעים יותר בחינוך...
  כמו שיש סדר עדיפויות בהוצאות (חינוך, בריאות ורווחה לפני בטחון ודתות) כך צריך להיות גם סדר עדיפויות בהכנסות - מיסוי רב יותר על הכנסות גבוהות, הגדלת התמלוגים שחברות משלמות למדינה, מס גבוה על רווחי הון.
  בקיצור, לפגוע בחבריך הרייגניסטים-תאצ'ריסטים.

 5. 37
  נחמיה שטרסלר

  אל תכתבו- תעשו מחאה חברתית לצאת לרחובות

 6. 36
  סך הכול מדינה הממשלה זה שיעבוד של כונופיות למשלם המיסים מים וחשמל וארנונה ומס הכנסה ביטוח לאומי בנקים עמלות פיקוח עירוני קנסות מי שרוצה מדינה ושילטון יקבל מחלות ומוות
 7. 35
  נכון הציבור מטומטם. אני לא. תשאל למה.........

  כי אני לא קורא את מה שאתה כותה.

 8. 34
  ביבי יבחר שוב, זה כבר ברור, השאלה מי ישב לידו ?

  לאור החורף המוסלמי, ברור שביבי יבחר כי רוב האנשים מבין הי העמים שמסביבנו.
  השאלה שנשארה היא מי ישב לידו ?
  אם שס והעבודה, אזי אכלנו אותה.
  אם ישבו נציגי המחאה, אזי יתחילו להיות סידרי עדיפות יותר סבירים ותלקחנה החלטות נכונות.

 9. 33
  "הממשלה היתה טובה ומיטיבה" -בגלל זה מחצית העובדים עובדים בשכר מינימום שלא מספיק למזון ודיור בלבד?
 10. 32
  דמגוג

  האיש הזה דמגוג

 11. 31
  אין בשיטה שום קשר לאינטליגנציה של הציבור

  שיטת הממשל בישראל היא כזאת. היא נקבעה על ידי
  ישראלים, היא כנראה מתאימה למנטליות של הארץ הזאת -
  כך היה וכך יהיה.

 12. 30
  צודק. ביבי חושב רק על עצמו ומקורביו. אין לו מדיניות אחראית לעתיד ישראל.
 13. 29
  אז איך הריביות נשארות נמוכות?

  כנראה שהבור שלנו גדול, אבל לא גדול כמו של אחרים. אירופה אולי "מקצצת" לחלק מהמדינות בגוש, אבל מדפיסה כסף בצורה אסטרונומית להצלת המדינות והמערכת הכלכלית. כוווולם מדפיסים בלי סוף.

 14. 28
  המחאה החברתית בקיץ הזה תזעזע כל כך את רושממשלה יזראל שהוא יברח מבחירות כדי להשלים את הקדנציה האחרונה בחייו בתפקיד זה.
 15. 27
  נא לשים לב אילו הוצאות שטרסלר תוקף: השכלה גבוהה, בטחון, רכבת כלומר תשתיות
 16. 26
  מע"מ על פירות וירקות? מצויין! כך גם מי שבוחר לא לעבוד וחי על קצבאות ילדים יתחיל להשתתף בנטל

  מע"מ על כל מה שזז ואפשר גם להעלות ל 25%. למה רק 16%? כך גם מי שלא עובד וחי על חשבון הציבור ייאלץ לשלם.

 17. 25
  "ניסיתי לשכנע אותם... אבל נכשלתי" שטרסלר אתה באמת מגלומן?

  ברור שהם זימנו אותך לפגישה בשש עיניים וניסית לשכנע אותם כי עם מי חוץ ממך הם יכולים להתייעץ? אבל אם נכשלת למה שלא תסיק את המסקנות?

 18. 24
  הוסיפו אבל לא גרעו בעיקר מהבטחון
 19. 23
  והאלטרנטיבה לביבי - קרי קדימה והעבודה מבקרות את ביבי שאינו מבזבז מספיק...אז אולי הוא באמת הרע במיעוטו
 20. 22
  הנבואות האפוקליפטיות של עיתונאי בינוני

  אין הבדל בין נחמיה לביבי שניהם מנפחים בלונים . רק לכל אחד בלון בצבע אחר.
  תפסיקו להפחיד אותנו ....

 21. 21
  צודק בכל מילה. העם מפגר והוא ישלם. והפיגור נחמיה הוא לא רק בתחום הכלכלי. הוא בכל תחום בחיי המדינה. מי שרוצים לחיות בללה לנד בוחרים ימין. וכמו עכברים מסוממים- הם מבקשים עוד ועוד אשליות. העיקר שהדפיקה בתחת תהיה גדולה יותר בכל פעם. כמו מסוממים שצריכים מנה גדולה יותר.
  1. תגובה אופינית של משתתף במצעדי ההומואים.
 22. 20
  בסופו של עניין, החיים זה לא העיקר היעילות שבהם, אלא החיים זה בעיקר האיכות שבהם. והתפקיד העיקרי של הממשלה, לאחר שמירה על החיים, זה לדאוג לאיכותם. לדוגמה... להפוך את כל עובדי הקבלן במשרדי הממשלה ובחברות הציבוריות, לעובדים קבועים עם כל התנאים של משכורות ופנסיה, וגם ובעיקר להקים מחדש את חברת הבניה "שיכון עממי", ולבנות דרכה עשרות אלפי דירות של 2 - 3 - 4 חדרים כל שנה, לזוגות צעירים, למשפחות עם ילדים, לרווקים ורווקות, ולקשישים, במחיר השווה לכל נפש, עם משכנתא ממשלתית, לא צמודה ובלי ריבית. אבל כל הנ"ל, אלה חלומות באספמיה, מכוון שמפלגות השמאל הפכו לא רק לסמול הזוי ומסומם, אלא גם התנתקו ממדינת רווחה. ולכן הן קבורות עמוק עמוק באדמה מתחת לאלפי קורבנות השלום, ולכן הקפיטליזם החזירי והדוסים החרדים חוגגים, וכן, גם "הארץ" חוגג עמם, הרי הוא מהקפיטליזם החזירי.
  1. נחזור לשיכוני עמידר הישנים, ניסע על וספה ודה-שבו ונשלם 50 ש"ח לדולר.
  2. כל מילה חרוסת
  3. ל--הבה נגילה, תמיד לזכור ולא לשכוח, שאת המדינה הקים ובנה השמאל הסוצליאסטי, מדינת ישראל שיגשגה כלכלית וחברתית למעלה מ-50 שנה, בלי קפיטליזם חזירי. ועם סוציאליזם דמוקרטי וליבראלי. אחת הדרכים להרוס את מדינת ישראל, עוברת דרך קפיטליזם חזירי. דרך נוספת עוברת דרך הטימטום הסמולני. תתפכחו, לזרוק משפחה של מבוטל מדירתה בגלל אי יכולת תשלום משכנתא, ולהוריד אמהות חד הוריות לכביש, בגלל קיצוץ בקיצבאות תמיכה. ולשלוח זקנים למוות מביש בגלל קיצוץ בקיצבאות זיקנה, בשביל זה לא הקים השמאל הסוציאליסטי את מדינת ישראל. אגב... השמאל הסוציאליסטי כבר מת ממזמן, במקום השמאל הסוציאליסטי יש את מפלגות הסמול, מר"ץ & עבודה. שהן ציבור של זעיר בורגנים דפוקים שכלית שמתחזים לשמאל הסוציאליסטי, בכדי לקחת לעצמם את ההילה של השמאל הסוציאליסטי. שלחם והתנחל והקים את מדינת ישראל, וקיבע אותה כמדינה רווחה דמוקרטית סוציאליסטי ליבראלית. הסמול העכשווי הפוך לשמאל הסוציאליסטי שהיה פעם. - מבחינה אדיאולוגיה מדינית/בטחונית, הוא זהה ל-בל"ד. - מבחינה אדיאולוגיה חברתית/כלכלית, הוא נמצא מימין ל-BB.
 23. 19
  אין תכנון ומעקב לטווח ארוך, תכנית למוד באזרחות כמשל הכל במחסן.

  ישבו שנים הפרופסורים ואנשי תוכניות הלימודים, ומפקחי המקצוע במשרד החינוך קיבלו שכר עבור העבודה, איש לא עבד בחינם ואכן כעבור שנתיים שלוש הודפסו כמאה אלף ספרים.. ואז מגיעים המורים ואמרים יש בספר דברים פוגעים שכנראה לא עבר הגהה ע"י הכותבים או המפקח על המקצוע. והתוכנית והספרים במחסן. מי ישלם את המליונים שעלתה העבודה החפיפית.

 24. 18
  העם מטומטם – עם קבלות.
 25. 17
  פריצת מסגרת תקציב

  אין חדש תחת השמש במקום שהמנהיג יהווה דוגמה לאחריות מחשבה תכנון ראיית טובת הכלל ודחיית סיפוקים ועוד. למעשה הממשלה היא כיום הראי של החברה החולה נפשית שלנו ומחקה את המסה הנמוכה ביותר.

  1. תגובתך אמנון ראויה להיקרא במלואה
 26. 16
  כתבה עניינית וברורה, כיף לקרוא

  אך אני לא לגמרי מסכים עם הטענה כי הממשלה מבזבזת יותר מדי, אלא חושב שהיא מבזבזת במקומות הלא נכונים. במקום להשקיע בחרדים ואברכיהם, שישקיע במעמד הביניים שהוא הדלק של המדינה הזאת, לדוגמא.

 27. 15
  מי קיבל התוספת
 28. 14
  כידוע, כל העולם מטומטם, ורק שטרסלר גאון יחיד!
 29. 13
  ורק שטרסלר חכם וגם דמגוג
 30. 12
  טענותיך לא מחזיקות מים מר שטרסלר.

  נתניהו הוא רה"מ הראשון והיחיד בהיסטוריה שלנו שהעיז לעשות קיצוץ עמוק בקצבאות ולדרוש מעבר "מתרבות של קצבאות לתרבות של עבודה". גם שילם על כך מחיר יקר בקלפי, אבל כהונתו כשר האוצר בממשלת שרון הניחה את היסודות לצמיחה מואצת ובת-קיימא של כלכלת ישראל. ממש לא הוגן ליחס לו העדפת האינטרס הפוליטי האישי.

  1. נתניהו אמנם ביצע קיצוץ בקצבאות הילדים כשר אוצר והחזיר אותם כראש ממשלה.
  2. לפני הרפורמות של נתניהו הקיצבה לילד X היתה קטנה מלילד X+1. כיום כל הילדים מהחמישי והלאה מקבלים כמו הראשון. רק הילדים 2-4 מקבלים מעט יותר.
  3. נכון שנתניהו קיצץ מעט בקצבאות כשהיה שר אוצר, אבל הוא מייד החזיר אותן כשהפך לראש ממשלה והיה צריך לרכוש את קולם של החרדים
 31. 11
  הדבר הנכון היחיד היה גידול תקציב ההשכלה הגבוהה. וגם זה נעשה בטימטום

  טרכטנברג (בעברית: הר-תיכמונים) יצר את "מרכזי המצויינות" במקום להניח לאוניברסיטאות להתפתח באופן רציונלי וענייני. התוצאה היא מערכת שמרוממת קבוצה אקרעית של מדענים חוזרים מפני שקוניונקטורה זמנית הגדירה את תחום עיסוקם כבעל עדיפות, במקום לאפשר למערכת הנבונה והמנוסה לטפח את המצטיינים באמת בשורותיה.

 32. 10
  חלק גדול מאוד מההוצאות האלה (לא בביטחון) היו מוצדקות שבמוצדקות. אבל שטרסלר כהרגלו שופך את התינוק עם המים.

  וכן, ודאי שצריך למצוא מקורות תקציביים, וגם אפשר לעשות את זה - אם מתכננים בחוכמה לטווח ארוך. אבל חוכמה ומחשבה לטווח ארוך אינן דברים המאפיינים את ממשלות ישראל, ולמרבה הצער זה נכון לא רק לממשלה הנוכחית.

 33. 9
  חלק גדול מאוד מההוצאות האלה (לא בביטחון) היו מוצדקות שבמוצדקות. אבל שטרסלר כהרגלו שופך את התינוק עם המים.

  וכן, ודאי שצריך למצוא מקורות תקציביים, וגם אפשר לעשות את זה - אם מתכננים בחוכמה לטווח ארוך. אבל חוכמה ומחשבה לטווח ארוך אינן דברים המאפיינים את ממשלות ישראל, ולמרבה הצער זה נכון לא רק לממשלה הנוכחית.

 34. 8
  נחמיה למטבע יש גם צד שני

  למטבע התקציב שאתה מדבר רק על צד ההוצאות שלו, יש צד נוסף והוא צד ההכנסות.
  את ההכנסות בניגוד לדעתך יש להטיל על :
  מקבלי השכר הגבוה מאוד ל כ 50% יש להעלות את מס החברות ועוד וכל זה כדי שלא לקצץ בשרותים שהממשלה סוף סוף לוקחת אחריות עליהם לאחר שנים של "הפרטה לדעת" של כל מה שזז.
  ורק שאלה לי אליך נחמיה
  אתה ושכמותך טוענים ש:
  "הממשלה לא יודעת לנהל ולכן יש להפריט את מכסימום השרותים לאזרח
  אם זה אכן כך, למה שתנהל את התקציב המדינה?

  1. בשרות הציבורי ובחברות הציבוריות בישראל דומיננטים ציבורי עובדים לבנטינים אלימים, ולכן את ההפרטות עושים לא איפה שצריך אלא איפה שאפשר.
 35. 7
  הציבור מטומטם והוא מוכיח את זה כל יום מחדש. נתניהו יכול לבנות על זה. הוא מהלך אימים ותוקע את המילה שואה והמילה איראן בכל חור ובכל הקשר והציבור אוכל לוקש אחרי לוקש ומבקש תוספת
 36. 6
  מס על העשירים
  1. בתנאי שנגדיר עשיר בתור כל אחד שמרוויח קצת יותר ממני
 37. 5
  הממשלה הגדולה ביותר בתולדות המדינה: 30 שרים ו– 9 סגנים עולה לנו בקדנציה הנוכחית מאות מיליוני ש"ח שהיו יכולים להיות מופנים לבתי החולים למשל
  1. והמליארדים שנקברו בהתנחלויות שיעברו בעת שלום לידים פלסטיניות.
  2. תוחלת החיים בישראל מהגבוהות בעולם.

   דו"ח השוואתי חדש של ה-OECD מגלה כי תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם. הישראלים חיים בממוצע 81.6 שנים - שנתיים יותר מתוחלת החיים הממוצעת במדינות ה-OECD, שעומדת על 79.5 שנים. ישראל נמצאת במקום החמישי בעולם מבחינת תוחלת חיים, כשהיא עוקפת מדינות כמו שוודיה, קנדה, צרפת והולנד.

  3. נגמרו הימים. אותו דו"ח בעוד כמה שנים ישתנה לחלוטין כי הרופאים הטובים שנשארו כיום ברפואה הציבורית הולכים ומתמעטים . אז לנפנף בריזה שריד של ימים עברו שעל החינוך לא הימין היה אחראי, זה פתטי
  4. נגמרו הימים. אותו דו"ח בעוד כמה שנים ישתנה לחלוטין כי הרופאים הטובים שנשארו כיום ברפואה הציבורית הולכים ומתמעטים . אז לנפנף בריזה שריד של ימים עברו שעל החינוך לא הימין היה אחראי, זה פתטי
  5. אך העשור האחרון של תוחלת החיים (ולעתים יותר) רווי צער מחסור ודאגה .
  6. לא בזכות מערכת הבריאות שלנו

   כאחש שראה מה הולך בבתי החולים בארץ, אין לזה שום קשר לתוחלת חיים.
   לדעתי זה נובע מגורמים כמו צריכה נמוכה של אלכוהול וכדומה. אבל גם בתחומים הללו אנחנו "משתפרים"....

  7. שכחתה

   לציין את עלויות הפינוי והפיצויים הנדיבים ...כמה מאות מליארדים כסף קטן

 38. 4
  להקדים את הבחירות לאוקטובר במקום לפברואר

  הקדמת הבחירות לאוקטובר גם תקצר את שנת הבחירות וגם תאפשר לנצל את יום הבחירות בים, בחו"ל וכדומה. אם כבר רוצים להיטיב עם העם אז עדיף ככה.

 39. 3
  תספר את זה לעיתונאים שמלבים את ה"מחאה" ותוקפים את נתניהו ושטייניץ על כל שעל

  בסופו של דבר נכון שהציבור מטומטם והוא ישלם

 40. 2
  כמה צביעות להלל את הקפיטליזם הפראי אבל לגנות את מועמדי הקפיטליזם הפראי
 41. 1
  and he shall pass

  N How do you know what bibi is going to do 6 month from now..you don't know what you going to do.

  1. אכן, הגירעון יצטרך לגדול כדי לתקן את העיוותים של חלוקת העושר, עד להקטנתו מחדש - הפעם בכספי הטייקונים והעשירים מאוד מאוד