הדמוקרטיה הישראלית השנייה

האנרגיה של מדינת ישראל הראשונה נגמרה. היא השלימה את משימותיה ולא הגדירה את היעדים הבאים. כעת נחוצה חוקה, שתעמוד מעל לפוליטיקה

לו הייתי ראש הממשלה הייתי מאוד לחוץ בימים אלה. זה לא זה, הייתי אומר לעצמי, ביום העצמאות - יום חשבון הנפש הלאומי. בלית ברירה הייתי מסתגר בדל"ת אמותי וחושב. מן הסתם, הייתי מגיע למסקנה שמדינת ישראל הראשונה מתפוגגת במשמרת שלי. שום דבר כבר לא שלם כשהיה. ההתיישבות המיתולוגית היתה לסלע מחלוקת, העלייה הגדולה נגמרה, הצבא כבר אינו צבא העם והסולידריות נעלמה ואיננה. מערכות החוק, המשפט, הדת והציבוריות מותקפות ומתמוטטות בזו אחר זו, והכל בתקופה שלי. אין ברירה, הייתי מגיע למסקנה, אלא לנקוט צעדים דרמטיים לשינוי המצב מן היסוד.

הייתי לוקח דף נייר ומשרטט לעצמי את מפת השברים הישראלית. ממנה אנסה לנווט את דרכן של החברה והמדינה הרחק מהתהומות הנפערים לרגליה, אל עבר מחוזות מבטחים. סוגיית הדרת הנשים, שבאחרונה מדירה שינה מעיני, היא בעצם קצהו של קרחון אחר, של שאלת השאלות בנושא דת ומדינה. אני חייב להודות: הסטטוס קוו כבר מזמן לא סטטי. הוא דינמי וכיוונו אחד: הלאה והרחק אל עבר הדתיות, ולאו דווקא דתיות מהסוג הנחמד. ואני, עם כל הכבוד שאני רוכש למסורת ולמורשתה - מורשת בית אבא - אני מחויב לריבון האנושי אליו גם הרב חייב להיות כפוף. מקור הסמכות המוסכם היחיד חייב להיות בכנסת, לא בבית הכנסת.

הלאה. מהו מקור המתח האמיתי בין הפלסטינים לבין היהודים אזרחי המדינה? נניח, הייתי מהרהר לעצמי, שמחר יפרוץ כאן שלום. טוב, אמיתי ואיכותי. האם הבעיה של ואדי ערה, המשולש והגליל נפתרת גם היא באופן אוטומטי? למען האמת, לא. בין השאר משום שאני ושכמותי נשבענו הרבה שנים בשמה של מדינה יהודית דמוקרטית, אבל עם יד על הלב, כשהגענו לעימותים והתמודדויות בנושא, תמיד קרצנו ל"יהודית" בידידות וויתרנו בקלות רבה מדי על ה"דמוקרטית". את המחיר שילמו הם, המקופחים הנצחיים. מיסדנו את התפישה שדמוקרטיה היא רק שלטון הרוב ועכשיו הם, המיעוט הנסתר, מגישים לנו את החשבון לפירעון.

איור: ערן וולקובסקי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

אני גם מנסה לפענח את המתח המתפרץ כאן בין הישראלים הלאומיים והדתיים לגוניהם, לבין ארגוני זכויות האדם. אלה מימין מוחקים במחי יד את מקומו של היחיד בחברה, ואלה משמאל לא מוכנים להתפשר על פחות מכל החירויות לאזרח, אפילו הן באות על חשבון הכלל והמדינה. וממילא אני מוסיף את הסעיף השלישי לרשימה שלי - שיווי המשקל הראוי בין הכלל לפרט, בין המדינה לאזרחיה.

כשאני סוקר את הסעיפים המצטברים מתברר לי בעצם שאין כאן שום הסכם של ממש בין המדינה לאזרחיה. אין כללי משחק מוסכמים ולכן עוד מעט לא יהיה משחק כלל. בימים שלי אין ממלכה בישראל, איש הישר בעיניו יעשה. זאת הנקודה! יכול להיות שהגעתי אל הקרקעית, אל סלע היסוד.

ישראל צריכה חוקה כי בלעדיה אי אפשר יהיה לשמר את הקיים. וחוקה אני לא יכול להכתיב לבד. אפילו עורמת חקיקה מבריקה של יעקב נאמן לא תעזור כאן. אין לי ברירה; אם אני רוצה למלא את המשימה שההיסטוריה הטילה עלי, אני חייב להנהיג אותה ולא להיגרר אחריה. לא רק ההיסטוריה עושה מנהיגים, גם היחיד יכול לחולל היסטוריה. איך אמר בזמנו אבי, ד"ר יוסף בורג המנוח: "ההיסטוריה היא הפוליטיקה של העבר והפוליטיקה היא ההיסטוריה של העתיד". זה הזמן להיסטוריה ופוליטיקה.

לאחר כמה ימים, כך יתועד ביומנו של ראש הממשלה:

קראתי אלי את הנציגים הבולטים של השסעים הישראליים: הימין, השמאל והמרכז, יהודים וערבים, נשים וגברים, אנשי דת ונאמני חירויות האדם, ותיקים ועולים ובני עדות שונות. ידידי! פתחתי, כל אחד מאתנו מרגיש שמשהו מאוד לא טוב קורה למדינה. לכל אחד מאתנו יש סיבות משלו וגורמים משלו לתחושה הזאת, אבל המסקנה שווה ומביכה: משהו רע מאוד קורה כאן עכשיו. אנחנו שליחי ציבור ואסור לנו להשאיר הרגשה כזאת בלא תגובה. פצע לא מטופל מזדהם וזיהום מוזנח יכול, חלילה, להמית. ובאזור הזה ממש אנחנו נמצאים.

הזמנתי אתכם היום כי אני מבקש להגיע אתכם להסכמה. הגעתי למסקנה הנוקבת, שהאנרגיה של מדינת ישראל הראשונה נגמרה. היא השלימה את משימותיה ולא הגדירה לעצמה את היעדים הבאים והמבנים הנגזרים מהם. אנחנו סובלים מעייפות החומר והסדקים של העת האחרונה יעידו.

רבותי, אין מנוס אלא להודות: הגיע הזמן להתחדשות קופצת מדרגה. הקמת המדינה ב-1948 נסמכה על מגילת העצמאות ועקרונותיה, על אישיותם של מקימיה וערכיהם. זה הספיק לשבעה עשורים גדולים, אבל אם לא נעשה הכל כדי לחדש את האנרגיה ההיא, אני חושש שהכל יירד לטמיון. אני מזמין אתכם להיות שותפי המלאים למהפכה ערכית רחבת ממדים. להקמת "הדמוקרטיה הישראלית השנייה".

הדמוקרטיה הישראלית השנייה חייבת להיות מושתתת על ערכים חוקתיים, מחייבים ועוצמתיים. חוקה כללית, שווה לכל, שתקבע את כללי המשחק: את ההגינות הציבורית, את ההגנה על הכלל מפני אנרכיה של בדלנים, כמו גם את ההגנה על הפרט מפני עריצות הרוב. החוקה תגדיר את המשטר ותחומי אחריותו, תתחייב לחירויות היסוד של כל אדם באשר הוא אדם ואזרח.

את התהום בין התוהו ובוהו הנוכחי לבין מדינת חוקה הגונה, אי אפשר לעבור בשני צעדים. אי לכך, אני מבקש להציע לכם את הצעד האחד המתבקש: אנא העבירו אלי בימים הקרובים את עקרונות היסוד ואת נושאי תחולתה הנכספים של חוקת ישראל על פי השקפתכם. לא את הפירוט המשפטי, אלא את הפרקים והערכים המרכזיים שירכיבו את החוקה. אני אוסיף להם את התחומים שלי במרחבים שבין היחיד והיחד, הדת והמדינה, המשטר והאזרח, המיעוטים והרוב.

עם תחומי היסוד הכלליים האלה נלך יחד לבחירות בתוך שלושה חודשים. אלה לא יהיו - אני חוזר: לא יהיו - בחירות על תכני החוקה אלא על העיקרון. הציבור יתבקש לבחור ממשלה קצרת קדנציה - שנתיים לכל היותר - שהמנדט המרכזי שלה יהיה הכנת חוקה מקפת לישראל. עם השלמת המשימה תוצג החוקה עם חלופותיה למשאל עם מחייב, הראשון אי פעם בתולדות המדינה. הבחירות הבאות שיתקיימו לאחר קבלת החוקה ברוב עם, יתקיימו על פי כללי המשחק החדשים, עם מחויבות שאין עמה פשרות לחוקת "הדמוקרטיה הישראלית השנייה". ישנם עמים המתחייבים לחוקה רק אחרי שפיכות דמים נוראה במלחמות אזרחים או מלחמות עולם מיותרות. אני מבקש להכין את חוקת ישראל כדי למנוע שפיכות דמים מהסוג הזה, המאיימת עלינו מבית ומחוץ.

אני מתחייב כי זה יהיה דבר החקיקה העליון שמפניו יידחה כל דבר חקיקה אחר העומד בסתירה לחוקה החדשה או לעקרונותיה. אני מאמין באמונה שלמה, כי אין לנו היום דרך טובה יותר ונכונה יותר להפוך את המשבר והשברים להזדמנות. לתיקון העולם שלנו, ולהפיכתה של ישראל לחברת מופת, כצוואתם ומורשתם של מקימיה ומייסדיה של המדינה הראשונה. ולתפארת מדינת ישראל.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 51
  שטויות הבעייה היא הקריסה של השיטה הקואליציונית,

  חוקה מילת הקסם שתפתור את כל הבעיות ברור שזה שטויות, עד שהשיטה הקואליציונית שבה כל ממזר מלך לא תשתנה נמשיך לסבול מקריסה של מערכת השלטונית.
  ממשלה לא יציבה, כנסת שאין בה הפרדה אמתית מהרשות המבצעת, ומערכת שופטת שבמקום לעסוק בשיפוט עוסקת בחקיקה שזה ממש לא תפקידה (ממלאת את הואקום שהכנסת יצרה).

 2. 50
  אחד הרעיונות הכי טובים שקראתי מזמן

  כמובן שזה לא יקרה בגלל אינטרסים. איזה מין ראש ממשלה ייזום הליכה לבחירות?? לא ביבי. צריך אדם משכמו ומעלה, אדם שנאלץ לקחת את המושכות כי השלטון הקיים פשוט לא סיפק את הסחורה. אדם שלא מחזיק את הכיסא כאילו הוא בלון חמצן, אלא באמת בא כדי לשרת את הציבור ולשפר את איכות החיים במדינה. לאדם כזה אני אצביע.

 3. 49
  רגע, זה לא הזמן שבורג ימליץ לנו למי להצביע בבחירות לנשיאות צרפת?
 4. 48
  אין שום סיכוי אם אין הפרדת דת ומדינה.

  מאוחר מדי. אני אדם אופטימי אבל אם הדמוקרטיה מידרדרת, השסעים בחברה מתרחבים. אז שמישהו יסביר לי איך המצב יכול להשתפר. שמישהו יתן לי איזשהו סצנריו. משהו. שיראה שיש סכוי. חוץ ממלחמת אזרחים חלילה שאחריה כמו בכל מדינה שחוותה זאת דברים השתפרו.  

 5. 47
  אין לנו מנהיגות מובילה, רק משמרת, ונסוגה לאחור.
 6. 46
  ביבי כשל בכל המשימות של הנהגת מדינה אפילו שר בריאות אין לו. שקט לכאורה.
 7. 45
  הכל נכון רק שאין עם מי לדבר. פולחן ההשארות בשלטון. מה עשה עד עכשיו?
 8. 44
  ביבי מצעיד אותנו לתהום לא לשום מצב אחר.
 9. 43
  ינצח בבחירות אז מה? זה אומר שהוא מנהיג וטוב? זה אומר שהוא כושל פעם שניה יחד עם ברק הכושל.
 10. 42
  נתניהו מנותק מהעם, ומצרכיו. לך דבר אל קיר אטום.
 11. 41
  איזו דמוקרטיה? משהו הזדחל לתוך הבית, התנחל בו עמוק, הרג את הדמוקרטיה הישראלית וקבר אותה.


  הפאשיזם-הסובייטי השתלט על המדינה, עבר את הסף, גר בתוך הבית והתנחל בו עמוק מאוד! מי שמנהל את המדינה כיום, עם כל הצער והייאוש, זה מפלגת 'מולדובה ביתם'-ה"פוליטיצ'סקויה ביורו" על שריה ומסביריה. מדינת רוסיה הסובייטית קורמת עור וגידים בתוך מדינת ישראל. הוכחה אחרונה להשתלטות הלאומיות הפנאטית הייתה בישיבת ועדת החינוך בכנסת, שביטלה את השימוש בספר האזרחות החדש. המתנגדים הושתקו על ידי אלכס מילר יו"ר ועדת החינוך, שסתם בכוחניות את פיהם של המתנגדים, ולא נתן להם לפצות פה. לא הייתה אפילו מראית עין של מהלך דמוקרטי. זה אותו בחור שצידד קולגיאלית עם האלימות של החברה אנסטסיה מיכאלי. הוא רק בן 35 ואתם עוד תשמעו ממנו רבות, דיר קומרדס. ואלה הם יועציו ושומרי ראשו של בנימין נתניהו, שהתמכר אנושות לכוח ולשררה.

  1. לך לעזה - שם תמצא דמוקרטיה
 12. 40
  אני ביבי נתניהו מבטיח להיות חיל השלום. בשביל זה צריך להזריק לביבי זריקת אומץ
 13. 39
  מאמר מצוין. רק שבלי שלום או הסכם עם העם הפלשתינאי שום דבר לא יכון.
 14. 38
  מדינת ישראל השלימה את משימותיה?

  המטרה העיקרית של הקמת מדינת ישראל היתה שמירה על העם היהודי בשתי דרכים:

  1. הקמת בית לאומי ליהודים
  2. מניעת התבוללות
  שתי המטרות הושגו במדה חלקית בלבד

  בניגוד למדינות לאום אחרות בעולם, מדינת הלאום היהודי מאויימת מבחוץ ומבפנים.
  אם לא נהיה בטוחים בזכותנו למדינת לאום, אם לא יהיה לנו צבא חזק , ונכונות להגן על עצמנו, המדינה היהודית לא תמשיך להתקיים.

  אמנם, ההתבוללות נמנעה בישראל, אך מנגד התחזקה בגולה.
  דווקא בגלל הליברליות של הארצות בהן חיים יהודים, קצב ההתבוללות רק עלה וממשיך לעלות.

  יש עדיין הרבה מה לעשות ולשפר במדינה היהודית בנושאים חברתיים, כלכליים וכד' .
  אבל, הטענה של בורג שמדינת ישראל השלימה את משימותיה פשוט לא נכונה.

 15. 37
  למה

  למה האיש הזה מקלקל לנו את החג?

 16. 36
  כל זמן שישראל תהיה מדינה שיש לה כיבוש שהוויתור עליו כרוך בשלום שאינו נראה באופק היא לא תוכל להיות מדינה דמוקרטית באמת.
 17. 35
  צריך להפוך את הכרזת העצמאות לחוקה! ו
 18. 34
  החלטה רגע לפני החוקה

  צריך להכריע מה רוצים פה במדינה?

  יהדות דמוקרטית או דמוקרטיה יהודית?

  וכן סדר העדיפויות חשוב מאוד

 19. 33
  גם ביום העצמאות, כשליבי מלא אהבת ישראל, אני מתקשה לשמוע/לקרוא את השטויות של מגלגל העיניים הזה.
 20. 32
  בואו נעצור את התגובות טעונות השנאה וההסתה לרגע, ואז נבין

  שמר בורג למעשה דואג לנו, לעמו ולצביונו. והרעיון שלו נכון ורלוונטי מתמיד. תודה מר בורג הלוואי ויתגשם חזונך. בעזרת השם.

 21. 31
  כ"כ מטופש לראות שאנשים כאן מסרבים להסתכל על התוכן הכתוב

  יופי, אז יש לו דרכון צרפתי. והוא גם נגד הכיבוש.
  את תוכן המאמר קראתם? עליו יש לכם משהו רלוונטי להגיב?

  1. דברי מי שיש לו דרכון צרפתי מחוסרי תוכן עבור בעלי דרכון ישראלי
  2. איזו תגובה אינפנטילית.

   לשליש מהמדינה הזו יש דרכון זר. לא תקשיב להם בגלל זה?
   מטופש.

   מה גם, שבורג בוחר לחיות בישראל, לא בצרפת.

 22. 30
  לך לך

  היה לנו אחד בשם אברהם שכבר עשה מהפכה בזמנו. כן, אני מתכוון לזה מהתנ"ך כאשר אלוהים אמר לו: "לך לך מארצך וממולדתך....."
  והנה, קם לנו אברהם חדש ואומר לנו שהגיע הזמן להמשיך הלאה, תוך כדי מציע הוא להקים "דמוקרטיה ישראלית שנייה".
  אברהם, שמע לי, על מנת לעשות מהפיכות אמיתיות דרוש מנהיג. אדם - בעל תכונות וערכים גבוהים, אישיות בפני עצמה, מופת ודוגמא אישית. שהבריות מכירים בה ומוקירים אותה ומוכנים ללכת "שבי אחריה".(בטח, גם אלוהים).
  אם ירדת לסוף דעתי, קרוב לוודאי תשאל: איהו?
  כל עוד לא נגלה מי הוא, נצטרך לחכות עד בוא של משיח.
  חג עצמאות שמח, ישראל!

 23. 29
  מדוע מתפלאים שעתון כמו הארץ שעתונאיו הבולטים הם גדון לוי ועמירה הס,נותנים מקום של כבוד ביום העצמאות ליורד ששמו אברהם בורג?

  נדמה לי שקראתי כי גם למר גדעון לוי יש אזרחות שוודית?
  מענין לכמה מעתונאי הארץ יש מסלול בריחה בדמות אזרחות אירופאית?
  מענין האם העתון שמדבר על חופש הציבור לדעת ולחשוב יפרסם גם את תגובתי?
  סביר שלא, הכוונה לאנשים שחושבים בסגנון של גדעון לוי,הם החושבים נכון,והם הזכאים להביע את דעותיהם בהארץ.

 24. 28
  יישר כוח

  אני קורא את המאמר, ותוך כדי אומר לעצמי- נו אז למה אין אנשים כמוהו בפוליטיקה.. ואז אני מגיע לטוקבקים, ורואה את השנאה, המרירות, ההיטפלות לתפל, ואני מבין איך איש כמו אברום בורג יקרא אותם גם ויגיד - אין לי פה רוב... אין על מה לדבר, אין עתיד למדינה הזאת...
  אנחנו צריכים כל הזמן להזכיר לעצמנו שהטוקבקים הם לא מדד לכלום... בבקשה שלא יהיו מדד לכלום..

 25. 27
  אתה מתנשא, ערכי המוסר לא ברורים לך בכלל, המוסר נקבע על ידי הרוב שבחר

  כל דבר אחר הוא עריצות המיעוט.
  רק ברודנות הממשל הרודני שלא נבחר על ידי רוב יבחר באופן טובעי ערכים לא דמוקרטים, כי אינו רוצה בדמוקרטיה.
  אתה לא מציע דמוקרטיה בכלל, אתה מציע שאתה וחבריך תסדרו את המדינה לפי הערכים שאתם מאמינים בהם.
  מפחיד

 26. 26
  בדמוקרטיה הישראלית הראשונה, פושעי עוסלו היו נמצאים בכלא ביחד עם האנרכיסטים מבלעין. ולכל בעל אזרחות כפולה, היו מבטלים את האזרחות הישראלית
 27. 25
  מדינת ישראל הוכרזה כמדינה יהודית בלבד, הערכים הם דמוקרטים
 28. 24
  אברהם בורג, אתה וגם אני ממש לא רוצים שביבי יכתוב לנו חוקה.
  1. ומי שיכתיב את החוקה לנתניהו יהיו הקומיסרים מישראל ביתנו.
 29. 23
  ושוב אני מנסה להביע דעה שהיא כנראה לצנינים בעיני עורך הטוקבקים

  מכתב לאברום
  האמנם מדינת ישראל מתפוגגת או שמא זו המדינה שאת היית רוצה היא היא המתפוגגת? לאיזה צבא עם אתה מייחל כאשר מספר המשתמטים מארלזורובה פנת דיזנגובה שווה מספרית ואחוזית למספר המשתמטים משוכני בני ברק וירושלים, ביתר עילית וישובים חרדיים נוספים. אך מה לעשות והרי כל זאת לא החל במשמרתו של ראש הממשלה דהאידנא ואף לא בימי אביך ז"ל כי אם מזמן הקמת המדינה כאשר בן גוריון קיבל את ההחלטה הזו. אגב כאשר נתקבלה ההחלטה שירתו בצבא ההגנה לישראל גם חרדים רבים בהם הרבי מוויז'ניץ זצ"ל שרק זה מקרוב הלך לבית עולמו. אז נכון שלצנינים נחשבת העובדה שרבים מאוד מחיילי וקציני הצבא חובשי כיפות במיוחד בקרב אנשי השמאל הישראלי אך מה לעשות שזהו צבא העם, ובעם הזה חובשי כיפות הם מספר משמעותי והם הם שהחינוך שהושרש בהם מביא אותם לראות בשירות בצבא ערך רב חשיבות ומידת הקרבתם גדולה משל רבים! אשר לסטאטוס קוו הדתי, אכן הוא נרמס בראש חוצות ואני עדיין זוכר שיחות שהיו לי עם אביך על הכירסום בסטאטוס קוו שנעשה דווקא לא על ידי הדתיים, כי אם על ידי החילוניים. (בעניין זה ראה הפסיקה השיפוטית מאז פסה"ד של השופטת פרוקצ'יה בעניין פתיחת עסקים בשבת, דרך פתיחת עסקים בניגוד לחוק והכל בשם הקדוש של שמירה על חופש העיסוק וכו'.) ולבסוף משמעות דבריך בעניין הוויתור על ה"דמוקרטית" חמורה בן השיטין שלה שכן שלטון הרוב הוא נשמת אפה של דמוקראטיה בכל העולם ושום תמיכה בדרך אחרת, המאפשרת למיעוט, לכפות דעתו על הרוב אינה דמוקראטית ותהיינה המילים שנכסה אותה יפים כשיהיו.

 30. 22
  מכתב לאברום שמשום מה עורך הטוקבקים מסרב לפרסמו עד לרגע זה

  האמנם מדינת ישראל מתפוגגת או שמא זו המדינה שאת היית רוצה היא היא המתפוגגת?
  לאיזה צבא עם אתה מייחל כאשר מספר המשתמטים מארלזורובה פנת דיזנגובה שווה מספרית ואחוזית למספר המשתמטים משוכני בני ברק וירושלים, ביתר עילית וישובים חרדיים נוספים. אך מה לעשות והרי כל זאת לא החל במשמרתו של ראש הממשלה דהאידנא ואף לא בימי אביך ז"ל כי אם מזמן הקמת המדינה כאשר בן גוריון קיבל את ההחלטה הזו. אגב כאשר נתקבלה ההחלטה שירתו בצבא ההגנה לישראל גם חרדים רבים בהם הרבי מוויז'ניץ זצ"ל שרק זה מקרוב הלך לבית עולמו. אז נכון שלצנינים נחשבת העובדה שרבים מאוד מחיילי וקציני הצבא חובשי כיפות במיוחד בקרב אנשי השמאל הישראלי אך מה לעשות שזהו צבא העם, ובעם הזה חובשי כיפות הם מספר משמעותי והם הם שהחינוך שהושרש בהם מביא אותם לראות בשירות בצבא ערך רב חשיבות ומידת הקרבתם גדולה משל רבים! אשר לסטאטוס קוו הדתי, אכן הוא נרמס בראש חוצות ואני עדיין זוכר שיחות שהיו לי עם אביך על הכירסום בסטאטוס קוו שנעשה דווקא לא על ידי הדתיים, כי אם על ידי החילוניים. (בעניין זה ראה הפסיקה השיפוטית מאז פסה"ד של השופטת פרוקצ'יה בעניין פתיחת עסקים בשבת, דרך פתיחת עסקים בניגוד לחוק והכל בשם הקדוש של שמירה על חופש העיסוק וכו'.) ולבסוף משמעות דבריך בעניין הוויתור על ה"דמוקרטית" חמורה בן השיטין שלה שכן שלטון הרוב הוא נשמת אפה של דמוקראטיה בכל העולם ושום תמיכה בדרך אחרת, המאפשרת למיעוט, לכפות דעתו על הרוב אינה דמוקראטית ותהיינה המילים שנכסה אותה יפים כשיהיו.

 31. 21
  יושב בחיק ההון ומפזר חול בעינינו. הבעיה היא הון-שלטון! עם השאר נסתדר לבד תודה
 32. 20
  זה מה שהסמול מגדל, מוכי הזיות
  1. אבקשך להימנע מפגיעה באזרח צרפתי נכבד. אגיש תלונה למשרד החוץ שלכם.
 33. 19
  "תתחייב לחירויות היסוד של כל אדם באשר הוא אדם ואזרח" זה בדיוק " ואלה משמאל לא מוכנים להתפשר על פחות מכל החירויות לאזרח, אפילו הן באות על חשבון הכלל והמדינה", נקודה שזיהית, בצדק, כבעיה.

  אחרי רצח רבין היה פה שבר אדיר. הסכמי אוסלו הם עדייו פצע פתוח. מאורעות אוקטובר 2000 הם קו-פרשת מים. איפה היתה הדרישה להתכנסות אז? המדינה התנהלה לא רע עד עכשיו. נכון, יש בעיות. כמו בכל משפחה. יכול להיות שהפתרון הוא להפנים שישראל היא מדינה דמוקרטית רק ליהודים, ולבדוק איך אפשר, בדרך הכי פחות כואבת שאפשר, לדאוג שתהיה 100% יהודית. פתרון שיכלול חילופי אוכלוסין, פרידה מהאוכלוסיה הערבית, אינו גזעני ואינו טרגי. הוא כואב, בוודאי, אבל יש לשאול אם בטווח הארוך זה לא הפתרון העדיף, ראו יוגוסלביה. אפשר להשאר ידידים מצויינים, רק משני צידיו של הגבול. אין בזה שום בושה.

  1. השבר שלנו ל. הוא הכיבוש המעמיק, הנמשך - המשחית כל תא וכל ערך בגופנו, ראשנו.
  2. ערביי ישראל שלא מסוגלים להיפרד מהזהות הפלסטינית שאימצו לעצמם

   מי שלא מסוגל לשיר את ההמנון שלנו, מי שמקדש את אתוס הנכבה שכאילו אנחנו המתנו אסון עליהם ולא ההיפך. מי שלא יכול להיות נאמן לאזרחות במדינה היהודית. בהחלט אמור לשקול הגירה למדינה שעם ערכיה הוא יזדהה

  3. ל. (16:37) לא צריך גבולות לפני שיהיו "שני צידי הגבול"?
 34. 18
  כרגיל, מעניין לעקוב אחר הלך מחשבתו של אברהם בורג וחבל שאנשים כמותו אל נישארים בעשיה הפוליטית במדינת ישראל. אפשר היה להוסיף למאמר זה גם את "מישמרות הציונות" מיסודם של "אם תירצו" , נוער הגבעות ודומיהם.
 35. 17
  אברום אל תתעסק בכך אין מה לעשות וכל תקוה לשינוי היא חלום באספמיה. שלטונו של ביבי הפך למונופול מכיוון שקנה 39 שרים וסגני שרים בג'ובים, שילם ומשלם לש"ס ולחרדים מיליארדים, מיסמס את המחאה בהקמת ועדות שהחלטותיהן עוברות שיפוץ אינטרסנטי של אטיאס ישי ונאמן. הוא ימשיך לעשות מניפולציה גם בחוק טל כדי להבטיח מה שבטוח, שהמעמד הבינוני ימשיך לשפוך דם ולפרנס את הפרזיטים המהווים חברת ביטוח לשלטונו. ביבי שואב את כוחו מההמון העדרי שהפך לרוב בארצנו. פלח זה של האוכלוסייה רואה באשמים זכאים והמושחתים נראים בעיניו זכאים, אם לא גיבורים. לכן שלטונו מובטח עתה וגם בקדנציה הבאה. ריבלין, שהחליף את דמעותיה של אם הקצינה שנפלה חלל על במה טכסית בהדלקת משואה, פעל לפי רוחו של ביבי. כי מי כמותם יודעים שגימיקים מהווים, במציאות שלנו תחליף מוכח, להסטת דעת הקהל מרשלנות וממחדלים שהם לחם חוקם של הממשלה והעומד בראשה.
 36. 16
  היות ואי סכוי "שמחר יפרוץ כאן שלום. טוב, אמיתי ואיכותי", כל השאר מיותר (וגם שגוי, אבל זה נכון לכל מאמר של בורג).
 37. 15
  "שפיכות דמים מבית"? אדון בורג, האמנם אתה מעלה על הדעת שהשמאל הבוגדני יעלה על הבריקאדות ,כשהוא מנופף בדגלי פלסטין?
 38. 14
  כששילטון ביריוני פשיסטי מצתת את התנך כדי להצדיק את מעשיו הנלוזים ולא מצתת את המנהיג שהקים את המדינה הזו לפני 65 שנים אין למה לצפות ממנו. מי שחי בעבר המת,ממית גם את העתיד
  1. מה זה "מצתת"? האם התכוונת ל"מצטט"? אגב, אהבתי את החידוש המדהים שלך "חי בעבר המת". אתה בור, אך בעל חוש הומור נדיר.
  2. ציטוט או ציתות...
  3. מה כבר ניתן לצפות מבור סמולן פאשיסטי מצוי?
 39. 13
  אבל אנשים כמוך תמיד חשבו שזה לא זה

  לכן לא רק שלא תהיה ראש ממשלה - לעולם לא תחיה עוד על חשבון הציבור הישראלי. כואב, אה?...

 40. 12
  חוקה ואטלולא. יוסף בורג ז"ל לא היה אוהב את זה.
 41. 11
  הי הג'יפ הי הג'יפ, הי, איה הג'יפ...
 42. 10
  נראית הצעה טובה והגיונית, אך אליה וקוץ בה. התהליך שאתה מציע ייקבע על ידי משאל עם - זה אמנם נראה דמוקרטי למהדרין. אך אם במשאל עם כזה הרוב יצביע להנציח את המצב הקיים עם החוקים הקיימים - מה יהיה הצעד הבא?
  1. לא יקרה ולפחד אין ממש מקום כאן.לעשות את הדבר הנכון.חוקה חדשה
 43. 9
  תגיד אברום - מה עישנת לאחרונה? אתה רואה את הצאר ביבי הראשון עם חבר מרעיו אפילו מעלה על דעתו רעיון כזה? גם אם זה יעלה בדעתו של הביובון מישהו איווט או אחד החניוקים ישר יוריד אותו לקרקע המציאות. הלוואי וזה היה יכול להתרחש אבל המדינה כבר עברה את נקודת האל חזור שלה. מחר נחגור לה 64 שנים אבל ממש לא בטוח שנחגוג לה 100. האמת - גם על 84 אני לא ממש הייתי מהמר
 44. 8
  היי הג'יפ היי הג'יפ, איזה לילה מסביב (הדרכון הצרפתי בתוקף?)
 45. 7
  חוקה בלבד לא תספיק. אין לנו תרבות של כיבוד האמת, כיבוד הזולת, כיבוד החוק וההסכם. התרבות שלנו היא תרבות ישראבלוף מוחלטת וסוחפת. כבר כשמחוקקים חוק דואגים להשאיר בו חורים גדולים כדי שעורכי דין ממולחים ידעו איך לעקפו ואיך למנוע את אכיפתו. מילה של פוליטיקאי היא מילה חלולה ואין בה שום אמת. הדמוקרטיה שאצלינו היא אך ורק פורמאלית ופרוצדורלית - אין בה שום תוכן ושום אמת. נבחרי הציבור מצפצפים על הציבור ומשרתים את עצמם ואת מי שמימן אותם בפריימריס והשרות לאזרח ולציבור כלל לא מעניין אותם. התרבות האזרחית והפוליטית שלנו קלוקלת בכל השכבות והדרגים. השלטון המקומי מושחת ורקוב וכך גם השלטון הממלכתי וכל מוסדותיו. אנחנו בתוך מנהרה מצחינה ואין לה קצה ואין לה אור ותקווה. רק אפילה וסרחון שהולכים וגדלים מיום ליום.
 46. 6
  קצת מוזר לשמוע עצות ממי שסידר לעצמו דרכון צרפתי, לא?
  1. כאזרח צרפתי נכבד יש למסייה בורג פרספקטיבה מצויינת להשקיף על מדינתו לשעבר ולהצדיק את עריקתו מן הספינה הטובעת.
  2. ולקבל עצות מבנג'י ניתאי יותר טוב?
  3. האמת, לא. מה מוזר בזה?

   אם העצה טובה, תתייחסי. אם לא, אולי תעירי משהו שיחכים אותנו?

 47. 5
  הכיבוש וההתנחלויות גרמו לשסע הגדול ביותר בעם היהודי בעת החדשה
  1. מסיתי השמאל המתחזים למגיבי ימין/מרכז במימון מדינות זרות הם המושכים בכל כוחם להריסת הדמוקרטיה הישראלית ולמלחמת אחים. ולא, אין ממש שסע בעם, אתם מיעוט קטן בעם היהודי.
 48. 4
  רושממשלה יזראל ושיבעת גמדי הרוח הצמודים אליו במטבח חסר פרודוקטים, מובילים את ישראל הקיצונית אל עברי פי פחת בעיינים עצומות לרווחה. מדינות העולם, ביחוד אלו שנקראו פעם ידידות, מאסו בנו עד גועל. כל מעשה בלתי חוקי להכשיר את שרץ ההתנחליות מרחיב את מעגל השנאה אלינו, עד שיום אחד תאמר אר"הב למפקד נושאת המטוסים האמריקאית ששמה ישראל, שהגיע הזמן להוציא אותנו מהשרות ולהעביר אותנו למחסן הגרוטאות ההיסטורי של ידידות אמריקה לשעבר. אחרי נובמבר המחשבה הדמיונית הזאת תהפך למציאות. אז נראה את חכמי הימין הקיצוני, מתכנסים כדי לעקוף בתי משפט למנוע נסיגות גם מכיבושי מלחמת השחרור.48.
 49. 3
  אדון בורג, למי הצבעת בבחירות בצרפת?

  מר בורג, למי הצבעת בבחירות האחרונות בצרפת? לאחר שעשית קריירות ועמדת בראשות המוסדות הציוניים המובהקים ביותר (הכנסת והסוכנות היהודית) הלכת וארגנת לך בציניות אזרחות צרפתית.

  כאזרח צרפתי אל לך להשיא לנו עצות, לך ותשיר את המרסלייז'.

  1. מה הקשר בין אזרחותו הכפולה לדעותיו במאמר זה?

   זה מה שנקרא ביקורת לא עניינית.
   אז לא הבנו, אתה בעד חוקה או נגד?
   ואם אתה מתנגד אז מדוע?

  2. שיא הציניות שאדם שלא עבד יום מימיו בשוק החופשי ומצץ את כספי המדינה מכל גוב אפשרי,כשסיים הלך להשיג בטחון קיומי בצרפת, כעת משיא עצות לטיפשים שאיפשרו לו זאת.

   ממש מדינת חלם מתרסקת שנותנת פתחון פה לאדם מסוגו של בורג ועוד ביום המצמאות.

  3. הקשר די ברור. מי שכיהן כיו"ר הכנסת לא אמור לבקש אזרחות זרה ואם הוא עושה זאת אז ממש לא מעניין מה הוא חושב על המדינה הזאת

   יו"ר הכנסת, בניגוד למה שבורג עשה מהתפקיד, זה לא רק משכורת ותנאים.
   יו"ר הכנסת זה תפקיד מחייב, של מי שעומד בראש אחת הזרועות השלטוניות של מדינת ישראל.
   בורג לא הבין זאת, וכשנתפס בקלקלתו הפך את המעשה המביש שלו למשעה הירואי (אני איש העולם הגדול, ממשיכו של מנדלסון ואלהים יודע מי עוד). שלא לדבר על התעקשותו הביזארית להצביע לבחירות לנשיאות צרפת ולספר לנו למי הוא הצביע.

 50. 2
  מדינה שאין לה גבול תתקשה בכך מאוד
 51. 1
  אברום אל תתעסק בכך אין מה לעשות וכל תקוה לשינוי היא חלום באספציה. שלטונו של ביבי הפך למונופול מכיוון שקנה 39 שרים וסגני שרים בג'ובים, שילם ומשלם לש"ס ולחרדים מיליארדים, מיסמס את המחאה בהקמת ועדות שהחלטותיהן עוברות שיפוץ אינטרסנטי של אטיאס ישי ונאמן. הוא ימשיך לעשות מניפולציה גם בחוק טל כדי להבטיח מה שבטוח, שהמעמד הבינוני ימשיך לשפוך דם ולפרנס את הפרזיטים המהווים חברת ביטוח לשלטונו. ביבי שואב את כוחו מההמון העדרי שהפך לרוב בארצנו. פלח זה של האוכלוסיה רואה באשמים זכאים והמושחתים נראים בעיניו זכאים, אם לא גיבורים. לכן שלטונו מובטח עתה וגם בקדנציה הבאה. ריבלין, שהחליף את דמעותיה של אם הקצינה שנפלה חלל על במה טיכסית בהדלקת משואה, פעל לפי רוחו של ביבי. כי מי כמותם יודעים שגימיקים מהווים, במציאות שלנו תחליף מוכח, להסטת דעת הקהל מרשלנות וממחדלים שהם לחם חוקם של הממשלה והעומד בראשה.
  1. והיה והעם יחליט בחוקה זו במשאל עם דמוקרטי ומחייב כהגדרתך,שחברון למשל היא סלע קיומנו, אם כל המשתמע מכך, אתה תהיה הראשון להכריז על אי חוקתיות/ מוסריות חוקה זו, ראינו כבר את חבריך מהשמאל שהעדיפו את האתרוג שרון במקום הכרעת הדמוקרטיה במשאל מתפקדי הליכוד, כיוון שזו לא התאימה לדעתם.....
  2. ל-20:31, ה"עם" כבר החליט שהוא רוצה בכיבוש ולכן הוא גם ישלם.