בניכוי המצב - מצבנו מצוין

כשהיקום הישראלי היה עדיין צעיר ומלא תקוות, צייר הקריקטוריסט דוש את הדמות האיקונית ששיקפה את הראייה העצמית הקולקטיבית: "שרוליק" - ילד תמים בכובע טמבל, שכוונותיו טהורות וידיו נקיות. אילו נדרשנו לעדכן כיום את האיקון הזה, ייתכן שישראלים רבים היו עדיין דבקים בדימוינו העצמי כילד תם בעולם עוין; אך ברוח הזמן - לפחות זו הנושבת מהממשלה - כובע הטמבל היה מוחלף בקסקט, וחולצת החאקי בטלאי צהוב.

בעיני משקיפים זרים, או בעלי ראייה ביקורתית יותר, ישראל כבר מצטיירת אחרת: אולי בדמות איש צבא-כיבוש חבוש כיפה, אוחז ברובה, היסטרי וקצר רוח, ספק מאיים ספק מאוים, מוכן להנחית "לאטמה" בפרצוף של כל גוי או שמאלן מזדמן, ולראות את עצמו כקורבן של פוגרום.

מעשה שטן, הסטריאוטיפ הלא מחמיא הגיח באחרונה ולבש דמות בשר ודם. התגובות ההיסטריות על פרשת סא"ל אייזנר - תשואות ותמיכה במגזרים רחבים (שחשפו בכך את מהותם שלהם), ומצד אחר מאמץ תזזיתי להקהות את התקרית בעיקר מטעמי "הסברה" - דווקא הן מוכיחות עד כמה דמות זו היא ייצוגית באמת. שכן שום מאמץ הסברה לא יוכל להכחיש את התהליך העובר על ישראל. זו הופכת יותר ויותר לקהילה אתנוצנטרית דתית, לעומתית, בעלת פתיל מתקצר, באפס סבלנות וסובלנות לכל בדל ביקורת או מחשבה חופשית שאינה מתיישרת עם הסמן הימני הקיצוני ביותר. היא נתפשת כמדינה ברוטלית החיה בהיסטריה ובחרדת קיום מלובה היטב, הרואה בכל תהליך מדיני מזימה, בכל תזוזה בשטח עילה למלחמה, בכל ביקורת - פוגרום אנטישמי.

בשנה ה-64 לעצמאותה, מתקיים בישראל ניגוד מוזר: מצד אחד, השלמה כביכול עם נצחיות הסכסוך ועם ההשקפה שאין לו פתרון; מצד אחר, אובדן הכישורים ותחושת החוסן הנדרשים לעמידה במסקנה הזאת.

במקום להתחשל לעומת הסכסוך לדורות, נראה שישראל רק נעשתה שבירה ורגישה יותר לכל נגיעה, ולו הקלה ביותר. צל הרים נראה כהרים; כל מה שמיטיב במשהו עם הפלסטינים נתפש כמאיים עלינו. כל פעולת מחאה הפגנתית נחשבת ל"מטס" של הלופטוואפה, או ל"משט" אימתני נוסח הארמדה הספרדית, וכל משקיף זר נתפש כאויב הדורש "מבצע" ו"חתירה למגע". איך מתיישבת רגישות נוירוטית כזאת עם הנכונות כביכול למלחמת נצח? אולי לפסיכיאטר של "האח הגדול" פתרונים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב המאמרים והפרשנויות ישירות אליכם

ישראל כאילו נעטפה בבועה קיומית מוזרה: מצד אחד - בקליפה החיצונית - יש שקט ביטחוני יחסי, המתמשך באופן נדיר ומבורך זה שלוש שנים. אך מבפנים, במקום תחושת חוסן ורגיעת מה, מבעבעים פחדים, גואות העצבנות והאלימות. בהעדר חזון חיובי, ותחת הנהגה המשדרת לעומתיות בלבד, ישראל כמו רק אורבת לכל איום או ביקורת עליה כדי להתנפל על מבקריה, ואז להמתין להתגרות הבאה. זה טעם חיינו המדיניים כיום.

הבועה הדיסוננטית הזאת - ספק מיוצרת על ידי אישיות ראש הממשלה, ספק מייצרת את מנהיגותו - אינה יכולה להתקיים לאורך זמן. יום אחד היא תתבקע ותפקע: במפץ או ביבבה, מבחוץ או מבפנים. אבל עד אז, בפרפרזה על דברי נתניהו: בניכוי הערבים, החרדים, הפלסטינים, גוש דן, המפגינים, השמאל, המרכז, "הארץ", "ניו יורק טיימס", ערוץ 10, אירופה, אסיה, אפריקה, אובמה, ההווה והעתיד - מצבנו מעולם לא היה טוב יותר.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 104
  לבועה שעליה אתה מדבר דורון, יש היסטוריה ארוכה בנשמת האומה. קוראים לה : ג ט ו. מסתבר שאפשר להוציא את היהודים מן הגטו - אך לא את הגטו מן היהודים.
 2. 103
  המלחמה האיומה על החמאה

  דר סוס כתב את הסיפור הזה מזמן

 3. 102
  בינתיים,שניים, זוממים לקשור לכולם את

  הידיים. מעניין מה שקורה פה, כלומר, אפשר ממש לראות מול העיניים אך מתהווה לה כאן דיקטטורה. כולל הכל,המנהיג הטוב הכל יכול ולצידו הסגן המרושע והמסוכן שלו. פולחן האישיות. התקשורת שמשתלטים עליה שליחיהם. ההמון שחושב אחיד. והפחד לחשוב אחרת.

 4. 101
  תודה על טור נפלא
 5. 100
  אהבתי הכתוב בפנים

  בפרפרזה על דברי נתניהו: בניכוי הערבים, החרדים, הפלסטינים, גוש דן, המפגינים, השמאל, המרכז, "הארץ", "ניו יורק טיימס", ערוץ 10, אירופה, אסיה, אפריקה, אובמה, ההווה והעתיד - מצבנו מעולם לא היה טוב יותר.

 6. 99
  אז תתאבד וזהו... איזה מרמר...
 7. 98
  עם עם הישגים ,מנהיגות כושלת ופושעת.5 ראשי ערים חשודים....
 8. 97
  מה עדיף ישראל היום או הארץ , כנסו

  האחד שופר השלטון , אבל אופטימי וורוד, והאחר שופר של התל אביבים שאיבדו את הקשר לציונות. את שניהם צריך לקרוא בזהירות, ולדעת שכתיבה שנונה וצינית אינה ערובה להבנה אמיתי או לדיווחי אמת.

  1. מה את יודעת על ציונות ומה זה ציונות? קראת מילה של הרצל בחייך?

   תל אביב הרבה יותר קרובה לחזונו של הרצל מכל מקום אחר בארץ - זאת האמת. העיר הציונית היחידה בישראל. מרכז העסקים והתרבות והספרות. לא בית אל, לא עופרה. העיר שמממנת את בני ברק ואת המאחזים ואת ירושלים זו בעיקר תל אביב וסביבותיה

 9. 96
  מצבנו - נהדר!

  כך היום, בחלוקת תעודות הצטיינות לחיילים, אמר נשיא מדינת ישראל מר שמעון פרס בבית הנשיא, לאחר שנשאל, איך נראית המדינה בעיניו היום בחלוף 64 שנות קיומה.

 10. 95
  חג עצמאות שמח לעם ישראל . המדינה שלנו גדלה והתחזקה , הכלכלה הישראלית ממשיכה להתקדם בזמן שכלכלות מובילות באירופה נחלשות , הקטר הישראלי של מצוינות ויצירתיות מתקדם במלוא הכוח . לפי המדד העולמי לאושר ואיכות חיים הישראלים מרוצים מחייהם וסוף סוף התחלנו להתמודד עם בעיות משמעותיות הקיימות בחברה שלנו . הייתכן שמחבר המאמר איבד כל קשר למציאות או שמבחינתו כל דרך להשמיץ את ישראל הינה לגיטימית ? אה כן שכחתי מהכיבוש מההשפלה ורצח העם אותו מבצעים הערבים ביהודים כבר כמעט 100 שנה

  מצחיק , כמעט כל הישובים הערבים הקיימים בנויים על חורבותיהם של ישובים יהודים , למעט רמלה כמובן , הערבים ביהודה ושומרון חיים תחת הרשות הפלסטינית וזכויותיהם הלאומיות כמו הזכות להצביע ממומשים שם . האזרח הדני שהוכה בפניו חבר בארגון הסולידריות הבינלאומית השתתף עם חבריו בהפרות סדר , הוא וחבריו השתמשו באלימות נגד חיילים ותמכו בטרור נגד ישראל - לה הם קוראים ישות אשר אינה ראויה להתקיים , אז דורון , כתיבה קולחת ואיכותית היא מצרך נדיר ומוערך , מה שלא ניתן לומר על בורות , הטיה ושקר . נסה קצת יושרה מי יודע אולי זה ילך טוב עם הטורים שלך !

 11. 94
  בניכוי מספר דונמים בתל אביב המכילים את מערכות העיתונים - מצבנו מצויין
 12. 93
  מאמר מעמיק וחכם שהופך את דברי המתנגדים או ה"לא מבינים" או התרים אחר

  ה"כשל השמאלני" לעצם ההוכחה לעיוורונם הגדול מול המלך העירום

 13. 92
  מאמר אוילי ברמת דירוג של רשעות בינונית שאינו מזכיר את המילים כיבוש ואפרטהייד המאמר בעל סיכוי להופיע בטיימס ואפילו גראס יכול להזדהות ואף להציע חברות לכותב המאמר

  כולם ראו את הברוטאליות של משטרת דנמרק המפזרת קבוצת מפגינים
  על ידי הכאה בכל הכוח קבוצה של מפגינים לא אלימים.
  אז אם אייזנר הוא סמל של... אז משטרת דנמרק היא רמז להיותה של דנמרק מדינת משטרה דכאנית אשר מבצעת פשעים לעיני כל ומהווה סכנה לשלום העולם (מענין מה המשטרה הדנית עושה לחתולי הרחוב אותם כנראה מחסלים
  לצורכי הנאה ותרגול וגם כדי לעבור מבחן קבלה למשטרה )

 14. 91
  שקט בטחוני יחסי?! במדינת תל אביב אולי
 15. 90
  ישראל חיה על זמן שאול, אך גם חיים בצל הקטסטרופה הממשמשת ובאה יכולים להיות כיף

  וחג שמח לכולם, תחגגו כל עוד יש סיבה לחגוג.

 16. 89
  דורון רוזנבלום

  פעם ב... שאני קוראת את מאמריך , אני חושבת אולי אולי? הפעם
  תצא מהשנאה לראש הממשלה , אבל בשמאל זה פשוט אובססיה, אין מה
  לעשות. את מי בדיוק אתה רוצה לראות כראש ממשלה????

  1. התשובה פשוטה: את שמעון פרס.
 17. 88
  פשוט מעולה!!!

  פשוט מעולה!!

 18. 87
  לסיכום אפשר לומר...

  מצבנו מעולם לא היה יותר...

 19. 86
  אופס! דבר מוזר ומביך קרה כאן. מהר מהר לעשות "חפש"/"החלף": בכל מקום שכתוב "ישראל" יש לכתוב: "ישראל כפי שהתקשורת המוּטה מציגה אותה". אחרת אין כל רלוונטיות להפלגה המנוסחת-היטב הזאת, זולת דמגוגיה.
 20. 85
  מדויק וחסר טעם

  מאמר מדויק להפליא
  אך חסר טעם כי משכנע רק את המשוכנעים.
  זה בסך הכל ניתוח בזמן אמת של הנפילה הקרובה ובאה. זה נחמד לעשות את זה. זה מקל קצת על תחושת המוסר הפצוע. אבל זה לא ישנה במאומה. יש פה כיוון שהולך ונהיה קיצוני יותר ואין לי איך לעצור את זה. זה ייגמר רק במלחמה.

 21. 84
  יש כנראה מתאם חזק בין ימניות ופחדנות - ככל שאתה קיצוני ושונא יותר, אתה פחות מוכן להקריב בעצמך.

  אם משווים מעוז ליכוד כמו שדרות, שמוכנה בהבל פה לשרוף את כל עזה על כל קסאם שמועף לעברה, ולהשוות אותם למשל לאנשי לונדון בתקופת הבליץ קריג והרקטות של טון שנחתו עליהם, רואים כמה באמת ישראל נשענת על כרעי תרנגולת או בעצם עשויה מקורי עכביש, כמאמר נסראללה. היית גם מצפה שהקיצוניים החרדים ירוצו בהמוניהם ויתנדבו לסיירת מטכל, ולא ינדבו אחרים להלחם להם על שלמות הארץ, אבל בישראל הצביעות והדמגוגיה שירדו מראש הממשלה כבר השתרשו בכל שדרות העם.

 22. 83
  בניכוי המציאות הרשימה מעולה

  נראה כאילו הכותב עצמו חי בבועה. איך אפשר להתייחס למה שעובר על ישראל, מבלי להזכיר ולו במילה אחת את שבריריות המציאות המתלווה ל"אביב העמים" שעובר עכשיו על שכנינו?

 23. 82
  מתבייש להיות ישראלי
 24. 81
  מתי תקלטו כבר שעשיו שונא ליעקב.

  ונגזר עלינו סכסוך אתם לעד. ואנו.עם כל הכבוד.מתייחסים לזולת טוב יותר מכל המערב.ובהרבה יןתר אנושיות.אז אל תאכלו את עצמכם ואותנו.

  1. לא למדת דבר מיום השואה
 25. 80
  על זה אומרים "השקט שלפני הסערה"
 26. 79
  הניכוי במומו ניכוי

  אין לי מילה טובה אחת לומר על הארוע של אייזנר. או על האטימות של הביטוי ''בנכוי הערבים והחרדים''. משל איוב, בימיו הכי גרועים, היה שמח בחלקו ואומר שבניכוי כל הצרות שנחתו עליו, מצבו סבבה. אבל יש לי מילה רעה לומר על קבוצה לא קטנה של ישראלים, לא חשוב מאיזו עדה ולאיזו מפלגת סמול יצביעו, שעינם תמיד פקוחה ובעלת יכולת הפרדה מדהימה, באופן אוטומטי, תוך שימוש לעגני וזלזלני במיטב חיצי לשונם המושחזת,

 27. 78
  זה נורא כיף ביום העצמאות לרדת על ממשלת ישראל". זה גם מאד "אינטלקטואלי" ומתאים לעיתון "הארץ" ולרוזנבלום ,שחושב שהוא כזה. אבל, מי שדוחף לנו פחדים זה לא נתניהו אלא, עיתון "הארץ" והשמאל: אוטוטו מדינה פלשתינית, צונאמי מדיני, מדינה דו-לאומית, קרע ביחסים עם ארה"ב, מאות אלפי פלשתינאים על הגדרות, משטים, מטסים....ובינתים "ישרוליק" עם כובע הטמבל בהנהגת נתניהו מתמודד יפה עם המצב המדיני והכלכלי, בניגוד לאולמרט יקיר השמאל, שכמעט חתם על הסכם עם הפלשתינים (רק שאבו מאזן לא ענה לו), אבל היה מעורב בשתי מלחמות. במשמרת של נתניהו עוד לא היתה מלחמה, והמצב הבטחוני (כפי שציין אפילו רוזנבלום) טוב. היחסים עם ארה"ב טובים גם הם. ומבחינה כלכלית , סביבנו סערה ומשבר עולמי . מדינות חזקות מאתנו כמו ספרד, פורטוגל, איטליה על סף פשיטת רגל, וסובלות מאבטלה של עשרות אחוזים , ובישראל הפלא ופלא-האבטלה ירדה. הכלכלה צומחת, נעשו רפורמות חשובות בחינוך, בתחבורה, אבל דורון רוזנבלום ממשיך ברפלקס המותנה של השמאל-השמץ ככל יכולתך!
 28. 77
  מבריק

  מדוייק. וכל מילה נוספת מיותרת

 29. 76
  חד כתער, שנון ומבריק
 30. 75
  נכון עד כאב
 31. 74
  המשיח כותב לדורון רוזנבלום

  הביקורת שלך, מר דורון רוזנבלום מדויקת להפליא. אך ביקורת, נוקבת ככול שתהיה, אינה המפתח לפתרון. זה עומד תלוי ביכולתך - וביכולתה של התקשורת כולה להציג את החזון, להרחיב אודותיו, לפרוס ולפרוט את פרטי פרטיו. ככול שנשכיל להרחיב את תיאור הראוי לחיקוי, המיוחל, הנאור והרצוי לעתיד, כך נקרב את התיקון.

 32. 73
  חייבת להיות הזדמנות

  איך יוצאים מהפלונטר הפשיסטי הזה. לא יכול להיות שכולם התקרנפו . מתי זה ייגמר ואיך נוביל שינוי?

 33. 72
  תגובה

  דורון, מילים כדרבנות. הפכת את תחושותי ההזויות למילים ומשפטים מנוסחים . רק חבל שאנחנו שחונחנו על"שרוליק" ,נשארנו מעטים ומפורדים.

 34. 71
  חד, מדויק ומכאיב

  כל הכבוד לדורון רוזנבלום, שהיטיב לתאר בדיקנות ברהיטות ובפציעה בבשר החי את מצבנו הכל כך עגום.
  אני מזדהה עם כל מילה שכתב במאמר, ומצאתי את עצמי דומעת תוך כדי קריאה. כמה חבל שהגענו לאן שהגענו, ובניכוי השמאלנים שמזכירים מידי פעם ל"עם ישראל" את מצפונו היהודי ואת הערכים מתקופת שרוליק בכובע טמבל - הכל היה טוב פה, והימין הלאומני והברוטלי היה יכול להשתלט ולעשות בנו כל מה שחפץ. עוד יותר ממה שוהא עושה היום.
  ישר כח. לגזור ולשמור.

 35. 70
  אם הוא לא היה קיים, מישהו היה צריך להמציא את דורון רוזנבלום - פשוט מבריק
 36. 69
  אם הוא לא היה קיים, מישהו היה צריך להמציא את דורון רוזנבלום. פשוט מבריק
 37. 68
  תמיד מצחיק אותי לראות תגובות של ימנים בכתבות כאלה, בטוחים שאם רק השמאל לא היה מתלונן כל הזמן שרע לו אז בכלל היה פה דבש

  הייתי מוסיף לכתבה הזאת - בניכוי העובדה המצערת שמאז 77 הימין והדת שולטים פה ביד רמה, מצבנו מצויין. אך המציאות... אחחח המציאות

 38. 67
  מאמר מעולה ומדויק. המבקרים את המאמר הם הוכחה נוספת לחוסר הסבלנות שלנו והרתיעה התהומית מלהסכל במראה. רוזנבלום פשוט שם לנו את המראה בפנים.
 39. 66
  וככל שיותר מחרטט ומשקר, כך יותר מתלהבים
 40. 65
  פריטי ה"בניכוי..." גאוניים.
 41. 64
  מאמר מצויין תודה .
 42. 63
  צודק המצב של ישראל לא טוב כמו ב48' השנה בה ניסו להשמיד אותנו וכולם גינו אותנו ובטח לא טוב כמו ב67' השנה בה ניסו להשמיד אותנו ואז גינו אותנו....

  אני פשוט מת על השמאל!! בתקופת רבין שכל העולם היה בעדנו וכמעט כל שבוע היה פיגוע קטלני בו נרצחו אנשים, השמאל היה מאושר דיבר על שלום ועל סיום הקונפליקט כמובן ש 1,600 הרוגים ואלפי משפחות שכולות לא הפריעו לשמחה... ועכשיו ב2012 השנה שבה יש אולי 12 הרוגים כתוצאה מיפיגועים המצב פשוט נורא למה? תסבירו לי למה? מה השתנה? כן מדינות ערב שונאות אותנו כמו תמיד.... אז מה?

 43. 62
  אייזנר שליח מצווה דרבנן המקיים את מצוות "שפוך חמתך על הגויים" וגו' ואת מצוות דרבנן "הטוב בגויים השמידנו" ובא לציון גואל
 44. 61
  מאלף! הפסקאות הרביעית והחמישית סכמות בצורה מבריקה את מצבנו. וילה הולכת ומתברגנת בג'ונגל שהולך ונעשה יותר ויותר מסוכן ואפל
 45. 60
  רייזנר ארגן מבצע שלם, כולל מסוק, כדי ליילד אשה ערבייה. אייזנר עמד במשימתו ומנע ירידה מסכנת חיים לכביש הבקעה בצורהה נקייה ללא נפגעים. העלילה כאילו פעל משנאת הגויים וכדומה הוא חוצפה כלפי קצין מסור.
  1. אתה ממחזר - וכבר ענו לך, שהוא קלקל את כל מה שעשה עם מכת הקת שלו.
  2. כמו שאמרנו, צדיק אומות העולם, הגילויים רק מתחילים
 46. 59
  לא ניכית את קובה, מקסיקו, ברזיל, ניו זילנד, אוסטרליה, חיפה, דר שפיגל, סרקוזי, והמלכה אליזבת. זה אומר שאתה חושב שהם תומכים בישראל הנוכחית?
 47. 58
  כל עוד הלובי היהודי תומך מותר לנו להתנהג כילדים מופרעים
 48. 57
  הישראלים חיים בשקר של עצמם הכיבוש ואשליית האל (80 %) ולכן הסכיזופרניה
  1. הרצל רצה אוגנדה, לא פלסטינה
 49. 56
  בסרטון המלא רואים שאייזנר איבטח את מסע האופניים של פעילי השמאל במשך שעתיים, והם גמלו לו בחסימת כביש בכוח. רוזונבלום מגלם את הסטריאוטיפ של עיתונאי שמאלני סלפן. רוזנבלום גם שמח שאנחנו כבר לא שרוליק, כי אילו נשארנו שרוליק זה היה מותיר אותו חריג ומבודד.
  1. עד כמה שראיתי בסרטון הנוסף שנחשף הוא רק מחטיף עוד מכות

   אם יש לך עוד קישור אשמח לראותו, או שאתה מדבר על הסרטון שקיים בתאוריה בלבד?

  2. התגובה הזאת מצטרפת למאות האלפים ואולי מליוני הישראלים שחיים בשקר עצמי ובניתוק מהמציאות
  3. חכה חכה, עוד יתגלה סרטון שבו יתברר שהוא עצמו ארגן את טיול האופניים למען איסוף צדקה לפלסטינים בבקעת הירדן
 50. 55
  עיתון הארץ לא מפרסם את התגובות המתנגדות לתפיסתו

  דוגמא מופתית לחופש הדיבור.

  1. עזרא, תתפלא, פעמים רבות מצנזרים גם אותי, שאני אולטרה שמאלן. זו זכותה של המערכת ואני מקבל זאת בשלווה.
  2. בוקר טוב אליהו
 51. 54
  בניכוי רוע הלב הביקורתי התמידי - שרואה רק שחורות - לא תהיה לך עבודה
 52. 53
  עוד לא אבדה תקוותנו

  דורון יקר, הנה בכל זאת מעט נחמה לקראת החג. אם תדפדף לעמוד 3 של ״הארץ״ דהיום תיתקל במודעה צבעונית ממנה ניבטים פניו הנחושות והרעננות של מנהיג העתיד, יו״ר עצמאות, המתחייב בפנינו ״שמים את המדינה במרכז״. להדגשת המסר החדשני ותיקופו מצטרפים לתמונה גם חמשת העריקים האחרים, אשר בשעתו הבטיחו לבוחריהם להיות ״אלטרנטיבה לנתניהו״. בלי ספק, זהו שחר של יום חדש.

  1. Hope was lost
 53. 52
  The operation

  The operation was successful and the patient died! Bibi leads us to a bi national state

 54. 51
  רשימה מצוינת
 55. 50
  נתניהו וממשלתו מסוכנים לישראל יותר מאיראן, חיזבלה וחמס גם יחד !!!
  1. אזרח שפוי? בטח שלא , מג'נון בטח כן אז חזור לבית-חולים
 56. 49
  מבריק כמו תמיד!
 57. 48
  איזה כותרת פגז !!
 58. 47
  כרגיל - מדוייק, חד, וכל כך עצוב.

  האם לשם המדינה הזו נפלו מתינו?

 59. 46
  גינטר גרס
 60. 45
  צא וראה מי צריך לשמוח או להעצב בחג העצמאות. ודאי שלא, המעמד הבינוני ששועבד על ידי פוליטיקאים חילונים, מושחתים, לפרזיטים משתמטי שכול, גיוס ועבודה. לעומת זאת , האנטי ציונים, המסרבים לכבד את הצפירות, צריכים לעלוז ביום חגה של המדינה. כי תקומת ישראל, שנקנתה בדם מלח הארץ, הביאה להם רווחה, מענקי חינם דשנים ושחרור מבתי קברות צבאיים. אם זו לא הייתה מדינתנו, שלוקה בטרוף מערכות חולני, היינו צוחקים. אבל אנו מבכים את חללנו בכאב אמיתי, ולא מאמינים לדמעות התנין ששופכים, נשיאים, ראשי ממשלות חברי כנסת ורבנים למיניהם על הבמות המתוקשרות ביום הזכרון, ומותירים את השכול הבא לפראיירים.
 61. 44
  בניקוי המצב, מצבנו מצויין
 62. 43
  וכמו תמיד - הכותרות שלכם מטעות..

  אבל לשם שינוי, יש לכם כתבה עם עומק..

 63. 42
  מצבנו מעולם לא היה טוב יותר! גם בלי ניכוי

  מתי היה לך בדיוק "טוב יותר" ?
  - אולי זה עצוב - אבל תתקשה מאוד למצוא תקופות של ארבע שנים טובות כמו השנים האלה מבחינה כלכלית, ביטחונית, ויחסי חוץ. אם כל התלונות - תתקשה מאוד למצוא אתנחתא יותר טובה - אולי 74-80 ולפני זה, בתקופת המכבים.

  1. כלכלית? אולי מצבך. תזכיר לי בבקשה כנגד מה מחו כחצי מליון מצעירי ישראל בקיץ? בטחונית? אמנם כבר היו תקופות רעות יותר אך הניפנוף במלחמה עם אירן לא ממש משדר לי שקט. יחסי חוץ? בוא נתחיל ב"אירופה לא רלוונטית" את היתר תשלים לבד. אבל הכי חשוב, מה עם העתיד?
  2. ל-kush לא הגבת לעצם העניין...

   זה שהיה מחאה זה סימן חיובי - הגענו למנוחה ולנחלה שאנחנו יכולים לעסוק במחיר הקוטג' (תרתי משמע) בשנים אחרות היינו עסוקים מדי בטרור, מלחמות, או כלכלה בקרשים.
   אם אתה מתגעגע ליופי של שנות החמישים - אז תחזור קצת ותקרא היסטוריה.
   אבל לעצם העניין - נא לפרט תקופה טובה יותר?? התוכל?

 64. 41
  הרוב נכון אבל יש כמה אי דיוקים

  הקביעה "בהעדר חזון חיובי, ותחת הנהגה המשדרת לעומתיות בלבד" נכונה רק למי שמסתכל על המצב מכוון המרכז-שמאל. לצד הימני דתי יש חזון שהולך ומתממש וההנהגה תומכת באופן פעיל בחזון הזה שהלעומתיות היא חלק ממנו.

  1. או במילים אחרות: ישראל כבר לא ביתנו
  2. נכון מאוד. צעדת את הצעד הנוסף, המתבקש, לקראת "פתרון התעלומה". ישראל שלי ושל בני דורי, למשל, איננה עוד. ישראל של האזרחים שוחרי הליברליות והאחריות האישית, איננה. זה נגמר, חברות וחברים.
 65. 40
  מאנייה דפרסיה מתוזמרת היטב על ידי ראש ממשלה עם כישורים מיוחדים להיפנוזת המונים. אפשר היה להאשים אותו ללא סוף אבל האשמה האמיתית היא במליוני חסידיו השוטים שהפקירו את חייהם, עתידם ביטחונם בידי שרלטניהו, מגלומניהו, איש הטפלון שבמטה קסם דווקא ככל שהמצב נהיה רע וחסר וודאות, הולך מצבו האישי ומשתפר
 66. 39
  כיבוש, כיבוש כיבוש. בשנה האחרונה נרצחו ע"י הפלשתינאים 15 אזרחים ישראלים ו- 11 חילים. בגדה נהרגו פחות מעשרה פלשתינאים ע"י כוחותינו, רובם לא היו תמימים.
  1. אין פלסטיני תמים במדינה יהודית, הגדרה
  2. מגנה אלימות אבל מה עם חוק דרומי?

   חשבתי שחוק דרומי מתיר הריגת משיגי גבול

  3. רק בסבב האחרון בעזה נהרגו כעשרה פלסטינים. רובם חמושים. וגם ילד בן 12.

   מאיפה הנתונים הללו? לגבי הישראלים - הגיוני. הייתה תקרית בגבול עם סיני ועוד כמה פיגועים. אבל למה אתה מזלזל בצה"ל? נכון שאין כבר חיסולים ממוקדים בגדה וטוב שכך. אבל יוצא פה ושם לחסל מחבלים. רק בסבב האחרון הרגנו כעשרה פלסטינים. רובם חמושים. אבל היו כמה פיספוסים. גם בתקרית בגבול מצרים הצלחנו להרוג כמה מחבלים. אין כל פסול להרוג אותם. ואם יש טעות בזיהוי בעזה או שנהרגים אזרחים בסמוך לחמושים - חובתינו להגן על עצמינו. אבל היו גם כמה מקרים של הרג מפגינים לא חמושים. זה אסור שיקרה. ובכלל למה אתה כפטריוט מנסה להציג אותנו כמסכנים?

 67. 38
  חבוב, אתה חי בבועת אשליה כבר שנים

  איזו אשליה? שטחים תמורת שלום. אגב- איזה תהליך מדיני מאיים על ישראל? בריחת הפלסטינים ממומ כי אולמרט הציע יותר מדי ומאז הם מתחבאים ברמאללה?

  1. אולמרט לא הציע כלום. עו"ד אולמרט ממשרד ממשלת מועצת הציע הרבה שקשוקה.
  2. מודרניסט - רוזנבלום לא כתב דבר על שטחים ושלום אלא על היעדר חזון. אבל זהבסדר, מדינה שסופרת את שנותיה (64!) יש מי שסופר לה לאחור. עד 120.
  3. הוא לא חבוב בשבילך,

   יא פרחח חוצות חסר השכלה! בשבילך הוא היה ונשאר, אם בכלל: "אדון רוזנבלום"!

 68. 37
  תסמין אייזנר

  מזדהה עם דורון רוזנבלום בקביעתו לפיצול האישיות הסכיזופרנית של אזרחי ישראל. בריונים מחד ויבבנים מאידך ובתווך רואים חזיונות עבר ודמיונות אפוקליפטיים עתידיים בכל מה שזז.
  חוץ מזה סובלים גם ממחלה דו קוטבית )מאניה דפרסיה). יום אחד חושבים שישראל הכי טובה, הכי חזקה, יכולה על כולם... ולמחרת מיבבים בחרדה דכאונית מכל משט , מטס או פניה של אבו עאבאס לעצרת האו"מ.
  הדינמיקה הזו תכשיל אותנו מבפנים + שאר הצרות של יחסי חרדים/ערבים/חילונים/שמאלנים וכיו"ב.

 69. 36
  doron rosenblum

  i think the Jews of 60 AD would feel very much at home in Israel 2012 and our leaders will soon be ready to go against Rome, oops the USA

 70. 35
  מדכא כמה שהטור מדויק.
 71. 34
  מתמצת במדויק ולא מעניק הסתברות לעתיד , כנראה בשל החג..
 72. 33
  והשאלה החשובה באמת - איך דורון רוזנבלום עוד לא קיבל את פרס ישראל?

  כרגיל, כתיבה מושחזת ומדויקת, וראיה נכוחה של המציאות.

 73. 32
  בניכוי החוכמולוגיה - אתה לא כותב כלום.
 74. 31
  הקשבתי קשב רב אתמול לטקס יום הזכירון, הוא נעשה יותר ויותר דתי...(המשך)

  הקשבתי קשב רב אתמול לטקס יום הזכירון, הוא נעשה יותר ויותר דתי. מהכירותי נרטיב זה איני חושב שהניתוח שלך תקף כלפיו אלא כלפי צאצאי המייסדים, הכאילו נאורים, שלמעשה הם העם נעלם וההיסטריה אותה אתה מציין אינה אלא קולו שלו, הנע בין צדקנות, חוסר אונים ותסכול. אבל להילחם?
  לא בכדי הטקס מלא ברבנים ואזכורי "השם", הלא עתה אלו הם בניהם שמחרפים נפשם, לא ילדי פיתוח או רמת אביב. אייזנר עשה את מה שעשה, אך השאלה היא מדוע ה"חילונים" נתלים באייזנר כמו הוא מוכיח את צדקתם. הפואנטה היא ברורה, אייזנר ישטף וזה יהיה רק עוד מהמורה בדרך. ההבדל המהותי בין הימין והשמאל הוא לא בשאלה מי צודק אלא מי פועל להגשמה עצמית ויוצרת. מהסיבה הזו, שהשמאל חושב שלקטר ולהתבכיין זה "לפעול", מהסיבה הזו בדיוק הארץ עברה לידי הימין, כי הם באמת עושים, הם בונים התנחלויות, שולחים ילדיהם לצבא ונאבקים, נאבקים באמת.
  ומי שלא נאבק - דינו כדין חוק הג'ונגל.

 75. 30
  ג ד ו ל לללללללל!!!
 76. 29
  ?what did the Romans do for us
 77. 28
  מלים כדורבנות, כל הכבוד
 78. 27
  תלוי מאיזה צד מסתכלים. . .

  מעולם לא היה מצב היהודים בארץ ובעולם טוב יותר. . .
  מהיהודי של הרצל נולד סוף סוף שנית היהודי הנצחי. . .
  יהודי הגטו אפילו היהודי הנודד רועה בשדות זרים מחוץ
  לטריטוריה שקבע לו. . . לגוי יש בית חם, ליהודי אין בית
  בכלל. . .

  רק אכסניה ארעית. . .

 79. 26
  אבות אכלו בוסר במלחמת 6 הימים ושיני ישראל תקהנה ברבות הימים. השטחים הכבושים הם חומצה כלורידית לשיני נו
 80. 25
  ע נ ק ! מזמן לא קראתי מאמר כל כך חזק, המתאר את המצב כיום.
 81. 24
  מדינת הרוב יהודי קמה בזכות הציונות המדינית וכובשת בשרות הציונות החמדנית - אז על מה נלין ועל מה נבוא חשבון עם הדורות הבאים
 82. 23
  לא נראה לך שהציפיה לכך ש"הבועה הדיסוננטית" "יום אחד" "תתבקע ותפקע" היא המקבילה החילונית-שמאלנית המדוייקת לציפיה לנס אצל הימין הלאומני? הרי כבר עשרות בשנים אנו שומעים על "הסתירה הפנימית של הציונות" שאו-טו-טו תתפוצץ ותגיע לפני השטח, בדיוק כמו "ישועות השם כהרף עין" של המתנחלים. רק השנה ניסו למכור לנו את הסיפור של מיליון פלשתינים על הגדרות ושל הצהרת העצמאות הפלשתינית באו"ם בתור אתחלתא דגאולה, ולפני זה היינו בטוחים שהכל הולך להשתנות כי סוף סוף נבחר נשיא אמריקאי שמבין עניין, ואחר כך תלינו את תקוותינו באביב הערבי...אז עכשיו אנחנו אומרים לחכות לפקיעתה של הבועה הדיסוננטית? לא נמאס לך כבר מהנבואות האלה המתחזות לתובנות שנונות ומכחישות את עצמן בזו אחר זו?
  1. מי שהולך בבית עם עיניים מכוסות סופו שיתקע בקיר

   מדינה שגולשת להתנהגות לא רציונלית תזכה למפגש מכאיב עם המציאות.

  2. Did you invent this "truth" all by yourself?

   Better two fish i the sky than one bird in the sea.

 83. 22
  זו לא נוירוזה אלא מעשה מחושב: להבטיח שלטון נצח בשטחים ע"י זריעת פחד

  הכל כשר כדי להבטיח המשך כיבוש, עד שהפריץ או החמור או הערבי ימות, או יתייאש. הכל כשר במלחמה הזו - בוודאי ובוודאי זריעת פחד ושנאה.

 84. 21
  העניין פשוט; "שרוליק" הילד תמים בכובע טמבל שכח מה זה להיות יהודי ואפילו יותר מזה; הוא, החצוף הקטן, השמנדריק השייגץ, רצה להיות ישראלי. אז (ב-77) בא מנחם ואומר שהוא יראה לשרוליק מה זה להיות יהודי וככה זה עד היום. לאט לאט ניזכרים מה זה להיות יהודים, ולא פחות חשוב, דואגים שהגויים לא יישכחו, אחרת מה עשינו?

  המצב המתואר במאמר (מסוכם במילים "זה טעם חיינו המדיניים כיום") הוא טעם החיים בגולה. מדמנת ישראל היא לא ממש מדינה אלא עוד תפוצה בין תפוצות היהודים בעולם בהבדל אחד שיש לה צבא "שיודע להחזיר" מה שהופך אותה למושא הערצה ליהודי התפוצות האחרות (אלה שלא שכחו לרגע מה זה להיות יהודי, שזה בערך חצי - השאר התבוללו).

  1. זכי חלטורה לונג טיים נו סי.
  2. הציונות והיהדות צרות זו לזו ואין האחת נבנית אלא מחורבנה של השניה
 85. 20
  הצפייה לזוועה גרועה מן הזוועה עצמה

  רוזנבלום מיטיב לנתח הסימפטומים: אין לרובנו כאן יכולת עמידה,
  ונראה שרבים כאן מבקשים כבר לסיים את הסיוט: אם זכור לי נכון,
  מצב דומה תואר אצל פסטרנק בד"ר זיוואגו - בו הצפייה לזוועה גרועה
  היתה מן הזוועה עצמה. וולטר בנימין, לפני התאבדותו בפיריניאים ב-1940,
  צוטט כאומר שהאנושות הגיעה למצב ניכור כזה, שהיא צופה על השמדתה שלה,
  באדישות גמורה.

 86. 19
  דורון רוזנבלום חד הלשון ונוקב המבט - תיאור מבריק.
 87. 18
  למה אתה מתעלם מהתמיכה בנו של אבנגליסטים ויהודים מבוגרים באמריקה?
 88. 17
  מעולה. תיאור מדויק של תחושותי.
 89. 16
  רוזנבלום היקר, הרהוט והפסיכולוג החברתי שלנו

  למה אתה תמיד צריך להשבית שמחות?? תן לעמישראל לשמוח ב-64 שנות עצמאותו, למנגל וללכלך את הטבע, ולרקוד ריקודי בטן ולהכתיר את אייל גולן ודומיו כמלכי המוסיקה, ולהעריץ את ביבי הגבר-גבר, ובעיקר.... תן לעמישראל להמשיך לחיות ב-להלהלנד כאילו אין מחר.

  1. כמה את צודקת דנה ,ואותם הטיפשים ממשיכים להצביע עבור הביבי בהמוניהם לצערנו.
  2. לא הבנתי מה לא בסדר בריקודי בטן
 90. 15
  פרס ישראל לדורון רוזנבלום!
  1. ציער מדי ...
 91. 14
  בניכוי השמאל הרוטן, מצבינו אפילו טוב עוד יותר
 92. 13
  Wow!! amazing!! The horror...
 93. 12
  לפני פנוי עזה, היתה לכם מנטרה "שטחים תמורת שלום" שהיתה חסרת בסיסי לגבי הפלשתינאים. עד שתמציאו לכם מנטרה אמיתית חדשה מוטב לשלום באיזורנו שתשתוק
  1. את עזה פינה שרון הימני בלי הסדר ובלי מטרה של שלום ובהתנגדות ביילין.

   רצועת עזה לא פונתה תמורת שלום. לא זו הייתה הכוונה ולא היה כל הסדר או מו"מ. פינו את הישובים בשביל להציל את החיים של המתנחלים. מאז לא נרצח אף מתנחל בגוש קטיף. לפני כן נרצחו עשרות. הפינוי הציל חייהם. לגבי פינוי צה"ל - אפילו ביילין התנגד לפינוי מוחלט בלי הסדר. הוא כמובן הצביע בעד הפינוי אבל העדיף שזה יהיה בהסדר. ואם ביבי חושב שעזה צריכה להיות תחת שלטון צה"ל - מה מונע ממנו כניסה חזרה? לתוך העיר עזה או לחלק מהרצועה. עכשיו שלטון הימין - למה לא עושים זאת? תשובה - ביבי לא ממש מופרע כמו הכהניסטים.

 94. 11
  ניתוח חכם ומדויק... בעיקר תיאור הסימביוזה בין מנהיג היסטרי לעם היסטרי.
  1. "מנהיג"? נתניהו?!?
 95. 10
  האבחנה הזו רק תקצין
 96. 9
  50% חרדים וערבים איך מצבנו טוב?
 97. 8
  עוד הוכחה לסרבנות ביבי לשלום

  פורסם בידיעות אחרונות, ב"שבעה ימים", ב - 29.4.11:

  לפני כמה שבועות שלח יעקב פרי מכתב לנתניהו שבו ביקש פגישה כדי לדון על היוזמה הסעודית.
  "קיבלתי תשובה מעוזר של נתניהו שכתב לי שרה"מ מעוניין להיפגש, אלא שלוח הזמנים שלו צפוף... הוא ישמח אם אשלח לו את היוזמה, הוא יקרא אותה ויגיב. ב - 31/3/11 הוצאתי לו מכתב בהול עם פרטי היוזמה... מאז חלף כמעט חודש אבל נתניהו לא ענה לי".
  עדות זו מוכיחה שנתניהו אפילו לא טרח לקרוא את יוזמת השלום הסעודית, לפחות עד תאריך 31/3/11.
  מי שמצהיר שפניו לשלום שוב נתפס בשקר.

  1. ושוב מסיתי השמאל מתחזים למגיבי ימין/מרכז בכדי לחבל בשיח הציבורי, אותו הם נושאים לשווא, עקב אפסותם, אפסות טיעוניהם ואי אמינותם, למי שיש טיעונים טובים אינו נזקק לרמאויות, בלופים והתחזויות, אך זה מה שנשאר מהשמאל באתנן של מדינות זרות עויינות...
  2. כמה תמים אתא יכול להיות?

   לו רצו הסעודים לעשות שלום, יכלו לעשות זאת בחמש דקות! פשוט לעשות שלום.. אתה חושב שלסעודים אכפת מרמת הגולן או אפילו מיהודה ושומרון? הם כמו מרבית הערבים רוצים שנעוף להם מהעיניים ותמימים שכמוך חושבים שהם באמת רוצים שלום... אותו יעקב פרי המטורלל רצה להחזיר את הגולן לאסד לפני שנה... ממש מדינאי דגול..

 98. 7
  כואב כמה שזה מדויק

  מזמן לא קראתי מאמר כל כך קולע. לכל מי שרוצה להביט במראה (ומלבד קוראי הארץ, לצערי, הם כנראה מועטים ביותר) - זו המראה.

 99. 6
  כל כך רהוט.כל כך נכון.
 100. 5
  מה ניתן לאמר? שוב קלעת בתמצות ,כמה חבל שאתה צודק
 101. 4
  שני זקנים ישבו בחתונה משפחתית ושוחחו ביניהם. שאל הזקן ממשפחת החתן את השני אם הוא מכיר את הכלה, השני אמר שמכיר היטב ואם הוקצבו לחתן שנים טובות בחייו, אז בהכירו את הכלה מעתה כולן נמצאות בעברו..בהנהגת רושממשלה יזראל נהנתניהו הסיפור דומה לשלנו. נא להתכונן בהתאם
 102. 3
  כתבה מעולה - עצוב אבל נכון ומדויק....חבל שזה פרצופנו לרגל 64 שנה לקיומנו
  1. סתם בירבורים
  2. ובכל זאת, לפי סקר של ידיעות אחרונות מהיום, 88% מהלא ערבים במדינה גאים להיות ישראלים
  3. 88% מהלא ערבים? ומי אלה?
 103. 2
  מבריק :-)

  וגם עצוב :-(

  1. לא כל דבר מבריק זה זהב, לדוגמא - הרדידות הדמגוגית של המאמר הזה
  2. מה הבעיה לתת ביקורת שלילית?

   תנסו להגיד משהו חיובי או בונה,
   משהו שייתן לאנשים דרייב ועיניים נוצצות, ואז תראו שזה לא פשוט.
   להתבכיין כולם יודעים.
   גם שכנה שלי ציונה עושה את זה מעולה.
   נותן משהו?
   עוזר למישהו?
   רק שכל הממורמרים יכולים להתנחם לרגע ולהגיד "נכון נכון, אויש הוא ככ צודק..."
   וללקק אחד לשני את הפצעים עד טשטוש חושים.
   אבל לקום מהספה ולעשות משהו חיובי למען הזולת?
   ואל תמכרו לי שלהמרמר זו הדרך להזיז דברים, תסתכלו על הזוגיות שלכם ותבינו שזה לא עובד ככה.
   וגם שם אתם עושים את זה שנים...

 104. 1
  ככה זה כשביבי עסוק בניכיון במקום בנקיון הלכלוך שפיזרה תקופת שלטונו.