עצמאות לוקחים, לא מקבלים

יש דבר מה משותף למשבר גבעת האולפנה בבית אל ולמקרה של סגן אלוף שלום אייזנר: שתי הפרשות חושפות את נקודת התורפה של ממשלת ישראל. שתיהן מראות שהמוח היהודי לא הצליח להמציא דבק קסמים שיחבר כיבוש והתנחלויות עם זכויות אדם וחוקי הדמוקרטיה. המתנחלים יודעים לשדוד את אדמותיהם של פלאחים פלסטינים. אבל הגיבורים על חלשים חסרי אונים מול בלשי התנחלויות כדרור אטקס וחגית עפרן, שחושפים את פשעי המתנחלים, שותפיהם הצבאיים וחסידיהם הפוליטיים. מדינה שמערכת המשפט שלה תכשיר את שרץ בית אל ותיתן יד להלבנת מגרון, לא תוכל להתהדר בתואר "מדינת חוק דמוקרטית".

אומרים שחיל האוויר הישראלי יודע לפגוע במדויק במתקני הגרעין של איראן, אבל הצבא מאבד את העשתונות מול קבוצה קטנה של רוכבי אופניים חמושים במצלמות. השב"כ יודע לאתר טרוריסטים ולחסלם, אך אין לו מושג כיצד להתמודד עם מרי אזרחי לא אלים.

בעיצומה של האינתיפאדה הראשונה, פלסטיני אחד, שהטיף להתנגדות לא אלימה נגד הכיבוש, הצליח לשגע את ממשלת ישראל. האיש, ד"ר מובארק עוואד, גינה מעשי אלימות ואירגן שביתות מסים, הפגנות ונטיעת עצים באדמות פלסטיניות שנגזלו בידי מתנחלים. ראש הממשלה אז, יצחק שמיר, שר הביטחון יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס, החליטו לגרש את עוואד מהארץ בטענה שהוא "פרובוקטור". הפרשה הגיעה עד לבית הלבן והעלתה את הכיבוש לכותרות ברחבי העולם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

בעיצומו של "האביב הערבי" אמר לי עוואד בשיחת טלפון ממשרדו ב"אמריקן יוניברסיטי" בוושינגטון, שם הוא מעביר סדנאות על אי-אלימות, כי הדרך הנכונה להביא לסיום הכיבוש היא מרי אזרחי פלסטיני לא אלים, שימרר את חייהם של הישראלים, עד שיכפו על הממשלה להגיע להסדר שלום. "המפתח לשינוי מצוי בידי המדוכא", אמר הפסיכולוג הגולה, "לא בידי המדכא". למזלה של ממשלת ישראל, במקום לחתור לשינוי, המנהיגות של המדוכאים היושבת ברמאללה ובעזה, מעדיפה להחזיק בלשכות מפוארות, מכוניות חדשות ועמדות שמסייעות לעסקים משפחתיים.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, המכנה עצמו "נשיא", מתרוצץ בחליפה ובעניבה, בציפייה ש"העולם" יעשה בשבילו את העבודה השחורה. הוא שב הביתה עם שק מלא הבטחות, וביום טוב, עם קצת נדבות. עד להמראה הבאה, או לראיון הבכייני הבא לעיתון מקומי.

בספטמבר הוא יחזור לאו"ם. סליחה, בדצמבר. הנשיא האמריקאי ברק אובמה נשבע לו שאם הוא יסכים לדחות את הפנייה לאו"ם על הכרה בפלסטין עד למחרת הבחירות בארצות הברית, בקדנציה הבאה שלו בבית הלבן הכל יהיה אחרת. בינתיים עבאס טס לקהיר כדי לקדם את הפיוס עם החמאס ולהקים ממשלת אחדות. אם לא מחר, אז בטח מחרתיים. הוא גם שלח את סאיב עריקאת לירושלים עם אגרת תקיפה לראש הממשלה. בתמונה שהפיצה לשכת העיתונות הממשלתית, אפשר לראות כמה ביבי נלחץ מהאיום של הפלסטינים שהם יחזרו לאו"ם. עוד איגרת כזו ומרצ תכבוש את השלטון.

אייזנר הודח בלית ברירה וגבעת האולפנה אולי תפונה, אך הפועלים הפלסטינים ימשיכו לבקש מהמינהל האזרחי אישורים לבנות את ההתנחלויות. הישראלים אומרים לעצמם, אולי בצדק, שאם היה לפלסטינים כל כך רע, הם היו הופכים את כיכר מנרה ברמאללה לכיכר תחריר. ראינו שגם ערבים יודעים להיאבק על זכויותיהם. אם לעבאס באמת כל כך נמאס, הוא היה ממיר את העניבה בכאפייה וצועד בראש ההמונים.

הסכמי אוסלו הפכו את הארגון לשחרור פלסטין למנגנון להנצחת הכיבוש הישראלי. הגיעה השעה שדור אוסלו הפלסטיני יודה בכישלונה של האופציה הדיפלומטית, יקפל את החליפות, ייגמל מהכיבודים הפתטיים שהוא מחלק לעצמו וייצא לרחוב. אילו דור המייסדים שלנו היה ממתין במשרדי "הרשות הישראלית" עד שהבריטים יואילו בטובם להסתלק מכאן, לא היינו חוגגים השבוע 64 שנות עצמאות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 67
  מאמר גדול שמראה איך נוצר מתקן גרעיני תקשורתי כתוצאה ממכת קת רובה קונבנציונלי אחד.
 2. 66
  יש רק בעיה קטנה בהגיגי המחבר, הערבים המתחזים כבלסטינים רוצים בחיסול ישראל, הם אינם מעוניינים בעצמאות אלא להסתפח למדינות ערב השכנות, מה שיקרה אם ישראל תחוסל.
 3. 65
  אופציה ירדנית

  האופ' הירדנית על סידורי ביטחון מתאימים לצורכי הקיום של ישראל היא האופציה האנגלית היחידה שנותרה

 4. 64
  לא היה, לא נמצא ולא יהיה לאום פלסטיני - כי הוא קיים רק בדמיונו של אלדר

  מה שאדון אלדר כושל מלהבין, שאין חייה הנקראת "לאום פלסטינאי", מעולם לא היה, ולעולם לא יהיה. כל אותם תושבים ערביים המאכלסים את יהודה ושומרון, הם ערב רב של אנשים לנדחקו לאיזורינו מכל קצוות האימפריה העותומנית. אין הם חולקים תרבות או הסטוריה, או זהות לאומית.

 5. 63
  אתה פשוט מציע להם לצאת למלחמה נגדנו,ככה בלי להתבלבל.
 6. 62
  מאמר לעניין

  תמצות מעולה עם מעט ציניות ובעיקר ביקורת חיובית על איך הפלסטינים היו יכולים לשפר את מצבם

 7. 61
  הרשות הפלסטינית מעוניינת בתהליך ולא בשלום, זה גוף מושחת שרבין כפה על יושבי השטחים
 8. 60
  אימצתי את הכותרת, אך רק אותה.

  יום עצמאות מבורך לעם ישראל

 9. 59
  הוא איבד את זה לגמרי...חבל. חבל שמישהו מחבריו הטובים לא דואג לו ומונע את הפארסה.
 10. 58
  אין עם פלשטני ולכן גם אין אדמה פלשטינית מה שיש זה

  בארץ ישראל יש חבורת ערבים שהשתלטו על אדמות לא להם.

 11. 57
  עקיבא, האם זנחו כבר בשמאל את השיח הדמוקרטי הפנימי בישראל?

  נדמה כי השמאל הישראלי בוחר לפנות לקהילה הבינלאומית, לפלסטינים, לכל אחד שמוכן לשמוע, רק לא לקהל הבית הישראלי.

 12. 56
  כנראה המאמר החשוב ביותר שכתבת בשנה האחרונה. כל הכבוד.
 13. 55
  לא באמת מוכנים להילחם


  קבלת עצמאות כרוכה בויתורים לצד הישראלי .תומכי החאמס ודאי שאינם מעונינים בהסדר פוליטי שסותם את הגולל על רצונם להשליט על כל הארץ את חוקי השריעה.
  דומני, שלא קשה לראות ב"אביב הערבי" המוסלמי-רדיקלי, את הכישלון הקולוסאלי של הלאומיות הערבית החילונית. מסתבר שתודעה לאומית אינה מרכיב כה מרכזי בתודעה העצמית של הערבים וזה עוד יותר נכון לגבי הציבור הפלשטינאי בשטחים, שכלל אינו מגובש מבחינה זו. הכיבוש ללא ספק מציק, אך מרבית הפלסטינאים אינם מוכנים להקריב קורבנות קשים בדרך למימוש של הגדרתם העצמית בקנטון ש"כביכול" מייעדת להם מדינת ישראל, ויש אף שכבת מנהיגותית מושחתת שיודעת להפיק טובות הנאה מן הכיבוש

 14. 54
  האם בבוקרים יושה על התגובות ימין שור שמתעלם בכוונה מתגובות השמאל או שזה באמת נכון?
  1. שכתב, חביבי. לא ניתן להבין את דבריך. מה ענין הבוקרים לכאן? מי זה יושה? או אולי זהו קוד סודי?...
 15. 53
  ישראל היא בריון אלים בחסות מעצמה גדולה באזורינו יש עוד 'בחסות'( אומנם בצורה הרבה הרבה יותר ברברית) אלו פני הדברים
 16. 52
  אטקס ועפרן הם שטינקרים קטנים ועלובים

  ולא בלשים.אין מה ליבלוש-הכל ישר ושקוף,לא נילקח שום דבר ללא רשות.

  1. אי אפשר לחוות דעה בנושא. אלה עובדות. הם פושעים שעוברים על החוק.

   או על התחייבות ממשלה שלא שוות כלום

 17. 51
  אצל אלדר אין חמס אין חאלד משעל אין האחים המוסלמים במצרים ואין סכסוך ערבי יהודי

  הכל התחיל בשנת 1967 שבה כבשנו (באמצעות תוכנית קולוניאלית רבת שלבים)והתנחלנו בשטחים של "עם" אחר רודף
  שלום אשר כל מטרתו לחיות בשלום לצידה של מדינת ישראל.
  וגם אם נקח את התיאור של אלדר ונתחיל את הספירה מ-1967 גם אז רואים
  שהתמונה המוצגת מסולפת לחלוטין
  אלדר מעלים את האינתפדה אלדר מעלים גילויים רבים של אנשי הרשות
  אשר גילו שהפלסטינים לא ויתרו על רצונם במדינה פלסטינית מהים ועד הנהר (וגם מעבר לנהר) הסמלים של הרשות כוללים את ישראל בתוכם הם לא הפסיקו לרגע לחנך כנגד קיום מדינת ישראל הם ממשיכים במלוא הכוח במסע של דהלגטימציה של ישראל וממשיכים לקרוא לחרם תרבותי כלכלי הם מנסים לקבוע טריז בין ישראל לארה"ב ומנסים לגרור את כל האיזור למלחמה.
  כבר ב-1977 הוצעה להם אוטונומיה אבל הם דחו את התוכנית הזו למרות שהיה ברור לכולם שאוטונומיה תוביל להקמת מדינה
  בשנת 1993 הנורבגים ניסו לשכנע אותם לקבל אוטונומיה ובקאמפ דויד הסעודים ניסו לשכנע אותם לחתום על הסכם שמעניק להם 93% מהשטח
  כולל פרוזדור רחב שיחבר את עזה לגדה.
  גם הקמת מדינה זמנית לפי הצעת הליכוד על רוב השטח אינה מקובלת עליהם למרות שברור שכל הסכם יתחיל עם תקופת ביניים ארוכה (לפי הצעת עמי אילון)
  וגם הצעת אולמרט נדחתה (הצעה על 95% מהשטח ו-5% שטח חלופי.)
  הפניה שלהם לאו"ם מטרתה אחת לקבל מדינה בלי הסכם
  וצריך לציין את פריצות גבולה של ישראל בכוח על ידי פלסטינים מוסתים אשר בהכרח יביאו למלחמה איזורית בעתיד.
  ועוד לא הזכרתי את מרד ערביי ישראל באוקטובר 2000 אלדר בכלל לא מתיחס לקבוצה הזו אשר רואה עצמה חלק מהישות הפלסטינית .
  ישראל הוכיחה בעבר שניתן לארגן הפגנות נגד ענקיות כנגד התקוממות העממית הערבית (לפני קום המדינה)

  1. אצלו גם אין פצצות חיות וקסאמים שמאסמים, הכל טוב אצלם, הכל רע אצלנו.
 18. 50
  מאמר מדוייק להפליא. מה שהעולם לא יודע על הפלסטינים:

  הם לא רוצים מחסומים וחיילים. הם גם לא רוצים מדינה! כשירצו -- יושיטו ידם ויקחו.

  1. אריה? אתה יותר דומה לעכבר מבוהל

   מדינה הציעו להם ב- 1948, לא רצו. ב- 1967 - לא רצו. לא מדינה הם רוצים אלא שאתה ואני לא תהיה לנו כאן מדינה. הם אף פעם לא יושיטו יד ויקחו "מדינה".

 19. 49
  הפלסטינים אינם רוצים מדינה ליד ישראל יהודית אלא מדינה במקום ישראל מהירדן עד הים.
 20. 48
  האם כותב המאמר קורא למרד נגד מדינת ישראל?

  למה לא עוצרים את כותב המאמר ההזוי הזה?

  1. כי קריאה למחאה לא אלימה היא חוקית לחלוטין, עד שאדוניך יצליחו לשנות את החוק, ולקבור קבורת חמור את שרידי הדמוקרטיה שעדיין יש כאן.
  2. זה בדיוק מה שהוא עושה, השמאל ויתר על שכנוע מבפנים

   אז הוא חבר לאויב במאבקו.

  3. לקרוא לערבים לצאת לרחובות זו קריאה לצאת ולרצוח יהודים . ה"לא אלימה" זה תעלול התחמקות מאחריות לקריאתו להשמדתנו. במדינה נאורה מוסרית ואחראית איש כזה יישלח להתנדנד על חבל.
 21. 47
  וזה הפרשן המדיני של הארץ...

  פשוט בל יאמן.

 22. 46
  מאמר מעולה ,תודה למר אלדר.
 23. 45
  אה נכון. כי עד היום המרי האזרחי שלהם היה לא אלים....

  שכתוב ההיסטוריה על ידי השמאל הקיצוני. בתוספת הסתה למרי על ידי האויב. לקרוא ולא להאמין.

 24. 44
  אני כותב לכם תגובות ואתם לא מפרסמים לא נורא , מספיק לי שאתם קוראים אותם

  גם טוב , רק שתדעו עיתון הארץ בזכותכם הימין יגדל וימחץ את השמאל ובסוף יקום מנהיג אמין יהודי גאה ולא בבי העלוב ויבטל את הבג"ץ ויגביל את התיקשורת וישתין על האמריקנים , אל תישכחו שישראל חמושה בנשק גריעיני ותרמו גרעיני פצצות מימן שיתיכו את המיזרח התיכון על הנפט שבו ויביאו לשואה כלכלית ואקולוגית אם מישהו מהאירופאים או אפילו האמריקנים יטילו על אותו מנהיג יהודי חרם .

 25. 43
  הלוואי. זה יאפשר לנו לנפנף החוצה את מנהיגי ה"מחאה" הזו, שבהכרח תידרדר לאלימות. אכן, ראוי להתכונן היטב לאינתיפאדה הזו, שתציין את השלב הבא בהתנחלות במולדת, וגרוש הפולש הערבי ממנה.
 26. 42
  הקריאה של עקיבא אלדר לפעולה של הפלסטינים רק ממחישה את חוסר הפעולה של ממשלתנו. אבל לא, זה לא יבוא מהם. זה חייב לבוא מהצד שלנו.

  כל עשייה עדיפה על מצב של אי-עשייה. כפי שנאמר - מי שלא עושה לא טועה.

  המשך אי העשייה רק ירחיב את הריקבון האוכל אותנו כחברה. צעירי ישראל המשכילים מצליחים לראות את המציאות העגומה והעתיד העגום עוד יותר על אף החול שממשלתנו מנסה לזרות בעיניהם. חלקם עוד מנסים למחות בדרך זו או אחרת אך רבים וטובים אורזים את מיטלטליהם ועוזבים המדינה למחוזות זרים. למקומות בהם איש לא מאיים עליהם על רקע מוצאם. למקומות בהם יוכלו להתפתח ולגדל את ילדיהם תוך תגמול הולם לעבודתם הקשה.

  אם לא נתפכח בקרוב - אנו עלולים לחזות בחורבן בית שלישי עוד בימינו אנו.

 27. 41
  היהודים הם עם. . .

  עיקש ופתלתל. . . ואת העם הזה אי
  אפשר להפחיד. . . אלא אך ורק. . .

 28. 40
  אתה צודק- עצמאות לוקחים.כרגע השמרטפית שלהם זה השמאל הישראלי ההזוי

  הציעו להם ב-48 , במקום זה פתחו במלחמה והפסידו בגדול, ומאז מחד הם רוצחים בדם קר נשים זקנים וילדים ומאידך מיללים על זכויות שניגזלו ועל זיקה להר הבית .
  במשך 60 + שנות הסכסוך עם ממשלת ישראל לא ראינו אפילו שמץ של יד המציעה שלום ללא תנאים והכרזה על קץ הסיכסוך.
  מנהיגם במשך רוב השנים האלה היה רוצח תחמן בשם ערפאת , שאומץ בלהט ע"י מטורללים אנוכיים כאורי אבנרי ואחרים- ומכל זה לא יצא להם שמץ של מדינה. במקום לילל על התחמנות של ביבי , תוך כדי הסתת המעצמות נגד ישראל שיפתחו בדיאלוג שלמען השם יריח פעם אחת משמץ של כנות ונטישת השנאה.

 29. 39
  נכון, הפלשתינים צריכים לקחת את השלטון במדינת פלשתין היא ירדן

  מספיק שתי מדינות פלשתיניות - עזה וירדן.

 30. 38
  כל תושבי העולם הופכים במהירות ליהיות אמריקאים, הודו, סין, ורוסיה, צועדים במרץ בכיוון הזה, אירופה כבר אמריקאית, נשארו ארצות אפריקה וארצות האיסלם, האפריקאיות מחמת עוני ונחשלות, מפגרות בתהליך, ואילו ארצות ערב, בגלל משטריהן הטוטליטרים, ושפע כסף הנפט, נלחמות כנגד התהליך, כשהן מגייסות את האיסלם האינפטילי כבן ברית, אבל גם שם, בתוך כל בן אנוש איסלמי מסתתר אמריקאי, ששואף לפרוץ החוצה, והפריצה תקרה עוד בדור הזה, 10 עד 20 שנה מהיום. כיום שפע כסף הנפט גורם לשני דברים, - שיחוד פוליטיקאים, אמצעי תיקשורת, ואירגונים חברתיים, לתמוך במדינות ערב, - מאפשר הקמת אירגוני טירור עם טווח פעולה גלובלי, אבל כל זה יתמוטט יום אחד כמגדל קלפים, כפי שהתמוטטה אימפרית הרשע הקומוניסטית, והסיבה, בארות הנפט הערבי יתייבשו, ועמם יעלם גם שפע הכסף לטירור. ואז האמריקאי יצליח להשתחרר החוצה, מתוך גופו של כל בן אנוש איסלמי, כפי שקרה ברוסיה, וקורה כיום בהודו ובסין. ואנו כאן בישראל צריכים רק להחזיק מעמד, ולא לעשות שוב שטויות קיומיות מסוג אוסלו, עד שכל זה יקרה,
 31. 37
  אפשר לחשוב שהשמאל הישראלי חולם על המדינה הפלסטינית יותר משהפלסטינים עצמם חולמים על מדינה פלסטינית. חלום ומציאות לחוד.
 32. 36
  אה.. שמישהו יספר לו על המאבק הפלסטיני..

  פחח! כשלון השיטה הדיפלומטית.. הלו, הם ניסו להלחם בנו בכח תקופה ארוכה!

 33. 35
  זה לא ברוכבי אופניים צה'ל צריך להילחם אלא בתקשורת חסרת אחריות וצמאת דם שכדי לפגוע בחייל מזוקן וחובש כיפה מוכנים גם להוריד את כולנו שאולה......
  1. כשראיתי את אייזנר בפעולה התביישתי מאד. אבל אז ראיתי את הסרט על משטרת קופנהגן הנאורה ודרך טיפולה במפגינים, ועבר לי... איינשטיין שוב צדק-הכל יחסי, גם הבושה...
 34. 34
  התקווה שהפלסטינים יצילו אותנו מעצמנו.
 35. 33
  מוזר לקרוא הצהרות פטריוטיות (פלסטינאית) מאדם שמזלזל בכל פעילות הגנה עצמית, כבוד עצמי ואקט פטריוטי של עמו.
 36. 32
  מאמר חכם ואמיץ
 37. 31
  היאוש מהיהודים

  הכותב כבר אינו יכול להשפיע על היהודים הטובים שמתמעטים מיום ליום
  קבוצת אוסלו וג'נבה אינם מסוגלים להשפיע על היהודים . ביאושו הוא פונה לפלסטינים ולמנהיגותם שיתמרדו ויצאו לרחוב להפגין
  למה להם ? מה יצא להם מזה? מצבם הכלכלי טוב כמו של הישראלים וטוב לאין ערוך מזה של כל מדינות ערב .
  הכתב גם מיואש מן הערבים ולא עושים טובה ויוצאים להפגין

 38. 30
  מרי אזרחי בלתי אלים הוא בודאי דרך ראויה ויעילה

  כל עוד פגיעה במתנחלים אינה נכללת בהגדרת אלימות.

 39. 29
  מאמר חכם מאוד ומפוכח.
  1. מאמר חכם ומפוכח? אתה ראית שדות מעובדים על הגבעות?

   סתם אדמות טרשים, אפילךו עצי זית לא היו עליהן! אז תירגע, יש כתבים ב"הארץ" שאתה יכול לדעת מראש מה יכתבו. גדעון לוי, עקיבא אלדר - תמיד אותן זמירות על "דיכוי הםלסטינים המסכנים".

  2. לא כולם מבינים את הסארקזם המושחז בהבגעת התודה הזו.
  3. איציקתשתוקכבר
  4. נושא הוא לא "דיכוי הפלסטינים המסכנים" אלא הדרך אותה בוחרת ישראל ללכת בה. מהיא אותה דרך? מישהו יודע מהיא? האם הדרך היא "שתי מדינות לשני עמים" כפי שגם התניהו אמר בנאום בר אילן המפורסם? לפי הלך הרוח - נראה שלא. האם זה סיפוח יהודה ושומרון למדינת ישראל (בן אם זה כולל מתן אזרחות לפלסטינים ובין אם לא)? האם הדרך היא המשך פיתוח ישובים יהודים תוך שמירה על מצבם הנוכחי של הפלסטינים? אולי. אבל שמנהיגנו היקרים יביעו דעה - יראו תוכנית מסודרת, דרך פעולה. כנראה שאני מבקש יותר מידיי.

   אפילו "תוכנית בנט" היא תוכנית - אם כי היא מנציחה את ההתעלמות מהפלסטינים והמחיר שאנו משלמים על התעלמות זו. אך מנהיגנו ממשיכים לנסות לרקוד על שתי החתונות. וכפי שתמיד קורה למי שמנסה לרקוד על שתי חתונות - הוא מפספס את שתיהן.

  5. אה, אז אם אין שם עצים, מותר לקחת כל מה שרוצים?
 40. 28
  אבל, גם המתנחלים ונוער גבעות יודעים לצעוד... וביום בו יחטפו עשרות אלפי אבנים מאלפי הצועדים הערבים, יגיבו עשרות אלפי מתנחלים בירי על פי ערכי תורת המלך...ומה תעשה אז? תשלח את צה"ל לירות בעשרות אלפי יהודים? תעמיד עשרות או מאות אלפי יהודים למשפט על רצח?
  1. תגובה בירי אל משתוללים ערבים שמסתערים עליך זו זכות וחובה אלמנטריות. על צה"ל לסייע ליהודים מותקפים ולא לאויב הערבי .
 41. 27
  בגלל זה הערבים לא משלמים מיסים ולא תורמים למדינה- מרי אזרחי!

  גם לדוסים כנראה יש עוואד משלהם...

 42. 26
  זו לא עיתונאות, זו הסתה לטרור אלים, ואם המאמר היה נכתב ע"י פובליציסט מהצד הימני של המפה, השי ניצנים היו מכניסים אותו למעצר בית לפני שהוא היה מספיק אפילו לפרסם אותו
  1. דבריך לא עמדו במבחן המציאות, אלון. פעם אחר פעם, בעיתון מתחרה, בן-דרור ימיני סימן מטרות ברורות על גבם של עיתונאים אחרים, ושל אנשי שמאל. לא ראיתי שמישהו פתח נגדו בהליכים כלשהם.
  2. ימיני, איש שמאל בעצמו, הצליח להפריך את טענות השמאל האנטי-ציוני. השמאל הבולשביקי מנסה לסתום לו את הפה.
 43. 25
  לפני 64 שנים, קם העם היהודי ולקח את עצמאותו (תהליך שהחל 60 שנה קודם לכן), לא לפני ש"קיבל" אותה מהאו"ם. היום עיתונאים שמאלנים דוחקים בפלסטינים להשתמש בהפעלת כח "לא אלימה", כלומר, לחסות בצל מיתוס "זכויות האדם" הזוכה כאן לפולחן נרחב, ולשנות את החוק, ההרכב הדמוגרפי, וההגדרה הלאומית של המדינה, בניגוד לעמדת הרוב, שבנתיים עדיין יהודי הוא. עד כאן לדמוקרטיה. אם עצמאות לוקחים, ולא מקבלים, מדוע רצים כל העיתונאים, האינטלקטואלים בעיני עצמם והוגי דיעות מופרכות למצוא צידוק, תמיכה, אהדה, ואישור (אגב, ללא הצלחה רבה) לעצמאות העם היהודי בארצו? זה מתווה למוסר כפול
 44. 24
  עכשיו הבנתי למה הערבים לא משלמים מיסים, ולא תורמים כלום למדינה- מרי אזרחי!

  כנראה גם לדוסים יש עוואד משלהם.

 45. 23
  השאלה העולה מן המאמר השטחי של אלדר, איפה הגבול ביו מאמר לניתוח מצב לבין הסתה לאלימות פלשתינית, לי נראה שהגבול נחצה ובגדול.
 46. 22
  וואלה מתנה יפה מביא לנו עיתון הארץ לקראת יום העצמאות.קריאה לאויבנו "לצאת לרחובות "...!!
 47. 21
  בשנה הבאה כשהפלסטינאים יכריזו על עצמאות אובמה יכהן בכהונתו השנייה,

  לא יהיה בלבו מורא "הקול היהודי" המדומה, והוא יעזור לנו כפי שהוא רואה לנכון ולא על פי מחיאות הכפים של עוכרי ישראל באייפאק.

  הפלסטינים יגישו שנית את בקשתם להתקבל לאו"ם, בפעם שעברה הוטו האמריקאי מנע זאת מהם, בשנה הבאה זה יעלה בידם.

  וזה טוב לנו, זה חייב לקרות, ישראל חייבת, חייבת! לעשות סיבוב פרסה, עכשיו.

  1. שטויות במיץ

   מה שמנע את בקשת הפלסטינים זה לא הווטו האמריקאי אלא העובדה שהפלסטינים לא רוצים מדינה בגבולות 67. כל הפניה לאו"ם היתה רק תרגיל כדי לסנדל את ישראל לגבולות 67, אלא שאבו מאזן החכם הגדול שכח לקחת בחשבון שהכרה כזו תסנדל באותה מידה גם את הפלסטינים לגבולות 67, ואף תציב סימן שאלה על חוקיות הדרישה ל"זכות השיבה". כשהתברר לנוכל מהמוקטעה שהמהלך מהווה מילכוד עצמי הוא חיפש דרך מילוט, ומצא אותה בפניה למועה"ב, שם ידע שאין שום סיכוי, ולא לעצרת הכללית, שהיתה מצביעה לגוש הערבי גם על החלטה שהעולם הוא צלחת. רק כמה ישראלים טיפשים קונים את הסחורה העבשה הזו ומאיימים עלינו בצונאמי חדשות לבקרים. אבו מאזן יכריז על מדינה בקווי 67 כשיצמחו לי דובדבנים באוזניים.

 48. 20
  השאלה שצריך לשאול איננה מה טוב לפלסטינאים אלא מה טוב לנו

  ייתכן שהפלסטינים מעדיפים שלטון ישראלי על מדינה עצמאית בסגנון הרשות, כמו שהרבה יהודים וישראלים מעדיפים לשיר את שירת ציון על נהרות בבל. השאלה היא כמה זמן נוכל להחזיק את הפלסטינים תחת שלטוננו ולהתהדר בתואר:"מדינת חוק דמוקרטית".

 49. 19
  מר אלדר: הפלסטינים ניסו בכוח ב1926, ,1947-9, ב1968 ועוד אינטיפאדות אבל..
 50. 18
  צודק. בגלל זה ישראל הקפידה לכלוא את ברגותי לשנים
 51. 17
  This is key: במקום לחתור לשינוי, המנהיגות של המדוכאים היושבת ברמאללה ובעזה, מעדיפה להחזיק בלשכות מפוארות, מכוניות חדשות ועמדות שמסייעות לעסקים משפחתיים.

  The Americans could have finished the stalemate in negotiations, if they published the bank accounts of all the chiefs in the territories.
  Come to think of it, a few years back some bright lights in the Foreign Ministry wanted to do this, including Arafat's account. Shimon Peres nixed it, because corruption at the Palestinian Authority is an Israeli interest: It entrenches bad leaders, and it gives a weapon to Israel in the UN, when it claims (rightly so) that corrupt regimes do not deserve a state.
  Come to think of it, if Wikileaks published all bank accounts of kleptocrats anywhere, the world would be changed overnight

 52. 16
  כדי להקים מדינה מכמיהה לחזון צריך הנהגה מטורפת כמו זו של בן גוריון. בצד הפלסטיני לא תמצא אחד כזה שיקח את כל הסיכונים ויאמר לעזאזל כל העולם ואף על פי כן נוע תנוע. דרך אגב מנהיג כזה ידע לבטח שרכיכה כמו נתניהו לא יוציא לפועל שום איום מאיומיו כתגובה להחלטה אמיצה כזאת. מדינות העולם לא יתנו לו לבצע ויכירו אחת אחר השניה במדינה החדשה. אבל צריך מנהיג ואין הנמצא.
 53. 15
  הבריטים עזבו ללא קשר להתנגדות וחבל שעזבו
 54. 14
  עיתונאי ישראלי מייעץ לפלסטינים כיצד לנהל את מאבקם. איזו התנשאות. איזו תחושת עליונות. איכס.
 55. 13
  צה"ל מאבד את העשתונות מול קבוצה קטנה של רוכבי אופניים חמושים במצלמות.
 56. 12
  רק חרם בינלאומי ייאלץ את ישראל לוותר על השטחים הכבושים ולחתום על הסכם. בד"א זה הצליח.
  1. בלה, בלה, בלה....קיש קיש קרייא, איסטרה בלגינה.....

   blah, blah, blah

 57. 11
  התנחלויות וזכויות אדם הם תרתי דסתרי.
 58. 10
  אבל כ"כ צודק וטועה בו זמנית

  צא לרחוב הפלסטיני.. צא למזרח ירושלים.. דבר עם הנפשות הפועלות - כמה מהן באמת רוצות לחיות תחת השילטון העצמאי שלהן? הם יודעים כמה מושחט, לא מוסרי והפכפך השילטון שלהם - הם כבר מאסו בו.

 59. 9
  מי אתה ???
 60. 8
  מר אלדר אתה רואה את העולם במשקפיים שלך. ההנהגה הפלשתינאית יותר משרוצה עצמאות, אותה יכלה לקבל כבר בשנות השלושים, אינה רוצה שליהודים תהא עצמאות.
 61. 7
  מאמר מצויין, שמאל שפוי ומאוזן יודע להצביע על האחריות של שני הצדדים
 62. 6
  שחרור שטחי מולדת הם אכן כיבוש אבל יותר מכך הם שחרור. בנו לארץ בגלל שילה חברון וירושליים ולא בגלל רמת אביב (שגם היא כיבוש - שיח מוניס כבר אמרנו...)
 63. 5
  הבעיה עם הערבים שבלבב פנימה... הם לא מקבלים אותנו היהודים כיישות לגיטימית באיזור. כל נושא ניגוח ההתנחלות מהשמאל הוא ממש לא רלוונטי לאי השלום ביננו לבינם
 64. 4
  חוץ מלהשתמש בנשק כלפינו עודדת אותם לעשות הכל - פשוט לא ייאמן שאתה מקבל במה לדברי העיוועים שלך
 65. 3
  עם אוהבים כמוך, לא צריך אויבים

  רק תחת שילטון מסורס כשלנו אנשים כמוך הפועלים כגיס חמישי ממש,המטיפים למרד ולאלימות יכולים להיסתובב חפשי ,בכל מדינה מתוקנת חפצת חיים מקומך מאחורי סורג ובריח

 66. 2
  מאמר מצוין אבל עבאס לא האיש

  זה מה שכולם יודעים. אין לו את התכונות שנדרשות ממנהיג ולכן הפניות הפאטתיות למוסדות האו"ם. המקסימום שהוא יכול לעשות זה לפרק את הרשות אבל גם את זה הוא לא מסוגל לעשות לדעתי. כיום כמו בכל שלטון מסואב נוצרה שכבה שמרוויחה מהמצב הקיים ומכספי משלמי המסים האמריקאים ושפועלים בניגוד לאינטרסים של אלו שהם מייצגים.

  1. ולכן יש לשחרר את ד"ר אחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית לשחרור פלשתינה

   אין ספק כי ד"ר סעדאת, האחראי להתנקשות בשר זאבי, יידע לייצג את עמו בכבוד מול האו"ם וביתר החזיתות.

 67. 1
  עיתונאי ישראלי דוחק בפלסטינים צאת לרחוב.
  1. הדרישות של הרשות הפלסטינית במשא ומתן הן מקסימליסטיות, וזה רק משום שממשלות השמאל הראו להם איך אפשר לסחוט את ישראל עד העצם בלי לעשות שום פשרה מצדם.

   על הפלסטינים לצאת לרחובות ולהפגין נגד הקריאה להחרבת ישראל. נגד האינדוקטרינציה המיליטנטית המחנכת את הדור הבא להמשך המאבק. ובעד הכרה בזכותם של היהודים למדינה משלהם. כשזה יקרה - יחולו ניסים ונפלאות עבור הפלסטינים.

   תעמולת הכיבוש היא שקר שנועד להסתיר את ערוות השמאל בניהול של תהליך שלום מופקר ובשיתוף פעולה מודע עם רעיונות בדרך לחיסולה של מדינת ישראל.

  2. לפשטנו רגל- פשיטת הרגל שלנו החלה ב67 ובשאר מלחמות הברירה בהן נפלו מיטב הבנים, ולא למדנו כלום. כן, גם את 73 אפשר היה למנוע. אבל הכיבוש כמו סרטן עם גרורות עיוור אותנו את כולנו, ואכל את כל המערכת הערכית שהייתה לדור המייסדים. לא אלדר אשם לך, בדיוק כמו הקוטג' והדיור. אחראים מי שמעמיקים את הגזל במקום לחתור לגבולות למדינה, לשלום, ואנחנו- שטרם יצאנו לרחובות באמת.
  3. אנחנו לא אותה רגל, אתה תקוע עם הרגל שלך עמוק בגלות, אלדר משיג אותך שנות דור
  4. כן, למרי אזרחי לא אלים

   מה רע? אולי אנחנו נרוויח מכך. נצא מהקיפאון המסוכן הזה שתכליתו אחת - מדינה אחת דו-לאומית בין הירדן לים!

  5. אצל הערבים ידוי אבנים ובקבוקי תבערה לא נחשב לאלימות...
  6. כנראה גם אצל אלדר לא נחשב בתנאי שהאבנים האבנים נזרקות על יהודים, לפני חודשים ספורי נרצח ובנו התינוק מאבנים לא "אלימות"

   בכל מרי יש נפגעים משני הצדדים, הקריאה לפלשתינים למרי, מעידה לא רק על אי הבנה ורגישות לתוצאות,יודעים איך זה מתחיל על לאן זה יוביל ואיך יגמר לא חשב.

  7. הרגל שלך והרגל של אלדר לא אותה הרגל. הרגל שלך ושכמוך תקועה עמוק בבוץ הגלות בעוד שעקיבא עם הרגל שלו כבר רץ קדימה. אני מתערב שאתה בטוח לא יודע על מה מדובר
  8. הרי הממשלה שהחזירה למצרים, בהסכם-שלום, את כל חצי-האי סיני "עד גרגר החול האחרון" לא היתה ממשלת שמאל.