אז נתניהו, תוקפים או לא?

בראש רשימת הניכויים שאני עוסק בהם כרגע - בעקבות "ראיון הניכויים" של ראש הממשלה ‏("בניכוי הערבים והחרדים מצבנו מצוין"‏) - ניצב ניכוי איומי החורף נגד איראן. לפחות כדי לישון טוב. מספרים על איש שהיה חוזר מאוחר בלילה וחולץ את נעליו בקול חגיגי צורם. השכנים המסכנים, ששנתם נדדה, ביקשו מהשכן שיתחשב. בלילה שלמחרת, אחרי שזרק את הנעל הראשונה בתרועה המוכרת, נזכר ידידנו המתחשב בשכניו, ואת הנעל השנייה חלץ בשקט גמור. אחרי חצי שעה בא אליו שכן ואמר לו: נו, תוריד את הנעל השנייה, רוצים לישון כבר.


כרגע אנחנו מחכים שבנימין נתניהו, שמחזיק את ההמונים במתח הורס, יוריד את הנעל השנייה. החופשה כבר לא חופשה, השינה נודדת והסיוט חוגג. נו, כבוד ראש הממשלה, מתקיפים או לא מתקיפים. מה עוד שהמומחים אמרו בעונת האיומים, שאם רוצים להפציץ מפציצים, לא מאיימים. וכך, באופן פרדוקסלי, בעונת האיומים היינו אמורים להיות רגועים. כרגע, בתור פרנואיד כרוני, אני שרוי במתח רב דווקא מכיוון שהכל שקט, גם כי סערות, כידוע, פורצות אחרי השקט. מצד שני מה נעשה אם האיראנים יארגנו איזו הפתעה, מין מתקפה כזאת שתזכיר את הפתעת 1973, מה עוד שהם לא מאיימים.


בין לבין הוסר, בהכרעה מוחצת, איום המטס, תוך שנסגר כמעט המרחב האווירי של ישראל. הטרנד עכשיו הוא גם לאיים וגם להתחפר. לאיים על איראן ולהעסיק את כל העולם בלהחזיק את נתניהו, ובן בזמן להתחפר מול איום פעוט של מטס פעילי שלום. ואם "האויבים" יארגנו, ובתקווה שאני לא נותן להם רעיונות, גם צעדה וגם משט וגם מטס - הממשלה הפטריוטית עוד תנתק את ישראל ביוזמתה מהעולם החיצון.


הטרנד של ההתחפרות עבד שעות נוספות גם כשנורה לאחרונה הטיל לעבר אילת. נתניהו איים שאם הירי מסיני יימשך, תוצב כיפת ברזל גם בגבול המצרי. מספרים על כפר נידח שבגלל כביש מלא בורות התרחשו בו תאונות רבות. הנהגת הכפר התכנסה. אחד הציע להקים בית חולים שדה ליד הכביש כדי לטפל על המקום בפצועים. השני הציע להציב דרך קבע אמבולנס במקום. אחרי כמה סיבובי הצעות קם איש בעל אינטליגנציה בינונית ומטה, והציע לתקן את הכביש. לא צריך הרבה דמיון בשביל לדעת שהמציע התמים הושתק, וגם הותקף בטענה שהוא מוג לב.


ונחזור לעניינינו, שאין בהם שום דמיון לכביש המקרטע ההוא. אם כל ירייה תביא להצבת עוד כיפת ברזל, אזי תוצף הארץ בכיפות ברזל, והחיים יתנהלו, בעליזות, בתוך אקווריום. מי שירוויח במיוחד יהיו הערבים אזרחי המדינה, שהתברכו במנהג לירות צרורות בחתונות, ועכשיו יהיו להם כיפות ברזל לשימוש אישי, בשלל צבעים.


יש האומרים: מפציצים או לא מפציצים, העיקר שההרתעה שוקמה. לפעמים אני פוגש בצעירים שסיפורי גבורה של עבריינים שובים את לבם. הם מתפעלים מגיבור מסוים, שכולם מפחדים ממנו. אני אומר להם שגם גיבור כזה, במעמקי נפשו, מפחד מכולם. ובניסיון לצנן את התלהבותם אני שואל, מה משתלם יותר: לככב בכל תגרה, או לנהוג כאדם מהשורה. לפי הסטטיסטיקה, האנשים שלא ששים אלי קרב שורדים יותר, חיים טוב יותר ועצביהם בריאים יותר.


בערבית אומרים לאלה שכולם מפחדים מהם: "לא בכל פעם יוצא הכד שלם".

Read this article in English: Waiting for the other shoe to drop

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  רוצים לשמוע למה באמת ? אז הנה:

  שימו לב לתסריט הבא: נתניהו תוקף נניח מחר בבוקר: מטוסים ישראליים עטים על יעדים באיראן. הם חוזרים בשלום. האיראנים מגיבים: שולחים טילים ומטוסים לכיוון ישראל? מה פתאום. נכון - חיזבאללה פותח בהרעשה, ישראל מגיבה ומוחצת שוב את חיזבאלה, אבל לא זה העקר כי העקר: איראן פותחת במיתקפה של ספינות קרב קלות וארטילריה על מטרות של הצבא האמריקאי במפרץ הפרסי, כפי שהודיעה שתעשה במקרה של פעולה ישראלי נגדה.
  אובאמה, שהוכיח כבר באפגניסטאן ובחיסול בין לאדן שהוא לא נמר של נייר, מגיב
  במהלומה מוחצת , מגיע לבחירות לנשיאות כגיבור הנישא על גל פטריוטיות נלהב , המציף את ארצות הברית ונבחר בשנית ברוב עצום. מה הרוויח ביבי? את אובאמה לעוד 4 שנים והפעם אובאמה שכבר לא מפחד שהלובי היהודי ימנע את בחירתו, אובאמה שמוריד את הכפפות ומאלץ את ישראל להפסיק עם ההתנחלויות ולהתחיל לדבר עם הפלסטינים.
  זה מה שביבי לא רוצה וזו הסיבה שעד לבחירות לנשיאות בארה"ב לא יקרה שום דבר

 2. 21
  איך לנו היה (לפי התקשורת הזרה) נשק גרעיני כבר בשנות ה50 ולאחרים אין כזה גם אחרי שש עשורים מה הם טמבלים גמורים ואו אנחנו רמאים גדולים
 3. 20
  כולנו למדנו לא להאמין לביבי, אז למה להיטפס לקשקשת אירנית שלו ?
 4. 19
  אם הספר הדל והמרדים "חוצות זתוניא" לא הספיק באים טוריו של בשאראת ומצדיקים להעניק לו את פרס "הכותב המשעמם ביותר"
 5. 18
  עודה,האירנים הורידו את הנעל השנייה ?
 6. 17
  מה אתה אומר. לתקוף?

  אין סיכוי שבאתר הזה נתניהו יקבל קרדיט . כן נתניהו אולי פחדן. אולי הססן.
  אולי מחושב. אבל אני הלך לפי יקירי אתר זה ואומר שהוא "מפחד". הכל באולי. דבר אחד בטוח לציבור האוביקטיוי במדינה [שהוא הרוב]. ראש הממשלה הוריד את כל העולם לברכיים. הכוח הצבאי האדיר של ישראל [שזה האיום] גרם לעולם להפעיל לחץ גדול על האירנים. והיום העולם השפוי .[אירופה אמריקה קנדה אוסטרליה] יצרו מנוף של לחץ על מטורפי אירן שאין להם ברירה. וגם ארה"ב. ואירופה לא יכולים היום לסגת מפחד האיום הישראלי. בעיני רוב העם הזה נתניהו פועל כמו קנדי במשבר הטילים בקובה. ועכשיו. תקללו. תשמיצו. תבזו. וכמו שאני תמיד אומר. "נפגש בבחירות".

 7. 16
  אכן הדרך הנכונה היא לא עוד כיפת ברזל אלא החלפת השילטון המיליטנתי בעזה

  כל ההתפתלויות והבדיחות נועדו להציג את התנהגות הערבים כמצב נתון , הפצצות עפות מעזה, האיומים מאירן. הם ברכות שלום שאיננו מבינים אותם.
  עלינו ללכת בזהירות ובשקט כדי לא להפריע או לעצבן את שכננו
  ניתווח מתחכם אך לא מתוחכם

 8. 15
  ואללה לא הבנתי מה בדיוק אתה רוצה?

  בדרך כלל אין לי בעיות בהבנת הנקרא, אבל הפעם ואללה היא, לא הבנתי. עיתונאי טוב הוא עיתונאי שכותב ברור, פשוט קל לקריאה ומובן לכל.

  1. הגזמת

   אף אחד לא אשם שסיימת 12 שנות לימוד בכיתה ג,[אך תבין חומר שעשוי באכות עם תו תקן ישראלי ,ובטוח גם את התגובה לא הבנת אה,,

 9. 14
  זה בדיוק מה שביבי רוצה - שתפחד!

  הרי המצב של האזרחים על הפנים: כלכלית, חברתית, מורלית, ועוד. אז איזו נחיצות יש לממשלה הזו? היא תגן עלינו מאיומים מבחוץ! אין איומים? נמציא! כך פועל ביבי וכך פועלים משטרים נוספים בעולם שרוצים להסיט את תשומת לב אזרחיהם מכשלונותיהם בתחום החברתי-כלכלי לעבר "איומים" מבחוץ. הפחד האמיתי הוא שהוא יממש את איומיו בגלל אנשים כמוך שלוקחים ברצינות את האיומים ודוחקים בו לפעול.

 10. 13
  מצויין, מזכיר לי ...אנשים ישרים חיים יותר

  אז ככה, החיים ללא אופנועים אלכוהול ונשים לא ארוכים יותר...אבל בהחלט מרגישים כך.

 11. 12
  אז מה אתה רוצה לומר בדיוק עודה בשאראת ?

  שנתניהו יודיע לך אישית אם ומתי ישראל או אמריקה יתקפו לך את הגרעינים באיראן? מצחיק לקרוא שאתה כותב שהאיראנים לא איימו כלל על ישראלף לאחר עשר שנים של הצהרות של 'למחוק את ישראל מהמפה' ו-'מוות לישראל' שנישאו בפי מנהיגי איראן למיניהם, ולא רק אחמדיניג'יאד. ואתה צודק בעניין אחד, התשובה של ישראל לקסאמים מעזה היא רק תקיפה ישירה על כל מוסדות ואישי החמאס והארגונים האחרים בעזה ולא עוד "כיפת ברזל". שהצבא ירכוש כמה 'כיפות ברזל' שהוא אוצה, אבל קודם כל שישרוף את עזה!

 12. 11
  כל הכבוד על המאמר החד, כקודמיו. תענוג לקרוא את דבריך עודה בשאראת.
 13. 10
  מה לא עושים כדי לשרוד בפופוליטיקה... תוקפים את מה שניתן -- וגם את מה שלא כדאי וצריך -- במקום לעשות שלום
 14. 9
  אין לי שום בעיה כשעודה בשאראת "מגייס" סיפור כפרי-מצרי להדגמת איוולת ישראלית, אבל להרוס בדיחה הונגרית ישנה וטובה? מילא שכיסחו להם שליש מהטריטוריה בחוזה טריאנון 1920, אז כעת גם ת'פולקולר? אז הנה בבקשה, כנסו לגרסה המקורית:

  הדוד פולדי מקומה שתיים נהג לחלוץ מדי ערב את נעליו בהרבה טקס, קודם הימנית ולהטיח אותה טראחחח, על ריצפת העץ,מעל לראשו של השכן מלמטה, ואחר כך את השמאלית, חלץ אותה לאט לאט, והטיח גם אותה באנחת פורקן מתאימה, בדיוק כששכן המסכן כמעט נרדם. ההמשך ידוע, הדוד פולדי היה בחור טוב ומתחשב אבל מה לעשות, אף אחד לא מושלם, וכך נאלץ השכן מלמטה (עדיין בלי טלויזיה להעביר ת'זמן) לדפוק לפולדי בעזרת מטאטא על התקרה, ולצעוק לו שיוריד כבר, בשם כל הקדושים (שניהם קתולים פחד) גם ת'נעל השניה.

  1. כסחו להם שני שליש! מהטריטוריה

   edes erdely

 15. 8
  פיליטון

  יפה אמר מגיב #1 שהוא מזהה שיפור בכתיבתו של מר עודה בשאראת. חיזוק האופי הסרקסטי של כתיבתו על חשבון הצדקנות הרגילה, אכן מיטיב עם המאמר.

  אך מבחינתי כקורא ציוני, מאמרו של בשאראת הוא מעל הכול מקפיץ ומעצבן, נניח כמו תגובתו של בשאראת עצמו כשהוא קורא מאמר של ארנס.
  כשיוסי שריד לועג לממשלת ישראל בצורה לא פחות חריפה, אני יכול לקבל את זה כי אני יודע ששריד רוצה בטובתה של מדינת ישראל והוא מבקר את הדרך.
  כשבשאראת כותב נגד נתניהו, לא ברורה לי בדיוק המוטיבציה שלו.
  אם המוטיבציה היא הגשמת מסמך החזון של וועדת המעקב הערבית, אני נאלץ להיות דווקא בעד נתניהו.

 16. 7
  הכותב הערבי מזכיר בדיחה ישנה

  ערבי יצא לשייט באוניה מלאה ביהודים האוניה פוגעת בקרחון כולם צורחים וצועקים ורק הערבי מבסוט וצוחק כל הדרך לסירות ההצלה
  כאשר הסירה מתנתקת מהאוניה הטובעת שואל מוישלה את הערבי למה אתה כל הזמן מחייך ומבסוט עונה לו הערבי אני מבטוט שסוף סוף נפטרנו מהעכברים
  והנמשל הערבי מבסוט מהמבוכה היהודית ומתיחס לפצצה האירנית כשעשוע
  גם טיל על אילת משעשע אותו

  1. אתה כנראה לא מבין את מה שעודה כתב !
 17. 6
  יפה
 18. 5
  תגובה למגיב 2

  פחדן? למה אתה לא רואה את זה כלקיחת דברים בחשבון? אתה אולי חושב שלהיות במצב של מלחמה זה כיף ..נשמע שאתה לא מאלה שהשתתפו באחת. זה לא דבר נעים, בלשון המעטה.

 19. 4
  אבל מיהו ביבי בלי ההפחדות? מהו הכד בלי המטבע המקשקשת בתוכו?
 20. 3
  אתה יכול להפסיק לפחד

  נתניה כבר הוריד את הנעל השנייה.

 21. 2
  נתניהו הפחדן לא יתקוף. הוא יודע שאיראן יכולה לקנות פצצה גרעינית מצ. קוריאה או פקיסטן ועצם זה שהיא לא עושה כך מעיד כאלף עדים שהיא אינה מעוניינת בנשק גרעיני.
  1. איציק מהמרכז הירא והפחדן עושה במכנסיים.הוא יודע שביבי לא קובע

   אבל הקובעת כן יכולה... ומנשים אציק ראבק פוחד.אם איראן מעונת בנשק גרעיני או לא פחות חשובה. אבל הבעיה שהיא עושה מאמצים להשיג נשק גרעיני שבטעות גברת אחמדיניג'אד יכלה ללחוץ על ההדק. נו אתה יכול לסמוך על ושתי. מכאן ,ועד לפארודיה שכתב מר באשארת אין סימוכין שאכן החרדים וכן הערבים רצויים.

  2. איציק, אתה בינתיים לא הדובר של הביבי שלנו

   מה עוד שאפילו בשימך אתה לא יודע לדבר. הצפון קוריאנים עוזרים לאירנים לבנות את מתקני הגרעין שלהם.

 22. 1
  אתה מתקדם בשאראת